Alkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker Doorzitten FUROL JladUuiieuuis JeuiUetm Qememtecaden £and: w JuiH&ouw- Honderd rier en dertigste Jaargang. MAANDAG 20 JUNI GRAFT. oS antwoordde Clinton. Je moest er maar mee naar het bureau gaan- (Wordt vervolgd.) Jfo. 143 1932 Dinsdag 21 Juni. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend A.V.R.O.) 8Gramofoonplaten. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert Mevr. H. J. BurgemeisterAbeleven, zang en L. van Rheinauwen, zang. Egb. Veen, piano. 11— Kookpraatje. 11.30 Vervolg concert. 12.Concert door Tuschinsky's Se lect Salon-orkest o.l.v. Max Tak. 1.30 Con cert. P. E. J. Appelins van Hoboken, viool en mevr. M. C. Appelius van Hoboken Wymer, piano. 2.152.45 Voordracht door Marie Holtrop. 3.Knipcursus. 4.Piano recital Betsy v. Praag. 4.30 Radio-Kinder koorzang o.l.v. J. Hamei. 5— Max Tak: Hot-Jazz (met gramofoonpl.) 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. (Refreinzang: Bob Scholte), m. m. v. Iren en Lucian, zang. 6.30 R V. J. W. Schotman: China weerspie geld in de litteratuur. 7.Moderne Fran- sche Kamermuziek o.l.v. C. Höweler. Bram ■Mendes, viool en M. van Ijzer, piano. 7.30 Prof. Dr. D. Cohen: Een reis naar Grieken- Tand (III). 8.Omroeporkest o.l.v. N. Treep m. m. v. het Friesch Vocaal kwartet, o.a. Friesche Liederenpotpourri, Samehtini. 8 50 „Voor den Politierechter", schets van en door Koos Koen. 9.20 Muziek van Vroeger. (Omroeporkest). 10.Vaz Dias. 10.15 Om roeporkest o.l.v. N. Treep. O.a. Ouv. „Mari- tana", Wallace en Ged. uit „Cavalleria rusti- cana", Mascagni. 11.12.Uitzending uit Hotel Palermo, Scheveningen. Dansmuziek door de „Palermo Minstrels". Huizen, 1875 Al. (Uitsluitend K. R. O 8—9.15 en 10.— Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.151.45 Trioconcert. 2Vrouwenuurtje. 3.Modecursus 4. Gramofoonpl. 5.Orkestconcert. 5.30 Gra mofoonplaten. 5.45 Orkestconcert. 6.15 Gra mofoonplaten. 6.30 Orkestconcert. 7.Gra mofoonplaten. 7.10 Causerie. 7.45 Verbonds- kwartiertje. 8.Concert. Orkest en viool solist. 9.Vaz Dias. 9.15 Radiotooneei. 10.Orkestconcert. 11.12.Gramofoon platen. Daventry, 1554 Al. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, ber. 11.05 Lezing. 12 20 Or gelconcert Reg. Foort. 1.20 Leonardo Kemp's orkest. 2.05 Verslag Tenniswedstrijd te Manchester. *2.10 Speeches aan de Lunch van „The English Speaking Union". 2.50 3 20 Midland Studio-orkest o.l.v. F. Cantell 4 20 Grosvenor House-orkest. 5.35 Kinder uur. 6.20 Berichten. 6.45 Verslag Tenniswed strijd te Manchester. 6.55 Beethoven's viool- en pianosonate in G, Op. 30 No. III. 7.10 Fransche causerie. 7.40 Radio-Militair-Or kest o.l.v. B. Walton O'Donpéll m. m. v. May Huxley, sopraan. O.a. 1ste Mephisto-wals, Liszt en Aria's uit „Figaro", Mozart. 9 20 Berichten en lezing. 9.40 Het koor „Tudor Singers" o.l.v. C. Bates m. m. v. Sonia Mol- dawsky, viool. C.r Menuet, Porpora en Tango, Elman, viooboli. 10.40 Dansmuziek. 10.55—12 20 Dansmuziek door Jack Harris en zijn Band. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05, 12.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.05 Kamermu ziek, cello en piano O.a. Sonate, Debussy. 9 50 Vervo'g concert. O.a. Sonate, L. Aubert, viool en piano. Kalundborg, 1153 Al. 12 202.20 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel. 3.30 Zang door Sören Stein m. m. v. V. Fischer, piano 3 50—5.20 Concert uit Rest. „Wivcx". 8 20 Deensche muziek o l.vReesen. 9.05 Radio tooneei, 9.45 Hongaarsche volksliederen door Olga K. Kalliwoda m. m. F. Jensen, piano. O.a. liederen van Koda v. 10.20 11.20 Deensche muziek o.l.v. Reesen. o.a. 2de svmphonie. Op. 15, Nielssn. 11.2012 50 Dansmuziek. Langenberg, 473 Al. 7.25—8.20 Kur. on- cert uit Bad Pyrmont. 12.201.10 Kapel Horwath Sandor. 1.20—2.50 Concert o.l.v. Wolf. 5.20—6.35 Gramofoonplaten 9 .Götterdammerung" (derde acte) van R. Wagner. Dirigent: Buschkötter. Regie: An- heisser. Rome, 441 Al. 8.20 Gramofoonpl. 9.05 Concert m. m. v. Roma kwartet, o.a. kwartet in g kl.t., Op. 10, Debussy. 9.50 Radio-too- neef Hierna: Vervolg ccncert. Brussel, 508 Al. en 338 Al. 508 M 12.20 Sel. „Carmen", Bizet. 1.30 Vervolg „Carmen". 5,20 Concert o.l.v. Kumps. 6 50 Gramofoonpl. 8.20 Concert o.l.v. Fr. André m m. v. Thelma, zang. 10.30—11.20 Gra mofoonplaten 338 M.: 12.20 Gramofoonpl 5 20 Concert o.l.v. André. 6.50 Gramofoon platen. 8.20 Balletmuziek o.lv. J. Kumps. 9.20 Hoorspel. 9.50 Vervolg concert. 10.30 11.20 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 Al. 8.20 „Ich schwöre bei Gott leerspel van L. Spitzer. S.45 Con cert door orkest en koor uit Brunswijk 9.20 „Mittsommernacht" van A. Schnack en Edm. Nick. 10.05 Concert o.l.v. Franz Marszalek. 10.40 Berichten en hierna tot 12.20 Concert uit Hamburg. Ca. 2 uur 's nachts uit Chicago: Verslag Wereld- kampioenschap boksen Schmeling— Sharkey uit het Engelsch door A. Treub. 61) niet om te noemen. Nina kwam uit de achterdeur zoo pas en ik zei een paar wooi den tot haar, zooals ik gewoonlijk doe, ziet U Iets sarcastisch. Ik en zij konden het nooit goed samenvinden. Brutaal nest met haar parley voo en haar wee-wee —Is zij niet hier geweest? Neen. Zij was op het punt hierheen .e komen. Zij maakt me meestal gek als de auto met goed gaat. Toen zag ze een vreemdeling da k'i na^uur^j'£ *n *1U'S teru®' Zei Meadowbank iets over haar? Hij vroeg me wie zij was, meende, da, 2lJ een slim klein ding was, totdat ik hem zei, *aj ze mij toescheen, toen hield hij zijn mond ren' 3'S a"e mannen voor Clinton keek den ander peinzend aan en streek over zijn kin Welken kant keek hij uit toen hij neerge- ten werd? vroeg hij kalm. rha. it moet U mij vragen! antwoordde de 'leur. Ik heb geen oogen achter in mijn Parlez-vous en oui, oui. 4 Donderdagavond vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den heer C. A. van Staveren, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Ingekomen was een schrijven van het P. E. N. inzake opmeting der perceelen in de ge meente Graft, zulks omtrent een in de vorige vergadering door den heer Koppen gestelde vraag aan B. en W. Dit schrijven behelst, dat direct door de verbruikers in deze ge meente geen nadeel zal worden ondervon den. Bij eventueele verhuizing zal deze op meting door de directie van het P.E.N. wor den toegepast. De heer Koppen oordeelde, dat het ook geen voordeel zal brengen Het blijft een aan deze inwoners opgelegde boete. Hij achtte zulk een handeling van het P.E.N. een beetje onzinnig. De heer Jongkind was van meening, dat het personeel aan het P.E.N. van dien aard is, dat men voor alle mogelijke werkzaamhe den menschen genoeg heeft. De heer J. C. Heijnis meende, dat bij ver huizing deze opmeting geen voordeel voor de toekomstige bewoners zal brengen. Ingekomen was een schrijven van de bo vengenoemde directie inzake het distribuee- ren van de P.E.N.-spaarbusjes, zulks inge volge van een in de vorige vergadering ge- uiten wensch van den heer Ton. De voorzitter deelde mede, dat ter secreta rie elf busjes zijn aangevraagd. De lijst is reeds doorgezonden aan de Directie van het P.E.N. De heer Ton kon ^ich vereenigen met de door het P.E.N. - te distribueeren spaarbus- jes. De raming van ontvangsten en uitgaven der gezondheidscommissie, zetelende te Pur- merend over 1932. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan, dat door de gemeente Graft een bijdrage verschuldigd is van 0.02 per inwoner, zoodat in totaal zal moeten worden bijgedragen een bedrag van 19 16 (naar raming). De door den gemeenteraad van de Rijp en door Ged. Staten van N.H goedgekeurde be grooting, dienst 1932, van het Vleeschkeu- ringsbedrijf. Ingekomen was nog een schrijven van Ged. Staten inzake vrijstelling onderwijs in lichamelijke oefeningen. De voorzitter deelde mede, dat door Ged. Staten voor de O.L. scholen dezer gemeente tot 1 Juli 1933 vrijstelling van bovenvermeld onderwijs is verleend. Ged. Staten merken echter bij deze beschikking op, dat na in gewonnen advies van den inspecteur van het lager onderwijs te Alkmaar, naar de mee- hing van gemeld college, naast de O.L.- school te Westgraftdijk een terrein is gele gen, hetwelk met geringe kosten geschikt zal kunnen worden gemaakt voor beoefening van klein-tereinspelen en daarover spoedig de beschikking kan worden verkregen. Ged. Staten noodigen derhalve ook het gemeente bestuur uit daartoe stappen te doen, opdat in afwachting van eene definitieve regeling in het volgende jaar met het onderwijs in bovengemeld vak gedeeltelijk een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Tevens deelde de voorzitter mede, dat in B. en W. deze zaak in behandeling is geno men. Het in de circulaire genoemd terrein achtte spr. moeilijk om voor lichamelijke oefe ningen in te richten, waar het de kinderen van Oostgraftdijk een bezwaar is, zulk een afstand te moeten afleggen, alvorens bij het terrein voor lichamelijke oefening te zijn. De heer S. Heinis vroeg den voorzitter of het in 1933 met dit onderwijs geheel voor elkaar is? Hoe is in deze de zienswijze van B. en W.? Het terrein te Westgraftdijk ligt slechts plm. 600 M. verder verwijderd als het door het college van B. en W. bedoeld terrein. De heer Brouwer zeide, dat de vele kinde ren der school te Oostgraftdijk een lange reis achter den rug hebben alvorens zij op school zijn. Hier moet ook rekening mee wor den gehouden. De heer Koppen bracht in het midden, dat •de raad reeds heeft besloten t.z.t. het terrein hoofd. Hij zat een poosje daar op het benzine- vat, toen stond hij op en leunde tegen den muur en scheen een oog te houden op den ge heel en vervloekten boel. Clinton wees op het dunne stukje staal, dat in het haar van den doode te zien was. Je gebruikt natuurlijk niet zulk soort gereedschap? vroeg hij met gedempte stem. De chauffeur boog zich voorover en bekeek met afkeer het korte eindje gepolijst staal Toen hij opstond, was zijn gezicht bleeker dan ooit. Ik gebruik een massa gereedschappen, die er zoo uitzien, zei hij uitdagend, maar dat daar is niet van mij. Clinton knikte met het hoofd en keek met oprecht leed naar wijlen zijn ondergeschikte Hij was een goede kerel, zei hij lang- zam en er zal heel wat voor den moord be taald worden. Er heerschte een kort oogenblik stilte, ge durende hetwelk Clinton, sir Peter en de chauffeur ernstig naar het lijk keken, toen kwam dr. Brenner haastig door de laan aan- Ioopen, gevolgd door den agent in burger- kleeding. De dokter schrikte toen hi] de brei- nald zag. Moord? riep hij. Het ziet er wel naar uit, zei Clinton k°l!ffIk heb om den ziekenwagen gestuurd, zei de agent in politiek zachtjes met zijn nntren on^eloovig op het lijk gericht bij Dik in orde te doen maken. Thans bestaat er een voetbalvereniging te West- en Oost graftdijk. Een geschikt terrein voor deze ver- eeniging was ook van belang. Misschien wil deze vereeniging ook wel over een goed ter rein beschikken. De voorzitter deelde den heer Koppen me de, dat met het bestuur van den Eilandspol der over dit terrein zal worden gecorrespon deerd. B. en W. hopen in 1933 de beschikking hierover te hebben. De heer Koppen bracht in het midden of dit werk soms een object voor de werkver schaffing zal kunnen zijn. De heer J. C. Heijnis meende, dat het in orde brengen hiervan niet veel werk zal vra gen. Verordening vaststelling vergunning inza ke het opnemen van het heffen van een recht voor societeitsvergunningen in deze gemeen te. Na eenige mededeeling van den voorzitter werd hiertoe zonder eenige discussie beslo ten. Benoeming agent der plaatselijke arbeids bemiddeling voor Graft. Alvorens daartoe over te gaan werd door den voorzitter voor gelezen de door B. en W. in de vergadering van 13 Juni j.1. vastgestelde instructie. In deze instructie is opgenomen de bepa ling, dat de te benoemen agent iederen Dins dag en Vrijdag van 9 tot 10 uur zitting moet nemen ter secretarie van Graft, opdat de werklooze arbeiders uit Graftdijk niet naar de Rijp behoeven. Teven beval de voorzitter no. 1 van de aanbeveling aan den raad aan, omdat de heer Klok naar tevredenheid het correspondentschap heeft waargenomen. De heer Koppen informeerde of de heer Klok een benoeming zal aanvaarden, daar de belooning gering is en thans te Graft moet worden zitting gehouden. De heer S. Heijnis bracht in het midden, dat twee dagen zitting voor Graft voor ge organiseerde arbeiders een bezwaar kan zijn, daar werklooze arbeiders zoo vlug mogelijk zich bij den agent moeten laten inschrijven. De voorzitter deelde hierop mede, dat de heer Klok bij benoeming ook thuis in de Rijp de werklooze arbeiders bij voorkomende ge vallen wel van dienst zal zijn. Ook de direc teur van de districts-arbeidsbeurs kan zich met de benoeming van den heer Klok veree nigen. Daarna werd overgegaan tot stemming en bleek, dat de heer Klok met vijf tegen twee stemmen is benoemd. Op den heer Bax wer den twee stemmen uitgebracht. Zonder eenige discussie werd daarna over gegaan tot het nemen van het besluit tot af- en overschrijving der begrooting, dienst 1931. Winkelsluitingswet. De voorzitter deelde mede, dat is ingekomen een adres van A. Tuinzaad te Westgraftdijk e.a. om bij plaat selijke veordening te bepalen, dat gedurende den zomertijd in de gemeente Graft de win kels tot 9 uur geopend mogen blijven. Dit be sluit behoeft de goedkeuring van de Kroon. De heer Jongkind informeerde of er geen toelichting bij het adres is ingezonden. De voorzitter antwoordde ontkennend. B. en W. hebben echter een toelichting bij dit besluit, zooals gebruikelijk. Het adres is echter zonder eenige vemelding van de nood zakelijk tot het nemen van het besluit ingeko men. Niettemin hebben B. en W. gemeend voor te stellen het verzoek in te willigen. De heer S. Heinis was van meening, dat nu de winkelsluitingswet in werking is, re- questen aan den raad worden verzonden. Voor de inwerkingtreding van de wet was er ook gelegenheid, doch niemand repte er van. Naar zijn meening hebben de winkeliers er niet veel aandacht aan geschonken. Den heer Ton bevreemdde het thans een adres ter tafel te zien betreffende dit onder werp. Naar zijn meening zijn geen motieven aanwezig om dit adres in te willigen. De oorzaak is dat de heer Tuinzaad wegens overtreding der winkelsluitingswet een be keuring heeft gehad. De voorzitter meende, dat het college op pesconlijke aangelegenheden niet kon in gaan en derhalve dit voorstel doet, omdat het naar de meening van genoemd college in het belang de inwoners is. De heeren Koppen en Brouwer konden zich met de meening van B. en W. vereenigen. Naar de meening van den heer Brouwer is het wel in het belang zulk een verordening in het leven te roepen. Vooral voor de boe ren en hooibouwers. De heer Ton informeerde of ook voor den Zondag een uur openstelling is gevraagd. De voorzitter antwoordde ontkennend. Dit zou ook niet gemakkelijk gaan. Daarna werd het voorstel in stemming ge bracht en met viif tegen twee stemmen aan genomen. Voor de heeren Koppen, Brouwer. Th. Heiinis, Jongkind en Blaauw. Tegen de heeren Ton en S. Heinis. Vervolgens yerd overgegaan tot vaststel- ling van het raadsbesluit ter uitvoering van De dood trad onmiddellijk in, zei de dokter opstaande. Hoe is het gebeurd? Dat zalik U eenigen tijd later vertellen, dokter, beloofde Clinton grimmig. En 't is waar ook, U heeft vanochtend een wond van den butler verbonden, niet waar? Ja Een vrij leelijke meswond onder den arm, antwoordde de dokter. Ik begreep van hem, dat de Chineesche bediende hem bij on geluk stak. U ka-n de wond niet verkeerd voor een kogelwond hebben aangezien, wel? vroeg Clinton hoopvol. De dunne lippen van dr. Brenner krulden zich even om. Zelfs U zou gezien hebben dat het een wond door een mes was, antwoordde hij. Vol gens mij was Spencer zeer gelukkig dat het mes daar trof. voegde hij er bij. Behalve een beetje stijfheid is het niet waarschijnlijk dat hij eenig stoffelijk ongemak er door zal heb ben. Maar deze arme kerel ik kan me niet voorstellen hoe hij neergeslagen werd. Er moet heel wat krachter achter het projectiel gezeten hebben. Ja, antwoordde Clinton, en er zal heel wat kracht komen achter den man, die het afzond. Vlak achter hem En dat zal de poli tiemacht zijn. Geloof me maar! Toen het lijk van Meadowbank wegge baald en de dokter vertrokken was, bleef Clin ton zoo lang stil staan, leunend tegen de garagedeur en het huis met half gesloten oegen aanziend, dat sir Peter iets van sym pathie voor hem voelde en hem eindelijk zacht Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest [Dooi 30. T»b« 80 ct. B* Apo«h. 6 Drogirttq art. 9 lid 3 der Winkelsluitingswet, aanwij zende de dagen waarop de winkelsluitings wet in de gemeente Graft niet van toepassing zal zijn. De volgende data werden aangewe zen kermis te Graft enz., 2e Paaschdag, 2e Pinksterdag, Nieuwjaars- en Oudejaarsdag, Hemelvaartsdag, Goeden Vrijdag, 2e Kerst dag, Zondag voor St. Nicolaas, idem voor Kerstmis verjaardagen koninklijk huis en van 27—30 December, dus 21 dagen. Zonder discussie werd tevens benoemd de commissie tot het nazien der rekening over 1931. Aangewezen werden de heeren Brou wer, Ton en Jongkind. Rondvraag. De heer S. Heinis vroeg den voorzitter inlichtingen omtrent het bezoek van een vrijgestelde van den fabrieksarbei- dersbond. Naar mededeeling had hij van het bestuur dier vereeniging geen ongunstigen indruk gekregen omtrent de houding van B. en W. inzake het vaststellen eener steunrege ling voor werklooze arbeiders. Zijn daartoe al stappen gedaan? De voorzitter deelde den heer Heinis mede. dat het college inderdaad een onderhoud heeft gehad met den heer Aalberse, vrijge stelde van den fabrieksarbeidersbond te Am sterdam. Het verzoek om een rijksbijdrage bij het vaststellen eener steunregeling is ge schied en van den minister zijn bescheiden dienaangaande ontvangen. Gezien echter de groote verscheidenheid der bevolking in deze gemeente is het voor het college 'n moeilijke taak om een steunregeling te ontwepen, waarvan alleen de fabrieksarbeiders zouden kunnen trekken. T.z.t. zal een en ander bij het departement worden besproken Ook de heer Aalberse zag de moeilijkheid van het college in deze kwestie. Ter bestudeering is een en ander in handen van de wethouders. De heer S. Heinis merkte thans op dat B. en W. hun medewerking verkenen. Hij ver zocht dan ook een en ander niet te veel uit te stellen. De heer Blaauw merkte op, dat naar zijn meening, zoo er een steunregeling in het le ven moet worden geroepen, hij voorstander is van een algemeene steunregeling. De heer Koppen sprak den wensch uit, dat het college van B. en W eenige stappen zal doen om van de stofplaag te Oostgraftdijk (Rijksweg) verlost te worden. Hij gaf in over weging dit ter kennis te brengen van den Rijkswaterstaat. De voorzitter beloofde dat B. en W. de noodige stappen zullen doen. Daarna gaf de heer Koppen den wensche- lijkheid te kennen ook de gemeentewegen te doen teeren. Vooral die tusschen het dorp Graft-Noord-einde en Grafterbaan. Spreker heeft daaromtrent inlichtingen ingewonnen. Het resultaat dat wordt bereikt met teeren der wegen moet bevredigend zijn. Naar inge wonnen informatie, bedragen de kosten plm. 14 tot 20 cent per M2. Na het teeren be strooien met split of grind acht spr. van be lang. Tevens was het volgens spreker een object voor de werkverschaffing. De voorzitter zegde den heer Koppen toe een en ander in het college te bespreken en inlichtingen te doen inwinnen. Echter wilde hij mededeelen, dat rekening gehouden moet worden met de financieele draagkracht der gemeente. De heer Jongkind gaf te kennen, aat het in de Beemster gedurende een langen tijd wordt toegepast. Aldaar zou omtrent een en ander gevraagd kunnen worden. De heer S. Heinis vond dat het wegen- vraagstuk in Graft niet goedkoop is. De heer Koppen kwam nog even terug op het terreinspel. Te Oostgraftdijk werd vroe ger door de kinderen immers gekorfbald. De heer Brouwer bevestigde zulks. Meester Gaaf beoefende dit spel met de kinderen. De heer Koppen dankte B. en W. voor de gegeven uitvoering omtrent inlichtingen aan het departement inzake het vaststellen eener steunregeling. Hij zou willen voorstellen een casiscommissie te benoemen, doch dit kan thans achterwege blijven. De voorzitter antwoordde in het college van B. en W. vertrouwen te hebben. De heer J. C. Heijnis verzocht den voorzit- te eenig toezicht te houden door de politic op snel auto-verkeer alhier. Vooral de chauf feur van den auto van de fabriek „De Tijd" maakt zich aan dit euvel schuldig. De voorzitter beloofde de politie voor een en ander opdracht te geven De heer S Heinis informeerde naar het vaststellen eener nieuwe politieverordening op den schouder klopte. Een droevige zaak, Clinton, zei sir Peter plechtig. Er moet nauwkeurig onderzocht worden. Dat zal gebeuren, beloofde Clinton grimmig. En ik zal het onderzoek leiden. Hij keerde zich tot den chauffeur. Gaat die auto van je? vroeg hij opeens. Ja, antwoordde de chauffeur onzeker. Goed. Breng ze op gang. Weet je Douglass Street, Ponsonby? Eh ja. Goed. Je moet een briefje brengen aan mevrouw Clinton. Zij is daar op bezoek. Terwijl de chauffeur zich klaar maakte en de auto op gang bracht, schreef Clinton haastig op een blad van zijn notitieboekje een Saar regel, die zijn vrouw meldden, dat leadowbank dood was en nog een paar, om haar te vragen dadelijk naar Meadowbank's vrouw te gaan en bij haar te blijven in dit uur van driefheid. Toen dit gedaan was, scheurde hij het blad uit, vouwde het en gaf het aan den wachten den chauffeur. Het adres staat er op, zei hij. Ga nu En zwijg over deze zaak. De chauffeur en de auto gingen en toen zij verdwenen waren, wendde Clinton zich tot sir Peter, die zwijgend wachtte. Zij keken elkan der een oogenblik aan en het bleek duidelijk, dat ieder een hoedanigheid in den ander vond, die hun vijandschap verminderde. Dit maakt de zaak van gisterenavond nog ingewikkelder, sir Peter, zei de detective voor Graft. De voorzitter zegde toe t.z.t. met een ont werp ter tafel te zullen komen. Daarna ging de Raad in comité. DE NOOD IN DEN TUINBOUW. Het antwoord van Ged. Staten van Noordholland op de vragen van het Statenlid den heer P Kostelijk Pz. Zooals wij dezer dagen meldden heeft de heer P. Kostelijk Pz., te Heerhugowaard, lid van Prov. Staten, eenige vragen aan Ged. Staten gericht in verband met den nood in de tuinderij. In hun antwoord zeggen Ged. Staten, dat de commissie onder voorzitterschap van prof. dr. G. Minderhoud, tot taak heeft maatrege len te beramen ter verbetering van de, ook afgezien van de tegenwoordige, zeer bijzon dere tijdsomstandigheden onbevredigende toestanden in den land- en tuinbouw in Noordholland; het spreekt vanzelf, dat door haar geen voorstellen zonder grondige voor bereiding kunnen worden gedaan en dat deze voorbereiding tijd vordert. In het bijzon der geldt dit ook het vraagstuk van de distributie van tuinbouwproducten. Ged. Staten zijn van oordeel, dat, hoezeer het betrachten van spoed gewenscht is, de aard van de problemen, waarmede de com missie zich bezig houdt, niet een zoo snelle behandeling toelaat, dat reeds voor den nieuwen oogst eenige regeling kan zijn tot stand gekomen. Aan de commissie is advies gevraagd om trent het in de vergadering der Staten van 1 December 1931 ingediende voorstel van de heeren S. Rodrigues de Miranda en E. Polak tot het instellen van een in- en verkoopbureau van tuinbouwproducten. De commissie heeft dienaangaande rapport uitgebracht, doch dit rapport bevatte niet de gegevens, welke Ged. Staten noodig achten tot het uitbrengen van praeadvies aan de Staten. Om die reden zijn aan de commissie bij schrijven van 1 Juni 1932 nadere gegevens gevraagd. Zoolang deze gegevens niet zijn ontvangen, moet het uitbrengen van prae advies worden opgescnort. Ged. Staten wijzen er op, dat bij de behan deling van hun voordracht van 1 Juni 1932 de gelegenheid zal bestaan over deze aange legenheid van gedachten te wisselen. STEUN AAN DE VARKENS HOUDERIJ. De bond van vleeschwarenfabrikanten „O. V." te Deventer, heeft aan de Tweede Kamer een schrijven gezonden, waarin hij, kennis genomen hebbende van het wetsontwerp tot steun aan de varkenshouderij, het niet ver antwoord acht in deze tijden van kwijnende industrie, van loonsverlaging en massa-ont slag, een speciaal volksartikel als varkens- vleesch, kunstmatig duur te maken en daar voor een wet in het leven e roepen, welke diep ingrijpt in de maatschappelijke verhou dingen, een heirleiger van ambtenaren kweekt en tot grove misbruiken aanleiding kan geven Waar de varkensmesterij niet uit sluitend een boerenbedrijf is, daar zouden bij regeeringsbescherming deze als paddestoelen uit den grond rijzen, tenzij dit bij de wet verboden zou worden en dus wederom een stukje Nederlandsche vrijheid verloren zou gaan. Met het importeeren van voederartike len, welke in den vorm van varkens met ver lies weer geëxporteerd worden, is naar hunne meening geen enkel Nederlandsch be lang gediend. Wil de regeering steunen, dat zij dit dan doe, indirect, door het zoo mogelijk afdwin gen van exportgelegenheid en direct, door het vaststellen van een minmum-prijs en het tij delijk geven van toeslag uit de schatkist, zoo lang deze minimum-prijs niet bereikt mocht zijn. Daarom vraagt adressant de .Kamer haar goedkeuring aan het wetsontwerp te onthou den. DE MOLENAARS EN DE TARWEWET. Te Amsterdam werd door het dagelijksch bestuur en de adviseurs van den Alg. Nederl. Molenaarsbond eene vergadering gehouden om te bespreken den toestand, waarin de tarwe-molenaars zijn geraakt door de wijze van uitvoering van de tarwewet, en om te be slissen welke houding de molenaars hebben aan te nemen in verband met den aanstaan den tarwe-oogst. De secretaris van den bond, de heer Schrij ver, hield eene inleiding over de onware be wering in landbouwbladen als zou de mole naarsbond tegen steun aan tarwe-verbouwers zijn. De molenaars willen echter niet de bedaard. We hebben te doen met iets ergers dan een inbreker, die speelkaarten rondstrooit om de zaak een cachet te geven. Wij hebben een zeer slim moordenaar in deze zaak en ik zal hem pakken voordat hij het mij doet. We zullen naar binnen gaan en het bureau opbel len en een paar mannen meer krijgen. Hij ging voor naar de achterdeur van het huis. Ik hoop, dat die chauffeur van U pro beert weg te komen, zei hij over zijn schouder. Ik heb hem de kans gegeven. Oh, Beamish is volkomen onschadelijk, dat verzeker ik U, antwoordde sir Peter, toen hij den detectieve in de keuken volgde. Nu, hij ziet er niet naar uit, zei Clinton. Lee Wang keek op van zijn werk, toen de beiden door de keuken liepen en zijn gelaat was van angst vertrokken, terwijl hij twee borden op een plank boven zijn hoofd zette. Hij kroop weg toen de detective hem naderde en schuilde angstig i neen hoek. Clinton zag hem koel aan en zijn lippen krulden zich minachtend. Het was duidelijk dat de moed van den Chinees ernstig gele den had door de emotievolle voorvallen van den morgen. Ik niet weet! Ik niet weet! Houd je mond! beval Clinton hardop. Niemand zal jou dooden! Ik niet weet! Ik niet weet! Ik zal je ik niet weten als je je mond niet houdt! dreigde Clinton, dichterbij ko mend. Waar is Nina,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5