Alktnaarsche Courant. J ^Buitenland Stad en Omgeving. t HELP BIJTIJDS! Honderd vier en dertigste Jaargang. VRIJDAG 3 JUNI ALGEMEENS VERGADERING CENTRALE NEDERLANDSCHE AMBTENAARSBOND. f Ho 129 1932 "55ÉTIGE ECONOMISCHE CRISIS IN JAPAN. Fafcr en wachten met de uitbel van ioonen en zijn niet in staat spaargelden terug te betalen. De economische crisis in Japan heeft thans zoon omvang aangenomen, dat een aantal ondernemingen momenteel niet in staat is de verschillende loonen en salarissen aan hun arbeiders en bedienden uit te betalen. In to taal blijven dientengevolge een 100000 arbei ders grootendeels werkzaam in fabrieken en jn eenige mijnen van hun loon verstoken. Zelfs de spaargelden, die sommige arbeiders bij hun onderneming, die daar de speciale ge legenheid toe had geschapen, hadden belegd, kunnen hun op het oogenblik niet worden terugbetaald. Het ministerie van binnenland- 6che zaken, stelt een onderzoek naar deze zaak in. Hoewel dit onderzoek nog niet is beëindigd, is reeds thans gebleken, dat per 1 April j.1. 838 fabrikanten en mijnondernemin gen, achter waren met de uitbetaling van loonen en niet in staat waren spaargelden terug te betalen. 95 pCt. van de betrokken fabrieken zijn katoenfabrieken en spinnerijen. Het ministerie van binnenlandsche zaken be reidt maatregelen voor om de ondernemers te dwingen de achterstallige loonen en opge- eischte spaargelden zoo spoedig mogelijk terug te betalen. De directeuren van onder nemingen zullen in bepaalde gevallen wor den gedwongen om de achterstallige gelden uit eigen bezit te betalen. ARTILLERIE-OFFICIER DOOR GRANAATSCHERF GETROFFEN EN GEDOOD. Luitenant Werner Lenne van de derde afdeeling van artillerieregiment 5 Ludwigs- burg was Donderdagmorgen belast met de waarneming tijdens schietoefeningen. Uit „belangstelling" voor den dienst liet de offi cier zich verleiden tegen de desbetreffende be malingen in het veilige onderkomen te ver laten. Hij werd door een in de naaste omge ving inslaande granaat getroffen en op slag gedood. PRAE-HISTORISCHE VONDST. Een medewerker van de Academie van Wetenschappen van de Urss, Zamiatine, heeft in het Towbov-gebied een kampement ontdekt van een praehistorischen mensch. Tusschen verschillende archaeologische voor werpen werden o.a. beeldjes gevonden, ge sneden in Mamoet-been, welke dateeren uit het onmiddellijk op het ijstijdperk volgende periode en die dus 25000 jaar oud zijn. DE DUITSCHE RIJKSSPOORWEGEN OVER DE MAAND APRIL. 78 millioen tekort. fn de „,Reichsbahn" het officieele blad der Rijksspoorwegen wordt het rapport gepubli ceerd over den toestand der Duitsche Rijks spoorwegen in de maand April 1932. Hieruit blijkt, dat in deze maand het goederenverkeer een ongekend laagtepunt heeft bereikt. De be- drijfsontvangsten bedroegen 230.441.000 R.M., de uitgaven 308.465.000, zoodat ruim 78 millicen meer is uitgegeven dan ontvan gen. DREIGBRIEVEN AAN MARLENE DIETRICH- 10.000 dollar geëischt. Naar uit Hollywood gemeld wordt, ont vangt de Duitsche filmactrice Mariene Dietrich, reeas sedert weken anonyme dreig brieven, waarin 10.000 dollar geëischt wordt, onder bedreiging dat anders haar vier-jarig dochtertje Maria zal worden ontvoerd. Reeds wekenlang wordt het meisje nu nauwlettend door detectieven bewaakt. Ook een welgesteld Duitsch importeur in Hollywood, Egon Müller, heeft een dreigbrief ontvangen, waarin 500 dollar van hem wordt geëischt. Müller heeft een zoon van 4 jaar. De politie meent in dit verband te doen te hebben met een samenzwering tegen de welgestelde krin gen van de Duitsche kolonie te Hollywood. AARDSCHOKKEN IN GRIEKENLAND. Twee vrije hevige aardschokken zijn gister nacht waargenomen in het Noorden van het Grieksche eiland Euboea. Of schade is aangericht, is nog onbekend. DE VERJAARDAG VAN DEN ENGELSCHEN KONING. Onderscheidingen ter gele genheid verjaardag van koning George. Ter gelegenheid van den verjaardag van oen koning zijn verschillende onderscheidin gen toegekend. O.m wordt aircommodore Kingsford Smith in den adelstand verheven vLe5 ?ninK van 2ijn verdiensten op lucht vaartgebied in Australië. don t ert°g van Gloucester, een zoon van toriJ rJ'ü?' de keten van de Royal Vic- t°na Orde gekregen. notmH .nmS heeft den prins van Wales be de luchM eei,e a,r commodore „in chief" over hulpstriiHv uf en met inbegrip van de De hertft» V00r de luchtvaart, derd tot ri£,Van 's van kapitein bevor- marine. rang van schout-bij-nacht bij de (Vervolg). Hierop was het woord aan Lorant die het congres namens de Internationale van Ambtenaren-organisaties begroette en even- .eens een beschouwing gaf, waarin hij op internationale samenwerking van de arbei dersklasse aandrong. Hij constateerde, dat de Internationale 10 jaar bestaat. Er is een tijd geweest waarin de samenwerking grooter was dan nu, doch door medewerking van Holland, Duitschland en Frankrijk is de In ternationale weer op gang gebracht. Dit zal worden doorgezet. Hij wees er op, dat in den oorlog, daarna en thans de ambtenaren de eerste salchtoffers worden van de maatschappelijke crisis. In Frankrijk hebben de arabtena.en nog geen salariskorting gehad omdat de politiek in een gunstige richting is gegaan. De ambtenaren behooren dan ook internationale belangstelling te toonen, niet alleen voor het economische, maar ook voor het politieke leven. Spr. eindigde met den wensch „Leve de internationale Ambtenaren Bond" en „leve de Internationale Arbeidersorganisatie". Namens de Fransche Ambtenaren Bond werd hierop het congres begroet door den heer Lacoste uit Parijs, die de groeten over bracht van de Fransche organisatie en er op wees, dat in Frankrijk ook dezelfde moeilijk heden rijzen en wil dat de rijken gespaard blijven. 18000 ambtenaren zijn in de Fransche organisatie georganiseerd en deze hebben een millioen franc bijeengebracht om in vergade ringen en in een uit te geven courant uiteen te zetten welk een belangrijke taak de ambte naren vervullen. Hierop werd tot de congresorde overge gaan en besloten alles wat huishoudelijk is in handen van een commissie te stellen. Aan de orde werd gesteld het bondsver- slag over 1930»en 1931 en bespreking van het beleid van het hoofdbestuur, waarvoor verschillende afgevaardigden zich als spre kers opgaven De heer Revers, Delft, laakte het in het hoofdbestuur, dat dit, zonder de leden er in te kennen, zitting had genomen in het Crisis comité en een motie van zijn afdeeling niet had doorgezonden aan het N. V. V., terwijl n.b. „Het Volk" en „De Ambtenaar" plaat sing van een motie daartegen hadden ge weigerd. Ook laakte hij het, dat het hoofd bestuur zich op het standpunt had gesteld, dat samenwerking met de O. S. P. moet worden afgewezen en n.b. 16 leden als O. S. P.-ers had geroyeerd, hetgeen in strijd was met de statuten. Hij teekende hiertegen, na mens zijn afdeeling, ernstig protest aan. De afgevaardigde van den Haag oor deelde, dat de actie tegen* den aanval op het Overheidspersoneel te laat was ingezet en niet goed geleid was geworden. Op het demonstratief congres heeft men 'niet tot uiting gebracht, de geest van verzet die er in de menschen tegen de regeerings daden leeft. De actie van het Spoor- en Tramwegperso neel tegen de gewilde 10 pCt verlaging, die tot 5 pCt. is teruggebracht, leert, dat door een grootsche actie wat te bereiken valt. Leiding tegen de verslechtering van de positie van het Overheidspersoneel, heeft bij het hoofdbestuur ontbroken. De afgevaardigde van Amsterdam onderschreef dit betoog. De lange redevoerin gen op het demonstratief congres, die n b. werden voorgelezen, waren overbodig. N ij m e g e n was niet tegen het zitting nemen in het Crisiscomité, maar oordeelde dat het met de bijdrage uit 's Rijkskas niet mag blijven bij de 75000. Ten aanzien van het royement sloot hij zich aan bij Delft. -Ook oordeelde hij, dat de rede van den voorzitter op het demonstratief congres te zeer in mineur-stemming was gesproken. Arnhem verzocht het H. B. alvorens te stemmen voor Crisiscomité's enz., voortaan eerst de afdeelingen te kennen. Hij wees er op, dat de bond een bondgenootschap heeft met de S. D. A. P. er. oordeelde het daarom funest, dat een deel van de soc.-dem. fracties in Amsterdam, Rotterdam, Arnhem, enz., de ambtenaren in den steek laat en meende, als dit zoo voortgaat, dat er gekozen moet worden. Namens de soc.-dem. Kamerfractie ver zekerde de heer Van Braambeek, dat die fractie zal trachten de eischen van den bond inzake arbeidsvoorwaarden te verwezenlijken. Voorts hoopte hij, dat de fusie met den Ne- derlandsche Ambtenaarsbond die aan de orde zal komen, tot stand zal worden gebracht. De heer van Vuure, Utrecht, oordeelde, dat van het bestuur geen voldoende kracht is uitgegaan tegen het feit, dat een ambtenaar door zijn chef ter verantwoording was ge roepen omdat hij bij de gemeenteraadsverkie zingen een roode vlag droeg. Tegen deze aanranding van grondwettelijke rechten had krachtig moeten worden opgetreden. Ook hij had critiek op de regeling van het demonstratief congres. Hilversum sloot zich aan bij de door den Haag uitgeoefende critigk. Het hoofd bestuur laat zich te veel in de verdedigende houding dwingen en behoort aanvallend op te treden. Niet tegen op anderen grondslag georganiseerden doch tegen de regeering. Den arbeiders moet duidelijk gemaakt worden, dat aan de regeering een halt dient te worden toegeroepen. Hengelo vroeg hoe de houding van het hoofdbestuur in het N. V. V. is geweest ten opzichte van de O. S. P. Deventer oordeelde, dat t.a. van het trekken in den lande de organisaties veel te wenschen overlaten. Een betere verdeeling over het geheele hoofdbestuur in deze is noodig. Voorts ontwierp hij aan critiek het feit, dat men zich morgen ten stadhuize laat ontvan gen, terwijl men dit vroeger in andere amb- tenarenorganisaties heeft gelaakt. Ook betreurde hij het, dat in Deventer drie bondsmakkers voor de salariskortingen hebben gestemd en onder applaus betoogde hij, dat deze opmerking niet kon^ van de O S. P. maar leeft onder de leden van de S. D. A. P. Ha a r 1 e m oordeelde critiek op het coil- gres over het crisiscomité misplaatst. Dokkum oordeelde daarentegen, dat het congres zich voor of tegen het crisiscomitè moest uitspreken. In het crisis-comité zag hij een arbeiasvijandige veiligheidsklep voor de bourgeoisie. Het N. V. V. streed er den eenen dag te gen en nam er den volgenden dag zitting in. Dit is ongerijmd. De ontevredenheid over de werking van dit comité is onder de werklooze arbeiders alge meen en de afdeeling Dokkum is van oor deel, dat de strijdkracht van het N. V. V. er door verzwakt is en dat de krachtige vuist van het N. V. V. door „Het Volk" geteekend, zacht in de schoot van Juliaantje is neerge daald. (Gelach). De steun van het crisiscomité is dat het armenzorg blijft en hij betreurde het dat de beste krachten van de arbeidersklasse hun tijd daaraan verspillen. Ook hij protesteerde tegen de officieele ontvangst en wekte op tegen de reactie, ook desnoods tegen de roode reactie. Apeldoorn sloot zich bij de uitge oefende critiek aan. Leiden oefende critiek uit op het N. V. V. dat z.g.n. op antimilitaristisch standpunt staat, maar kapitaal belegd heeft in de En- gelsche oorlogsleening. Hij verzocht het hoofdbestuur hierop de aandacht te vestigen. Axel adviseerde tot verwerping van de motie-Dokkum, aangezien hij van oordeel was, dat het crisis-comité een delicate kwes tie is en de ambtenaren niet persoonlijk van het crisis-comité steun noodig hebben. De secretaris, de heer Vij 1 br i e f beantwoordde de spr. en wees er op dat een depressieperiode zich ook kenmerkt door een geestelijke verwarring en constateerde met voldoening, dat die in den bond niet bestaat. Dank bracht hij aan hen die 't hoofdbestuur hulde brachten. Hij verdedigde het weigeren van het publiceeren van de motie-Delft te gen het crisiscomité en de ambtenaren, om dat het onorganisatorisch is, dat alle afdee- liingen van aangesloten vereenigingen met moties tegen het N. V. V. komen. Deze hoo- ren bij de hoofdbesturen van de betreffende organisaties thuis. Voorts oordeelde hij het practisch onmoge lijk om in alle zaken betreffende het N.V.V de afdeelingen te kennen. Men moet dit overlaten aan het bestuur, waarvan men de leden als vertrouwensman nen kiest. De motie werd niet gepubliceerd om de onrust niet te vermeerderen. Wat de weigering betreft om de O. S. P. niet te er kennen als een gelijkwaardige organisatie, de statuten schrijven voor dat voorstellen voor een bepaalden tijd moeten zijn binnen gekomen en het voorstel Delft kwam te laat in. Spr. gaf toe dat het besluit na dien termijn was genomen en daarom zal het congres moeten bepalen of het een zaak is van zoo groot belang, dat ze op dit congres behan deld moet worden. Het hoofdbestuur is in het bestuur van het N. V. V. met het standpunt tegenover de O. S. P. accoord gegaan, omdat het in dezen bewogen tijd de verwarring in de S. D. A. P. niet wilde overbrengen in het N. V. V. Er is geen besluit genomen voor alle tij den, doch laat de O. S. P. eerst maar toonen wat hij kan. Haar methode is om de vakbewe ging kapot te maken. (Protesten en instem ming). Delft, aldus spr., doet aan het verwekken van de onrust mee door haar optreden en te dreigen zich buiten het hoofdbestuur om tot de afdeelingen te wenden. (Protesten). Wij moeten ons vrij houden van invloeden van onverantwoordelijke politici, die nu an ders spreken, dan toen zij wel verantwoorde lijk waren. (Geroep Stenhuis). Voortgaande besprak spr. de opmerking over de Socialistische Gids. Spr. betoogde dat er geen reden was om, nu er een stevige samenwerking is gekomen tusschen Partij en N. V. V. zich gescheiden te houden. Ten aanzien van de salarisactie was het niet mogelijk te voren op de groote trom te slaan, omdat men de zaken nog niet kende. Voorts zeide hij, dat bij de begrooting in Den Haag de aanvankelijk route door de po litie was gewijzigd. De redevoeringen daar stonden op papier, doch de sprekers hadden geen gelegenheid hun redevoeringen te vervolgen, omdat de vergadering zich niet rustig toonde. Voorts moest voorkomen worden, dat naar buiten verdeeldheid van meeningen naar voren kwam. Voorts betoogde hij, dat het moeilijk is, actie tegen het rapport-Weiter te voeren, om dat niet bekend is, welke plannen de regee ring er mede heeft. Voorts oordeelde spr., dat het een aange legenheid is van de S. D. A. P. om te oor- deelen over de soc.-dem. raadsleden, die voor de korting van salarissen stemden. Dat deze partij daarmee ernst maakt, bewijst het be sluit van de Federatie Amsterdam der S. D. A. P. om de drie voorstemmende raads leden té verzoeken, hun mandaten ter beschik king van de partij te stellen. Het geval Utrecht het bemoeilijken van een ambtenaar die met een roode vlag had geloopen, had tot vragen stellen door kamerleden geleid omdat men vreesde de man werkte op ar beidscontract dat spoedig zou blijken, dat zijn werkzaamheden overbodig waren gewor den, waaraan niets te doen was. Sterk ont kende spr., dat het bestuur zich niet sterk tegen de regeering heeft gekeerd. Spr. meent, dat men thans niet te sterk op kan treden tegen neutrale en confessioneele organisaties, omdat juist daardoor de regeering kan op treden, zooals ze doet. In de geschiedenis van de C. N. A. B. worden wij inderdaad het eerst ten gemeentehuize ontvangen. Dit ge beurt echter op aandrang van de afdeeling en er is verschil tusschen een ontvangst als van het reactionaire Groningen en het demo cratische Alkmaar. Bovendien is dit in het buitenland gebruikelijk. Het deelnemen van het N. V. V. is een zaak van het N. V. V., doch het hoofdbestuur zal er aandacht aan schen- ken. Ten aanzien van het crisicomité betoogde spr dat het N. V. V. herhaaldelijk aange drongen had om de uitkeeringen te ver- hoogen. Toen de regeering 3/4 millioen voor het crisiscomité beschikbaar stelde, heeft het verbondsbestuur gemeend zitting te moeten nemen en hechtte ons hoofdbestuur daaraan zijn goedkeuring, omdat aan gestelde wen schen werd voldaan. Vele gemeenten sloten zich daardoor bovendien aan bij de werkloozenkassen, wat ook 'n groot voordeel was voor de arbeiders. Spr. ziet niets minderwaardigs in de rege ling. al beteekent het niet, dat het hoofdbe stuur het als de meest begeerenswaardige oplossing ziet. Hierop werd gepauseerd tot Vrijdag morgen 8 uur. Tweeden dag. Vrijdag ving de zitting ten 8 ure aan en zette de secretaris zijn beantwoording van de afgevaardigden voort. Inzake het royement van de 16 leden be toogde hij, dat gepoogd was om een afdee- lingsroyement te verkrijgen, doch dit gelukte niet. Het bestuur was overtuigd dat deze 16 de belangen van den bond schaadden en dat men te doen had met een bijzonder geval en daarom besliste het in den geest, zooals ver ondersteld werd, dat door het congres zou zijn beslist. (Applaus). Delft: De jongste bediende op een advo catenkantoor zou U kunnen vertellen, dat het bestuur in strijd met de statuten heeft gehan deld. De secretaris sloot zijn beantwoor ding met te verzekeren, dat ondanks de critiek het bestuur zal voortgaan de belangen van den bond te behartigen. De heer van Stapele deelde in ver band met de opmerking over het deelnemen aan de Engelsche oorlogsleening mede, dat het een leening betrof tot dekking van een oorlogsleening en dus een vredesleening was. (Gelach). De voorzitter bracht hierop dank voor de welwillende critiek en deelde mede dat het usance was, dat na beantwoordiing door den secretaris niet meer werd gerepliceerd, waarom hij voorstelde het beleid en het jaar verslag goed te keuren, waartoe werd beslo ten. Het verslag van den penningmeester over de rekeningen 19301931 werd na eenige bespreking en verwerping van de daarmede in verband staande moties, conform vastge steld. Bij de redactie bespreking over het orgaan „De Ambtenaar" werd de noodige critiek ge bracht. Als hoofdgrief kwam naar voren, dat niet sterk genoeg geprotesteerd werd tegen den door de regeering uitgeoefenden loon- druk. De heer v. d. Va 11, Alkmaar, betoogde, dat het orgaan ook algemeene ontwikkeling moet brengen en oordeelde, dat het hoofdbe stuur voor de jongeren, werkzaam bij het administratieve personeel, iets moet doen, wil men bereiken, dat op den duur ook de hoo- gere ambtenaren zich in de organisatie thuis zullen gevoelen. Ook anderen drongen op uitbreiding van het orgaan aan. De secretaris beantwoordde ook deze opmerkingen. Ten aanzien van de spelling zeide spreker te overwegen het standpunt van het N. V. V. te zullen volgen, aangezien het standpunt-Terpstra wel bij niemand verdedi ging kon vindien, zoodat voortaan de naam vals ennen zullen worden weggelaten. Het denkbeeld-v. d. Vall, schriftelijke cur sussen voor het administratief personeel, betreft meer het beleid van het hoofdbestuur, dat reeds aandacht aan dit vraagstuk schonk Voorts oordeelde hij, dat in elk feit van be- teekenis steeds stelling was genomen tegen de regeering. Voorts wees hij erop, volgens een commis sie van de groote afdeelingen uitbreiding van het orgaan, financieel en technisch niet ge- wenscht is, welke meening vorige jaren door het cogres werd bekrachtigd. Het beleid van de redactie werd hierop goedgekeurd. De voorzitter, secretaris en penningmeester, de heeren W. Luberti, N. Vijlbrief en B. J. van Stapele, werden evenals de redacteur van het orgaan de heer Vijlbrief, aangezien geen tegen-candidaten waren gesteld, bij acclamatie herkozen. Hierop werd om 10.30 uur een bezoek aan de kaasmarkt gebracht, onder leiding van „Alcmaria" V. V. V., waar ter eere van de Fransche deelnemers, om 11 uur het carillon het Fransche volkslied speelde. Officieele ontvangst. Ter eere van de officieele ontvangst wap perden van het Stadhuis de Nederlandsche driekleur en de stadsvlag. In de raadszaal werd het congres ontvan gen door den loco-burgemeester, den heer J. Westerhof, den gemeente-secretaris, mr. Koelma, de wethouders Klaver, v. Slinger land en Bonsema en de raadsleden Ringers, v. d. Vall en van Drunen. De heer Westerhof heette het congres namens het gemeentebestuur hartelijk wel kom. U zijt hier gekomen om te tongresseeren en richtlijnen te trekken voor de toekomst Het is mij een voorrecht U te ontvangen in deze oud-historische stad, waar men ae schoonheid van het verleden in eere heeft Wacht niet, tot gij te bed moet blijven door scherpe of voortdurende pijnen in den rug, waterzuchtige zwellingen der ledematen of onder de oogen, rheumati- sche pijnen, onnatuurlijk uitzicht der urine, pijnlijke loozing of voortdurende aandrang tot loozing. Begin onmiddellijk b\f de eerste ken- teekenen met het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Want zoo lang de in de lendenen gelegen organen door verzwak king niet de vergiftige onzuiverheden uit het bloed filtreeren en verder uit het lichaam verwijderen, kunt gij niet ge zond worden. Fosters Rugpijn Pillen werken recht streeks op deze verzwakte organen, heelen en versterken deze, en verschaf fen zoodoende behoorlijk gezuiverd, rijlf en gezond bloed aan alle deelen van het' lichaam. En dan bestaat geen verder gevaar voor rheumatiek, waterzucht, ióchias, rugpijn, spit en gruis. Bij alle drogisten enz. f, 1.75 per flacon.j weten te houden en de schoonheid van de toekomst hoopt te vermeerderen. Gij hebt de bosschen en de kaasmarkt ge zien en de schoonheid van de gevels van voorbije tijden in Gothischen en Renessance vorm Ik hoop, dat gij kunstzinnige aangename herinneringen aan dit bezoek zult behouden, maar ook herinneringen aan een goed ge slaagd congres, dat een vredeswapensohouw is. Gij komt bijeen in moeilijke tijden. Een stormwind waait over de wereld. De crisis treft vooral hen, die er geen schuld aan hebben. Gij zijt gekomen om richtlijnen te trekken voor de toekomst en ik hoop, dat gij daarin zult slagen. Gij zijt bijeen gekomen om te bouwen aan het G. O., het instituut voor medezeggen schap. Wat het G. O. betreft zijn wij U tege moet getreden. Ik meen te hebben beluisterd1,* dat onze kleine tafelconferenties een goeden klank hebben. Ik hoop, dat de toekomst U, nog nader bij ons zal brengen en dat Uw congres zal slagen en gij daaraan herinnerin gen zult bewaren aan nieuw ingeslagen wegen. Gij beoogt sterker te worden door een fusie. Naast de behartiging van materieele be langen hebt gij de idialen niet vergeten. Door cursussen hebt gij aandacht geschonken en gearbeid aan het verlangen naar een volke- renvrede. Wij waardeeren Uwen bond als een bond van goeden wil en hopen, dat U ons zult aanvaarden, niet als tegenstanders, maar als medestanders, om de verhouding tus schen uw bond en ons te verstevigen en zoo het kan uit te breiden. Ik wensch U een goed congres en veel heil. (Applaus). De voorzitter, de heer Luberti, zeide, dat, toen bekend werd, dat in Alkmaar ver gaderd zou worden, de afd. Alkmaar te ken nen heeft gegeven, er prijs op te stellen, dat het congres ten gemeentehuize werd ont vangen, omdat de verhouding tusschen de afdeeling en het gemeentebestuur nog goed! was. Namens de organisatie verklaarde spr. bijzonder verheugd te zijn over deze ont vangst en onder den indruk verkeerde van het door den loco-burgemeester gesproken woorden. Het is niet dadelijk goed gegaan met het contact tusschen de gemeentelijke overheid en de organisatie. Er zijn wel jaren geweest van scherpen strijd, maar langzamerhand heb ben wij elkander leeren waardeeren. Dit vooral heeft ons doen besluiten te schrijven, dat wij het op prijs zouden stellen, door het gemeentebestuur te worden ont vangen. De door U gesproken woorden zullen ons doen blijven verheugen dit te hebben gedaan. Dii*is echter een locale omstandigheid. Het feit, dat wij komen bij de overheid in plaatsen waar wij congresseeren, geschiedt, omdat wij hoe langer hoe meer gevoelen, dat de orga nisatie van overheidspersoneel niet alleen moet zijn een organisatie voor de behartiging van de materieele belangen der leden, maar ook een organisatie, die zich beweegt op maatschappelijk terrein en zich rekenschap gaat geven van de taak der ambtenaren en de positie van de overheid en moet medewerken aan de maatschappelijke verbetering. De overheidsbemoeiing is niet alleen meer een gezagsuitoefening, doch beweegt zich ook op het gebied van de maatschappelijke en sociale voorzieningen. Alles loopt storm naar de overheid om bemiddeling. Tal van vraagstukken moeten door U worden opge lost en zeker is er naast een gemeentebestuur, dat zijn taak begrijpt, noodig een leger van ambtenaren en daarom zien wij ons ook als een organisatie in de gemeenschap. Toen het G. O. werd ingesteld, hebt U daarin een werkzaam aandeel genomen en ik herinner mij nog altijd hoe ik gefrappeerd was, dat U onmiddellijk hebt ingezien wat het wezen was van het G. O. en onmiddellijk hebt gevoeld op welke wijze dat moest wor- Fuifnummer, dubbel ziende„Goeie hemel, heb Ik nu bigamie gepleegd V (Loadon Opintanj, ii W

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9