^Binnenland Japan als wachter der beschaving. Geldt net ecu ui ue Kern gezond ff dan vinden partijen elkaar gewoon- een schikking. M*nt wat het heden betreft. De ministers Jmen z'ch met b?trekkin£ tot de toekomst immers onzeker is, niet uitspreken. jMfeuMidw Stukken (Buiten verantwoordeliikheid van de gedocht. De opname ui de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Geachte redactie! Gelieve onderstaande in uw blad van 21 juni 1932 op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. In de Alkm. Courant van 20 Juni j.1. doet de schrijver die zich noemt J. H. een aanval op de Federatie van Bouwvakarbeiders. Hij snapt echter van de geheele zaak niets, zoo vel wat betreft het stucadoorsconflict, als wat betreft de actie te A'dam tegen de pa troons van Amstels Bouwvereeniging. Ter zake moge het volgende dienen: Bij de onderhandelingen, welke gevoerd werden voor een nieuw af te sluiten L. C. C. kon tusschen partijen geen overeenstemming worden bereikt. Het H. B. van den R. K. B. B. en N. C. B. waren met de Hoofdbesturen der thans in het conflict betrokken organisaties van mee ning, dat er voor tariefsverlaging geen en- Icele aanleiding bestond en deze ook geener lei reëele beteekenis had. Toch bleven de Hoofdbesturen der Pa troonsorganisaties aandringen op verlaging der tarieven en op opname van een stakings verbod in het L. C. C. om elke actie waar dan ook tegen, den kop in te drukken, en op een zeer belangrijke verslechtering der ar beidsvoorwaarden. Trots alle bezwaren van arbeiderszijde tegen al deze verslechteringen geopperd, meenden de Hoofdbesturen v. d R. K. B. B. en N. C. B. deze te moeten aan vaarden. Op de gehouden groepsvergade ring der Katholieken op 19 April 1.1. werd met meerderheid van stemmen het voorstel van het H B. aanvaard. Tot zoover was de zaak organisatorisch in orde. Wat echter niet in orde is, is de manier, waarop het H. B. de afdeelingen heeft inge licht omtrent de ware beteekenis der door de patroons aangeboden verslechteringen Ver schillende afdeelingen, w.o. ook de afd. Rot terdam van den R. K. B. B., vermeenden deze belangrijke verslechteringen niet te moeten aanvaarden. Het H.B. meende te Rotterdam de R.K. stucadoors te moeten dwingen de door haar gestelde voorwaarden te aanvaar den. De groep stucadoors echter weigerde eenparig de door het H.B. gedicteerde voor waarden te accepteeren. Het gevolg hiervan was, dat de leden werden geschorst en zon der uitkeering werden gezet. Deze machts- waan van het H.B. heeft er tce geleid, dat de R.K. stucadoors nu reeds geruimen tijd naast de anders-georganiseerde collega's schouder aan schouder staan in den strijd. Het is thans zoo dat nog niet één R.K. stucadoor in Rotterdam op de gestelde voorwaarden aan den arbeid wenscht te gaan en de pa troons werken nu te samen met den R.K B B en R.K onderkruipers uit het Zuiden des lands en degenen die bedankten voor dit vuile werk zijn bedreigd met inhouding van hun uitkeering. Ook te Haarlem staken de R.K. stucadoors voor een groot gedeelte en voeren met de Fed. en Modernen den strijd, terwijl de beide etrijdbrekers uit Alkmaar zich geroepen ge voelen dit infame spel te moeten spelen en hun eigen kameraden zoodoende in den rug aanvallen. Het is dus niet zoo eenvoudig als J H. wel denkt Omtrent het geval te Amst. allereerst deze opmerking;-dat als er moet worden gevoch ten tegen afbouw of voor veiligstelling der arbeidsvoorwaarden of voor verbetering daarvan de Land. Fed. van Bouwvakarbei ders de eerste is die haar plaats weet in te nemen en haar taak weet te vervu'len. De actie te Amsterdam van de Moderne en con- fessioneele bonden is niets anders dan de ergerlijkste misleiding in het groot van de eigen leden Het is daar zoo, dat men de Amsterdam mers laat staken om voor zich zelf een sta kingsverbod in te voeren; zij zullen dan in de toekomst niet meer kunnen staken voor ontduikingen van de arbe.dsvoorwaarden, of tegen onrechtvaardig ontslag of nog andere verslechteringen, die zich in de practijk voor doen. Omdat de bewegingsvrijheid heelemaal aan banden wordt gelegd en dus elk optreden van de arbeiders verboden is. En dit is de reden, waarom de Fed. niet meedoet om de staking te steunen. Het is den overigen bon den een doorn in het oog dat onze Fed. con tractloos is en zoodoende haar bewegings vrijheid heeft behouden, waardoor ze een zoodanige machtspositie bezit te Amst., dat ze vrijwel het geheel bouwbedrijf beheerscht. Ook deze zal niet in staat zijn om onze positie afbreuk te doen, wij hadden ons nim mer iets te verwijten; wij strijden altijd den strijd der klasse; wij staan altijd klaar om op te komen voor het recht der arbeiders en doen dit tegen de allerergste tegenwerking der moderne en confessioneele leiders in, dat wij in volle rust den stroom van leugens en las ten over ons heen zullen laten gaan, die nu weer over onze Fed. zal worden uitgestort. Met dank voor de plaatsing, B. APPEL, secretaris afd. Alkmaar v/d Land Fed. van Bouwvakarb. in Nederland. (Wij gelooven dat deze kwestie thans van klle kanten bekeken is en s1 uiten dus deze discussie. Red. Alkm. Crt.) Mijnheer de Redacteur »Het verkeersgevaar las ik gisteren tn Uw blad voor „Stad en omgeving ^v&arin werd uiteengezet dat het verkeer LangestraatKoorstraat naar Zeven- uizen en Paternosterstraat voor wan- aars onveilig is, waar ik mede in stern. Een tweede plek in 't midden der stad wel de omgeving Gymnasium (Noord) Faternosterstraat. Een drukker en vnl&arlijker omgeving is mij in Alkmaar sta r. aut<>rijders niet bekend. Dagelijks ik op de stoep hoek Dubbele buurt faternosterstraat en zie het drukke gerij met angst om mij heen vliegen. Niet dat ik zenuwachtig ben, maar ik aenk om de veiligheid der voetgangers en gymnasiasten. Erger is ook juist de scherpe hoek van die kleine huisjes aldaar. Er is wel eenige verbetering aan te brengen door het verkeers-obstakel weg nemen van het antieke muurtje met poortje en dit te doen verhuizen naar het museum waar, geloof ik het ook vandaan komt,' tot en wijle er een ander plaatsje daar voor is te vinden. Ook de mast voor electr licht zou dan verdwijnen en de kabel kon men aan het Gymnasium be vestigen. zoodat de lamp verplaatst kon worden om meer licht, des avonds bij den scherpen hoek te geven. Het zou dunkt mij een mooier aspect geven als het gvmnasiv i een ..blanken" gevel te zien gaf. zooals aan de zuidzijde in plaats van die leelijke schutting. Als men de situatie daar eens op neemt, dan zouden de fietsen der gym nasiasten gevoeglijk achter dit huis ge plaatst kunnen worden en tevens met een deur aan de achterschutting worden afgesloten. Als dus de electr. paal weg, de boom pjes gerooid en het muurtje weggebro ken is, zal men een overzicht krijgen van het Kerkplein en Paternosterstraat vice-versa. Al menigmaal heb ik gezien dat er auto's botsten en dit kwam door eigen schuld mag men zeggen, maar als ef van de groenteveiling een paard en kar langs den scherpen hoek sukkelt wil een auto wel eens links passeeren. Laat een controleur eens op dan eer sten dag der week, niet eens een markt dag, de passeerende auto'- en motor rijwielen nagaan en ik weet zeker dat dan in het algemeen belang er een ver andering zal komen. Dan behoeft het gymnasium nog niet gesloopt te worden. Met dank voor de plaatsing mijnheer de Redacteur. H. Da Russisch-Japansche oorlog! Uitge vochten tusschen Rusland en Japan, want Frankrijk als bondgenoot van Rus land, neemt niet deel aan den oorlog, uit vrees voor Engeland; terwijl Enge land den strijd tot Oost-Azië wil beper ken, Rusland en Japan elkaar wil laten bestrijden om het Russische gevaar voor Indië af te wenden. Immers artikel 4 van het Engelsch-Japansche verdrag van 1902 zegt:„alleen in geval van oorlog zou men elkander helpen (casus foederis)"!Japan verliest iets van zijn achting voor Engeland en slaat toe. Admiraal Togo grjjpt de Russische vloot in den haven van Port Arthur aan en vernietigt deze geheol. De strijd wordt op land voortgezet. Op Manehurye, dus feitelijk Chineesch grondgebied, en China kijkt toe. De Russen worden ge slagen en wijken terug, d.w.z. na eiken dagmarsch komen zij dichter bij hun amunitio en voedsel-depóts, terwijl Ja pan hoe langer hoe meer afstanden moet afleggen en geen achterland rijk aan menschen en materiaal bezit. De stem ming in beide landen is voor vrede, en daarom nemen beiden het bemidelings- voorstel van President Roosevelt aan. Te portsmouth (in New Hampshire), kwam de vrede tot stand, tusschen Ko- mura, bijgestaan door den Japanschen gezant te Washington Takahira, en Witte met Rosen, den Russischen ge zant. De Japanners hadden gewonnen, de Russen waren overal hopeloos ge slagen, maar de Japansche diplomaten waren tegen de Russische niet opgewas sen. Witte stond op het standpunt dat Rusland weliswaar zware verliezen ge leden had, ma r daarom toch nog lang niet geslagen was. Er stonden nog sterke legers in Noord- Mandchurye en er konden nog meer legers uit Rusland komen, zoodat Rus land den oorlog eigenlijk best kon voort zetten. Japan daarentegen was finan cieel op, en was niet in staat zijn voor waarden onder bedreiging der vijande lijke hoofdstad af te dwingen. Verder zweefde er de solidariteit van den blan ke voor den blanke in de lucht, gemengd met een soort voorgevoel van Amerika voor Japans toekomstige machtspositie in het Oosten. 5 Sept. 1905 werd het ver drag te Portsmouth geteekend, dat be slissend zou blijken te zijn voor de ver dere machtsgroepeeringen. De bepalin gen luidden: le Japan kreeg Liautung met Port- Arthur (Ryójunkö) en Dalny (Dairen) in erfpacht (in 1915 op 99 jaar gesteld). 2e de Chineesche suzereiniteit over Manchurve wordt erkend; 3e Rusïand moet Manehurye in etap pen ontruimen; 4e De Zuid-Manchurysche spoorweg tot aan Ch'ang-Ch'un gaat in Japansch beheer over. Rusland en Japan behou den zich het recht voor spoorweg-wach ten in te stellen langs de lijnen Het aantal zal niet meer dan vijftien man per K M bedragen (Japan heeft zich hier strikt aan gehouden); 5e Korea onder Japansch protecto rs' Japan krijgt de zuidhelft van Sa- ChJapan had nog geëischt: geheel Sa- chalin, de Zuid-Manchurysche spoor weg tot aan Charbin. de uitlevering van alle Russische schepen geïnterneerd in neutrale havens, en een oor ogsschat- ting van 1200 millioen Yen. Al deze za ken moest het opgeven, tot groote ver ontwaardiging van het gehee ejvolk, dat zich ten tweede male een bloedig he voehte oorlogsbuit zag ontnemen; en het rechtsgevoel van een volk is zelden on- iuist. Rusland stond geen meter lf pn betaalde geen cent oorlogsschade. Een staalt ^meesterlijke diplomatie ^Dcn^sten^December 1905 werd te p,5g» ««drug «et.*®* Japan en China, waarin China d'e be palingen accepteert van hei Russisch- Japansche verdrag, waarvoor han*- toe stemming vereischt is (1 en 4). Mocht er zich in de toekomst echter een kwestie voordoen, dan zou Japan geen besluit nemen zonder China er in te kennen. En nu komt een artikel waar Japan zich vooral en terecht op beroept: Daar Chi na de wensch heeft uitgesproken de Russische en Japansche spoorweg- wachten zoo snel mogelijk te zien ver dwijnen, stemt Japan er in toe zijn troe p-u terug te trekken, wanneer 1 usland dit gelijktijdig doet; of voor het geval Rusland en China andere maatregelen zouden wenschen te treffen, zou Japan bereid zijn gelijke maatregelen te ne men. Wanneer dus orde en rust in Man- churije hersteld zullen zijn en China zelf in staat zal zijn de veiligheid van personen en goederen van vreemden in Manchurije te garandeeren, dan is Ja pan bereid zijn spoorweg-wachten terug te trekken, tegelijk met Rusland. In een protocol annex aan dit Japansch-Chi- neesch verdrag, heet het: De Chineesche regeering beloofte teneinde de belangen van den' Zuid-Manchurijsche spoorweg niet te schaden, vóór de terugggave van deze, geen enkelen grooten lijn in de burt of parallel aan dien spoorweg aan te leggen, noch eenige aftakking te ma ken die den Zuid-Manchurijschen spoor weg nadeelig zou kunnen zijn. Heeft China zich in staat gezien orde en rust in Manchurije te herstellen, en have, goed en leven der vreemdelingen te verdedigen tegen de ex-soldaten, de rooverbenden? Neen, integendeel. Óver al wordt de haat tegen de vreemden aangewakkerd in de laatste jaren, zelfs in de schoolboekjes van de laagste klas sen. Ook Japaners en Koreanen zijn hun leven niet zeker, en voortdurend worden hun huizen, fabrieken, laboratoria etc. geplunderd door bandieten, die alleen in naam verschillen van de z.g. geregel de troepen der Kuomintang. En de belof te gedaan in het Protocol, heeft men die gehouden? Neen! zij is herhaalde malen verkracht. Er is een paralellijn gebouwd en er zijn zijlijnen aangebracht die de Zuid-Manchurijsche groote rchade be rokkenen. Maar dit is men blijkbaar ver geten in Genève. Ik dwaal af. Ik wil de volgende ver dragen al bespreken, en U toonen hoe ook deze geschonden werden, nog vóór ik zoover ben. Zijn wij niet allen stil zwijgend verplicht een onrechtvaardige beschuldiging te weerleggen, wanneer wij daartoe in staat meen te zijn? En Japan wordt onrechtvaardig be schuldigt. Zijn optreden is volkomen begrijpelijk, en wij kunnen ons alleen maar verwonderen, waarom het niet eerder ingegrepen heeft. Mijns inziens moet de beschaafde wereld dankbaar zijn dat het ingreep, en het de waardee ring niet outhouden voor de gebrachte offers, in den strijd niet tegen China, maar tegen de kleine terreur-gro?p. door Moscou opgevoed en gesteund, die al de naamlooze ellende over China bracht en nog brengt, en zijn destructie- ven nvloed uit zal breiden over het ge heele Oosten, als Japan dat voor ons al len in de bres gesprongen is. er niet in slaagt, te redden wat te redden valt: De welwillende Chineezen over de geheele wereld en millioenen Chineezen in China en Manchurije, zien in Japan hun beschermer, de eenige die in staat zal zijn hen te helpen uit het moeras waar in ze langzaam verzinken. Waarom nu is de Russisch-Japansche oorlog van zoo overwegend belang; waarom is dit het draaipunt, waar alles om draait, ook het conflict van heden? Omdat MBanchurije na den Japansch- Chineeschen oorlog en de interventie der mogendheden, feitelijk onder Rus sischen invloed was gekomen en alleen in naam nog Chineesch was. Japan geeft Manchurije aan China terug! Een feit dat China weer schijnt vergeten te zijn. Japan had China geslagen, het heeft nu ook te Kolos bedwongen en hem zijn, met taaie volharding en ener gie verkregen, uitweg naar zee afgeno men. Rusland moet nu noodgedwongen. hPt zwaartepunt naar Mongolië verleg gen en van aanstaande zeemacht wordt het tot landmacht. Japan heeft niet al leen een reus verslagen, het heeft den blanke zijn aureool van onkwetsbaar heid ontnomen. Het is met één slag Grootmogendheid geworden, waarmee men rekening zal hebben te houden. Zij die breed genoeg denken om ook een dwaling te kunnen toegeven, zullen goed doen het voorspel tot, en de gevol gen van den Russisch-Japanschen oor log in het oog te houden en zwaar te laten wegen bij hun beooordeeling van het conflict. Maar een eindoordeel over de rechtmatigheid en de noodzakelijk heid van Japan's optreden in Manchurije en in Shanghai, kan en mag eerst geveld worden na een inzicht te hebben gekre gen in de rol die Manchurije gespeeld heeft ten opzichte van China en na een beknopt overzicht van China's geschie denis zelf. Wij moeten daarbij steeds in het oog houden dat het begrip „China" geen gesloten geheel is; dat het niet voor een ieder hetzelfde beeld oproept; dat het een verzamelnaam is voor de meest heterogene zaken en wereldbe schouwingen. Wanneer de dag komt dat men van China spreken kan zooals van Japan of Italië, dan is de mogelijkheid van een conflict vrijwel uitgesloten, om- dwat dan de voornaamste oorzaak zal zijn weggenomen: de onmacht om leven en goed van eigen onderdanen vii van vreemden te beschermen. (Wordt vervolgd). DE CONVENTIE TUSSCHEN NEDERLAND, BELGIE EN LUXEMBURG. De meening in België. De N. R. Ct.-correspondent te Brussel meldde gisteravond: In officieele kringen alhier verheugt men zich zeer over het sympathieke onthaal, dat de Nederlandsch-Belgische conventie zoowel te Lausanne en te Genève als in vele Euro- peesche hoofdsteden heeft mogen vinden. Al zijn de verwachtingen niet te hoog gespan nen. toch hoopt men dat deze geste van de Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche regeeringen heel wat tot de zoo vurig ver langde opklaring zal bijdragen. Intusschen wordt van officieele zijde nog medegedeeld, dat waar de Nederlandsch-Belgische conven tie voor 5 jaar is voorzien, de invoerrechten dus na deze periode met 50 pet. zullen kun nen verminderd zijn. Een der clausules, waarvan tot dusverre nog geen sprake was, bepaalt, dat deze verlaging nooit minder dan 8 pet. ad valorem, voor de afgewerkte pro ducten en 4 pet. voor de halffabrikaten mag bedragen. Wat de bepaling der meestbegunstiging betreft, vestigt men nog de aandacht op het volgende- of vele staten zullen tot deze con ventie toetreden, wat sommigen reeds blijken te hebben toegezegd, of dit zal niet gebeuren. In dit geval zou België, binnen de voorziene termijnen, de handelsverdragen opzeggen, welke het met deze landen heeft en die thans van kracht zijn. Ook voegt men eraan toe, dat de soberheid, waarvan men tot dusver blijk gaf bij het verstrekken van bijzonderheden omtrent deze conventie, te wijten is aan het feit, dat zij nog maar geparafeerd en niet onderteekend is. Eerst nu treft men in de Belgische cou ranten wat commentaar aau op deze conven tie. De Libre Belgique is er blijkbaar zeer me de ingenomen. Het katholieke blad stelt vast, dat de overeenkomst alleen op de bescher mende rechten slaat, met terzijde lating van de fiscale rechten als daar zijn de belasting op benzine, alcohol, bier, wijn, koffie enz. De taxe de transfusion op den invoer blijft eveneens onveranderd, en zal dus evenals vroeger 2.2 -pet. bedragen. Treden geen an dere staten dan Nederland, België en Lux emburg tot de conventie toe, dan zal een zeer streng systeem van certificaten van oor sprong noodig zijn, daar anders veel pro ducten uit Duitschland via Nederland in België zouden kunnen worden ingevoerd. De Vingtième Siècle laat zich eveneens in sympathieke bewoordingen uit over de con ventie, terwijl de Peuple in deze overeen komst meer een symbolisch gebaar ziet dan een daad, welke onmiddellijk tot belangrijke practische resultaten zullen kunnen leiden De svmbolische beteekenis ervan is, dat twee staten den wil te kennen geven af bre ken met de gevaarlijke protectionistische po litiek en deze wil door een daad bevestigen. Het s.-d. hoofdorgaan verwacht niet veel steun van ultra-protectioistische landen als Frankrijk en Duitschland. eer echter van Zwitserland en zelfs van Engeland. Het bei sluit met uitdrukking te geven aan de hoop, dat de staten eindelijk de noodzakelijkheid zullen inzien van een gemeenschappelijke actie in den geest van een ware internationale solidariteit, die door koning Albert, door de deskundigen en door de socialisten van alle landen wel degelijk onontbeerlijk wordt ge acht. Nadere bijzonderheden. Ten aanzien van de te Lausanne gesloten conventie tusschen België, Nederland en Luxemburg, heeft Reuter nog de volgende bijzonderheden vernomen: De overeenkomst voorziet een geleidelijke vermindering van de tarieven met 10 pet. per jaar, tot 50 pet. in 5 jaar, met het voorbe houd, dat de vermindering nimmer tot min der dan 8 pet. ad valorem van afgewerkte en 4 pet. van half-afgewerkte f^rikaten kan gaan. Wat de meestbegunstiging betreft, wordt opgemerkt, dat of wel andere landen zich bij de conventie zullen aansluiten en ver scheidene hebben daartoe reeds de bedoeling te kennen gegeven of wel het niet doen, in welk geval België de op het oogenblik van kracht zijnde overeenkomsten zou opzeggen, en omtrent andere te onderhandelen. Voordat de regeling officieel bekend ge maakt wordt, moet zij door de drie mogend heden onderteekend worden. De houding van Engeland. Naar de diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, zal de Engelsche regeering waarschijnlijk tot de conferentie te Ottawa wachten, alvorens eenigen maatregel te ne men in verband met de narafeering te Lau sanne door Nederland. België en Luxem burg van het verdrag tot progressieve verla ging van de douanemuren. VROUW VERBRAND. Gistermiddag omstreeks kwart voor zes is te Oudenrijn (Utrecht) door tot nu toe onbe kende oorzaak de 24-jarige ongehuwde vrouw mej. van Dijk in brand geraakt. Zij sprong daarop in den Leidschen Rijn, voor bijgangers haalden haar daar weer uit. Na voorloopig verbonden te zijn is de vrouw in deerniswekkenden toestand per ziekenauto overgebracht naar de academische klinieken te Utrecht, waar zij aan de bekomen verwon dingen is overleden. CONFLICT IN HET LANDBOUWBEDRIJF TE SCHILDWOLDE. Daar de landarbeiders te Schildwolde (Gron.) niet vóór den vastgestelden datum de loonvoorstellen hebben aanvaard, hebben de landbouwers aan hun georganiseerde ar beiders het werk ongezegd tegen Maandag 27 Juni. De uitslumng zal niet doorgaan, indien de arbeidersorganisaties alsnog de werkgeversvoorstellen aanvaarden. ONJUIST OPTREDEN VAN EEN GENEESHEER DER RIJKSVERZEKERINGSBANK? Het Tweede Kamerlid Hermans heeft den minister van economische zaken en arbeid de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, een onderzoek in te stellen naar de gegrondheid van klachten over het optreden van een controleerend ge neesheer der Rijksverzekeringsbank te Heer len, die, volgens mededeelingen in De Mijn werker, orgaan van den Ned. R. K. Mijnwer- kersbond (van 18 Juni 1932) arbeiders „on- heusch" zou hebben behandeld en in hun „heiligste gevoelens gekwetst" door .grove hatelijkheden" over hun groot kindertal? Zoo ja, wil de minister dan van de resul taten van dit onderzoek mededeeüng aan de Kamer doen en tevens berichten of dit onder zoek hem aanleiding gaf tot het nemen van maatregelen en zoo ja, welke? BEHOUDEN BINNENGEBRACHT. De motorreddingboot „Insulinde" van het station Oostmahorn heeft gisternacht hulp verleend aan een Duitsch zeiljacht, genaamd „Freiheit", bemand met drie personen. Het scheepje, dat reeds twee weken op zee was, bevond zich op reis van Dantzig naar Rotter dam en is in het Friesche zeegat door de „In sulinde" op sleeptouw genomen en behouder te Oostmahorn binnen gebracht. DE RELLETJES TE BOSKOOP. Gevangenhouding van drie commu nisten bevolen. De Haagsche rechtbank heeft gisteren de gevangenhouding bevolen van de drie com munisten, die zijn gearresteerd en opgeslo ten wegens verzet tegen de politie bij de rel letjes te Boskoop. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Hooiwagen door trein gegrepen. Maandagmiddag is de landbouwer A. met zijn hooiwagen bespannen met een paard op den onbewaakten overweg aan den Aals- meerderweg te Aalsmeer door een trein naar Aalsmeer gegrepen. Het paard werd gedood De bestuurder werd gewond. MISHANDELING VAN EEN SCHOOLMEISJE. Op een eenzamen weg door een on* bekenden man. Maandag begaf het elfjarige dochtertje van den landbouwer R. uit Princenhage zich van school huiswaarts. Op een eenzamen landweg is zij door een onbekenden man vastgepakt en mishandeld Vermoed wordt dat deze man een 30-jarige handelsreizi ger is. AVONTUUR AAN DE GRENS. Nederlandsche familie door Duib sche douane aangehouden. Door een gelukkig toeval aan verdere moeilijkheden ontsnapt. De correspondent van het Hbld. te Nijme gen schrijft: Zondagmorgen heeft zich aan de Neder- landsch-Duitsche grens te Beek bij Nijmegen een voorval afgespeeld, dat typeerend is voor de moeilijkheden, waarin onder de huidige omstandigheden argelooze automobilisten kunnen geraken. Een familie uit Den Haag zou zich per auto voor eenige dagen naar Duitschland begeven en de reis zou worden medegemaakt door de Duitsche dienstbode, die van de ge legenheid zou gebruik maken om haar fami lie te bezoeken. Het meisje had voor haar bloedverwanten eenige geschenken medege nomen en deze in haar koffer gepakt. De Haagsche familie wist hier evenwel niets van. Zondagmorgen dan arriveerde men aan de douane te Beek. Mijnheer, die zelf den auto bestuurde, stopte voor het Duitsche douane kantoor en toonde zijn paperassen. Deze wa ren volkomen in orde, doch de douanebeamb ten wenschten een nauwkeurig onderzoek in den auto in te stellen. Ook de koffer van de dienstbode werd aan een nauwgezette in spectie onderworpen. Daaruit kwamen eenige pakjes koffie, thee en vet te voorschijn en triomfantelijk stelde de douanebeambte vast, dat hier inderdaad smokkelarij werd ge pleegd. Ofschoon de automobilist bij hoog en laag beweerde van den inhoud van de tasch on kundig te zijn geweest, werd de auto in be slag genomen en maakte de ambtenaar aan stalten ,om de verdere formaliteiten te ver vullen, die in zulke gevallen noodig zijn. Den automobilist werd alvast medegedeeld, dat hij zijn auto tegen een borgstelling van 230 Mark zou kunnen terugkrijgen. Inmiddels naderde uit de richting Kleef een groote touringcar en de beambten maakten zich gereed om dit voertuig te visiteeren. De auto van den Hagenaar moest iets achteruit. Onbewust redde de automobilist zich daar door uit een hoogst hachelijken toestand. De auto was n.1. door deze beweging op het erf van een woning komen te staan. De grensbewoners, die het geval met aandacht hadden gevolgd en die op gespannen voet met de Duitsche douane leven, gaven den automobilist te verstaan, dat hij zich op Nederlandsch gebied bevond en adviseerden hem niet meer terug te gaar., omdat hij dan groote moeilijkheden zou hebben te vreezen. De Hagenaar had hier wel ooren naar, maar de moeilijkheid deed zich voor, dat de auto niet meer op den weg kon komen, zonder op Duitsch gebied te keeren. De douanebe ambten sommeerden den autobilist zich weer op Duitsch gebied te begeven, waaraan deze natuurlijk voorloopig nog niet wenschte te voldoen. De grensbewoners, die schik in het geval hadden en deze gelegenheid om de Duitsche douane een poets te bakken niet ongebruikt wilden laten voorbijgaan, kwamen met bal ken en planken aansleepen en begonnen de omheining van het erf aan de Nederlandsche zijde te sloopen. Vervolgens werden over eenige slooten hulpbruggen gelegd en zoo mocht het, na een rit door eenige weilanden, gelukken uit de grenszone te komen. De dank bare automobilist gaf zijn helpers een ruime fooi en zorgde wel zoo spoedig mogelijk in veiliger oord te komen. De Duitsche dienst bode, die aanvankelijk was aangehouden, werd later in vrijheid gesteld, nadat men 20 mark, die zij in haar bezit had, in beslag ge nomen had. Intusschen bewijst deze geschiedenis hoe zeer men bij het passeeren van de Neder- landsch-Duitsche grens voorzichtig moet zijn. Het komt bij herhaling voor, dat auto's om futiliteiten in beslag genomen worden en men zal er dan ook goed aan doen, alvorens de grens te passeeren, zich ter dege er van te overtuigen, of er niets is, dat den douanebe ambten aanleiding zou kunnen geven tot hoogst onprettige maatregelen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7