Gemengd Nieuws. JiecfUsiaken Jieck S. SxAooi 'ficovinciaal 'flieiuos Jnqjeionden Stukken ü^stig' bedrijfsongeval. de overbrugging onzer inkrimping het onttrekken van vleesch aan de keuring. predikbeurten. HEILOO, NOORDSCHARWOUDE, EEN RECORD. Gemeenteraad van Alkmaar (Kort verslag). ZIJN PIJP SMAAKTE HEM NIET Indigestie en maagzuur. fc In een smeltketel gevallen. tearinesmelterij der kaarsenfabriek Io is Woensdagmiddag de 39-jarige ie j r c J- Rondeltap uit de v. d. Palm- ,r .aldaar, bij het leegstorten van baaltjes st ne in den smeltketel, uitgegleden en in steavókende massa gevallen. De man wist deh noe aan den rand van den ketel te grij- 1 waardoor hij alleen met het onder- in de stearine terecht kwam. Toege- hnten arbeiders hebben hem er uit getrok- Het slachtoffer had vooral aan beide Jf^nen ernstige brandwonden opgeloopen, •elke ter plaatse door een dokter zijn behan- a ld Daarna is hij per brancard naar zijn woning vervoerd. GROOTE RIVIEREN. De brug bij Arnhem. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van de fundeering van vijf peilers en van het zuidelijk landhoofd in het zuidelijk winterbed van den Nederrijn, voor de brug 0ver den Nederrijn te Arnhem. Laagste inschrijver was W. F. PLass te De Steeg, voor 57.780 EEN CLANDESTIENE RADIO ZENDER. Sedert eenigen tijd werden in de omgeving fan Hendrik-Ido-Ambacht met een clande- jtienen radiozender uitzendingen gedaan. Thans is het gelukt, dit zendstation op te sporen; de politie te Hendrik-Ido-Ambacht heeft, in samwerking met ambtenaren van de posterijen en telegrafie, huiszoeking gedaan m een perceel in het dorp en aan den Pau- lusweg aldaar De daar aangetroffen zender tn onderdeden zijn verzegeld en er is proces verbaal opgemaakt VAN POSTBESTELLINGEN. Het Tweede-Kamerlid de heer Schaepman lisft de volgende vragen aan den minister yui waterstaat gesteld Is het juist, dat het hoofdbestuur van het staatsbedrijf der P.T.T., alhoewel overtuigd van het ernstig schaden der belangen van het publiek maatregelen getroffen heeft tot opheffing van de tweede buitenbestelling in gemeenten, waar het verkeer daartoe aan leiding geeft en tot de inkrimping van het aantal kombestellingen tot twee in de plaat sen met niet meer dan 5000 inwoners in de kom? Is de minister bereid om een staat van dt gemeenten over te leggen, waarin sedert 1 januari j.1. postbestellingen, als in voorgaan de vraag aangegeven, zijn opgeheven? Is het den minister bekend, dat deze bezui nigingsmaatregel van beperking der bestel lingen, behalve dat zij groote vertraging ver oorzaakt in de bezorging van alle poststuk ken, bijzonder nadeelig is voor de bezorging van dagbladen, die thans ten plattelande slechts bij uitzondering op den dag van ver- Schijnen bij de geadresseerden komen? Is het den minister bekend, dat, ten gevol ge van de vermindering der postbestellingen, de dagbladen, juist in dezen economisch slechten tijd. groot nadeel ondervinden en gedwongen worden, op tal van plaatsen zelf de bezorging van de bladen ter hand te ne men, met het gevolg, dat de inkomsten van hét staatsbedrijf weer sterk verminderen? Is de minister bereid om op ruime schaal maatregelen te treffen tot het instellen van afzonderlijke bestelling voor dagbladen, zoo als reeds in enkele plaatsen bestonden, vóór de bezuinigingsmaatregelen getroffen wer den? ACTIE TEGEN DE AFSLUITING VAN RIJKSWEGEN. In verband met de door den rijkswater staat en andere departementen (defensie) ge troffen maatregelen, waarbij een aantal rijks wegen tijdelijk voor het openbare verkeer werden afgesloten, zal vanwege de Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten op Vrij dag 17 Juni in het gebouw de Vereeniging, Paleisstraat 1 in den Haag, een bespreking worden gehouden. Hiertoe zijn uitgenoodigd de burgemees ters van gemeenten welke voor zoover be kend moeilijkheden van die maatregelen heb ben ondervonden, en gemeentelijke deskundi gen, overlegd zal worden, welke maatrege len eventueel van den kant der gemeenten zullen moeten worden genomen. De directeur van de exportslagerij der fir- n»a Heuts te Doetinchem is wegens het ont trekken van vleesch aan de keuring en het verwerken van ondeugdelijk vleesch door den kantonrechter veroordeeld tot 400 gulden boete of 40 dagen hechtenis, overeenkomstig *n eisch van net o.m. Verdachte gaat van uit vonnis in hooger beroep. ONTDUIKING VAN BELASTING. _^et gerechtshof te Leeuwarden heeft over eenkomstig den eisch, den 92-jarigen caféhou- ner w. B. te Lekkum tot een maand gevan- gwusstraf veroordeeld wegens belastingont- haLtu jD ^'schheid in geschrifte. De recht- 5r,had verdachte vrijgesproken. 58 ia gerechtshof veroordeelde K P-, nn r.e"teni€r te Weidum, wegens bel as- straf 'kittg tot vier maanden gevangenis had v»rVar€unkomstië den eisch. De rechtbank maana u e tot f 600<> boete subs. drie n hechtenis veroordeeld. EEN VROUW BESTOLEN VAN HAAR HANDTASCHJE. ^aan^n^3"1' te Almel° heeft uitspraak ."•chede teFn een grondwerker te h»ecrd a'; bekend recidivist, thans gede- keljuifro'j. e^a" beschuldigd werd een win- waarts kpp'a s avonds laat per fiets huis- tasclije m,, te hebben bestolen van een mft minder °TVeer f 88, nadat hij haar hta, eerbare bedoeling had ^pagehou- ONOE-R CONTROLE V.H. LAB. OR E. PANNENBORG EN DR. H. J. DOORNBOSCH TE GRONINGEN ic-33 •Cv VAN SLOOTEN- LEEUWARDEN Het vonnis luidde drie jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. De eisch was vier jaar. INBRAKEN TE JISP EN WORMER- VEER. Voor de Haarlemsche rechtbank stonden terecht een 53-jarige los werkman uit Oost- zöan en een 25-jarige werkman uit Wormer, beschuldigd dat zij tezamen in den nacht van 19 op 20 Oct. 1931 hebben ingebroken in een woning van een oude vrouw te Jisp, waar zij geld, gouden voorwerpen en een spaar bankboekje meenamenvoorts dat zij hebben ingebroken in den nacht van 7 op 8 Jan. 1932 bij een rijwielhandelaar te Wormerveer. Daar namen zij geld en andere dingen mee tot een waarde van 300. Het O.M. wees erop. dat de oudste verd. al zes maal veroordeeld is en dat hij nog te Amsterdam moet terecht staan wegens een kerkdiefstal te Ditmen. De eisch luidde tegen den oudste drie jaar, tegen den tweeden ver dachte 2 !4 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 23 Juni. RIJKSKWEEKSCHOOL TE ALKMAAR Gister werden voor de onderwijs-acte ge ëxamineerd 6 candidaten, die allen slaag den, t.w. de dames N. Broeder te Alkmaar, A. van der Laan te Dirkshorn, H. Mallet te Den Helder, A. van Scliaick te Alkmaar, H. van Vliet te Schagen en K. Vogelezang re Frrgen (N.-H.) Tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Breda is benoemd de heer J. h. Waszink te Delft met 22 stemmen. Op den heer G. H. Blanken te Alkmaar waren 2 stemmen uitgebracht. FUSIE VAN DE BEIDE LUTHERSCHE KERKGENOOTSCHAPPEN? De herst. evang. luth. keuren de fusie in beginsel goed. In de Dinsdagavond onder voorzitterschap van ds. C. F. Westermann gehouden zitting van het herv. evang. luth. kerkgenootschap is de fusie met de ev. luth. kerk ter sprake gekomen. Na breedvoerige discussie werd de volgende motie aangenomen: „De Alg. Kerk. Vergadering spreekt zich in beginsel uit voor fusie van de beide luthersche kerkgenoot schappen. Zij noodigt de Alg. Kerk. Com missie uit daartoe in zoover de noodige stap pen te doen, dat deze de reglementen van bei de kerkgenootschappen onderzoekt, de ver schillen die daarbij aan den dag kunnen tre den tot eene oplossing tracht te brengen, en tevens de financieele verhoudingen van ker ken en instellingen nader onder de oogen ziet". Zondag 12 Juni. Groote kerk, voorm. 10 uur, ds. Hak Avond 6 uur, ds. T. Kloosterman van Am sterdam. Kapelkerk, 10.30 uur, ds. Baar. Kapelkerk, Donderdag 16 Juni, v.m. 10.30 uur, ds. Deetman. (Huwelijkswijding van Jan Zijp en Jannie Renooij). Evangelisch-Luthersche Kerk, geen dienst. Doopsgezinde Kerk, geen dienst. Remcnstrantsch-Gerejormeerde Kerk, vm. 10.30 uur, ds. Rappold. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur ds. v. Meijenfeldt. H. Avondmaal. Avond 5.30 uur ds. v. Meijenfeldt. Dankzegging. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. UIT DE OMGEVING. Herv. gemeenten. AKERSLOOT, 10 uur, mej. Thomsen. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Hervormde Evangelisatie „Maranat/ia", voorm. 10.15 uur, ds. v. d. Does, van Mon nikendam. Vrije Evang. Geref. Gemeente, Oosterweg 28, voorm 10.15 uur, J. J. Ruijs. DIRKSHORN, geen dienst. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo- bol. Oud Kath. Kerk, 8 uur, vroegdienst; 10 uur laatdienst; 3 uur vesper. HEERHUGOWAARD, 2 uur, ds. Baar. HEILOO, 2 uur, ds. Bloemhoff, doop. Nederl. Herv. Evang. Vereen, a. d. Kerk- laan, v.m. 10 uur, ds. Ekering, van Amster dam. KOEDIJK, 7 uur ds. Baar. (Onderwerp „Omkeer in de handelsopvattingen noodza kelijke voorwaarde voor een betere wereld" Han delgemeenschapsdienst). LIMMEN, 10 uur, ds. Nobel. GRAFT, 10 uur, ds. Rooker. NOORDSCHARWOUDE, geen dienst. OUDORP, 10 uur, ds. Groot. OUDKARSPEL. 10.30 uur, ds. v. Dijk. OUDE NIEDORP, 10.30 uur, ds. Jelle- ma. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren- donk. STOMPETOREN, 10.30 uur, ds. Heep. Evangelisatie, 2 uur, ds. van Duijne van Sloterdijk. ST. MAARTENSBRUG, Evangelisatie, avond 7.45 uur, J. J Ruijs. UITGEEST, 10 uur, ds. van Peursem. Evangelisatiegebouw Sedeur vm. 10 uur de heer N. Hazes, van Amsterdam. 11.40 uur Zondagsschool. URSEM, 10.30 uur, ds. v. Lunzen. WARMENHUIZEN, avond 7.30 uur, ds. Seulijn. ZUIDSCHARWOUDE, 10.30 uur, ds. Seulijn. De alhier Woensdag in den ouderdom van 78 jaren overleden heer P. Jz. Proost, emeritus-predikant bij de herv. kerk, was dandidaat geworden in 1880 en stond als predikant te Geervliet, Oosterblokker, Koog aan de Zaan, Wormerveer, Oude- en Nije- horne en Brouwershaven. Op 1 November 1930 werd hem emeriaat verleend. In de vergadering van de plaatselijke V.A.R.A.-afdeeling kwam o.m. ter sprake een eventueele verlaging van het tarief der Ra dio-centrales voor werkloozen en andere cri sisslachtoffers. Door de centrale Hart en Kuit werd reeds toezegging gedaan in deze een gemeenschap pelijke regeling te ontwerpen zooals o.m. te Krommenie van toepassing is. Met den centralenouder Schuitemaker zal nog nader overleg gepleegd worden. Besloten werd. nog om deel te nemen aan het zomerfeest te Heiloo op 19 Juni a.s. Naar men ons uit Londen meedeelt, zou daar een wedstrijd gehouden zijn, welke huisvrouw het helderst kon was- schen. Een Hollandsche huisvrouw, Mevrouw van der Linden, zou bekroond zijn, het geen werkelijk geen wonder is, omdat zij haar wasch met Edelweiss gewas- schen had. Edelweiss is gewéldig goeden toch kost ze maar 10 cent per groot pak...... 'tis gewoon géén geld. (Slot) Na langdurige discussie werd met 12 tegen 9 stemmen besloten over te gaan tot oprich ting van een gemeentelijk radio-distributiebe drijf, onder leiding van den directeur der Lichtbedrijven en B. en W. werden gemach tigd de te Alkmaar bestaande particuliere distribuïiebedrij1"n voor de gemeente over te nemen voor de som van 132.500. De verordening op het beheer der gemeen tebedrijven zal in verband daarmede worden aangevuld en aan B. en W. werd, in verband met de bouwkosten van een radio-centrale met 4 programma's en een reserve-lijn en het tot stand brengen van aansluitingen een crediet toegestaan van ten hoogste 277.500 (hierin begrepen de overeengekomen contante uir- keering aan de distribuanten) een en ander nader te regelen bij suppletoire begrooting. De gemeente verwacht na 5 a 6 jaar, wan neer alle kosten betaald zijn, een winst van pl.m../ 73000 per jaar te kunnen maken. Tegen dit besluit stemden de raadsleden Hoijtink, Ringers, Vogelaar, Stoutjesdijk, Lan- geveld, Govèrs, Keesom, Keijsper en Geels Er voorstemden de S.D.A.P.-leden en de hee- ren Vin Slingerland, Klaver, Woldendorp, Venneker, mej. Carels en de heer Sietsma Besloten werd aan het bureau van den Con troleur iemand toe te voegen, die zich tegen een percentsgewijze belooning belast met de inning der verschillende termijnen der ver- pkeggelden van de on- en minvermogende patiënten der ziekenhuizen. Daar de raad verplicht is aan Ged. Staten verslag uit te brengen aangaande de wijze waarop de in de gemeente-begrooting toege- stane bedragen voor kindervoeding en -klee- ding zijn besteed, werd het verslag vastge steld, dat B. en W. voor den raad in ontwerp ter inzage hebben gelegen. Daar de betrokken panden tot pakhuis zijn ingericht, werd besloten de onbewoonbaarver klaring, 'voor zoover betreft de woningen Sandersbuurt I en Klein Nieuwland 10, op te heffen. Aan den heer J. Hulskamp werd voor 10 per M2. een aan de ten Oosten van het R K. Lyceum loopende straat gelegen perceel bouwterrein verkocht, ter groote van ongeveer 270 M2. Besloten werd aan de Ver. Proef- en Schooltuin „Kennemerland" alhier kwijt schelding te verleenen van de door haar over het tijdvak 1 Maart 19311 Maart 1933 Verschuldigde huur voor een perceel grond aan den Helderschen weg, tot een bedrag van 96. De huur wordt daardoor van 476 tot 380 teruggebracht. Besloten werd bij wijze van tijdelijken maatregel, met ingang van 10 Juni, voor den duur van het jaar 1932 het weekloon voor kaas met 10 cent per 100 K G. te verlagen en dus op 40 cent per 100 K.G. te brengen, wat voor de gemeente een offer van ongeveer 3500 beteekent. In verband met het uitbreidingsplan voor den Bergerweg besloot de raad tot aankoop van enkele perceeltjes grond en water, toebe- hoorende aan den Eendrachtspolder en aan den polder De Egmondermeer. De aange kochte onroerende goederen worden in het grondbedrijf gebracht tegen een waarde, welke gelijk is aan de koopsommen verhoogd met de kosten op den aankoop vallende. De raad besloot aan C Pranger Czn. te Oudkarspel kwijtschelding te verleenen van een vierde gedeelte van de door hem over 1931 verschuldigde huur ten bedrage van 80 per jaar voor een aan de gemeente toe- behoorend perceel bouwterrein gelegen in de gemente Oudkarspel. Bepaald werd, dat het recht van beroep tegen administratieve beslissingen of het recht van reclame tegen handelingen der ad ministratie, indien zulks door de wet aan het gemeentebestuur is toegekend, door B. en W zal wou-en uitgeoefend. Als gemeente welke indertijd voor den aan leg van den tramweg AlkmaarSchagen gel delijke bedragen heeft verstrekt, is ook aan Alkmaar door Ged. St. de meening gevraagd over een verzoek van de dir. der Nederland sche Spoorwegen om medewerking tot ophef fing van den dienst op het baanvak Warmen tigd de te Alkmaar bestaande particuliere huizenSchagen, welk baanvak niet ren dabel is. De raad was het met B. en W. eens, dat door exploitatie van het meer rendabele baanvak AlkmaarWarmenhuizen de finan cieele vooruitzichten zullen verbeteren. Be sloten werd aan Ged. Staten te berichten, dat het verzoek tot staking van den dienst op en het opbreken van het baanvak Warmenhui zen—Schagen behoort te worden ingewilligd Goedgekeurd werden de suppletoire begroo tingen, dienst 1931, van den Armenraad 46.50 met toekenning van een nadere bij drage van 49) en van de Gem. instelling voor Maatschappelijk Hulpbet. 15619.34 met toekenning van een gelijk bedrag aan nader subsidie. Besloten werd van de N.V. Eigen Stoom bootonderneming NieuwediepAlkmaar Amsterdam (E.S.O.N.A.) te Den Helder den aanlegsteiger in het N. Holl. Kanaal aan de Bierkade te Alkmaar voor 700 aan te koo- pen. De raad besloot medewerking te verleenen voor de verandering der inrichting van de Julianaschool voor gewoon lager onderwijs en voor uitgebreid lager onderwijs aan de Emmastraat en van het aangrenzend gym nastieklokaal der Juliascholen en der Maria- school en de uitgaven daarvoor nader bij suppletoire begrooting te regelen. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de 'edactu er mede instemt}. Mijnheer de Redacteur, Ongetwijfeld „voelt" J. T. S. iets, als hij mij vraagt of ik in mijn antwoord aan X. vóór het woord „mensch" soms het woord „gevoelig" heb vergeten. Buiten beschouwing latend of niet juist het gevoel ons mensch-zijn behoort te bepa len, antwoord ik: neen. ik vergat niets.' Ik wilde dezen keer uitsluitend den nadruk leggen op het redelijke, het logische van het frugivorisme. Of ik er geslaagd ben anderen van de juistheid mijner zienswijze te overtuigen? Dat weet ik niet, en daar behoef ik mij ook niet over te bekommeren. Ik zaai. gevoel mij verplicht te zaaien, en een ander geeft den wasdom. Men weet slechts dan met zekerheid kans van slagen te hebben, wanneer men anderen heeft doen inzien, dat zich en al wat leeft hetzelfde Eer.-en-Al-be-leeft. Als wij dit inzicht verworven hebben, en wij gaan dan toch door vleesch te eten, dan zijn wij kannibalen. Begrijpt J. T. S. mij goed? Dar, zijn wij kan-ni-ba-len; en de wetenschap daarvan begint ons dan te plagen. Het is niet mijr bedoeling den liefhebbers hun vleesch- genot te ontnemen, maar om te trachten hen, die blindelings tasten in het duister, een wei nig licht te verschaffen. Het geloof, dat de mensch, volgens zijn gebit, een omnivoor is, is een algemeen verbieide dwaling. Indien dit zoo ware moest de mensch, evenals de alles-eters, tweeërlei soort kiezen hebben, èn breede kiezen, om het planten- voedsel te vermalen èn puntige, om het vleesch te verscheuren .Daarbij bezitten de omnivoren, gelijk de vleescheters. opvallend lange, spitse, eenigszins gebogen hoektanden, om hun prooi te kunnen grijpen en vast te houden Bij den mensch is van dit alles niets te vinden; ook zijn handen wijzen meer op gvschikiheid om vruchten te plukken, dan om met weerspannige, levend op te eten slacht offers om te gaan. Bovendien zou het hem, omnivoor zijnde, niet doenlijk zijn om, als uitsluitend frugivoor, in het aanzijn te blijven en te gedijen, hetgeen toch door schrijver als mogelijk wordt erkend. Ik geef dadelijk toe, dat de dood door be schadiging der centrale hersenen te verkiezen is boven het vallen in de klauwen van een roofdier; doch dit geeft ons nog niet het recht onze maag, die bestemd is reine voe ding te verteren, tot een plaats van lijken- ontbinding 'te degradeeren Men slacht toch niet om dieren voor erger te behoeden? Uit de rest van F. J. S.'s betoog, waarin hij door een goede behandeling der dieren, het opeten derzeiven tracht te verschoonen. treft mij de gecursiveerde zin: Nietwaar, om dat het maar dieren zijn. Omdat het maar dieren z ij n, be stempelt. in vele taler. de mensch alle ver richtingen der beesten, als eten, drinken, „Een paar maanden a-eleden had ik een aanval van indigestie en maagzuur en had absoluut geen trek in eten vooral niet in het ontbijt. Ik ben een stevige pijp-rooker, maar ik was een paar dagen zoo ziek, dat ik zelfs mijn pijp niet eens aankeek. Ik besloot toen Kruschen Salts eens te probeeren. Nadat ik een paar dagen Kruschen had genomen, bemerk te ik dai het maagzuur verdwenen was en de laatste vijf of zes weken ben ik weer zoo gezond als ooit tevoren. Mijn pijp smaakt me weer en ik voel me 10 jaar jonger.'' R- P- Als Uw spijsverteringssappep niet goed vloeien, blijft Uw voedsel in het lichaam en gaat gisten: daardoor wordt de ellende van indigestie veroorzaakt. De „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts spoort eerst den toevoer der maag sappen aan en verzekert daarna dage lijks een volledige, regelmatige en nooit falende verwijdering van de afvalstoffen. Kruschen Salto is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogis ten A 0.90 en 1.60 per flacon. baren, enz., en ook hun stoffelijk overschot en lichaamsdeelen met een anderen naam, dan deze handelingen en zaken bij henzelf betee- kenen. Ook wordt het vrouwelijke dier aan geduid met het voornaamwoord „hij". E>e oude talen kenden deze dubbelheid van uit drukking niet. Waarschijnlijk is men hiertoe gekomen, doordat hef licht uit het Oosten, dat het Eeuwige Wezen in allen erkent, door den strijd om het bestaan, de toenemende „beschaving" en het verkeerd begrijpen van zijn eigenleer door den Christen, verduisterd is. Beleefd dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, J. Fr. GEHRELS. Bergen.' (Wij gelooven dat de kwestie nu van alle kanten bekeken is en sluiten daarom deze discussie. x Red. Alkm Crt.) Geachte Redacteur, Even een paar woorden naar aanleiding van uw onderschrift bij het ingezonden over Boris R. en zijn artikel over Rusland. Aller eerst dank ik u voor de opname van het in gezonden stuk. Dat ik een geprononceerde meening naar voren bracht is echter in dit geval niet juist. Misschien zouden we het kunnen noemen, een geprononceerde critiek. Critiek op het schrijven van Raptschinsky critiek op de toestanden in onze samenleving. Het eenige positieve in mijn schrijven was: 'k beweerde in Rusland is geen werkloosheid, in Rusland wordt de arbeid van de werkers niet uitge buit door de niet-werkers. Vriend en vijand van Rusland is het in dezen met mij eens. 't Feit is niet te ontkennen. Wat uw verzoek betreft om in het vervolg te teekenen met vollen naam, ja, ziet u, ik zie daar totaal geen nut in. W a t men zegt is de hoofdzaak. Wie iets zegt, doet er niets toe. Het publiek heeft met zooiets niets te ma ken. De meeste menschen worden altijd per soonlijk in een debat, dit vertroebelt de zaak maar. 'k Hoop dat u mij deze opmerkingen niet ten kwade wil duiden. Hoogachtend, C. v. A. (Wij zijn het met inzender niet eens dat het er bij het weergeven van een opinie niets toe doet w i e het zegt. Vooral wanneer men een geprononceerde meening uitspreekt en daarbij mededeelin- gen van anderen aan scherpe critiek onder werpt, is het zeker wenschelijk dat men, ten betere beoordeeling van een en ander, weet van wie deze critiek afkomstig is. Red. Alkm. Crt.) Geachte Redacteur, Gaarne zou ik van een klein plaatsje ift uw veel gelezen blad gebruik maken. In antwoord op het artikel van den heer M. W. v. d. Garde het volgende: Inderdaad zal ik u gaarne willen helpen om de Jeugdherbergen niet te laten verwor den tot verkapte pensions. Maar het verschil tusschen een jeugdherberg en een pension is in hoofdzaak stellig niet gelegen in den prijs en de inrichting, maar wel in het feit, dat een jeugdherberg een jeugdherberg is met een eigen zeer speciale stemming. Zoo heb ben in een Jeugdherberg geen toegang rei zigers, zakenlieden enz. Maar het is onmo gelijk om den leeftijd naar boven streng te begrenzen. Jonge menschen boven de 21 jaar, leiders van groepen, onderwijzers die met hun klasse er op uit zijn zij allen heb ben immers recht op toegang. De kwestie komt dan ook hier op neer: zijn er onder de bezoekers inderdaad menschen, die van jeugdherbergen gebruik maken, ter wijl ze in een pension thuis behooren? Welnu, ik stel u ter inzage beschikbaar het overnachtingsregister van de jeugdherberg te Petten om te onderzoeken hoe groot dit percentage is en ik ben er zeker van dat het resultaat uw sympathie voor het jeugdher- bergenwerk in niet onbelangrijke mate zal doen stijgen. Volgens onze eigen berekening bedraagt dit aantal slechts een gedeelte van een percent (plm. 10 van de 1700 overnach tingen) terwijl het in andere jeugdherbergen evenzoo blijkt te wezen Daarom kunnen we dan ook de bewering dat een jeugdherberg een verkapt pension zou wezen met stellig, heid tegenspreken. We kunnen Heiloo toch geen gebergte noe men, omdat er toevallig een Kattenberg is? Met dank voor de plaatsing, WIM WIESE. CORRESPONDENTIE. R. V. alhier. Wat U verzoekt in onze sport- rubriek op te nemen isi een zuivere adverten tie en dergelijke aankondigingen worden door andere vereenigingen dan ook aan onze administratie opgegeven. Met uitslagen van wedstrijden is het na tuurlijk een ander geval. Deze worden des- verlangd met genoegen in de sportrubriek opgenomen. Red. Alkm. Crt.)

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7