SriiosÉeiMwaken. !BiwicHlaiuL schagen. koedijk. 'broek OP LANGENDIJK Werk van het crisiscomitt. Maandagavond vergaderde het plaatse- ^ais-comité ten gemeentehuize. voorzitter, burgemeester Slot, opende Tjgn woord van welkom en memoreerde F y kort het vele goede reeds door het <fl "f verricht, waarna de heer Schelhaas na volgende verslag uitbracht van de frkzaamheden. noor de bakkers werd een hoeveelheid schikbaar gesteld. Aan de meeste ifOOü rnfT!;fp »o crpvraacrH aan h<*t het voor ïSpn van het comité is gevraagd aan ^retariaat op te geven, welke gezinnen !£urt i" aanmerking kwamen. Zoodoende is tstaan een lange lijst van namen van crisis- "j1 htoffers, waaraan wekelijks hetzij brood- tonnen hetzij winkel-bonnen, spekbonnen, hrtodstoffen-bonnen enz. verstrekt worden tv bakkers hebben zich bereid verklaard na (loop van d€ eerste 4 weken het brood tegen *>n prijs van 12 cent per 8 ons te leveren. Zij Lrfiben dat tot heden toe volgehouden, waar voor hun een woord van hartelijken dank toe- Begin Januari vergaderde het werk-comité gesloten werd aan het Nat. Crisis-Comité een Kxirag van 1000 aan te vragen en voorts 5 6 ton eierkolen. Het resultaat van de aanvrage was, dat ontvangen werd 5 ton eierkolen en een bedrag van 120, onder mededeeling, dat het Nat. Comité niet in staat was steun in den ge- vraagden omvang te verkenen. Het comité was daardoor in staat een drie tal weken achtereen aan vele gezinnen 1 mud eierkolen te verstrekken, terwijl het geld in fled vorm van winkelbonnen uitgegeven werd. Ook werd de beschikking ontvangen over 1000 K.G. zwavelzure ammoniak. Voor een bedrag van 88 daarbenevens door het Nat. Crisis-comité beschikbaar ge- iteld, kon worden aangekocht 3000 K G. van deze meststof, zoodat aan een 40-tal tleine tuinbouwers tegen een prijs van 2 per 100 K.G. zwavelzure ammoniak kon wor- ilen verstrekt. Pogingen om een grootere hoe veelheid te krijgen, mislukten. Wel is later via de Tuinbouwvereen. „Groentencultuur" nog een hoeveelheid meststoffen tegen ver- o/«ferden prijs beschikbaar gesteld. Op een door ons geuiten noodkreet van 3 ftbniari 1932 ontvingen wij 20 wollen en 20 iunstwollen dekens, onder mededeeling dat hiermede de grens bereikt was van hetgeen het Nat. Crisis-Comité, gezien den stand der middelen, voorloopig voor ons comité kon doen. Deze dekens zijn door het dames-sub comité aan de daarvoor in aanmerking ko mende gezinnen uitgedeeld. Op 16 Maart hebben wij ons weer tot het Nat. Comité gewend met als resultaat een som van 100, 5 matrassen, 5 werkkielen, 5 paar mannen-laarzen, 5 paar vetleeren schoe nen. De firma A. Kreijmborg en Co. te Am sterdam bood aan tegen denzelfden prijs als het Nat. Crisis-Comité moest betalen, aan ons comité werkkielen en werkbroeken te leveren (Van dit aanbod is geen gebruik gemaatk, aan gezien de heer K. Timmerman ter plaatse tegen ongeveer denzelfden prijs een nog betere kwaliteit wilde leveren. Op dit oogenblik heeft Vet pl. comité nog uit te geven naast de ge hemde artikelen 25 werkbroeken en 25 werk gelen. Het verslag eindigde met de overtuiging, dat door het pl. comité tot dusver zeer nuttig en noodig werk is verricht. De heer van Zuijlen gaf een financieel overzicht. Ontvangstengiften 335.50, bus jes 805.9714, afdracht film-avonden Ten iBruggencate 67.03, „Groentencultuur" lf 100 en Nat. Crisis-Comité 220, te zamen 1528.50J4. Uitgaven: levensmiddelen 660.50, manu facturen en kleeding 216.10, spek 103.60, brandstoffen 51.80, onkosten wagon eier kolen 33.45, brood 261.44, uitkeering in geld 13.15, 10 der storting aan Nat. Crisis-Comité 124.66, onkosten nieuwe bus jes 2.10, girokosten boekje en zegels 2 80 fcldo op 31 Mei 1932 58.9014. Besproken werd de vraag, in verband met ós zomer, of doorgegaan moet worden met <k busjes. Besloten werd zulks wel te doen en deze wekelijksche inzameling wederom warm aan te bevelen bij de burgerij, daar toch de crisis omstandigheden van dien aard zijn, dat hier in spoedig nog geen verbetering is te wach ten Ingekomen was nog een circulaire van het Nat. Crisis-Comité om een nationale collecte dag te houden en wel op 8 October a.s. De voorzitter was van meening, plaatselijk dezen datum te vervroegen, hetwelk alsnog aan het Nat. Crisis-Comité zal verzocht wor den. Deze collecte zal dan gehouden worden door middel van circulaires, waarvoor een 30-tal dames zullen worden uitgenoodigd om de inzameling te doen slagen. Uitslag van de openbare verkooping, gehouden door notaris C. L. van den Bergh ®Schagen, van een heerenhuis, voor- en intertuin en twee perceelen bouwterrein, ffpot resp. 2.91 Aren, 2.56 Aren en 2.74 Aren, jjPkgen aan de Stijle Laan en Oudeslotstraat behagen, nagelaten door wijlen mevrouw C. P. C. Bosch. Het geheel is ge- ent door den heer J. K. Boontjes alhier, en i» Ll001 rc^ning van den heer P Trapman, behagen, voor de som van 8135. Het ge- «el was ingezet op 6900. «er* de begrafenisvereeniging „De laatste de w 1ln lokaal van den heer M. K der ^rvorgadering gehouden on- \üorv!?mg van den heer W. de Geus. De kom in opend€ met een woord van wel pen ónDnW€eVr °P> dat 14 maanden verloo- Wat 7i n 8 de vorige jaarvergadering, ziekte va,?<ïzaa't v'ndt xn de langdurige Penn d?n «^.penn.. De hr. P. Hart hter P' Hart heeft ge- genomen 1 *'ld de werkzaamheden waar De vereen u tl tevredenheid van 't bestuur een gunstig jaar gehad, w-.nst. \i,, ovex'|lden, en dit geeft financieel aflossen W1) sP°edig de aandeelen Werk verr rhf61801^1 h€eft weer correct zijn Rwteld. Bü lA. sWat °P hoogen prijs wordt ^ordt gele* rfnoemen van nieuwe dragers ^kerdéi- ziin tuinbouwers, omdat die I jn van bun tijd. De beer P. Hart' bracht als voorman verslag uit van het werk der vereeniging, waaruit vermeld kan worden dat de vereeniging dit jaar 10 jaar heeft ge werkt. In deze jaren zijn 151 personen ter aarde besteld. Dit aantal kwam vrijwel overeen met de berekening. De finanrieele commissie bracht verslag uit van haar bevindingen. De winst en verliesrekening gaf aan een bedrag van 1702.8614, waarbij een winst van 309.6614. Op voorstel van het bestuur werd goedgevonden 40 aandeelen a 5 uit te loten, hetgeen dadelijk gebeurde. De aandeelen zullen binnen een week wor den uitbetaald. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de heer P. Hart met bijna alge- meene stemmen werd herkozen en in de plaats van den heer K. de Jong werd gekozen de heer P. van Esseveld. De rondvraag leverde enige huishoude lijke besprekingen op, waa.op sluiting volgde In de hierna gehouden bestuursvergadering werd de heer W. de Geus gekozen tot voor zitter en de heer Gr. Klomp Nz. tot secretaris penningmeester. PROVINCIALE STATEN. In de wegens het overlijden van den heer J. F. H. Spier opengevallen plaats in de Prov. Staten van Noordholland was, naar wij reeds meldden, benoemd verklaard de heer W. J. Bossenbroek. Deze heeft die be noeming niet aangenomen. Thans komt mr P. Keulemans, voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam, voor een benoeming in aanmerking. De heer Keulemans zal zich, naar het Hbld. vernam, de benoeming laten welgevallen. Uitbreiding van het zieken huis Duinenbosch. Ged. Staten stellen voor, over te gaan tot de uitbreiding van .het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum met een paviljoen voor vrouwelijke patiënten. De kosten van uitvoering zijn geschat op 485.500. Een le suppletoire begrooting wordt daartoe den Staten aangeboden. Provinciale bijdrage in de verpleegkosten van krankzinnigen. In de vergadering van 1 December 1931 is om prae-aavies in handen van Ged. Staten gesteld een voorstel van de heeren iM. Slin- genberg en E. Polak, waarbij het college werd ufjgenoodigd aan de Staten een voorstel te doen om het bedrag van 850 als provin ciale bijdrage in de verpleegkosten van krankzinnigen met ingang van 1 Januari 1932 te verlagen. Ged. Staten merken op, dat het inderdaad redelijk is, dat, indien de verpleegkosten dalen, daarvan ook de gemeenten het voor deel genieten door een verlaging van het ge meentelijk aandeel in den verpleegpriis. In zooverre heeft de gedachte, in het voorstel belichaamd, instemming. Intusschen stelle men zich niet voor, dat de prijsdalingen, welke hebben plaats gevonden, een zeer be langrijke verlaging van de verpleegkosten hebben ten gevolge gehad. Een onderzoek, door het college ingesteld, heeft uitgewezen, dat deze verlaging voor de drie provinciale gestichten, sedert 1927, toen het gemeentelijk aandeel op 850 werd gesteld, beneden een bedrag van 50 gebleven is. Het is mogelijk, dat de uitkomsten over 1932 een verdere ver laging te zien zullen gevendat deze verla ging van groote beteekenis zou zijn, is ech ter nauwelijks te verwachten. Om deze reden is het college van oordeel, dat door een ver mindering van het gemeentelijk aandeel in de verpleegkosten van 850 tot 800 met de verlaging van de verpleegkosten in voldoen de mate zou worden rekening gehouden en dat er geen aanleiding is voor een verder gaande tegemoetkoming aan de wenschen der gemeenten, ten nadeele van de provinciale kas, die uit dezelfde bron gevoed worden als de gemeentelijke kassen en dan ook evenzeer als de laatste de gevolgen van de tegenwoor dige tijdsomstandigheden ondervindt. Bepaling van het gemeentelijk aandeel in de verpleegkosten op 800 in plaats van op 850, maakt voor de provinciale financiën een verschil van ongeveer 195 000 's jaars. Zij stellen voor de verlaging te doen ingaan met het jaar 1933. De rekening over 1930. Ged. Staten bieden den Staten de rekening en verantwoording aan over het boekjaar 1930, sluitend voor de gewone inkomsten tot een bedrag van 32.921.444 en de ge wone uitgaven tot een bedrag van 31.953.983. De gewone dienst sluit over 1930 met een batig saldo van 967.455. ONGEREGELDHEDEN TE BOSKOOP. Een man gedood door den veld wachter als een daad van zelf verdediging. Gistermiddag vond te Boskoop een verga dering plaats van een groot aantal werkloo- zen uit Boskoop, waarbü zich tevens een groep communisten uit Gouda had gevoegd. Na de vergadering willen de demonstranten in optocht naar den burgemeester trekken, waar een deputatie zou worden afgevaar digd om te spreken over de werkverschaffing en de steunregeling. Daar des morgens reeds twee deputaties bij den burgemeester waren ontvangen, werd het verzoek om wederom een onderhoud te mogen hebben, afgewezen. De 150 demonstranten kwamen daarop in botsing met de gemeentepolitie van Boskoop. Het kwam tot zeer ernstige ongeregeldheden, waarbij een groote groep zich richtte tegen den gemeenteveldwachter M. van Buren. Deze beschermde zich door zijn sabel te trek ken. Een der demonstranten, zekere de Jong, woonachtig te Gouda, werd hierbij dusdanig gewond, dat hij eenige minuten later aan de gevolgen van de bekomen verwondingen over leed. De veldwachter zelf werd aan de knie en aan den voet gewond. Hij werd naar huis gebracht, doch kan voorloopig geen dienst doen. Intusschen waren de andere politie beambten den veldwachter van Buren te hulp gekomen, waarna de demonstranten verspreid konden worden. Tien van hen wer den licht gewond. De gemeentepolitie van Boskoop werd in middels versterkt door marechaussee en door rijkspolitie van Alphen. Gisteravond was de toestand in het dorp rustig. Het lijk van het 27-jarig slachtoffer is naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Hij was gehuwd. Een onderhoud met den burge meester van Boskoop. Men meldt aan de N R.Crt. Er is al sedert enkele dagen deining bij het stempelen, verband houdende met ingevoerde tarieven bij de werkverschaffing. Maandag en Dinsdag nam deze deining den vorm aan van openlijke demonstraties voor het ge meentehuis. Beide malen is het de politie echter gelukt de demonstranten zonder ge bruikmaking van de wapenen uit elkaar te doen gaan. Ik was er echter van overtuigd, aldus de burgemeester, dat ik hier te doen had met een communistische agitatie, aange zien een van de communistische agitatoren bij eén onderhoud, dat hij met mij had, de inwilliging eischte van de aan den raad ken baar gemaakte wenschen, die o.m. inhielden een uitkeering aan de werkloozen van 24 per week. De toestand was al enkele dagen van dien aard, deelde de burgemeester voorts mede, dat ik het noodig oordeelde versterking van politiemacht aan te vragen, teneinde op alle dingen voorbereid te zijn. Deze versterking werd mij door den majoor van de rijksveld- wacht te Alphen a.d. Rijn verleend. Toen gistermorgen zich opnieuw 'n groote menigte betoogers aan het gemeentehuis aan meldde, heeft het college van B. en W., dat juist vergaderde, een deputatie uit de menig te ontvangen, n.1. de vertegenwoordigers van werkloozen, het comité van kleine hveekers, dat zeer sterk onder communistischen in vloed staat, en een afgevaardigde van de sd.a.p. Zoowel in dit onderhoud al bij voor gaande gelegenheden heb ik ernstig gewaar schuwd tegen de gevolgen, die uit voortge zette demonstraties zouden kunnen voort vloeien. Omstreeks 1 uur waren de betoogers verdwenen. Zij hadden zich in verschillende richtingen verspreid. In den namiddag kreeg ik van den burge meester van Waddinxveen telefonisch be richt, dat een groot aantal Goudsche demon stranten op weg was naar Boskoop, in ver band waarmede ik ook uit Waddinxveen po- litieversterking heb aangevraagd. De Gouwenaars hebben, te Boskoop aan gekomen, tezamen met Boskoopsche commu nisten, een vergadering belegd in den tuin van het vereenigingsgebouw van de s.d.a.p. In deze bijeenkomst is o.m. het advies gege ven, den burgemeester weg te werken. Als voorbeeld is gesteld de in Gouda gevormde knokploeg, met den raad erbij, indien de politie van de wapenen gebruik mocht ma ken, haar te omsingelen en de wapens te ont wringen. Na afloop van de vergadering begaf men zich wederom in optocht naar het gemeente huis. Er was toen een menigte van ongeveer 300 menschen bijeen. Ten gemeentehuize.is een protestmotie tegen den burgemeester af gegeven met den eisch, dat de politieverster- king onmiddellijk zou worden teruggetrok ken. De politie heeft de menigte tot doorloo- pen aangemaand, hetgeen aanvankelijk ook geschiede, in dezen vorm echter, dat de me nigte in gesloten gelederen rond het voor het raadhuis gelegen plein defileerde. Toen de politie andermaal tot uiteengaan sommeerde, ontstond een groot rumoer en geschreeuw, terwijl aan het bevel der politie geen gevolg werd gegeven. De politie was toen genoodzaakt van den gummistok gebruik te maken. De massa verspreidde zich toen, echter naar twee verschillende richtingen. De eene naar den Koninginneweg, de andere naar de Zijde. De eerstgenoemde afdeeling was het grootste. Aan deze zijde bevonden zich ook de meeste politie-agenten. De andere afdeeling had zich inmiddels op een in de nabijheid gelegen bouwwerk van steenen voorzien en bewoog zich in de richting van de andere groep. Óp den Koninginneweg kwam het tot een hevig treffen met de politie. Twee agenten zijn bloedend verwond, een hunner werd overmand door een aantal de monstranten en daarbij ontzet door colle ga's, waarbij van de wapens gebruik moest worden gemaakt. De demonstranten poogden de klewangs te bemachtigen, doch dit gelukte niet. In dit formeele gevecht, waarbij politie en publiek als een kluwen ineenzat, is een van de de monstranten, de 26-jarige J. de Jong, uit Gouda, in een sabel terechtgekomen en ge dood. Hoe dit precies gebeurd is vormt nog een onderwerp van onderzoek. Na den slag zijn de Goudsche demon stranten, waarvan er ongeveer 14 gewond waren, naar Gouda afgetrokken. Het lijk van het Goudsche slachtoffer is onmiddellijk naar het academisch ziekenhuis te Leiden ver voerd ter schouwing. Nog gisteravond heeft de burgemeester een verbod van samenscho ling afgekondigd. Het is te betreuren, aldus de heer Colijn, dat slachtoffers zijn gevallen, maar de raddraaiers zijn tot in den treure voor de gevolgen van hun optreden gewaar schuwd. In totaal zijn er ongeveer 20 gewonden, 14 uit Gouda, 6 uit Boskoop. Des avonds zijn nog een aantal mare chaussees in Boskoop aangekomen. OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN OP DE VELUWE. De opgravingen bij de Hooge Woeste te tipe waar de landbouwer Plakmeijer bij grintgravingen een oude voorhistorische be graafplaats blootlegde, hebben o.a. eenige kleine potjes gevuld met asch van verbrande menschen lijken te voorschijn gebracht, die in deze streek nog niet waren gevonden. Ook werden eenige plaatsen blootgelegd waar in houtskool menschenbeenderen en -asch wer den aangetroffeen. In de begraafplaats trof men verder steenen speerpunten, steenen bijl en pottebakkerswerk aan. SARRASANI IN MOEILIJKHEDEN. Beslag gelegd op wagens wegens schuld aan de gemeente Leeu warden. Het circus Sarrasani had gisteren, bij het vertrek naar Meppel, nog een geschil met de gemeente Leeuwarden te vereffenen. De schade door het circus aan de straten toege bracht, was op 741 geschat en om van de betaling daarvan verzekerd te zijn, had de burgemeester Zaterdag op vier wagens, waar onder de woonwagen van den zoon van Sar- Zooals de milde stralen der voorjaarszon een bloesem van schoonheid aan boom en struik tooveren, wekt het dagelijksch gebruik van „Zij"-Crême een nieuwe lente in Uw huid. In prijzen van 203045 en 75 cent. rasani, beslag laten leggen. Het geschil was echter gisteravond nog niet opgelost. Twee der wagens werden toen overgebracht naar een gemeentelijk terrein. De burgemeester had een der wagens nog vrijgegeven, terwijl de andere reeds Maandagavond spoorloos was verdwenen. EEN 101-JARIGE. Gister is de weduwe M. Stinissen, geboren v. d. Poll, te Den Haag, 101 jaar gewor den. Het Koningin-Emmafonds, vereeniging tot ondersteuning van hoogbejaarde behoef- tigen te 's-Gravenbage, had gezorgd voor een feesttaart. De secretaresse en de pen- ningmeesteresse van 't fonds kwamen de ju- bilaresse in haar woning, Snoekstraat 11a, complimenteeren, onder aanbieding van bloemen en een geschenk onder couvert. DE MALAISE IN HET TEXTIEL BEDRIJF. De N.V. D. Jordaan Zonen te Haaks bergen, heeft gisteren in haar bedrijf bekend laten maken, dat er voortaan in de oude we verij inplaats van vier, drie dagen per week gewerkt zal worden. HET STOOMVISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Bespreking onder leiding van staatsraad mr. Kan. Naar verluidt, heeft de regeering mr. J. B. Kan, secretaris-generaal aan het departe ment van binnenlandsche zaken, uitgenoo digd, de bij het stoomvisscherijbedrijf te IJmuiden betrokken partijen bijeen te roepen ter bespreking van de vraag, wat naar aan leiding van de crisis in dit bedrijf zou kun nen worden gedaan. Mr. Kan heeft deze uit - noodiging aanvaard. De eerste besprekingen zullen spoedig worden gehouden. AUTOBEURS TE APELDOORN GEOPEND. Dinsdag is de autobeurs te Apeldoorn of ficieel door den burgemeester geopend. EEN BEDENKELIJKE OMWEG. Wij lezen in het Hbld.: „De Tribune" heeft Dinsdag een fac-simile gepubliceerd van een briefkaart, die de heer W. H. Vliegen op 3 Juni uit Genève aan mr. dr. G. van den Bergh te Amsterdam heef* geschreven om hem en de heeren W. Polak en Ossendorp geluk te wenschen met hun houding in de Amsterdamsche loonenkwes- tie; de schrijver voegt eraan toe, dat hij met kracht aan hun kant zou hebben ge staan indien hij nog te Amsterdam was ge weest. Deze uiting van den heer Vliegen ver baast ons geenszins; wij hadden niet ge dacht, dat de heer Vliegen aan de zijde van de Amsterdamsche federatie en de nog niet afgezette soc.-dem. raadsleden van Amster dam zou staan. Maar wat ons wel verwon dert, is, dat „De Tribune" deze briefkaar? kan publiceeren; dit blad moet er op een of andere slinksche manier aan gekomen zijn Wij vernemen, dat de briefkaart gisteravond ten huize van den heer Van den Bergh is be zorgd; er is dus een verkeerd gebruik van gemaakt voor dat het stuk ten huize van oen geadresseerde werd afgeleverd. De zaak is, naar wij verder hooren, bij de posterijen in onderzoek en dat is stellig ook zeer noodig Want als er in een rijksdienst „lekken" bestaan waarvan een communistisch orgaan profiteert, zou de toestand zeer bedenkelijk zijn. De post is een vertrouwensdienst, die vooral vrij van „cellen" gehouden moet wor den. WERKLOOSHEID EN LANDBOUW- VERLOVEN. Het lid van de Tweede Kamer de heer akker heeft den minister van onderwijs, K en W. gevraagd of het hem bekend is, dat op verschillende plaatsen o.a. te Stand- daartbuiten op zeer ruime schaal land- bouwverloven worden verleend in strijd me* art. 14 sub 3o. van de Leerplichtwet terwijl daarnaast onder de landarbeiders nog groo te werkloosheid bestaat? Is de minister niet van oordeel, zoo vraagt de heer Loerakker verder, dat tegen een der gelijke wetsovertreding met spoed en krach tig moet worden ingegrepen? HET SMOKKELEN LANGS DE GRENS. Een economisch probleem. Men schrijft uit Limburg aan de N. R Ct.: De nuchtere optelling van de in beslag genomen smokkelwaar m het Westen van Duitschland, in het district Aken aan de Duitsch-Limburgsche grens, doet de vraag rijzen of de sluikhandel niet meer en meer is geworden een probleem van groote economi sche strekking. Niettegenstaande het ver scherpte toezicht en de grootste activiteit van de beambten, neemt de smokkelhandel geweldig toe. In 1931 werden o.m. langs de Westgrens in beslag genomen 70,000 pond koffie, 14 millioen sigaretten, 65,000 pond tarwe, 45,000 pond meel en 7000 pond ta bak, 15,000 smokkelzaken werden berecht. Van Januari tot April van dit jaar werden reeds in beslag genomen: 45,000 pond kof fie, 2 millioen sigaretten, 40.000 pond tar we, 30,000 pond meel. Reeds hebben 7500 smokkelaars terecht gestaan. Dat slechts 2 millioen sigaretten in beslag zijn geno men, is wellicht te danken aan het feit, dat de Duitsche sigaretten-industrie goedkoopere sigaretten in den handel heeft gebracht. De genoemde cijfers geven trouwens maar een flauw idee van den omvang van het smokkelbedrijf. Er worden natuurlijk da gelijks zeer groote kwanta smokkelwaar door het gat in het Westen gebracht. Kenmer kend is, dat in 1931 de smokkelaars, die zich voor de rechtbanken hadden te verantwoor den, tot 40 millioen Mark boete zijn veroor deeld. tegenover 13 millioen in 1930. Het le ger der smokkelaars is in beweging ge bracht door de werkloosheid. Bevoegde au toriteiten schatten het aantal smokkelaars op 250.000. Hiertegenover staan een paar dui zend grensbeambten. De verhouding van het getal smokkelaars tot dat van beambten bedraagt dus 125 1. Niet alleen de zucht om geld te verdienen, maar vooral de ellende in duizenden gezinnen aan de grens, welke vroeger in de thans stopgezette industrie een fatsoeüjk stuk brood verdienden, brengt het smokkelaarsleger dagelijks in beweging naar de grens. De smokkelaars worden niet alleen gerecruteerd uit de grensbevolking, maar ook uit de groote steden en de industrie-centra. De Duitsche middenstand, die ook met groo te moeilijkheden heeft te kampen, ondervindt in niet onbelangrijke mate de nadeelige ge volgen van de smokkelarij. En ook de Duit sche schatkist wordt ernstig benadeeld, daar millioenen aan invoerrechten worden ontdo ken. Het actief optreden der beambten heeft blijkbaar tengevolge gehad, dat de meest be ruchte beroeps-smokkelaars hun operatie-ter rein van het district Aken hebben verplaatst in meer noordelijke richting. Aan de Aken- sche grens bestond in den loop der jaren een vaste" kern van betrouwbare beambten, die volkomen met de streken en eigenaardighe den van de smokkelaars vertrouwd geraak ten. Opmerkelijk is dat den laatsten tijd de smokkelarij weer door sterke benden wordt uitgeoefend: soms 20 a 30 personen groot. Langs de grenswegen ziet men herhaaldelijk troepjes smokkelaars, die een gunstig oogen blik afwachten om hun slag te slaan. De smokkelaars handelen, als zijzelf niet bij kas zijn om smokkelwaar te koopen, in opdracht van derden, en brengen de smok kelwaar op een bepaalde plaats in het ach terland bijeen. Hier wordt dan een gunstige gelegenheid afgewacht om de contrabande in auto's verder Duitschland in te voeren. Ge bruikt worden auto's die een flinke snelheid kunnen ontwikkelen. Maar menig autobe stuurder, die de smokkelwaar reeds in veilige haven waande, moest ervaren, dat de be ambten overal op den loer liggen en dat aan al zijn winstcalculaties onverwacht een einde wordt gemaakt. Menigmaal wordt tusschen de beambten en den autobestuurder, die een flinke lading in den wagen heeft, een strijd op leven en dood gevoerd. In de drie eerste maanden van dit jaar werden in het Aken- sche district in beslag genomen 21 auto's, 15 motorrijwielen en 250 rijwielen. Een der droefste teekenen van onzen tijd is het smok kelen in het klein met levensmiddelen, voor namelijk brood. Dag aan dag ziet men pro cessies van menschen, die met brood, suiker of mee! beladen van de grens komen. Met voorliefde worden kinderen over de grens gestuurd, om inkoopen te doen. Zij slenteren soms uren lang langs de grens en wachten een gunstige gelegenheid af om ongezien zich te verwijderen De grensbeambte komt dan in den pijnlijken toestand tusschen menschelijk gevoel en dienstplicht. De brood smokkelarij heeft ongekende afmetingen aan genomen. Een funeste invloed worat op de moraliteit der kinderen door dat halve da gen van huis zijn uitgeoefend. Maar daar trekken helaas zooveel ouders zich niets van aan. Degenen, die bij het smokkelen de beste zaken maken, ziin de houders van de z.g»in koopcentrales, de giensparasieten, die suiker en koffie met de waggons verhandelen. Zij vedienen een fortuin, zonoer de minsté risi co. Het houten keetje werd vervangen door een solied oand met garage, want om de za ken te leiden, rijdt de eigenaar in een luxe auto. Die smokkelketen verrezen als padde stoelen uit den grond. Tusschen die midden standers bestaat meer haat dan vriendschao. De onderlinge concurrentie is zeer groot. De grensbeambten hebben het zwaar te verant woorden. Haast iederen nacht ligt de be ambte, bij elke weersgesteldheid, in hinder laag. En daar tal van smokkelaars gewa pend zijn, is het leven van den grensbeambte ook meermalen in gevaar. REIZEN DER NED. REIS- VEREENIGING. Men verzoekt ons opname van het volgen de: ln de dezer dagen gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Ned. Reisvereeni- ging zijn mededeelingen gedaan over de voor dezen zomer uitgeschreven reizen. Hieruit is o.m. gebleken dat het met de aangifte voor de beide „Generale's" de groote reizen met eigen extra-treinen bij zonder goed gaat. Voor de Generale naar het Appenzeller- land, waaraan 400 leden kunnen deelnemen, zijn thans reeds 300 deelnemers ingeschre ven, zoodat het doorgaan van deze reis ver zekerd is. De aanmelding voor de Generale naar Trier gaat nog voorspoediger. Het maximum, vastgesteld op 300 deelnemers, is reeds in die mate overschreden, dat een tweede groote reis naar Trier van 13 tot 20 Augustus moest worden uitgeschreven. Hiervoor zijn nu reeds weer 100 personen geboekt. Het reisprogramma voor deze nieuwe reis is ge heel gelijk aan dat van de eerste generale naar Trier. Ook zal opnieuw een ontvangst van het gemeentebestuur nlaats vinden. Een openluchtsoel (wijn-oogstfeest) wordt ter eere van de Nederlandsche gasten ingestu deerd. De Noorsche reizen der Ned. Reisvereeni- ging trekken bijzonder. De algemeene voor zitter, de heer Sabel, leidde reeds enkele rei zen naar Saudesioen; de dezer dagen aan gekondigde reis daarheen verheugt zich even eens in groote belangstelling. Een nieuwe zeer belangwekkende reis naar Noorwegen wordt in Juli ondernomen me* als standplaats Voss. MET EEN WATERFIETS OVER HET KANAAL Per s.s. „Amiral 1'Hermite" is gister uit Rotterdam naar Duinkerken vertrokken de heer H. Schilperoort uit Rotterdam. Hij is van plan met een waterfiets een overtocht te maken van Calais naar Dover. Van Duinker ken zal hij onder de kust door naar Calais peddelen en vandaar, wanneer het weer zich daartoe leent, naar Dover oversteken. MR. HEEMSKERK. De toestand van mr. Heemskerk was gis te/avond half twaalf onveranderd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7