DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. StoomerjjS.KROM COLBERTCOSTÜMES fiuqjeÜik&chOjMizicht ^Buitenland No. 138 Dinsdag 14 Juni 1932 134e Jaargang na de besprekingen te parijs. Telefoon 1523 (3 lijnen). chemisch reinigen f3.90 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. i.osse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. D11 nummei bestaat uit 2 bladen. Verklaringen van MacDonald en Herriot. Persstemmen. Nadat de besprekingen van MacDonald en Herriot te Parijs waren beëindigd, heeft Her riot nog laat in den nacht een bezoek ge bracht aan den president der Fransche repu bliek om hem van het verloop der besprekin gen op de hoogte te stellen. De Engelsche minister-president MacDo nald heeft na afloop van de conferentie te genover de pers een verklaring afgelegd, waarin hij er met nadruk op wees, dat er geen sprake was van onderhandelingen, doch slechts van een wederzij dsche gedach- tenwisseling, welke ten doel had vast te stel len in hoeverre het standpunt der beide re- geeringsleiders in verschillende internatio nale vraagstukken met elkaar in overeen stemming was. „Wij hebben noch onderhan deld, noch een compromis gezocht. Wij heb ben echter vastgesteld dat onze gedachten- gang in dezelfde richting loopt en volgens dezelfde beginselen wordt geleid", heet het in zijn verkaring. „Wij zullen onze opvattingen met die van de ministers van andere landen uitwisselen. Men kan echter thans reeds met nadruk vaststellen, dat de beide regeeringen besloten zijn alles te doen om de conferen tie van Lausanne te doen slagen. Wij wen- schen een oplossing, die tegelijkertijd goed en practisch is. Wij, Herriot en ik, zullen ai onze krachten inspannen om de op de agen da staande vraagstukken op te lossen. Wij zijn vastbesloten alles te doen om een oplos sing tot stand te brengen, die het grootste deel van de economische wanorde doet ver dwijnen en de middelen doet vinden om het economische leven van Europa in goede ba nen te leiden". Herriot heeft deze verklaring van MacDo nald bevestigd en heeft er aan toegevoegd, dat hij en zijn Engelsche collega langzaam en geduldig alle vraagstukken onderzocht hebben, die op het oogenblik internationaal op den voorgrond staan. Wij hebben daarbij getracht alles wat van geen nut is te vermij den. Wij bevinden ons in een moeilijke perio de, die van de verantwoordelijke mannen ar beid en koelbloedigheid eischt. Engelschen en Franschen zijn van deze gedachte door drongen en wij hebben, bezield door den wensch den vrede te dienen, onze pogingen op dit doel gericht. Ik hoop dat de conferen ties van Geneve en Lausanne hierdoor verge makkelijkt zullen worden. MacDonald en Simon begaven zich gister morgen in gezelschap van Herriot naar Ge neve, waar zij heden en morgen aan de zit tingen van de algemeene ontwapeningscom missie zullen deelnemen. Zij zullen tegelij kertijd de conferentie van Lausanne, die Don derdag a.s. begint, voorbereiden. o Over het resultaat van de besprekingen tusschen MacDonald en Herriot zijn slechts weinig bijzonderheden bekend. Bevestigd schijnt evenwel te worden, dat men aan En gelsche zijde ertoe geneigd zou zijn het Fran sche standpunt te ondersteunen inzake een eenvoudige verlenging van het moratorium, zonder dat op eenigerlei wijze hierdoor de aanspraken van Frankrijk in het gedrang ko men. De buitenlandsche politieke medewerker van de „Echo de Paris", Pertinax, is echter van meening, dat Frankrijk niet zal vasthou den aan het netto-saldo van de schadever goedingsbetalingen, wanneer Amerika zich bereid verklaart van de intergeallieerde schulden af te zien. Inzake de ontwapening schijnt Herriot verklaard te hebben, dat hij kan toestemmen in een langdurige bewape- ningsvacantie. Men spreekt bovendien van een vermindering der Fransche bewapenings- "'tgaven met 5 of 10 pCt. Wat tenslotte de hnancieele steun aan Oostenrijk betreft, zou de Fransche minister-president zich bereid verklaard hebben door Frankrijk het groot ste gedeelte van het door Oostenrijk ge- wenschte crediet, ongeveer 170 tot 200 mil- hoen schilling, beschikbaar te doen stellen. De „Matin"' meent te weten, dat de Britsche minister-president bij de gehouden bespre- *'ngen herhaaldelijk het voornemen geuit jjeeft Duitschland uit te noodigen een yer- aring te teekenen, waarin de vredesgezind- neid tegenover Polen en de onaantastbaar- 1 'd van den Corridor, zouden zijn vast te En i Peze.. verHaring beschouwt men aan zpkpr! e z.'^e a's een tegenprestatie voor ve™'nderingen der herstelschulden medewerk ^ausanne zou w'"en beEer»?eenin^ der Parijsche bladen over de riot i« gen tusschen MacDonald en Her- tiaden ue4r verschillend. Terwijl de rechtsche 5uitaaj. Petoo&en, dat geen enkel tastbaar re- acht °n ,wordcn bereikt, wijzen de bladen. °P> dat e, reSeering staan, er met nadruk piinistcrs SSC ,n opvattingen van de beide juichen toenadering is bereikt, en zij n het bijzonder het feit. toe dat de eischen van Frankrijk inzake het herstel- vraagstuk van Engelsche zijde veel tegemoet koming hebben ontvangen. De „Figaro" verklaart, dat de beide mi nister-presidenten het slechts op een punt eens geworden zijn, n.1. over de publicatie van een verklaring, waardoor de oneenigheid voor het publiek verborgen blijft. De „Ere Nouvelle" juicht het toe, dat de opvattingen van de beide ministers zooveel mogelijk met elkaar in overeenstemming wor den gebracht. Het gaat niet om een gemeen schappelijk EngelschFransch front, want een dergelijke uitdrukking alleen heeft reeds iets agressiefs, dat beiden staatslieden ver is. Het schijnt thans definitief vast te staan, dat men ook aan Engelsche zijde de onmoge lijkheid inziet, de schadevergoeding af te schaffen, zoolang Amerika niet afziet van de intergealieerde schulden. De „Republique", het orgaan van den lin- ker-vleugel van de radicaal-socialistische partij ziet in de gemeenschappelijke reis van de beide minister-presidenten een symbool. Het feit, dat in het ontwapeningsvraagstuk geen tegenstellingen bestaan en dat overeen stemming bereikt is, over de mogelijkheid van een verlenging van het Hoover-morato- rium, beteekent voor de aanstaande onder handelingen een gunstig voorteeken. o De Parijsche avondbladen behandelen uit voerig de bespreking der Fransche en Engel sche ministers. De „Temps" meent te mogen constateeren, dat de debatten de gedachten van 'n nauwe samenwerking in hooge mate hebben bevorderd. Frankrijk en Engeland kunnen op internationalen bodem een op we- derzijdsch vertrouwen berustende werkzaam heid ontplooien Aan het begin der belang rijke besprekingen staat een goede overeen stemming tusschen Londen en Parijs. „Paris Soir" meent dat de besprekingen een graad van hartelijkheid hebben bereikt, zooals men in langen tijd niet heeft kunnen constateeren. Al is de „entente cordiale" niet hersteld, zoo is toch een „vóór-entente" geschapen. o De diploatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat de resultaten van de Engelsch—Fransche besprekingen te Parijs veel omvattender en belangrijker zijn ge weest, dan officieel wordt toegegeven. Prin cipieel bestaat geen meeningsverschil meer tusschen de Engelsche en Fransche regeering over het verband tusschen de herstel- en de oorlogsschulden. Beide regeeringen zijn het er over eens, dat de oplossing, welke moet worden nagestreefd, een algemeene schrap ping der schulden is. Frankrijk houdt niet meer vast aan een overschot uit de herstel schulden voor zich zelf. Verschil van mee ning bestaat alleen nog over de vraag, welke methoden het geschikst zijn en wanneer op zijn vroegst een oplossing kan worden ver kregen. Parijs staat op het standpunt, dat behalve een verlenging van het bestaande moratorium zoo goed als niets gedaan kan worden, tot na de presidentsverkiezingen in Amerika. Volgens de opvatting te Londen, waarmede men het te Rome en Berlijn eens is, moet aan de wereld, wanneer geen on middellijke absolute en definitieve regeling kan worden tot stand gebracht een definitie ve verzekering worden gegeven, dat men het over een dergelijke regeling in een moreel bindenden vorm eens is geworden en dat eventueele vertraging met betrekking tot de practische uitvoering uitsluitend een zaak van diplomatieke techniek is Onder deze om standigheden zal de conferentie te Lausanne bij de voorbereiding van het moratorium waarschijnlijk met algemeene stemmen te kennen geven, dat de eenige gezonde en prac tische oplossing van de haar voorgelegde vraagstukken slechts kan bestaan in een al gemeene schrapping der schulden. o In internationale kringen te Geneve heeft men gisteravond, na den aankomst van Mac Donald en Herriot te Geneve sterk den in druk, dat bij de Parijsche besprekingen in groote trekken een compromis zou zijn o> er- wogen, waarbij het herstelvraagstuk nauw met het veiligheidsvraagstuk zou worden verbonden. Terwijl tot dusverre de Fransche regeering de ontwapeningskwestie van de op lossing van het veiligheidsprobleem afhan kelijk stelde, zouden thans van Engelsche zij de pogingen worden gedaan de oplossing van het herstelvraagstuk van een gelijktijdige behandeling van de veiligheidskwestie afhan kelijk te maken. Naar verluidt, zouden de te Parijs bespro ken plannen in die richting gaan, dat op de ontwapeningsconferentie als totaalresultaat behalve het verlagen der bewapeningsuitga ven, het verbod van bommenwerpers en grof geschut ook een politieke veiligheidsovereen komst moet worden gesloten. KORTE BERICHTEN. Naar verluidt, zal binnenkort te Am- terdam worden opgericht een school voor cinematografie onder leiding van Willem Bon. Onze bekende operette-diva Beppie de Vries is gister met haar echtgenoot per stoomschip Rotterdam uit Amerika in de Maasstad aangekomen. Zij is van plan een eigen gezelschap te vormen. DE NIEUWE DUITSCHE NOODVERORDENING. Dezelfde belastingen als door Bruening voorgesteld. De nieuwe noodverordening, welke ten doel heeft het tekort van vierhonderd milli- oen mark op de rijksbegrooting te dekken, zal, naar de „Montag" meldt, dezelfde be lastingen brengen als dr. Brüning had voor gesteld. Wat de crisisbelasting betreft, hierbij zal een nieuwe regeling worden toegepast door deze belasting voor een gedeelte te laten ver vallen en te vervangen door een toeslag voor werkloozensteun, beginnende met 1)1 welke een progressief karakter zal dragen. Voor de beambten zal eenzelfde heffing wor den vastgesteld. Voorts is een kleine wijziging te verwach ten in de omzetbelasting en wordt gesproken over de invoering van een zoutbelasting. De opheffing van het verbod van SA en SS. Betreffende den inhoud der a.s. noodveror dening inzake de binnenlandsche politiek verneemt de „Deutsche Zeitung" de volgende bizonderheden De nieuwe noodverordening zal gebaseerd zijn op de noodverordening inzake de „op mi litaire leest geschoeide organisaties" d.d. 5 Mei, waarbij dergelijke organisaties en hun statuten onderworpen worden aan een zekere controle vanwege het Rijksministerie van Binnenlandsche Zaken, dat gemachtigd wordt overeenkomstige voorschriften uit te vaardigen. De nieuwe verordening zou als essentieele punten inhouden: 1. Intrekking van het verbod der SA, SS en de overige verboden nationaal socialisti sche organisaties. 2. Intrekking van het uniformverbod. 3. Onderwerping van de afweerorganisa- ties met inbegrip der SA enz. aan het toe zicht van het Rijksminister ie van Binnen landsche Zaken. Uit het laatste en uit de verordening d.d. 5 Mei blijkt, dat de leiders der SA eerst de statuten moeten voorleggen aan het Rijks ministerie van Binnenlandsche Zaken. Daar bij zouden dan de noodige afspraken kunnen worden gemaakt inzake alle bizonderheden speciaal betreffende de toekomstige organisa tie en werkwijze der SA. DE ONRUST TE BOMBAY. Sedert het week-end zijn daar ter stede bij plaatselijke relletjes 24 personen gewond en 5 gedood. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Een Japanschen douane inspecteur naar Mantsjoerije. Gemeld wordt, dat de Japansche regee ring met toestemming van de regeering van Mantsjoerije heeft besloten, een Japanschen inspecteur generaal voor het douanewezen in Mantsjoerije te benoemen. Dit bericht heeft te Shanghai veel opschudding ver oorzaakt. DE IERSCHE KWESTIE. Telefoongesprek tusschen de Valera en Thomas. De „Daily Express" meldt, dat Maandag tusschen de Valera en de Engelsche minister voor de dominions een telefoongesprek heeft plaats gehad, waarin Thomas naar in Ier- sche regeeringskringen wordt aangenomen, te kennen gegeven, dat hij het standpunt van het Engelsche lagerhuis over een mogelijk compromis i.z. den eed van trouw wil leeren kennen. Het compromis zou beoogen, de be slissing over deze kwestie voorloopig uit te stellen, tot zoowel de Engelsche als de Ier- sche regeering met de regeering der verschil lende dominions te Ottawa hebben onderhan deld.. CONFERENTIE VAN SCHULD- EISCHERS VAN DUITSCHLAND BIJ DE STILLHALTE. Op 1 Juli vindt te Londen een conferentie plaats van schuldeischers van Duitschland betrokken bij de Stillhalte overeenkomst. Naar Financial News meldt, zal dit de eerste kwar taal-bijeenkomst zijn, volgens artikel 17 van de Stillhalte overeenkomst. De conferentie zal den algemeenen toestand bespreken en na gaan of betalingen mogelijk zijn .Verder zul len alle kwesties voortspruitende uit de over eenkomst worden geregeld .Indien te Lau sanne geen overeenkomst tot stand komt, dat zal op deze conferentie waarschijnlijk ook een regeling van de betalingen naar het buiten land worden getroffen. HENDERSON OVER DE HUIDIGE BEWAPENING. De president der Ontwapeningsconferentie Henderson heeft gister voor een aantal ge delegeerden van particuliere organisaties die ontwapening propageeren een redevoering gehouden over den stand der onderhandelin gen ter Ontwapeningsconferentie. Hij zeide daarbij o.m.: De Ontwapeningsconferentie is op groote moeilijkheden gestuit. Niettemin is zij nog niet dood. Zij heeft ten deele zelfs haar taak volbracht, aangezien thans geen verant woordelijk staatsman het meer waagt te ver klaren dat zijn land volkomen ontwapend heeft. Een eenvoudige bestrijding der bewape ningen is thans volkomen onaanvaardbaar. Een essentieele en algemeene verlaging der bewapeningen wordt thans steeds heftiger door de publieke opinie ter wereld geëischt Het oogenblik der onvermijdelijk geworden groote beslissingen is thans gekomen. De regeeringen der groote mogendheden alleen kunnen de ontwapeningsonderhandelingen in de goede richting leiden. ALGEMEENE STAKING VAN 24 UUR IN ARGENTINIË. De arbeiders organisaties hebben Maan dag besloteh, tot een algemeene staking van 24 uur, die heden zal aanvangen. De vak verenigingen hopen bij deze staking het ver keer in het geheele land te kunnen stilleggen. Als reden voor deze staking wordt het lang zame optreden der autoriteiten in de provin cie Buenos Ayres inzake de bijlegging van de arbeidsconflicten opgegeven. DE MOORDAANSLAG OP MUSSOLINI. Dader legt een volledige bekentenis af. De „Daily Telegraph" meldt uit Rome, dat Angelo S. Bardello die gearresteerd is onder verdenking van poging tot moord op Musso- lini een volledige bekentenis afgelegd heeft afgelegd. Hij deelde mede, dat de plannen voor voor den aarslag waaren gmaakt te Brussel en Parijs terwijl het geld waarover hij beschikte ongeveer 2485 Lire hem ver sterkt was door he. agentschap Rocchioni, dat naar men aanneemt, een groep anti-fas cisten te Londen heeft. Sbardeletto deelde verder mde, dat dit het derde bezoek aan Rome was, dat hij voor het plegen van een aanslag op Musslini bracht. Het eerste be zoek had plaats op 28 October, toen de Duce niet verscheen. Voor de tweede maal kwam hij op 1 April, doch ioen was er te politie. Toen hij voor de derde maal op 29 Mei naar Rome kwam werd hij nabij het huis van Mus- solini gearresteerd. 350 CHINEESCHE SCHIPBREUKELINGEN GERED. Twee Engelsche torpedobooten en een sleepboot, hebben 350 passagiers (Chineezen) van het s.s. Shengkir.g gered, dat bij het eiland Chiming op ongeveer 15 Mijl afstand van Wei Ha Wei i** de mist op een rots was géloopen. De geredden werden in Wei Hai Wei aan land gezet. ENGELSCHE VROUWEN VOOR ONTWAPENING. Een vergadering van vrouwen, die Maan dagavond in Albert Hall te Londen werd gehouden, heeft een resolutie aangenomen, waarin een algemeen verbod van aanvals wapenen wordt geëischt. Deze resolutie werd per vliegtuig aan minister Simon te Geneve gestuurd. STOPZETTING KOFFIE-INVOER IN DENEMARKEN. Prijsstijging der voorraden, faciliteiten voor het koopen van Java-koffie. Tot de artikelen waarvan de invoer in De nemarken voor het zomerkwartaal Juni t/m Augustus gereduceerd is tot nihil, be hoort ook de koffie. Er zijn voor die drie maanden geen zgn. valuta attesten voor den invoer van koffie verstrekt, zoodat de Deensche koffiehandel zich moet zien te red den met de aanwezige voorraden. Hoewel de hoeveelheden koffie zoowel in den groot- als in den kleinhandel alsmede bij particulieren zeer aanzienlijk zijn eh voldoende worden ge acht voor een verbruik van 2 a 3 maanden, meent, naar wij in „Berlingske Tidende" lezen, de handel toch dat er zich binnen niet langen tijd een zekere schaarschte zal doen gelden, en de vrees hiervoor heeft dan ook in den laatsten tijd geleid tot een zeer aanmer kelijke stijging van de loco-prijzen voor kof fie. Deze zijn wel zeer uiteenloopend voorde verschillende soorten, maar vakkundigen be weren dat in de laatste maand de prijzen in den en-gros-omzet met niet minder dan 30— 40 pCt. gestegen zijn. Er is voorts druk han del gedreven in de aanwezige voorraden waarvan een deel verscheidene malen van hand tot hand is gegaan tegen sterk oploo- pende prijzen. De stopzetting van den koffie-invoer heeft intusschen, naar B.T. verder meldt, geleid tot protesten van de Nederlandsch-Inaische koffie-exporteurs, die voor rekening van Deensche importfirma's koffievoorraden heb ben liggen. De inkoop van koffie van Java en de andere Oost-Indische eilanden geschiedt in het algemeen 114 a 2 jaar vóór den lever tijd. Het niet verkenen van valuta-attesten en het gebrek aan vreemde valuta hebben na- Aflevering desverlangd in 2 dagen. tuurlijk meegebracht dat de Deensche impor teurs geen order voOr afzending van de kof fie op den normalen tijd hebben kunnen geven, daar men geen guldens ter beschik king had tot nakoming der verplichtingen. De ingekomen klachten en protesten schij nen thans volgens „Berlingske Tidende" tót gevolg te zullen hebben dat er faciliteiten zullen worden verleend in dien zin dat den Deènschen importeurs in uitzicht wordt ge steld dat zij de beschikking kunnen krijgen over guldens wanneer er aan de valuta centrale opgave wordt verstrekt van de opge slagen voorraden. Het schijnt de bedoeling te zijn dat er uit Ned. Indië zooveel partijen als doenlijk is zullen worden afgenomen, ter wijl er daartegenover dan minder ter beschik- king zal worden gesteld voor inkoop van de goedkoopere koffiesoorten uit Brazilië en Midden-Amerika. Maar zelfs als zoo besluit het Deensche blad in den loop dezer maand de gelegen heid wordt geopend koffie uit Ned. Indië te laten komen, zal deze koffie op zijn vroegst eerst ver in de maand Augustus in Denemar ken kunnen zijn. DE LINDBERGH-ZAAK. De politie erkent, hoewel niet openlijk, dat het verhoor van den chauffeur Brinkert een groote fout geweest is. De Engelsche kolonie is over de wijze van verhoor/ welke geleid heeft tot den zelfmoord van het dienstmeisje van Mevrouw Morrow, zeer ontdaan. De po litie verklaart, dat zij het onderzoek voort zet. BOOT OMGESLAGEN. Twee personen verdronken, Acht jongelui waren op een boottochtje in de nabijheid van het Duitsche plaatsje Gau- litz op de Dievenoo. Midden op den stroom schommelden zij zoo hevig met de boot, dat deze plotseling omsloeg en alle acht te water vielen. Onmiddellijk schoten in de nabijheid varende booten toe om hulp te brengen. Men slaagde er echter slechts in 6 drenkelingen te redden. Twee kwamen om het leven. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR NABIJ RODENKIRCHEN. Gisteravond ongeveer 11 uur is op defl straatweg naar Rodenkirchen een auto met een motor in botsing gekomen. De duopassa gier van den motor vloog in een grooten boog van den duo en bleef dood liggen. De mo torrijder zelf bekwam zware verwondingen, tengevolge waarvan hij korten tijd later i? overleden. KIND DOOR VALLENDE BOOMTAK GEDOOD. Negen gewonden. Op de binnenplaats van een middelbare school te Hamburg maakten Maandagmid dag steuntrekkenden queu om hun uitkeering in ontvangst te nemen. Plotseling viel een groote boomtak op deze menigte. Een kindje van acht maanden dat door een vrouw op den arm werd gedragen, werd aan het hoofd je getroffen en op slag gedood. Negen per sonen werden gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Eenigen hunner konden na verbonden te zijn, huis waarts keeren. NIEUWE ROEMEENSCHE VERKIEZINGEN OP 17 JULI A.S. In het staasblad is een derceet gepubli ceerd inzake de ontbinding van het parlement. De Kamerverkiezingen zullen den 17 Juli plaats hebben, de verkiezingen voor den senaat den 20 Juli. Het nieuwe parlement zal den 30 Juli voor de eerste maal bijeen komen. HET PROCES-ABEL. Het vonnis, Gisteravond even over 11 uur is te Mün- chen vonnis gewezen in het proces-Abel. Abel is wegens meineed veroordeeld tot een straf van in totaal 3 jaar tuchthuis, met aftrek van vier maanden voorloopige hechte nis, en tot 10 jaar eerverlies. Verzwarend werkte het feit, dat de beklaagde reeds voor een dergelijk feit vroeger was gestraft en zijn meineed heftige aanvallen van de pers op Hitier ten gevolge heeft gehad.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1