Alkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker Radionieuws Jeuilleton Qememteeaden Honrienf vier en dertigste Jaargang. DINSDAG 14 JUNI (Wordt vervolgd.) jlo. 138 1932 Woensdag 15 Juni. Hilversum, 296 At. (Uitsluitend V.A.R.A.) *45—7.en 7.30—7.45 Gymnastiekles, aGramofoonpl. 9.Trio W. Drukker. VPRO-morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in 4e ContinubedrijvenTrio W. Druk ker J- van Oogen, voordracht; Groot Volks toneel en gramofoonpl. 12—1.45 VARA geptet o.l.v. Is. Eyl en gramofoonpl. 2.15 P. i Kers: Onze keuken. 3.Voor de kinderen 5 30 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl. 6.Onder wijsfonds Binnenscheepvaart. 6.30 Vervolg geptetconcert. 7.Dr. J. Rmein: Im perialisme en Volkenbond. 7.29 Vervolg VARA-septet. 8.— „Vorsten en Volken", hoorspel met spreekkoor van Maurits Dek ker, VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen. 8.45 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot, o.a. Fant. „La Bohème", Puccini. 9.30 De We derwaardigheden van Wakker en Tropenduit. 9.45 Vervolg VARA-orkest, o.a. Potp. „De Doilarprinses", Fall. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Vervolg concert, o.a. Ouv. „F lotte Bursche", Suppé. 11.15—12.Gramofoonplaten Huizen, 1875 At. (Uitsluitend N.C.R.V.) 8Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.N.C.R.V.-Dameskoor. 10.30 Zieken- dienst. 11.— Concert. M. F. Jurjaanz, har monium en mevr. L. J. A. van Neerden— Ongers, zang. 12.15—2.Concert. Mevr. C. van RavenzwaayMöllenkamp, zang. H. Hermann, viool. H. v. d. Horst Jr., cello en mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano. 2.30 Chr. Lectuur. 3.Concert. H. Kiekens, alt. D de Wilde, clarinet en F. Gersteling, piano. 5.Kinderuur. 6.Voor de land bouwers 6.45 Causerie door H. Amelink. 7.Causerie door Kol. G. J. Govaars; 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.Concert door de H. O. V. o.l.v. M. Adam en het NCRV- dameskor o.l.v. L. Lauenrnh, o.a. Concert voor twee violen en orkest, Bach. 9.S. Ste- merding: De verteller. 9 30 Vervolg concert, o.a. Haffner-serenade. Mozari en „Les Pré ludes", Liszt. 10.3011.30 Gramofoonpl. Ca. 10.Vaz Dias. Daventry, 1554 At. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11~Ü5 Lezing. 11.20 The Heckmondwike Lecture, kerk dienst. 12.35 Orgelconcert Quentin Mac- Lean. 1.05 Gramofoonpl. 1.50 Jack Martin's Hotel Majestic orkest. 2 45 Voor de scholen. 3.50 Sted. Orkeet Bournemou.h o.l.v. Mon- tagne Birch, m. m. v. J. Hur.t, piano, oa derde pianoconcert c kl t. Beethoven. 5.05 Orgelcbncert Reg. New. 5 35 Kinderuur 6.20 Berichten. 6.50 Bach's koraalvoorspe len door dr. W. G. Alcock, orgel. 7.10, 7 30 en 7 50 Lezingen. 8.20 „The pi.ik, pink vase", van Marjorie I. Reaman. 9.20 Berich ten en lezing. 9.55 BEC-orkest o.l.v. J. Lewis m m. v. J. Morel, bariton, o.a. Ballet de cour, Pierné en Suite frangaise, Perilhou. 11.2012.20 Jack Harris en zijn band. Dansmuziek. Parijs „Radio Paris", 1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonpl. 9.05 Werken van Serpette, Vasseur en Clérice (operettemuziek uit 18701900). Orkest en solisten o.l.v. Raoul Labis. Kalundborg, 1153 At. 12.202.20 Con cert uit een Rstaurant. 3.205.20 Radio orkest o.l.v L. Gröridahl. 5.205.50 Gra mofoonplaten. 8.20 Koor- en orgelconcert uit Aarhus. 10.2011.Oude Deensche muziek o.l.v. Reesen oa. Ouv. „Elverhöj". Kuhlau. Langenberg, 473 At. 7.258.20 Concert uit Etuttgart. 12.20—1.10 Concert uit Mün- chen. 1.20—2 50 Concert o.l.v. Wolf. 2.50 4.10 Gramofoonpl. 5.206.35 Concert, alt, bariton, piano. 8.20 „Volk musiziert", o.l.v. Kneip, zang, inondharmnica en tambours 8 50 Weragorkest o.l.v. Kühn. „Tanz im Freien", o.a. Trés joli, wals, Walfteufel en 'Juristen-Balltanze, wals, Strauss. 10.50 12.20 Populair avondconcert. Rome, 441 At. 8.25 Gramofoonpl. 9 05 „Tannhauser", opera in drie actes van R Wagner. Leiding: Ricardo Santarelli. Brussel, 508 At. en 338 At. 508 M.: 12 20 Max Alexys' orkest. 5.20 Dansmuziek 6 50 Gramofoonplaten: 8.20 Vroolijk uurtje. 92011.20 Concert uit Antwerpen. 338 M 12.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Sonates, viool en piano. 5.50 en 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Kamermuziek, viool en piano. 8.50 Gra mofoonplaten. 9.20 Concert o.l.v. Meule- mans. Werken van Liszt. 10.30—11-20 Con cert uit Antwerpen. Zeesen, 1635 At. 8.20 Uit Weenen: Potp. „Wien bleibt Wien", m. m. v. soksten en orkest. 10.20 Berichten en hierna dansmuziek door Adalbert LuOer's orkest. uit het Engelsch door A. Treub. 66j HOOFDSTUK XXIV. Henry Aimsbury nam onwillekeurig de uitnoodiging aan om te gaan te zitten. Hij viel in een stoel neer en keek naar het kaar tje alsof het een gevreesd reptiel was, dat hem gebeten had. Al zijn drift was verdwe nen en hij zag er uit, zooals hij was een geslagen man! voetstappen klonken op de waranda. Dit is geheel vertrouwelijk! waar- uwde Spencer op zachten toon. p I 'nsbury knikte zwijgend toen Enid en 'C w ,,ara€r binnen kwamen, riallo, vader, riep Eric. Wij meenden ^eriijke stem te hooren. j( "e'" bezorgd op, toen zijn vader wan- opstond. Toen kwam hij vlug naar Seeti wat scheelt er aan? Deze zaak - U zeker getroffen? Woordrt#"»-1'5 n'e* beel wel, jongen ant- v*n vern„*13 ,Ufy met een zwak»glimlachje erontschuldiging en begroeting voor BERGEN. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond om 8 uur ten Raadhuize, on der voorzitterschap van burgemeester van Reenen; afwezig met bericht van verhinde ring de heer Miltenburg. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van Ged. Staten, dat de beslissing op het raadsbesluit inzake aankoop grond aan den Turfweg is verdaagd en een bericht van den minister, dat de Regeering tot dus ver geen aanleiding heeft gevonden, om voor de werkloozenkassen van bouwvakarbeiders van toepassing te verklaren de crisisregeling, die voor andere werkloozenkassen voor 1932 is getroffen. Bij de herziening van de verordening op de hondenbelasting werd verworpen een voorstel van mevr. Dekker, om de honden van den nachtveiligheidsdienst van belasting vrij te stellen; voor stemden alleen mevr. Dekker en de heeren Apeldoorn en Dinger- dis. Een voorstel van dezen laatste om de honden van de politiehondenvereeniging vrij te stellen, kon geen steun vindende voorzit ter wees erop, dat deze vereeniging reeds een subsidie uit de gemeentekas ontvangt. Zeebaden-verordening. Een lange discussie ontstond bij de behan deling van de nieuw voorgestelde verorde ning op het gebruik van zeebaden en van het strand. Deze nieuwe verordening houdt o.m. in, dat het strand wordt ingedeeld als volgt: links van den afrit stoelen en badkoetsjes; rechts stoelen en het tenten-terrein van de bad-maatschappijvoorts een gereserveerd terrein van 100 meter voor de kolonie-kinde ren; dan het Stille Strand, 200 Meter; en daarna pas het vrije bad; alleen op dit laat ste gedeelte kan men baden, zonder gebruik making van tent of koets. Waar koetsen of tenteft van de Bad-Exploitatie-maatschappij staan mag men zich in badpak ophouden, mits tevens gekleed in badmantel; hinderlijk rijden met fietsen of paarden kan door B. en W. verboden worden; met motorrijwielen en andere rij- en voertuigen mag niet op het strand gereden worden. De neer Den Das betoogde, dat de toe gang tot het vrije strand versperd wordt door de vele gespannen touwen van de tenten. De voorzitter zal laten toezien, dat dit wordt voorkomen. De heer D i n g e r d i s vroeg wat ertegen was om bezuiden de badkoetsjes tenten toe te laten; de voorzitter achtte dit met het oog op de concentratie van het baden en de veilig heid niet gewenscht. Op voorstel van den heer Dingerdis werd door den voorzitter toegezegd, dat bij ge vaarlijke zee ter plaatse een bord met „ver boden te baden" geplaatst zal worden. Op voorstel-Zeiler werd in art. 49 m. op genomen, dat het verboden is met fietsen ot naarden tussrhen de stoelen, koetsen of ten ten te rijden of te loopen. Dr. H e m e 1 r ij k had geen bezwaar tegen scherpe bepalingen, als een soeoele toepas sing wordt toegezegd, hetgeen de voorzitter deed. Met de heeren Apeldoorn en Blank tegen werd op voorstel van dr. Hemelrijk in art. 49 n. ook het gebruik van zonnebaden in zwem broek toegestaan Tenslotte werd deze ver ordening z. h. st. conform vastgesteld. Politieverordening. Bij de behandeling van de nieuwe politie verordening maakte dr. H e m e 1 r ij k be zwaar tegen de bepaling, dat het trommel slaan op straat verboden is. Spr. heeft geen bezwaar het in de kom te verbieden, maar overigens wilde spr. het vrij latenhet is voor jeugdverenigingen, die een ordelijken wandeltocht organiseeren gewenscht, dat trommels het rythme aangeven; de voorzitter zegde een soepele toepassing toe; de heeren Den Das, Hemelrijk en Swaag maakten tegen deze bepaling bezwaar en stemden tegen. De heer Den Das wilde in de verorde ning een verbod opnemen, om pensionzoeken den van de tram af te halen en uit winstbejag naar een of ander pension te brengen. Het informatiebureau voorziet hier in de behoefte. De voorzitter zeide, dat het verbod, als door den heer den Das bedoe'o, in de ver ordening door hei woord „wegwijzer" is vastgelegd; daarmee worden ook dergelijke personen bedoeld. Op verzoek van den heer Den Das werd uit de verordening geschrapt de bepaling, dat het verboden is op straat te zmgen. Een levendige discuss'e ontstond wederom, n a. v. de bepa'ing in art. 12b, waarbij het verboden is zich op de wegen binnen de be bouwde kom te bevinden in badcostuum, ook indien daarover ee- badmantel of badjas wordt gedragen. De heer Voute had teeen deze bepaling bezwaar; zelfs in Amsterdam is dit niet ver- boden. Spr. vond er niets tegen, als men zich Enid. Ik heb me al eenigen tijd niet goed ge voeld en deze schrik de geheele zaak jouw ternauwernood ontkomen.... Ja, vader. Ik kan me best begrijpen wat U gevoelt. Ik zelf voelde ook zoo iets tot ik hier vanochtend kwam en hoorde dat onze oude bondgenoot, Spencer, zich aan de be studeering van het probleem zal wijden. Ik geloor dat Ja, ja, Eric. Mijnheer eh Spencer, hielp Spencer met een hoffe- lijken glimlach. Mijnheer Spencer, herhaalde Aimsbury gehoorzaam, heeft me zoo juist de nieuwe schikking medegedeeld, en ik vertrouwik vertrouw oprecht. Zijn stem beefde en hij brak af, terwijl hij hulpeloos zijn hoofd schudde. Enid liep vlug naar hem toe en legde haar hand vol sympathie op zijn arm. Och, mijnheer Aimsbury, riep zij, U moet U niet zoo ongerust maken. Ik weet zeker dat alles in orde zal komen. De obliga ties kunnen niet heel ver weg zijn. Ik ben niet zoo zeer ongerust over de obligaties, miss Brace, antwoordde Aimsbu- met een zuren glimlach, nu dat ik weet,dat mijnheer eh. Spencer, hielp Spencer. Nu, dat mijnheer Spencer zorg draagt voor hethuis. Hij nam haar hand en drukte die zacht. Maar ik ben vanochtend eeen prettig in badcostuum en badmantel vanuit Bergen of elders naar zee begaf. De heer Zeiler vond het onnoodig, dat men aldus gekleed rond ae Ruïne wandelt; spr. wilde het alleen in Bergen aan Zee toe staan ook had spr. er geen bezwaar tegen, als men zich aldus gekleed in een auto of iets dergelijks naar zee begaf. Weth. Apeldoorn wees erop, dat het tot dusverre veel gedaan wordt; doch steeds door dezelfde; spr„ vond er niet veel aardig heid aan. De heer Voute betoogde, dat als men het uit zedelijkheids-oogpunt wil verbieden, hij het dan met een badjas lang zoo erg niet vindt als dat dames zich in strandpyama's langs den weg begeven. De voorzitter meende, dat men er nog wel een flanellen broek bij kan dragen, om niet in strijd met de verordening te handelen. Bij stemming over dit artikel staakten dt stemmen; tegen stemden de heeren Voute, Zeiler, Swaag, Den Das en Hemelrijk. De volgende vergadering zal wederom over dit artikel gestemd worden. Overigens werd deze verordening met niet- noemenswaardige veranderingen conform vastgesteld. Verkeersverordening. Bij de behandeling van de verordening op het verkeer op de wegen in verband met het gebruik van motor-rijwielen en motor-rijtui gen werd op voorstel van dr. Hemelrijk de bepaling geschrapt, dat het verboden is kin deren beneden twee jaren op rijwielen mede te voeren; spr. wilde dit aan de zorg van de ouders overlaten. Op voorstel-Dingerdis werd de lengte, waarop voorwerpen buiten het rijwiel of mo torrijwiel mogen uitsteken gebracht van 10 op 20 c.M. Overigens werd deze verordening conform vastgesteld. Nieuwbouw St. Adelbertusschool, Aan de orde was voorts een voorstel ter voorziening in de behoefte aan schoolruimte voor de St. Adelbertusschool. Na overleg met het schoolbestuur zouden, behoudens goedkeuring van den Inspecteur, de leerlingen van het houten hulplokaal aan stonds kunnen worden overgebracht in een gezelschap, ging hij verontschuldigend voort, en ik moet U allen vragen mij te exuseeren. Hij liet Enid's hand zakken, boog onzeker, en liep wat dwalend naar de deur. Eric haastte zich om hem te steunen, maar hij wenkte zijn zoon een beetje prikkelbaar weg. Ik ben heel goed in staat om thuis te ko men, zei hij. Heelheel Eric keek de anderen wat onbeholpen aan. Spencer liep naar den belknop en drukte dien. Ik zal Uw hoed laten halen, mijnheer Aimsbury, zei hij. Hoed? vroeg Aimsbury met een afwezige stem. Waarvoor heb ik een hoed noodig? Hij bleef staan met zijn hanl op den deurknop en keek rond, alsof hij op een geheel vreemde plaats was. Hij was niet sterk, ondanks zijn lengte en deze laatste schok had hem zoo ge troffen, dat hij voelde dat zijn verstand be dreigd werd. Spencer kwam naar hem toe en klopte hem bemoedigend op den schouder, terwijl Enid naar Eric ging en haar handen in zwijgenden sympathie op zijn arm te^de. Houd moed, Aimsbury! raadde Spencer op dien eigenaardig krachtigen toon, die sir Peter vroeger in den morgen bedwongen had. Ga aan je zaken en vergeet deze zaaktot Mei. Aimsbury richtte zich wat op en er kwam een beetje kleur in zijn wangen. Het was alsof een toegevend meester hem uitstel van een verdien- lokaal der St. Ursul? school, terwijl de meis jes daaruit dan in de St. Angela-Fröbel- school worden ondergebracht. Het betreft de jongens van de 6de, 7de en 8ste klas, onge veer 44 in getal. Aan de Fröbelschool zou dan op verzoek het houten hulplokaal als speellokaal worden toegewezen, dat dan naar de poort van de Fröbelschool verrold zal worden Ofschoon de laatste drie lokalen der St. Adelbertusschool eerst in Mei '33 ter be schikking zouden wórden gesteld, stelden B en W. voor de medewerking te verleenen, dat zoo spoedig mogelijk deze lokalen gebouwd kunnen worden. Mevr. Dekker vroeg, hoe lang het nog duren zal voor die nieuwe lokalen in gebruik zullen kunnen weder genomen. Weth. Apeldoorn zeide, dat aan het bestek gewerkt wordt; als dit klaar is zal de aanbesteding plaats vinden en direct met den bouw begonnen worden. De heer Den Das meende, dat er wel een half jaar over heen zal gaan. Mevr. Dekker zag gaarne het houten hulp'.okaal achter de muren geplaatst. De voorzitter vond dit bezwaarlijk vanwege de kosten. Mevr. Dekker meende, dat omwonenden, I nu het seizoen begonneq is, er hinder van krijgen. De voorzitter wees erop, dat dit met een directiekeet, waartegen men geen be zwaar zou maken, toch ook het geval zou zijn. Het wordt nu in allen gevalle verrold. Op verzoek van mevr. Dekker las de voorzit, ter een ingekomen adres van den heer van Arnhem voor, waarin verzocht wordt het hulplokaal achter de Fröbelschool op het land te plaatsen, daar verrolling de situatie nog leelijker maakt. De voorzitter vond dit wel wat ge zocht en teveel gevergd en stelde voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, waar toe besloten werd. De hr. Dingerdis vroeg in 't bestek de bepaling te doen opnemen, dat 80 pCt. arbei ders uit Bergen aangenomen moeten worden Weth. Apeldoorn merkte op, dat de Raad daar geen zeggingskracht over heeft, doch de straf verleend had, met een zwijgende be lofte zijn vergrijp met toegevende oogen te beschouwen. Hij draaide zich om en boog voor de anderen. Een scherpe kreet kwam uit de hall en de schelle protesten van Lee Wang vulden het huis, terwijl hij achteruit liep naar de studeer kamer, gevolgd door een luidruchtig veront waardigden Clinton. Maak dat je weg komt, gele heiden! j brulde Clinton, den Chinees met harde hand over den drempel duwend. Houd je mond! voegde hij er dreigend bij, toen Lee Wang een stroom van Chineesche vloeken uitstiet. Als ik je weer betrap dat je me een mes voor houdt, zwijn, zal ik je den nek breken, om den beul werk te besparen! Deze Chinees wilde me uit het huis houden! zei hij op beleedigenden toon tot de anderen. Had de brutaliteit een keuken mes voor mijn gezicht te houden! En hij wierp een woedenden blik op den s idderenden Lee Wang. Spencer lachte. Dat is een aardige gewoonte van Lee Wang, vertelde hij kalm. Hij wil natuurlijk geen twijfelachtige vreemdelingen op het do mein van zijn meester hebben. Clinton keek Spencer boos aan en zijn lippen krulden zich sarcastisch, maar hij antwoordde niet. Als U mij verontschuldigen wilt, zei Henry Aimsbury, zal ik nu heen gaan. Neen, mijnheer Henry Aimsbury, viel zegde toe een poging in die richting te zullen doen. Besloten werd voorts tot aankoop van een strook grond nabij de Veersloot, van den heer R. K. Maschmeyer, groot 260 M2., voor de som van 50 onder bepaalde voorwaarden. De voorzitter deelde mee, dat de heer Maschmeijer ook in principe bereid is aan den Oosterweg den benodigden grond voor het uitbreidingsplan aan de gemeente over te doen; c'e onderhandelingen hierover zijn echter nog niet beëindigd. Dit is met het oog op de doorbraak van de halte Oostdorp naar den Bergerweg Bij de vaststelling van de suppletoire be grooting 1931 maakte de hr. Den Das er bezwaar tegen, dat bij voorbaat een suroius cp de suppl begrooting gekweekt word dat komt uit de kas van hef G. E. B.; een derge lijke politiek moest z.i. worden voorkomen; hij meende ook namens den heer Miltenburg te spreken, als hij zeide, dat hij zich met die politiek niet kan vereenigen. De saldi zijn voor de bedrijven hard noodig. De begroo ting '33 behoeft niet met dit surplus van 3000 te beginnen. Wethouder Apeldoorn betuigde, dat de heer Den Das, als lid van de G.E.B.-com- missie wel beter weet; de saldi van de be drijven worden steeds grooter; men kan niet spreken van een penibelen toestand. De voorzitter noemde de batige sal di een verheugend verschijnsel, al wordt er wel eens aanmerkingen op gemaakt. Met het oog op de hooge uitgaven ter bestrijding van de werkloosheid zijn deze saldi welkom. Het geld, wat we rserveeren wordt niet besteed vóór de Raad er zijn sanctie aan gegeven heeft. B. en W. hebben echter geen bezwaar, om gezien deze besprekingen op de begrooting '33 een bedrag van 3000 te zetten op onvoorzien. De heer Den Das nam hiermede genoe gen. De suppletoire begrooting werd hierop voor den gewonen dienst in ontvang en uit gaaf vastgesteld op 41.139.14 en voor den kapitaaldienst op 16.400. Bij de rondvraag zeide de heer Den D a s de standplaats der rijtuigen aan de Clinton dreigend in de rede, terwijl hij Aims bury bij zijn jas vast greep en hem ruw de ka mer binnen duwde. Ik heb naar U gezocht en ik wil U een paar vragen doen en ik verwacht eerlijke antwoorden! eindigde hij dreigend. Er ontstond een pijnlijke stilte en Lee Wang hield op met zijn akelig gemompel. Eric kwam vooruit als om zijn vader te beschermen, maar Enid legde terughoudend haar hand op zijn arm. I Spencer glimlachte even. Het was hem duide lijk dat Clinton's goede inval zich in een waar schijnlijke oplossing gematerialiseerd had. Wat bedoelt U daarmede, mijnheer? vroeg Aimsbury verontwaardigd, zich van zijn verbazing herstellend. U zal wel gauw merken wat ik er mee be doel, antwoordde Clinton dreigend. Waar is U heengegaan toen U gisterenavond hier vandaan kwam, vroeg hij, op zijn besten detectivetoon. Waarom zou ik U dat zeggen? antwoord de Aimsbury, terwijl zijn bleeke wangen eenigszins kleurden van woede. Omdat ik het U vraag! snauwde Clinton. Waar is U heengegaan? Naar huis natuurlijk. Hm. En U had anderhalf uur noodig ofl een halven mijl te loopen! Dat is niet weinig, mijnheer Aimsbury. Kom nu! Wat heeft U ge daan? Op mijn eigen zaken gepast, mijnheerl was het vernietigende antwoord.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5