^Binnenland Theorie eri praktijk. JCunst en Wetenschap ^fcheefxstijdUtqen N££C£MS IUST/M. rvnk aan het spreekwoord: Alleen wie de ■^id van anderen lief heeft, is zelf de vrij- ^•H waard Laat inen zich hieraan eens wat spiegelen. Gebruik andere middelen dan Setraat, beroof mede-arbeiders niet van hun Iriièeid en laat het vereenigingsrecht onge- Dan zal men meer bereiken dan nu, Üaar een groot deel van het publiek die ver dingen met weerzin aanziet. Op verder geschrijf zal ik niet ingaan. Mijn «evoelens heb ik gezegd, en het verheugt mij *iet te vergeefs. Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte. Mijnheer de Redacteur, Schrijver dezes, zelf georganiseerd, heeft énkele malen 't tooneel gadegeslagen, bij 't spoor, waar de „onderkruipers" worden af gehaald, terwijl Zondags de personen door enkele posten in het oog worden gehouden. ]k vind het walgelijk, want sinds wanneer is de katholieke bond verplicht de linkergroep paar de oogen te zien? Sinds wanneer is een bondslid, die geheel zijn leiding volgt en niet onder zijn contract werkt een onderkruiper? Toen 't vorig jaar in Amsterdam door de Fe deratie gestaakt werd en de moderne bouw vakarbeiders bleven werken, waren zij toen ook loondieven enz.? Nu er thans volgens ^De Bouwer" van 16 Juni in Amsterdam weer gestaakt wordt bij de patroons aange sloten Bij Amstels Bouwvereeniging, waar de drie groote organisaties staken en de Fe- deatie blijft werken, zijn dat nu ook onder kruipers en arbeidersverraders? 't Is mij op gevallen, dat de laatste 't grootste aandeel in dit relletje heeft en daarom zou ik haar leden vezoeken eens naar Amsterdam te gaan en hun makkers daar eens naar huis te brengen. Men moet niet denken dat men 't algemeen belang dient met zulke relletjes. Fen verstandig mensch denkt er anders over. Als 't een ondekruiper was in den zin van 't woord, dan zou ik zelf aan zoo'n plechtig thuisbrengen meedoen, maar nu, juist omdat ik georganiseerd ben en het bondsbelang bo ven alles stel, zou 't gezegde van een groot secialist hier op zijn plaats zijn: „Laten wij elkander niet verketteren". Want de groote man ziet glimlachend toe en gaat als derde met 't resultaat strijken. Daarom, scheldt nimmer tegen iemand, die zijn hoofdbestuur volgt. Wat voor zin heeft anders de orga nisatie? Is er soms meeningsverschil, dat moet men dan met zijn hoofdbestuur uitma ken. Wat zouden de modernen en federatie ven zeggen als plotseling een groep leden on trouw werd? Ik vermoed, dat zij wel ge royeerd zouden worden, 't Doel van mijn schrijven is niet om kleinzielig te critiseeren, maar alleen 't publiek eens op de hoogte te stellen van wat hier gaande is. Dit is een zuivere kwestie voor de bonden onderling, die toch zeker niet op straat uitgevochten dient te worden, omdat men daarmede de goede naam van de organisatie geen voor deel doet. Hoewel ik er een tegenstander van ben onder 'n letter te schrijven zie ik mij toch daartoe genoodzaakt. Men kon ook wel eens een post voor mijn huis plaatsen en me zoo lastig vallen. Met dank voor de plaatsing, J. H. HONGERSNOOD IN RUSLAND De toestand van de kolonisten van Hol- landsch-Duitsche afstamming in Rusland wordt van dag tot dag wanhopiger. In den loop van de laatste maand ontving het Hollandsch Doopsgezind Emigranten- Bureau weer een twintigtal brieven uit Rus land, ten deele bedankbrieven voor de ontvan gen levensmiddel-kl eerenpakketten, ten deele hartroerende smeekbeden van menschen die nog geen pakketten hadden ontvangen. Wij late de noodlijdenden zelf aan het woord: uit een brief, dato 7 Mei. Aangezien ik door mijn zuster uw adres ontving, wil ik in mijn grooten nood u 'n bede doen toekomen. Wij zijn vluchtelingen, hebben alles ver loren wat ons lief en waard was en wat de mensch voor levensonderhoud noodig heeft Wanneer gij ons met iets helpen kunt, help ons dan, want mijn kinderen lijden gebrek en het is zeer hard voor het hart van een moeder, wanneer de kinderen niet meer het noodige voedsel en de noodige kleeding hebben. Tot hiertoe door God's hulp en bijstand gekomen, hoop ik nu o puw hulp, want ik neem aan, dat het geen toeval was. dat ik uw adres ontving Het valt zwaar in Rusland te leven, vooral indien men er vreemd, eenzaam en zoo arm is. uit een briefkaart, dato 21 Mei. ik vraag dringend om ondersteuning in levensmiddelen, want ik lijd aan mijn hart, ben van mijn man verwijderd en ik weet niet of hij nog leeft. Hierbij mijn adres andere briefkaart, dezelfde datum aangezien wij hier slecht voorzien zijn van levensmiddelen, deel ik u mijn adres mee en vraag u dringend om hulp. Mijn man is naar Archangel gedeporteerd, en wij bevinden ons in een treurigen toestand. Zelf ben ik zieke lijk, ik smeek u om hulp. uit een ongedateerde brief ik ben u weliswaar onbekend maar, aange zien wij reeds van velen gehoord hebben dat u hen helpt, die in nood zijn, zoo kom ik toch met mijn smeekbede tot u. Indien het eenigs- zins mogelijk is, steunt u mij dan door toezen ding van een pakket levensmiddelen, want *i]i kunnen zóó toch niet verder leven. Wij zullen u van harte dankbaar zijn en God ®oge het u vergelden, wat gij ons doet. Helpt °o« zoo spoedig mogelijk. uit een brief, dato 8 Met, *an «en predikant heb ik uw adres gekre- sjjn en op zijn raad wil ik met mijn verzoek a komen. Ik vraag niet voor mijzelf, maar j0r ®'in moeder en mijn twee zusters. In mc>est ik het hu'S «it en nu werk :k ziin *°'enmijnen. Mijn moeder en zusters itiL*nog ,te huis, moeder is oud en zwak en w. en- zonder brood. De zusters gaan hebt* H -'* ko"ektief, en, als zij thuiskomen wj Z1J nog niet genoeg brood om zich te nupr aan v'eesch of zoo iets valt niet heli*/ 3enken. Zelf kan ik ze ook bijna niet daap hok^!1* 'k heh het ook zoo krap, van- Ik 4 n°g brood tot van avond, maar nie' of ik morgen nog wat hebben zal. ik dani. u'f een brief, dato 20 April. u ook voor het pakket, dat gij mij gezonden hebt Ik heb mij er zeer over ver heugd, omdat ik met mijn dochter, die reeds veertig jaar ziek is, uit mijn huis ben gezet. En mijn man is gestorven. Hartelijk dank voor uwe liefdegave. "it een ongedateerde brief. het was voor ons een groote vreugde zoo onverwachts een zending te ontvangen en nog wel van geheel onbekenden. Wij en nog velen met ons hebben 'n zwaren winter door gemaakt, er zijn ook menschen van honger gestorven. uit een ongedateerde briefkaart veel dank voor uw hartelijke deelname, dis gij ons in ons leed en onze armoede bewezen hebt. Verleden maand heb ik mijn eenigen kostwinner, mijn man, moeten begraven. Hij stierf aan typhus en ook vele anderen van de onzen. uit een brief, dato 10 Mei. want de toekomst is zoo donker, en wij zijn allen hongerig en slap. Wij eten een dunne soep, brood is niet in huis. Ook is het moei lijk voor mij de kinderen te troosten als zij van honger schreien en om een stukje brood smeeken. Ik heb drie kinderen, die steeds uit kijken naar brood. De kleine Hans, van vier jaar zit dikwijls aan de tafel en schrijft: het buitenland moest rijst en manna sturen. Ik zie eiken nacht het aanbraken van den dag met schrik tegemoet, wan zoodra de kinderen de oogen opendoen, huilen zij om brood en ik kan hen toch geen ontbijt geven. uit een brief, dato 22 Mei. aangezien ik Uw juiste adres niet heb, schrijf ik in het vaste vertrouwen, dat deze brief toch in milddadige handen komen zal en harten zal openen, die zich over ons er barmen. Ach, hoe groot is de nood en hoe ver ergert deze nog van dag tot daif. Ik, de vader van het gezin, ben door honger en zwakte tot geen arbeid meer in staat. Ook mijn vrouw lijdt in de hoogste mate door honger en haar longen zijn zeer aangedaan. Daarbij nog vier kleine kinderen, die nog niet werken kun nen, en die van hooger bijna niet meer op hun voeten kunnen staan. Alle zijn wij bijna naakt en loopen blootvoets. En wat het meeste pijn doet, is de honger. Onze voeding bestaat tegenwoordig uit onkruid, allerlei wortels en water. Bij dergelijke diep rampzalige toestanden, in vergelijking waarmede wij hier in Neder land toch feitelijk nog leven als in Abraham's schoot, meent ons Bureau, ondanks de crisis hier te lande, toch nog met groot vertrouwen een beroep op de milddadigheid in Nederland te mogen doen, om ons te steunen in ons werk. In de laatste maanden werden in zeer grooten getale van het centrale adres in Berlijn uit levensmiddel-kleerenpakketten naar Rusland gezonden, die blijkbaar geregeld komen in handen van hen, waarvoor zij bestemd zijn. Ieder dergelijk pakket bevat een flanellen hemd, een pond spek, drie pond rijst, drie pond meel, een pond suiker. Wij doen hierbij een dringend beroep op steun voor dit werk. Wie hier spoedig helpt, helpt dubbel. Voor het Hollandsch Doopsgezind Emigranten-Bureau Ds. S. H. N. GORTER, Voorz. Rotterdam, Vijverweg 3. Dr. Z. KAMERLING, Secr. Leiden, Zoeterw. Singel 43. C S. ALTMAN, Penningm. C. S. ALTMANN, Penningm. 42 B, gironummer 32305. Wilt flf) 11 weer fmch ea opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daarnit voortvloeiende lusteloos heid. gebruik dao Foster's Maagpilllen. 0.65 pw flacon. Binnenkort zal het Wetsontwerp, houden de regeling omtrent de uitoefening der Art- senijbereidkunst door de Tweede Kamer in openbare behandeling worden genomen, en zijn wij goed ingelicht, zelfs zeer sipoedig De meerderheid van de Commissie, uit de Tweede Kamer samengesteld, teneinde om trent dit Wetsontwerp te rapporteeren, kom' tot de conclusie, de aanneming daarvan te moeten ontraden. De minderheid der Commissie verklaart zich vóór dit nieuwe Ontwerp. De hoofdstrek king van deze Wet is blijkens de Memorie van Toelichting gericht op het zich ver schaffen van de noodige zekerheid, dat de vervaardiging en de verkoop van Genees middelen, ook in verpakten vorm zal geschie den door bevoegden en in hoofdzaak door apothekers, want de apothekersstand is ten gevolge van de omstandigheid, dat de ver vaardiging van geneesmiddelen en de ver koop hoe langer hoe meer uit handen der apothekers zijn genomen in een moeilijke eco nomische positie gemaakt De Memorie van Toelichting zegt immers op Pag 2 het navolgende: „De geneeskundige wetenschap ging de oude banen verlaten; de toediening van ge neesmiddelen begon in de algemeene waar deering der geneeskundigen achteruit te gaan, en wat werd voorgeschreven werd een voudiger en voor den omvang der werkzaam heden van minder beteekenis. De groothandel en fabrieken gingen steeds meer het werk overnemen. Langzamerhand kwam het berei den van recepten, het werk van wetenschap pelijke en ethische betrouwbaarheid, meer op den achtergrond en kreeg de apotheker voor een deel de taak het een of ander geneesmid del, zooals hij het ontvangen had, af te leve ren. De industrialiseering verminderde het decorum van den apotheker, hi de oogen van het publiek was hij niet langer de onmisbare persoon. Anderen, met name apothekers-as sistenten en drogisten drongen hem terzijde, met steun van het publiek, dat gansch an ders had leeren denken. De aard van het be drijf veranderde en de.bestaanszekerheid van menigen apotheker begon in gevaar te ko men". Het spreekt vanzelf, dat, om dit doel van het Wetsontwerp te bereiken (en dit doel is, aelijk we reeds opmerkten, terwille vani de volksgezondheid aan den apotheker in hoofd zaak "het monopolie te verschaffen van den verkoop van zoo goed als alle geneesmidde len! ook maatregelen moesten worden geno men om zooveel mogelijk de aa"j kondiging van verpakte geneesm'ddelen of verpakte artsenijen aan een strenge controle te onderwerpen en op deze wijze dCArt 8 van het Wetsontwerp laat in deze een duidelijken klank hooren. Wii lezen immers: hoiana Wij behouden ons voor, in he A rrprnndheid bil algemeenen maatre- »"»an tetuur te verbieden of voorwaarde- lijk toe te staan de openlijke aankondiging van verpakte geneesmiddelen of verpakte art senijen, hetzij op de verpakking, hetzij op eenige andere wijze, indien die aankondi ging den indruk kan wekken als ware deze geschikt ter genezing, leniging of voorko ming van door Ons te noemen besmettelijke ziekten. Wij behouden Ons voor, in het belang van de gezondheid bij algemeenen maatregel van bestuur te verbieden de openlijke aan kondiging van, met name of op grond van hun samenstelling algemeen, aan te duiden verpakte geneesmiddelen of verpakte artse nijen, hetzij op de verpakking, hetzij op eeni ge andere wijze, als waren deze geschikt voor genezing, leniging of voorkoming van ziekte, kwaal of gebrek bij den mensch, indien Wij van oordeel zijn, dat het middel schadelijk is voor de gezondheid". In apothekerskringen heeft men gejuicht over dit artikel. Die richting moest het uit. Menige lofuiting op dit nieuwe Wetsontwerp werd opgenomen in het Pharmaceutisch Weekblad; men achtte immers de propagan da en de openlijke aankondiging van genees middelen eigenlijk uit den booze! Voor ge neesmiddelen behoort feitelijk niet te worden geadverteerd, het doet slechts schade aan de volksgezondheid! Elke poging om die openlij ke aankondiging van geneesmiddelen zoo krachtig mogelijk te bestrijden werd dan ook in het Pharmaceutisch Weekblad door de Hoofdredactie ten zeerste toegejuicht. De bestaande Commissie van controle op de aanprijzing van geneesmiddelen, uit het particulier initiatief voortgekomen werd van meer dan ééne zijde dan ook verdacht ge maakt. Zij deed geen goed werk, zij liet veel te veel advertenties toe, het was slechts de arbeid van eene Commissie, die immers door de belanghebbende fabrikanten en Impor teurs was opgericht! In het Pharmaceutisch Weekblad van 28 Mei 1932 No. 22 wordt ons medegedeeld dat binnenkort zeer waarschijnlijk een courant „De Volksgezondheid" zal verschijnen, wel ke aan alle apothekers zal worden toegezon den en welke ten doel heeft (mirabile dictu) propaganda te maken voor de apotheek. Aan het artikel, dat beoogt, bedoelde courant te introduceeren, ontleenen we het volgende: 1. „De idee, aan de klanten een courant of tijdschritf in handen te geven, waarin re clame gemaakt wordt voor de zaak van den uitgever, is tegenwoordig in de zakenwereld algemeen verbreid. Wij apothekers moeten thans overwegen, dit machtige middel ter hand te nemen, waarbij wij zelfs een twee ledig doel kunnen nastreven, n.1. ten eerste om door middel van een gezonde voorlich ting een vriendschapsband te schepfien tus- schen apotheek en de cliëntèle en ten tweede te trachten, de apotheek weer in het middel punt der belangstelling te brengen". 2. „Wij zullen thans eens nagaan, hoe een courant, die als propagandamiddel voor de apotheek moet dienen, er uit moet zien en hoe de apotheker daarvan gebruik moet ma ken, om den handverkoop weer zooveel mo gelijk naar de apotheek terug te brengen (Noot van den schrijver. Let vooral op het woord handverkoop d. w. z. dus de handverkoop uitsluitend door den apotheker en niet meer door den drogist, want de dro gist is mers geen wetenschappelijk man!) 3. L e propagandacourant voor de apo theek moet natuurlijk in zeer beperkten vorm bevatten: berichten van allerlei aard, conver satie en propaganda betreffende de apo theek". 4. „Alhoewel propaganda hoofddoel van de courant is, zouden wij willen waarschu wen tegen overdrijving, die veelal hierin ge legen is, dat vele collega's meenen, dat de propaganda er vuistdik moet opliggen, want zoo redeneeren zij, dat is ten slotte toch de opzet van het geld, dat er in gestoken wordt. In tegenstelling met deze opvatting zouden wij willen voorop zetten, dat de propaganda niet mag opvallen, dat ze zeer bescheiden, haast onmerkbaar op den achtergrond moet treden. Zeer zeker, de courant moet bij pas sende gelegenheden nu en dan de aandacht vestigen op de apotheek, maar steeds in be scheiden vorm". 5. „Nog wensch ik de aandacht erop te vestigen, dat deze courant vooral regelmatig verspreid wordt, waardoor op den duur vaste lezers ontstaan en uit deze vaste lezers komt de vaste cliëntèle voort. Wij zijn ervan over tuigd, dat op den duur de handverkoop weer naar de apotheek zal terugvloeien en slana vooral dit propagandamiddel zeer hoog aan" 6. „Wij apothekers moeten er voor alles voor zorgen, dat de gedachten van de cliën tèle, die in de apotheek wacht, uitsluitend door de apotheek in beslag genomen wor den en trachten, aanknoopingspunten te vin den voor verdere propaganda". 7. „Hoe bereiken we echter al diegenen, die niet ziek zijn en die vaak jarenlang niet in de apotheek komen, m.a.w. hoe kan ik nieu we cliënten verwerven, want voor hen is de propaganda in de allereerste plaats bestemd Om hen te bereiken blijft ons geen ander middel over dan ze te benaderen in hun wo ningen en juist hiervoor is de courant een bij uitstek geschikt propagandamiddel. De cou rant vindt overal een open deur en zelfs daar, waar de deur gesloten is, vindt zij haar weg, onder de deur door!" 8. „Wanneer in den beginne ook slechts een klein percentage der couranten gelezen wordt, de kring der lezers en belangstellen den zal zich langzaam uitbreiden. Men zal zelfs hier en daar al eens over den inhoud van de courant praten en sommigen zullen zelfs tot de overtuiging komen, dat het regel matig lezen van de courant in het belang van eigen gezondheid en die hunner familie is. Deze draden tusschen familie en courant zullen langzamerhand verder gesponnen worden en ten slotte eindigen in de apo theek". 9. „Men moet nu echter ook niet verwach ten, dat het een-, twee- of driemaal versprei den van de courant in zijn rayon een goudre gen op de apotheek zal doen neerdalen, zoo dat na verloop van enkele weken reeds een verdubbeling van den handverkoop zal wor den geconstateerd. Wie zoo denke, beginnen er liever heelemaal niet mee". 10. „Ten slotte zouden wij nog den raad willen geven, van tijd tot tijd een inlegvel letje bij de courant te voegen, waarin men de aandacht vestigt op de speciale preparaten der apotheek". Propaganda-Commissie 1931 van de Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie. Het is eerlijk van Eet Pharmaceutisch Weekblad, dat het, vóór de behandeling van het Wetsontwerp, hetwelk beoogt, den apo thekersstand te beschermen, o.a. ook door de openlijke aankondiging van geneesmiddelen onder strenger controle te plaatsen, aan de tegenstanders van het Wetsontwerp boven staand materiaal heeft verschaft. Het is, als of een veldtochtplan reeds vóór den slag wordt gepubliceerd. Men zal goed doen bij de behandeling van meergenoemd Wetsontwerp de noodige aan dacht te schenken aan de binnenkort te ver schijnen courant „De Volksgezondheid", spe ciale uitgave van den Apothekersstand. CONCERT DOOR ZANGLEERLINGEN VAN MEJ. VEENENBOS. Men schrijft ons: Deze avond had een meer intiem kaïakter, en was dan ook eigenlijk geen concert, im mers op een concert zouden we solisten heb ben moeten hooren, maar zóó rijk zijn we nog niet in Alkmaar. De maatstaf van de critiek kan dus niet verder gaan dan waar- deeren, wat met het aanwezige stem- materiaal, dat bij de een natuurlijk weer beter is dan bij dc ander, door de leerares is be reikt. En zoo konden we met genoegen soms zéér goed dilletantisme en muzikale voor dracht constateeren. Het aantal gezongen liederen is te groot om afzonderlijk te bespreken, zoodat we ons bepalen tot enkele opmerkingen. Een achttal dames zong enkele meer-stemmige werken, o.a. Terzetten uit Zeerstöring Jerusalems van A. Klughardt, waarin men zeer goede mo menten wist te bereiken, en waai op dan ook een welverdiend applaus moest volgen. Tus schen liederen van Bach en Handei, hoorden we een sopraantje, dat muzikaal zong „Liebes Madchen'' van Haydn, en „Smidje" van Wettig Weissenborn. Het eerste gedeelte werd besloten met Engelsche kinderliedjes van H. FrasSimson, heel goed en geestig voorgedragen. Na de pauze werd o.a. zeer gevoelvol ge zongen „Der Tad und das Madchen van Schubert, waarmede de zangeres veel succes had. Behalve de drie kleine liedjes van C. v. Rennes had het aantal Hollandsche liederen o i. wel wat grooter kunnen zijn. Dan was er nog één heer met een lichte, maar zeer goed getimbreerde tenor stem. die enkele opera aria's o.a. van Verdi technisch goed zong, maar er nog wat meer gloed en bravour in kan aanbrengen. De klavierbegeleidingen werden door den heer Jan Couvee zéér mooi uitgevoerd. Mej. Veenenbos en dc heer Couvee hadden bloemen in ontvangst te nemen. Het pro gramma werd door het publiek met aan dacht en waardeering gevolgd, hetgeen zeker uit het herhaaldelijk applaus is gebleken. Tjinegara, 16 Juni v. Hongkong n. Shanghai Tjisadane, 17 Juni v. Shanghai te Manila. HollandAfrika-Lijn. Amstelkek, 18 Juni v. Hamburg n. A'dam. Meliskerk, thuisreis, 18 Juni v. Antwerpen n. Rotterdam. Nijkerk, thuisreis, 18 Juni te Genua verw. JavaNew-York Ltjn. Sembilan. New-York-Java. 17 Juni v. Padang Kon. Ned Stoomb Maatschappij. Ajax, 17 Juni v. Rott. n. Oporto. Haarlem, 18 Juni v. Delfzijl te A'dam. Theseus, 17 Juni v. A'dam n. Kopenhagen. Afhirt® 17 Juni v. Ahcanie to Barcelona Brion, 17 Juni v. Aarhus n. Amsterdam. Crijassen, uitreis, 17 Juni te Barbados. Euterpe, 18 Juni v. A'dam te Kopenhagen. Jason, thuisreis, 16 Juni te TaLamiano. aMrs, 18 Juni v. Londen te A'dam. Merope, 17 Juni v. Triëst n. Fiume. Orestes, 17 Juni v. Salonica ie Smyrua. Pluto, 17 Juni v. Santander n Musel. Salland, 18 Juni v. B.-Aires te Amsterdam. Stella, 18 Juni v A'dam te Hamburg. Tiberius, 17 Juni v. Tanger te Oran. Ulysses, 17 Juni van Gibraltar n. Algiers. HollandAmerika Lijn. Lochgoil, Rott. n. de Pacifickust; 16 Juni v. Cristobal. Lcchkatrine, Vanc.-Rott., 17 Juni v. South- ampton. Maasdam, Rott., n. New-Orleans '7 juni v. Havana. Rotterdam, 18 Juni v. Rott. n. New-Yurk. Statendam, 18 Juni v New-Yoik n Rott. Rotterdamsche Llovd. Baloeran, thuisreis, 17 Juni v. Tanger. Sibajak. uitreis, 17 Juni v. Southamptoo. Kota Tjandi, thuisreis, 17 Juni te Lenden Palembang, 17 Juni v. Hamburg n. Rott. Stoomvaart Mij. Nederland. Benkalis, uitreis, 17 Juni te Calcutta. Marnix v. St. Aldegonde, 18 Juni v A'dam n. Dublin. P. C. Hooft, uitreis, 17 Juni v. Genua. Tawali, 18 Juni v. Batavia 1. v Londen te Amsterdam. Talissa, uitreis, 17 Juni v. Penang. Kon Holl. Lloyd. Flandria. thuisreis, 17 Juni v. Bahia HollandOost- Azië- Lijn. Meerkerk, uitreis, 17 Juni v. Suez. Zuiderkerk, thuisreis, 16 Juni te Manila. Stoomvaart Mij. Oceaan Idomeneus, Japan-Rott., 16 Juni te Shanghai Antenor, Dairen-Rott., 16 Juni te Londen. Eumaeus, Rott.-Japan, 18 Juni v. Shanghai. Mentor. 16 Juni v. Dairen n. Rott. Mvrmidon, Batavia-A'dam, 17 Juni te Mar- seille. Stentor, 18 Juni v. A'dam n. Batavia via Swansea. Emzetco Liin Jonge Johanna, 16 Juni v. Palma n. Londen HollandBritsch-Indië Lijn. Bengalen, uitreis. 17 Juni te Bombay. Bengkalis, uitreis, 17 Juni te Calcutta. Java—ChinaJapan Lijn. Tjileboet, 17 Juni te Manila. EEN OVERVAL. Een 70-jarig landbouwer neerge slagen. Vrijdagnacht zijn twee mannen, vermoe le lijk vreemdelingen, de woning van een land bouwer te Heerlen binnengedrongen Aan den voorkant van het huis hadden zij een ladder geplaatst. Vervolgens sneden zij een ruit uit en drongen binnen. In de be nedenwoning haalden zij alles omver Van beneden gingen zij naa; boven De zuster van den landbouwer lieten zij met rust Deze heeft dan ook niets gehoord. Boven haalden zij ook alles onderste boven. Zij overvielen den 70-jarigen bewoner op zijn bed en sloegen hem zóó erg. dat een daarbij gebruikte bezemsteel door midden brak. Het slachtoffer liep wonden op aar. het hoofd, waardoor hij veel bloed verloor Doordat hij om hulp riep. zijn de kerels tenslotte op de vlucht geslagen. Hevig bloedend is do oude man op handen en voeten naar een raam gekropen, waar hij een venster opende en nogmaals om hulp riep. Omwonenden kwamen toegesneld en waarschuwden de politie. Van de daders geen spoor. Voor zoover tot nog toe kon worden nage gaan worden vermist een heerencostuum en een overjas. INBREKER AANGEHOUDEN. Had verschillende scholen te Ante sterdam bezocht. Zaterdag in de vroegte hebben twee agen ten bij een school op de N. Achtergracht te Amsterdam een 33-jarigen werkloozen boek binder aangehouden, die geen vaste woon plaats heeft en in het bezit van een groot aan tal buitendeursleutels werd bevonden. Hij heeft bekend zich aan een reeks schoolinbra ken te hebben schuldig gemaakt. INVLOED VAN RELLETJES OP LIEFHEBBERIJ VOOR HET RAADSLIDMAATSCHAP. De heer J. Hagchus (chr. hist.) te Vlaar» dingen, die bij de onlangs gehouden relletjes het van de zijde van een zeker deel van het oubliek nogal moest ontgelden, had geen zin langer raadslid te bliiven en bedankte. Zijn opvolger, de heer J. P. Cramer, heeft even eens bedenkt. Diens opvolger is thans de heer C. Scheffer. NEDERL. ROODE KRUIS. Prins Hendrik zal 24 dezer de algemeene vergadering van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Helder presideeren. HET DRAMA TE KERKDRIEL. Verdediging teekent Hooger Beroep aan. Naar wij vernemen, is door den verdediger, mr. Roobol, cassatie aangeteekend in de zaak tegen de drie gebroeders R. uit Kerkdriel, die door het Gerechtshof te Arnhem, wegens den moord op den rijksveldwachter Tap, aldaar op Oudejaarsavond 1931 gepleegd, veroor deel warende eerste tot 13 jaar, de beide anderen tot 10 jaar gevangenisstraf. SPOORWEGPERSONEEL. Overeenstemming bereikt inzakt liinskorting; 5 met 1 juli a.s. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer waarbij medegedeeld is. dat de vijf vakorganisaties besloten het compromis voorstel der directie alsnog te willen aan vaarden, nadat zij het eerst hadden ver worpen, kan worden bericht, dat hierover Zaterdagmorgen een bespreking tusschen de directie en den personeelsraad is gehouden. Beide partijen zijn op basis van dit com promis-voorstel van 31 Mei tot overeenstem ming gekomen, zoodat het personeel op 1 Juli a s. een loonskorting van 5 pCt zal krii- gen. terwijl in het najaar moet worden be slist of met Januari 1933 een tweede maal 5 pCt. verlaging moet worden ingehouden. BRANDEN. Deug del:, k brandweermateriaal is wat anders! Vrijdag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de hofstede van den landbouwer Robin te Heyen (Limb.) Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat spoedig huis en schuur in lichte laaie stonden. De dorpsbrandweer trachtte met een hand brandspuit het vuur te bestrijden, doch de slangen bleken in zoo'n slechten staat te ver- keeren, dat deze poging totaal mislukte. Het gevolg was dan ook. dat de boerderij tot den grond toe afbrandde Het vee werd bijtijds gered. De inboedel ging grootendeels verloren. Twintig varkens omgekomen. Te Maurik is een boerderij tot den grond toe afgebrand. Twintig varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Boschbrand opzettelijk gesticht? Een bosch- en heidebrand woedde op de Veluwe tusschen Beekbergen en Ugchelen. in de bosschen van den beer Ooster. Eenige h.a. jonge dennen werden een prooi der vlammen. Men vermoedt dat kwaadwilligheid in het spel is. Stoomgraanmalen aioebrand. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag brandde te Horst (L.) dé stoomgraanmolen van den heer J. Buvssen geheel af. In den molen waren groote hoeveelheden graan en olie aanwezig, waardoor het pand in een oogenblik tot een geweldige vuurzee werd. De motorspuit van Horst moest zich bepalen tot het nathouden van de aangrenzende oer-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7