DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Eerste optreden van het nieuwe Fransche Kabinet. Hit hei Jladwwü ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. i^osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Briev«;c franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 133 Directeur: C, KRAK. Woensdag 8 Juni 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang De regeeringsverklaring. Sociale maatregelen en handhaving der Fransche rechten. Wat de pers ervan zegt. WAT ER IN DUITSCHLAND GEBEURT. Afscheidsbezoek van Brueninft aan von Hindenburg. Principiëelp besluiten van RijkskabiEet. Verbod van republikeinsche grondwetsfeestelijkheden. In MecklenburgStrehlitz. DE GEBEURTENISSEN IN CHILI. De Staatspresident van Chift gevlucht. Muiterij aan boord van Chileensch schip. HERSTEL- EN ONTWAPENINGS ONDERHANDELINGEN. MACDONALD TE LONDEN TERUd. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Den Haag, 7 Juni 1932 Het was heden onrustig in de Tweede Ka' mer. Wat de oorzaak was van zekere zenuw achtigheid, welke enkele leden scheen te pla gen, hebben we niet kunnen te weten komen, maar er stonden zoo herhaaldelijk druk pra tende groepjes hier of daar in de zaal ver spreid, dat het soms moeilijk was de woorden der sprekers op te vangen. Een der leden van de Staatkundig Gereformeerde Partij, de ingenieur Van Dis was zoo volslagen onver staanbaar, dat zelfs de voorzitter er aanstoot aan nam en hem moest verzoeken wat luider te spreken. Wat intusschen slechts matig hielp: de heer Van Dis mist daarvoor blijk baar voldoende kracht. Of er veel aan verfo ren is gegaan? We weten het niet met zeker heid, maar willen als verzachtende omstan digheid laten gelden, dat hij als plaatsver vanger optrad voor den heer Kersten, die on gesteld was. Eerste spreker van den dag was de heer Schouten (a.r.), die gelukkig wel over een paar flinke longen beschikt en er in slaagde voor enkele oogenblikken het oord der Kamer te winnen voor een doorwrochte rede, waar in hij eerst afrekende met de motie-Duys. E>eze motie, waarbij wordt aangedrongen op betaling door den Saat van de premies voor de sociale verzekering, verschuldigd door werkgevers, natuurlijke personen, die minder dan 1500 inkomen hebben, achtte hij onbe kookt en ondoordacht. Die motie, welke in strijd is met de begin selen van onze sociale verzekering, levert z.i. weer het bewijs, dat bij de sociaal-democraten het partijbelang gaat voor het algemeen be land. De voorsteller denkt er geen oogenblik aan. wat het moet kosten en of de staatskas die kosten wel zouden kunnen dragen. Nog onbedachtzamer en radicaler achtte hij den heer Braat met zijn motie cm alle premies voor de sociale verzekering tijdelijk door den Staat te doen betalen. West de heer Braat wel, dat dit een bedrag van 180 tot 190 mil lioen per jaar beteekent? Wear wil hij dat geld vandaan halen? Bij interruptie verzeker de de heer Braat, dat dit te vinden was op de ambtenaarstractementen. Maar de heer Schouten bleef richting houden en verklaarde ijskoud, dat een volksvertegenwoordiging, die haar stem zou geven aan een dergelijke motie, niets anders verdiende dan naar huis te wor den gezonden. Met de motie van den staat kundig-gereformeerden heer Kersten spotte hij ook nog al, omdat deze liquidatie wil van heel de sociale verzekering, doch er zich niet om bekommert, hoe zoo iets zou moeten ge schieden. De motie-Weitkamp ten gunste van de vorming van een bijslagfonds yoor de tuin- en landbouwers, die hun premies niet kunnen betalen, achtte hij ook niet aanneme lijk, omdat zij te eenzijdig was. Dat een der gelijk fonds zou zijn te vormen, valt in ieder geval nog te bewijzen. Van het viertal moties (die van den heer Dr. Vos ten gunste van een premie-vrij pen sioen voor ouden van dagen, zal later afzon derlijk worden behandeld, evenals een motie- Wijnkoop tot steun uit de staatskas aan alle behoeftige Nederlanders) had die van den heer Weitkamp nog de meeste sympathie bij enkele latere sprekers. Zoo verdedigde de heer Snoeck Henkemans (c.h.) haar er op wijzen de, dat het enkel een tijdelijken maatregel gold, en de heer Van Rappard (lib.) verklaar, de er ook voor te willen stemmen. De heer Loerakker (r.k.) heeft ons eenlgs- zins verbaasd doen staan door de gezonde logica, welke uit zijn bestrijding van de motie van den heer Kersten sprak. Hij wees er op, dat de boeren destijds de ongevallenverzeke ring overbodig hadden geheeten, omdat zij toch zoo goed voor hun personeel zorgden. Nu' heeten de uitgaven voor de verzekering voor die verzorging, welke de kosten door allen doet dragen, ineens te zwaar. Men kan zich dus voorstellen, hoe indertijd de boeren voor hun ziek of invaliede personeel hebben ge zorgd! Maar bovendien is het een economi sche waarheid, dat de sociale verzekering een deel van het loon uitmaakt. Wil men, dat de staat die verzekering betaalt, waarom legt men dan maar niet aan den staat den plicht op het gansche loon voor zijn rekening te nemen? De spreker achtte den heer Kersten oen gevaar voor het platteland. Van de moties van de heeren Weitkamp en Braat moest hij niets hebben en als de heer van Rappard wat gevoelt voor het voorstel van den heer Weit kamp dan toont hij niets te begrijpen van dc verhoudingen bij den landbouw. Nadat cle heer Wijnkoop (comm.) eenige extremistische vertoogen had gehouden en ten slotte twee moties had ingediend, waarvan slechts één als voldoende ondersteund in het debat kwam, doch eerst later zal worden behandeld, en de heer Ameling (a.r.) den heer Kersten te lijt was gegaan met een warm woord ten guns.e van de sociale verzekering, kwam ten slotte v*> minister Verschuur aan het woord. Deze heeft in de eerste plaats de motie van den fer Duys bestreden, waarbij hij op eenigs- ms sarcastische wijze uiteenzette, dat de heet uys op het voorbeeld van den heer Wijnkoop zijn goede hart dan met zijn ver- hd.!e fade was gegaan en bij de indiening «n zijn motie, welke niet precies met d1- cr«sis verband houdt, er zelfs niet aan gedacht heeft, dat de arbeider zelf heeft bij te dragen voor ziekteverzekering en werkloosheidsver zekering, wat voor hem toch wel reden had moeten zijn om daarvoor staatshulp te vra gen. Hij verweet den voorsteller, dat deze de zaak niet voldoende had doordacht, enkel aan natuurlijke personen ondérsteuning wil schen ken, hoewel er kleine vennootschappen zijn, die zelfs met verlies werken, wees op het on doordachte om de cijfers der Inkomstenbelas ting, die natuurlijk altijd twee jaar te laat zijn, voor de vaststelling van iemands inko men te willen gebruiken, en daarbij tevens uiteenzette, dat blijkens den geringen achter stand bij premiebetaling de verzekeringspre mies niet te zwaar op de werkgevers drukken Intusschen, als men den staat wil laten be talen voor de kleine werkgevers in den geest als de heer Duys wil, dan komen we bij eenige berekening toch niet tot kleine bedragen en de minister rekende voor, dat bij uitvoering van de motie-Duys de staatsschatkist jaarlijks on geveer 11 millioen zou moeten opdokken. Waar halen we dat geld vandaan? Ook de motie van Dr. Vos had zijn sym pathie niet, doch daar zou hij later nader op ingaan, wanneer deze in behandeling kwam. Wat de andere moties betreft, de minister schoor ze hierna alle over één kam: ze zijn onaannemelijk, omdat zij de staatsuitgaven willen opdrijven en daar moet de regeering zich met hand en tand tegen verzetten. De toe stand is nu zoo, dat er geen cent onnoodig mag worden uitgegeven. Wanneer het bezuini gingsrapport-Weiter ter kennis van de leden komt, hetgeen binnenkort zal gebeuren, zul len hun de haren ten berge rijzen,en om de begrooting voor 1933 sluitende te maken, zullen de meest krasse maatregelen moeten worden genomen op allerlei gebied. Gelijk gebruik volgden nu eenige replieken, welke geen nieuwe gezichtspunten te zien gaven en ten slotte werd er gestemd. Alle motie werden verworpen: de motie-Duys met 55 tegen 26 stemmen, de motie-Braat met 78 tegen 3, de motie-Weitkamp met 64 tegen 16. de motie-Kersten met 77 tegen 3 stemmen. Hierna ging men uiteen. Gisteren is het nieuwe Fransche kabinet aan de Kamer, die vrijwel volledig aanwezig was, voosgesteld, ook op de publieke tribune was in verband met de aangekondigde verkla ringen van Lebrun en Herriot groote belang stelling. Nadat de pas herkozen voorzitter Buisson de zitting had geopend, werd voorlezing ge daan van de boodschap, die president Lebrun tot het parlement heeft gericht. Allereerst brengt hierin de president een groet aan de nagedachtenis van zijn voorganger Doumer, wiens leven 'n voorbeeld is geweest voor alle Franschen en hij verklaart verder, dat hij binnen de strenge grenzen der constitutie zal streven naar de verwezenlijking van de een heid van alle Franschen, welke de wereld crisis voorschrijft. De oplossing der financieele vraagstukken vereischen kalmte en moed, daar zij krachts inspanning en nieuwe ontberingen noodig maken. Overigens zullen de regeering en de Kamers alle mogelijke pogingen doen ten be hoeve van het herstel van den vroegeren economischen voorspoed van moederland en koloniën. Bovendien is Frankrijk betrokken bij uiterst belangrijke internationale bespre kingen. Als overtuigd lid van den Volken bond heeft Frankrijk toegestemd in belang rijke offers, waaruit zijn onzelfzuchtigheid en verknochtheid aan de solidariteit blijkt, die moet leiden tot een politiek van wederzijdsche hulp en steun. Doch Frankrijk heeft bij de gemeenschappelijke pogingen 't recht te blij ven letten op veiligheid, onafhankelijkheid en stabiliteit, belangrijke onderpanden voor een algemeenen vrede. Het zal er naar streven de groote beginselen te doen heerschen van eer bied voor geteekende verdragen en van het gegeven woord, waaruit het vertrouwen en het crediet voortkomen, de wezenlijke grond slagen van de welvaart. Aldus zal Frankrijk bijdragen tot de geleidelijke en goedgeregelde hervatting van economische betrekkingen. Hierna beklom Herriot het spreekgestoelte om de regeeringsverklaring voor te lezen, Herriot zegt in zijn veklaring het volgende: Wat de binnenlandsche politiek betreft, staat de regeerine voor een ernstigen finan- cieelen toestand. Det methode van afwachten moet worden vervangen door een van^iande- len. Zoowel de financieele toestand moet wor den verbeterd als het geheele Fransche be drijfsleven. De regeering zal in de naaste toekomst een in bizonderheden gaand rap port uitwerken en de Kamer een wetsontwerp voorleggen, waarbij een groot aantal bezuini gingen zal worden voorgesteld. De afhande ling van dit voorstel zal in het land het ver trouwen doen terugkeeren en den kapitaals omloop bevorderen. Voorts ligt het in het voornemen een grootsch werkprogram op te stellen ten einde de werkloosheid te beperken De spaarders, die dikwijls gedupeerd en ont- gocheld zijn, zullen van de regeering ge legenheid krijgen hun inlagen veilig te depo- neeren. Het verkeerssysteem moet grondig worden herzien ten einde in overeenstemming te worden gebracht met de ontwikkeling der moderne techniek en anderzijds de noodiige besparing mogelijk te maken. Wij zullen van allen een zekere inspanning vereischen. Wij zullen allen evenwel ok rechtvaardig behan delen. Het is te hopen, dat deze maatregelen de uitwerking van de economische crisis zul len beperken. De tot nu toe voor het Fransche bedrijfsleven getroffen beschermingsmaat regelen moesten verbonden worden met een uitgebreid systeem van internationale verdra gen en wederzijdsche betrekkingen. Zoowel uit economisch als uit buitenlandsch politiek standpunt dwingen de wetten der gecivili seerde wereld tot een internationale samen werking. Een isolatie van het nationale be drijfsleven door het Fransche koloniale rijk is onmogelijk. Wij willen een economisch en financieel systeem scheppen, dat het mogelijk zal maken 't land wederom 't normale en gezonde leven te geven. Wij waarborgen den arbeid zijn recht en houden ons eng aan de achting voor de vakvereenigingsrechjten en aan het werk van een Waldeck-Rousseau. De internationale organisatie van den arbeid heeft behoefte aan verbetering. Wij zullen de principes van de sociale verzekering niet laten aantasten, doch trachten rekening te houden met de geoefende critiek. Wij hebben reeds thans besloten het gratis onderwijs uit te breiden. In het belang van een algemeene pacificatie zal de regee ring voorts een wetsontwerp, indienen betref fende amnestie voor politieke vergrijpen. Herriot besprak vervolgens de plannen der regeering wat de buitenlandsche politiek aan gaat. Bij dit deel van zijn verklaring sprak hij op plechtigen toon, en met bijzonaeren nadruk op elk woord. De regeering zal zich laten leiden door het bewustzijn, dat het noodzakelijk is den vrede in Europa en in de geheele wereld te organiseeren, waarbij zij evenwel bewezen diensten en trouwe vriend schappen niet zal vergeten. Zij zal doen wat in haar vermogen is om 'n politieke ontspan ning, economische samenwerking en moreele ontwapening te bewerkstelligen. Wat de reparaties betreft, kan Frankrijk niet de rechten laten betwisten, die voort vloeien uit de verdragen, welke door de eer der onderteekeningen zijn beschermd. Indien de wereld aan den invloed van het recht werd onttrokken, zou zij vroeg of laat onder de heerschappij van het geweld komen. Als de Fransche regeering deze beginselen handhaaft, is zij er zich van bewust geen egoïstische privileges te verdedigen, maar algemeene belangen. Zij is overigens bereid te onderhandelen over elk plan, en elk initia tief te nemen, dat meer stabiliteit in de wereld kan teweegbrengen of de verzoening onder de volken kan bevorderen. In overeenstem ming met het Volkenbondspact, dat het wezen lijke handvest is voor de toekomst en in den geest van het Kellog-pact zal de Fransche regeering streven naar veiligheid, niet alleen voor Frankrijk zelf, maar voor alle landeu, klein of groot, die naar onze meening gelijke rechten hebben. Deze actie zal worden be- heerscht door de beginselen, welke sedert 1924 zijn verdedigd en het belangrijkste con stante element zijn geworden van de Fransche politiek. In dit algemeen kader is de regeering alle oplossingen, zelfs gedeeltelijk, gunstig ge zind, die in het licht der discussies te Genève en na een loyale vergelijking der opvattingen, vermindering der militaire lasten mogelijk ma ken, mits de nationale veiligheid hierdoor niet in gevaar wordt gebracht en deze maat regelen een étappe zijn naar een geleidelijke gelijktijdige en gecontroleerde ontwapening. Reeds thans zal de regeering, zich bij het streven naar ontwapening aansluitend, alle bezuinigingen invoeren, die mogelijk zijn, zonder onvoorzichtig te zijn. o Over het algemeen werd Herriot's verkla ring door de Kamer gunstig ontvangen en vooral het gesprokene over Frankrijk on schendbare rechten vond veel instemming. Uit de regeeringsverklaring blijkt wel, dat ofschoon dit nieuwe kabinet links is ge oriënteerd, de geest van Tardieu haar on danks dit niet geheel vreemd is: de verdragen moeten vóór alles geëerbiedigd worden en voor ontwapening wordt de veiligheid ge steld. o Na de voorlezing der regeeringsverklaring werd begonnen met de algemeene politieke debatten. Bij de opening der debatten hadden Tar dieu en de meeste leden der vroegere regee ring plaats genomen op de banken der afge vaardigden. De communist Doriot vefVeet Herriot, de politiek van Tardieu voort te zet ten en in zijn kabinet mannen te hebben ge nomen, die, zooals Paul Boncour, reeds onder Poincaré hadden gediend. De radicaal-socialisten werden het gister middag eens over een motie van vertrouwen in de regeering-Herriot, welke zij bij de Ka mer indienden en waarover aan het einde der politieke debatten werd gestemd. De mo tie luidde als volgt: -De Kamer keurt de regeeringsverklaring goed en stelt vertrouwen in het kabinet, dat het de politiek zal voeren welke in overeen stemming is met den zoo juist tot uitdruk king gekomen wensch van de meerderheid van het volk. Zij weigert evenwel ieder amen dement en gaat over tot de dagorde. In het verder verloop der algemeene be schouwingen in de Kamer wekte de vroegere minister van luchtvaart, Laurent Eynac, op dat men zich gesloten achter de regeering zou stellen en haar het noodige aanzien zou verschaffen dat zij bij de a.s. internationale besprekingen behoeft. De leider der socialisten, Léon Blum, ver klaarde welke motieven zijn partij heeft voor de regeering te stemmen. Al bestaan op ver schillende punten nog meeningsverschillen, al dus Blum, zoo bestaat niettemin de hoop, dat deze in den loop van den tijd zullen worden bijgelegd. Zijn partij behoudt zich voor de toekomst de volle vrijheid van handelen voor. Tardieu, aan het woord komend, waar schuwde de huidige meerderheid er voor de regeering geen wissel op te langen termijn te laten trekken, aangezien sinds het einde van den oorlog op een verkiezingsoverwin ning der radicalen steeds die van een der rechtsche groepen is gevolgd. Tardieu werd voortdurend door de radicaal-soc. en socialis ten geïnterrumpeerd. Hij legde er ten slotte den nadruk op, dat de houding van zijn partij bij de stemming over de vertrouwenskwestie af zal hangen van zekere garanties van Her riot ten aanzien van de ontwapeningskwes tie. Herriot interrumpeerde hierop, dat hij geen bedelaar is. Tardieu richtte ten slotte tot Herriot rechtstreeks de vraag: Hebt u de bedoeling het door mij te Genève verdedigde ontwape ningsstandpunt te handhaven of te wijzi gen? Herriot beantwoordde de verschillende sprekers en dankte den socialisten voor den door hen toegezegden steun. Zijn partij moet zich evenwel iedere vrijheid van handelen voorbehouden. Wat de vraag van Tardieu betreft, verklaarde Herriot dat zijn opvat ting inzake ontwapening in de regeerings verklaring is uiteengezet. Hij zal de tot nu toe gevolgde houding der Fransche regee ring, zoowel die van Tardieu, als die van Briand trouw blijven. Meer kan hij op het oogenblik zelf niet zeggen op gevaar af den steun van de groep Tardieu te moeten mis sen. Hij bedelt evenwel niet om stemmen en denkt er slechts aan zijn land te dienen. Wie hem wil volgen, kan hem volgen. Bij de gehouden stemming bleef de regee ring-Herriot met 390 tegen 152 stemmen, die der rechterzijde, in de meerderheid. De groep Tardieu heeft tegen de regeering- Herriot gestemd. Tal van bladen leveren reeds commentaar op de nieuwe regeering. Het „Journal des Dédats" is van meening, dat Herriot gepoogd heeft den gulden mid denweg te bewandelen en in zijn verklaring groote voorzichtigheid betracht heeft. Eenige passages over de binnenlandsche politiek zijn aangebracht ter wille van de kartelvrien den. Wat de buitenlandsche politiek betreft, staat het kabinet Herriot voor groote moei lijkheden. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat Herriot besluiten zal, Mainz opnieuw te be zetten, teneinde de verdragen te doen eerbie digen. Het kabinet biedt dus weinig tegen stand. Evenzoo kan Herriot alleen 't beta lingsprincipe handhaven. Hij kan echter niet verhinderen, dat Duitschland aan den eenen kant niet meer betaalt en aan den anderen kant zich weer bewapent. De „Paris Soir" stelt in het licht, dat de le den van het nieuwe kabinet zich naar het schijnt inspannen om zoowel in binnen- lanasch als in buitenlandsch politiek opzicht rekening te houden met de resultaten van de verkiezingen. De „Echo de Paris" schrijft, dat Herriot het geheim van zijn politieke bedoelingen niet heeft onthuld, doch zich beperkt heeft tot verwonderlijke niets zeggende zinswen dingen. Dat geldt ook voor de buitenland sche politiek. Wat Herriot's houding betreft, men zou bijna kunnen gelooven, dat Frank rijk niet tegenover een dreigend Duitschland staat, dat de betalingen weigert, tegen de verdragen in opstand komt en bereid is om onder een monarchistische dictatuur zich in een „frisch en vroolijk" avontuur tegen Po len te storten. Pertinax keert zich in dit blad met scherp te tegen de opvatting der regeering ten aan zien "van het ontwaDeningsvraagstuk, Deze opvatting werpt volgens hem de tot nog toe door Frankrijk in Genève verdedigde these geheel omver. De Fransche delegatie heeft steeds op het standpunt gestaan, dat van verdere beperking der Fransche bewapening niets zou kunnen komen zoolang geen nieuwe veiligheidsgaranties waren gegeven. Paul Boncour zelf heeft als permanent Fransch vertegenwoordiger bij den Volkenbond dit standpunt goedgekeurd en ingenomen. In zijn rede te Dijon heeft hij er echter op gewe zen, dat nieuwe beperkingen der bewapening in de toekomst noodig zouden kunnen zijn met het oog op de begrooting -en ook om Duitschland elk voorwendsel te ontnemen om aan de bewapening van Frankrijk het recht te ontleenen, zelf tot nfeuwe bewape ning over te gaan. Rijkspresident von Hindenburg heeft gis ter den voormaligen Rijkskanselier, dr. Brue- ning, in afscheidsaudiëntie ontvangen. Officieel werd gister medegedeeld: Het Rijkskabinet heeft gister principieele beslui ten genomen betreffende de veiligstelling der Rijksfinanciën. De Rijksinstanties hebben opdracht gekre gen verdere besparingen aan te brengen op de Rijksbegrooting voor het jaar 1932 boven het reeds bekende begrootingsplan. Voorts heeft het Rijkskabinet o.m. de be raadslagingen voortgezet over de landkolo- nisatie welke bij besluit van 3 Juni j.1. werd overgebracht naar het Rijksministerie voor Voedingswezen. In de zitting van gistermiddag van den landdag van Mecklenburg-Strehlitz is een Duitsch Nationaal voorstel aangenomen, waarbij grondwetsherdenkingen op 11 Aug worden verboden. Volgens berichten uit Santiago de Chili is de vroegere staatspresident in de Argentijn- sche ambassade gevlucht. De voorloopige so cialistische regeering spreekt de berichten tegen, volgens dewelke zij de inbeslagne ming van buitenlandsch kapitaal zou be oogen. Zij geeft evenwel toe een reorganisa tie te willen doorvoeren bij het „Cosach"-con- cern. Volgens berichten uit Santiago de Chili is aan boord van het Chileensche linieschip „Almirante La Torre" een muiterij uitgebro ken tegen de nieuwe Chileensche regeering. Overig is de toestand in geheel Chili rustig. Het schijnt dat de nieuwe regeering haar positie zal kunnen handhaven. De junta heeft een aantal hooge functies door nieuwe machtshebbers doen bezetten en heeft eenige nieuwe opperbevelhebbers be noemd. Dr. Davila sprak alle berichten te gen volgens welke in Zuid Chili een tegen- revolutie zou zijn uitgebroken. Ook de bewe ringen dat een ontbinding der religieuse or den zou worden voorbereid, werd van of ff cieele zijde nadrukkelijk ontkend. De president der Ontwapeningsconferen tie, Henderson, is voornemens het presidium der conferentie den 13 of 14 Juni derhalve direct voor de herstelconferentie van Lau- sanne bijeen te roepen. Men verwacht dat behalve Herriot, Grandi en Simon ook de Duitsche minister van Buitenlandsche Za ken, freiherr van Neurath, kort voor de her stelconferentie aan de besprekingen te Ge nève zal deelnemen, waaraan met het oog op den huidigen stand der Ontwapeningsconfe- retie vérgaande beteekenis wordt gehecht. Voorts bestaat het voornemen tegelijk met de conferentie van Lausanne binnen het kader der Ontwapeningsconferentie in de Hoofd commissie de groote Ontwapeningskwesties in behandeling te nemen. Onder deze omstandigheden zou des mor gens te Genève en des morgens te Lausanne worden onderhandeld Op deze wijze zou practisch een gelijktijdige behandeling plaats hebben van ontwapenings- en herstelkwes ties. De internationale pers zal derhalve waarschijnlijk gedwongen zijn voortdurend tusschen Genève en Lausanne heen en weer te reizen. De premier en de minister van Financiën zijn gistermiddag wederom in het Lagerhuis verschenen, waar zij door de leden en den leider der oppositie, Landsbury, op hartelij ke wijze werden "erwolkomd,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1