£aatste Aedchim Jlcowndaal 7lieuws Jieck ÓL School Jiunsi m Wetenschap SBucqedijke Siattd Macki&eticPUeit ACHT DOODEN EN VIJFTIEN GEWONDEN BIJ ONTPLOFFING. HET BELGISCHE ECHTPAAR NAAR ENGELAND. STABILISATIE VAN DEN TOESTAND IN CHILI. Herstel van normalen van het zakenleven. «ang OVERSTROOMINGEN IN DEN KAUKASUS. MACDONALD ZATERDAG NAAR PARIJS. DE STEMMING OVER DE REGEERINGSVERKLARING VAN HERRIOT. Grootere meerderheid dan de gemelde. Volgens den heer Poland had de heer Ver- wien primair ten laste is gelegd, dat hij op 12 December 1931 te Amsterdam opzettelijk de eer en den goeden naam van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van buiten- .landsche zaken en van S. de Graaff, minis- ïter van koloniën, terzake van hunne bij de behandeling der staatsbegrooting in de (Tweede Kamer der Staten-Generaal als mi nisters gehouden redevoeringen heeft aange- •rand door opzettelijk in „De Tribune" van ;12 Deceber 1931 te publiceeren of te doen publiceeren een door hem (verdachte) vooraf gelezen artikel, getiteld: „De ministers op leugens betrapt. Vragen van pg. Wijnkoop over de reis van den Franschen minister van koloniën naar Indonesië''. In dit artikel vol gen dan de zinsneden: „Onze lezers zullen zich herinneren hoe de groote burgerlijke pers indertijd de bezoeken van den Franschen minister van koloniën Reynaud aan Indone sië begeleid heeft met artikelen over de nood zakelijkheid van „samenwerking" van Frank- rijk en Nederland tegen de nationale be\*e- gingen in het Oosten en tegen het commu nisme. De ministers van buitenlandsche za ken en van koloniën hebben onlangs bij de behandeling van de begrooting in de Tweede Kamer te kennen gegeven, dat hier slechts sprake was van „beleefdheidsbezoeken". Zij ontkenden uitdrukkelijk alle andere politieke beteekenis en logen dus op buitengewoon openlijke wijze. Zij waren blijkbaar te laf om voor hun reactionnaire politiek uit te ko men". Subsidiair is verdachte ten laste gelegd, dat hij behulpzaam is geweest bij of gelegen heid heeft verschaft tot het plegen van het •hierboven ten laste gelegde feit, door een an der, onbekend gebleven persoon, door opzet telijk dit artikel naar de drukkerij door te ge ven ter opname en publicatie in „De Tribu ne", welke opname en publicatie dan ook zijn gevolgd. In elk van de drie zaken was een groot aantal getuigen gedagvaard. De verdachte C. Kuyper, met wiens zaak het eerst werd begonnen, verklaarde op een vraag van president mr. Fiuysinga, dat hij geen directeur van „Atalanta" meer is, hij is thans typograaf. i Nadat het O.M., mr. Van Dulleman, de dagvaarding in haar geheel had voorgele zen, verklaarde verd. op deze beschuldigin gen niets te zeggen te hebben. Het artikel in zake de 7000 had hij detsijds naar hij .verklaarde niet gelezen; eerst in de in structie had hij er kennis van genomen. Het zelfde geldt voor de afbeeldingen en onder schriften. Verd. gaf toe, wel te weten dat de jTribune op de drukkerij van „Atalanta" ge drukt wordt, maar hij kon zich niet herinne ren of juist die bladen, waarvan in de dag vaarding wordt gesproken, daar gedrukt zijn. Op verzoek van een der verdedigers, mr. Simon de Jong, die met mr. P. van 't Hoff Stolk de verdediging van alle drie verdachten op zich genomen heeft, besloot de rechtbank hierna deze zaak met die van de beide ande re verdachten te voegen, zoodat ook de ci- viel-ingenieur F. A. Struik, die thans te Am sterdam woont en de Amsterdamsche advo caat, mr. A. S. de Leeuw, in de bank der ver dachten plaats namen, waarna het O.M. ook de tegen hen uitgebrachte dagvaardingen voordroeg. Verdachte Struik verklaarde het artikel, op het optreden der Rotterdamsche politie be trekking hebbend, als vrijwillige medewerker aan het blad te hebben persklaar gemaakt en naar de drukkerij te hebben doorgegeven. Hij achtte dit zijn plicht tegenover de arbei- tijd ernstig verscherpt heeft en de bourgoi- ders. Vooral nu de crisis zich in den laatsten tijd verscherpt heeft en de bourgoisie met mid delen van geweld tegen de arbeiders en in het bizonder tegen de werklooze arbeiders op treedt, acht verd. het zijn plicht, het juiste licht te doen vallen op het optreden der politie, op dat de arbeiders weten zullen dat zij zich te gen geweldmethoden, die tegen hen gericht zijn, moeten verzetten. Verdachte mr. de Leeuw verklaarde even eens medewerker van „De Tribune" te zijn. Het artikel betreffende de ministers had hij gelezen en het aan de drukkerij van „Atalanta" door gegeven, met de bedoeling dat het opgenomen en gepubliceerd zou worden. Een rotatiedrukker, die hierna gehoord werd, deed eenige mededeeling over den internen gang van zaken bij de drukkerij. Getuige kreeg wel eens opdracht van verd. Kuyper maar hij gaf verd. Kuyper ook wel eens opdrachten. Getuige herinnert zich niet of hij op de da gen, waarop de gewraakte artikelen in „De Tri bune" voorkwamen, een opdracht tot het druk ken van een stuk van verd. Kuyper heeft ge kregen. Op vragen van den pjresident en van den of ficier deelde verd. Kuyper mede dat hij de eer ste exemplaren van „De Tribune", die van de pers kwamen, nakeek. Hij deed dit echter al leen om te constateeren of de krant technisch goed was, de tekst interesseerde hem op dat moment niet. Een leerling-rotatiedrukker, die vervolgens gehoord werd, verklaarde ongeveer in gelijken geest al de vorige getuige, hetgeen de presi dent deed opmerken, dat hij- niet begrijpt waarom er zooveel geheimzinnigheid betracht moet worden over de wijze, waarop „De Tri bune" tot stand komt. Verdediger Mr. Simon de Jong: „Ik ge loof, dat getuigen precies verteld hebben, wat zij weten. Ik doe overigens opmerken, dat de verdachten volkomen bereid zijn, de hoffe lijkheid jegens het O. M. in ach tte nemen, doch dat zij met groot vertrouwen aan den Officier overlaten, het bewijs in deze zaak te leveren- (Hilariteit.) t Drukker en leerling-drukker kregen ver volgens zulks op verzoek van mr. de Jong, verlof om naar hun werk te gaan, teneinde in het verschijnen van de „Tribune" op he den geen stagnatie te brengen. Pastoor A. S. Uyttewaal, die hierna ge hoord werd, verklaarde wegens het tegen hem gerichte artikel in „De Tribune" een klacht bij den officier te hebben ingediend. Van de in het artikel geuite beschuldigingen is niets waar. Op een vraag van den verdediger mr. van 't Hoff Stolk. antwoordde getuige, dat hij op den dag der publicatie het artikel niet gelezen heeft.^ Ik heb geen abonnement op „De Tri bune" en het artikel is me niet toegezonden: ik ben er door „De Tijd" opmerkzaam op ge maakt, aldus deze getuige. Mr. P. J. Witteman, advocaat en procu reur, die vervolgens gehoord werd. verklaar de de klacht voor den pastoor te hebben op gesteld. Get. heeft herhaaldelijk op vervol ging aangedrongen, mede in verband met een uitlating van den minister van Justitie, die in de Tweede Kamer heeft gezegd, dat „De Tribune" geenszins straffeloos is. (Ongecorrigeerd.) Ongecorrigeerd. TWEEDE KAMER. Aan de orde is de interpellatie-de Visser over maatregelen getroffen ten aanzien van personen, die in de Unie der Socialistische Sovjet-republieken werken of hebben gewerkt Interpellant meent dat de regeering een nieuw standpunt inneemt. Hij wijst er op, dat tallooze personen bijv. zij, die op gezant schappen werkzaam zijn in vreemden staatsdienst zijn getreden, zonder dat zij het Nederlanderschap verliezen. Spr. zette uitvoerig uiteen hoe het economi sche leven in Rusland is ingericht en dat het in dienst treden van een staats bedrijf nog geijen staatsdienst is, en dat het motie fvan den wetgever is geweest, dat degeen die in vreemden staatsdienst treedt, het Nederlanderschap ver loochend. Spr. meent dat het de bedoeling der regeering is personen van een bepaalde richting te treffen en stelt ten slotte een 14-tal vragen. Min. Beelaerts antwoordt dat geen sprake van willekeur is, dat ho* hier geen politieke machinisatie-, maar een juridische kwestie betreft. In dezelfde zaak zal de regeerinT moeten spreken in een administratieve instan tie. Daarom laai. zij zich thans niet uit over de vraag of het Rotterdamsch raadslid R. in Russischen staatsdienst is geweest BENOEMING KERKELIJK HOOGLEERAAR. In de heden gehouden bijeenkomst der Algemeene synode der Nederlandsch hervormde kerk is benoemd tot Kerke lijk hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden als opvolger van professor dr. van Nes, dr. F. W. A. Korff, Ned. herv. pred. te Heemstede. Aan de nieuwe hoogleeraar is opgedragen onderwijs te geven in Kerkrecht, Christelijke zede- kunde, Christelijke zending en dogma tiek. VERKEERSONGEVALLEN. Twee gewonden. Gisteravond omstreeks half twaalf heeft op den Rijksweg- te Soesterberg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een student uit Utrecht reed met vrij groote vaart in zijn auto met mej. Hamman uit Utrecht als pasa- gier op een aan den rechterkant van den weg stilstaande auto. De botsing was hevig. Mej. Ledeboer, die juist uit den stilstaanden auto stapte, werd door dit voertuig, dat door den schok tegen een boom sloeg, tegen den grond geworpen en vrij ernstig gewond. Ook mej. Hamman kreeg tengevolge van de botsing vrij ernstige verwondingen. De beide bestuurders bleven ongedeerd. De gewonde dames zijn naar het ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. Te Cleveland in Ohio vond in een hotel een hevige ontploffing plaats, die gevolgd werd door een grooten brand, waarbij acht personen werden gedood en vijftien gewond. Koning Albert en Koningin Elisabeth zijn heden naar Engeland vertrokken, waar zij eenige dagen de gast zullen zijn va de Brit- sche Koninklijke familie. De toestand in Chili stabiliseert zich meer en meer. Aanvankelijk leek het alsof de nieu we regeering bedreigd werd door een georga niseerde oppositie, doch spoedig bleek net, dat men slechts te doen had met zelfstandige plaatselijke verzetbewegingen, die weinig in stemming vonden en in het algemeen zonder geweld vanzelf ineenzakten. De nieuwe soci alistische regeerig schijnt den toestand thans volkomen meester te zijn. Uit de provincie wordt.gemeld, dat alles rustig*is en de enkele betoogingen in Santiago zijn niiet herhaald Het zakenleven ging gisteren reeds weer zijn gewonen gang, met uitzondering van het bankbedrijf, aangezien de banken pas van daag weer heroped worden. Te Talcahuano weigerde de bemanning van eenige oorlogsschepen om te gehoorza men aan de bevelen van een regeeringsge- zinden commandant, doch ook hier is de toe- stad weer normaal. Davilla, de voornaamste figuur in de nieuwe revolutionnaire regeering verklaarde: „Chili heeft nooit een meer soli de regeering gehad dan het huidige socialis tische regime" Aangezien er geen overeenstemming in het Kabinet bestond over eventueele ontbinding der religieuse orde, werd besloten voorloopig geen maatregelen op kerkelijk gebied te ne men. Officieel wordt medegedeeld, dat tenge volge van den hoogen waterstand van eenige rivieren vijf districten in den Russischen Trans-Kaukasus zijn ovrstroomd. Een groot aantal katoenvelden, staat onder water en tienduizend boeren uit de collectieve land bouwbedrijven in dit gebied, zijn dakloos. De Trans-Kaukasische Sovjet heeft 200.000 roebel beschikbaar gesteld als eerste hulp voor de noodlijdende boeren, terwijl terstond een hulp-organisatie is ingesteld om de be volking van levensmiddelen te voorzien. MacDonald is voornemens Zaterdag naar Parijs te vertrekken, teneinde daar eenige be sprekingen te hebben met Herriot, alvorens hij doorreist naar Lausanne. Men verwacht dat Herriot en MacDonald elkaar Zondag zullen ontmoeten en dat MacDonald Maan dag of Dinsdag zijn reis naar Zwitserland voortzet, om Donderdag de opening van de Herstelconferentie te Lausanne bij te wonen. Volgens den Parijschen correspondent van de „Daily Mail" zal Herriot zoo mogelijk naar Lausanne vertrekken met denzelfden trein ais MacDonald. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat MacDonald later naar Parijs kan vertrekken dan in zijn voornemen ligt, als gevolg van de onderhandelingen met De Valera, waaraan de minister-pressent per soonlijk zal deelnemen. De uitslag van de stemming over de regee- ringsverklaring in de Fransche Kamer, zoo als die gisterenavond tegen tien uur bekend werd gemaakt, heeft en wijziging onder gaan, waardoor de regeering over een nog grootere meerderheid blijkt te beschikken. Het staatsblad, het „Journal Official", deelt mede, dat 384 afgevaardigden voor Herriot en slechts 115 tegen hem hebben gestemd. 110 afgevaardigden hebben zich van stemming onthouden, terwijl 5 afwezig waren. De meerderheid voor Herriof bedraagt dus 269 stemmen. HEERHUGOWAAP.D. Vergadering van het Polderbe stuur op 7 Juni. *De voorzitter, dijkgraaf van Slooten, heette speciaal het nieuwe lid, den heer P. Konijn, welkom. Mede waren aanwezig de heer Thierens uit Delft als deskundige en de polderbaas, de laatste wegens het in de vorige vergadering genomen besluit. De heer Poland bleek niet tevreden omtrent eeu niet in de notulen voorkomende opmer king, betreffende de bemaling op Texel, door hem in de vorige vergadering gemaakt. Toen de voorzitter opmerkte, dat niet alles wat gezegd werd, opgenomen kan worden, daar men er dan wel een stenograaf op na mocht houden en de heer Poland verder re pliceerde, ontstond reeds dadelijk een gespan nen verhouding en toen ook nog de heeren Gootjes, van Langen en Wonder tegelijker tijd aan de discussie deelnamen, kon slechts een krachtig hameren van den voorzitter de gemoederen weer tot orde brengen. In verband met opmerkingen van den heer Poland betreffende aanbieding der firma Thomassen, meende de heer Wonder dat men zich slechts te houden had aan hetgeen door genoemde firma schriftelijk was gegaran deerd. De heer Pol and bleef er echter op aan dringen, dat een bepaalde zinsnede alsnog werd opgenomen, waarna de notulen verder onveranderd werden goedgekeurd. Besloten werd naar aanleiding van oen in gekomen schrijven van den heer de Boer in den vervolge de vergaderingen vijf dagen te •voren uit te schrijven. Voor de nieuw in te voeren diesselbemaling waren vijf aanbiedingen ingekomen, n.1. van de firma's Brons (Appingedam), Kromhout, Stork, Thomassen en de N.V. Werkspoor Het advies van den deskundige luidde in deze ten gunste van laatstgenoemde. Hierna volgde voorlezing door den voor zitter, waarbij de heer Thierens de gewensch- te inlichtingen gaf, en de voorzitter mee deelde, dat na ampele bespreking met den adviseur het dagelijksch bestuur besloten had zich met diens advies te vereenigen. De heer Wonder wenschte inlich ringen om trent het al of niet gesloten zijn der machine en de geprojecteerde veranderingen in de waaiers. De heer Thierens deelde mede dat de kop pen onbedekt waren, terwijl de laatstge noemde verandering speciaal door hem was bestudeerd in verband met de in de vorige vergadering geopperde bezwaren omtrent kroosverstopping, welke bij de thans voor gestelde wijziging zoo goed als niet meer voor zou kunnen komen. De heer Poland wees op het moeilijke om een besluit te nemen, daar hoofdingelanden niets onder oogen hadden gehad. Hij wenschte nog iets te vernemen om trent de vacuumpompen. De adviseur deelde mede, dat in het bestek voorwaarden voorkomen, die er borg voor zijn dat hier aan de hoogst te stellen eischen zal worden voldaan. De heer Poland stelde hier tegenover de speciaal, door de firma Thomassen opgegeven grootte van 250 Ms. Ook had hij geen be paalde opgave omtrent een compressor op merkt. Uit het antwoord van den heer Thierens bleek dat het bestek ook hierin voorzag, ter wijl in de aanbieding van Werkspoor dit nog speciaal voorkomt. De heer Poland wenschte gedetailleerde prijsopgave der wielkasten. De adviseur antwoordde, dat deze in de aanbieding vervielen, daar besloten was tot het systeem directe koppeling en men dus deze niet noodig had. Hierna informeerde de heer Poland naar de elastische koppelingen, welke volgens adviseur in het bestek waren opgenomen De heer Poland vroeg specificatie van het olieverbruik bij de verschillende aanbiedin gen onder volle en driekwart werking. De heer Thierens lichtte toe. dat juist Werkspoor in deze de voordeeligste aanbie ding gar, Thomassen de duurste daar hij niet aan directe koppeling had gewild en zich aan tandradoverbrenging had gehouden, zelfs directe koppeling bleef ontraden. sluijs met een voorstander van directe kop peling een weddenschap om duizend gulden willen aangaan, welke echter door laatst genoemde niet was geaccepteerd. De voorzitter merkte op dat deze wei gering op zedelijke gronden kan hebben be rust. (Hilariteit). Uit het verdere verloop bleek, dat de heer Poland nog de oude aanbieding van de fir ma Thomassen vasthield, terwijl de adviseur de nieuwe besprak. Ook Wenschte de heer Poland te vernemen hoedanig de krukassen waren vervaardigd. Blijkens verklaring van den heer Thierens leverde Werkspoor die uit één stuk en had den deze door jarenlange exploitatie hun bruikbaarheid bewezen. De heer Poland prefereerde echter de uit meer dan één stuk vervaardigde der firma Thomassen. De adviseur meende te moeten opmerken, dat uit het olieverbruik niet bleek dat deze voordeeliger waren. De heer Poland vroeg of deze assen uit één stuk ook opgenomen werden in Lloyd's verzekering. Adviseur beaamde deze opmerking. Nog keurde de heer Poland het ai, dat de heer Thierens hem geen inzage heeft gegeven van de aanbieding. Deze voerde aan dat hij zich slechts ver bonden alhtte tegenover het dagelijksch be stuur van den polder en den heer Poland dan ook in dien geest heeft geantwoord. Nimmer is hij van dit principe afgeweken en in gevallen waar dit door anderen wel ge daan is, was hem gebleken, dat er dikwijls minder aangename gevolgen uit voort vloei den. De dijkgraaf zei dat de stukken te allen tijde bij hem voor de hoofdingelanden ter in zage hadden gelegen en dat hij juist den vori- gen avond tegen den heer Kostelijk de op merking had gemaakt, dat het hem be vreemdde, dat de heer Poland van deze ge legenheid nog geen gebruik had gemaakt, gezien de warme belangstelline die deze te allen tijde voor de bemaling getoond had. De heer Poland deelde mede, dat de machi nes van de firma Thomassen een druk kon den weerstaan van acht zuigers. De adviseur kon dezen term niet goed over brengen, doch meende, dat waar Werkspoor leverde op een proef van viermaal den ver- eischten druk men daar misschien kon spreken van een druk van zestien zuigers. Hij voerde echter aan, dat men, als men tot alle details wilde afdalen, wel vijf vergaderingen mocht beleggen en dan op ieder dezer wel 'n hoofd ingenieur van de betreffende fabriek ter be spreking van het fabrikaat mocht uitnoodi- gen. Hij vreesde echter dat men dan na de vijfde vergadering nog even wijs zou zijn en het nog de vraag zou wezen of de beste mo tor de kans had, als toevallig de minstgoede de meest welbespraakte toelichting had. De heer Kostelijk meende, dat men thans wel tot wat voor hem de kern van de zaak- was. kon overgaan en vroeg hoe het met de kosten stond. (Wordt vervolgd). HEILOO. De afd. Heiloo van den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis" hield Dinsdag avond vergadering in café Admiraal. De voorzitter zeide dat de tijd van vergaderen verstreken was, doch er waren een tweetal zaken af te doen, die haast hadden. Van het hoofdbestuur was een missive ontvangen over steun voor de oud-gemobiliseerden, met verzoek personen te noemen, die sympathi- seeren met onzen bond en een bijdrage voor steun willen geven. Besloten werd medewer king te verleenen om den huldigingsdag van oud-generaal Snijders, ter gelegenheid van zijn 80en verjaardag te doen slagen. De hee ren J. M. Zonneveld en G. Smits zullen op 29 September de vereeniging vertegenwoor digen. Een voorstel om donateur van den Oranje- bond te worden, werd goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde de afwijzende beschik king van Defensie om aan een 3-tal afge keurde oud-gemobiliseerden een jaarhjk- sche uitkeering te geven. De secretaris zeide dat het 3 personen zijn van hier, uit Oudorp en Schoorl. In den Haag wijst men hen at, omdat zij de bekende verklaring teekenden De menschen wisten niet wat ze teekenden Er was één doel „naar huis" Het is niet minder dan schande dat men van hun onwe tendheid gebruik maakte. De mannen waren ongeschikt voor den dienst, dat blijkt uit de medische verklaringen. Maar defensie houdt de beurs gesloten. Men zal met de hoogeren in rang niet zoo iets uithalen, daar deze be ter ontwikkeld zijn. Voor den betrokkene in deze gemeente is zeer veel moeite gedaan. Ook ten raadhuize was men hem bijzonder ter wille, maar niets helpt. Nu is er nog één gelegenheid en wel om in beroep te gaan bij de Koningin. Na uitvoerige bespreking, waarbij de er gernis over die onheusche behandeling sterk tot uiting kwam, werd besloten dat het be stuur de stappen zal doen, die het noodig oordeelt. Ingekomen was een verzoek om me dewerking dat onze leden werknemers niet worden uitgesloten bij den kloosterbouw De heer Zonneveld zeide dat de aanne mer de vrij hand heeft wien hij wil uitsluiten. Van een Arbeidsbeurs wil hij niets weten en hij neemt werkkrachten aan uit Heemstede Het is treurig dat B. en W. die aan de con gregatie vergunning gaven, niet als voor waarde stelden dat er een percentage van de inwoners aan moet werken. Ook de bisschop van Haarlem, die zijn goedkeuring aan dien bouw moet geven, had die voorwaarde moe ten stellen, doch blijkbaar vergeten de katho lieke leiders dat er werkloosheid is. De secretaris kon zich indenken dat men bitter gestemd is. B. en W. kan men geen ver wijt maken dat zij aan die vergunning geen voorwaarden verbonden, dat gaat niet. Als de aanvrage aan de voorwaarden voldoet kunnen B. en W. geen vergunning weigeren Zeer zeker is het gewenscht zich met den bischop in verbinding te stellen, doch of het zal helpen is de vraag. In ieder geval is het te probeeren. De heer Zonneveld repli ceerde. In Alkmaar, zeide de heer van Slingerland, stelt men de voorwaarde dat een zeker per centage arbeiders uit die gemeente werk zaam moet zijn. Bij den brugbouw te Ber gen stelt men dezelfde voorzitter zeide dat men verS^Ï^A of een lichaam als de gemeentee, of eP? keq Lmiliat* OOnKnn4n/>Ji O 1 Vv.il ticuher aanbesteedt. Spr. onderschietPar' zienswijze van den secretaris, doch wal tegen om iets te doen, omdat het toch n?i is. Na een zeer uitvoerige bespreking aat besloten om zich tot B en W. en den schop van Haarlem te wenden, ook wat ï4, treft den bouw van het gesticht voor gïLfc zieken „St. Willebrordus", waar m<m v- 90 pet. met vreemde krachten werkt De secretaris deelde mede, dat een ver,-^ was ingekomen van een lid, hoofd van k? gezin van 6 personen om werk. BedLuï persoon wordt voor werk der gemeentp sloten. Uit de toelichting bleek, dat de lige' bij het Burgerlijk Armbestuur moest v schijnen en dat hij voor 2.50 per week a brood thuis kreeg. Zoo kweekt men pauiv en laat men het gezin verhongeren. Er aan alles behoefte. De secretaris was berP\5 om aan B. en W. te verzoeken hun aandarh» heusch niet ail€^ aan dit geval dat stond te wijden Het is aan B. en W. bekend en er zal w i verandering komen. B. en W. en ook het R A. staren zich bliind op de „zaak" van de» man en op diens huis en schijnen te ver»? ten dat er een achterstand aan alles is in t halen. w Op een vraag van den heer Stoop of dit qu meer op den weg van den vakbond ligt dan op dien der ver. antwoordde de voorzitt? bevestigend, doch art. 3 der Statuten geeft de bevoegdheid om op te komen voor de b». langen der arbeiders. Daar 90 pet. van onzè leden arbeiders zijn, doet men slechts z;;. plicht. Na rondvraag volgde sluiting. De gemeenteraad te Schoorl benoemd, heden No. 2 van de voordracht, mej. J. Moraal te Bergen, met 5 tegen 2 stemmen tot onderwijzeres aan de O. L. school aldaar. ONDERWIJZERS-EXAMEN. Rijkskweekschool te Alkmaar. Gister werden geëxamineerd 6 candi daten, die allen slaagden, n.i. de heeren* J, var, Dok te Oudendijk, J. van Eeten te Zuid! scharwoude, E. Feller te Venhuizen, J. de Graaf te Schagen, D. Stam te Oudkarspel en en F. Daalder te Bergen (N.-H.) EEN SUCCESVOL OPTREDEN. Zondag is onze stadgenoot, de heer Joh. Brands met zijn Amsterdamsche koor naar Krefeld ter wedstrijd geweest. Een belangstellende schrijft ons hierover het volgende: De uitslag was 3e prijs le Stadklasse, 3e prijs Ehresingen, 2e prijs Höchse Ehresin- gen. De wedstrijd was geweldig zwaar, daar men met 2 Hollandsche koren kampte tegen 4 Duitsche. Amstels Hertman, het mannenkoor, heeft den moed gehad de strijd te wagen zonder huurkrachten, kwam zelfs met 1/3 minder vit, dan het ledental is, dit als gevolg van d« werkloosheid onder de leden. Desondanks bracht men het tot dit geweldige resultaat. PROF. PICCARD EN DE STRATOSFEER. Prof. Piccard heeft thans definitief beslo ten, dat hij voor zijn nieuwe v'ucht met een speciaal ingerichten ballon, te Zürich naar d« stratosfeer zal starten. ALKMAAR, GEBOREN: Petrus Willebrordus Antonius, z. van Ao* thonius Franciscus Boersen en Margaretha Wilhelmina van den Broek. Charles Mat- theus Alfred, z. van Henri Liévin Schaap en Maria Anna Catharina van Koersveld. Gijsbertje, d. van Jan Lijnsvelt en Alberta Visser. Obe liendrikus Theodorus, z- van Obe Petrus Hendricus van der Klei en Jo hanna Maria Messelaar. Johanna Bernar- dina, d. van Bernardus Johannes van Santé en Johanna Kopjes. OVERLEDEN: Cornelis Johannes de Mazure, 67 jaar. Meta Nieuwland, 8 dagen. Catharina Anna Agatha Hoedjes, 21 jaar. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 8 Juni 1932. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 1 lading, zijnde 496 H.L. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 8 Juni 1932. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 372 vette kalveren, le kw. 40—50 cent, 2e kw. 30—39 cent, 3e kw. 20 —29 cent per K.G., levendgewicht; 46 Nuchtere kalveren 3—6; 696 Varkens, vleeschvarkens, wegende van 90—110 K G, 30—32 cent, zware varkens 27—29 cent, vette varkens 24—26 cent per K.G., slacht- gewicht. Tevens werden aangevoerd 7 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. MarkF-erloop. Vette kalveren met groote aanvoer, stugg® handel en de prijzen lager. Varkens met g* ringe aanvoer, vlotte markt en hoogere prij zen. COOP. CENTRALE EIERVEILING. PURMEREND, 7 Juni 1932 (Weekber Afdeeling eieren. 130676 stuks Eendeiertf 1.851.95. Van de Kipeieren waren de prijzen als volgt: 70—80 K.G 3.40- 4.40, 65—66 3—3.30, 63—64 2.80- 3, 60-62 2.502 80, 58—59 f 2 40- 2.70, 56—57 2.30—2.50, 53-55 f 2-20-ƒ 2.40, 50-52 2-ƒ 2.20. Afdeeling Pluimvee. Prijs per stuk: Ou» kippen 1—/ 1.50; Jonge Hauen 0.15-- 1.10. Prijs per KG.: Oude kippen 4*8—r* cent en Jonge Han.ep 80^90 ceot

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8