Alkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker Jladiouieuws Siad en OmqzvUtQ. JieuiCleloü Rechtszaken Handen! vier en dertigste Jaargang. WOENSDAG 22 JUNI 8-OCTOBER VEREENIGING „ALKMAAR ONTZET". (Wordt vervolgd.)1 jTo. I*5 1932 Donderdag 24 Juni. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend A.V.R.O.) g.Gramofoonplaten. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Con cert. Bram Mendes, viool en Maurice van Ijzer, piano. 11.Knipcursus Kinderklee- ding. 11-45 Vervolg concert. 12.15—2 15 'AVRO-Kleinorkest o.l.v. N. Treep en Orches- trion-muziek. 2.30 Gramofoonpl 3.— Con cert van de Tentoonstelling Moeder en Kind. 4 Ziekenuur door Ant. van Dijk. 5.— .<AVRO-Kamerorkest o.l.v. L. Schmidt. 6.30 'Sportpraatje door H. Hollander. 7 (AVRO-Kamerorkest. Franz Lehar-program- 'ma. 7.30 Reislezing. 8;Beethovenconcert. Concertgebouw-orkest o.l.v. Dr. W. Mengel berg. 6de en 7de Symphonie. In de pauze: Causerie over het Lustrumspel van het Am- sterd. Studentencorps. 10.Vaz Dias. 10 15 12.Kovacs Lajos en zijn orkest m. m. v. Bob Scholte, refreinzang. In de pauze: gra. mofoonplaten. Huizen, 1875 M. (8.—9.15 en 11.—2— K.R.O., 10.—11.en 2—11.30 N.C.R.V.) 8.-9.15 en 10.Gramofoonplaten. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 iGodsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2. Handwerkcursus. 3.3.30 Vrouwenuurtje. 4Ziekenuurtje. 5.Cursus Handen arbeid voor de jeugd. 5.45 Concert. W. de •Zoete, viool en A. Mondt, altviool en E. Oskam, cello. 6.45 Knipcursus. 7.Decla matie door J. Verheijen. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.8.45 Chr. Gem. Zangver. „Excelsior" te Lisse o.l.v. J. Th. Westerdaal, o.a. Beati Mortui, Mendelssohn. 8.45 Dr. N. V d. Laan: Onze Martelaarsboeken. 9.15 10.Vervolg concert, o.a. Cantate Soli Deo Gloria, Pijlman. 10.Vaz Dias. 10.10 11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing 12.20 Orgelconcert Reg. Foort. 1.20 Het Shepherd's Bush Paviljoen-orkest o.l.v. H Fryer. 2.20 Concert. B. Rawlins, viool en R Paul, piano. 2.50 Northern Studio-orkest o. 1 v. J. Bridge. 3.20 Kerkdienst. 4.25 BBC- Dansorkest o.l.v. Henry Hall 4.50 Studio orkest Edinburgh o.l.v. G. Daines. 5.35 Kin deruur. 6.20 Berichten. 6.50 Beethoven's viool- en piano-sonate in a kl.t. Op. 23. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 en 7.50 Lezing. 8.20 BBC-Theater-orkest o.l.v. St. Robinson, o.a. Suite Espagnole, Albeniz. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 „Midsummer Eve", hoorspel v John Drinkwater. Regie: Peter Creswell 0.35 Orgelconcert Reg. Goss-Custard. 10.50 Kerkdienst. 11.05—12.20 BBC-Dans orkest o.l.v. Henry Hall. 12.20 Televisie- proeven. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8 05 en 12.50 Gramofoonpl. 8.30 3de Symphonie van Brahms. 9.05 Cantate Nr. 70, Bach. (Zang en orkest). M. m. v. Lina Falk. 9.50 Petrouchka, Strawinsky. (Orkest o. 1. v. Eugène Bigot). Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 3.205.20 Omroep orkest o.l.v. Gröndahl m m. v. Anna Hagen, zang en V. Fischer, piano. 8.20 Concert. N. Borre, viool en F. Jensen, piano. O.a. Sonate in d kl.t., Brahms. 9.05 Midzomer feest bij het Kopenhaagsche Raadhuis. (Or kest, koor, tambours en pijpers). 10.35 11.20 Moderne Operettemuziek o.l.v. Reesen, o.a. uit „Viktoria und ihr Husai", Abraham. 11.20—12.50 Dansmuziek uit het lndustri- Rest. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Concert ait Frankfurt. 12.20—1.10 Concert uit Mün- chen. 1.20—2.50 Concert o.l.v. Wolf. 2.50 Gramofoonplaten. 5.206.35 Concert uit München. 8.20 „Die Oder entlang", hoor spel met muziek van Sczuka. 9.35 „Sonnen- wendweier an der Grenze". 10.4012.20 Concert o.l.v. Wolf. Rome, 441 M. 8.25 Gramofoonplaten. 9.05 Gevarieerd concert, o.a. „Die Hugenotten" Meyerbeer. 9.50 „II Poeta", comecie in acte van Niccodemi. 10.20 Vervolg concert. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M. 12.20 Gramofoonpl. S.20 Concert o.l.v. K Walpot. 6.50 en 7.40 Gramofoonpl. 8.20 Ravel-concert o.l.v. J. Kumps 9.20 Vervolg toneer* 10.30—11.20 Gramofoonplaten. 338 M 12 20 Gramofoonpl. en Pianorecital. 5.20 Concert o.l.v. Kumps. 8.20 „De mar conist", luisterspel van E. van HemeldoncK/ O 20 Cnnrerf n.1 v. Walpot. 10.30—11.20 riS ],P5 ^-8-20 „Das Gespenst von fj?n£5kar Wilde- ReS'e: Ernst Schoen. 9.40 Zonnewendefeest aan de Grens (Uit Kömgsberg). 10.15 „Mawra", opera buffa van A. Puschkin—KochHo. Mu ziek van Strawinsky. 10.40 Lezin* en ber Hierna tot 12.50 Dansmuziek cjoor Oscar Joost en zijn orkest. 9 20 Concert Gramofoonpl. uit het Engelscb door A. Treub. 63) Spencer richtte zijn blik op sir Peter en er lag een glimp van beschuldiging in zijn oogen. De baronet beantwoordde den blik somber uit dagend en veranderde onbehaaglijk van hou ding. - Wat scheelt dit vervloekte ding? vroeg Clinton eindelijk boos, woedend met den haa van de telefoon rammelend, juist terwijl e deurbel gonsde. Spencer sloeg geen acht op de driftige vraag en zijn oogen fonkelden wraakzuchtig, terwijl bij zijn schuinen blik op de oogen van sir Peter gericht hield. De deurbel klonk weer. Ga als het je belieft naar de deur, Brace, gebood hij met zachte, doordringende stem, die Clinton's verbaasde aandacht op sir Peter richtte. De baronet kleurde en scheen op het Pun' *en driftig antwoord te geven, toen schoot zijn kaak uit als een klep en hij liep door de kamer, duwde Nina uit den weg met een krachtigen •chterwaartschen zwaai van zijn arm, zoodat zij °Vp[.een s'oel viel en verdween toen in de hall- linton staarde, den hoorn van de telefoon De gisteravond in café Central gehouden algemeene vergadering van de 8 October- vereemging „Alkmaar Ontzet" was bezocht door een 20-tal heeren. De voorzitter, de heer A. H P. B 1 a a u w opende de vergadering met een welkom aan de aanwezigen Gezien het over de 1000 loo- pende ledental, zou de opkomst misschien niet groot mogen worden genoemd, maar de 8 (Jet.-vereen, maakt geen uitzondering op den vrij algemeen geldenden regel om de jaarvergadering te verzuimen. En toch staat het vast, dat die vergaderingen van vereenigingen, welke een ideëel doel nastre ven, beter bezocht moeten zijn. „Het leven ligt in kringen om ons heen* zei mr. P. J. Troelstra eens, en dan constateerde spr. dat het gezin de eerste kring is en toch niet min der wordt als men ook nationaal denkt. Het is wel waar, dat men tegenwoordig andere helden eert en dat men slechts weinig meer vindt van de vereering van helden als die op 8 Oct. door ons worden herdacht. Het wekte spr.'s verbazing meermalen, dat er zoo wei nig kennis van de geschiedenis bestaat bij de tegenwoordige jeugd. Als men haar hoort, weet men meermalen niet wat ervan te den ken. Voor een vereeniging als deze verwonderce spr. er zich over, dat er in een slappen tijd als thans niet nog veel meer leden zijn en dat er niet ook meerderen ter jaarvergadering komen. De notulen, gelezen door den secretaris, den heer P. T e r m a a t, werden onveran derd goedgekeurd. Jaarverslag. Het jaarverslag, het eerste van den tegen- woordigen secretaris, begint met een dankbe tuiging aan den vorigen secretaris, den heer W. Bruin, en den vorigen penningmeester, den heer H. Bossert, die resp. 4 en 24 jaar hun functie op lofwaardige wijze hadden vervuld en waarvan op de vorige algemeene vergadering was getuigd. In de beide vaca tures waren gekozen de heer P. Termaat als secretaris en de heer H. Stikkel als pen ningmeester. Met klem werd in het jaarverslag aange drongen op uitbreiding van het ledental, om mogelijk té maken dat aan het feest steeds meer luister wordt bijgezet en 8 October de groote feestdag worde voor heel Alkmaar. Herinnerd werd aan de goed geslaagde feesten van verleden jaar. Dank werd ge bracht aan de commissie en de deelnemers Opgemerkt werd dat de dag van 8 Oct. steeds meer een dag van beteekenis wordt voor Alkmaar, waarop steeds meerdere win kelzaken geheel of vroeger gesloten worden. Het verslag eindigde met den wensch, dat het feest in de toekomst moge worden gevierd door alle rangen en standen, zonder onder scheid van politiek of godsdienst. (Ap- laus). Het verslag werd goedgekeurd. De voor zitter complimenteerde den secretaris hier mee. Financieel verslag. De heer H. Stikkel bracht als pen ningmeester het financieel verslag uit. De ontvangsten hadden bedragen 2110.59, het nadeelig saldo was 41.80. Het ledental be droeg op 1 Jan. van het vorige jaar 1299 en op denzelfden datum van dit jaar 1253. Ook dit verslag werd goedgekeurd. Bestuursverkiezing. De heer Blaauw gaat heen als voorzitter. De voorzitter, die periodiek moest af treden als bestuurslid, gaf te kennen niet voor een herkiezing in aanmerking te willen komen. Hij meende, dat de tijd om heen te gaan was gekomen; elf jaren had hij met groot genoegen en veel voldoening het voor zitterschap waargenomen. Spr. wees erop, dat het wel eens moeilijk wordt om telken jare in weer andere bewoordingen te getui gen van zijn gevoelens op den 8-Octoberdag, als het hoogtepunt van de feestviering weer is aangebroken Vijf jaren geleden, bij zijn vertrek naar Bergen, had spr. reeds als bestuurslid willen bedanken, maar zijn medeleden hadden hem toen bewogen op dat besluit terug te komen. Thans zou spr. zich niet meer laten bepra ten, hij was ervan overtuigd, dat het voor de vereeniging beter is een bestuur te hebben, dat geheel uit Aikmaarders bestaat, zoo mo- halverwege het instrument en zijn oor, terwijl Nina een krachtigen vloek in Montmartre Fransch uitstiet, die een blos van schaamte op Spencer s wangen te voorschijn riep. Toen leunde Clinton over de tafel, tikte Spencer op den schouder om zijn woorden meer nadruk te geven en zijn toon klonk dreigend. Wat beteekent deze butler-geschiedenis, Spencer? vroeg hij, sir Peter nakijkend. Ik geloof dat je de nieuwsgierigste detec tive bent dien ik ooit ontmoet heb, antwoordde Spencer, met een schijn van boosheid. Kan je niets doen zonder vragen te stellen? Daar Brace butler is, zal hij je zeker alle inlichtingen willen geven over zijn betrekking, die je ver langt. Maar ik moet je waarschuwen, dat je omvang geen recommandatie zou zijn voor een plaats bij de eerste families. Clinton nam geen notitie van de bedoeling van deze ongepaste aardigheid en keerde weer terug tot zijn twist met de telefoon. Hij zou later de zaak onderzoeken. Zijn dringendste werk was contact te krijgen met het bureau en de knapste koppen om het spoor te zoeken van Meadowbank's moordenaar. Hij rammelde weer met den haak. ri;„ Die telefoon heeft geen verbinding Clin ton, zei Spencer, op het afgesneden koord wij- ZeldOhl snauwde Clinton. Wie heeft dit ge- Ik deed het enkele oogenblikken geleden, antwoordde Spencer kalm. De bel verveelt me, zei hij. gelijk zelfs uit geboren Aikmaarders. Het be stuur beval daarom aan mr. G J. de Lange. Deze werd hkrop met algemeene stemmen als bestuurslid benoemd. De voorzitter deelde mede, dat het de bedoeling van het bestuur is, dea mieuw- gekozene tot voorzitter te benoemen, waar mee men dan weer een echten Alkmaarder zal hebben in die functie, welke voorheen ook reeds is vervuld door diens vader, wijlen mr. A. P. H. de Lange. De heer A. J. Stikkel, beginnende met het bekende „le roi est mort, vive le roi", herinnerde aan de verwachtingen, die bij het optreden van den heer Blaauw als voorzitter waren gekoesterd en hoe deze in de elf jaren, die hij de functie had waargenomen, schitte rend waren vervuld. Spr bracht hem daarvoor dank en wilde getuigen, dat de heer Blaauw veel voor de 8-Octobtr-vereenigir.g had ge daan. Hij hoopte, dat het hem en zijn gezin nog vele jaren wèl zal gaan. De heer H o I s m u i 1 e r constateerde, dat ook mevr. Blaauw nimmer had ontbroken op de feestviering en hoopte, dat zij ook in de toekomst met haar echtgenoot den 8 October in Alkmaar zal zijn. De v o o r z i 11 e_r dankte voor de vriende lijke woorden en zei. dat het in een menschen- lever. soms voorkomt dat men noode ergens van scheidt. Zoo was 'net spr. b.v. gegaan met de Cadettenschool en zoo ging het hem thans ten aanzien van de 8-October-vereeni- ging. Dankbaar getuigde spr. van den groeten steun en de medewerking, die hij steeds var. zijn medebestuursleden had onder vonden. evenals van de feestcommissie en de permanente commissie, die een paar jaar ge leden was ingesteld. Ér was zoodoende een vriendschapsband ontstaan, die spr. nimmer zou vergeten. Een samenwerking was moge lijk geworden, als waarop spr. nooit had durven hopen. Spr. nam thans afscheid van de vereeni ging, in de koop dat het zal gelukken haar tot steeds meerderen bloei te brengen. In zijn pogingen daartoe was spr. gestuit op één groep, die niet wou meedoen om het feest van 8 October te maken tot een algemeen feest; zij had geweigerd uit hoofde van haar beginsel en dit nu had spr. nooit kunnen be grijpen. Waarom kan een politieke partij niet mee dom aan een stadsfeest? Aan een overdreven naar voren brengen van het Oranjehuis op 8 Oct. had spr. zich nooit schuldig gemaakt, welk een overtuigd aanhanger van Oranje hij ook is, maar het kan toch niet worden ont kend, dat dat Huis veel voor ons land deed. Er is zeker in het verleden wel iets gebeurd, dat bedoeld volksdeel kan hebben ontstemd, zooals een bestrijding van het socialisme en tegelijkertijd naar voren brengen van Oranje. Spr. zou dit ook niet goedkeuren, het is een fout geweest, maar daarmee heeft de dag van 8 October toch niets te maken. De vrijheid van ons land is een uitvloeisel van de histo rie en daaraan heeft 8 October den stoot ge geven. Waarom kan nu niet elke politieke richting meedoen, als dat wordt herdacht? Spr. achtte zich gelukkig te kunnen consta- teeren, dat de kerkelijke richtingen hare af zijdigheid hebben prijs gegeven. Dat dit ideëele is bereikt het moge dan niet zoo hartgrondig zijn als men had gewenscht verheugde spr. ten zeerste. Streeft er naar aldus vermaande spr. dat steeds meerderen met ons den 8 October vieren, niet om de feesten, maar om de zaak, die een hoog goed is, vee! hooger dan misschien velen aan voelen. (Daverend applaus). De heer Termaat zei, dat speciaal de permanente commissie met gemengde ge voelens naar de vergadering was gegaan, omdat zij het besluit van den voorzitter kende, een besluit waarvan hij niet af te bren gen was geweest. Spr. zou dat dan nu ook niet nog eens pogen. Hij wilde daarom den wensch uitspreken, dat de vriendschap zal mogen blijven bestaan en dat het den heer Blaauw en zijn gezin ook verder goed zal gaan. De heer T e e r i n k, sprekend namens den heer B. Kuyper, voorzitter der feestcommis sie, die tot zijn spijt,niet aanwezig kon zijn, wees op de laatste woorden van den heer Blaauw en meende dat het wel duidelijk is wat de vereeniging verliest in een voorzitter, die zóó denkt en zóó zijn meening weet weer te geven. Die zuivere vaderlandsliefde was ook steeds gebleken op de hoogtepunten der feestviering, de huldiging bij het Victorie beeld, als de heer Blaauw zijn schitterend ge stelde redevoeringen hield. Wij hopen, zei spr., in den heer De Lange iemand te vinden, die Uw voetsporen zal drukken, hoewel gij het hem niet gemakkelijk hebt gemaakt. Wij wenschen mèt U voor hem en voor de vereeniging, dat gij later zult mogen zeggen, dat het na uw aftreden met de vereeniging nog beter is geworden Zoo? spotte Clinton kwaad. Iets anders zal je vervelen, voordat je veel ouder bent, dreigde hij. Zijn er andere telefoons? In de hall, antwoordde Spencer, en ter wijl Clinton langs zijn stoel kwam op weg naar de hall, zei hij luchtig: het verbaast me dat je me zooveel alleen laat, Clinton. Je moet den ken aan de bretels. Ik ben er niet zoo zeker van dat de kerel, die de bretels achter liet, de dief was, Spencer, klonk het onmiddellijke antwoord. Maar ik ken een afzetter aan zijn reukl, voegde hij er beteekenisvol bij. Ik ontdek iets van verstand bij je, Clinton, zei Spencer. Clinton keerde zich op den drempel om. Ga maar door met die liefde-scène, zei hij spottend. Een ander maal zal ik kloppen voor dat ik binnen kom. Hem werd echter de noodzaak bespaard oip zoo beleefd te zijn, want oen hij zich omdraai de, om heen te gaan, stond hij voor sir Peter, die hem lomp een enveloppe toeduwde, waarop de woorcfen: Eerste detective William Clinton in het midden en dringend in den rechter bo venhoek stonden geschreven. Clinton nam de brief weifelend aan en keer de hem verscheidene malen om alvorens hem open te maken. Wat is dit? vroeg hij achterdochtig. Een man in de hall verlangt dringend je te spreken, antwoordde sir Peter. Ik denk dat het een politiebeambte is, te oordeelen naar zijn bitse houding, voegde hij er met een droef- Hierna stelde de voorzitter aan de orde de vervulling van de tweede vacature in het bestuur, ontstaan door het periodiek af treden van den heer A. J. Stikkel. Deze deelde roede, tegelijk met den voor zitter te hebben bedankt als bestuurslid, maar op aandrang van de feestcommissie had hij toegestemd om nog één jaar te blijven. Hij zal dan 25 „dienstjaren" hebben. De heer Stikkel werd hierop met algemeene stemmen (één blanco) herkozen. Bespreking feestviering. De heer Maas rapporteerde als lid van de kascommissie. dat de rekening van den pen ningmeester der feestcommissie was nagA zien en in orde bevonden. Met dank voor het gevoerde beheer adviseerde spr tot goed keuring. Met het opmaken van plannen voor de feestviering zal op advies van den heer E S. Hamburger gewacht worden tot na den terugkeer van den voorzitter der feesi- cojnmissie uit het buitenland, waar hij een kuur zal ondergaan voor zijn gezondheid. Een afgewezen eerbetoon. Eén der leden getuigde onder instemming der vergadering van zijn groote waardeering voor hetgeen de voorzitter voor de ver eeniging is geweest en hij stelde voor diens naam voor altijd aan de vereeniging te bin den door den heer Blaauw tot eere-lid te be noemen Spr. was er van overtuigd, dat dit ook een voldoening zou zijn voor de thans niet aanwezige leden. De voorzitter stelde de bedoeling van den spreker op zeer hoogen prijs maar hij meende het aangeboden eerelidmaatschap te moeten afwijzen. Dit moet gegrond zijn op buitengewone verdiensten of voortkomen uit een of ander ambt, en spr. zou op geen van deze gronden in aanmerking kunnen komen voor genoemde onderscheiding. De heer Jonker was teleurgesteld over deze afwijzing en herinnerde aan hetgeen de heer Blaauw ook al voor de vereeniging deed nog vóór hij voorzitter was (spr. wees spe ciaal op den grooten optocht van 1911). En zou bij zoo'n staat van dienst nog niet ge noeg zijn gedaan om net eerelidmaatschap te hebben verdiend? Spr. ontkende dit ten stel ligste. Ook na deze welgemeende woorden bleef de voorzitter bij zijn eens genomen besluit. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer H. L, i n d, of het niet mogelijk is om tegen 18 Sept. (den datum van den bangsten dag uit het beleg) een avond te beleggen, waarop ge wezen wordt op de ideëele beteekenis van het vieren van den 8-Octoberdag. Men zou zoo'n avond dan aantrekkelijk kunnen maken door het programma met andere nummers aan te vullen. Devoorzitter vreesde dat er te weinig belangstelling zai blijken te bestaan voor historische voordrachten, hoewel hij het idee heel goed vond. Het bestuur zou echter den wenk zeer zeker willen overwegen. De heer Jonker sprak den wensch uit, dat de nieuwe voorzitter de voetsporen van den scheidenden functionnaris zal drukken. Op laatstgenoemden deed spr. een beroep om ook in het vervolg waar noodig de vereeni ging te blijven steunen. De voorzitter antwoordde hierop met een: U maakt het mij niet gemakkelijk. In elk geval dank ik U voor Uw goede bedoelingen Kascommissie. Tot leden der kascommissie werden aange wezen de heeren Lind en Jonker, die dit ac cepteerden. Sluiting. De voorzitter sloot hierna de verga dering met een opwekking om te pogen de vereeniging tot steeds grooter bloei te brengen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 21 Juni. DE EERSTE DAG VAN HET JAAR ZETTE ZICH AL MISERABEL SLECHT IN. Een op Nieuwjaarsdag op den Rijksweg onder Schoorl door den 50-jarigen heer Si- mon Petrus van N. uit Julianadorp veroor zaakte aanrijding met een ander motorrijtuig bracht wel geen materieele schade te weeg, doch was voor den heer van N. een bron van vele onaangenaamheden. In de eerste plaats werd hij op 4 Maart, trots zijn tegensputte ren, veroordeeld tot niet minder dan 40 boete of 40 dagen. Vervolgens werd hij, toen de zaak in hooger beroep diende, niet ge waarschuwd, toen hij in de corridor gedul dig zat te wachten en bevestiging van het in eersten aanleg gewezen vonnis gerequireerd geestigen glimlach bij. Oh! Clinton ging terug in de studeerkamer, en maakte de enveloppe onverschillig open. Hij keek er nieuwsgierig in en zijn oogen gingen wijd open. God helpe Ierland! riep hij uit, toen hij er langzaam een kaart uit haalde. Het was een Ruiten aas! HOOFDSTUK XXVIL Waarom ben je zoo bezorgd voor Ierland? vroeg Spencer, die zich omkeerde om den de. tective aan te zien en een korten glimp kreeg van de kaart, die Clinton vlug in zijn zak stop te. Oh, ik zie het, voegde hij er met oprechte verbazing bij. Clinton keerde zich snel naar sir Peter Hij verlangt me te spreken, zoo? zei hij langzaam en dreigend. Nu, ga hem zeggen dat ik hem eerst hier wil zien! Hij zei me je te zeggen, dat hij in de hall op je zou wachten, antwoordde sir Peter, en uit zijn stem klonk de weerzin tegen den plicht van den loondienaar om boodschappen over te brengen. Hij stond er inderdaad op dat te doen. Dat is zeer vriendelijk van hem, zei Clin ton boos. Ga jij nu maar en zeg hem, dat ik hier op hem wacht. En je kunt hem ook zeg gen, dat het mij zeer aangenaam zal zijn hem te zien. Ga heen! gebood hij streng, toen sir Pe ter geen teeken van gehoorzaamheid gaf. Ik ben niet gewend Het kan me niet schelen wat je gewend en uitgesproken werd zoodat er voor den ver oordeelde niets anders op zat dan in verzet te komen, welke verzetzaak hem thans noopte, evenals de twee getuigen, de heer L. v. Richen en L. A. Klerk, ten derden male voor de rechtbank te verschijnen. Evenals bij vorige behandelingen bleef de heer van N. heden alle schuld aan de aan rijding ontkennen, zulks in tegenspraak van cft nu ten derde male gehoorde getuigen de heeren van Riesen uit Petten en Klerk te Alk maar. De president koesterde veel belangstelling omtrent de kapitaalkrachtigheid van den ap pellant, wat al een verdacht criterium was, terwijl de officier na verklarende toelichting het vonnis van den kantonrechter zoo onbe rispelijk achtte, dat hij met hart en ziel be vestiging requireerde, ook wat betrof de zwaarte der boete, omdat appellant omtrent zijn financiën geen open kaart wenschte te spelen. TWEE ROTTERDAMMERS OP AVONTUUR UIT. MEVROUW CHAUFFEERDE! Ter variatie van hooger beroep-zaakjes en dergelijke minder interessante besognes ver schenen heden op uitnoodiging van den offi cier twee Rotterdamsche beoefenaars det inbraaksport in de personen van den 30- jarigen schilder Jan D en diens 35-jarigen collega Nic. v. d. B., welke laatste thans een rust en zondenoverdenkingsplaats is bereid in het Huis van bewaring te Alkmaar. Deze bescheiden en vermoedelijk niet al te werklustige (zelfs in tijden van overvloed) volgelingen van Rembrandt, hadden zich ia Januari j.1. begeven naar den Helder, natuur lijk niet om schilderswerk te zoeken, want dit geluk zouden zij daar evenmin vinden als op Nova-Zembla, maar om eens rond te loeren of er ook wat te vinken viel. Hun keus viel op den winkel met kantoor van den heer A. Colthof en zij wisten zich toegang te ver schaffen langs den meer en meer gebruike- lijken weg, namelijk door een raam en het ge lukte hun te bemachtigen een bedrag van 23 in contant geld, een aantal briefkaarten met firmanaam, zeer actueel, eenige twintig- jes van Unitas, op hoop van zegen, 'n bos sleutels, die misschien op andere perceelen pasten, eenige vreemde munten, waarvoor wellicht de officier van justitie particuliere belangstelling kon koesteren, benevens een aantal postzegels van 6 cents, bruikbaar zoo wel voor inbrekers als evangelie-verkondi gers. De heer N. van den B., die een zeer ge leerden indruk wekte door het bezit van een kalen kruin en een uilenbril, bezette als eer ste en oudste nummer de eereplaats op het zondaarsbankje. De tweede verdachte Jan D. zag er wat frisscher en jonger uit, maar miste alle wetenschappelijke distinctie. Uit het verhoor bleek al aanstonds, dat de heeren in gezelschap van zekere mevrouw Stienstra uit Rotterdam als chauffeuse zich' in haar auto naar Den Helder hadden bege ven. Zij gingen vervolgens in de duistere straten van den Helder op onderzoek uit en vonden al spoedig een geschikt perceel om hun geluk te beproeven, doch het felle blaf fen van een nijdigen waakhond maande hen tot voorzichtigheid en alsnu werd de keus gevestigd op den winkel van meneer Colthof. Mevrouw Stienstra, een zeer welwillende dame, was zoo vriendelijk de wacht bij den auto te houden en verwelkomde bij de be houden terugkomst hartelijk haar onderne mende passagiers. De opbrengst van den zoeten inval werd door de heeren schilders broederlijk gedeeld. De historie vermeldt niet of de snoezige mevrouw Stienstra eveneens een aandeeltje bekwam bij wijze van souve nir, doch volgens de heeren verdachten was zij volkomen met het doel van het uitstapje op de hoogte! Uit het strafrechterlijk doopceel werd ons duidelijk, dat de heer Nic. v. d. B. in ieder geval zijn eerste proefstuk niet had afgele- verd. Hij stond althans genoteerd voor een zevental veroordeelingen. Door den heer Willem Christiaan van Teu- nenbroek, reclasseerings-ambtenaar te Rotter- dam, werd een en ander medegedeeld om trent de mentaliteit van den eersten verd. en diens conclusie luidde, dat de reclasseerings- kansen nog niet ongunstig waren. Het „Hoo- ge Land" scheen echter niet bereid hem met open armen te ontvangen en aan zijn broe derlijk hart te prangen. Eén voornaam punt in het voordeel van verdachte v. d. B. kon worden genoemd en wel dat hij geen alco hol-consument was. Wat den tweeden verdachte Jan D. be trof. vóór hem was vermoedelijk in het „Hoo- ge Land" een plaatsje te vinden, voorname lijk op grond, dat hij ongehuwd was. De officier schetste in vloeiend proza het verloop van den nachtelijken tocht, terwijl mevrouw geduldig en in dienende liefde in den auto zat te wachten en te dutten. Om- bent te doen. Laat den kerel binnen! Sir Peter kreeg een kleur van ergernis ea ging schoorvoetend om zijn onaangename bood schap over te brengen. Clinton s hand ging naar zijn zak en kwam te voorschijn met een blauw automatisch pistool, waarmede hij Nina gebiedend naar den Ches- teriield wenkte, Ga daar heen, meisje! snauwde hij. Ea geen drukte. De kerel zal je geen kwaad doen, Nina gehoorzaamde hem bevend, haar oogen groot en vragend verschrikt en zij ging zenuw, achtig zitten. Spencer glimlachte even. Maar je denkt toch zeker niet dat de ke rel nu.hier binnen zal komen, Clinton? vroeg hij ongeloovig. Hij zal niet in den val loopen Ik ook niet, viel Clinton in. Hij wacht mij niet in de hall, en ik wacht hem hier niet. Ik zal hem nagaan. De detective liep vlug in de richting van het raam, zijn revolver gereed en zijn blik recht vooruit gericht. Hij liep om den hoek van de tafel en bleef staan, steunend van pijn. Want een sombere gedaante was snel voor zijn voeten verrezen en de tromp van een praktischen re volver werd met pijnlijke kracht in zijn ribben geduwd! Voordat hij van zijn verbazing kon bekomen, werd zijn pistool hem uit de hand gewrongen. Zijn aanvaller was een korten afstand achteruit gegaan, keek hem door de spleten in zijn mas ker aan en hield den revolver vast gericht op den derden knoop van zijn vest.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5