Gemeenteraden Jilmnieuuts -'Binnenland Jiunst jw Wetenschap TE KOOP modern opgemaakte WIEG z. g. a. nieuw, prijs billijk. KONINGSTRAAT 9a TE KOOP EEN GRASMACHINE voor kleine tuinen. Te bevragen VISSCHERSLAAN 22. KOEDIJK. De gisteravond gehouden raadsvergadering werd door alle leden bijgewoond. Voorzitter was de heer Jb. Visser, loco-burgemeester gedurende de burgemeesters-vacature. De voorzitter deelde na goedkeuring der notulen mede, dat van Oed. Staten goed keuring was ingekomen op verschillende raadsbesluiten, o.a. tot het aangaan van een geld'.eening ad 17.000. Hetzelfde college had bericht gezonden, dat ook voor het tijd vak tot 30 April een subsidie in de kosten der werkverschaffing wordt verleend van 10 pO. Voorts deelde spr. mede, a. dat van den minister van binnenland sche zaken mededeeling was ontvangen van de verlenging van de werkverschaffing tot 11 Juni en eveneens van de verlenging van de steunregeling tot dien datum b. dat van de Centrale Commissie inzake de credietverleening aan tuinbouwers de me dedeeling is ontvangen dat de einduitkeering van het Rijk bedraagt 19 802.73 en het aandeel der gemeente 8 486.88; c. dat van den commissaris der koningin mededeeiing is ontvangen van de benoeming en beëediging van den heer W. C. Ninaber als burgemeester der gemeente Koedijk. Aangaande bovengenoemde geldleening deelde devoorzit.er mede, dat gelegen heid bestaat een vaste leening aan te gaan, maar dat de provisie dan 1 pCt. za! moe ten bedragen. Spr. stelde voor op de aanbie ding in te gaan. Alzoo werd besloten zonder hoofdelijke stemming, hoew; de heer Kramer die provisie nogal hocg vond. De heer Smit vroeg of het juist is, dat de subsidie voor de werkverschaffing zou zijn stop gezet. De v o o r z i 11 r zei, dat daarvan nog geen kennisgeving was gekomen. Er is een verzoek van Schoor': uitgegaan om verlen ging en daa.aan heeft Koedijk een dergelijk verzoek toegevoegd. Ingekomen stukken. Van D de Korte verzoek ontheffing voor K jaar van zijn aanslag in de hondenbelas ting over 1932. B. en W stelden voor de ge vraagde ontheffing te ver'.eenen. Goedgekeurd Van B en W. van Enkhuizen verzoek, om, in geval van geli'ke omstandigheden, aan Ged. Staten te verzoeken de uniforme rege ling van de jaarwedden van burgemeesters enz. buiten werking te stellen. B. en W. stelden voor niet aan het verzoek te voldoen, omdat in een vorige vergadering is besloten te adviseeren tot korting van pen sioenbijdrage. Goedgekeurd. Van den minister van arbeid, 1 andel en nijverheid mededeeling dat niet accoord wordt gegaan met de regeling van dert ver koop van onbebouvden grond zooals deze door den Raad is voorgesteld. B. en W. stel den voor het bedoelde besluit in te trekken. Weth W. Visser lichtte toe dat de ge meente zou overnemen den onbtbouwden grond van „Goed Wonen", waarmee dan een deel van de schuld zou worden atgelost. Dit nu is door den minister niet goedgekeurd, omdat de gemeente aan het rijk moet aflos sen. De koop wordt dus door den minister teniet gedaan. Het voorstel werd goedgekeurd. Eveneens werd goedgekeurd eenige wijzi ging in de gemeentebegrooting 193132 (administratieve wijziging). Het kohier hondenbelasting 1932 werd vastgesteld op 412.50. Vergunningsrecht. Aan de orde kwam hierop een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening regelende het heffen van een vergunnings recht voor den verkoop van sterken drank in het klein. Werd goedgekeurd. Het vergunningsrecht zal bedragen voor een volledige vergunning 10 voor elke 50 huurwaarde met een minimum van 40; voor een nieuwe vergunning zal de eerste maal ICO moeten worden betaald. Geldleening. B. en W. stelden voor een geldleening aan te gaan van ten hoogste 8.544.02 voor 20 jaar, rente 5% pCt.. wegens aandeel van de gemeente in de einauitkeering der tuinders- credieten. De heer Mulder vroeg of het geld dis ponibel is, dan wel of er nog banken e.d. moeten worden aangeschreven. De voorzitter antwoordde, dat de eerder genoemde leening van f 17000 ge deeltelijk voor de tuinderscredieten is be stemd 10.000 kasgeld, rest voor de tuinders). Wat er tekort is, nou, daar zullen we ons wel mee redden, zei spr. De heer Mulder vroeg voorts of B. en ,W. niet kunnen toezeggen de volgende week de uitkeering te zullen doen. Den vorigen keer hebben de tuinders lang moeten waditen en velen zijn daardoor in ongelegenheid ge komen. De voorzitter zei, dat B..en W. daarvoor geen garantie kunnen geven, al is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat zal geschieden zooals de heer Mulder wenschte. Weth. W. Visser beaamde dit. De heer Groen meende, dat er nog wel een bedrag was om uit te keeren. Men had hem verzekerd, dat de 19000 van het rijk was ontvangen. De heer Hart zei, dat de gemeente nog geen recht heeft tot bet doen der uitkeering. Het geld van het rijk moet er eerst zijn. De voorzitter ontkende de juistheid van de meening van den heer Groen. Het voorstel werd goedgekeurd. Winkelsluitingswet. B. en W. deden een voorstel tot vaststelling Van een verordening tot afwijking van de bepalingen van de winkelsluitingwet. Werd goedgekeurd. Gedurende de kermisdagen zal art. 2a en 6b der wet niet worden toegepast. Zoolang de zomertijd duurt, zullen de barbiers- en kap perssalons geopend mogen zijn tot 9 uur des avonds, echter voor wat den tijd na 8 uur betreft uitsluitend voor de uitoefening van kappers- en barbierswerkzaamheden. In de kerm is week mogen genoemde zaken open zijn tot 10 uur, echter met dezelfde beper king. Art. 2a en 6b zal van 26 Dec. tot 1 Jan. niet worden toegepast voor het deel der ge meente aan den ÏCanaaldijk. Benoeming ambtenaar bur gelijken stand. De nieuwe burgemeester werd met zes stemnKn benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. De heer Jb. Visser, die mede op de voordracht stond, hield zich buiten stemming. Hierna sluiting der vergadering. die Donderdagavond in het concertgebouw te Amsterdam optrad (Oscar Strauss-avond), filmnieuws, Engelsche filmsterren, eni. M. HET GEHEUIZINNIGE TEEKEN. Frits Lang's sensationeele Mm in het Victoria-Theater. Frits Lang is een beroemde en hoogst merkwaardige regisseur. Dat heeft hij op nieuw bewezen in het fel sensationeele werk. Het Geheimzinnige Teeken, dat deze week in het Victoria Theater wordt vertoond. De opwindende gebeurtenissen in Duitschland op gebied van kindermoord, hebben aan Lang de grondidee van deze film gegeven Hij heeft echter alles uitgewerkt op een wijze, zooals geen ander het doen zou. Als de politie onmachtig blijkt om den dader van verschillende kindermoorden te vinden, zal een minder gunstig bekend staande bende zelf als rechter optreden. En de ongelukkige boosdoener, de moordenaar, wordt gevon den, waarna de verzamelde menschen ook willen oordeelen. De wanhoop van den moor denaar als hij zich plotseling tegenover deze onmeedoogende schaar rechters bevindt, is adembenemend. Sterk en fel realistisch spel brengen de toeschouwers diep onder den in druk. Het pleidooi van den beklaagde, die in wanhoop uitroept niet anders te kunnen is vol sterke spanning. Maar dan komt de ver dediger, die duidelijk weet te maken, dat ook deze mensch het recht heeft, door de hooge Staatsrechtbank be- en veroordeeld te wor den. En dan wordt de moordenaar in naam der wet gearresteerd. Men moet zien met welk een meesterhand Lang het door hem ontworpen werk geregis seerd heeft. Het spel is sterk en aangrijpend, 't Is een film, die geheel buiten het bekende genre valt, maar a'leen reeds daarom de be- 'angstelling van eiken filmliefhebber ver dient. Aan dit hoofdnummer ging een goed pro gramma vooraf. Een interessant wereld nieuws van de Paramount. Felix Mendelsohn uit de serie Groofe Componisten, een opname van den beroemden band van Vincente Lo per, die laat zien en hooren wat er van een bekend nummer te maken is. en tot slot een goed Hollandsch nieuws met veel aantrekke lijke opnamen. DE SLAG BIJ B \DEMUNDE. Een lachfilm in de Harmonie. In het voorprogramma wordt ons de Goethe-film vertoond, die gemaakt is oni s' dichters honderdsten sterfdag te gedenken Theodor Loos vertelt ons hierin over de ver schillende episodes van Goethe's leven. Ver der zien we een interessant journaal, een lu gubere teekenfilm, 'een alleraardigste klucht en eindelijk de hoofdfilm: De slag bij Ba- dem ünde. Bademünde is een badplaatsje aan de Oostzee-kust, het heeft een garnizoen bin nen zijn veste en bovendien is er een genees krachtige bron ontdekt, die we aan het begin der film plechtig zien onthullen. Hierbij speelt de gemeente-ambtenaar en het hoofd der brandweer Knospe, gespeeld door Max Adalbert, een niet onbelangrijke rol. Hij laat zich dan ook al dadelijk van zijn ko mieksten kant zien. Een der bekoorlijkste bediensters van de nieuwe bron is Snoi, het knappe nichtje van Knospe, dat het hart van de brutale in fanterist Franz veroverd heeft. De oorzaak echter van de slag bij Bade münde is het feit, dat eenige oorlogssche pen dit plaatsje zullen aandoen. Intusschen echter heeft Susi ruzie met haar Franz gekregen ter gelegenheid van een inspectie door Knospe van de des avonds overbevolkte badstoelen. Susi nu ziet naar de komst der mariniers met verlangen uit, want ze wil zich op Franz wreken. Al gauw heeft ze na de aankomst der schepen een dikke mariniers Hannes geheeten aan den haak geslagen. De marinier in kwestie is dan ook weldra heel kwade vrienden met Franz. Bij de verkiezing van een schoonheidsko ningin Susi is de gelukkige vormen zich twee kampen, de aanhangers van Franz, de infanteristen en de aanhangers van Han nes, de mariniers. Het duurt dan verder niet lang, of de twee partijen gaan elkandeer te lijf en het wordt een formeel gevecht. Maar dan komt de brandweer aangevoerd door de nu heldhaftig kijkende Knospe om het terrein schoon te spuiten, maar ook deze dappere mannen moeten bakzeil halen, alleen de aan rukkende wacht slaagt erin eindelijk de rust te herstellen. Ter verzoening van de beide partijen volgt dan nog een feest aan boord van de schepen en hier komt alles zooals het behoort te we zen. Susi sluit weer vrede met haar Franz, maar wat betreft Elli. de dochter van den rijken heer Standt, behaalt niet de cadet, maar de luitenant ter zee de overwiinning. Zoo is dus het resultaat van den slag bij Bademünde, een overwinning van beide par tijen, iets wat men van andere vechtpartijen meestal niet zeggen kan. Zeer geestig spel wordt geleverd door Fritz Schulz als Franz en Max Adalbert als Knospe, de film biedt verder allerlei interes- santigheden zooals de schoonheidswedstrijd en de oorlogsschepen en hangt aan elkaar van niets anders dan de allergrappigste situ aties. ORETA OARBO IN MOEILIJKHEDEN? Het staken van de betalingen door de Beverly Hills Bank brengt de Zweedsche filmster Greta Garbo. die het grootste ge deelte van haar inkomen bij deze bank had belegd, in ernstige moeilijkheden. Waar schijnlijk zal zij haar plan om zich voorloo pig uit de filmwereld terug te trekken moe ten laten varen en een nieuw engagement moeten aangaan. Er is haar door den ban kier en voormaligen filmacteur Joseph Ken- nedy een contract aangeboden tegen een sa laris van 15000 dollar per week. nadat zij ge weigerd had haar contract met de Metro Goldwy Mayer te hernieuwen tegen 8500 dollar per week. Hoewel het niet in haar be doeling lag het aanbod van Kennedy te aan vaarden zal zij nu waarschijnlijk tengevolge van de debacle van de Beverly Hills Bank daartoe gedwongen zijn. NED. TOONKUNSTENAARSBOND. Tegen onbeperkte vakopleiding in het muziekberoep. Het congres van den Ned. Toonkunste- naarsbond, te 's-Gravenhage gehouden, heeft een resolutie aangenomen, waarin, met de overweging, dat reeds sedert langen tijd de arbeidsgelegenheid in het muzikaal beroep zeer beperkt en onzeker is, een waarschuwing wordt gericht tot ouders en opvoeders om huh kinderen niet voor het muzikaal beroep te doen opleiden. De bond dringt er bij de regeering op aan, maatregelen te treffen tot beperking van de vakopleiding van musici en tot het regelen van de oevoegdheid tot het geven van muziek onderwijs. CINEMA EN THEATER. 'n Mooi stilleven bloeiende cactus van Willy Fleur verhoogd den inhoud van C. en Th., die verder bestaat in verhalen, tooneel- nieuws, „In en om het filmstudio" (de Kapaf- deeling), boekbespreking, o. m. „op vasten grond" van mevr. CramerSchaap; moderne architectuur, vele portretten o.a. van Willem v. d. Veer en van de zangeres Irene Eisinger, DE MOEILIJKHEDEN DER BEDRIJFSPLUIMVEEHOUDERS. Het Tweede Kamerlid Van de Bilt heeft den minister van economische zaken en ar beid de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de bedrijfs- pluimveehouders (waaronder de bedrijfseen- denhouders zijn begrepen), speciaal ook de bedrijven in Noordholland, met ondergang van hun bedrijven bedreigd worden door den lagen marktprijs der eieren, die beneden kostprijs ligt (marktprijs kippeneieren deze week 2.75, eendeneieren 1.80, productie prijs ten minste 2.90)? Wil de minister op korten termijn, wijl de nood dringt een onderzoek instellen naar middelen, die deze bedrijven, welke niet door de reeds in de Tweede Kamer aangenomen wet: garantieregeling ten behoeve van de kippenhouderij", zullen worden geholpen, alsnog door bijslag als anderszins, voor on dergang zullen kunnen behoeden? NATIONAAL CRISISCOMITE. Werkplan, Ier voorbereiding van het a.s. winterseizoen. Het Nationaal Crisiscomité heeft aan de voorzitters der plaatselijke comité's een brief gezonden waaraan het volgende is ontleend: Nu het eerste halfjaar der werkzaamheden van het Nationaal crisiscomité en de plaatse lijke comité's ten einde is, meenen wij te mo gen constateeren, dat dank zij de van alle zijden ontvangen medewerking en niet het minst door de toewijding der plaatselijke co mité's onze gemeenschappelijke arbeid niet onvruchtbaar is geweest. Waar intusschen de maatschappelijke en economische toestanden nog niet op verbete ring wijzen, laat het zich aanzien, dat vooral in de aanstaande winterperiode de arbeid met ale kracht zal dienen te worden voort gezet. De thans komende zomermaanden zou den, naar het ons voorkomt, behalve voor de behandeling van steunaanvragen welke allicht niet in die mate zullen inkomen als in het winterseizoen zeer nuttig gebruikt kunnen worden om ana de hand van de op gedane ervaring de methode van het verke nen van crisisteun, in het bijzonder wat de doeltreffendheid aangaat, nog eens te onder zoeken. Vooral zal het no:dig zijn, dat voor de naaste toekomst het crisis-element daarbij nauwkeurig in het oog wordt gehouden. Verder dient,in sommige plaatsen althans, nog wel te worden nagegaan of de verdee ling van den arbeid der steunverleening tus- schen de crisiscomité's en de diverse ter plaatse werkzame vereenigingen op het ge bied van hulpbetoon en maatschappelijken arbeid naar juistheid geschiedt. Voorts meenen wij uwe aandacht er op te moeten vestigen, dat het goed zal zijn reeds thans bedacht te zijn op het houden van in zamelingen, noodig om onze taak in het nieuwe esizoen voldoende te kunnen volbren gen. Daarbij is bij ons het denkbeeld opge komen of het niet wenschelijk zou zijn, in dien in alle gemeenten waar een crisiscomité is gevestigd op eenzelfden nader te bepalen dag een inzameling werd gehouden. Goed voorbereid en aangekondigd, zal een zooda nige dag als het ware een nationale inzame lingsdag kunnen worden en daardoor allicht meer de aandacht trekken en tot offervaar digheid wekken, dan wanneer in iedere ge meente op verschillende dagen een dergelijke inzameling wordt gehouden. Wij zouden omtrent dit denkbeeld gaarne uw oordeel vernemen; in het bijzonder of een dag in de eerste helft van Öctober, met name Zaterdag 8 October, naar uwe mee ning voor het houden van een zoodanige in zameling geschikt zou zijn grootingsposten, die volgens de regeering voor vermindering in aanmerking komen, werden aangewezen. In een daarover door B. en W. gehouden vergadering heeft wethouder Polak gezegd, dat het onmogelijk was, zonder vitale belan gen der gemeente te schaden, aan het ver langen van de regeering te voldoen. Er werd hard gewerkt aan de in de toegezegde tweede suppletoire begrooting onder te brengen nieuwe bezuinigingen, die waarschijnlijk net millioen zouden overschrijden, doch wat den Haag nog méér wilde, was onmogelijk. Het geheele college van B. en W. heeft zich met het standpunt van den wethouder homogeen verklaard. Besloten werd dat aan de regeeering zou worden uiteengezet, dat bedoelde begroo- tingsposten niet konden wórden verminderd. Het resultaat van dit schrijven wordt af gewacht, doch de stemming in het college was in dit opzicht, vastbesloten. NEDERLAND EN BELG1E. De besprekingen over het nieuwe handelsverdrag geëindigd. De besprekingen tusschen de Nederland- sche en Belgische delegaties, welke deze week in Dn Haag gevoerd zijn en waarbij men goede vorderingen in de richting van het tot8tandbrengen van een nieuw handelsver drag heeft gemaakt, zijn gister afgeloopen, aldus meldt het Hbld. Naar wij vernemen, zoo gaat het blad voort, koestert men goed hoop op de volgen de samenkomst der delegaties, die men begin Juli te Brussel denkt te houden, de laatste hand aan het werk te kunnen leggen, met an dere woordenmen verwacht dan het nieuwe handelsverdrag voor onderteekening gereed te krijgen. Inmiddels zal commissariaal overleg om trent een aantal technische kwesties voort gang hebben, terwijl tevens in de eerstvol gende weken in beide landen met de belang hebbende organisaties het noodige contact omtrent de vast te stellen regelingen zal plaatsvinden. EEN BRANDKAST OPENGEBRAND. Gisternacht is door verbreking van een raam ingebroken in de herv. kerk te Amstelveen. De in de consistorie kamer staande brandkast is openge- brand. Alle zich daarin bevindende pa pieren en geldswaarden zijn meegeno men. Hoeveel die geldswaarden bedra gen, is nog niet bekend. PROTESTANTSCHE KINDEREN llsi R.K. INRICHTINOEN. Het Tweede Kamerlid Van der Hei<v den minister van justitie de volgende DE REGEERING LEGT DE GEMEENTEN BEZUINIGING OP. Amsterdam moet 12 millioen bezui nigen. De regeering heeft aan het gemeentebe stuur van Amsterdam den wensch te, kennen gegeven, dat op de nieuwe gemeentebegroo ting een bedrag van 12 millioen en één ton bezuinigd zal werden, vergeleken bij de be grooting voor dit jaar. Verschillende be- gesteld: lo. Is het onlangs voorgekomen, dat minderjarig meisje van protestantse!* huff1 voorloopig toevertrouwd aan de Voomf* raad te Maastricht, gedurende een jaar vw pleegd en geestelijk verzorgd is in een rT ziekenhuis aldaar en buiten goedvinden va haar ouders R K. is gedoopt? n 2o. Heeft zich eenigen tijd geleden het il voorgedaan, dat een ander minderjarig protestanfsch meisje, voorloopig toever nin /Jatl \I44 u ONGENOODE GASTEN. Woensdagmiddag ontdekten surveil- leerende veldwachters in de buurtschap Buurse, gem. Haaksbergen, dai een aldaar staand theehuisje, toebehoorend aan den heer B. te Enschede, was open gebroken en zich daarin twee mannen bevonden. Beide personen, die zich als heer en meester aanstelden en druk bezig waren met het bakken van aard appelen, werden gearresteerd en naar Haaksbergen overgebracht. Het bleek dat de aangehoudenen, G. L. en G. N., een paar goede bekenden der politie zijn en o.m. hun aanhouding en voorgeleiding door de politie te Lonnekcr werd ver zocht. Beiden zijn naar Lonneker over gebracht. FRAUDE BIJ EEN WATERSCHAP. In een Donderdagmiddag te Goes gehou den vergadering van de „Breede Watering bewesten Yerseke" is in den breede de on langs bij dit waterschap ontdekte fraude be handeld Voorzitter was de heer Zandee, burgemees ter van Kloetinge, die mededeelde, dat het bestuur, toen het 23 April 1.1. vernam, dat de griffier-ontvanger gestorven was, zich da delijk naar het kantoor heeft begeven om or de op de zaken te stellen. Het bleek toen al spoedig, dat de boeken niet bij waren en de kas niet klopte. Ged. Staten werden gewaar schuwd en daarna stelde de heer B. K Kraayeveld, accountant te Middelburg, een onderzoek in en bracht rapport uit. Uit dit rapport blijkt, dat er een tekort is van 77.963, waarvan 45.000 door borg tocht gedekt, doch het onderpand zal thans niet meer dan 20 tot 25.000 obrengen. Spr. erkende, dat het bestuur in deze schuld had, doordat het vrijwel geheel vertrouwde op den overleden griffier-ontvanger, en sprak over het gebeurde zijn leedwezen uit. Er volgde nu een langdurige bespreking, waarin het optreden van het bestuur van verschillende zijden aan kritiek werd onder worpen. Ook de financieele commissie bleek geheel op gegevens van den heer v. d. M. M., den overleden ontvanger, afgegaan te zijn. Volgens den accountant loopt de fraude over ongeveer 10 jaar, begon in 1923 met een tekort van ongeveer 11000 en liep met sprongen op, tot het reeds genoemde bedrag bereikt werd. In dien tijd werd nooit het te goed bij de bank voldoende gecontroleerd en was de boekhouding vrijwel nimmer bij. Boekingen geschiedden niet op data of ble ven geheel achterwege, zoo verkeeit men o.a. nog in het, onzekere of verschillende, in uit gaaf geboekte c^pons eener leening, inder daad afgelost zijn. Andere boekingen hadden dubbel plaats, of wel werden er uitgaven geboekt, die niet gedaan werden. Tijdens de besprekingen diende de heer Trimpe een motie in, waarin de wenschelijk- heid werd uitgesproken, dat het bestuur een deel van het tekort zou aanvullen, en het on voldoende beheer van het bestuur afgekeurd werd. Na bestrijding, o.a. door oud-notaris Tilaar, die opmerkte, dat dan uitgezocht zou moeten worden wie over die 10 jaar aanspra kelijk was, en tenslotte het neerleggen van een wenschelijkheid in een motie, bet bestuur tot niets bindt, wijzigde de heer Trimpe zijn motie zoodanig, dat alleen het gehouden be^ heer afgekeurd werd. Deze motie werc! in°t overgroote meerderheid aangenomen van'f 40^rln°P ibeSl0ten' een ^ing van 40.000 te sluiten, om in het ontstane Hpn°rtl vL V°°rZien en W€rd het salaris van en te benoemen griffier gesteld op 2800 m s jaarhjksche verhoogingen van f 100 en de borgtocht op 53.000 De vergadering, die van twee uur tot kwart ovor zes duurde, was bezocht dooi 142 ingelanden, uitbrengende 170 stemmen trouwd aan den Voogdijraad te Maastricht meer dan een half jaar verpleegd en geestelri- verzorgd is in een klooster aldaar en aan haar ouders gevraagd heeft r.k. te worden gedoopt? 3o. Zoo het antwoord op bovenstaande vragen bevestigend mocht zijn. is het dan naar de meening van den minister goed te achten, dat, buiten noodzaak, protestantsche minderjarigen, toevertrouwd aan den Voog. dijraad, in r.k. inrichtingen worden verpleegd en verzorgd, zooals dit ten aanzien van de twee minderjarigen, waarvan hier sprake is het geval is geweest en wil de minister maat regelen treffen om herhaling van dergelijk gevallen te voorkomen. 4o. Wil de minister, als wèl de noodzaak bestaat, dat kinderen, wier ouders in de uit oefening van de ouderlijke macht zijn ge. schorst, in r.k. inrichtingen worden ver pleegd, bevorderen dat de Voogdijraad ten spoedigste daarvan bericht zendt aan een predikant ter plaatse? 5o. Wil de minister een onderzoek doen instellen naar de gronden, waarop het in dé tweede vraag bedoelde meisje zoo lang bleef toevertrouwd aan den Voogdijraad te Maas tricht en wil de minister zijn oordeel over deze gronden kenbaar maken? 6o. Is het waar, dat de Voogdijraad van Maastricht eerst mededeeling van de ontzet ting uit de ouderlijke macht over een meisje (vonnis van 4 Sept. 1931) aan de ouders heeft gedaan, nadat de termijn voor appèl verstreken was? 7o. Wil de minister maatregelen treffen, die ten gevolge hebben, dat aan ouders op duidelijke wijze wordt medegedeeld, dat zij ontzet zijn uit of ontheven zijn van de ouder lijke macht, onmiddellijk nadat het vonnis is uitgesproken, opdat althans appèl mogelijk zij? EEN ALLEENWONENDE VROUW BESTOLEN. Terwijl de bejaarde alleenwonende weduwt L. te Westerlee (Gron.) veldarbeid verrich tende, is uit haar woning een bedrag van 2000 gestolen. ORANG PENDEK. Aneta meldt uit Medan aan het Hbld.: D< gouverneur van Sumatra's Oostkust droeg den gezaghebber van Pasirpengarajan op in afwachting van het resultaat van het onder zoek de jacht op den orang pendek te staken. HET STOOMVISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Maandag zal de eerste bespreking van staatsraad mr. J. B. Kan met de bij het vis- scherijbedr ijf betrokken partijen plaats heb ben. De besturen der arbeidersorganisaties moeten geneigd zijn, eenige concessies te doen, wanneer een flink aantal treilers in de vaart kan worden gebracht- Die concessies zouden dan vooral gezocht moeten worden in meer arbeidsprestaties AANSLAG OP NEDERLANDER IN SPANJE. Wraak vermoedelijk de oorzaak. Havas meldt uit Se villa: Toen de heer J. Bos, Nederlandsche consul te Hueiva, de wen van de Spaansch-Holland- sche Constructie-maatschappij inspecteerde, waarvan hij de leider is, vuurde iemand drie revolverschoten op hem af, waardoor de heer Bos in het gelaat werd gewond. De aanval ler nam de vlucht. Men vermoedt dat een communistisch arbeider die in verband met een werkstaking gedaan kreeg, uit wraak heeft gehandeld. De heer J. Bos is sedert 1929 vice-consu' te Hueiva. BRAND. Opslagplaats voor rubber af gr brand. Gisteravond ongeveer half zeven werd Rotterdam opgeschrikt door een zeer feilen brand in een opslagplaats aan den Breeden Hilledijk bij de Maashaven, toebehoorende aan de N.V. Rubberhandel „Excelsior". Zij bestond uit een tweetal loodsen en een open terrein, tezamen 1400 M2. groot. De op slagplaats was geheel volgestuwd met zeer brandbaar materiaal, w.o. hoofdzakelijk rub berartikelen, oude autobanden en platen rub ber. Het vuur verspreidde zich zeer snel, zoo dat de opslagplaats in een minimum van tijd in lichterlaaie stond. De brandweer heeft met 21 stralen o.a. van drie motorspuiten en 1 drijvende spuit gewerkt. De vuurzee nam eerst af toen de opslagplaats geheel was af gebrand. De brandweer moest nog tot in den nacht met nablusschen aan den gang blijven. De hevige hitte was oorzaak dat een aan tal ruiten van huizen in de omgeving spron gen. Naast de opslagplaats staat een houten gebouw van de Scheepvaartvereeniging Zuid- Ook dit geraakte in brand. Met alle macht concentreerde de brandweer zich op dit ge bouw. Hoewel gedeeltelijk gehavend, wist men het tenslotte te behouden. Twee spuit gasten geraakten door den hevigen rook be dwelmd en moesten worden bijgebracht. D« oorzaak van den brand is onbekend. Het per soneel had de opslagplaats om half zes ver laten. KORTE BERICHTEN. De motor- en bijwagens van de N. Z- 1M., die dienst zullen gaan doen op het ge* electrificeerde baanvak AmsterdamPurmcr- end, werden gisteren via de Ringvaart van Halfweg naar Amsterdam getrausporteer

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10