DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. krom 2)aqcÜiksch O veezicht Ho. 130 Zaterdag 4 Juni 1932 134e Jaargang Hit het JUulement föuitmiand De moderne reparaiieinrich' ting van de N.V. NASSAU- GARAGE is dag en nacht ge opend voor reparatie aan alle merken automobielen en motorrijwielen. Telefoon 257, Tel. 1523 (3 lijnen) Japonnen (chem. reinigen) vanaf f 2.25, Mantels (chem. reinigen) vanaf f 3.25. Regenmantels (chem. reinigen inclusief waterproof) f 3.50. Aftevering binnen enkele dagen Verlaagde prijzen. URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, bebalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. i,osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTLEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Pit nummer bestaat uit drie bladen. DEN HAAG, 3 Juni 1932. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer hedenmiddag hare goed keuring geschonken aan het initiatiefvoorstel van de heeren Ebels en Oud in zake de loo pende pachtovereenkomsten. Niet evenwel zonder bespreking. Achtereenvolgens hebben niet minder dan negen leden het woord ge voerd alvorens de voorstellers in de gelegen heid waren het ontwerp nog nader toe te lichten. Wel hadden de meeste sprekers min of meer gegronde bedenkingen, maar het slot hunner rede was altijd, dat zij toch maar er voor zouden stemmen. Het best er over tc spreken was de heer Slingenberg (v.d.), nog al begrijpelijk, wanneer men bedenkt, dat de voorstellers partijgenooten van hem zijn! De krachtigste bezwaren hoorden we van den heer Pollema (c.h.), die het een inbreuk op de beginselen van ons burgerlijk recht achtte, waarbij een groep burgers bevoor deeld wordt ten koste van een andere groep: pachters ten koste van verpachters. Intus schen besloot hij toch maar voor te stemmen in de hoop, dqt de crisispachtkamer, welke zal bestaan uit den kantonrechter met twee deskundige bijzitters, en die zal beslissen op aanvragen om vermindering of ontheffing van pacht, behoorlijk werk zal verrichten Vooral op de deskundigen bouwde hij zijn beste verwachtingen. De heer Ebels verdedigde de beginselen van het ontwerp en verzekerde, dat het in de practijk nogal zal medevallen. Het werkt nu reeds preventief, reeds heel wat pachters heb ben vermindering van pacht gekregen en ten slotte zullen alleen de verpachters, die ten onrechte verlaging weigeren, last van het wetje hebben. De heer Oud zette tegenover den heer Pollema uiteen, dat bij een wetgeving raken de de crisis evenzeer als bij sociale wetgeving steeds de eene groep burgers bevoordeeld wordt ten koste van Ge andere, doch. dat het de taak van den wetgever is na te gaan, in hoeverre dergelijke bevoordeeling aan het algemeen oelang ten goede komt. Hij meende, dat hier wel degelijk liet algemeen belang werd gebaat, al komt de verpachter in een zwakker conditie te staan dan tot nog toe. Met een algemeene pachtwet heeft dit ont werp niets uitstaande, het is een noodmaat regel, gebaseerd op het beginsel van art. 1375 B.W., dat overeenkomsten te goeder trouw en naar billijkheid behooren te worden nagekomen Tegenover sommige sprekers heeft de voorsteller ock Hiteengezet, dat hoo ger beroep lij de procedure over pachtver- laging niet noodig was en weinig zou uit werken omdat het hier geen rechtskwesties doch steeds feitelijke vraagstukken betreft. Ook betoogde hij de wenschelijkheid van den maatregel, dat een procedure in dit geval kosteloos zal geschieden, omdat partijen geen kosten behoeven te maken, wanneer zij niet willen De minister van Justitie, die ook in deze Kamer de behandeling van het ontwerp heeft bijgewoond, verdedigae zijn medewerking aan de totstandkoming van het ontwerp door er op te wijzen, dat hij enkel heeft getracht te waken, dat e geen fouten van formeelen aard werden begaan. Daardoor heeft hij tot het welslagen van dit initiatiefontwerp naar beste weten bijgedragen. Maar natuurlijk blijft de regeering ten slotte toch vrij om het ontwerp goed of af te keuren. Wij vermoeden intusschen, dat het voorstel na de aanne ming door de Eerste Kamer betrekkelijk spoe dig in het Staatsblad zal worden opgenomen Woensdag a.s. komt de Kamer weder bijeen tot behandeling van de steunwet ten bate van de melkveehouders. De Tweede Kamer moest heden be slissen over het verzoek van den heer Cra- mer (s.d.a.p.) om den minister van defensie te mogen interpelleeren over den bouw van den derden kruiser Hij trok dit verzoek evenwel weer in, toen de Voorzitter er op had gewezen, dat de zaak bij de aanstaande suppletoire Indische begrooting kan worden behandeld en had medegedeeld, dat de minis ter de gunning van den bouw zou aanhou den tot na de behandeling van bedoelde be grooting. Daarna is weer voortgegaan met de be handeling van het wetsontwerp-Wijnkoop, houdende regeling van de bestrijding van de nadeelige gevolgen van de crisis voor de ar beidende klasse. De voorsteller verdedigde °|t zeer uitvoerig en zeer communistisch, ^.aarbij elke partij en in het bijzonder de so- 7'n u *lef m°esten ontgelden en de Voor- npi,er\T? soms matiging moest verma- <w„ m sPrak niemand meer, het wets- mpf fifl ^wam in stemming en nadat art. 1 de vr stemmen was verworpen, trok dienst L 5 ontwerp weer in. Het had tionaie r\iaan P er was een aardig stuk na- Daarnl mede zoek gebracht, van He aan de °rde de behandeling a'e verzet* - ys om de premies voor soci- vers die kin"5 vejschuldigd door werkge stenbelastin,!- 1500 in de Rijksinkom- kas te betalen2!'! aan2eslagen uit de staats- Nadat de hr. Duys (s.d.a.p deze motie uitvoerig had verdedigd, liet de heer dr. Vos (lib.) een scherp afbrekende critiek er over hooren. Ten slotte kwam deze spreker echter met een motie voor den dag, waarbij aangedrongen werd op een premie- vrij pensioen bij een inkomen beneden een na der bij wet aan te geven bedrag. Dit werkte blijkbaar aanstekelijk, want na hem kwam de heer Braat (platt.) met een motie ten gunste van overneming van alle sociale lasten door den staat. Hem volgde de heer Weitkamp (c.h.) met een motie, waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat er een bijslagfonds in het leven werd geroepen ten einde de werkgevers in land- en tuin bouw bij te springen bij de premiebetaling, terwijl ten slotte de heer Kersten (St. Ger.) bij motie aandrong op opheffing van de ge heele sociale verzekering. De volgende week wordt het debat over al die moties voortgezet. DE ITALIAANSCHE MINISTER GRANDI OVER „ONTWAPENING". Het standpunt der Italiaansche regeering. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Grandi, heeft gistermiddag in den Itali- aanschen Senaat een redevoering gehouden, welke ongeveer twee uur duurde. In deze lange rede heeft Grandi naast andere punten uitvoerig het standpunt van zijn land ten aan zien van de „ontwapening" uiteengezet. Hij wees er op, dat de ontwapeningsconferentie nog geen resultaat heeft bereikt. Weliswaar zal Italië tot de grenzen der mogelijkheid zijn verplichtingen nakomen, maar aangezien de kwestie der schulden- en herstelbetalingen be halve de financieele lasten ook een politieke verantwoordelijkheid met zich brengt, moet nogmaals in den zin van Mussolini een slot- streep worden geëischt. Italië wil deelnemen aan de onderhandelingen te Lausanne met de bedoeling de in de voorstellen van Bazel ver vatte principes door te voeren en ten slotte alle economische en financieele krachten van alle landen in beweging te brengen. De fascis tische regeering zal er mede doorgaan de Ita liaansche productie, welke zoo zwaar door de door eenige staten ingevoerde deviezenbeper- kingen getroffen is, te beschermen, De hand having dezer beperkingen zou de handelsver dragen politiek buiten werking stellen en wel tot groote schade van het bedrijfsleven in alle betrokken landen. Bij de behandeling der kwestie, die eenigen zooals Grandi zeide, „Do- nau"-kwestie noemden en welke Italië uit lief de voor nauwkeurigheid door zal gaan Midden- en Z.O.-Europakwestie te noemen, wees Grandi er op, dat de toestand achteruit is gegaan on danks verschillende theoretische plannen. Het Duitsch Oostenrijksche Tolunieplan, zoomede het Fransche plan van Tardieu, bevatten niet de voorwaarden voor een feitelijken economi- schen wederopbouw. Grandi kwam er tegen op dat een economische eenheid, welke zou moeten berusten op de basis der oude Habs- burg-monarchie, behalve Galicië ook niet Triest en Fiume zou omvatten, de eenige toe gangswegen tot zee, waarover het geheele ver keer der Oostenrijksche monarchie is gegaan, terwijl gebieden, zooals Bessarabië, Servië, de Dobroetsza en Macedonië, welke niet tot de monarchie hebben gehoord er toe begrepen zouden worden. Italië heeft in Zuid-Europa niet alleen economische en politieke belangen, doch ook aanzienlijke financieele belangen te beschermen. Grandi sprak zich in dit verband uit voor spoedige behandeling van het geval- Oostenrijk. Het Duitsche Volk eischt de vrijheid. Sinds het einde van den oorlog tot heden toe kan men zeggen, dat Italië niet de geringste gele genheid heeft verzuimd Duitschland te helpen. De internationale controle op zijn binnenland- sche leven, de al te zware verplichtingen op economisch, militair en financiëel gebied te doen beëindigen, opdat Duitschland wederom gelijkberechtigd in den kring van vrije volke ren zal kunnen terugkeeren. Met de door Frankrijk geëischte veiligheid heeft Italië reke ning gehouden door de onderteekening van het verdrag van Locarno. Doch ook Italië heeft zijn probleem voor de geheele wereld te plaatsen, een probleem dat niet minder ernstig is dan dat der vrijheid en veiligheid. Dit is een levenskwestie en betreft de toekomst van het Italiaansche volk dat 42 millioen telt en over 15 jaren tot 50 millioen zal zijn aangewassen. „Kunnen deze millioenen leven, indien zij op eengepakt zijn op een gebied dat de helft uit maakt van Frankrijk, Spanje of Duitschland, dat geen ruwe producten bezit, dat gevangen zit in een gesloten zee, terwijl zijn handel ver der reikt dan tot deze zee. Deze kwestie, de levenskwestie van Italië, behoort in het kader der groote kwestie van den wederopbouw der wereld. Wij eischen dat zij zoo zal worden opgevat en opgelost". TOT ONTBINDING VAN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG BESLOTEN. In zijn Vrijdagmiddag gehouden zitting heeft het Duitsche Rijkskabinet besloten den Rijkspresident te verzoeken den Rijksdag te ontbinden. Naar verluidt, zal het decreet van den Rijkspresident inzake ce Rijksdagontbinding in den loop van vandaag worden gepubli ceerd. Bovendien is vandaag een publicatie der Rijksregeering nopens haar program te verwachten. Betreffende den datuin der nieuwe verkie zingen werd nog geen besluit genomen. Bij bizondere verordening van den Rijkspresident zal nog worden bekend gemaakt, wanneer deze verkiezingen zullen plaats vinden, doch in politieke kringen verwacht men dat dit vermoedèlijk midden ol einde Juli a.s. het ge val zal zijn. De Duitschnationalen nemen een afwachtende houding aan. De Duitschnationale rijksdagfractie, die gisteren den toestand heeft besproken, pu bliceert volgens het Hbld. de volgende mede- deeüng: De leider der D.-nat. partij heeft na de eerste stemming voor het rijkspresidentschap voorgestelde den rijksdag te ontbinden en tegelijkertijd rijksdag- en landdagverkiezingen te doen houden. Dat dit juist was, is thans gebleken. De fractie ziet met vreugde, dat thans na den val der regeering Bruening als eerste maatregel de ontbinding van den rijks dag geschiedt. De politieke gebeurtenissen der laatste jaren beteekenen een onbeperkte veiwezen- lijking van de politiek der Duitschnat partij en van haar leiders. De partij heeft aan de vorming van de nieuwe regeering en haar programma geen deel. Zij is dus tegenover de regeering in geen enkel opzicht gebonden. Haar houding zal niet van de vervulling van propagandis tische eischen afhangen of uit een oogpunt van verkiezingspolitiek worden bepaald, maar alleen door den zakelijken arbeid, die voor het vaderland wordt verricht. Onafzienbare gevaren moeten in de komen de weken worden overwonnen. Het centrum en de soc.-democraten, die tot dusver het vruchtgebruik hebben gehad van de macht, wachten erop, uit fouten der nieuwe rege> ring spoedig munt te slaan. De verkiezings strijd moet de partijen van het oude stelsel uitschakelen van het bepalen der Duitsche politiek. De definitieve beslissing omtrent de richting der Duitsche politiek zal eerst na de rijksdagverkiezingen vallen. De in de D.-nat. partij belichaamde krachten maken aanspraak op hun aandeel in deze beslisinsg en zullen dit doorzetten. De partij vereenigt daarmede een ander hoogst belangrijk doel: afwending van den dreigenden chaos. De fractie heeft in den nieuwen rijksdag volkomen vertrouwen in haar leider. Het nieuwe kabinet en de noodverordeningen. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, dat in de eerstvolgende ziftingen van de regee ring zal nagegaan worden in hoeverre de door het kabinet-Bruening uitgewerkte nood verordening voor de financieele en econo mische maatregelen, welke deze regeering zal nemen, te gebruiken is. In goed ingelichte kringen vermoedt men, dat de noodverorde ning der nieuwe regeering reeds in de vol gende week gepubliceerd zal worden. Een kwestie, welke het publiek ook zeer bezig houdt is de ontbinding der S. A Zeker schijnt wel, dat het verbond in zijn bestaan- den vorm niet gehandhaafd zal worden. Waardeerende woorden over von Neurath in de „Times". Fransche terughoudendheid. De „Times" wijdt een hoofdartikel aan de regeering-von Papen. Daarin drukt het blad o.m. zijn voldoening er over u'i dat von Neurath minister van buitenlanrjche zaken is geworden, die van zijn kunde reeds in Londen en andere steden heeft blijk gegeven, en een welkome trait-d'union zal vormen tus- schen de buitenwereld en de provincies, waar uit de meeste nieuwe ministers komen. Von Neurath kan als een waarborg beschouwd worden, dat de buitenlandsche politiek in betrouwbare en bekwame handen is. De domineerende figuur is, zoo verklaart de „Times", generaal v. Schleicher, die gedu rende langen tijd met groote bekwaamheid zijn functie aan het rijksweerministerie heeft vervuld, zij het dan ook niet altijd tot tevre denheid van zijn superieuren. Ten slotte schrijft het blad, dat men rustig kan toegeven, dat in de kwestie der herstel betalingen, de Duitsche partijen dezelfde opi nie hebben, en er is geen reden waarom de regeering-von Papen niet in staat zou zijn het Duitsche standpunt in Lausanne met autoriteit uiteen te zetten. In de Fransche pers wordt de definitieve i regeeringsvorming met groote-terughoudend heid besproken De „Petit-Parisien" schrijft in verband met het eerste contact van Von Papen met de buitenlandsche pers: „De rijkskanselier maakt den indruk een eenvoudigen, bescheiden man te zijn. Overigens is hij een van hen, die per soonlijk het sterkst voor een toenadering tot Frankrijk is opgekomen". De Berlijnsche correspondent van dit blad merkt echter op, dat von Papen zeer waar schijnlijk weinig zal kunnen veranderen aan de houding der Hitler-kringen, die zeer anti- Fransch zijn. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Hailoen dooi de japanners ingenomen. De Japansche troepen hebben tezamen met Mantsjoerijsche regeeringstroepen in den nacht op Vrijdag de stad Hailoen ingenomen. Hailoen vormt het eindstation van de be langrijkste spoorbaan en is strategisch van groote beteekenis. ERNSTIG AUTO-ONGELUK NABIJ KREFELD. Een ernstig auto-ongeluk is gistermiddag laat in de nabijheid van Schiefbahn bij Cre- feld gebeurd. Op den weg langs het Noord- Kanaal geraakte een Nederlandsche particu liere auto, waarmede bruilofsgasten uit Dus- seldorf waren gehaald, aan het slingeren, zoodat zij tegen een boom reed. Van de zes inzittenden werden 4 gewond, twee bekwa men slechts lichte kwetsuren. Nadere bijzonderheden. Nader vernemen wij, dat de Nederlandsche familie, die met de auto nabij Crefeld een on geluk had gekregen, afkomstig was uit Nieuwstad. De familie, bestaande uit twee dames, een heer en twee kinderen, allen Peters geheeten, werd overgebracht naar het zie kenhuis WiHich te Crefeld. Twee hunner heb ben zware, hoewel niet levensgevaarlijke ver wondingen bekomen. Ook de chauffeur, Schneider genaamd, bekwam kwetsuren. TWEE VROUWEN DOOR BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een zwaar onweer is gistermiddag de bliksem in een boom geslagen, waaronder verscheidene vrouwen, die tijdens werkzaam heden op het land waren overvallen door het noodweer, waren gaan schuilen. Vier vrouwen werden tegen den grond geslagen. Twee wa ren op slag dood, de twee anderen bekwamen ernstige verwondingen. FRUITOOGST DOOR HAGEL VERNIELD. Door een hevigen hagelbui werd gister middag de zuidhelling van den Solling ge teisterd. Hagelkorrels ter grootte van een duivenei verwoestten te Uslar en in de om geving in een korten tijd den geheelen fruit oogst. Vensterruiten werden verwoest, tele graaf- en telefoonlijnen braken. Groote water massa's stroomden de kelders van de lager gelegen huizen binnen, zoodat de brandweer nier te hulp moest komen. ERNSTIGE AARDBEVING IN MEXICO. Gemeld wordt, dat de seismograaf te Mexico City een buitengewoon hevige aard beving, welke ongeveer 20 minuten heeft ge duurd en wier haard waarschijnlijk in den staat Oxaco is gelegen, heeft geregistreerd. In het bizonder zou de grensplaats Panikarti zijn geteisterd. De bewoners hebben ijlings hun huizen verlaten. Uit San Jeronimo (Oaxaco) wordt ge meld, dat de aardschokken reeds in den nacht op Vrijdag voor het eerst zijn waargenomen. DE NIEUWE REGEERING VAN FRANKRIJK. Herriot belast met de regeerings vorming. Staatspresident Lebrun heeft Vrijdagavond de beraadslagingen inzake de'regeeringsvor ming aangevangen en tegen 18 uur de presi denten van Kamer en Senaat ontvangen. Om zeven uur werd Herriot door den presi dent der republiek met de regeeringsvorming belast. Herriot heeft de opdracht aanvaard. Van het Elysée uit begaf Herriot zich naar de presidenten van Kamer en Senaat en naar den minister-president Tardieu ten einde hun het gebruikelijke protocolaire bezoek te bren gen. In de Vrijdagmiddag gehouden zitting der Fransche Kamer heeft de verkiezing plaats gehad van den Kamer-president en de vice- presidenten. Fernand Buissen werd met 504 van de 545 stemmen gekozen. Ook in den Senaat heeft de verkiezing plaats gehad. Hier voor den opvolger van den president der Republiek Lebrun. De radicaal socialistische senator Jeanneney werd met 228 van de 245 stemmen gekozen. Het kabinet Herriot gevormd. Het kabinet Herriot is in den afgeloopen nacht om 2 uur gereed gekomen. De kabinets- lijst luidt als volgt: Minister-president en minister van buiten landsche zaken: Herriot; Binnenlandsche zaken: Chautemps; Justitie: Renoull (linksch democraat); Financien: Germain Martin (Onf. linksch); Marine: Leygnes (Rad. linksch)- Luchtvaart: Painlevé (Rep. soc.); Nationale opvoedipg (vroeger onderwijs)dg Monzie; Openbare werken: Daladier; Ge zondheid: Godart (dem. linksch); Handel: Durand; Landbouw: Gardey; Post en Tele- fraaf: Queuille (Rad. soc.); Handelsmarine: eon Meyer; Koloniën: Sarraut (dem. linksch); Arbeid: Dalimier; Pensioenen: Berthod; Oorlog: Paul Boncour. DE REGEERINGSCRISIS GRIEKENLAND. IN De regeering Papanasfasioe afge treden. De regeering Papanastasioe heeft gister middag besloten vandaag den staatspresident een verzoek om ontslag te overhandigen. De regeringscrisis is een gevolg van de hou ding van Venizelos, die waarschijnlijk de vol gende regeering zal vormen. Naar men zich herinnert, had Papa nastasioe eerst op 27 Mei j.1. zijn regeering gevormd. GEWELDIGE OVERSTROOMINGEN IN OKLAHOMA. In de stad Oklahoma is de North Canadian River ten gevolge van een dagenlang aanhou denden regen buiten de oevers getreden en een zeer groot gebied geheel vernield. Tot nu toe worden 5 dooden gemeld. Meer dan 1000 families zijn dakloos geraakt. Groote verwoestingen. De overstroomingen in Oklahoma hebben vewoestende gevolgen gehad. Alle ziekenhuizen zijn vol gewonden. De materieele schade be draagt vele honderdduizenden dollars. Behalve de dieren van den dierentuin is een groote hoe. veelheid vee verdronken. DE LINDBERGH AFFAIRE, Een „tusschenpersoon" gearresteerd. Het is de politie bij een razzia gelukt den gangster Salvatore Spitale, die, zooals bekend in opdracht van Lindbergh onderhandelingen heeft gevoerd met de onderwereld ter zake van terugbezorging van het ontvoerde kind met vijf andere personen te arresteeren. De ROEMEENSCHE KABINET CRISIS. Titulescoe kabinetsformateur. Titulescoe heeft de opdracht een nieuwe regeering te vormen aanvaard. Wat het resul taat zijner bemoeiingen betreft, koestert hij evenwel geen groote verwachtingen, aange zien de liberalen iedere deelneming aan een concentraiieregeering van de hand wijzen. De nationaal tsaranisten zijn niet onge negen het bewind te aanvaarden. DOOR BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. In de buurt van Gonna (bij Sangerhausen) I Vrijdagmiddag de bliksem in een beuk geslagen. Onder den boom stond een 61-jarige invalide mijnwerker met zijnl5-jarigen zoon. Beider werden door den bliksem gedood. ERNSTIG ONGELUK TE SWEABORG. In de voor Helsingfors gelegen veating Swea- borg waar herstellingswerkzaamheden worden verricht, is Vrijdagmorgen een dijk vernield. Ongeveer 100 arbeiders werden tegen het dok geslingerd. Drie hunner verdronken, terwijl drie ernstig en talrijke personen licht werden ÉEseali-T 'w

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1