DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. StoomerijS.KROM Ho. 137 Maandag 13 Juni 1932 134e Jaargang QjCuteliikschOvemicfU de besprekingen tusschen macdonald en herriot. 611 m uitzicht stelt ÏBuitetdaud Telefoon 1523 (3 lijnen). Stuurt nu Uw goederen ter behandeling en U ontvangt deze in enkele dagen weer retour. Onze naam zegt U alles. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. i^osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VER TENTLEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatstuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en. Handelsdruk kerij vl». HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C, KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen Engeland het standpunt der algeheele schrapping van herstelschulden verlaten? Overeenstemming bereikt. De Britsche ministerpresident Mac Donald met zijn dochter en de minister van buitenlandsche zaken sir John Simon zijn Zaterdagmorgen naar Parijs vertrokken; hen werd uitgeleide gedaan door den Franschen ambassadeur en lord Londonderry. Bij hun aankomst Zaterdagmiddag to Parijs werden ze ontvangen door Herriot en den Engel schen gezant. Door het publiek hartelijk toegejuicht begaf het gezelschap zich onmiddellijk naar de Engelsche ambassade. 's Avonds werd aan den Quay 'Orsay een feestmaaltijd gegeven in aansluiting waarop de eerste politieke gedachten- wisselingen plaats vonden. De Engelsche minister van buiten landsche zaken heeft den vertegen woordiger van de „Temps" een korte verklaring afgelegd, waarin hij tot uit drukking bracht, dat de voorbereidende Engelsch-Fransche ministerbesprekin gen naar zijn meening onder gunstige omstandigheden worden opgenomen. o De gedachtenwiselingen tusschpn Macdonald en Herriot worden in poli tieke kringen te Parijs druk besproken. Voor zoover thans bekend is, schijnen de Engelschen hun standpunt inzage volledige schrapping der herstelschuldan te hebben verlaten. Macdonald zou ecp- ter den levendigen wensch geuit heb ben, dat Frankrijk zou afzien van heT netto-saldo, opdat men hiermede bij Amerika indruk zou kunnen maken en zoodoende de V. S. zou kunnen bewegen tot een zeker toegeven met betrekking tot de intergeallieerde schulden. Eenige bladen meenen zelfs te weten, dat En geland zich bereid zou hebben verklaard aan al die staten hun schulden kwijt te schelden, die van hun kant afzien van de Duitsche herstelbetalingen. Daar Frankrijk hiervoor echter weinig zou gevoelen, is men van meening, dat een andere oplossing wordt gezocht welke zou bestaan in een voorloopige verlen ging van het Hoovermoratorium tot December. In dien tijd zou een bijzonde re commissie belast worden met een onderzoek van de wegen en middelen om of tot een „systeem van definitieve regeling" te komen, of de herstelbeta lingen geheel af te schaffen. Men hoopt op deze wijze ook den te genstand van de rijksregeering te bre ken, daar de deuren zouden openblijven voor later. Wat de ontwapeningsconferentie be treft zijn beide partijen het er over eens dat de conferentie van Geneve onvoor waardelijk tot een tastbaar resultaat moet komen, teneinde het vertrouwen van het publiek althans gedeeltelijk weer te herstellen. Van Fransche kant schijnt men zich accoord te willen ver klaren met een bewapeningsvacantie men spreekt van een tijd van 10 jaar De Engelsche plannen echter gaan nog verder. MacDonald wenscht een kwali tatieve en kwantitavie ontwapening der Fransche strijdkrachten. o Gistermorgen werden de besprekingen tusschen den Franschen permier Her- i" A en den Engelschen eersten minis ter MacDonald voortgezet. Zij deur den van 10 uur tot ongeveer 13 uur 30. Van Engelsche zijde werd deelgenomen door MacDonald. Sir John Simon en Je En gelsche ambassadeur Lord Tyrrel frankrijk was vertegenwoordigd door Herriot en den minister van Financien Germain Martin. In aansluiting aan deze besprekingen werd het volgende communiqué gepubliceerd: .Ministerpresident MacDonald en mi nister van buitenlandsche zaken, Sir *°nn Simon, hebben hedenmorgen een bespreking gevoerd met den Franschen minister van buitenlandsche erriot en den minister van financiën ermain Martin teneinde de beraadsla gingen van Zaterdag voort te zetten. i'eze officieuze en vriendschappelijke "8'prekingen hebben tot een overeen- eï. in? geleid, die een rechtvaardige rpnf- ^eve oplossing voor de confe- vp,.,10 >an Lausanne en het herstel van hona°Uwen' zo°wel als het in stand L;en van den vrede onder de volke- POLITIEKE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. De Chris ic! ik Sociale Volks- dienst blijft zelfstandig. Gistermiddag heeft een vergadering van de ieidende instanties van den Chr. Socialen Volksdienst plaats gehad, waar stelling geno men is tot den politieken toestand en de a.s. rijksdagverkiezingen. Officieel wordt hier over medegedeeld, dat de Volksdienst vol komen zelfstandig en onafhankelijk aan de rijksdagverkiezingen zal deelnemen. Een nieuwe Middenpartij? Dinsdag zal, volgens een bericht van den „Montagmorgen" de beslissende vergadering gehouden worden betreffende de kwestie van oprichting van een nieuwe Duitsche partij van het Midden. Aan deze vergadering zullen vertegen woordigers deelnemen van de Economische partij, de Volkspartij, de Staatspartij en de afgevaardigde Lindeiner uit Wildau. Ook vertegenwoordigers van de Hansabund zul len de vergadering bezoeken. De Hansabund heeft den laatsten tijd pogingen in het werk gesteld om een vereeniging van de burger lijke kleine groepen tot stand te brengen. Men hoopt, wanneer men tot overeenstem ming kan komen, dr. Hugo Eckener als leider der partij te kunnen krijgen en daarmede te gelijk aan de nieuwe partij een persoonlijk heid met een populairen naam te verbinden. Ernstige politieke botsingen in Altona. Vrijdag kort voor middernacht is het in Altona weder tot ernstige politieke botsingen gekomen. In de Bahrenfelderstrasse stootten commu nisten, nationaal-socialisten en leden van den Reichsbanner op elkaar. In een oogenblik had zich eert volledig straatgevecht ontwikkeld, waarbij ook geschoten werd. Bij aankomst van de politie duurde de schietpartij nog voo:rt. Een nationaal-socialist werd schietend aangetroffen. De politie veegde het strijdperk met den gummistok schoon. Twee personen werden gearresteerd. Voorzoover totnutoe bekend zijn er geen gewonden. De N.S.D.A P. en Baden. De NSDAP van den gouw Baden heeft een schrijven gericht aan den rijkskanselier, waar in er op wordt gewezen, dat de Badensche landdag niet meer in overeenstemming is met den wil van het volk. Staatspresident Schmitt heeft niet het recht te spreken uit naam van het volk. Verder is een telegram gezonden aan von Papen waarin wordt medegedeeld, dat door staatspresident Schmitt aan de ambtenaren wordt verboden te ijveren voor de NSDAP. Von Papen wordt verzocht den rijkspresident hiervan in kennis te stellen en zijn invloed aan te wenden, opdat deze terreur tegen de Ba densche ambtanaren wordt opgeheven. De stand der Pruisische financiën. De nat. soc. fractie eischt in een motie, dat de Pruisische regeering een uiteenzetting zal geven voor den landdag over den stand der staatsfinanciën, het staatsvermogen en de kaspositie. Het voorstel, is op de agenda ge plaatst. Redacteur van de Rote Fahne gearresteerd. Waarschijnlijk in verband met de onthul lingen in de „Angriff" betreffende een terreur- centrale van de communistische partij, waar van de zetel gevestigd zou zijn ter redactie van de „Rote Fahne", is de redacteur Wolleii- berg van de „Rote Fahne" gearresteerd. De politie kon in verband met het onderzoek nog niets naders mededeelen. De staatspresidenten en minister-president bij Hinden burg. Officieel wordt medegedeeld: De Rijkspre sident heeft heden (Zondag) in aanwezigheid van Rijkskanselier von Papen den Beierschen minister-president Dr. Held, den Wurtem- bergschen staatspresident dr. Bolz en den Badenschen staatspresident dr. Schmitt ont vangen voor een uitvoerige gemeenschappe lijke bespreking over den politieken toestand. De debatten hadden betrekking op de ver houding van het Rijk tot de landen, finan- cieele aangelegenheden, de economische poli tiek en een aantal binnenlandsch politieke kwesties. Nationaal liberale partij Anhalt gesticht. De landsvergadering van de Duitsche Volkspartij Anhait heeft gister met algemeene stemmen het besluit goedgekeurd van het bestuur om uit den landbond van de Duit sche volkspartij te treden. Tevens werd met algemeene stemmen be sloten tot de stichting van een nationaal liberale partij. De geestelijke leiders dezer partij zijn de beide landdagafgevaardigden van Anhalt van de Duitsche Volkspartij dr. Eisenberg en van Zweck. De nieuwe partij publiceert een verklaring waarin o.a wordt gezegd, dat de nationale liberale partij Anhalt een practiscli werk van uitbouwen ook voor de toekomst wil vastknoopen aan de traditie van de nationaal liberale bewe ging- In Essen is een nieuwe partij gesticht on der leiding van prof. Horneffer onder den naam het Nieuwe Midden (sociaal-liberale partij). .Or. Luether over de Rijks- bankpolitiek. Op de vergadering van de Langnam Verein te Hagen heeft Dr. Luether, de presi dent van de Rijksbank, een rede gehouden over de problemen van de Duitsche Rijks- bankpolitiek. Dr. Luether behandelde in deze rede voornamelijk de essentieele en actu- eele problemen en voorstellen betreffende de Duitsche valuta en credietpolitiek. Hij zeide dat het ook tegenover de credietverruiming grondregel van de circulatiebank moest blij ven, het parallellisme tusschen goederen en geld te behouden. Het gehamsterde geld moet meegeteld worden, daai* 't ieder oogen blik in de circulatie kan worden terugge bracht en bij groote bedragen invloed op de goedereraprijzen kan uitoefenen. De Rijks bank kan zich niet eenzijdig op bepaalde ri sico's vastleggen, en het zou daarom ook verkeerd zijn, als zij harerzijds een pro gramma van credietverruiming zou opstel len. Komende tot de vraag van de dekking der valuta bestreed Dr. Luether de dwaling dat de valutadekking het essentieele punt zou zijn Met kracht verdedigde hij de stelling, dat het goud de eenige internationale maat staf moet blijven. Een beter middel is tot dusver niet gevonden. De thans veelvuldig voorkomende clearing-overeenkomsten vor men een slecht vervangingsmiddel van de tot dusver met behulp van het goud tot stand gekomen algemeene clearing. De huidige de- viezenbelemmeringen en Stillhalte-overeen- komsten lijn slechts voorbijgaande nood maatregelen. De goudproductie heeft zich in het algemeen aangepast aan de goederen- productie. Een hypotheekvaluta wees Dr. Luether af, omdat die willekeurig vermeer derd kan worden. Een wereldindex-valuta is theoretisch wel denkbaar maar practisch on uitvoerbaar. De middelen, die de Vereenigde Staten totnutoe op het gebied van valuta en credietpolitiek hebben aangewend zijn niet in staat gebleken, de economische machine weer op gang te brengen. Bij de bespreking van de discontopolitiek der Rijksbank wees Luether er op, dat de renteverlaging in Duitschlandgpog niet heeft geleid tot nieuw economisch leven. Men moet zoolang moge lijk de houding van den eerbaren koopman in acht nemen. Dan zou ook een moratoium waartoe het zeer wel zou kunnen komen als het overschot in de Duitsche handels- en al gemeene prestatiebalans weer geringer wordt, door de geheele wereld erkend wor den en de vroeger gevreesde tegenmaatrege len zouden vermeden worden. Een op het binnenland afgestemde valuta wees Dr Luether af Onder verwijzing naar de ontwik keling in Rusland. De buitenlandsche han del is weliswaar te helpen maar dat kan niet door middel van een bureaucratisch gehand haafd monopolie geschieden. Aan het einde van zijn rede stipte dr. Luether nog even het vraagstuk der autarchie aan. De vraag loopt vooruit op de kwestie of men alles op den ruilhandel kan zetten. De ruilhandel heeft echter de neiging om den noodtoestand in Duitschland te verergeren. Men moet in zien welke groote veranderingen in de in dustrie aan de autarchie vastzitten. Met de binnenlandsche markt alleen kunnen wij ons volk niet zoozeer bezig houden als wanneer wij den buitenlandschen handel er in betrek ken. Wanneer autarchie beteekent het helpen van de binnenlandsche markt dan is men het daarover eens. Het in verband met autarchie steunen van den landbouw is een erkende po litiek, ofschoon ze leidt tot hoogere prijzen der voedingsmiddelen dan de wereldmarkt aangeeft. DE NIEUWE DUITSCHE NOOD VERORDENINGEN. De nieuwe noodverordening welke ten doe! heeft het tekort van 400000000 R.M. op de rijksbegrooting te dekken, zal, naar de Mon- tag meldt, de zelfde belastingen brengen als dr. Bruening had voorgesteld. BRAND IN HET BERLIJNSCHE LUNAPARK. Een paviljoen totaal uitgebrand. Tegen een uur Maandagochtend is zeer waarschijnlijk door kortsluiting brand ont staan, in een der beide lifttorens die het groote restaurant van het Lunipark flankee ren. De 30 M hooge toren stond spoedig tot aan den spits in brand. Het paviljoen, waar in het restaurant was ondergebracht, is ge heel verwoest. DE L1NDBERGH-AFFAIRE. Koortsachtig onderzoek. Het onderzoek in de zaak der ontvoering van de baby van Lindiiergh wordt koorts achtig voortgezet. Brinkert is voor een verder verhoor naar New Jersev-city overgebracht De politie weigert eenige inlichting te ver strekken over het resultaat van haar onder zoek en wensch evenmin iets mede te cleelen over de confrontatie van Brinkert met Con don. De Amerikaansche overheid heeft Scot- land Yard verzocht Etna Sharp, de zuster van den door zelfmoord om het leven geko men dienstmeisje van de familie Morrow, te arresteeren. De verklaringer van de z.g. mevrouw Brinkert brachten geen nieuw licht in de zaak. Verhoor van Brinkert. De in verband met de affaire-Lindbergh gearresteerde Ernie Brinkert blijft tijdens het ononderbroken verhoor zijn onschuld hard nekkig volhouden. Condon, die met hem ge confronteerd werd, kon hem niet herkennen als een der personen, waarmede hij in ver band met het losgeld onderhandeld heeft. Nasporingen hebben echter uitgewezen, dat Brinkert kort voor zijn arrestatie een garage rekening in New-Rocherle met bankbiljetten heeft betaald. Tevens werd vastgesteld, dat de serienummers van deze bankbiljetten over eenstemmen met die van de biljetten, die Lindbergh indertijd als losgeld heeft be taald. Geen bankbiljetten met beken de nummers. De politie heeft bij nader onderzoek vast gesteld dat Brinkert zijn garagerekening niet heeft betaald met biljetten, waarvan de serienummers in overeenstemming zouden zijn met die welke Lindbergh als losgeld heeft betaald. Het verhoor, dat ononderbro ken 15 uur heeft geduurd, heeft niets bezwa rends aan het licht gebracht. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De Mantsjoerijsche regeering voorloopig niet door Japan erkend. Het Japansche kabinet heeft besloten de beslissing inzake de erkenning van de Mantsjoerijsche regeering voor onbepaalden tijd uit te stellen. 13 leden van een anti-Japan sche vereeniging geëxecuteerd. Naar uit Nanking gemeld wordt zijn 13 leden van een anti-Japansche organisatie te Tientsin ter dood gebracht. EEN CHILEENSCH DEMENTI. Geen communistische sympathiën- Volgens berichten uit Santiago de Chili heeft Davila de communistische geruchten, volgens welke de nieuwe juntaregeering zich Sowjet Rusland tot voorbeeld zou hebben genomen, onwaar genoemd. De junta heeft een pro-communistisch ra diostation in beslag genomen. Verder heeft de nieuwe regeering promes sen voor een bedrag van een half millioen goudpeso benevens groote posten buitenland sche wissels in beslag genomen. AUTO VERONGELUKT. 22 gewonden. Gp de straatweg tusschen Boitzenburg en Lychen, nabij het forsteryhuis Grunewalde is gistermiddag een autobus waarin 25 per sonen zaten, die een uitstapje .maakten, ver ongelukt. 5 Passagiers en de chauffeur wer den ernstig gewond en moesten in het zieken huis worden opgenomen. 17 Andere passa giers werden lichter geblesseerd. SCHOUWBURGDIRECTEUR GEARRESTEERD. In verband met deviezenonregelmatighe- den bij de „Bauhutte" van Stettin is gister de vroegere directeur van het Berlijnsche Theater aan den Schiffbauer Damm, Ernst Joseph Auricht gearresteerd. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. BIJ UNNA. Eén doode, twintig gewonden. De rijksspoorwegendirectie van Wupper- thal deelt mede, dat Zaterdagmidd. om 17 u. 10 op de baan Unna-Boenen bij het blok huis Muelhausen de personentrein 357, die van Hagen naar Hamm reed, door tot dus verre onbekende oorzaak is gederailleerd. Terwijl alle wagons omvielen en de helling afrolden, bleef de locomotief op de rails staan. De spoorweg is in beide richtingen versperd. Een reizigster, mevr. Hellkoetter uit Holzwickede, werd gedood, 8 tot 10 per sonen werden zwaar gewond, ongeveer 10 anderen licht gewond. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Unna en te Hamm overgebracht. Eén doode, 44 gewonden. Volgens mededeeling van de districtsdirec tie der spoorwegen zijn bij het ernstige spoorwegongeluk dat Zaterdagavond heeft plaats gehad tusschen Unna en Boenen 44 personen gewond, van wie 16 ernstig. Der tig gewonden werden naar het ziekenhuis te Hamm, 15 gewonden en de gedoode vrouw naar ziekeninrichtingen te Unna overge bracht. De slachtoffers zijn voor het meeren- deel uit Westfalen afkomstige reizigers. ERNSTIG ONGELUK TE SCHLEIZ. Te Schleiz heeft gistermorgen vroeg een ongeluk plaats gehad met een vrachtauto van de Rijksweer. Vier soldaten werden ge dood. Een soldaat werd ernstig, de overige inzittenden werden licht gewond. VERKIEZINGSNEDERLAAG DER SOCIALISTEN IN N. Z-WALES. (AUSTRALIË) Bij de nieuwe verkiezingen in New-Zuid« Wales heeft de Socialistische Arbeidspartij, die bij de vorige verkiezingen 55 zetels in het parlement had veroverd, hiervan weer 35 ze tels verloren. De Nationale Vereenigde Australische par- tij behaalde 39 en de Landspartij 25 manda ten. De komende regeering zal hiermede 64 afgevaardigden achter zich hebben staan te genover 20 afgevaardigden van de Arbeiders partij. De resultaten uit 6 kieskringen zijn nog niet bekend. EEN STUK STRAAT GESTOLEN. Van een straatweg in de nabijheid van Warschau is in den afgeloopen nacht een deel van het plaveisel gestolen. De dieven hebben het plaveisel dat bestond uit hou ten blokjes losgewerkt op een wagen gela den en meegenomen. Zij zijn er in geslaagd ongestoord te ontkomen. Dit is trouwens niet het eerste geval, dat in Warschau dergelijke merkwaardige dief stallen plaats vinden. Er zijn reeds gevallen voorgekomen, waarbij geheele houten brug gen, zelfs rails van een voorstadstram spoor loos verdwenen zijn. EEN VERGETEN GROOTHEID. In een klein huis te Merano, versierd me\ Oostersche tapijten en wapenen, leeft, zoo vertelt het Hbld., baron Rudolf von Slatin, eens Slatin pasja, tot 1914 de eenige gene- raal-majoor a la suite (behalve eenige bui tenlandsche prinsen) van het Engelsche le ger. Slechts het feit dat uit het biografische archief bleek dat Slatin dezer dagen 75 jaar geworden is, heeft de aandacht weer eens ge vestigd op een van 's werelds roemrijkste avonturiers, die thans stil en vergeten in het Oostenrijksche sinds den vrede Italiaan- sche dorpje Meran in Zuid-Tirol woont en nog slechts belangstelling heeft voor zijn postzegelverzameling. Baron Rudolf von Slatin, de „blauwoogige Oostenrijksche aristocraat", trok op zijn 22- ste jaar uit zucht naar avontuur de wijde wereld in, na tijdens den Bosnischen veld tocht tot luitenant van het Oostenrijksche Koninklijk en Keizerlijk leger bevorderd te zijn wegens dapper gedrag. Hij meldde zich aan bij Gordon, den opper bevelhebber van het Britsche leger in den Soedan en hij onderscheidde zich bij de veld tochten tegen de opstandelingen zoodanig, dat Gordon hem tot gouverneur van de groo te provincie Darfoer aanstelde. De legers van Slatin behaalden overwinning op overwin ning, maar ten slotte viel hij in handen van den derwisj Mohamed Achmed, die de Soe- daneezen den Mahdi noemden, den Messias van den Islam, Twaalf jaar zuchtte Slatin in de gevangenschap van de rebellen. Kartoem viel, na een langdurige belegering, Gordon werd vermoord en men twijfelde er niet aan of ook Slatin behoorde niet meer tot de le venden. Begin 1895 wist Slatin echter te ontvluch ten en kwam hij, na een langen lijdensweg door de barre woestijnen, in Caïro aan, waar de onderkoning van Egypte, de konin gin van Engeland en de keizer van Oosten rijk hem overstroomden met eerbewijzen. Sla tin sloot zich dadelijk weer aan bij Kitche- ner, die den Soedan voor Engeland herover de en in 1900 werd Sir Rudolf Slatin direc teur-generaal van den Soedan. Het kolonisa tiewerk van den Soedan, dat een prachtig resultaat opleverde, was geheel aan Slatin pasja te danken. Bij het uitbreken van den wereldoorlog wilde men Slatin Britsch onderdaan maken. Hij weigerde echter en vertrok naar Weenen, waar hem de zorg voor de krijgsgevangenen opgedragen werd. Hij ging met de Oosten rijksche delegatie mee naar Saint-Germain om te onderhandelen over de krijgsgevan gen-uitwisseling en trok zich na afloop der onderhandelingen dadelijk te Meran terug. Daar leeft Slatin pasja, eens de groote Egyptische heerscher, van een Oostenrifksch

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1