Hlidiiaarsche Courant. INTERNATIONAL HecLtrt «Ier en dertigste laargang. Het oplichtingsgeval te Limmeri. lo VRIJDAG 10 JUNI "jjgubere vondsten uit oorlogstijd. de vroegere keizer van abessinie ontvlucht. de goudvoorraad van de bank van frankrijk. de duitsche kiezerslijsten gedeponeerd. de tekst der pruisische nood verordening d.d. 8 juni verschenen. relletjes te brïstol. de MASSAMOORD in de wojwodïna. de iersche kwestie. de engelsche beeldhouwer alfred gjlblrt in den adelstand verheven. de oudstrijders te washington. passagiers en bemanning van de „teide" gered. te een vorstelijke verloving. De VrocHtwagenfabriek met de grootste ervaring diefstallen in de staats bibliotheek te berlijn. het herstelvraagstuk. 1,0- 135 1932 uitmland Lijken /an gesneuvelde soldaten. Reuter meldt uit Parijs aan het Hbld., dat loop van de maand Mei op het voor de Noord-Fransche oorlogsfront de stof- Sfukc overblijfselen van ongeveer 300 in den Jincr gesneuvelde soldaten zijn gevonden, waren 117 Franschen en 185 Duitschers. Van de Duitsche soldaten zijn tot dusver acht en dertig geïdentificeerd. Tal van soldaten loopen naar hem over. De in 1917 onttroonde keizer van Abessi nie Lizja Yassu is erin geslaagd als vrouw verkleed uit zijn gevangenschap te ontvluch ten naar het onherbergzame en bijna ontoe gankelijke Gojzjamgebied. Een regiment re- geeringstroepen is onder leiding van den mi nister van oorlog naar dit gebied vertrokken, om te trachten den vluchteling weer op te pakken. Naar verluidt zou Yassu onder de bevolking grooten aanhang hebben en zou den uit het regeeringsleger tal van soldaten deserteeren om naar hem over te loopen. De goudvoorraad van de bank van Frank rijk is blijkens het jongste weekverslag geste gen tot boven de 8 milliard Frs. De goudre serve bedroeg toen n.1. precies 801170597588 Frs. In de afgeloopen week is de goudreserve gestegen met 700361839 Frs. In den Reichsanzeiger van gister publi ceert de rijksminister van binnenlandsche za ken een verordening volgens welke de kie zerslijsten voor de a.s. Rijksdagverkiezingen welke d.d. 31 Juli a.s. zullen plaats vinden, van 10 tot 17 Juli a.s. ter inzage moeten worden gelegd. De tekst der Pruisische noodverordening inzake het sluitendmaken der begrooting, welke Woensdag werd uitgevaardigd, werd gister door den officieelen Pruisischen pers dienst gepubliceerd. De noodverordening be staat uit drie deelen: 1. Vermindering van salarissen en loonen der ambtenaren en be ambten; 2. Wijziging der belastingverorde ning op huishuur en van de wet inzake het sluitend maken der staatsfinanciën3. Invoe ring van een belasting op het geslacht. Botsingen tusscher commu nisten en politie. Te Bristol is het tot ernstige botsingen met de politie gekomen, tijdens een communisti sche demonstratie, waarbij eenige duizenden betoogers onder het zingen van de Internatio nale door de hoofdstraten van de stad trok ken. Een groote politiemacht trachtte de me nigte diteen te drijven, waarbij het tot een verbitterd handgemeen kwam. Vele personen waaronder tal van politie-agenten, werden gewond. Met betrekking tot den massamoord te Novy Betschej wordt het onderzoek energiek voortgezet. De tot dusverre afgenomen getui- genverhooren brachten aan het licht, dat het bij 86 moorden niet onschuldige slachtoffers betrof, maar leden van de rooversbende De roovers werden n.1. door een contra-organisa tie, die zich „Witte Terreurgroep" noemde met alle middelen bestreden. Tusschen de ver nietigde rooversbende en de Witte Terreur groep is geruimen tijd een directen kleinen oorlog gevoerd. Ondanks het feit echter, dat kort geleden talrijke arrestaties zijn gedaan, heeft men weinig hoop de voornaamste schul digen nog te kunnen achterhalen. De Valera naar Londen. Gisteravond is De Valera uit Dublin naar Londen vertrokken, waar hij de besprekingen inzake de moeilijkheden tusschen Engeland en Ierland zal voortzetten. De minister voor de Dominions, Thomas, en een vertegenwoordiger van den premier be- hooren tot hen, die hem hedenochtend te Lon den zullen verwelkomen. Hedenmiddag zal De Valera bij den pre mier op 10 Downingstreet het noenmaal ge bruiken. Verwacht wordt, dat hij des avonds imar Dublin zal terugkeeren. De Engeische koninj; heeft Ai{reci Gilbert, e.i jaar ouden beelhouwer en ontwerper R n het beroemde heldenstandbeeld u heven Sham Palace' in den adelstand ver" dAe«kd??..wee't heeft hij de uitnocdiging tot Vap ,ni"klijke academie toe te treden, aan- Verha a ïaren 8e'eden had hij geweigerd in and met een geschil over het standbeeld Hii Jare« 'an£ heeft hij in België gewoond uitnoodi" :-rtl)d te -Louden teruggekeerd op van het gedenkteeken voor den hertog van Clarence te Windsor. Hierna heeft hij gewerkt aan het koningin Alexander-gedenkteeken, dat de koning giste- renren te Marlborough-huis heeft onthuld. DE ZAAK LINDBERGH. De gangster Harry Fleisher verhoord. I Twee detectives die een groot aandeel heb ben gehad in het onderzoek naar de Lind- berghzaak, zijn gisteren naar Detroit ver trokken om den aangehouden gangster Harry Fleisher aan een verhoor te onderwerpen. 0.a. wenscht men, dat hij zijn alibi bewijst voor den nacht van 1 Maart j.1. toen het zoontje van Lindbergh uit de villa te Hope- well werd ontvoerd. Ze weigeren te vertrekken. Te Washington zijn nu ongeveer 6000 oud strijders in een speciaal kamp bijeen. De poli tie heeft wederom een poging gedaan om hen er toe over te halen naar hun woonplaatsen terug te keer en. waartoe zij o.a. een groot aantal vrachtauto's beschikbaar had gesteld. Hoewel zij bovendien nog voor eenige dagen levensmiddelen konden meekrijgen werd dit aanbod door hen afgeslagen. In het kamp is de priester Cox uit Pittsburg gearriveerd, die luide werd toegejuicht, toen hij een rede voering hield, waarin de mannen werden aan gespoord om te blijven, tot zij zouden hebben verkregen, waarop zij recht hadden. Een re solutie werd aangenomen, waarin uitkeering van de toegezegde vergoedingen werd ge- eischt en afschriften van deze resolutie wer den door den priester Cox afgegeven op het kapitool en op het Witte Huis. De burge meester van Washington heeft den gouver neurs der omliggende staten verzocht alles in het werk te stellen om de oud-strijders, die nog op weg naar Washington zijn. tegen te houden, aangezien hij moeilijkheden te Was hington vreest. Eer. politiebokswedstrijd te Washington bracht 2500 8 op, die door het politiecorps werd afgestaan ten behoeve van de oud-strijders. Volgens een bericht uit Barcelona heeft de reederij van het bij het eiland Fernando Po gestrande Spaansche stoomschip „Teide" medegedeeld, dat alle opvarenden gered zijn De beide Engelsche stoomschepen Lappan en Stanley zijn bij de redding behulpzaam ge weest. De Lappan heeft 85 schipbreukelingen te Fernando Po aan land gezet. iging van den koning ter' voltooiing MOORDAANSLAG BIJ BIELEFELD. Gisternacht te ongeveer half vier is een nog onbekend gebleven man de slaapkamer binnengedrongen bij den 34-jarigen herber gier jóhan Desselhaus, wonende in de om geving van Bielefeld. Desselhauss werd door een tiental hamerslagen doodelijk getroffen. Zijn vrouw werd door drie hamerslagen ernstig gewond. Ook de vader van den waard werd tegen den grond geslagen. Het kinder meisje, dat op het kabaal kwam toeloopen, bracht den moordenaar een lichte verwonding toe. Het meisje had de tegenwoordigheid van geest den onverlaat het moordwerktuig te ontrukken. De moordenaar heeft kans gezien in de algemeene verwarring de vlucht t nemen. UITBREIDING VAN DE ALGEMEENE STAKING IN SPANJE. De te Ferrol geproclameerde algemeene staking heeft zich over geheel Galicie uitge breid. Te Vigo, Lugo, Orense, Corunha en Santiago is het tot botsingen gekomen tus schen stakers en politie. Te Ferrol hebben eenige schietpartijen plaats gehad. Te Tuy hebben stakers twee magazijnen in brand ge stoken. Ook te Cartagena is de algemeene staking geproclameerd. Stakers hebben ge tracht het raadshuis te bestormen. De land arbeiders in het district Talavera weigeren aan het werk te gaan, hoewel het druk is in verband met den oogsttijd. VUURWAPENGEVECHT SAN FRANCïSCQ. Drie dooden. Drie zwaar gewonden. Bij een revolvergevecht tusschen politie en bandieten werden te San Francisco drie per sonen gedood en drie zoo ernstig gewond, dat voor hun leven wordt gevreesd. VALSCHE MUITERIJ OP GROOTE SCHAAL TE MAINZ. Veertien personen gearresteerd. In de stad Mainz en omgeving werden in den laatsten tijd talrijke valsche 5, 3 en 2 M stukken in omloop gebracht. De crimineele politie is er in geslaagd de valsche munters oo te sporen. In totaal werden 14 personen gearresteerd en naar de gevangenis ovêrge bracht. Alle werktuigen, welke gebruikt werden bij de vervaardiging van het valsche geld, kon den in beslag worden genomen. De gear resteerden hebben bekend. Waarschijnlijk zul len nog meerdere arrestaties plaats hebben. PICCARD'S GONDEL IN ZURICH AANGEKOMEN. Professor Piccard's gondel is gisternacht te Zürich aangekomen en gister afgeladen voor de gasfabriek Schlieren. Reeds de vol gende week zal cp het terrein van de voetbal club „Grasshoppers" de tweede start in Zürich plaats vinden. Men is voornemens om drie uur des morgens te starten. Bevestigd wordt, dat de Zweedsche prins Gustav Adolf, de oudste zoon van den kroon prins, in de eerstvolgende dagen zich zal ver loven met prinses Sybille van Sachsen— Coburg. Hij zal den 15 Juni te Coburg aan komen, waar de verloving 16 Juni zal plaats vinden. Vracht wagen* Tractor* Omnibussen N.V. H. ENGLEBERTS AUTOMOBIELHANDEL OEN HAAG. THERESIASTRAAT 14J, TEIEFOON 772085 AMSTERDAM. WETERINGSCHANS 130, TEIEFOON 34359 MIDDELBURG. KORTE DELFT A83. TEIEFOON 626 In de staatsbibliotheek Unter den Linden te Berlijn zijn volgens een bericht in de Ber- lijnsche bladen, naar aanleiding van een revisie belangrijke diefstallen ontdekt, ge pleegd door een ambtenaar, den zoon van een overleden Duitsch geleerde. De gestolen boe ken zijn voor een deel buitengewoon kostbare werken, grootendeels doubletten van de staatsbibliotheek, die door den ontrouwen ambtenaar bij verschillende antiquariaten zijn verkocht. Eenige honderden werken ontbre ken. Coolidge voor betaling der oorlogsschulden. De vroegere president Coolidge doet in een artikel in den „Cosmopolitan Magazine" een feilen aanval op het schrappen der oorlogs schulden. Hij zet uiteen, dat het geld indertijd bij wijze van crediet is ipgenomen en dat dus een schrappen der oorlogsschulden een directe belasting der belastingbetalers zou beteeke- nen. Rechtszaken De veroordeelde advocaat in hooger beroep voor het ge rechtshof te Amsterdam. (Vervolg van de zitting van Donderdag). Hierna werd de timmerman en aannemer uit Limmen gehoord. Deze getuige had, naar hij meende in April of Mei, het huis van de juffrouw getaxeerd. Hij had dit gedaan, o m. in het bijzijn van verdachte en van meer- genoemden koopman. Getuige kwam tot een schatting van f 8000 Hij heeft dit vermeld op een papiertje, dat hij aan verdachte heeft gegeven. Een met zijn naam onderteekend papier, waarin getuige mededeelt dat het huis 18000 waard is, verklaarde get. nooit geschreven te hebben. Incident. De volgende getuige was de veroordeelde koopman, die 27 jaar oud is. Door een veldwachter voor het hekje geleid, ver klaarde hij dat er in dit proces zooveel mei- needen gepleegd zijn, dat hij geen eed wenscht af te leggen. President: Hebt U toch nkt zoo'n groot woord! U hebt zelf verklaard dat U ten koste van de Limmensche juffrouw verduisteringen hebt gepleegd of oplichting. Ik zal U die passage voorlezen. Getuige (na de passage te hebben aange hoord): Ik ben bedwelmd geworden! Toen de politie me uit Duitschland heeft gehaald, hebben ze me onder drang verklaringen wil len afpersen! Ik leg nou bij al die meineeden geen eed af, daarvoor acht ik mijn eigen eed te hoog President: „Dan zal het Hoi zich in Raad kamer beraden om te overleggen wat het met dezen onwilligen getuige zal doen!" Na terugkeer in de rechtzaal vroeg de president opnieuw aan den getuige of hij al dan niet bereid is den eed af te leggen. Getuige: Ik heb het heele publiek hier tot getuige dat ik gedwongen word. den eed af te leggen. Daarom zal ik het doen! (Legt der. eed af). De volmacht en de contre-lettre. Na dit incident werd de getuige over zijn bemoeiingen in deze zaak aan den tand ge voeld, in de eerste plaats over de volmach ten. Van de volmacht van 7 April, welke gis termorgen voor den dag :s gekomen, zeide getuige nooit gehoord te hebben. Voorts ant woordde get., op eer. vraag van den piesi- dent, er op 19 April, een Zondag, bij ge weest te zijn dat verdachte te zijnen huize de valsche acte, waarin ae waarde van het Lim burgsche huis op f 1S000 gebracht weid, aan een neef van de Limmensche juffrouw heeft gedicteerd. Getuige had, naar hij be weerde, de onderhandsche acte betreffende de gefingeerde schuid van 8800 zonder te lezen geteekend. Van het bestaan van een contre-lettre weet get. niets af. Verdachte echter bleef volhouden, dat deze wèl bestaan heeft; hij heeft haar zelf gemaakt. Getuige weet zeker dat niet gesproken is over een contre-lettre; toen get. de acte be treffende 8800 niet vertrouwde, is hij naar verdachte gegaan, die hem volkomen gerust gesteld heeft. Toen hierna opnieuw de in de ochtendzit ting te voorschijn gekomen volmacht van be gin April 1931 ter sprake werd gebracht, ver klaarde getuige onder een vloed van woor den dat deze volmacht nooit bestaan heeft en dat zij pas gemaakt moet zijn. Het was volgens hem best mogelijk dat de juffrouw uit Limmen, zijn vroegere verloofde, die vol macht een paar weken geleden geteekend had! Zoodra hij weer vrij is zal hij dat pre cies uiizoeken. Getuige deelde hierna mede, dat hij de 12000, die hij op grond van de hypotheek overeenkomst ontvangen had, verdee'd had. Zelf heeft hij niets achtergehouden, al is hij veroordeeld omdat hij dit wèl gedaan zou hebben. Pres.„Waarom bent U dan niet in hooger beroep gegaan?' Onder een nieuwen vloed van woorden deelde getuige mede. dat hij liever de hem opgelegde straf uitzit, omdat hij toch geen recht kan krijgen. Voorts liet get zich in hef tige bewoordingen uit over den Bussum- schen koopman, the de hypotheek heeft ver leend. Als hij vrij is, hoopt hij ook aan te toonen hoe deze hem heeft bedrogen. De Bussumsche koopman als getuige. De laatste getuige was de Bussumsche koopman, die mededeelingen deed over de voorbereidende besprekingen van de hypo theek. Get. had het huis te Limmen zelf ge- taxeerd; hij had er geen bezwaar tegen, als vijfde hypotheek nog 1200 te verleenen. Het was hem bekend, dat de thans veroor deelde koopman een volmacht zou krijgen. Wat de gefingeerde hypotheek van 10.000 betreft, waarop reeds 9400 betaald zou zijn, kon getuige zich niet herinneren, hoe deze constructie tot stand is gekomen. Pres.: Dat is al heel poover! Waarom hebt U toen niet een ton genomen? Het papier is geduldig en de notaris ook! Get. beriep zich, toen hij nader aan den tand werd gevoeld, op de contre-lettre. Pres.: Die is nog altijd zoek, wel is de eerste volmacht boven water gekomen. Get.: Mijn vrouw heeft die later gevonden. Ze heeft hem van een acte afgehaald. Pres.'t Is anders eigenaardig, dat het zoo lang geduurd heeft; deze zaak rammelt aan alle kanten. Even later wees de president er op, dat hij het vreemd vindt, dat de veroordeelde koop man de volmacht, die voor hem zoo veel waarde moest hebber, uit handen heeft ge geven. Ook over de kwestie van de contre-lettre wist get. geen enkel positief feit mede te deelen. 1 Pres.Wanneer is die contre-lettre dan ge teekend? Get.: Ik meen, dat dat vóór de comparitie bij den notaris moet gebeurd zijn. Het getuigenverhoor was hierna geëin digd. De president ondervroeg verdachte nog eenige oogenblikken over de verschillen de onderdeelen van de zaak, waarbij verd. o.a. volhield van de valsche taxatie-acte niets af te weten. Het theoretische voordeel, dat voor den Bussumschen koopman gelegen was in de hypotheekacte van tien mille, had verd, willen neutraliseeren door de contre-lettre. Pres.: Die akte is en blijft valsch, dat wascht het water van de zee niet af! De zitting werd hierna verdaagd tot heden Vrijdagochtend voor het requisitoir van den procureur-generaal mr Bauduin en het plei dooi van den verdediger mr. F. A. Kokosky, die wordt bijgestaan door mr. Reun. De zitting van heden. Het requisitoir. De procureur-generaal, mr Bauduin, heeft, nadat vooraf de president van het Hof, mr. Jolles, verdachte nog aan een kort verhoor heeft onderworpen, zijn requisitoir genomen. Ten aanzien van de ten laste gelegde verduis tering, zei spr., dat z.i. van niet willen beta len niet gesproken mag worden en dat wel gebleken is, dat verdachte in staat was het bedrag van 111 terug te betalen. Ten aan zien van dit punt der dagvaarding vorderde spr. dan ook vrijspraak. Spr. wijdde vervol gens zijn aandacht aan het ten laste gelegde uitlokken van valschheid in geschrifte en be sprak in dit verband de zaak, of het ver- valschte stuk bestemd was om tot bewijs te dienen. Spr. meende dat 't wel tot bewijs kan meewerken, doch het heeft z.i. niet het ka rakter om tot bewijs te dienen. Ten aanzien van dit deel van het ten laste gelegde vorder de spr. in tegenstelling met het oordeel der rechtbank eveneens vrijspraak. Wat de medeplichtigheid en valschheid in geschrifte betreft, meende spr., dat verdach- te's schuld vast staat. Het feit bestaat, dat verdachte een stuk aan den veroordeelden koopman en aan den Bussumschen koopman heeft voorgelegd en ter teekening aangebo den, waarin de beide kooplieden overeenstem men dat de juffrouw uit Limmen een schuld heeft van 8000 aan den Bussumschen koopman en zulks terwijl alle bij dit stuk be trokkenen wisten, dat dit allerminst het gevai was. Niettegenstaande deze schuld niet be stond werd. die toch in een acte vastgelegd. Het beroep van verdachte, op de contre-lettre gaat volgens spr. niet op. Ten eerste gelooft hij niet, dat deze contre-lettre er ooit is ge weest en zelfs al ware dit het geval, dan sluit dat verdachte's schuld niet uit. Ook het bewijs van de heling: het ten geschenke aan nemen van 2 maal 200, achtte spr. bewe zen. Verdachte heeft onbehoorlijk gehandeld en den stand waartoe hij behoort ernstig in opspraak gebracht en geblameerd. Rekening houdende met het feit, dat verdachte vermoe delijk door door den raad van toezicht en discipline za! worden gestraft, heeft spr. ten slotte vernietiging van het vonnis der recht bank gevraagd en, opnieuw rechtdoende, verdachte's veroordeeling geëischt tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest van 8 maanden. Het woord was hierop aan verdachte's verdediger, mr. Kokosky. Mr. Kokosky bracht in de eerste zaak het hof onder het oog, dat hier de toe komst van een begaafden jongen mar. is vernietigd door een luttel bedrag. Ver dachte is iemand, die aan zelfoverschat ting lijdt, die behept is met de opvat ting: het kan me niets schelen Ver dachte was een knap jurist, die meer heeft gekeken naar het juridische dan naar het moreele. Dat de veroordeelde koopman niet begrepen zou hebben, wat hij teekende is voor pleiter te absurd om aan te nemen. Juist die koopman, in het gewone leven een fascineerde per soon, die heel goed weet, wat hij doet. Ook is niet aan te nemen, dat dc Lim mensche juffrouw niet heeft geweten wat zij deed Met klem wees pleiter op het groote gevEiar, dat er is gelegen voor de toekomst van dezen jóngen ver dachte. Men mag die niet vernietigen louter op grond van verklaringen van deze hoogst onbetrouwbare getuige. Pleiter ging vervolgens de punten van de ten laste legging afzonderlijk na. Pleiter was het met den procureur- generaal eens dat het bewijs der ver duistering niet is geleverd Slordigheid kan hem t. o. hiervan verweten worden, doch in geen geval mag hieruit opzet worden afgeleid. Wat voorts betreft het helen van het bedrag van 400.merkte pleiter op, dat te dien aanzien de getuigenverkla ringen zoo vaag zijn, dat nietigheid zal moeten volgen. Een veroordeeling op dit punt acht pleiter overigens niet mogelijk. Volgens pleiter mag worden aangenomen, dat het door verdachte aangenomen geld geen cadeau is ge weest. Niemand heeft gesproken van ten geschenke aannemen. Volgens plei ter staat vast, dat verdachte dit geld heeft aangenomen deels als honorarium en deels als voorschot voor de te behan delen echtscheiding van de Limmen sche juffrouw. Ook juridisch is het be wijs van de heling niet geleverd! Uitvoerig betoogde pleiter, dat het toch niet onlogisch was, dat de geld gever wilde voorkomen, dat na hem nor: meer hypotheek zou worden ver leend. Hij wilde beletten, dat de winke lierstér nog meer schulden zou maken en daardoor was de hypotheekacte van 10.000 noodig samen met de inderdaad valsche acte, volgens welke de juffrouw 8800 had opgenomen, welke acte te niet gedaan werd door de contreiettre. De bewering dat deze contrelettre niet bestaan kan hebben kan volgens pleiter niet opgaan. De Bussumsche koopman, die voort durend zoo aarzelend verklaarde, be seffende dat een vervolging wegens mijneed hem boven het hoofd hing, heeft gisteren ten aanzien van dit zoo belangrijke punt: „de contralettre" po sitief onder eede medegedeeld, dat hij een contrelettre geteekend heeft, Is deze er dus wel geweest, dan is de mogelijk heid van benadeeling uitgesloten en heeft niet het oogmerk bestaan om het stuk als echt en onvervalscht te ge bruiken. Pleiter behandelde ten slotte dc kwestie van het valsche taxatierapport. Verdachte, zoo betoogde mr. Kokosky, weet van dit taxatierapport niet af, hij staat er buiten omdat hij er niet het minste belang bij had. Pleiter is over tuigd, dat geen veroordeeling van zijn cliënt zal kuner volgen, doch dringt voor het geval het Hof anders mocht oordeelen, op de uiterste clementie aan. Verdachte aan het woord. Verdachte zelf zei ten slotte nimmer van plan te zijn geweest iets strafrech telijks te doen, al wil hij toegeven, dat hij op verschillende punten verkeerd gehandeld heeft. De straf hem door de rechtbank op gelegd, achtte hij buitengewoon zwaar. Mocht ook het Hof meenen, dat hij ge straft moet worden, dan verzocht hij dit te willen doen op een manier, die hem niet in zijn gezondheid benadeelt en hem in staat stelt een nieuw leven tè beginnen. De uitspraak werd bepaald op 23 Juni a.s. DE MALVERSATIES BIJ DE MILI TAIRE ADMINSTRATIE TE BREDA. Strafzaak tegen de betrokken leve* ranciers. De ontdekking van de onregelmatig heden bij de militaire administratie te Breda heeft niet alleen geleid tot een strafzaak tegen de daarbij betrokken piilitairen. Het departement van defen sie heeft reeds spoedig enkele leveran ciers uitgesloten van verdere leveran ties aan het Bredasche garnizoen en ook de burgerlijke justitie heeft de zaak aangetrokken. Tegen een zestal lever anciers is een strafvervolging ingesteld en gister stonden zij voor dc Bredasche rechtbank terecht. Er bestond v~or de behandeling van deze zaak bijzonder veel belangstelling. Terecht stonden de 60-jarige slager A. J. van de Goorberg, de 39-jarige win kelier J A. Bastilaansen, de 28-jarige landbouwer A. C. van den Bliek, de 39- jarige grossier i:i vleeschwaret J B. Wetten, de 40-jarige slager H R. M. van den Broek en de 36-jarige bakker A. A. Weiten. allen te Breda, en allen in meerdere of mindere mate betrokken bij de knoeierijen bij de leveringen aan het garnizoen, waarvan zij zelf en de drie onlangs door den Bosschen Krijgs raad veroordeelde militaire" profiteer den. Bij de levering van ontbijtspek aan het 2e halfregiment van het Ile regiment huzaren was jaren achtereer. het dub bele aantal kilogrammen in rekening gebracht (en betaald) van het werkelijk geleverde aantal. Een der verdachten had op verschillende tijdstippen van het jaar 1931 arn den adjudant-onderoffi cier der militaire administratie, be- hoorende bij het 6e regiment infanterie, bedragen van 10 gegeven, omdat deze hem op diens vraag, hoe hij moest in schrijven voor de eierenleverantie, den raad had gegeven beneden den prijs van 5 cent per ei in te schrijven, waar door hij de levering gegund kreeg. De pachter van het weghalen van de spoe ling der soldatenmenages had met den adjudant-onderofficier telkens bewijzen van afdracht opgemaakt, waarop een lager bedrag vermeld stond dan in wer kelijkheid was verschuldigd. Voor de levering van groenten kreeg een der verdachten zoowel van den eersten lui tenant als van den adjudant-onderoffi cier drie inschrijvingsbiljetten, waarop hij verschillende bedragen invulde, die alle een halven cent verschilden. Het biljet met het grootste bedrag werd dan ingezonden en de twee andere kreeg de luitenant of de adjudant, die dan zoo noodig (wanneer een lagere som ver- eischt zou blijken) een der andere in- schrij^ingsbiljetten inplaats van het ingezondene aflas. De eerste luitenant kreeg 1 van de levering van rund- vleesch voor het garnizoen, wanneer hij toeliet dat vleesch werd afgeleverd, dat niet van de vereischte goedkeuringsmer- ken was voorzien. Bij de levering van 1 varkensvleesch aan het garnizoen wer-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9