sar*81 beust !fitomnciaa£ 'ftieuws Hifdschciftm PROVINCIALE STATEN. Herdenking van de heeren Spier en Colijn. Twee jubilarissen- Aldus werd besloten. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. AVENHORN. VENHUIZEN. SCHAGERBRUG. TEXEL. EGMOND AAN ZEE WINKEL. vastgestelde minimum kond-1 h* voor hun aangevoerde producS VCrkriiiS f "voer uit buitenwijken 7 Lteheer p. noningh werd beno^ WIERINGERWAARD. UITGEEST. WARMENHUIZEN. GEDENKBOEK DER AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEIT. Ter gelegenheid van het derde eeuwfeest <ler hoofdstedelijTce universiteit heeft een boekwerk van groot formaat de persen van de Stadsdrukkerij verlaten. Het draagt tot titel: „Gedenkboek van het Athenaeum en de universiteit van Amsterdam 1632—1932 Het werk, dat ruim 700 bladzijden telt, is typografisch buitengewoon goed verzorgd. Mejuffrouw Fré Cohen diende in dit opzicht van advies en zij teekende ook de initialen en den bandstempel. TOEPASSING TREKHONDENWET. Er wordt voldoende soepelheid be tracht. Op de vragen van het lid der Tweede Ka mer den heer Van den Heuvel betreffende de toepassing van de bepalingen inzake het ge bruik van trekhonden, antwoordde de minis ter van binnenlandsche zaken: Blijkens een rapport van den rijksinspec teur belast met het toezicht op de uitvoering en naleving van de bepalingen der trekbon- denwet, worden de voorschriften, vervat in het K. B. van 16 Mei 1931 in het algemeen op soepele wijze toegepast. Zulks is, blijkens gegevens, hem door Ged. Staten van Zuid- holland verstrekt ook in die provincie, en met name in de gemeenten op de Zuidhollandsche eilanden, het geval. De minister is van oordeel, dat in deze bui tengewoon moeilijke tijden last en hinder zoo veel mogelijk vermeden moeten worden. Een redelijke toepassing van de bestaande wettelijke voorschriften ter bescherming van den trekhond, welke tot op zekere hoogte ook door belanghebbenden zelf kan worden be vorderd, kan daartoe bijdragen. Daar de toepassing van bedoeld K. B. in het algemeen reeds op soepele wijze geschiedt, acht de minister voor het geven van een wenk aan de betrokken autoriteiten geen voldoende aanleiding aanwezig. DE KOSTEN VAN GENEESKUNDIGE HULP BIJ VERKEERSONGEVALLEN. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche maatschappij tot bevordering van de genees kunde heeft besloten aan een van de com missies op te dragen overleg te plegen met de vereeniging van Nederlandsche gemeen ten, met Roode Kruis en Oranje Kruis en met verschillende verzekeringsinstellingen, ten einde zoo mogelijk te komen tot een voor alle betrokken partijen bevredigende regeling van de vergoeding voor geneeskundige hulp bij verkeersongevallen. STEUN VAN DE K1PPENHOUDER1J. De vereeniging van Nederlandsche eieren- exporteurs heeft een adies gericht aan den minister van economische zaken en arbeid, waarin zij haar teleurstelling uit over het plan van uitvoering, behoorende bij het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp tot garantieregeling ten behoeve van de kip- penhouderij. Het groote bezwaar is, dat ,,aan een bepaalde groep van belanghebbenden, namelijk aan de bij de Nederlandsche Pluim vee Fokkerij aangesloten coöperaties, een regeeringssteun is toegezegd, met uitsluiting van iedere andere groep, hetgeen de vereeni ging niet anders kan aanvoelen dan als een eenzijdige bevoorrechting". De vereeniging verklaart zich bereid en in staat aan de regeering dezelfde garanties te verstrekken, die door de regeering van de coöperatieve instellingen verlangd zullen worden. Adressanten verzoeken daarom dringend, dit wetsontwerp niet aan te nemen, tenzij in voldoende mate waarborgen worden ge boden, dat aan de genoemde bezwaren tege moet wordt gekomen. Adressanten hebben tevens een adres ge zonden aan de Eerste Kamer, waarin zij erop wijzen, dat de garantieuitkeering ten behoeve van de kippenhouderij zonder debat en zon der hoofdelijke stemming door de Tweede Kamer is goedgekeurd, doordat dit wetsont werp aan de orde werd gesteld op een mo ment, dat de woordvoerders der verschillende fracties niet aanwezig waren teneinde hunne bezwaren tegen dit wetsontwerp kenbaar te maken. Met de bedenkingen van de vereeniging van Nederlandsche eierenexporteurs is op deze manier absoluut geen rekening ge houden. De Vereeniging van Nederlandsche Eieren- exporteurs wijst er op, dat volgens haar de vrije handel bij de uitvoerregeling volkomen wordt buitengesloten en ernstig wordt ge schaad. Dat door een deel der uitvoering op te dragen aan gemeenten waar zich vrije mark ten bevinden, de in- en verkoop volkomen gedecentraliseerd wordt. Dat de mogelijkheid bestaat, dat bij over name van de in de maand April gekoelde eieren, het profijt slechts aan enkele coöpe ratieve instellingen ten goede zou komen. Dat tenslotte de voorgestelde regeling geen evenredige steun verleent aan de Nederland sche kippenhouders. Adressanten verzoeken de Eerste Kamer dan ook nog eens ernstig na te gaan in hoe verre de indruk kan worden weggenomen, dat een groep van coöperatieve instellingen door de garantie-regeling wordt bevoor recht boven den vrijen handel. DE STAKING TE BORN. Verbod van toegang van bui tent and- sche arbeiders gevraagd. Het bestuur van den Limburgschen R.K. Werkliedenbond heeft aan den minister van binnenlandsche zaken het volgende telegram gezonden „In het land van Sittard heerscht niet al leen onder de inheemsche arbeiders, maar onder heel de bevolking der streek een voort durende stijgende verbittering over de te werkstelling bij de uitvoering van rijkswa terstaatswerken te Born van Waalsche arbei ders, die door hun uitdagende houding inge zetenen daarbij nog sarren. Overtuigd, dat ernstige onlusten niet zullen uitblijven, meent het bestuur van den Limb. Kath. Werklieden- Uwe Excellentie te mogen verzoeken aan deze buitenlandsche arbeiders toegang tot ons land te verbieden". 1800 AAN BANKPAPIER VERMIST. Een fietsjongen heeft het verloren. Een fietsjongen heeft bij de Amsterdamsche politie aangifte gedaan, dat hij een pakje bankbiljetten, ten bedrage van 1800, dat hij voor zijn patroon naar een bank moest brengen, is kwijtgeraakt. Daar de voering van zijn jaszak beschadigd is, vermoedt de politie, dat hij het geld heeft verloren. ERNSTIGE GASBEDWELMING. Drie dooden. Maandagmorgen heeft onder de gemeente Poppel (N.B.) een ernstig ongeval plaats ge had. Op een inaanbouw zijnden gastoren, toebehoorende aan den Boerenbond te Pop- pel, waren twee arbeiders aan het werk. Ver moedelijk werden zij, aldus de Tel., door op stijgende gassen bedwelmd en stortten naar beneden, waar zij dood werden opgenomen. De directeur der werken, de heer Colpart, begaf zich onmiddellijk op den toren om het werk te onderzoeken. Ook hij werd getroffen door bedwelmende gassen en stortte eveneens naar beneden. Kort daarna overleed ook hij. De heel Colpart was gehuwd en laat vrouw en twee kinderen achter. De twee arbeiders waren de gebroeders L. uit Weelde. VERHOOGING RIJKSBEGROOTING 1931. Drie millioen voor de werklozenkas sen, drie ton voor vleeschkeuring en een millioen voor de Kon. Holl. Lloyd. Ingediend is een ontwerp van wet tot wij ziging en verhooging van het tiende hoofd stuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1931. Voorgesteld wordt o.a., art. 41, „bijdra gen in den vorm van subsidiën aan werklo zenkassen, voor zooveel zij meer bedragen dan 100 pCt. van de bijdragen der leden", te verhoogen met drie millioen. In de memorie van toelichting wordt verwezen naar de zeer groote werkloosheid in de laatste maanden van 1931. Art. 111, „bijdragen en overige uitgaven wegens keuring van voor invoer bestemd vleesch", wordt verhoogd met 298.000, als gevolg van de groote stijging van den invoer van vleesch. Hiertegenover staat een hoogere opbrengst ten bate der middelen voor 1931 van ruim 530.000. Op art. 179, „Kasvoorschotten aan de N.V. Koninklijke Holl. Lloyd", wordt een millioen uitgetrokken, daar in verband met de resulta ten der exploitatie van deze onderneming het in de overeenkomst genoemde bedrag van een millioen voor 1931 ten volle is uitgekeerd. Tengevolge van de verschillende voorge stelde wijzigingen wordt het eindcijfer van het tiende hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1931 in totaal verhoogd met 4.298.000, waarvan 1.000.000 ten laste van den kapitaaldienst komt, zoodat de ge wone dienst wordt verhoogd met 3.298.000. Hiervan is als crisisuitgaven aan te merken de verhooging van art. 41 ad 3.000.000. Tegenover deze vermeerdering van uitga ven, art. 111 betreffende, staat een hoogere opbrengst van den overeenkomstigen midde- lenpost van ruim 530.000. KINDERBESCHERMING. Adres aan den minister van justitie betreffende de vermindering van den overheidssteun. Het bestuur van den Nederlandschen bond tot kinderbescherming heeft, inzake de ver mindering van den overheidssteun voor de kinderbescherming, een adres aan den minis ter van justitie gezonden, met het verzoek in nadere overweging te nemen de per 1 Juli a.s. aangekondigde intrekking van het subsi die van arie cents per hoofd en per dag voor de kosten van administratie en toezicht, die in den kring der Ned. kinderbescherming ernstige bezorgdheid heeft gewekt. Als er dan bezuinigd moet worden, had men zeker de voorkeur gegeven aan eenige verlaging van de maxima der verplegings- subsidies, die wellicht door de daling der kosten van eerste levensbehoeften ware op te vangen. Indien de instellingen voor kinder bescherming in ernstige financieele moeilijk heden kwamen te verkeeren, zou zulks het Rijk op belangrijk hoogere kosten kunnen ko men te staan. PRINS HENDRIK NAAR DE TEN TOONSTELLING „MOEDER EN KIND" Naar wij vernemen zal prins Hendrik Donderdagmiddag om half vijf een bezoek brengen aan de tentoonstelling „Moeder en Kind" in het^t.A.I.-geoouw te Amsterdam. BRANDEN. Vischrookerij te Monnikendam ver brand. Maandag ontstond brand in de houten vischrookerij van de firma Oosterbaan te Monnikendam. Het gebouw werd geheel ver nield. Korenmolen afgebrand. Gisterochtend werd de Eindhovensche brandweer gealarmeerd voor een brand aan de Zeelsterstraat onder voormalig Strijp, waar de houten windkorenmolen van V Gijs- bers in de lichtelaaie stond. Het was onmoge lijk nog iets van den ouden molen te behou den, die dan ook geheel is afgebrand. De oorzaak is onbekend. De schade wordt gedeel telijk door verzekering gedekt. Te Beverwijk. Gisternacht heeft een felle uitslaande brand gewoed in de slagerij van den heer J de Waard aan de Peperstraat te Beverwijk- Te ongeveer twee uur werd de bewoner, die met een kind op de bovenverdieping sliep, ge wekt door het geraas van vallende voorwer pen. De man wist zich nog bijtijds met het kind uit het brandende perceel te redden. De vlammen grepen met zoodanige snelheid om zich heen, dat hij alles moest achterlaten Het perceel is geheel uitgebrand. VERKEERSONGEVALLEN. Motorrijder verongelukt. De 20-jarige landbouwerszoon te Hijken (gemeente Beilen, Dr.) is bij het inrijden van een nieuw motorrijwiel tegen een boom gere den. De motorrijder bleef liggen met een zware hersenschudding, inwendige kneuzin gen, gebroken dijbeen en nog andere kwet suren. Zijn toestand is hopeloos. Het motor rijwiel werd geheel vernield. Botsing tusachen fietser en auto. Maandagavond reed bij het kruispunt van den rijksweg AmsterdamAmersfoort uit de richting Baam een auto. Over het rijwielpad met groote snelheid reed de heer J. v. d. Bo gaard uit Hilversum op zijn fiets. V. d. B. heeft op het kruispunt aangekomen een uit de richting Laren komenden vrachtauto kun nen passeeren, doch door een auto uit de richting Baarn, bestuurd door den heer L. J. M. Godart uit Utrecht werd hij gegrepen en tegen den grond gesmakt. Met een arm- fractuur en eenige hoofdwonden is hij naar de r.k. ziekenverpleging te Hilversum over gebracht. Zijn toestand is ernstig. De auto werd zwaar beschadigd. ACCIJNS OP DIERLIJKE VETTEN? De N.R.Crt. deelt mede: Volgens een bericht van de makelaars F. N. W. H. Montauban van Swyndregt heerscht er gedurende de laatste weken een nieuwsgierige spanning op de olie- en vet- markt en doen allerlei geruchten de ronde over kunstmatige opdrijving der consumptie prijzen in de naaste toekomst, wanneer de nieuwe mengbepaling-voor de margarinefa- bricatie (tot bescherming van de boeren) in werking zou zijn getreden. Om nu te voorkomen dat het publiek, wan neer de margarine door de mengbepaling van 25 pCt. boter en andere belaste grond stoffen belangrijk duurder zal zijn geworden, zich tot goedkoopere consumptie-oliën en vet ten zou wenden, overweegt de regeering zeer sterk om door een geforceerde wetsinterpre tatie ook het grootste gedeelte der dierlijke vetten, die buiten de crisiszuivelwet zouden gehouden worden, niettemin daaronder te doen vallen. Deze zouden dan met ten min ste één kwartje per kilo worden belast. KORTE BERICHTEN. Zaterdag en Zondag hield de Ned Vegetariërsbond zijn 38e jaarcongres te Oud- Leusden onder voorzitterschap van jkvr. M J. C.Ortt. Maandagmiddag is in de Staatsbos- schen te Stroe een boschbrand uitgebroken, waardoor vier H.A. dennen in vlammen zijn opgegaan. De boschbrandweren te Voorthui zen, Stroe en Garderen hebben het vuur we ten te beperken. De 21e vergadering der afdeeling voor electrotechniek en technische natuurkunde van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs heeft onder voorzitterschap van prof. Ir. E. J. F. Thierens plaats gehad te Vlissingen. In de gister onder voorzitterschap van den commissaris der koningin gehouden verga dering van de Provinciale Staten herdacht de voorzitter de overleden leden J. F. H. Spier en A. Colijn. De heer Spier, zeide spr., heeft sedert 1921 zich met groote belangstelling aan de zaken der provincie gewijd. Uit den aard van zijn dagelij kschen werkkring hadden bo venal wegen en waterstaat zijn bijzondere voorliefde en naar zijn adviezen, zoowel in de commissiën als in de openbare bijeenkom sten, werd steeds met aandacht geluisterd. In de Staten zou zijn nagedachtenis bij voortduring in eere blijven. Vrijdag, zoo vervolgde spr., bereikte ons de ontstellende tijding van het overlijden van der veteranen, den heer A. Colijn, die in de ze zitting zijn 25-jarig lidmaatschap der Sta ten zou hebben herdacht. De onverbiddelijke dood heeft hem plotseling weggenomen uit het midden van zijn veelzijdige werkzaamhe den en bemoeiingen en in stede van den ge- lukwensch, waarin de vergadering, naar spr. overtuigd is, van ganscher harte zou hebben gedeeld, moest spr. vragen met hem rouw te betuigen over het verlies, dat de Staten door het heengaan van den heer Colijn heeft getroffen. De heer Colijn was volbloed plat telandsman, met rijke ervaring en onbe twist gezag op het gebied van land- en tuin bouw, veeteelt en paardenfokkerij. Ook als grondig kenner van waterschapsaangelegen heden en wat daarmee samenhangt nam hij in de Staten een vooraanstaande plaats in Besloten werd de heer P. Keulemans (a.-r.) als lid van de Staten toe te laten. De voorzitter bracht vervolgens in herin nering, dat mr. De Jong Schouwenburg en de heer Pothuis 25 jaar lid van de Staten zijn. Spr. sprak onder instemming der ver gadering zijn gelukwenschen aan beide leden uit. Vervolgens deed de voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken, die overeenkom stig het advies van Ged. Staten werden vastgesteld. Bij het voorstel van Ged. Staten om afwij kend te beschikken op het verzoek van de ge meente 's-Graveland om electrischen stroom te mogen leveren aan vijf perceelen te Anke veen, stelde de heer Wendelaar (V.B.) enke le vragen over de gronden, die Ged. Staten voor deze weigering aanvoeren. Mr. Bruch (a.-r.) lid van Ged. Staten, antwoordde, dat zulk een verzoek alleen wordt toegestaan, wanneer de electriciteits- voorziening door de provincie niet dreigt te worden benadeeld, hetgeen hier wel het ge val is. Overeenkomstig het afwijkend prae-advies werd besloten. Ingekomen was een motie van de heeren Hooy c.s. om Ged. Staten te verzoeken prae- advies uit te brengen over hun voorstel om te komen tot verlaging der electriciteitstarle- ven van het P.E.N. en dit prae-advies zoo tijdig in te dienen, dat behandeling bij de be grooting mogelijk is. Benoemd werd tot buitengewoon lid van Ged. Staten jhr. mr. D. E. van Lennep. Benoemd werden vervolgens bij het scheids gerecht, bedoeld bij het ambtenarenregle ment 1920 tot voorzitter de heer J. J. Koo- vers te Amsterdam, tot eerste plaatsvervan gend voorzitter mr. M. Mendels te Amster- dam. Bij den Raad van Beroep, bedoeld in het ambtenarenregelement 1920, werd benoemd tot voorzitter mr. J. Kruseman te Amster dam; tot eerste plaatsvervanger prof. mr. r. G. Scheltema te Amsterdam, tot leden prof mr. A. Anema te Haarlem en mr. J. H. Worst te Amsterdam; tot eerste plaatsver vangers prof. mr. P. A. Diepenhorst te Am sterdam en mr. W. Vis te Haarlem. De vergadering werd verdaagd tot 5 Juli. ENKHUIZEN GAAT INPOLDEREN. De raad van Enkhuizen heeft besloten Elannen te ontwerpen voor inpoldering van et gedeelte van het IJselmeer, gelegen tus- schen het noordeinde van het Krabbersgat en den Gelderschen hoek. Men meent op deze wijze met betrekkelijk geringe kosten een niet onbelangrijk stuk land te kunnen winnen en ziet in de inpoldering een goed object voor werkverschaffing. Door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen werd heden te Utrecht in het openbaar aanbesteed bestek no. 1465 H.S. Het bouwen van een viervoudige woning en vier schuurtjes te Wormerveer. Raming 20.000. Ingekomen 42 biljetten, o.a. van j. Buis te IJmuiden 17199; J. Rol en Co. te Uitgeest 17740; J. P. Schelvis Bouwbedr. te Beverwijk f 17860; J. Opdam te Heiloo 18370; K. H. Kaal te Hoorn f 18985; Matser en Hamstra te de Rijp f 19370; W. J. Karssen te Alkmaar 19444 ;B. Giling en Zn. te Uitgeest 19.645; P. K. Koppens en Zn. te Alkmaar 19900; P. Langendijk te Beverwijk 20647; Jb. Hart te Beverwijk 20880; A O. Schelvis te Beverwijk f 20950. Door het afbreken van een wiel van den hooiwagen sloeg het paard van den heer v. d. Hulst op hol. De knecht sprong tijdig van den wagen. De bestuurder trachtte tever geefs het hollende paard tot staan te bren gen, waarna de wagen tegen een boom bot ste. De wagen werd vernield. De bestuurder werd met een ernstig gekneusd been opgeno men. Bij den gemeenteraad was een schrijven ingekomen van den directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf, houdende mededeeling, dat de gemeente Westwoud niet bereid is bij te dragen in de kosten van de niet-rendabele uitbreiding in Den Hout, met verzoek om me de te deelen, of de gemeente Venhuizen thans bereid is voor het aandeel van Westwoud op te komen. B. en W. stelden voor 't verzoek niet te bevorderen en het betreffende raads besluit in te trekken. Met algemeene stem men werd conform het voorstel van B. en W. besloten. In het café van mevr. wed. J. Broer al hier werd een vergadering gehouden door de woningbouwvereeniging „Zijpe". Na opening door den voorzitter, den heer A. Appel te St. Maartensbrug, werd het jaar verslag 1931 uitgebracht, dat gunstig.luidde. De balans en winst- en verliesrekening over 1931 werden keurig in orde bevonden. Het aftredende bestuurslid, de heer J. A. de Boer, werd bij acclamatie herkozen, ter wijl in de vacature van den heer A. Eriks werd gekozen de heer H. A. Wilbers te St. Maartensbrug. Gedurende de maanden Juli en Augus tus zal behalve de bestaande dienstregeling, die door het s.s. de Marsdiep vervuld wordt, nog en aantal extra-diensten onderhouden worden door de N.V. Xex. Eigen Stoomboot onderneming. Vanaf 2 Juli zal de Dageraad om 7 uur en 12.30 van Texel en om 9 uur en 14 uur van den Helder varen. Op Zondagen om 9 uur van Texel en om 10.30 uit den Hel der. Door deze uitbreiding is het aantal dien sten op werkdagen van 5 op 7 gebracht en 's Zondags van 4 op 5 keer per dag. Onder groote belangstelling had weder om een oefening met de reddingboot plaats, die, zooals algemeen bekend is, hier alleen plaats vinden als de zee wild is, om zoo dicht mogelijk nabij de werkelijkheid te zijn. Nu was er nog een omstandigheid die deze oefe ning tot een extra zware maakte, n.1. het strand was zoo ongunstig dat men met den wagen waarop de boot zich bevond niet ver genoeg kon komen. Doch schipper van de Plas met zijn roeiers zijn er de menschen niet naar om zich daardoor te laten afschrik ken. Nadat de boot van den wagen was, zat zij aan den grond, zoodat de roeiers zich te water moesten begeven om de boot verder in zee te brengen. Nu begonnen de golven een woordje mee te spreken en trachtten de boot op het strand terug te werpen of dwars te krijgen. Na een uiterste krachtsinspanning mocht het den manschappen gelukken de boot vlot te krijgen. Deze oefening, die schitterend geslaagd mag heeten werd bijgewoond door den se cretaris van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingsmaatschappij, den heer de Booy te Amsterdam. Door de ledenvergadering van de Fruit en Groentenvereeniging „WinkeT is besloten geen medewerking te verleenen tot vaststel ling van minimumprijzen der te veilen pro ducten als door het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen in Nederland is voorge steld. Evenmin werd ingegaan op het voorsiel tot het vormen van een fonds ter onder steuning van die aanvoerders, die voor hun product geen prijs boven of ^5 dragen 27920,04. g 06 0mzet De afgifte der manden beliep f io vta terugontvangst f 18730. en<je De ontvangsten der vereen!«ri«„ bedragen f 2892,27Hde uitg 27^7^ batig saldo 127,56. g" 1 2764-7l*, Van de mandenleening, thans nos? 2K deelen, zullen er weder 5 aandeel^ aan* uitgeloot. w°rden Tot bestuursleden werden herf™,- heeren C. Koomen Jr. en P. Honingh Ten einde den goeden gang van a* te bevorderen Jcrijgt het bestuur de beS king over f 300, terwijl het bestuur tigd wordt eventueel benoodigde voor voorloopige betalingen te leenen. BLOKKER. Aan de firma gebr. Lange alhier is 0n. gedragen het maken van een 70-tal bronn£ voor watervoorziening in het land van i Wieringermeerpolder. Q€n Zaterdagmiddag tusschen halftwaalf «n twee uur dus op klaarlichten dag werd uit d garage van den heer Cor Bakker een doosi» met wisselgeld inh. ruim 20 ontvreemd Het was geborgen in een lade van de werk bank. De knecht is in dien tijd ongeveer 10 a 15 minuten afwezig geweest om te eten Het moet door iemand weggenomen zijn die wist, dat het geld daar aanwezig was. De politie stelt een onderzoek in. Afsluiting overweg spoorwegen, Mede door toedoen van het gemeentebe stuur is dezer dagen de overweg van de spoorwegen aan de Busch en Dam onder deze gemeente, evenals vroeger komen te behooren tot de bewaakte overwegen. De veiligheid van het verkeer is daar ter plaats door dezen uit stekenden maatregel ten zeerste verhoogd. Boerencomitl Men schrijft ons: Naar wij vernemen, zal in de maand Augustus een delegatie van boeren naar de Sovjet-Unie reizen, om daar met eigen oogen te kunnen aanschouwen hoe de boeren daar werken en leven. Het Nd. Borencomité heeft vijf plaatsen in deze delegatie toegewezen en als volgt verdeeld: 1 landarbeider uit N.0 Groningen, 1 boer uit Friesland, 1 bloemist-boomkweeker uit Aalsmeer-Bos- koop, 1 bouwer uit Noord-Holland, Handarbeider uit Zuid-Holland. Door de Provinciale leiding voor Noord Holland is voor deze provincie candidaatge steld C. Borst uit Oudkarspel. De bedoeling is nu, dat spoedig door 4t plaatselijke vereeniging een vergadering wordt belegd, om tot verkiezing van een af gevaardigde over te gaan. Kan men zich met C. Borst vereenigen, dan stemme men daarop Uitbreiding van de delegatie is absoluut buitengesloten. De reiskosten tot de Sovjet-grens moeten voor deze afgevaardigde door geheel Noord- Holland worden bijeengebracht. Dit is zeer belangrijk, want als de gelden er niet zijn, kan de afgevaardigde niet ver trekken De bedoeling is met steunlijsten rond te gaan, om te trachten het benoodigde bedrag bijeen te krijgen. Ook worden gaarne gelden in ontvangst genomen door deze te storten op postreke ning No. 77442 van H. de Weerdt, bij wien ook alle verdere inlichtingen zijn te bekomen Panorama brengt ditmaal een inleiding over de tentoonstelling Moeder en Kind door Dr. W. F. Enklaar. Bennett Lincoln vertelt van de wonderen der X-stralen en publiceert er interessante foto's bij. In woord en beeld worden de Engelsche Derby-rennen weerge geven. Er is een veelomvattende vrouwen rubriek, er zijn sportfoto's en afbeeldingen van een Russch kindertheater. Vele actueele foto's uit binnen- en buitenland maken dit tijdschrift mede interessant. In Kie-ke-boe, het kleuterblad, is Piedewiet nog altijd zoek en de redactrice vertelt water met hem gebeurd is. Leni Groh verhaalt van een heel mooi kettinkje, een geschiedenis waarin zelfs een dikke politieagent voorkomt- Er zijn versjesh van de redactrice en m* vrouw A. WasOsinga leert den kleuters eenkabouter van klei maken. No. 14 van Onze wonderbaarlijke wereld uitgave W. de Haan te Utrecht heeft een artikel van J. L. Cope over groote geysers en warme bronnen. R G. K. Lempert vertelt hoe het weer wordt voorspeld. Bij interes sante afbeeldingen beschrijft F. N. Pryce de triomfen van Phoenicische energie. Dr. Marion Newbigin verhaalt van oasen of woestybtuinen en sir Richard Gregory beant woordt de moeilijke vraag: wanneer zal de wereld vergaan? Van kometen en hun om zwervingen wordt bij leerzame afbeelding® verteld door Dr. Hector Macpherson. Lewis Spence deelt een en ander mede over n® grootste brugg enter wereld en met artikel over een onderaardsche zoutstau wordt deze aflevering besloten. No. 6 van De ontdekking van de wf'"T uitgave Elsevier Amsierdam wordt ultV(r rig verteld van de ontdekking van Amen door Columbus. Er zijn ditmaal vele dingen, die op zijn reis en alles wat daa vast zat betrekking hebben. Mr. w- J Balen, die deze uitgave verzorgt heeft in aflevering het stadium bereikt, dat m® van overtuigd was, dat de wereld een moest zijn.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8