Alkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker Jiadionieuws BOND VAN WATERSCHAPPEN IN NOORD-HOLLAND. 5eat££etow SIcSton <k tohlingen heelt be- Honden) fier en dertigste Jaargang. DINSDAG 21 JUNI Algemeene Vergadering in het IJ-Paviljoen te Amsterdam. (Wordt vervolgd)!- Ho. 1^4 1932 Woensdag 22 juni. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend V.A.R.A 6 45—7.en 7.30—7.43 Gymnastiekles 8 Gramofoonplaten. 10— VPRO-mor- genwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven: Schrammelkwintet o.l.v. W Druk ker, m. m. v. L. Fuld, zang; K. Bakker, voordracht en het „Groot Volkstooneel" 12.1-45 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en gra mofoonplaten. 2.15 P. J. Kers: Onze keuken. 3.Voor de kinderen (koorzang, piano en orgelspel, vragenuurtje en gramofoonpla ten). 5.50 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en gra mofoonplaten. 7.H. Kunst: De veiligheid bij het baden en zwemmen. 7.15 VARA- Mandoline-ensemble o.l.v J. B. Kok en gra mofoonplaten. 8.„De olek van de mis daad", hoorspel van Bep Otten (Groot Volkstooneel). 8.45 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, o.a. Balletsute, Popy. 9.30 De avon turen van Wakker en Tropenduit. 9.45 Vaz Dias. 10.Vervolg concert o.a. Offen- baihiana, potp., Conradi. 10.4512.Gra mofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N.C.R.V.) 8.Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.Zang NCR V-Dam askoor 10.30 Zie- kendienst. 11.Concert, M. F. Jurjaanz, harmonium en mej. D. Mijnhout, sopraan. 12.152.Concert. Damesterzet ol.v. Mej L Lauenroth, m. m. v. H. Hcrmann, viool en mej. L. Lauenroth, piano en harmonium. 2.30 Chr Lectuu" door mej Wentink. 3. Concert. Maria Hoving—van Dricl, sopraan, Co van Driel. viool en Ali Baartscheer, piano.. 5.Kinderuur. 6.Uurtje voor de 'landbouwers. 7.Afgestaan. 7.45 Ned. Chr Persbureau. 8.10.Concert door de Chr Harmonievereen. „Harpe Davids" te Ridder kerk o.l.v. A. v. d. Zinden. o.a. Fant. „Wil helm Teil'', Rossini. 8 459,15 Causerie door Dr. H. J. Honders. 9.15 Vervo'g con cert, o.a In Treue fest, marsch, Teike. 10.15 Vaz Dias. 10.25—11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing 12.20 Orgelconcert Quentin Maclean. 1.05 Gramofoonplaten. 1.50 Jack Martin's Hotel Majestic orkest. 2.45 Voor de scholen. 3.20 Het 31ste Nation. Suchar. Congres. Opening door den kardinaal Legaat Lorenzo Lauri. 4.20 Sted. orkest Bournemouth o.l.v. Sir Dan Godfrey m. m. v. Jean Marcus, viool, o.a vioolconcert in g 1:1. t., Bruch en Ouv. Struensee, Meyerbeer. 5.05 Orgelconcert door Norah Milne. 5.35 Kinderuur. 6.20 Be richten. 6.50 Beethovens viool- en piano sonate in es, op. 12, no. 3. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8 20 Alfred Reynolds Programma BBC-theaterorkest, Radio-Mannenkwartet, G. Knight, sopraan en P. Heming, bariton. Dirigent: Alfred Reynolds. 9.20 Ber. en lezing. 9.55 „Up- lift", revue van Mabel Constanduros en Mich. Hogan Muziek van Mark H. Lubbock, m. m. v. soliste, Revue koor en het Gershom Parkington orkest 10.5512.20 Roy Fox en zijn band. Dans muziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M8 05 en 12.50 Gramofoonplaten. 9.05 Populaire Avond, o.l.v. Georges Chepfer. Kalundborg. 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit rest. „Wivex". 3.20—5.20 Omroep orkest o.l.v. Reesen. 5.205.50 Gramofoon platen. 8.20 Griegcorcert o.l.v. Gröndahl, o.a. uit „Peer Gynt" en Sigurd Jorsalfar. 9.05 Zang door Hcrmann Schey, bariton en F Jensen, piano. 0.2Ó Populair concert o. 1. v Gröndahl, o.a. Ouv. Barbier van Sevilla, Rossini en uit ,Die Fledermaus". Strauss 11 10—12.50 Dansmuziek uit rest Nimb. Langenberg, 473 M. 7.25—8.25 Kurcon- cert uit Bad Pyrmont. 11.40 Gramofoonpl. 12 20 Concert uit München. 1.20—2.50 Con cert o.l.v Wolf, o.a. Ouv „Ce Barbier van Sevilla", Rossini en fragm uit „Undine", Lortzing. 8.50 „Goethe", „Weimar und Rom". 10.40—12.20 Concert uit Hotel Zur Post Rome, 441 M. 8.20 Gramofoonpl. 9.05 „II gri lo del focolare", comedie in drie acten van R. Zandonai. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M 12.20 Max Alexys'orkest. 5.20 Sonatencon- cert, viool en piano. 5.50 en 6.50 Gramo foonplaten. 8.20 Gala-concert o.l.v. D. De- fauw, m m v. mevr. N. de Clery, zang en hierna gramofoonplaten. 338 M.: 12 20 Zie 508 M. 5.20 Trioconcert. 6.20 en 6.50 Gra mofoonplaten. 8-20 Zie 508 M. Hierna gra mofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 8.20 „Wo die Spree ent- springt". hoorspel met muziek van W An- dert 9.20 Vroolijk uurtje m. m. v. solisten. 10.20 Berichten en hierna tot 12.50 Dans- mii7iek door Hans Schindler's orkest uit het Engelsch door A Treub 62 Lee Wang wierp een smeekenden blik op sir Peter, die onbeweeglijk midden in de keuken stond» en op zijn knieën vallend, boog hij het hoofd op den grond, en vouwde zijn handen in zijn mouwen over zijn maag. Ik niet weet, pleitte hij, en hij knikte zoo met zijn hoofd, dat zijn voorhoofd hoor baar op den getegelden vloer bonsde. Clinton keek hem een oogenblik ongeloo- v'g aan, toen keerde hij zich met een scher pen lach af. Die klap achter zijn oor zal zijn hoofd wat in de war gebracht hebben! zei Slr Peter toen hij uit de keuken ging- Hij is een keetje gek, nietwaar? vroeg hij. Hij is een vreemd wezen, gaf sir Peter alm toe. Maar de doorsnee Chinees is veel envoudiger dan onze romanschrijvers on» 1 en doen gelooven. pencer stond half van zijn stoel op, t°yn e Wee jongelui de kamer verlieten, kreunde n en zonk weer achterover. Hij reikte dr d€ sigarenkist, opende ze, maar veran- De Vereniging van Noordhollandsche waterschappen, hield Maandagmorgen in het IJ-Pa\iljoen te Amsterdam een zeer druk bezochte vergadering, die in het teeken stond van de door verschillende waterschap- pen gewenschte opheffing van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorder kwartier waarover wij in ons nummer van 6 Juni uitvoerig het standpunt van het be stuur publiceerden. Voorts stond de vergadering in het teeken van agitatie tegen de door Ged. Staten ge lanceerde gedachte van samenvoeging van verschillende waterschappen, aangezien ver schillende waterschappen geen reden van bestaan meer hebben, aangezien het wegen- onderhoud reeds in andere handen is over gegaan. In een yergadering van bannebestu- ren Donderde" j.1. te Hoorn gehouden had men reeds si, ing genomen tegen deze gedachtengang, die den steun had gehad van het bestuur van de Vereeniging van Noordhollandsche Waterschappen. Men oordeelde het onjuist, dat het bestuur dit advies had gegeven zonder daarin de vergadering te kennen. Na vaststelling van het jaarverslag werd de rekening in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op een bedrag van 4159,69, na- deelig 471,62. De begrooting voor 1933, werd in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op een be drag van 3480. Toen de voorzitter aan de orde stelde de verkiezing van 2 bestuursle den, stelde de heer van Wijk, Benningbroek, de vraag of de aftredenden achter het be- stuursadvies van Ged. St. stonden. Als dit het geval was dan kon hij hun zijn vertrou wen niet geven. (Applaus). De voorzitter, de heer J. Comman deur K.Az. antwoordde, dat het bestuur deze vraag niet kon beantwoorden Men was vrij in het kiezen van bestuursleden. De heer de Bruin oordeelde het wel noodig, dat men wist hoe het stond. Hij ondersteunde de vraag van den heer v. Wijk. De heer Kuiper vroeg of het bestuur aan Ged. St. geadviseerd heeft tot opheffing van de bannen. De voorzitter.' Dat is niet aan de orde. De heer Bruin: Voor ons is het wel aan de orde. Als aldus geadviseerd is, dan heeft het bestuur tegen den zin van de leden gead viseerd. (Applaus). De voorzitter stelde hierop voor de stemming uit te stellen tot na de behandeling van het verzoek van de banne Berkhout om de betreffende circulaire van Ged. St. te be spreken. Hiertoe werd besloten. Aan de orde kwam hierop het verzoek van het waterschap „de Beemster" om te bespre ken de opheffing van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier. De heer Droog, Beemster, wees op de treurige omstandigheden vati tuinders en landbouwers. De uitgaven moeten beperkt worden en de meest improductieve uitgave oordeelde hij die voor het Hoogheemraadschap. Het heffingspercentage werd door hem aan critiek onderworpen, evenals het feit, dat Amsterdam als koopmansstad, die evenveel belang heeft bij de bescherming tegen de Zuider- en Noordzee, niet bijdraagt in de lasten. Voorts onderwierp hij de huishouding van het Hoogheemraadschap aan critiek, waarbij hij voorop stelde, dat dit te veel in wegschap is geworden. Van de inkomsten 1932 groot 586000 wordt slechts 196000 voor zeeweringen uitgetrokken. Voor zeeweringen wordt 34 pCt., voor we gen 35 pCt., voor binnenwaterkeeringen 1 pCt. en 30 pCt. voor de huishouding. Wij mogen niet langer toelaten, dat het bestuur doorgaat met het aanleggen van wegen voor noodlijdende gemeenten. De huishouding is door de hooge salaris sen, de pensioenen, de auto's en het vele drukwerk te duur. Het behoort niet tot de taak van het Hoogheemraadschap om dure auto-racewegen aan te leggen Deze taak be hoort bij het Rijk en Provincie. Spr. wil het werk van het Hoogheemraadschap onder brengen bij de provincie, opdat het dure lichaam kan worden opgeheven. (Krachtig apolaus). De heer Barendrecht, 1 Jpolder, bracht den heer Droog hulde voor zijn initiatief. Hij bestreed het bestuursadvies en vooral het argument, dat opheffing niet mogelijk is, omdat H. N. K. reeds 10 jaar bestaat. De commissie Weiter denkt reeds aan opheffing van de colleges van Ged. Staten. Paardenmiddelen zijn noodig, wel de staat niet in elkander rollen. En spr. acht het zeer wel mogelijk, dat de gemeenten komen_onder derde van plan en duwde ze knorrig over de tafel weg Zijn wenkbrauwen trokken zich samen in een frons, die gedeeltelijk van vrees en gedeeltelijk van lichamelijk pijn was en hij was een aantal minuten in diep ge- pens verzonken, toen een lichte snik zijn aan dacht trok. Hij keerde zijn hoofd om en zag Nina op den drempel van den salon staan in een houding van afgebroken handeling, alsof zij zeker verwacht 1 ad de kamer ledig te vinden en voor een oogenblik uit haar evenwicht was gebracht door haar klaar blijkelijke vergissing. Kom binnen, vroeg hij vriendelijk. Ik geloof, dat ik je half verwachtte. Het meisje aarzelde even en beet op haar lip alsof zij verdriet had; toen tooverde ze even een glimlach te voorschijn en liep de kamer door op de manier van een manne- q"Ik heb den geheelen ochtend naar je ge zocht, Spencaire, zeide zij Hef tegen hem, naar zijn stoel komend en zijn haar met een vachten vinger strelend. Ik moet weer naar het verband kijken nietwaar Dat is niet noodig, Nina, antwoordde Spencer dankbaar. Miss Enid is zoo vriende lijk geweest het verband weer goed te leg eren Hij rilde onnoodig, toen de hand van hPt meisie over zijn schouder streek. Maar ik dorven, die jij zoo vriendelijk gemaakt hebt. binnenlandsche zaken, met uitvlakking van Ged. Staten. Voorts oordeelde hij, dat „wie het water deert het water keert" een oude stelregel is, maar dan behoort ook Amsterdam. Flaarlem enz. bij te dragen. Spr. heeft de indruk, dat het bestuur gaar ne wil, dat de toestand zoo blijft, gezien de voorstelling, dat Amsterdam betaalde in de provinciale bijdragen. Dit was een bijdrage, door ieder in de provincie opgebracht. Spr. protesteerde tegen de valsche voorstelling door het bestuur gegeven en had ook groote bezwaren tegen de opzet van den technischen dienst van het Hoogheemraadschap. Hij vindt het niet noodig dat het Hoogheemraadschap aannemer wordt. De wegen zien er keurig uit, maar moeten betaald worden door de genen die ze gebruiken. Ook spr.'s hartewensch is, dat Noord- Holland verlost zal worden voor het Hoog heemraadschap Hollands Noorderkwartier in de vorm zooals wij dat thans kennen (Applaus). Burgemeester Avis van Midwoud oor deelde, dat H. N. K. niet kan worden opge heven; dat werk moet gedaan worden en de oude toestanden kunnen niet terugkeeren. Het gaat alleen om besparing van kosten en wij kunnen niet denken, dat het door de pro vincie goedkooper gedaan kan worden. Spr.'s banne is echter wei van oordeel, dat de huis houding te duur is. 1500 salaris voor een hoogheemraad is te hoog en spr.'s banne wil dan ook salarisverlaging. De heer G. Stapel, burgemeester van Sijbekarspel. sprak namens de Vier Noorder Koggen de meening uit, dat opheffing niet mogelijk is, zonder er iets anders voor in de plaats te stellen. De Hondsbossche Zee wering moet steeds onderhouden worden. Wel dienen de lasten van de f 9.000.000 ver plaatst te worden. Dit behoort provinciaals- gewijze te geschieden. Zelfs meerdere pro vincies in ons land zijn bij de zeewering ge baat en daarom dienen de kosten voor het rijk te komen. Ook de wegenaanleg stelt te hooge eischen aan de kleine waterschappen. Een centrale dienst daarvoor is noodig, doch de belastingbetalende ingelanden dienen daar voor te worden ontlast. (Applaus). De heer V. K a y sprak eveneens namens de „Vier Ncorder Kogge" Men maakt het Hoog heemraadschap nu eenmaal niet zoo onge daan, al is spr. van den aanvang af tegen stander van de instelling van dat lichaam ge weest. Spr. verklaarde zich voor groote weg schappen, maar te groote oordeelde hij niet economisch. Voorts oordeelde hij, dat de practijk leert, dat men weinig invloed kan uitoefenen op de verkiezing van heemraden van het Hoog heemraadschap. Een verkiezing van dit li chaam kost 24000 en ook dat is een be zwaar. Ook de huishoudelijke 'kosten zijn in verge lijking van andere lichamen te hoog. Bij de Vier Noorder Kogge genieten de hoofdinge landen 200, bij het Hoogheemraadschap 1500 plus vrij pensioen, weezen- en wedu- wenpensioen, vrij reizen enz. Spr. o:rdeelde dit te hoog. Spr. verwacht een commissie, die eeu plan uit werkt de kosten te verlagen. De heer Vos, Boekelermeer, betoogde, dat als de provincie het werk van het Hoogheem raadschap overneemt, ook Amsterdam in de kosten zal hebben te betalen. De heer de Goede, burgemeester van Wijdenes, oordeelde het dijkonderhoud goed, doch oordeelde het wegenonderhoud een pro vinciaal belang. Spr. wilde dan ook de tech nischen dienst niet voor anderen beschikbaar stellen. De voorzitter had beluisterd een groote twijfel om tot opheffing over te gaan. Het bestuur oordeelde, dat er een oplossing in andere geest niet is gekomen. Voorts oor deelde hij de vergadering niet bevoegd om de interne aangelegenheden van het Hoogheem raadschap te beoordeelen. De hooge salarissen moeten in de kies- vereenigingen en bij hoofdingelanden bespro ken worden. Hier oordeeide spr. het niet de plaats. Het dagelijks bestuur doet stappen de wa- tersnoodkosten geheel weg te werken, al is het waar, dat het groctste deel van die kosten door Haarlem en Amsterdam wordt opge bracht Het Hoogheemraadschap volvoert zijn taak uitstekend en bij opheffing zal er iets anders moeten komen. Per.H.A. zijn de kosten van het Hoogheem- Nom d' un chien! riep het meisje boos uit. De gr. .r roote gek Spencer trok zijn wenkbrauwen op toen Nina de r rolde met alle vuur en kracht van een Schot. Het is niets, verzekerde hij haar. Het schijnt dat ik binnen zeer kort medische hulp van de gevangenisautoriteiten kan verwach ten. Nina's oogen fonkelden raadselachtig. Zuulen zij je arresteeren? vroeg zij scherp. Voor het oogenblik schijnt dat zoo, stemde hij onverschilig tloe, hoewel Clinton zeer veel waagt met mij zoo lang onbewaakt te laten. Nina ging op den arm van zijn stoel zitten en leunde op zijn niet gewonden schouder; haar arm viel neer achter zijn rug en zij drukte haar wang op zijn haar. Zij deed of zij de kleine beweging van weerzien niet bemerkte, die hij niet kon tege nhouden, on danks de redenen tot dankbaarheid, die hij jegens dit zeer geparfumeerde meisje had. Hij zal je niet arresteeren, terwijl Nina bij je is! verzekerde zij hem teeder. Ach, mijn Spencaire, ging zij met groot pathos voort. Je bent zoo onvriendelijk tegen je Ni na. Ik heb je al zoo lang lief en je neemt geen notitie van me. Wat scheelt er aan. Ben ik niet mooi? Je ent heel mooi mijn este, zei Spea- raadschap aanzienlijk minder dan van de eigen banne. Spr. handhaafde het praeadvies van het bestuur. De heer Avis diende daarop een amende ment in ten aanzien van de watersnoodkosten en de salariseering. De voorzitter: Voor de watersnood- lasten zal het bestuur doen wat mogelijk is, doch wij mogen geen invloed uitoefenen op de salarissen. De heer V. K a y bestreed met klem deze zienswijze van den voorzitter en oor deelde, dat de vergadering wel degelijk het recht had om actie te voeren tegen de dure huishouding van het Hoogheemraadschap. (Krachtig applaus). De heer Wijdenes Spaans, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, herinnerde aan den tijd waarin de edelen voor Philips de V toen hij het dijkgraafschap aanvaardde, geknield hun eed moesten doen. Een Friesch weigerde dit met te zeggen: „wij knielen alleen voor God". Spr. is verantwoording schuldig aan Ged. Staten en hij wees verantwoording van zijn beleid aan deze vergadering af en ontzegde het recht aan de vergadering om de huis houding van het Hoogheemraadschap aan critiek te onderwerpen. Hij bestreed het betoog van den heer Droog en wees er op, dat in het begin alles gecon centreerd is op het beter maken van de dijken Daarna ging het Hoogheemraadschap zich aan de wegen wijden. De toestand van het Hoogheemraadschap is kern gezond. De zaak gaat vooral in de richting aan verbetering en ontlasting. De heffing ic reeds verminderd met 300.000 en voortdurend wordt er ge werkt de zaak nog meer naar beneden te doen. Aan Ged.: Staten is verzocht, met het oog op de tijdsomstandigheden, de Watersnood- lasten geheel voor de provincie te nemen. Spr. is er geen voorstander van om de men- schen geforceerd te bewegen hun wegen aan het Hoogheemraadschap over te doen, maar hij wilde ook niet hen die dit wenschen en dit zijn er reeds 34 (gemeenten en polders) dit beletten. Ged. Staten hebben verklaard, dat wanneer de 200.000 voor de tertiaire wegen niet be steed wordt, het overblijvende beschikbaar te houden om den overgang naar betere wegen mogelijk te maken. Het is niet billijk om het Hoogheemraadschap te beletten an deren te helpen. Men moet geen kri imelpoütiek voeren. De verkiezing van het Hoogheemraadschap loopt over 100 gemeenten en kost daardoor nu eenmaal veel geld, maar daarom is de verkiezing vereenvoudig-» en heeft de aftre ding om de 6 jaar plr ats en is bij tusschen tijdsche vacatures verkiezingen voorkomen. Spr. was overtuigd, dat zoowel het bestuur, als de ambtenaren, alles doen om de kosten voor de ingelanden niet duurder te maken. De heer Droog handhaafde d* door hem gegeven cijfers en bleef van oordeel, dat het wegenonderhoud bij de provincie behoort. Spr. bleef voor opheffing van het Hoogheem raadschap en zou dit willen verkenen met dank voor de bewezen diensten. (Gelach). De heer Barendrecht had met vol doening vernomen, dat pogingen gedaan worden om de watersnoodlasten, voor reke ning van de provincie te doen komen. Na het afsluiten van de Zuiderzee is men voor een andere dienst komen te staan en hij bleef het een gevaarlijke weg oordeelen om het Hoog heemraadschap aannemer te doen worden van wegenaanleg. Tegen den dijkgraaf zeide hij: Vandaag is de toestand van de landbouwers zoo, dat ook kruimeltjes brood is. Hij zou zich voorts tot de Algemeene Kiesvereenigiug voor het Hoogheemraadschap Noordhollandsch Noor derkwartier wenden en meewerken in het Hoogheemraadschap de gewenschte mannen te brengen. De heer v. Ka-ij betoogde nog, dat de Vier Noorderkoggen geen 20000 zooals de dijkgraaf beweerde, doch 100000 in het Hoogheemraadschau bijdragen. Burgemeester Haringhuizen, Wie- ringerwaard, was van oordeel, dat de veree niging er niet was om de leden te becriticee- ren. Hij stelde voor om in de kiesvereeniging de bezwaren naar voren te brengen en stelde voor steun te verleenen aan het bestuurs voorstel om Ged. St. te verzoeken de water- noodslasten voor rekening van de provincie te nemen. De heer S w a n, Warmenhuizen, was het er mede eens, dat de vergadering er niet was om elkander te becritiseeren. Hij oordeelde het echter noodig den dijkgraaf ernstig op het hart te drukken, dat de tijden noodzake lijk maken, dat ook hij het Hoogheemraad schap de lasten en loonen omlaag moeten. De afgevaardigde van Katwoude, was van oordeel, dat de afsluiting van de Zuiderzee verlaging van lasten moet bren gen en dat het niet gaat om de lasten voor het wegenonderhoud te verhoogen. De voorzitter bracht dank aan den dijkgraaf en vroeg machtiging van de ver- caire haar naar waarheid, maar ik ben niet verliefd op je, voegde hij er oprecht bij. Niet een heel klein beetje? Ik heb je nooit lief gehad, Nina, en ik zal het nooit doen, zei hij haar met droevige teederheid. Nina begroef haar neus in zijn haar en snikte even en haar arm bewoog zich onrus tig achter hem. En ik heb tweemaal je leven gered! herinnerde zij hem op verstikte weenenden toon. Er ontstond een korte stilte en Spencer bloosde schuldig. Dat waardeer ik natuurlijk zeer, ant woordde hij dankbaar. Hij ging vlugger rechtop zitten dan Nina verwacht had; zij tuimelde in den stoel achter hem en moest haar beenen uitsteken om haar evenwicht terug te krijgen. Spencer glimlachte en keek haar onder zoekend aan. Wat zocht je in den stoel? vroeg hij nieuwsgierig. Het meisje bloosde hevig. Zocht? vroeg zij met iets uitdagends in haar stem. Hoe? Haar oogen flikkerden een oogenblik uitdagend, toen kwam haar lieve stemming weer terug en zij sloeg een arm om Spencer's hals. Waarom spreek je zoo tegen me, Spencaire? kreunde zij. Waarom wil ie me geen kus geven? gadering voor het bestuur om stappen te doen bij de provincie om de watersnoodlas ten voor rekening van de provincie te nemen. Hiertoe werd z.h.s. besloten. Van de banne Haringhuizen was de vraag ingekomen of het geen aanbeveling verdient, dat het onderhoud van de derde klas wegen, dat voor rekening van den onderhoudsplichti gen blijft, wordt verlengd, alsmede of het wel juist is gezien deze wegen bij het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier onder te brengen. De heer Jonker, Alkmaar, onderwierp het advies door het bestuur uitgebracht en door ons in het nummer van 6 Juni gepubli ceerd, aan critiek. Hij betoogde, dat het bedrag dat blijft voor de onderhoudsplichtigen veel te hoog is en dat een protest tegen de geste van Ged. Sta ten in deze op zijn plaats was, aangezien er geen wegen meer zijn die niet meer gebruikt worden voor inter-locaal verkeer. Hij wilde het onderhoud van de 3e klas wegen bij de onderhoudsplichtigen laten hetmet subsidie van de provincie en dit onder houd niet brengen bij het dure lichaam dat H. N. K. is. ;De heer Haringhuizen. Wieringer- waard, had ook den indruk, aat het over dragen van wegenonderhoud aan het Hoog heemraadschap verzwaring van lasten voor dit lichaam brengt en motiveerde deze ziens wijze uitvoerig. De s e c r e t a r is, de heer Broersma, be toogde, dat de wegen ook tot waterstaats werken behooren. Bij de berekening van de kosten wordt er rekening mee gehouden of de weg in een be hoorlijke toestand verkeert of niet. Er is vol doende waarborg om te voorkomen, dat iemand die het onderhoud verwaarloosde, daar voordeel uittrekt. De heer Haringhuizen was door het antwoord niet bevredigd. In de Wieringerwaard is 300 per K. M. voor grintwegen voldoende geweest. Ge- eischt wordt een vaste bijdrage van 400. Wat verstaat men onder goed beheer?. Elke verbetering met het oog op het toene mende verkeer, kost geld en er is veel kans, dat de meerdere kosten komen voor het Hoogheemraadschap. Het is niet zeker dat de provincie bijdraagt. De heer K o o r m a n lid van Ged. St. be toogde, dat in geen geval beoogt wordt om het Hoogheemraadschap op te knappen met de kosten van door kleine wegbehouaers ver waarloosde wegen. Spr. kon geen toezeg ging doen, dat de provincie het zal betalen. De heer Haringhuizen: Dus krij gen wij hier de toezegging dat het Hoog heemraadschap geen meerdere kosten krijgt. De hr. K o o ij m a n, lid van Ged St., niet volgens toepassing van 't door u aangehaal de artikel. Welke overeenkomsten de kleine wegbeheerders onderling aangaan is een an dere zaak. De heer Haringhuizen: Dus wel kans op meerdere kosten. De heer Wijdenes Spaans wilde ver trouwen stellen in Ged. St. en Prov. St. en er op vertrouwen, dat als de zaak aan het rol len is en blijkt dat het beschikbare geld te kort is, het potje hooger zal worden. De heer Haringhuizen: Het be stuur vertrouwt er op dat de vroegere onder houdsplichtigen en de provincie de kosten zullen dragen, doch dit staat niet vast als er geen overschotten zijn. De heer Jonker bleef voor tertiaire wegen en heffing van de tegenwoordige on derhoudsplichtigen van f 400 per KM. te hoog oordeelen. De voorzitter wilde vertrouwen koes teren in Ged. Staten. Men kan in een stoot niet alles verwachten en wij moeten hopen, dat in de toekomst de minima's verlaagd kun nen worden. De heer Jonker oordeelde, dat de bannen verstandig deden in het bezit van de wegen te blijven. De onkosten voor de wegen worden lager. De heer P. Stapel, Hoogkarspel, be toogde, dat tot nog toe het provinciale on derhoud 400 was geweest. De heer Jonker vond, dat door het toe. nemend verkeer de kosten onhoudbaar zijn geworden, vooral met het oog op den tegen- woordigen toestand. De voorzitter: Dan komt u in aa» merking voor een bijdrage. De heer Jonker: Wij hebben 50 ge had en dat is niet aanmoedigend, (óelach). De heer H o o ij m a n Die 50 geschied de niet uit het wegenfonds. Binnen 2 weken zullen Ged. Staten de bij dragen uit de 180000 vast stellen. De heer Jonker: Ik ben vol verwad», ting. (Gelach). Opheffing en samenvoeging van Waterschappen. Hierop werd het bestuursadvies aangeno men en was het woord aan den afgevaardig de van de Banne Berkhout, die de circulaire van 24 Febr. van Ged. Staten over opheffing van de waterschappen ter sprake bracht en oordeelde, dat dit geen bezuiniging zal bren gen. Steeds brachten de bannebesturen met weinig kosten veel tot stand, omdat de functie Ik ben bang voor Lee Wang, mijn beste antwoordde Spencer glimlachend. Clinton bleef staan, toen hij de deur van den salon opende en zijn lippen krulden zich Let maar niet op mij vroeg hij, terwijl hij de kamer inkwam en vriendschappelijk tegenhet paar in den stoel wuifde. Wat be- teekenen een paar woorden onder vrienden? Nina sprong op, toen de detective nader kwam en week terug toen zij den dreigenden blik opving van sir Peter, die juist binnen de deur stond. Spencer keerde een even glimla chend gezicht naar Clinton en keek hem vra gend aan. Kom ik ongelegen? ging de detective met grommige geestigheid voort. Niet meer dan gewoonlijk, zei Spencer vriendelijk tot hem. Wat was het rumoer? Clinton reikte naar de telefoon. Moord! snauwde hij. Dat was het! Moord En jullie zit hier en praat onzin; voegde hij er boos aan toe, alsof die bezigheid op zulk een oogenblik het toppunt van heiligschennis was. Spencer ging rechtop in zijn stoel zitten ef zijn gezicht werd onmiddellijk ernstig. - Moord? Meadowbank is dood! Houd je mond, tery wijl ik met het bureau spreek! snauwde Clintob terwijl hij op een antwoord wachtte.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5