DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. randspiritus ^UiThet JUutemwt 3)xtgjeÜikschOifeczicht ^Buitenland No. 129 Vrijdag 3 Juni 1932 134e Jaargang Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. i^osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. ■■aaeraNI Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 2 Juni 1932. Met bekwamen spoed heeft heden de E e r- t e K a m er zich door eenige ontwerpen betreffende Indië heengewerkt. In de eerste -laats heeft zij zonder stemming hare goed keuring gehecht aan de Indische Begroo ting Men zal zich herinneren, dat minister De Graaff reeds gister begonnen was met de beantwoording van de verschillende spre kers. Heden is hij daarmede voortgegaan Hij wees daarbij in antwoord aan den heer Danz, dat het in Indië vrijwel onmogelijk is een regeling van werktijden en andere sociale maatregelen te treffen. Verder erkende ook ta de wenschelijkheid van de verdwijning tin de poenale sanctie uit de Indische samen leving. Op defensie kan niet meer bezuinigd worden dan reeds is geschied. Aan de grondslagen der salarisregeling zal bij ver dere bezuiniging niet worden geraakt. Maar het zal een harde dobber worden om, onder aanneming van een basis van 400 millioen een sluitende begrooting te krijgen en dat zai nog wel eenige jaren duren. Geen enkele tak van dienst wordt er buiten gehouden. Er moet evenwel in de eerste plaats gezorgd worden den Indischen landbouw op peil te houden. Aan den heer Moltmaker heeft de minis ter verklaard, dat de houding van het Indi sche Onderwijzersgenootschap tegenover de autoriteiten zoo onbehoorlijk was geweest, dat deze terecht alle contact er mede hadden verbroken. Men moet niet vergeten, dat de gezagsverhoudingen in Indië van teerder aard zijn dan hier te lande. De begrooting is na de rede des ministers goedgekeurd. Daarna heeft de Kamer zich vereenigd met het voorstel tot vaststelling aan de hoofdlijnen dor voorgenomen decen tralisatie van het bestuur der Buitengewes ten. Verschillende sprekers, in het bijzonder de heer Fock (lib.) achtten het eigenlijk de moeite niet waard het voorstel in behan deling te nemen omdat het slechts een be ginselverklaring is betreffende een zaak, wel ke vooralsnog, zoolang de tijden niet verbe teren, toch niet aan de orde komt. Wanneer straks werkelijk de decentralisatie onder handen wordt genomen, moet de minister toch met concrete voorstellen komen en ere dieten vragen, waartegenover de Volksverte genwoordiging volkomen vrij staat. Intus- schen vond men dit ten slotte geen reden om den minister, die zeer op aanneming van het voorstel gesteld was, dit plezier niet te doen en zonder stemming weed het ontwerp goed gekeurd. Tegen een voorstel of nogmaals op de in voerrechten van Indië een tijdelijke verhoo ging, ten bedrage van 25 opcenten, te leg gen, werd vooral door den heer Gelder- man (lib.) ernstige bezwaren geopperd. Het invoerrecht wordt daardoor van 12 op 18 percent gebracht en dat zal zwaar op de be volking drukken, vooral nu de koopkracht daalt. Ook de heer De Zeeuw (s.d.a.p.) gevoelde geen neiging aan het voorstel zijn stem te verleenen. Hij vreesde zelfs, dat de druk er van zoo hoog zou zijn, dat de ver wachte 12J4 millioen niet eens verkregen zouden worden. Met groote welsprekendheid heeft hierte genover de heer Diepenhorst (a.r.) het ontwerp verdedigde en daarbij gebruik ge maakt van de gelegenheid om het denkbeeld van eenheid van douanepolitiek tusschen In dië en Nederland te propageeren. Hij vond den druk der verhooging niet te zwaar en achtte het een voordeel, dat de heffing slechts tijdelijk zou zijn. Het ontwerp is ten slotte goedgekeurd met de liberalen, sociaal democraten en vrijzinnig-democraten als te genstemmers. De voorzitter der Tweede K a- mer heeft heden de Kamer doen besluiten het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het Lager Onderwijs, dat de regeering liefst nog vóór het reces behandeld zag, tot het na jaar aan te houden. Wanneer we goed zijn ingelicht, zal de Kamer nu op 24 Juni op reces gaan, behoudens onvoorziene omstan digheden natuurlijk. De heer W ij n k o o p (comm.) heeft ver lof gekregen om de regeering te interpellee- ren over de loonen van het spoorwegperso- n. j datum is echter nog niet vastge steld. De heer Cramer (s.d.a.p.) heeft ver zocht de regeering te mogen interpelleeren over de vraag, of wel zal worden voortge gaan met den bouw van den derden kruiser. aarover zal morgen beslist worden, lina rna \s men v00rtgegaan met de behande- g van het zoogenaamde clearingontwerp, verH^aln jte[,y e rs c h u u r kortelijk heefr ciaai i! ontkende daarbij, dat het spe: de <lfla^en ^u'tschland zou zijn gericht. Bij wiW» jP y°'gende verdere besprekingen (s.dan? heer Va" der Waerden de iiKip'ii;een mot'e indienen ten-gunste van voor de hn/jVin commissie uit de Kamer ter af 8*k, doch de Vo o r z i t- men voor de ^ei? initiatief te zullen ne- commissie instelllng van een dergelijke aeVd'fnTa 's' "adat de heer Van door hem ingediende amende- e r menten had teruggenomen, goedgekeurd nftet algemeene stemmen behoudens die der beide communisten. Daarna kwam in behandeling het wets ontwerp-W ij n k o o p ter bestrijding van de nadeelige gevolgen van de economische crisis voor de arbeidersklasse. De heer Kupers (s.d.a.p.) stak in een korte rede den draak met het voorstel, waar na de heer L. de Visser (comm.) een rede van een paar uur heeft gehouden tot aanprijzing van het voorstel van zijn partij genoot en tot verheerlijking van de toestan den in Rusland. Morgen wordt de behande ling van het voorstel voortgezet. Omtrent het lot er van verkeert niemand in het onzekere DUITSCHLAND HEEFT EEN NIEUW KABINET. Gisteravond om half zes heeft de Duitsche rijkspresident von Hindenburg den nieuwen rijkskanselier von Papen en de overige leden der nieuwe regeering bij zich ontvangen. Het geheele kabinet legde den eed op de grond wet af en trok zich daarna terug, om een eerste kabinetszitting te houden. Daarmee had Duitschland dus een nieuwe regeering terug. In den loop van den avond ontving von Papen de vertegenwoordigers der Duitsche bladen en in een korte toespraak sprak hij allereerst zijn voldoening er over uit, eenige woorden tot de pers te kunnen richten, om dan aldus te vervolgen: U zult van mij op dit oogenblik geen pro grammatische verklaring kunnen verwach ten. Ik wensch evenwel een paar woorden als mensch tegenover mensch tot u te spreken. Het ligt mij bizonder na aan het hart u te zeggen, dat ik deze functie heb aanvaard in een uur dat het vaderland in zeer ernstigen noodtoestand verkeert, overeenkomstig het beroep, dat de Rijkspresident op mij heeft gedaan, dat ik evenwel 3it besluit na rijp beraad heb genomen, niet alleen wegens de buitengewone zorgen en lasten welke er aan verbonden zijn, doch in het bizonder ook in verband met het feit dat het mij als mensch bizonder leed heeft gedaan mij te zetten op de plaats van een mensch wien ik innerlijk bizonder na heb gestaan. Ik mag u zeggen, dat het werk dat de rijkskanselier twee jaren geleden heeft aangevangen door mij krachtig zal worden voortgezet en dat ik niet minder wensch, dat het zal mogen leiden tot een groot succes voor land en volk. Het oordeel over de werkzaamheden van dezen kanselier blijft overgelaten tot een ander uur. Zijn werk evenwel blijft. Het behoort-tot de ge schiedenis. Indien de menschen wisselen, zijn de opvolgers er toe geroepen dit werk voort te zetten. Waarom deze nieuwe regeering gevormd is, aldus vervolgde rijkskanselier von Papen, behoef ik u niet lang te spreken. Wij beschou wen het als onze taak de lasten en offers welke in dezen tijd van Duitschland worden geëischt nog draaglijk te maken, doordat men de psychische fundeering vindt welkt alleen het dragen dezer lasten mogelijk maakt, dat wil zeggen de samenvatting van alle nationa le krachten om het even uit welk kamp zij komen. Een zoo geweldige krachtsinspan ning als van het Duitsche volk in de toe komst moet worden verwacht, kan slechts worden verricht indien alle moreele en psy chische potentie wordt aangewend. Dat zal de taak der regeering zijn. Ik zou mij er op het. oogenblik toe willen beperken u te ver zoeken uw medewerking aan dit werk te willen verleenen. Al scheiden ons ook poli tieke tegenstellingen; het werk blijft voor ons allen gelijk". o Verder heeft de nieuwe rijkskanselier von Papen den president der rijksbank, dr. Lu- ther, ontvangen en met hem in den breede alle problemen behandeld, welke van betee- kenis zijn voor de taak, welke de rijksbank heeft te vervullen. Er bleek volkomen over eenstemming van opvattingen te bestaan, met name over de omstandigheid, dat er geen sprake zou zijn van eenige valuta-experimen ten en in het algemeen op valuta- en crediet- gebied van maatregelen, waaruit gevaar zou kunnen ontstaan voor de handhaving der Duitsche valuta. o We hebben het gisteren reeds opgemerkt, dat de nieuwe regeering niet sterk staat. Wellicht kan ze eenigen tijd aan het bewind blijven door noodverordeningen, maar lang zal dat toch niet duren. Reeds nu vragen de communisten bijeenroeping van den rijksdag en dan is het de groote vraag, of er een meer derheid te vinden zal zijn voor deze regee ring. Men mag hierbij niet uit het oog ver liezen, dat de nazi's heel graag ontbinding van den rijksdag willen, om dan met groote overwinningen terug te kunnen komen. Het zijn echter niet alleen de communisten en de nazi's, die de regeering „eenigszins onvriendelijk" zijn. Ook andere partijen zijn tegen deze regeering. Zoo hebben het bestuur en de rijksdagfractie der Staatspartij een mo tie aangenomen waarin wordt gezegd, dat de partii zich met nadruk kant tenen het kabinet -von Papen, dat is gevormd in strijd met den geest der grondwet en zonder dat rekening is gehouden met de gevaren op het gebied der buiten- en binnenlandsche politiek en dat der economie, terwijl het slechts bestemd is tot het uitvoeren van de aanwijzingen der rechtsradicale partijen, zonder dat deze zelf formeel aan de verantwoordelijkheid willen deelnemen. Iets minder scherp zegt de christ. soc. volksdienst het. De rijksdagfractie van deze partij heeft een motie aangenomen, waarin om. wordt verklaard: De tegenwoordige cri sis is veroorzaakt door krachten, in welker spel het publiek nog geen volkomen inzicht heeft. De volksdienst wijst elke medeverant woordelijkheid voor de gevaarlijke gevolgen af, welke hieruit in buiten- en binnenlandsch politiek opzicht waarschijnlijk zullen voort vloeien. Hij acht het vaststellen van een dui delijke constitutioneele verantwoordelijkheid voor de verdere politieke ontwikkeling nood zakelijk. Deze eisch kan slechts door formeele deelneming der nat.-soc. aan de verantwoor delijkheid worden vervuld. De volksdienst zal natuurlijk ook dez^ regeering niet bij voorbaat in haar werk trachten te hinderen, ofschoon haar kenschetsing als „regeering der concentratie" in zakelijk opzicht ongemo tiveerd is. De volksdienst zal zijn houding laten afhangen van het optreden der regee- ring. Tenslotte doet het W.B. in een telegram uit Berlijn een poging om de min of meer onbehagelijke reputatie, welke de nieuwe rijkskanselier von Papen in het buitenland geniet ten gevolge van zijn optreden als mi litair attaché in de Ver. Staten tijdens den oorlog, toen hij bij verscheidene sabotage- zaken was betrokken, weg te wisschen. Het bericht wijst er op, dat von Papen destijds te Washington evenzeer slechts zijn plicht heeft gedaan als alle „oorlogsmisdadigers", die op de uitleveringslijst hebben gestaan. Een bericht van de „Exchange" uit New- York meldt bovendien aldus het W. B. dat de procureur-generaal in den staat New- York in Maart van dit jaar op het dossier van een in April 1916 tegen von Papen ge opende rechtsvervolging,de opmerking „af gedaan" heeft geschreven. o We besluiten ons overzicht met de vermel ding van een schrijven van president von Hindenburg aan den afgetreden rijkskanse lier ar. Bruening, waarin de presiaent het volgende zeide: Zeer geëerde heer rijkskanselier! Aan uw verzoek om ontheffing uit uw functie van rijkskanselier en rijksminister van buitenlandsche zaken voldoe ik hierbij. Ik betreur het ten zeerste van u te moeten schei den, nadat ik gedurende de twee jaren onzer samenwerking zoo dikwijls gelegenheid heb gehad, uw hoogstaand karakter, uw uitge breide kennis en uw onzelfzuchtige overgave aan de door u aanvaarde taak te leeren ken nen en uw onzelfzuchtige overgave aan de door u aanvaarde taak te leeren kennen en hoogachten. Voor alles wat gij voor het va derland hebt gedaan, dank ik u namens het volk en uit eigen naam. De samenwerking met u zal ik nooit vergeten en uw persoon zal ik steeds met de grootste hoogachting ge denken. Met mijn beste wenschen voor uw persoonlijk welzijn en met vriendelijke groe ten verblijf ik steeds uw toeg. (w.g.) VON HINDENBURG. Ook aan de andere aftredende ministers heeft de rijkspresident schriftelijk zijn dank betuigd voor de den lande bewezen diensten. DE VORMING VAN DE NIEUWE FRANSCHE REGEERING. Het kabinet Herriot reeds Vrijdag gereed? In de wandelgangen van de Kamer ver luidt, dat Herriot zijn kabinet reeds Vrijdag avond laat aan den president der republiek zal voorstellen. De ministerlijst is gereed, maar men schijnt voornemens te zijn deze met eenige namen te verkorten. De regeeringsverklaring zal Dinsdag in de Kamer worden voorgelezen. Bij de debatten zal als een der eersten Tardieu het woord voeren, teneinde uiteen te zetten, dat hij met de regeering zal samenwerken, bij de verte genwoordiging der Fransche belangen op de conferenties van Geneve en Lausanne. Men verwacht geen verrassingen. De radicaal-socialisten en de socialisten hebben gister in afzonderlijke zittingen be sloten voor Buisson te stemmen bij de ver kiezingen van een kamerpresident. De nieuwe regeering zal zich waarschijnlijk <-eeds Donderdag aan Kamer en Senaat voorstel len. Herriot, die heden officieel met cfe regee- ringsvorming wordt belast, heeft gisteren de besprekingen met zijn politieke vrienden voortgezet en klaarblijkelijk een lijst van mi nisters opgesteld, die op belangrijke onder deden afwijkt van die welke men tot nog toe in parlementaire en politieke kringen als de meest waarschiinliike beschouwd, fn som mige kringen wordt verzekert, dat niet Pain- levé, doch de huidige permante vertegen woordiger van Frankrijk bij den V. B. Paul Boncourt, minister van oorlog, zal worden, terwijl Painlevé de portefeuille voor lucht vaart zou aanvaarden. Aangezien Herriot erop rekent, althans in de eerste periode van zijn bewind dikwijls uit Parijs afwezig te zijfi om aan de talrijke internationale conferenties te kunnen deel nemen, vormde de vraag, wien hem bij af wezigheid ais hoofd der regeering moest ver tegenwoordigen een moeilijke kwestie. Van welingelichte zijde wordt verzekerd, dat Chautemps, die oorspronkelijk minister van binnenlandsche zaken zou worden de porte feuille van justitie zal krijgen, aangezien de minister van justitie in Frankrijk tegelijkertijd plaatsvervangend minister-president is. De nieuwe regeering zal zich zeer waarschijnlijk reeds Donderdag a.s. aan kamer en staat voorstellen. DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE. Londen plaats van samenkomst voor de conferentie? In de officieele diplomatieke Londensche kringen heerschte den geheelen Donderdag volkomen onzekerheid over de Amerikaan- sche voornemens betreffende de plaats van samenkomst voor de economische wereldcon ferentie. Eerst laat in den avond werd de toestand in zoo verre duidelijker, dat de Amerikaansche regeering Lausanne afwijst er. aan Londen vasthoudt. Verder wordt het voor zeer onwaarschijnlijk gehouden, dat de ze conferentie zal aansluiten bij die van Lausanne. De officieele Londensche kringen geven veeleer onomwonden toe, dat een der gelijke geweldige conferentie diepgaander voorbereidingen noodig heeft. Aan den an deren kant staat reeds vast, dat de kwestie der herstelbetalingen en oorlogsschulden van deze conferentie zal gescheiden gehou den worden. De Engelsche diplomatie houdt er derhalve aan vast, dat de conferentie van Lausanne ter bespreking der herstelschulden op den vastgestelden datum, 16 Juni, zal bij eenkomen. Amerika voor spoedig bijeenroe pen der conferentie. Volgens de laatste geruchten zal waar schijnlijk Mellon of Norman Davies benoemd worden tot leider der Amerikaansche delega tie voor de economische wereldconferentie Krachtige invloeden stellen thans bij presi dent Hoover alles in het werk om te berei ken, dat ook de zilverkwestie pp de conferen tie zal worden besproken, waarbij gestreefd moet worden naar een vastleggen van den zilverprijs. De Amerikaansche regeering is voor een zoo spoedig mogelijk bijeenroepen van de conferentie. DE NIEUWE REGEERING VAN OOSTENRIJK. Telegrammen aan bondskanselier. Rijkskanselier von Papen heeft den Oosten- rij kschen Bondskanselier Dr. Dollfuss het volgend telegram gezonden: „Door het vertrouwen van den heer Rijks president aan het hoofd der Duitsche regee ring beroepen, is het mij een behoefte U mijn heer de bondskanselier, als leider der regee ring van het Duitsche Volk in Oostenrijk mijn hartelijkste wenschen te doen toekomen voor het welziin van Oostenrijk". De Rijksminister van Buitenlandsche Za ken, freiherr von Neurath, heeft den Oosten- rijkschen bondskanselier dr. Dollfuss het vol gend telegram gezonden: „De eer hebbende, Uw Exvellentie er hier mede van in kennis te stellen, dat de heer Rijkspresident mij de leiding over de Duit- 'sche buitenlandsche politiek heeft toever- ticuwd, voel ik mij hierbij gedrongen U, heer bondskanselier, in het gevoel van verbonden heid in het lot der Duitsche stam de verzeke ring te geven, dat de steeds tusschen onze bc'de landen bestaande enge betrekkingen mij steeds bijzonder na aan het hart zullen lig gen". SPIONNAGEDRAMA IN HONGARIJE. Verraden door zijn geliefde, een agente van den contra-spionnage- dienst. Eenige dagen geleden werd het hoofdbu reau van politie te Boedapest opgebeld door zekere mevr. De Littke, die waarschuwde dat een man in haar woning zichzelf het leven benomen had. Het was kapitein De Ruttkay, een officier van den generalen staf. Bij het onderzoek van de politie ontdekte zij dat twee kogels in den wand zaten, afgevuurd uit de revolver die kapitein Ruttkay in de hand geklemd hield. Hij had zich den laat- sten, derden kogel in het hoofd gejaagd. Madame De Littke, een gescheiden vrouw die in Boedapest bekend is als een van de mooiste vrouwen in de stad, werd gearres teerd, maar reeds den volgenden dag vrijge laten. Gisteren is bekend geworden hoe deze zaak in elkaar zat. Twee iaar oreiaHea wercj ontdekt dat kapi- Nieuw© vernikk. koperen theelichtjes (haord- model) aangekomen.Tlidelijk f 2 cluslef 2 verrassingen. Vraagt uw winkelier. Spiritusverkoopkant.„Bergen op Zoom^Deltt tein de Ruttkay een spion van Tsjecho-Slo- wakije was. De Hongaarsche generale staf besloot hem in vrijheid te laten, totdat bekend was, hoeveel hij verraden had en wat hijzelf van de Tsjechische geheime plannen wist. Mevr. de Littke, die al acht jaar lid van den Hongaarschen contraspionnagedienst is, kreeg opdracht om met den kapitein in ken nis te komen. De kapitein werd smoorlijk ver liefd op de schoone divorcée. Twee jaar lang bracht mevrouw De Littke rapport uit over haar minnaar en een week geleden rapporteerde zij dat Ruttkay nu niet» meer wist dat van belang was. De kapitein werd toen bij zijn chefs geroe pen en men gaf hem 24 uur den tijd om zich aan een arrestatie te onttrekken. De Ruttkay vermoedde dat zijn geliefde hem verraden had en wachtte haar in haar woning op. Toen mevr. De Littke de kamer binnenkwam schoot hij op haar, zonder te raken, waarna hij de revolver tegen zichzelf richtte. Op bevel van den Hongaarschen generalen staf heeft de politie mevrouw De Littke vrij gelaten en de zaak die in Boedapest veel stof deed opwaaien zal in den doofpot gestop' worden. BLOEDIGE BOTSINGEN IN OOSTENRIJK. In het voorstandje van Graz Eggenberg is het gisteravond tot ernstige politieke botsin gen gekomen. De nat.-soc. hielden daar een vergadering, welke de soc.-dem. en de commu nisten poogden te doen mislukken. Reeds in den zaal kwam het tot een handgemeen, dat vervolgens op straat werd voorgezet. Land- jagers poogden de verschillende groepen te scheiden. De nat.-soc. braken echter door de afzetting heen, waarop het tot een veldslag kwam, waarbij gestreden werden met messen en steenen. In totaal werden 50 personen ge wond. 5 Nat.-soc. hebben zware verwondin gen opgeloopen. 30 Personen werden in arrest gesteld. Eerst laat in den avond kon de rust weer hersteld worden. POOLSCHE SCHEEPVAART- BELANGEN UITGEBREID. De Deensche deelnemende groep in de scheepvaartlijn Gdingen—Amerika heeft zijn aandeel, groot 23 afgestaan aan den Poolschen groep, die hierdoor drie vierden van bet aandeelenkapitaal in handen heeft. Verder heeft de Engelsche deelnemende groep in de Poolsch-Engelsche scheepvaart maatschappij zijn aandeel in deze maatschap pij afgestaan aan den Poolschen groep, die hierdoor 90 van het aandeelenkapitaal ir handen heeft gekregen. DUITSCHE OORLOGSFLOTTILJE NAAR DE HAVEN VAN DANTZIG. Van toonaangevende zijde verluidt, dat de Poolsche regeering het door het Duitsche Rijk gedane verzoek om toestemming tot het aan- loopen van den haven van Dantzig met een Duitsche oorlogsflottilje en den pantser kruiser „Schlesien", benevens twee destroyers, ten behoeve van deelneming aan de herden kingsplechtigheid van de stichting van het Duitsche „Marineheim" zal inwilligen, on danks de voortdurende verscherping van de Poolsch-Danziger betrekkingen door het toe nemen van de Hitler-beweging in Dantzig en ondanks de alarmberichten over voornemens van Polen om een inval te doen in Dantzig. De Poolsche regeering heeft hiertoe besloten, teneinde van haar kant zoo veel mogelijk bi; te dragen tot een ontspanning tusschen Poler en Dantzig. BOTSINGEN TUSSCHEN POLITIE EN COMMUNISTEN. Toen een gezin te Emden uit zijn huis gezet zou worden, waren verscheidene honderden communisten samengeschoold, teneinde d« uitzetting te verhinderen. Ten slotte ging de menigte er toe over de politie, die de straat moest ontruimen, met steenen te gooien. Of schoon de agenten gebruik maakten van den gummistok, werden zij zoozeer in het nauw gedreven, dat zij tot schieten gedwongen wa ren. Hierbij werd een arbeider in de bors' getroffen. ERNSTIG TREINONGELUK BIJ TRIER. De rijksspoorwegdirectie Trier deelt mede, dat gistermorgen kort na 7 uur de personen- tein van Hermeskeil naar Simmern in botsing is gekomen met kort tevoren neergestorte rotsmassa's. De machinist had de hindernis wel gezien, maar kon, ondanks het feit, dat hij onmiddellijk alle remmen in werking zette, een aanrijding niet meer voorkomen. Hierbij ontspoorden de locomotief en de bagagewagen. Door den schok werden ver scheidene reizigers in de personenwagens gewond. Een van hen moest met een kneu- zing van de borst naar het ziekenhuis te Simmern vervoerd worden. De overige ge wonden hadden lichtere kwetsuren bekomen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1