Alkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker „ARNHEM" Radionieuws P 3eui££eton Rinnentand LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Honderd vier en dertigste Jaargang. VRIJDAG 3 JUNI Reclame in de natuur. CIGARETTE5-COCKTAIL CIGARETTES- COCKTAIL CIGARET, Ko. l^9 1932 Zaterdag 4 Juni 1932. Hilversum, 296 Ai. (Uitsluitend V.A.R.A.) 457_en 7.307.45 Gymnastiekles. g__ Gramofoonpl. 9.Trio Drukker. 10. VPRO-morgenwijding^ 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven, m. m. v. Trio Drukker. j21.45 VARA-septet o.lv. Is. Eyl en gra- mofoonplaten. 2.15 Inst. voor Arb. Ontwik keling. 2.30 Fluit-recital Joh. Feitkamp, m. m. v. P. Tiggers, piano. 3.Gramofoonpl. 3 30 Prof. Dr. J. G. Sleeswijk: Geneeskundi ge Sportkeuring. 3.45 „The Hollandia Three", accordeon. 4.— M. Sluyser: Joden in nood. 4.20 Vervolg accordeon. 4.30 Voor de kinderen. Koor „De Roodborstjes", o.l.v. Leida Hulscher m. m. v. Jo Kickhefer, piano. 5Kinderuurtje. 6.Beoefening der Huis muziek o.l.v. P. Tiggers, m. m. v. Marie Polak en Bram Bleekrode, 2 violen. 6.30 Actueel Allerlei door het N. V. V. 6.45 Gra mofoonpl. 7.Bonte avond m. m. v. VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot, VARA-looneel o.l.v. W. van Cappellen; Mia Dorel, zang; Joh. Jong, orgel; A. Roodenburg, viool; Daaf Wins, piano; Teun de Klepperman; Lau Bandy, conferencier. Opzet en verbin dende tekst van H. van Gorcum. Ca. 11. Vaz Dias, voetbalnieuws en VARA-varia. 12.— Sluiting. Huizen, 1875 Ai. (Uitsluitend K. R. O.) 8—9.15 Gramofoonpl. 10.— Orkestconcert. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.151.45 Sextet concert. 2.Gramofoonpl. 2.30 Kinderuur. 4.Zwemcursus. 4.30 Gramofoonpl. 5.30 Berichten. 5.45 Gramofoonpl. 6.20 Lezing. 6 40 Gramofoonpl. 7.10 Lezing. 7.45 Cau serie. 8.Orkestconcert. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Orkestconcert 11.12.Gramofoonpl. Daventry, 1554 Ai. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Verjaardag van Z.M. De Koning (Troepenparade te Londen). Verslag door Maj. J. B. S. Bourne—May. 12.20 Lezing. 12.35 Nor thern Studio-orkest o.lv. J. Bridge. 1.05 Or gelconcert Reg. New. 1.502.50 Commodore Grand-orkest o.l.v. J. Muscant. 3.50 Fred. Hartley's kwintet m. m. v. Fred. Lake, tenor 5.05 Orgelconcert Reg. Foort. 5.35 Kinder- uur. 6.20 Berichten. 6.50 Lezing. 7.05 Zang door Rita Mackay, sopraan. 7.25 Actueeie causerie. 7.50 Leslie Bridgewater's Harp- kwintet, o.a. Hindoeüed, RimskyKorsakow. 8.2Q Vaudeville. M. m. v. Henry Hall's B. B C.-Dansorkest en'Alfredo en zijn Vaga- bond-Orchestra. 9.20 Berichten en lezing. 10.10 BBC-orkest o.l.v. Warwick Braith- waite. Russisch programma, o.a. Polowetzer Tanze, Borodin. IC.5512.20 Ambrose en zijn Band. (Dansmuziek). Pari/s „Radio-Paris", 1725 Ai. 8.05 en 12.50 Gramofoonpl. 9.05 Radio-toor.eel „La Vie dróle". 9.50 Bela Rex en zijn Weensch orkes. O.a. Lehar-Potpourri en „Das Lied ist aus", Stolz. Kalundborg, 1151 M. 12.20—2.20 Con cert uit Hotel Angleterre. 2.503.20 Gra mofoonpl. 3.505.50 Orkest- en solistencon cert, o.l.v. Reesen. 8.20 Internationale Arbei- derslieder enen gedichten m. m. v. Fischer, iano. 9.05 Concert o.l.v. Gröndahl, o.a. ragm. „Der Bettelstudent". Millöcker IC 05 Zang door I. S. Heimann m. m. v. V. Fischer, piano. 10.40 Concert o.l.v. Grön dahl, o.a. Perpetuum mobile, Strausz. 11.05 12.35 Dansmuziek o.lv. Kai JuHan. Langenberg, 47j Ai. 7.258.20 Orkest concert. 12 20—1.10 Con ert door werk- looze musici o.l.v. A. Eberhard. 1.202.50 Concert o.l.v. Wolf. 2.553.45 Gramofoon- platen. 5.20—6.35 Vesperconcert. 8.20 Vroo- lijke avond. 10.40—12.20 Dansmuziek o.l.v. Wolf. 12.20—1.20 Gramofoonpl. Rome, 441 Ai. 8.20 Gramofoonpl. 9.05 Melodrama „I Puritani" van V. Bellini. Brussel, 508 Ai. en 338 Ai. 508 M 12.20 Maen Alexys' orkert. 5.20 Concert o. 1. v. Walpot. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o.l.v. Kumps, m. m. v. Mej. Strulens, zang. o.a. Symphonie in g (XVI), Haydn 905 Radio-tooneel. 9.20 Vervolg concert, o.a. Aria uit „Faust", Gounoc. 10.30 ïearoom- orkest, o.a. Strausz-Potpourri, Weber. 338 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Trioconcert. 5 20 Concert o l.v. Kumps. 6.20 en 6.50 Gra mofoonpl. 8.20 „Knckkelbeen", operette in 3 actes van Caspeele met muziek van E. Hulle- broeck. Koor en orkest o.l v. Walpot. (In de pauze: Radio-tooneel). 1050 Dansmuziek. 7eesen, 1635 Ai. 8 2f Gevarieerd Avond programma, o.a. Solisten- en orkestconcert o l.v. Ed Künneke. lv.40 Berichten en hier na tot 12.50 Dansmuziek door Otto Kerm- bach en zijn orkest. Refreinzang: Alex Fleszburg Het moderne stadsbeeld kunnen wij ons zonder de reclame niet meer denken. Wie bij avond wandelt door Amsterdam, door de Kalverstraat, over het Muntplein bijvoor beeld, ziet de glans en de schittering van de moderne lichtreclame in uitbundige overvloe digheid. We moesten daar eerst wel aan wennen. Een jaar of tien geleden gaf het uit zicht van het Koningsplein of op Singel en Munttoren nog het beeld van een intiem oud-Hollandsch stadshoekje, waaraan de fleurige bloementooi van de markt aan den Singeloever frissche bekoring gaf. Nu is veel van dat intieme, fijne karakteristieke weggedrukt, doodgedrukt door de reusachti ge reclame-installaties die aan de gebouwen en hoog op de daken brutaal zich naar vo ren dringen; bij dag al, maar vooral bij avond de aandacht voor zich opeischen en voor zich alleen. Hier en elders heeft deze reclame schadelijk voor het stadsschoon ge werkt. Maar aan den anderen kant, in de centra der groote steden, der wereldsteden, zooals Amsterdam er ook een begint te wor den, is de lichtreclame niet tegen te houden en het valt zelfs niet te ontkennen, dat zij hier en daar ook wel iets van nieuwe, felle schoonheid heeft gebracht in het moderne stadsbeeld en allengs een onvermijdelijke fac tor is geworden. Wel zal het zaak zijn, niet overal en niet onbeperkt alle reclame toe te laten. Er zijn punten en plekken, wier stille, sobere, voor name schoonheid door de felle klatering der moderne kleur- en lichteffecten al te zeer zou worden geschonden. Hier moet beperkend en afwerend worden opgetreden. Hoe staat het met de reclame in de vrije natuur? Hier en daar treurig. Gij herinnert U van uw treinreizen wel de groote houten chocoladekoppen, de zeepreclames, de gewel dige bontbeschilderde borden die de aandacht der reizigers willen trekken en dat ook inder daad doen op schreeuwerige wijze. Ik koop juist als 't eenigszins kan niet bij de firma's die op deze wijze het schoone landschap schenden en als wij ons allemaal op dat standpunt stelden, dan was het met deze ont sieringen spoedig gedaan. Het wordt al beter trouwens dan het geweest is, nu ver schillende provincies en gemeenten verorde ningen hebben vastgesteld tot wering van ontsierende reclame. In het landschap, mo gen wij wel kort en goed zeggen, werkt alle reclame ontsierend. In de steden moet orde nend, regelend, beperkend worden opgetre den; in de vrije natuur is een absoluut ver bod noodzakelijk. Wie in Belgiië en in Frank rijk langs de groote wegen gaat, ziet daar een ontstellende ontluistering van het land schap door een bonte chaos van borden, die alle plezier voor den tourist langs deze hoofdwegen bederft. In ons land is het gelukkig zoo erg nog niet, maar er dient ook gezorgd te worden dat het hier zoover niet komt. Zoo af en toe zijn.er dreigende symptomen: in een tot dus ver (onbedorven landschap verschijnt opeens een reclamebord, het begin van dreigende voortgaande ontluistering. Dan is het voor de betreffende gemeentebesturen hoog tijd zoo spoedig mogelijk een verordening vast te stellen die deze reclame in het landschap ra dicaal verbiedt. In de komende weken zullen weer duizen den dicht bij huis of ver van hun woon plaats de ontspanning en de verpoozing zoeken, de stilte en de toewijding van 't wij de, ongerepte land, den wolkenhemel, de ko renvelden, het bosch, de hei, de zee. Dan vragen wij rust, groen en bloemen, vogellied en windgeruisch. Geen daverende geluiden, geen schelle schatering van verblindend licht en schreeuwende reclames. Er zijn den laatsten tijd zelfs pogingen ge daan om den vrijen hemel te beschrijven met reclames uit vliegtuigen. Dien kant moeten wij zeker niet uit. Voor reclame is de krant goed en de Kalverstraat. Maar laat de wei voor het gras, de bloemen en de koeien blij ven, de hei voor de schapen, het bosch voor de vogels, de hemel voor de snelgewiekte uit het Engelsch door A. Treub. 47: Maar de cosmische verschijnselen waren zoo merkwaardig niet als de houding van sir Peter Brace, want hij ging langzaam terug van Spencer, en toen de achterkant van zijn knieën in aanraking kwam met den rand van destoel, waarheen de butler nog steeds wees viel hij er in neer en staarde den naderbij komenden Spencer aan, alsof hij den originee- lor. draak ontdekt had. Enid's oogen gingen zoo wijd mogelijk PJ-'L en haar open mond getuigde van den schok harer verbazing; want de hedendaag- cne jonge dame opent haar mond niet ver, be- „f e m oogenblikken van de diepste emotie, wanneer zij tijdelijk interessante zangles- 5e'i neemt. sch*i?nKCer stond v°or den starenden en ole-f r,a+r verJamden baronet, en zijn bhk -1 li l Tn6'" biologeerend' draa-n v, ,,les wat ik van plan was te vet; rustH en wii 7nnrdrjgen' sir Peter'. ?ei i!J en mii'n sanl i i de zaak van de inbraak, pelijkc-i mi fearaan- °P een vriendschap- voorgegteld 1 behandelen dan U zich had EnidiLTÏl Zlcb afgemat naar Enid i beval hij, met een poging om zijn Een polis der schept kapitaal voor moeilijke tijden. zangers ook en alles in zonnige zomer, rein en onbedorven tot vreugd voor den mensch, die stilte en schoonheid begeert. A. L. B. gezag te herstellen, roep Lee Wang! Als U maar eenigszins denkt aan Lee Wang's lichamelijk welzijn, zal U hem op dit oogenblik niet roepen, dreigde Spencer ernstig, voordat het meisje antwoorden kon Sir Peter stond half van zijn stoel op. Blijf zitten! Sir Peter ging zitten, en klopte met zijn handen op zijn stoelleuningen op een buiten gewoon hulpelooze manier. Ik zal Lee Wang niet roepen, zei Enid. Sir Peter verschrikte onder de koelheid van deze openlijke uitdaging, en zijn woede was de twistzieke woede van den zieke, die tegen zijn geneesmiddel strijdt. Tart jij me, Enid? vroeg hij met bevende stem. Enid knikte met het hoofd, en zag hem zon der medelijden aan. Heel goed, knarste hij, terwijl hij de telefoon naar zich toe trok en den hoorn op nam. Heel goed, wij zullen de politie weer laten komen. Leg den hoorn neer! beval Spencer. De Eolitie is te roepen en ik zal ze roepen als et noodig is. Leg den hoorn neer! Zenuwachtig als sir Peter was door het vooruitzicht der noodlottige gevolgen, die onvermijdelijk zouden zijri na het verlies der obligaties, nam deze onbegrijpelijke opstand var een ondergeschikte een omvang voor hem aan, die hij in normale oogenblikken met zou gekregen hebben, en in zijn geest zag hij een ongekende paniek voor zich. Hij herkende in Spencer een wil, die oneindig veel krach tiger dan de zijne was een dynamische per ONWEER. Tramstagnatie, blikseminslag en overstrooming te Rotterdam. Gisteravond tusschen 8 en 10 uur heeft zich een hevig onweer boven Rotterdam ontlast, gepaard gaande met een zware regenbui. Vooral in het westelijk stadsdeel heeft het ont-, zaglijk hard geregend. Op den linker-Maas- oever was de regenval niet buitengewoon. Ongeveer 9 uur is de bliksem ingeslagen in de bivenleiding van de tram, op het P. C. Hooftplein, waardoor het westen gedurende een uur zonder tramverkeer is gebleven. Tengevolge van den zwaren regenval kon den de riolen in de Schoonderloostraat het water niet verwerken, waardoor de straat blank kwam te staan. De meeste sousterrains en kelder in die straat zijn ondergeloopen. Om kwart over negen is de bliksem ingesla gen in pand 13 aan het Groote Visscherij- plein, waar de familie Schutter woont, ver moedelijk doordat de antenne piet met de aarde was verbonden. Een paar gordijnen zijn in brand geraakt, een ruit is gesprongen en in het plafond is een gat geslagen. Per soonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. LEVENDE AUTO-MASCOTTE. Een dame vóór op den bumper. De Utrechtsche correspondent van de Te!, schrijft: De Stichtenaren hebben genoten van een niet alledaagsch schouwspel: een levende vrouwelijke mascotte vóór op den bumper van een auto, welke zich midden door het drukke stadsverkeer een weg baande! Het begin van het geval speelde zich op de Neude af, welke van wege kabellegging door het electriciteitsbedrijf hier en daar opgebro ken is en derhalve aan het rijverkeer momen teel niet die vrijheid van beweging laat, welke de automobilisten zich nu eenmaal graag zien toebedacht. Toen nu een hier passeerend auto bestuurder eenigszins in den knel begon te geraken, berekende hij dat een gedeelte trot toir ditmaal wel als rijweg dienst kon doen en in minder dan geen tijd laveerde de personen auto over het troittoir. Hier ondervond hij echter heftig protest van een dame en een heer, die zeer terecht het trottoir de veiligste plaats voor voetganger achtten en er dan ook nivt aan dachten den autobestuurder door gang te verleenen. De dame nam een voor de vrouwelijke sekse klcek besluit en zette zich op den vóórbumper van den auto neer. De autobestuurder toonde zich over deze- plotselinge aanwinst van de levende, vrouwe lijke mascotte in het minst niet verbaasd en met hetzelfde tempo vervolgde hij zijn weg door de drukke stad met de protesteerende dame vóór op den bumper. Ten slotte kwam de ontknooping op het Janskerkhof, waar de automobilist de hem vrijwillig vergezellende dame voor de keus stelde met hem mee te rijden op den bumper naar Zeist of terug te keeren naar den heer, dien zij op de Neude verlaten had. Toen besloot de „mascotte" maar terug te gaan. De politie had intusschen tegen den autobe stuurder proces-verbaal opgemaakt. DE NEDERLANDSCH---DUITSCHE HANDELSBETREKKINGEN. Een interview van dr. E. E. Posthuma met de Vossische Zei- tung. Oud-minister Posthuma heeft in een onder houd met den Haagschen correspondent van de Vossische Zeitung verklaard, dat de actie van het door hem geleide comité van verweer wellicht een indruk van vijandige gezindheid tegenover Duitschland kan maken, doch dat hij zelfs allesbehalve vijand van Duitschland is. Dit heeft hij bewezen gedurende de jaren, waarin hij Nederlandsch minister is geweest. Hij kan de moeilijke positie, waarin Duitsch land zich thans bevindt begrijpen, maar hij verzet zich er tegen, dat Duitschland Ne derland op zichtbare wijze benadeelt en niet wil inzien, welk een koopkrachtige en willige klant Duitschland in Nederland heeft. De opvatting van minister Schiele, dat de koopkracht van het buitenland uitgeput is en dat het dientengevolge steeds minder in Duitschland zal kunnen koopen, is voor Ne derland onjuist. Nederland zal steeds even veel pharmaceutische waren, landbouwma chines en kalimeststoffen als thans noodig hebben, deze dan ook uit Duitschland betrek ken en met goede guldens betalen. Neder land zelf zal deze waren nimmer kunnen pro- duceeren. soonlijkheid, die, om een duistere reden, zich in de gedaante van een butler verscholen had, een macht, die de kracht uit zijn geest en lichaam kon halen een bedreiging! Hij, die geen meester gekend had, hij, die zich on kwetsbaar had gewaand, zag zich nu gedwon gen in een toestand te gelooven, die onmoge lijk moest zijn in een wereld, dit uitsluitend bestond uit het Huis Brace en anderen, en zijn toorn was bitter. Hij trachtte wanhopig zijn meesterschap te handhaven. Ik laat me niet door een bediende ringel- ooren! snauwde hij en de klank van zijn stem verleende hem een denkbeeldig zelfvertrou wen. Leg den hoorn neer! De kalme stem beukte zijn hersen als met duivelsche hamers en hij voelde, dat zijn weer stand als door een wonder uit zijn hart ver dween. Hij liet den hoorn op de tafel vallen, kromp terug in zijn stoel en keek onrustig naar den muur, de kloppende polsslag in zijn oogen maakte dat de schilderijen zich spot tend opwaarts schenen te bewegen. Goed, Zei Spencer rustig. Het woord „laffaard" 'zullen we wat later behandelen. Hij 'wendde zich tot het meisje, dat hem met ver bazing aankeek. Het spijt me, dat ik tot dezen stap moest overgaan, miss Enid, zei hij, met een beleefde leugen. Het verwondert me, dat je het niet vroe- gergedaan hebt, Spencer! klonk het onver wachte antwoord. Maar aan sir Peter ontging de beteekems er van. COCKTAIL C1GARETTES - COCKTAIL CIGARETTES - COCKTAI Indien Duitschland echter, vervolgde dr. Posthuma, de voorgenomen houding tegen Nederland wenscht aan te nemen, dan legt dit ons land de verplichting op, zich zelf te helpen. De door de regeering voorgestelde maatregelen (deviezen-clearing) kan hij niet goedkeuren. Hij hoopt, dat de regeering nim mer van dit economisch wapen tegenover Duitschland gebruik za! behoeven te maken. Het geneesmiddel voer beide landen ligt niet in een beperking van den wederzijdschen handel maar in een uitbreiding daarvan. Dr. Poshuma deelde voorts mede, dat hij geruim en tijd geleden met dr. Hermes en nog onlangs te Londen met dr. Fehr in verbin ding is geweest, ten einde een uitweg uit het conflict te vinden. Hij is ten alle tijde bereid naar Duitschland te komen om te onderhan delen met de belanghebbenden. Hij gaf dui delijk te kennen, dat hij tot alle maatregelen, zooals beperking van vreemdelingenverkeer, zal adviseeren, indien men het niet eens mocht worden. Om het eens te worden beval hij een compensatie-verkeer aan. DE STAKING IN HET STUCADOORS- BEDRIJF. Een algemeene vergadering van den patroonsbond. In verband met de staking in het stuca- doorsbedrijf hebben de leden van den Nederl. Stucadoorspatroonsbond 1 Juni te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering gehouden om den toestand in het geheele land te overzien en da te nemen maatregelen te overwegen. Uit de mededeelingen der af- deelingen bleek, dat de modern georganiseer de arbeiders op sommige plaatsen van hun hoofdbestuur de opdracht gekregen hebben de nieuwe voorwaarden te teekenen, maar dat op andere plaatsen, juist waar de staking heerscht, datzelfde wordt geweigerd. Daar tegen zullen maatregel engenomen worden. De patroons zijn eensgezind in dezen strijd en met algemeene stemmen zijn de afdeelin- gen den Haag en Dordrecht geroyeerd, die weigeren op de nieuwe voorwaarde te laten werken. beid, als 's raads oordeel medegedeeld, dat de klachten en moeilijkheden, welke tijdens het debat in de Tweede Kamer bij de behan deling der jongste wijziging der Ongevallen wet te berde werden gebracht, hun oplossing kunnen vinden in een verdere decentralisa tie der ongevallenwet en wel vooral in dien zin, dat allereerst de medische dienst der Rijksverzekeringsbank overgebracht worde naar de Raden van Arbeid. Deze dienst zou dan èn door regelmatig overleg met den bui tendienst der raden èn door het meer in de gezinnen der getroffenen kunnen komen, dan den geneeskundigen der Rijksverzekerings bank thans mogelijk is in zijn medische ad viezen tot toekenning van renten, de sociale omstandigheden tot gelding kunnen bren gen. Daar in de Raden van Arbeid werkgevers en werknemers in het raadscollege zitting hebben en dit alsdan een volledig toezicht kan houden op de uitvoering der ongevallen wet is het niet noodig, om het reeds bestaan de contact bij de Rijksverzekeringsbank om te zetten in een blijvende klachtencommissie noch ook om in een door zijne excellentie toe gezegde ambtenarencommissie het terrein te ontdekken en af te bakenen, waaruit daarna een eventueeled oor den minister in te stellen commissie wijzigingsvoorstellen zou kunnen putten. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Naar wij vernemen zal door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen op 21 dezer te Utrecht openbaar worden aanbesteed be stek no. 1465 HS, het bouwen van vier dienstwoningen te Wormerveer, waarvan de kosten geraamd worden op 20.000. DECENTRALISATIE ONGEVALLEN WET. De Raad van Arbeid te Nijmegen heeft in gevolge een verzoek ter laatste openbare ver gadering van een zijner leden, die daarbij door de geheele vergadering werd gesteund, den minister van economische zaken en ar- De tijd was er niet gunstig voor, miss Enid, legde Spencer ernstig uit. Ik zal het hem betaald zetten! Bij den hemel! Hij zal er met zijn hartebloed voor boeten! Sir Peter mompelde de woorden een tonig, toen Spencer zijn aandacht tot zich riep. Nu, sir Peter Brace. Gedurende bijna twee jaar heeft U me behandeld als een hond zooals men verwachten kan, dat een tierende snoever een hond behandelen zal; U heeft misbruik van me gemaakt. U heeft me een pluimstrijker genoemd een parasiet, die zijn onsterfelijke ziel voor een fooi zou ver- koopen er klonk niet de minste drift in Spencer's stem, toen hij de categorische be schuldiging uitsprak een vleiende bede laar, die de hand zou likken van iederen vloe- kenden schelm, welke zich als een gentleman voordeed! U heeft mij geld toegegooid, zooals men afval aan een varken toewerpt! U be schouwt mij en mijn geheele klasse als van minderen rang een soort van menschelijke ratten, die gevoel noch verstand, liefde noch trots hebben! En waarom? Omdat wij be dienden zijn! Vaar niet tegen me uit, jij onbeschofte schelm! Sir Peter's stem was zulk een.zwakke echo van haar vroeger krachtie geluid, dat de butler niet de minste nota van nam. Omdat het toeval van geboorte U tot een aristocraat maakte, vervolgde hij onmee- doogend, omdat U toevallig in staat is de markt soms te beïnvloeden, omdat U beweert dat het goddelijk recht uitsluitend bij de leden NA DE STAKING IN HET VEENBEDRIJF. Het besluit van de veenarbeiders ook te Bargercompascuum, om bij de verveners, welke weigerden zich aan te sluiten bij het contract met de kleine verveners (90 pCt. van het loon van 1931) de staking op te hef fen, heeft aan de Drentsche veenarbeiders stakingen een einde gemaakt. In twee plaat sen s de staking geëindigd, zonder dat beslo ten werd een collectief contract aan te gaan. In Schoonebeek zal men met drie verveners geen contract sluiten, terwijl in Bargercom- pascum het aantal iets grooter is. Daar gaat het hoofdzakelijk 'egen de bestuursleden van de vervenersorganisatie, welke een loonsver laging wenschten van ongeveer 20 pCt., een percentage dat afwijkt van de algemeene loonsverlaging, die in de venen is inge voerd. Nu de staking afgeloopen is, worden de arbeiders, welke in het bedrijf geen arbeid kunnen vinden en bij de werkverschaffing ontslagen zijn in verband met de staking, weer geplaatst. Gister heeft het grootste deel der arbeiders het werk bij de werkverschaf fingen hervat. Ongeveer de helft van het aantal arbeiders is er in geslaagd in het bedrijf werk te vin den. Men zal nog ongeveer vier weken kun nen werken en dan is de campagne weer af geloopen, met uitzondering van de persturf, waarvoor de campagne een maand langer kan duren. van Uw huis berust, meent ge, dat Uw aan matiging buiten bespreking moet blijven! Maar de tijd is gekomen, dat ge moet leeren, dat anderen recht hebben in de wereld te zijn dat zelfs bedienden eenige aanspraak heb ben op een zekere mate van eerbied en ach- ting! Enid weerhield een natuurlijke begeerte deze heldhaftige woorden toe te juichen en haar vader ging met een zwakken spotlach opzitten. Ben je heelemaal klaar? vroeg de ba ronet. Neen. Ik heb U een voorstel te doen. Sir Peter vond een beetje troost en moed in deze erkenning, dat de voorgestelde les niet van zuiver lichamelijken aard zou zijn. Er is geen voorstel dat jij of iemand van je soort me doen kunt, dat mij beleten zal je de straat op te gooien, als je niet vrijwillig en onmiddellijk wilt gaan! blufte hij, opstaan de met een vertooning van geveinsde strijd lust. Ga zitten! Hij' ging zitten, verbaasd en wostelend met zijn merkwaardige onmacht in tegen woordigheid van dit bovennatuurlijke wezen, dat eens de vertrapte Spencer was geweest. Ik ben niet van plan het huis te verlaten, zei Spencer hem, noch vrijwillig, noch door geweld. Nu het voorstel. Loop naar de hel met je voorstel. Spencer keek Enid verontschuldigend aan. Misschien wilt U liever de kamer uit gaan, miss Enid, zei hij beleefd. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5