DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. iBinnenland $jaQjeÜik$chOmt<üchL ^Buitenland No. 132 Dinsdag 7 Juni 1932 134e Jaargang Dit nummer bestaat alt 2 bladen. duitschland voor de verkiezingen. DE NIEUWE REGEERING IN CHILI. Ernstige toestand. Strenge censuur. Het congres ontbonden. Chili erkent de Sovjet-Unie. Geen confiskeering van bezit. Contra revolutie in Chili. De regeeringstroepen staan machteloos tegen de tegen- revolutie. De rust is weer hersteld. De socialistische regeering weer afgetreden. De Chileensche regeering niet afgetreden. DE VERKIEZINGEN VOOR DEN MECKLENBURGSCHEN LANDDAG. Geen NSDAP meerderheid. SCHAEFFER BENOEMD TOT DUITSCH-RIJKSMINISTER VAN ARBEID. nieuwe ernstige onlusten te bombay. hevige aardschokken in californie. pogingen tot opheffing der drooglegging in amerika. maatregelen in portugal. MACDONALD NAAR LONDEN TERUG. de voorgenomen aanslag OP mussolini. DE VERHOUDING ENGELAND— IERLAND. DE PRUISISCHE MINISTER-PRESIDENT OTTO BRAUN MET VERLOF. MILITAIRE VRACHTAUTO VERONGELUKT. Tien zwaar- OUD-STRIJDERS MARCHEEREN OP NAAR WASHINGTON. DE GEBROEDERS SKLAREK WEER OP VRIJE VOETEN GESTELD. IMMIGRATIEVERBOD VOOR COMMUNISTEN EN ANARCHISTEN. RUSSISCH PETROLEUMTRANSPORT IN BRAND. Acht personen vermist. amerikaansche film- artisten in financieele moeilijkheden. de amerikaansche begrooting goedgekeurd. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. uosse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatst uimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C, KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De datum der verkiezingen vastgesteld. Verklaringen van Bruening. De datum der Duitsche verkiezingen is gister al bekend geworden. Officieel werd medegedeeld, dat de rijkspresident bij veror dening den 31 Juli heeft vastgesteld als da tum voor de nieuwe verkiezingen voor den Rijksdag. Verder is bekend geworden van bevoegde zijde, dat het niet in het voornemen heeft ge legen dr. Schacht te benoemen tot Duitsch vertegenwoordiger ter conferentie van Lau- sanne. Met dr. Schacht is hierover ook niet onderhandeld. Dan is men er nu in geslaagd een minis ter van arbeid te vinden. Hiertoe heeft de rijkspresident benoemd den voorzitter van het rijksverzekeringsbureau, Schaffer. Dr. Hugo Schaffer. die dezer dagen 57 jaar oud werd, is tot dusver nog niet op den voorgrond getreden. Hij wordt beschouwd, als een bij uitstek deskundige op het gebied van alle aangelegenheden, welke in het rijksministerie van arbeid aan de orde komen. De nieuwe minister heeft zijn ervaringen in economisch opzicht verworven in leidende posities bij de industrie van het Rijnland, als mede in belangrijke regeeringsfuncties. Na te Tübingen en te Berlijn in de rechten en staatswetenschappen gestudeerd te hebben, kwam hij in dienst der firma Krupp, om ver volgens in Wurtembergschen regeerings- dienst over te gaan. Van 1909 tot 1916 was hij Regierungs- en Ministerialrat bij het Wurtembergsche ministerie van binnenland- sche zaken, vervolgens plaatsvervangend ver tegenwoordiger van Wurtemberg in den Bondsraad en later ook in den Rijksraad. Tijdens de bezetting van het Roergebied in 1922 en 1923 had hij de leiding der finan- cieele af deeling van de firma Krupp. In Maart 1924 volgde zijn benoeming tot pre sident van het rijksverzekeringsbureau. Bruening verdedigt zich. De voormalige rijkskanselier dr. Bruening en de leden van zijn kabinet publiceeren in de „Germania" een verklaring, waarin zij naar aanleiding van de verwijten, welke de nieuwe regeering in haar bij het aanvaarden van het bewind afgelegde verklaring tegen hen heeft geuit, hun standpunt uiteenzetten. De verklaring luidt als volgt: De nieuwe regeering heeft bij het aanvaar den van haar functie ernstige verwijten ge richt aan het adres van,haar voorgangster. De zakelijke uiteenzetting tegenover de volksvertegenwoordiging heeft niet plaats gehad uit een begrijpelijk gevoel van onzeker heid. Het Duitsche volk zal 't derhalve verstaan indien wij langs dezen weg de poging de waarheid te verdoezelen en de verantwoor delijkheid af te wenden, tegengaan. Wat betreffen deze verwijten? De financiën zijn ontredderd, de sociale verzekeringen bankroet, de hervormingen niet dan voor een klein deel ten uitvoer ge legd en het wezen van den staat niet aange past aan de armoede van de natie. Wat is de waarheid? Toen het kabinet-Bruening meer dan twee jaren geleden het bewind aanvaardde, trof het een geweldige vlottende schuld aan. Daarbij kwam een economische crisis, welke zich van maand tot maand verscherpte, de valuta ontredderde en vooral op Duitsch land 'n bijzonder sterke uitwerking zou moe ten hebben. In 'n spanne tijds waarin de om zet van den buitenl. handel der wereld van 31 milliard dollar tot rond 15 milliard terugviel en welke als automatisch gevolg een ontzettende werkloosheid in de geheele beschaafde wereld in de hand werkt, was het hoe de amenstelling eener regeering ook zou zijn onmogelijk het Duitsche bedrijfs leven voor deze strooming te vrijwaren. .Andere staten hebben in de laatste jaren of van reserves geleefd, welke Duitschland ontbraken, óf op groote schaal nieuwe schul- .?anSegaan, hetgeen voor Duitschland zakelijk verkeerd en practisch uitgesloten ^'asTerzelfder tijd moest een saneering vorden doorgevoerd van banken, industrie- werken, scheepvaartmaatschappijen en tal- ozf andere vennootschappen waarvoor londerden millioenen Marken benoodigd waren. Onder deze omstandigheden hebben wij in Tiik [eiV *932 de uitgaven van het rj eJT gemeenten en sociale verzeke- mindprH1 t?eer dan 6 millioen Mark ver- Ondankc „ii 8€en zwakke pogingen, handt!»st°rmen werd de valuta ge- schniri j waarbij kwam dat de vlottende lastp "A ^.hulden op langen termijn ten Het Vak i jk n'e* z'Jn vermeerderd, uit dP7P «li uenin£ is door terugroeping het Hp f^er^za.aniheden teruggetrokken toen jaar io^o°^ereid'nfi:en voor het begrootings- sociaie VPrlpi,V0?r Ri|k' 'anden, gemeenten en ie verzekerincen had beëindigd Tege lijkertijd waren de financieele en technische maatregelen getroffen om tot 600.000 men- schen brood en werk te verschaffen. Deze fei ten spreken met verbitterde duidelijkheid tegen de beweringen der nieuwe regeering Wij hebben niet alleen een „balans" ge- eischt, doch deze te allen tijde en bij iedere omstandigheid feitelijk opgemaakt en het Duitsche Volk in volle openlijkheid voorge steld. Wij hebben geen puinhoop geschapen, doch onder de moeilijkste economische en finan cieele voorwaarden de basis gelegd voor nieu we vormen. Het zal de taak des lands zijn er voor te waken, dat de door ons gepresteerde arbeid voor vervalsching zal worden bewaard en zoo zal verder worden verricht, dat zij de wel vaart van het geheele volk zal bevorderen en niet het bijzondere belang van partijen en kleine groepen. De toestand in Chili wordt zeer ernstig ge acht, daar het grootste gedeelte der bevol king tegen de nieuwe regeering partij zou hebben gekozen. De censuur .wordt scherp doorgevoerd. Uit protest tegen de censuurmaatregelen bespreken de dagbladen de gebeurtenissen in het geheel niet. Doctoren, advocaten en koop lieden overwegen een proteststaking. Er wordt een wet verwacht, waardoor alle reli gieuze orden zullen worden ontbonden en de kerken gesloten. Monniken en nonnen heb ben in particuliere woningen toevlucht ge zocht. Verscheidene protestvergaderingen tegen de nieuwe regeering zijn door de poli tie uiteen gejaagd. De voorloopige regeering heeft het con gres ontbonden, daar zijn samenstelling niet meer in overeenstemming is met den wil van het volk. Voorts heeft de regeering bevolen, dat de vroeger als rebellen in arrest gestelde ma trozen, moeten worden vrijgelaten. De Chileensche regeering heeft besloten Sovjet-Rusland te erkennen en de diploma tieke betrekkingen met de Unie aan te knoo- pen. De Chileensche minister van Financiën Junta heeft een moratorium afgekondigd. Alle Chileensche banken blijven tot Donder dag gesloten. De chef der nieuwe Chileensche regeering Dr. Davila heeft Maandag tegenover de persvertegenwoordigers een belangrijke ver klaring afgelegd, waarin hij de geruchten en beweringen inzake de inbeslagneming van buitenlandsche eigendommen nadrukkelijk te gensprak. Devila verklaarde dat particulier eigendom op geen enkele wijze zal worden aangetast. Alle verdragen zullen op dezelfde wijze als tot nu toe worden nagekomen. De nieuwe Chileensche regeering is geen na maaksel eener Sovjet-regeering. Chili kan zich evenwel onder het kapitalistische sy steem niet herstellen van de deflatie en moet derhalve het systeem van een progressief staatssocialisme toepassen. De Chileense^ banken die allereerst het voornemen hadden hun bedrijven te sluiten, hebben op aandrang der regeering Maandag hun zaken op nor male wijze afgewikkeld. In Zuid-Chili is een contra-revolutionnaire beweging ontstaan, welke zich meer en meer uitbreidt. De te Cancepcion en Talcahuano gelegerde troepen der land- en zeemacht hebben zich bij de beweging aangesloten. Betreffende de Maandagmorgen in Zuid- Chili uitgebroken contra-revolutie wordt nader gemeld, dat te Valparaiso de regee- ringsgebouwen door een ontzaglijke men- schenmenigte worden omsingeld. De weinige regeeringstroepen staan machteloos. Het zakenleven in de stad is volkomen stilgelegd. Verdere bizonderheden worden nog verwacht. Volgens de laatste berichten is de voorloo pige regeering er in geslaagd de contra- revolutionnaire beweging meester te wor den. De samenscholingen voor de regeerings- gebouwen te Valparaiso konden zonder ge bruik van wapenen uiteen gedreven worden. De voorloopige socialistische regeering is tengevolge van door Washington en Londen uitgeoefenden druk weer afgetreden. Het corps diplomatique heeft de regeeringscom- missie medegedeeld, dat de landen de nieuwe reeeerine- niet erkennen en verantwoordelijk stellen voor de verliezen, die het buitenland sche kapitaal door de omwenteling zou lijden Het is nog volkomen onzeker, welke regee ring thans zal optreden.. De toestand is volkomen verward. Uit Santiago wordt gemeld, dat het bericht als zou de nieuwe socialistische regeering in Chili zijn afgetreden onjuist is. De nieuwe regeering is aan het bewind gebleven en schijnt de contra-revolutionaire beweging in het Zuiden geleidelijke meester te worden. Gisteravond heeft het hoofdstembureau voor den vrijstaat Mecklenburg Schwerin een nieuw officieel resultaat bekend gemaakt. Hieruit blijkt dat het aantal op de commu nisten uitgebrachte stemmen 44 hooger is dan reeds was vermeld. Dit heeft tot gevolg dat het aantal communistische afgevaardigden van vier tot vijf wordt vermeerderd. Volgens dezen uitslag hebben de Nationaal Socialis ten niet de volstrekte meerderheid behaald. De landdag heeft nu een parlementaire ver houding van 30 tegen 30. De stemmen werden in de volgende ver houding over de partijen uitgebracht: Sociaal Democraten 108.358 (18 zetels). Communisten 27.066 (5 zetels). NSDAP 177.029 (30 zetels). Burgerlijke Werkgemeenschap van het midden 7.899 (1 zetel). Duitsch Nationale V P. 32.875 (5 zetels). Werkgemeenschap Nat. Mecklenb. 7.492 (1 zetel). S. A. P. 952 (-.-*■) Officieel wordt medegedeeld: De Rijks- president heeft op voorstel var. den Rijkskan selier den president van het Rijksverzeke ringswezen, Schaeffer, benoemd tot Rijks minister van Arbeid. Te Bombay zijn nieuwe ernstige onlusten uitgebroken, waardoor de normale gang van het bedrijfsleven opnieuw wordt bedreigd. Gisteren zou de textielmarkt te Bombay ge opend worden. Hierbij bleek dat de boycotbe weging nog lang niet dood is en het aantal posters zoo groot was, dat de politie de me nigte uiteen moet drijven en tal van personen arresteerde. Zij kon echter niet voorkomen, c(at er druk werd gepost, zoodat ten slotte de markt toch gesloten moest worden. Gisteren werden langs de kust van Noord Californië en Oregon eenige zeer krachtige aardschokken waargenomen, waardoor groote materieele schade werd aangericht. Te Eure ka in Californië werd een vrouw gedood en werden twee mannen gewond. Over een af stand van 300 Mijl van Del Norte en Hum- ble in Californië tot Rooseburg in Oregon werden 4 schokken waargenomen, even krach tig als die tijdens de bekende aardbeving van 1906. John Rockefeller Jr. heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij opheffing der pro hibitie wetten bepleit. Het is een kwestie van autonomie der verschillende bondsstaten om te bepalen of zij al of niet drooggelegd wil len zijn. De verklaring heeft groot opzien ge baard, vooral omdat Rockefeller Jr. jaren lang een bekende voorstander van het drank verbod is geweest. Algemeen acht men het gewenscht, dat zoowel de democraten als de republikeinen bij de komende nationale con ventie, waarbij de candidaten voor het pesi- dentschap gelrozen zullen worden, een clau sule tot herroeping van het drankverbod of althans een referendum bepaling in hun pro gram zullen opnemen. De regeering van Portugal heeft drasti sche maatregelen genomen, tegen de alge- rr.eene staking, die is afgekondigd als pro test tegen de nieuwe loonsverlagingen. Tij dens een straatgevecht te Lissabon werd een staker gedood en velen gewond. De premier is gister per specialen trein uit Lossiemouth naar Londen teruggekeerd MacDonald verklaarde, dat zijn verlof hem goed heeft gedaan. Bij het verdere verhoor van den wegens een op Mussolini beraamden aanslag gear resteerden Italiaan Galvini, die evenwel ir. werkelijkheid Scarbelotto zou heeten, is ge bleken, dat deze in relatie heeft gestaan met Italiaansche emigranten in België en Frankrijk van wie hij geld en de bommen zou hebben ontvangen. Begin Juni kwam Scar belotto via de Brenner naar Italië, waar hij allereerst te Civita Vecchia en Tivoli verbleef en later naar Rome kwam, om daar zijn aan slag uit te voeren. De minister voor de Dominions heeft gis ter in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering door bemiddeling van den Hoogen Commissaris voor den Ierschen Vrijstaat een invitatie had ontvangen van premier De Valera voor een voorbereidende bespreking inzake de huidige moeilijkheden tusschen bei de landen, zulks met het oog op de a.s, con ferentie te Ottawa. In verband hiermede stelde Thomas voor gisteravond in gezelschap van zijn kabinets collega Lord Hailsham naar Dublin over te steken. De Valera had er in toegestemd Vrijdag te Londen de besprekingen te hervatten. Lord Hailsham, die den minister voor de Do minions Thomas gisteravond naar Dublin vergezelde, is ex-lord kanselier en minister van Oorlog. De Pruisische ministerpresident, Otto Braun, is gister naar de „Vossische Zei- tung" meldt met verlof gegaan. Tot zijn plaatsvervanger heeft hij den minister voor welvaart Hirtsiefer (centrum) benoemd. De ze zal van nu af aan als oudste minister het presidium van het kabinet voeren. Het af scheid van Braun uit het huis van het Prui sische staatsministerie is definitief. Zijn des betreffend besluit is mede bepaald door zijn gezondheidstoestand, maar Braun had reeds voor het bijeenkomen van den landdag ver klaard, dat hij niet voornemens was maan den lang te fungeeren als premier voor het afwikkelen der zaken. Oorspronkelijk hadden de beide andere so ciaal-democratische ministers van het kabi net, n.1. de minister van binnenlandsche za ken, Severing, en de minister van onder wijs, Grimme, het voornemen gehad het voor beeld van Braun te volgen. Hun mede-minis ters hebben hun echter dringend verzocht nog op hun post te willen blijven. Twee dooden. gewonden. Een vrachtauto waarop meer dan 20 ma trozen van de eerste artillelierieafdeeling der marine werden vervoerd is in den nacht op Maandag tusschen Heimsen en Schluessel- burg op den straatweg van Minden naar Stolzenau (Westfalen) tegen een boom ge reden. Alle inzittenden werden van den wa gen geslingerd. Een hunner was op slag dood, terwijl een tweede slachtoffer in het ziekenhuis aan de bekomen wonden is over leden Vier personen hebben zulke ernstige schedelbreuken opgeloopen, dat voor hun leven wordt gevreesd. Zes andere matrozen werden eveneens zeer ernstig gewond. De wagen werd slechts licht beschadigd en kon eerst 100 M. voorbij de plaats des onheils tot stilstand worden gebracht. Uit alle staten wordt gemeld, dat nog meer oud-strijders opmarcheeren naar Wash ington. Heden willen de oud-strijders te Washington een massabijeenkomst organi- seeren. De politie verneemt dat slechts voor een beperkt aantal betoogers logies en le vensmiddelen verkrijgbaar zullen zijn. Daar entegen zijn vOor Donderdag nachttreinen ter beschikking gesteld voor de terugreis. Door de leiders der beweging wordt ver klaard dat de Amerikaansche regeering de oudstrijders in de jaren 1917 tot 1918 heeft onderhouden. Hetzelfde kan zij ook thans doen. De oud-strijders zijn voornemens Wash ington te bezetten en de stemming af te wach ten van het congres op 13 Juni a.s. inzake de „oorlogspremie". Het schijnt dat de communistische invloed toeneemt. Het mi nisterie van oorlog heeft veiligheidsmaatre gelen getroffen. Aan het einde van de gistermiddag ge houden zitting iin het procts-Sklarek werden de gebroeders Leo en Willy Sklarek die sinds Vrijdag in hechtenis doorbrengen weer op vrije voeten gesteld, aangezien geen vrees bestaat dat zij zullen vluchten.. Het huis van afgevaardigden heeft eert wetsvoorstel aangenomen, waarbij aan com munisten en anarchisten de immigratie ver boden wordt, en in het land aanwezige com munisten en anarchisten uit het land worden gezet. Verder heeft het huis van afgevaardigden een wetsvoorstel aangenomen waarbij be paald wordt, dat de bemanning van alle schepen der V. S. voor twee derden moet be staan uit burgers van de V. S. Naar eerst thans bekend wordt, zijn eeni ge dagen geleden veertig politietankwagens in brand geraakt. 23 wagens zijn volkomen uitgebrand. Na zeer veel moeite is het de brandweer in samenwerking met militairen ten slotte gelukt den hevigen brand te blus- schen. Acht man van het begeleidend per soneel worden vermist. Het traject was ge durende drie dagen voor het geheele trein verkeer gestremd. De First National Bank of Beverly Hillê te Beverly Hills in Californië r.abij Holly wood heeft gisteren haar loketten gesloten en voorloopig haar betalingen gestaakt. Voor naamste inleggers bij deze bank zijn tal van filmsterren, waaronder in de eerste plaats Greta Garbo, Will Rogers, Harold Lloyd en John Harlow. Indien de bank geen betalin gen kan doen zijn deze filmartisten ernstig gedupeerd. Nadat de senaat met 46 tegen 35 stemmen het laatste commissierapport betreffende het uitgebreide wetsontwerp tot sluitend making der Amerikaansche begrooting had goedge keurd werd het geheele plan, dat in totaal een bedrag van 1118.500.000 vrijmaakl tot dekking der begrooting door president Hoover, door viee-president en door den speaker Garner onderteekent. BURGE MEESTER-VE RZE KE RINGS- AGENT. Combinatie dezer functies ongc* wenscht. Men schrijft aan het Hbld.: In de Vrijdag gehouden vergadering heeft de gemeenteraad van Tubbergen een motie aangenomen, waarin hij ten aanzien van het feit, dat de burgemeester van Tubbergen tege lijk agent is van een verzekeringsmaatschap pij, overweegt, dat bij een vereeniging van be trekkingen van burgemeester en verzekerings* agent de groote invloed van de eerste functie kan worden aangewend ten bate van de laat ste; dat de taak van den burgemeester van Tubbergen een zoodanige is, dat de geheele dag daarmede behoort gevuld te zijn, terwijl ook dienovereenkomstig salaris wordt uitbe taald; dat derhalve een vereeniging van beide functies in het belang der gemeente hoogst ongewenscht is; dat herhaalde raaien in de vergaderingen van den raad de burgemeester op het ongewenschte van dezen toestand werd fewezen, hetgeen steeds op de weigerachtige ouding van den functionnaris afstuitte. Besloten werd aan den minister van bin nenlandsche zaken te verzoeken aandrang op den burgemeester van Tubbergen te oefenen, dat deze de functie van verzekeringsagent zal neerleggen. De motie werd aangenomen met zeven stemmen vóór, vier blanco en één onthouding. BROEDEIEREN PER VLIEGMACHINE NAAR INDIE. Nieuwe mogelijkheden met ruime uitzichten. Het geregelde verloop van den luchtdienst Amsterdam—Batavia is aanleiding geweest tot een belangrijke proefneming met de ver zending van broedeieren. Een sootrgelijke verzending per boot heeft steeds teleurstel lende uitkomsten opgeleverd, daar de eieren niet tegen 'n langen reisduur bestand bleken en slechts een zeer gering aantal kuikens op leverden. Van den heer N. Essenbaggers, voorzitter van de Pluimveevereeniging te Soengei-Gerong bij Palembang is het initia tief tot het gebruik van het vliegtuig uitge gaan en op 14 April werd met het vliegtuig „Specht" de eerste zending eieren naar Pa lembang medegegeven. Reeds elf dagen later kwamen de eieren op de plaats van bestem ming aan en terstond werden zij aan de zor gen van twee broedende hennen toevertrouwd. De broedresultaten bleken 77 te zijn. De heer Essebaggers heeft zijn groote vol doening over de eerste proef uitgesproken en het lijdt geen twijfel of deze nieuwe verzen dingsmogelijkheid opent groote perspectieven yoor de Nederlandsche oluimveehouder».

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1