Afkmaarsche Courant. JladUmieims QemeeHtemdm $éui£ietw Honden) vier en dertigste Jaargang. MAANDAG 6 JUNI Wordt vervolgd. jfo. lïl 1932 Dinsdag 7 Juni. ffilversum, 1875 Af. (Uitsluitend A.V.R.O) Gramofoonpl. 10.— Morgenwijding. 1015 Gramofoonplaten. 10.30 Mevr. S opuit—Roeper, piano en Henri Tibbe, „inol ii_ Kookpraatje. 11.30 Vervolg con- 12.2.15 AVRO-k!einorkest o.l.v. Nico Trfêo en gramofoonplaten. In de pauze: Serie door A. W. T. Schoevers. 2.30 Gra mofoonpl- 3— Knipcursus. 4— Piano recital door D. Schipper. 4.30 Radio-kinder- ltoorzang o.l.v. Jacob Hamel. 5.Gramo foonplaten. 5.15 AVRO-kamerorkest o.l.v. G. Hemmes, m. m. v. J. Moulijn, liedjes bij de euitaar. 7.Cyclus Moderne Fransche Ka mermuziek o.l.v. Höweler. C. v. Leeuwen Boomkamp, cello en Th. v. d. Pas, piano. 7 30 Prof. Dr. Cohen: Een reis naar Grie kenland. 8.— Gevarieerd programma. Ko- vacs Lajos en zijn orkest, Jean Wiener en Clement Doucet, piano-duetten. Derickson en Brown, piano en zang. Jules Verstraete, [Julia de Gruyter, Dom de Gruyter en R. v. Noppen, radio-tooneel. 10.45 Vaz Dias. j i_12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 Af. (Uitsluitend K. R. O.) g_-9.15 en 10.Gramofoonpl. 11.30 Gods. Halfuurtje. 12.15 Trioconcert. 1.45 Gramo foonpl. 2.Vrouwenuurtje. 3.— Modecur- sus. 4 Het Paul Gcdwin-orkest. 5.Or kestconcert. 6.Onderwijs Binnenvaart. 6 30 Orkestconcert. 7.10 Lezing. 7.45 Cau serie. 8.Orkestconcert m. m. v. piano- solist, ca. 9.15 Vaz Dias 11.-^-12.Gramo foonplaten. Daventry, 1554 Af. 10.35 Morgenwijding 1050 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. 12 20 Orgelconcert Reg„ Foort. 1.20 Leonar- do's Piccadilly Hotel Orkest. 2 25 Voor de scholen. 4.50 Grosvenor House-orkest o.l.v. Meeus. 5.25 Kinderu <r. 6.20 Berichten 6 50 Pianorecital door V HelyHutchin son. 7.10 Fransche causerie. 7.40 Radio- iMilitair-orkest o.l.v. B. Walton G'Donnell, im. m. v. L Holmes, bariton, o.a. Ouv. Don Juan, NapravnikWilliams; Kaukasische Skizzen, IppolitowIwanow. 9.20 Berichten en lezing. 9.40 Koor- en orkestconcert. Radio-koor en BBC-orkest o.l.v. J. Lewis, 0 a. Lochinvarr, Haydn Wood. 10.5012.20 Bertini en zijn band. Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 Af. 8.05 en 12.50 Gramofoonpl. 8.20 Radio-Tooneel: „Lettre d'une inconnue", van Stefan Zweig. 9.05 Gramofoonplaten, o.a. Fragm. uit „Rigoletto", Verdi en uit „Aida", Verdi Kalundborg, U53J.M. 12.20—2.20 Con cert uit Hotel Anglefefre. 3.20—5 20 C. Ry- dahls orkest m. m. v. "H. Hagger, zang en V Fischer, piano. 8.20 „Mlle Frelon", ope rette in 1 acte met muziek van Offenbach. Dirigent: Reesen. 9.35 Piano-recital door Folmer Jensen en Ove Peters, o.a. Scherzo, Saint-Saens. 10.20 Zang door Adèle Weine m m. v. piano. 10.40 Moderne muziek door Omroeporkest o.l.v. Reesen, o.a. Uit „Le Tricorne", de Falla. Langenberg, 473 Af. 7.258.20 Concert uit Bad Salzuflen. 11.40—12.20 Gramo foonpl. 1.202.50 Concert o.l.v. Wolf. 5.20 6.35 Concert ol.v. Wolf, /n. m. v. O. Wet- zel, piano. 8.10 Dansmuziek. 9.20 Verdi- Donizetti-Mascagniconcert. Omroeporkest o 1 v. Hans Rosbaud m. m. v. E. Joseph, so praan, o.a. uit „Freund Fritz", Mascagni. Rome, 441 Af. 8.25 Gramofoonpl. 9.05 Concert,p.a. Trio, piano, viool en cello. Tu- rina. 9.35 „II rapido 19.05", comedie van E. Grella. 10.05 Concert, o.a. uit „Cavalleria rusticana", Mascagni. Brussel, 508 Af. en 338 Af. 508 M 12 20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. Meu- lemans. 6.20 en 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoonpl. 8.50 Concert uit Parijs. Orkest o.l v. Pierre Monteux, m. m. v. Ch. Panzera, zang. M. Maréchal, cello en M. Cellier, or gel, o.a. Ouv. „Carnaval Romain", Berlioz en „L'apprenti sorcier", Dukas. Hierna Dansmuziek (gramofoonplaten). 338 M.: 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. Wal pot. 6.50 Gramofonpl. 8.20 Concert o.l.v. A. Meulemans, m. m. v. Jo Hekkertvan Eijsden, sopraan en F rit? Uyttenbogaard, piano, o.a. Rhapsodie in g kl. t„ Liszt, piano en orkest en uit „Löhengrin", Wagner. 10.30 —11.20 Dansmuziek. (Gramofoonplaten). Zeesen, 1635 Af. 7.50 „Die Geschichte des Affen Wun", hoorspel van L. Matthias. 8.50 Europeesch concert uit Parijs door orkest en solisten o.l.v. Pierre Monteux 10.50 Ber en tot 12.20 Concert ui4 Hamburg o.l.v. H. Platen. uit het Engelsch door A. Tivub. HOOFDSTUK XXII. Enid was de eerste, die na deze verbijste rende openbaring haar spraak terug kreeg. Vader! hijgde zij verschrikt en de steeds toenemende grauwheid van haar va- aer s gezicht zei haar, dat Spencer de waar heid had gesproken. h- ,lr friemelde met zijn pince-nez en j**t op zijn onderlip, tot er bloed uit kwam. rJ raaPte luidruchtig zijn keel en ver- zipn vngzaam om den beschuldiger aan te npiicTi £e'aat was doodsbleek, en zijn teru/H- u" Werden snel wijder en nauwer, zich woorden trachtte te vinden om leen in verde,cl'gen, maar hij slaagde er al- v°ort te bren on2eart'cldeerde klanken niet laio»k 5's ^et !e belieft het onderhoud Ce, zei ^ot *e ontkennen, Bra den ie HtnCe,r s'renSl- Zoowel Nina als ik geven' rt aan den bode bij het hek 01 green /ünep om de ^fel naar haar vader *1CCP zijn mouw. NIEUWE NIEDORP. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdag 3 Juni, v.m. OM uur. Allen aanwezig. De voorzitter, burgemeester P luister, open de en heette allen welkom. Ingekomen stukken: Bericht dat bij Kon. besluit de verordening op winkelsluiting is goedgekeurd. Winkels zullen voortaan des avonds geopend mogen zijn tot 9 uur. Zater dags tot 11 uur. Met kermisdagen mogen ze geheel openblijven. Bericht, dat het van Regeeringswege be zwaar ontmoet, dat arbeiders met steun van de gemeente bij land- en tuinbouwers te werk worden gesteld. Voorstel om in verband daarmede een steunregeling in het leven te roepen en in de kosten daarvan Rijkssubsidie aan te vragen. Indien de raad hiertoe besluit, zullen de bekende door de regeering gestelde voor waarden moeten worden aanvaard. Deze zijn als vo'gt: Uitgetrokkenen. De steun bedraagt ten hoogste: a. voor gehuwden en ongehuwde kostwinners 8.50 per week, benevens 0.50 per week per gezinslid beven de twee perso nen, tot een maximum van personen; b. personen; b. voor kostgangers 5 p. w. Reglementair nog niet rechthebbenden, dubbeluitgetrokkenen en ongeorganiseerden De steun bedraagt ten hoogste: a. voor gé- huwden en ongehuwde kostwinners 7 per week, benevens 0.50 per week per gezinslid boven de twee prsonen, tot een maximum van personen; b. voor kostgangers 5 per week. Huurtoeslag: hetgeen de huur meer be draagt dan 3 per week, zulks tot een maximum van 1.50 per week. Het is de bedoeling deze regeling deze week te doen ingaan voor de land- en tuin bouwbedrijven. D heer Borst meende dat een huur van 3 per week hier onder de arbeiders niet veel zal voorkomen en stéde voor huurtoeslag te ver kenen vanaf 2. Spr. vond de steun zoo mi niem dat eeii dergelijk toeslag althans de arbeiders nog iets ten goede kan komen. De vooorzitter vreesde dat dit wel bezwa ren zal ontmoeten _n we er geen goedkeuring op zullen krijgen. Wanneer .rbeiders eenige dagen per week werken komt 2/3 van hetgeen ze verdienen in mindering op den steun. De heer Gaijaard zeide dat het lang ge duurd heeft voor hij tot een dergelijke steun regeling kon medewerken. Deze steunrege ling is ingesteld naar wat in de allerslechtste streken van het land wordt verdiend. De toelage is zoo miniem dat het absoluut onmo gelijk is daarvan te leven. Wanneer aan stonds de werkzaamheden in de Wieringer- meer beëindigen, komen er in deze gemeente 40 arbeiders zonder werk. Bij deze regeling gaf de regeering toeslag Wij zijn wel gedwongen een dergelijke rege ling te aanvaarden, daar we voor de moeilijk heid zitten waar we anders het geld vandaan moeten halen. Deze overweging heeft spreker er toe gebracht mede te werken. Overeenkomstig het voorstel van B en W. werd besloten met dien verstande dat de huurtoeslag vanaf 2 wordt verleend. De voorzitter zeide nog dat het op onzen weg ligt er bij de Ver. van Ned. Gemeenten op te wijzen dat deze regeling voor Noord- Holland absoluut onvoldoende is. Uitnoodiging van het gemeentebestuur van Ooststellingwerf om adhaesie te betuigen aan een besluit van den raad dier gemeente om bij de Regeering aan te dringen bij hel invoeren van maatregelen tot steunverlee- ning aan den land- en tuinbouw zooveel mogelijk spoed te betrachten. Voorgesteld werd ook dit verzoek, evenals andere derge lijke verzoeken, voor k.g. aan te nemen. Dienovereenkomstig werd besloten. Verzoek van de Nationale Commissie tegen het alcoholisme om het maximum aan tal verloven A op 5 te bepalen en derhalve met één te verlagen. B. en W. zien geen aanleiding om daartoe, wat onze gemeente betreft, over te gaan. Op wettelijke gronden kan men daartoe niet overgaan. Verzoeken om toeslagen vervoerkosten van arbeiders naar de Wieringermeer. Voorge steld werd daarop niet in te gaan, de loonen worden van dien aard geacht, dat een bij drage in die kosten tegenover andere arbei ders niet te verantwoorden zou zijn, boven dien zou het tot ongewenschte consequenties kunnen leiden. De heer Borst geveelde er in principe wel iets voor maar meende dat het geen zin zou hebben indien met 1 Juli de arbeiders werden ontslagen. De voorzitter meende dat onder deze om standigheden we er niet op in kunnen gaan. Waartoe besloten werd. Verzoek van de Onafhankdijk Socialisti Vader, is dit waar? vroeg zij. Sir Peter herstelde zich. Hij had zeker de obligaties niet weggenomen en onder deze omstandigheden beteekende de kaart maar weinig. Nu, wat is het? vroeg hij woedend aan Spencer. Je denkt toch niet dat ik mij zelf be stelen wilde? Vader, is dit waar? hield Enid aan en haar woorden vielen langzaam en koud. Sir Peter keek haar een oogenblik boos aan. Ja! snauwde hij uitdagend. Maar ik laat me niet door een kerel uit de goot geld afzet ten voegde hij er woest bij, zich weer tot Spencer wendend, die de kaart weer in zijn zak stak. Spence keek den baronet aan alsof hij pro beerde zijn bokswaardigheden te schatten. Toen trok h ijzijn jas met dreigend overleg uit. Je zult mijn aanbod aannemen, Brace en de voorwaarde er van, zei hij kalm, zijn jas uitschuddend en zijn hemdsmouwen reecht trekkend. Tegenover deze duidelijke voorbereiding voor een handtastelijke overreding voelde sir Peter al zijn aristocratischen afkeer om te vechten, naar boven komen. Hij ging een paar schreden achteruit en steunde zich door op de tafel te leunen. Waar doe je dit voorstel, Spencer? vroeg hij op een meer onderworpen toon. We zullen het wraak noemen, Brace. Trek als het ie belieft ie jas uit! sche Partij om het naaischoollokaal als ver gaderlokaal te mogen gebruiken. B. en W. meenden dat het lokaal alleen voor onderwijsdoeleinden aan derden in ge bruik mag worden gegeven. Zonder discussie ging men met het voor ste! van B. en W. accoord. Vaststelling pensioensgrondslag P. Strij der in verband met de vergoeding, die hij voor zijn nieuwe woning betaalt. Daar de veldwachter 100 woninghuur betaald dient zijn pensioensgrondslag met dit bedrag te worden verhoogd. Allen accoord. Aanwijzing van een vertegenwoordiger der gemeente bij vergaderingen en verkiezin gen, uitgeschreven door waterschappen, waarbij de gemeente stemrecht heeft. Voorgesteld werd de volmacht te verkenen aan den burgemeester, waartoe werd beslo ten. Vaststelling parkeerverordening, inhou dende een bepaling, welke voorkomt dat in het dorp auto's en andere rij- en voertuigen worden geplaatst aan den kaai van het trot toir. Auto's en rijtuigen zullen voortaan aan den slootkant moete staan. Aldus werd besloten. Verzoeken van Th. Krijger, IJ. Poland, H. Poland, J. Zuurbier en A. Groot om een ver goeding van vervoerkosten hunner kinderen naar en van de R.K. bijzondere school te Heerhugowaard-Noord naar een maatstaf van 80 per jaar per kind. Voorgesteld werd de door de drie eerstge- noemden aangevraagde vergoedingen ioe te staan en die van J. Zuurbier en A. Groot in verband met hun nanciëele omstandigheden te reduceeren, de eerste van 70 op 50, de tweede van 320 op 120. Werd zonder discussie aangenomen. Verkoek van de Zwemclub „de Rijd" om een tffjdrage van 50 in de kosten van bezol diging van een aan te stellen zwemonderwij zer. Voorgesteld werd dit in te willigen on der voorwaarde, dat voldaan wordt aan hetgeen in de toelichting tot het verzoek schrift is gesteld. Sir Peter liep om de tafel heen tot die tus- schen hen stond. Ik wil geen gevecht hier in huis hebben zei hij, uit zijn plaats van toevlucht. Misschien moest ik zeggen, zei Spencer bescheiden, dat ik vroeger licht-gewicht kam pioen in Engeland was. Wil je je jas uittrek ken. Brace? De ander liep nog verder om de tafel en toen hij onbewust zijn dochter naderde, ging zij bewust weg. Ik heb niet de gewoonte te boksen, mijn heer! zei hij onnoodig. Dat spijt me. antwoordde Spencer ge duldig. Maar als je zo ogoeed wilt zijn hier te komen, vroeg hij met een grimmigen glim lach. Enid, riep sir Peter scherp, vraag dien detective binnen te komen! Enid keek haar vader hooghartig verbaasd aan en lachte kortof en minachtend. Dat is eigenlijk niet noodig, zei Spencer luchthartig. Hij hield sir Peter de jas met beide handen voor, de voering naar buiten. Je hebt mijn voorstel aangenomen. Trek dit aanvroeg hij. Sir Peter was van plan te gaan zwetsen. Ik begrijp niet begon hij plechtig Maar Epid nam de zaak in handen. Ik welzei ze beslist, en zij liep de kamer door naar Spencer en nam de jas bij den kraag vast. Uit naam van mijn vader dank ik U, mijnheeer Snncer. voor deze tijdige hulp, zei ze bekoorlijk en de jas schuddend, zoodat zij goed hing. wendde zij zich tot haar vader. Een ieder zal in de gelegenheid worden ge steld zwemmen te leeren tegen een lesgeld van 1 per leerling. De voorzitter meende dat we niet alles kunnen nalaten om de tijdsomstandigheden en zeide dat we allen tegenwoordig moeten leeren zwemmen om het hoofd boven water te houden. Wanneer ook Winkel deze bijdrage geeft is het een kleine opoffering. Dienovereenkom stig werd besloten. Bericht van Ged. Staten, dat bij hun be sluit van 4 Mei j.1. met ingang van 1 Juli a.s. de openbare lagere school aan de Lange- reis wordt opgeheven. Adres van J. Ham, D. Olie en A. Smit Lont namens de ouders der leerlingen van de Langereizer school met verzoek een door hen in te stellen beroep tegen voormeld be sluit van Ged. Staten te ondersteunen. Voorgesteld werd zelfstandig tegen de op heffing beroep in te stellen. De heer Olie zeide mee accoord te gaan dat zelfstandig tegen opheffing in beroep wordt gegaan. Spr. zeide namens de ouders en kinderen dat het diep leedwezen doet dat het zoover is gekomen. Het heeft de gemoe deren aan de Langereis verbitterd. Het be staansrecht van de school kunnen Ged. Sta ten ons niet betwisten. Vijf jaar geleden heeft men ons van de zijde van Hoogwoud nog plechtig beloofd voor het behoud dezer school.te zullen strijden. Wordt het besluit tot opheffing ten uitvoer gebracht dan is dat de schuld van die personen die iets hebben doorgedreven, wat niet noodig was geweest. Spr. hoopte dat we gezamenlijk moge wer ken voor het beho'-d der Langereizer school. De heer Gayaard zeide Zondag met het lid van Ged. Staten, den heer Gerhard, te hebben gesproken in Alkmaar. Onze gemeente betaalt voor 27 leerlingen evenveel als Hoogwoud voor 11 12. Daar uit meenden Ged. Staten te mogen concludee- ren dat Nieuwe Niedorp niet zooveel om die school gaf. Indertijd, zeide de heer Gayaard, heeft een regeling per kind bestaan. Toen Hoogwoud meer kinderen op die school had Nu, vader, zei ze o peen toon, die geen tegenspraak duldde, trek deze aan! Sir Peter keek haar in sprakelooze ver bazing aan. Trek deze als het U belieft aan! herhaal de zij. even met haar voet stampend. -r Wees niet zoo dwaas, Enid! antwoordde hij scherp. Als die gek denkt dat hij me in het nauw gedreven heeft, heeft hij het mis. Ik wil die jas niet aantrekken! Het meisje keek hem vast in de oogen. Ze mag U niet passen, vader, zei ze, maar ze voegt U wel Sir Peter kreunde werkelijk. Enid] Enid! smeekte hij. Al zijn strijd vaardigheid verliet hem voor het oogenblik Je Je denkt toch niet dat ik weet waar de obligaties zijn. Je denkt toch niet, dat ik ze werkelijk gestolen heb? Wat ik ook denken mag, antwoordde zij scherp. Clinton zou niet meer twijfelen als hij van de kaart afwist! Hij zou zeggen, dat U op Eric schoot, omdat hij U overviel ,toen U ze uit de brandkast nam! Wat zou hij anders kunnen zeggen? Sir Peter's gelaat werd aschgrauw, en zijn lippen beefden een heel klein beetje. Hij wist, dat het wa^r was wat zijn dochter zei een hij had een visioen van het hokje der beschuldig- dn. Hij wist, dat zij werkelijk dacht dat het zoo geweest was en hij las zijn veroordeeling in haar blik. Enid! steunde hij verwijtend. Trek deze aan! hield zij meedoogenloos aan. Maar maar ik kan zulke voorwaar- dan Nieuwe Niedorp heeft Hoogwoud voor gesteld de bijdage in de kosten voor iedere gemeente op een gelijk bedrag te bepalen. Nieuwe Niedorp heeft zich dat laten wel gevallen maar nu is het precies andersom. De nieuwe burgemeester van Hoogwoud is daarop teruggekomen. Besloten werd zelfstandig tegen de ophef fing in beroep te gaan. Brief van Ged. Staten over verlaging: van de jaarwedden van de burgemeesters, secre tarissen en ontvangers met verzoek 's Raads inzicht daaromtrent te mogen vernemen. Het voornemen van Ged. Staten is de mo gelijkheid te openen op voormelde salarissen pensioensverhaal toe te passen en het aan de gemeentebesturen over te laten daarvan al dan niet gebruik te maken. Dit zal tengevolge hebben, dat de functionarissen in gelijksoortige gemeenten ongelijke jaarwedden krijgen. B. en W. zijn van meening, dat een ver mindering van deze jaarwedden in verband met de verminderde kosten van levensonder houd wel op haar plaats is, doch kunnen geenszins accoord gaan met de door Ged. Staten in uitzicht gestelde regeling. Beter is een uniforme procentsgewijze verlaging voor alle bedoelde ambtenaren in de provincie. Bovendien is het niet wenschelijk voor onze gemeente, waar kort geleden het vrije pen sioen is ingevoerd, opnieuw verhaal van pensioensbijdragen toe te passen. Voorgesteld werd in dien geest te berich ten. Wethouder Kooi: zeide, dat, wanneer Ged. Staten niet tot verlaging van salarissen overgaan, hij met een voorstel wil komen pensioensverhaal toe te passen. Allen gingen met het voorstel van B. en W. accoord. Bij de rondvraag vroeg de heer Keesom de convocatie voortaan eerder te mogen ontvan gen, terwijl de heer Olie informeerde naar de tuinderscredieten. De voorzitter zeide dat 50 pCt. is uitge keerd van hetgeen B. en W. hebben toege staan. den niet aannemen, verweerde hij zich zwak. Het is onzinnig. Wat zullen de menschen zeg gen? We kunnen toch zeker wel andere schik kingen treffen? Hij keek Spencer smeekend aan, die zijn hoofd met koele vastbeslotenheid schudde. Hij keerde zich weer tot zijn dochter en strekte wanhopig zijn handen uit. Enid, jijjij Ik zou liever sir Peter Brace in vrijhe'.c als een butler zien, viel Enid hem krachtig in de rede, dan in de gevangenis als d< Decker Sir Peter schrikte alsof hij inderdaad eer slag had gehad. Enkele oogenblikken staarde hij ongeloovig naar zijn dochter, toen boog hij het hoofd. Nu? vroeg Spencer met diepe stem. Sir Peter keek op en zijn mond stond vast besloten. Ik neem het aan, antwoordde hij stroef. Hij keek met afkeer naar de voorgehouden jas. Het is niet noodig, dat ik deze aantrek, ging hij hooghartig voort. Integendeel, verzekerde Spencer kalm, het is een voornaam deel van de overeen komst. Denkend aan de vijf dagen voordat de P M. zou vervallen, zou sir Peter zijn aanneming der overeenkomst herroepen hebben, als de koude blik in Enid's oogen hem niet het nutte- looze er van getond had, en met een toornigen snauw trok hij zijn jas uit en wierp die booa op de tafel.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5