Agenda iatwdand Jkomnciaai TUeum £aatste Aedchtm Stad enOmgeving. De oificieele opening. BERGEN BEVERWIJK. Donderdag 23 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Kirby, de valsche speler (rom.); 2. Russische samen zweerders (dram boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Circus-schaduwen (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-TheaterEen uur bij jou (rom.); boven 18 jaar. HET LOGBOEK VAN BERTRAM GEVONDEN. Naar men zich herinnert werd eenige weken geleden in het Noordwesten van Australië het vliegtuig van den verdwenen Duitschen vlieger Bertram gevonden. Aangezien men vermoedde, dat Bertram en zijn metgezel het vliegtuig in den steek hadden gelaten om te trachten, door de wildernis de beschaafde wereld te bereiken, werd een expeditie uitge zonden om beide mannen op te sporen. Men heeft slechts Bertrams logboek gevonden, waaruit bleek, dat Bertram op 15 Mei j.1 om ongeveer half acht voor de laatste maal was geland. De beide vliegers waren nog 9 dagen bij het vliegtuig gebleven alvorens de wildernis in te trekken. vrachtauto 15 gestolen fietsen aangevoerd. H. is te Almelo opgesloten. UV BUITENGEWOON congres l P.T.T.-PERSONEEL. r Dinsdag is te Utrecht een buitengewoon 20ngres van den Gentralen Bond van P.T.T.- personeel aangevangen. De Bondsvoorzitter, de heer H. M. R°°s, besprak „de afbraak van het P.T.T. bedrijf en de vergaande verslechteringen der dienst- voorwaarden", die aanleiding waren tot het houden van dit congres. In de avonduren heeft een stoet van ruim tweeduizend demonstranten een protestwan deling gemaakt door Utrecht's straten In middels was een nieuwe vergadering in Tivoli belegd, waar telkens andere afdeelingen on der groot gejuich werden ontvangen. Besloten werd een telegram van den vol genden inhoud aan den minister van Water- Staat, den directeur-generaal der P.T.T. en de Tweede Kamer te zenden: fe„De demonstratie van ruim 2000 P.I.l. ambtenaren uit alle deelen van het land onder leiding van den C.B.P.T.T. te Utrecht samen gekomen, geeft uiting aan de groeiende onte vredenheid onder het P.T.T.-personeel over de bezuinigingsplannen van de bedrijfslei ding. De demonstranten doen een hartstoch telijk beroep op de bedrijfsleiding, regeermg 'en volksvertegenwoordiging. Zij wijzen op de afbraak van den P.T.T.-dienst tot groot na- 'deel van het publiek met als gevolg nog meer werkloosheid. Het P.T.T.-personeel heeft reeds verschillende offers op het altaar der ■bezuiniging gebracht. De thans voorgenomen bezuinigingsmaatregelen maken verschillen de groepen van uitvoerend personeel over compleet. Het geheele personeel eischt het be perken van de werklooshid door werktijd-ver korting en stelt op den voorgrond het recht op arbeid". In het gisteren voortgezet buitengewoon congres van den Centralen Bond van P.T.T.- personeel is met algemeene stemmen een re solutie aangenomen, waarin gezegd werd, dat de geraamde vergoeding voor verzending van dienststukken door de P.T.T. uitsluitend gebaseerd is op de halfjaarlijksche bcdrijfs- statistieken en die op de departement enz. .verstrekte gegevens thans geen enkele af boende controle mogelijk is, terwijl het mis bruik steeds toeneemt. Dit stelsel werd ge kwalificeerd als sterk verouderd en niet pas send in tijden, waarin de bedrijfsleiding er steeds op uit is de uitgaven tot iedere cent te beperken en den bedrijfsomzet en inkom sten te vergrooten. Voorts werd in de resolutie aangedrongen op wijziging der frankeering bij abonne ment, in dier voege, dat voortaan alleen te gen verlaagd tarief postale bezorging mo- f el ijk is als naast de buitenwijken ook de ombestellingen door het P.T.T.-bedrijf wor den verzorgd. Verder werd gewezen op de vele gratis 'diensten als het kosteloos nazenden van cor respondentie, welke arbeid zeker in de te genwoordige tijdsomstandigheden behoort te worden betaald, alsmede op het ontoereiken de tarief der expressezendingen, waarop steeds geld wordt toegelegd. Aangedrongen \r werd op verhooging dezer tarieven, alsmede op stopzetting der betaling voor de lucht postdiensten op Ned.-Indië, die thans reeds de begrooting met millioen gulden bezwaren en het bondsbestuur werd opgedragen er voor te ijveren, dat de voorgestelde maatre gelen spoedig hun beslag krijgen, waardoor de begrooting van P.T.T. een ander beeld zal vertoonen en de afbraak van de positie van het personeel een einde kan nemen. Na een inleiding van den heer D. Stoffels over de formatie van het hoogere personeel, met welke inleiding het congres zijn instem ming betuigde, werd besloten den directeur- generaal te verzoeken een onpartijdig onder zoek te doen instellen naar de formatie en werkzaamheden van de referendarissen, refe rendarissen tweede klas en adjunct-referen darissen, aangezien hieruit naar de stellige overtuiging van het congres zal kunnen blij ken, dat ongeveer 300 van de 600 van deze functionnarissen geen arbeid verrichten, die in overeenstemming moet worden geacht met hun opleiding en salariëering en het te groo- te corps als een looden last op het staatsbe- 'trijf der P.T.T. rust. GRATIE VERLEEND. Naar wij vernemen is aan den majoor Graf, die in April 1927 is gearresteerd we gens moord door middel van vergif op den kapitein Kloek, en die deswege door het Hoog Militair Gerechtshof tot 15 jaar gevangenis straf is veroordeeld, gratie verleend, in dier voege, dat de opgelegde straf is verminderd Sot 10 jaar gevangenisstraf. T DIEFSTAL VAN RIJWIELEN. Te Enschedé is H. uit Glanerbrug aange houden, die in de laatste weken tal van fiet sen te Enschedé zou hebben gestolen, om ze 'dan over de grens van de hand te doen. Uit Epe (Westfalen) zijn te Enschedé met een OOK DE PRINSES NAAR HET BUITENLAND. Naar wij vernemen zal prinses Juliana de koningin vergezellen bij haar verblijf in het buitenland. MR. H. BYNEVELD OPVOLGER VAN MR. HEEMSKERK. Naar wij vernemen is bij besluit van den voorzitter van het Centraal Stembureau in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. Heemskerk, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard, mr. H. Ryneveld te Am sterdam. DE DIPHTERIE-EPIDEMIE TE WERKENDAM. Het Volk wijdde een uitgebreid artikel aan de diphterie-epidemie te Werkendam, die daar sinds November woedt en al dertig dooden heeft geëischt. De ziekte had een, van het normale afwijkend verloop, en begon als een gewone verkoudheid, waardoor er aanvanke lijk weinig aandacht aan werd geschonken. Toen na enkele weken verlammings-ver- schijnselen optraden, ging men er meer aan dacht aan besteden en bij nader onderzoek bleek het wel degelijk diphterie te zijn. Nu had men bij spoedig krachtig ingrijpen nog veel kwaad kunnen voorkomen, ondanks het feit dat vele kinderen al besmet waren. Van de gratis geboden gelegenheid tot in enting tegen de ziekte maakten echter maar dertig van de duizend schoolkinderen ge bruik. De meeste ouders hadden uit Christe lijk oogpunt bezwaren tegen een ingrijpen. Bovendien liet de burgemeester, zonder de artsen erin te kennen, de scholen na een veer- tiendaagsche sluiting weer openen, wat veel te vroeg bleek te zijn. De isolatie van de zieken in het gezin liet trouwens ook alles te wenschen over. Een paar jaar geleden heeft Gorkum aan de omliggende gemeente wel ziekenhuis- ruimte aangeboden voor isolatie van besmet telijke ziekten, maar de gemeente Werkendam had dit als te duur van de hand gewezen. Nu heeft de rijksinspecteur voor de volks gezondheid zich met het geval bemoeid. De scholen zijn voorloopig weer gesloten en de kinderen zullen pas weer worden toegelaten na een keelonderzoek. Om de moeders te ontlasten is een open- luchtschool geopend waar de kinderen onder leiding in de wei kunnen spelen, wat het ge vaar voor besmetting ook verminderd. Nu is dus de ziekte wel tot staan gebracht, na echter dit groote aantal slachtoffers ge maakt te hebben. CONFLICT IN WERKVERSCHAFFING Onder de tewerkgestelden in Klein Bab- berspolder te Schiedam is een conflict uitge broken, omdat een aantal arbeiders hét niet eens waren over het hun toegewezen aantal verzette M3. grond. In verband daarmee zijn 42 arbeiders geschorst. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Hedenmorgen is de 32-jarige M. v. L., wonende te Vlaardingen, op de Amsterdam- sche superfosfaatfabriek aan de Vondelingen- plaat bij Pernis van een laad-inrichting ge vallen. Hij werd eerst door een rol gegrepen, waarna hij met een verbrijzeld voorhoofd op den grond terecht kwam. De ongelukkige was onmiddellijk dood'. GEDETINEERDE UIT AMSTERDAMSCH GASTHUIS ONTSNAPT. Een Italiaan, Rosetti geheeten, die door de Utrechtsche rechtbank wegens diefstal met braak tot een jaar en zes maanden gevange nisstraf is veroordeeld, samen met een ande ren Italiaan, Christo Foli, geheeten, was we gens ziekte opgenomen in het O.L.Vr. Gast huis te Amsterdam. Vandaag moest Rosetti in hooger beroep voor het gerechtshof terechtstaanintusschen is gebleken, dat hij gisteren uit het O.L.Vr. Gasthuis is ontsnapt. Niemand heeft daar iets van gemerkt tot men hem op een gegeven oogenblik miste. Hij moet ontsnapt zijn in zijn nachtgoed. De politie stelt een onder zoek in. SUBSIDIEERING VAN DE ARBEIDERS JEUGD CENTRALE. Bezwaren van Oed. Staten van Umburg. Ged. Staten van Limburg maken bezwaar tegen het subsidie aan de plaatselijke afdee ling van de Arbeiders Jeugd Centrale. Zij vragen of de raad zich bij het toekennen van dit subsidie wel voldoende rekenschap heeft gegeven van den aard dezer instelling. In wezen moet deze, naar de meening van Ged. Staten, worden beschouwd als een instituut dat o.m. beoogt, zijn leden te scholen in de beginselen eener tot 'n politieke partij behoo- rende arbeidersbeweging. Deze instelling is 'n onderdeel van de politieke partij, De S.D.A. P. Derhalve is deze jeugd-organisatie in geen enkel opzicht te vergelijken met gods dienstige jeugdvereenigingen, welke ten doel hebben onder de leiding van de kerk de gods dienstige, zedelijke en maatschappelijke be langen harer leder, te behartigen. BRANDEN. Twee boerderijen verbrand. Terwijl de bewoners aan tafel zaten, ont stond Dinsdagmiddag circa half een door on bekende oorzaak brand in de boerderij van M. Bekkers te Leende. Toen een hunner de keukendeur open deed, kwamen hem de vlam men tegemoet. In minder dan geen tijd stond de hoeve geheel hl brand. Niets kon gered worden. Een paard en een koe kwamen in de vlammen om. Het vuur deelde zich ook mee aan de t. o. gelegen boerderij van H. Maas. Daar men hier tijdig gewaarschuwd was, slaagden de bewoners, geholpen door de bu ren, er in den inboedel naar buiten te bren gen. Beide boerderijen ziin afgebrand. Alles was laag verzekerd. Tramwagen uitgebrand. Maandagmiddag is in een motorwagen van de N. Z.-Holl. tram, even nadat een tramtrein uit Zandvoort naar Haarlem ver trokken was, brand uitgebroken. De passa- tiers verlieten snel den wagen, die korten tijd aarna in vlammen stond. De brandweer uit Zandvoort wist met één straal het vuur te dooven; de andere wagens waren afgekop peld. De brandende wagen is inwendig geheel vernield. Als oorzaak wordt opgegeven kort sluiting, ontstaan op het dak van den beugel. Opslagplaats van meubelen uitgebrand. Hedenmorgen ontstond brand in perceel Haarlemmerdijk 110 te Amsterdam, eigenaar en bewoner de heer J. Gevat. Oorzaak was het aanmaken van een fornuis in de keuken, welke weldra geheel in brand stond. Waar de achterzijde van het gebouw dient als op slagplaats van meubelen, stond deze ook spoedig geheel in orand. De brandweer kon den brand hoofdzakelijk beperken tot de ach terverdieping die echter zoo goed als geheel uitbrandden. De voorzijde kreeg water schade. Het huis is verzekerd, de inboedel niet. IN DEN VREEMDE VERDRONKEN. Een jonge Nederlander bij een uit stapje in de buurt van Weenen om gekomen. Een telegram van den correspondent van het Hbld. te Weenen meldt, dat een jonge Nederlandsche tourist, wonende te Naarden, die met zijn ouders een vacantiereis naar Weenen maakte, op een uitstapje in de omge ving van die stad verdronken is. Het lijk is in het crematorium te Weenen verascht. VERKEERSONGEVALLEN. Oevaarlijk speelgoed. Gistermiddag was het 2H-jarig knaapje J. G. in de Heidestraat te Hilversum op zijn 3-wielig fietsje aan het spelen bij den berm langs de straat, toen de bestuurder van een auto der gemeentereiniging, signalen gevend, zijn auto eenige meters achteruit reed. De be stuurder kon het knaapje, dat plotseling van den berm kwam rijden, niet zien. Het ventje reed tegen de nummerplaat, waardoor de halsslagader werd geraakt. Hevig bloedend is het kindje naar het dia- conessenziekenhuis vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden. Den bestuurder treft geen schuld. Autobotsing; vier gewonden. Gistermiddag wilde op den rijksstraatweg den Bosch—Nijmegen onder de gemeente Geffen een personenauto van de familie van der Putten uit Vught, waarin drie heeren en een dame zaten, een met hooi geladen wagen passeeren. Daarbij werd de auto door een uit de andere richting komenden vrachtauto uit Almelo aangereden. De personenauto werd geheel vernield. De dame was er het ernstig ste aan toe. Met een ernstige hoofdwonde en inwendige kneuzingen werd zij een naburige woning binnengedragen. De andere inzitten den liepen lichte verwondingen op. Ook de vrachtauto werd zwaar gehavend. DE ELECTRISCHE LIJN AMSTERDAM—PURMEREND. Gisteren omstreeks 2 uur heeft te Amster dam de openingsplechtigheid plaats gehad van de nieuwe electrische tram van Amster dam naar Purmerend, welke thans door de Noord-Zuidhollandsche Tramwegmaatschap pij wordt geëxploiteerd. Met een groot aantal genoodigden, waar onder autoriteiten van rijk, provincie, omlig gende gemeenten, waterschappen, spoor en tram, vertrok de electrische tram naar Pur merend, waar men omstreeks half vier aan kwam. Met muziek voorop, begaf het gehee le gezelschap zich naar het versierde raad huis, waar het door het gemeentebestuur ontvangen en door burgemeester Cram- winckel werd toegesproken. Deze wees op de belangrijke gebeurtenis, welk een goede elec trische verbinding uit Amsterdam voor Pur merend is. Te circa 5 uur vertrok het heele gezelschap, thans aangevuld met het gemeen tebestuur van Purmerend, wederom naar Amsterdam. De belangstelling van het pu bliek was zeer groot. DE RIJKSWERKINRICHTING TE HOORN. Aan de Memorie van Toelichting van den minister van justitie op het afdeelingsonder- zoek der Tweede Kamer over de wetsontwer pen tot opheffing van de rijkswerkinrichting voor mannen te Hoorn en de inrichting van een nieuwe Rijkswerkinrichting te Groningen ontleenen wij het volgende: In geval van eenigszins belangrijke stijging van het aantal veroordeelde souteneurs kan de capaciteit te Groningen door een naar ver houding eenvoudige voorziening worden ver groot. Overigens is zoodanige stijging, gezien eenige arresten van den Hoogen Raad uit de laatste jaren weinig waarschijnlijk. Het ligt in de bedoeling de souteneurs te Groningen in hoofdzaak kleermakers- en aanverwanten arbeid te doen verrichten. Ten aanzien van de verpleegden, die van Hoorn naar Veenhuizen reeds zijn en nog zullen worden overgebracht, wordt, voor zoo ver mogelijk, selectie toegepast. Tot zijn leedwezen moet de minister hier echter aan toevoegen, dat, naar de ervaring geleerd heeft, de kans op blijvend herstel van in de rijksinrichting opgenomen alcoholisten deze opneming geschiedt eerst bij ten minste drie maal herhaalde openbare dronkenschap gering moet worden geacht. Reeds thans wordt te Hoorn veelal contact van ex-verpleegden met consultatie-bureaux of organisaties van drankbestrijders bevor derd. Deze practijk zal te Veenhuizen, waar een speciale ambtenaar voor de reclasseering der verpleegden en ex-verpleegden aanwezig is, worden voortgezet en uitgebreid. Inderdaad werden tot dusverre de Israëlie ten, die wegens landlooperij waren veroor deeld, roet het oog op de behartiging van hun godsdienstige belangen steeds te Hoorn ge plaatst, In verband met hun overbrenging naar Veenhuizen, is aan de gestichten aldaar thans een israëlie.tische godsdienstleeraar verbonden, zoodat in de godsdienstige ver zorging van deze verpleegden in de toekomst te Veenhuizen, niet minder dan vroeger te Hoorn, is voorzien. Omtrent de bestemming, aan het te ont ruimen gesticht te Hoorn te geven, stelt de minister zich voor, overeenkomstig de daar omtrent geldende regelen, in oveneg te tre den met zijn ambtgenoot van linanciën. Binnen enkele jaren hoopt de minister met deze verplanting van de rijkswerkinrichting een bezuiniging van 80.000 te bereiken Met 23 auto's vertro':*en heden de 76 ouden van dagen en hun chauffeurs en bege leiders naar Schiphol. Het vertrek dat om 9.45 was vastgesteld, had 10.10 uur onder groote belangstelling vanaf het Van Reenenpark plaats. De wagen met versnaperingen was dank zij den grooten steun van de Bergensche Win- keliersvereeniging, goed gevuld. Op de heen reis wordt te Santpoort aangelegd voor ftet gebruiken van ververschingen en op de terug reis te Velsen. Van avond zullen de tochtgenooten door Bergens Harmonie feestelijk ontvangen wor den. Tijdens donderbuien,' welke gepaard gin gen met hevige slagregens en hagelsteenen, werd te Beverwijk Woensdagochtend de be huizing der fam. G. Spanjaard aan de Meer kade door de bliksem getroffen. Bi and werd niet veroorzaakt, doch zoowel het innerlijke als het uiterlijke van het ge bouw werd door het hemelvuur schade aan gericht. STOMPETOREN. Men schrijft ons: De heer H. Sander, voorzanger bij de herv. gem. te Stompetoren, heeft, wegens hoogen ouderdom tegen 1 Juli a.s. zijn ontslag ge vraagd en gekregen. Dit feit is daarom mel- denswaard, omdat de heer H. Sander, thans 78 jaar oud, gedurende 54 jaren zijn functie heeft mogen waarnemen, terwijl het aantal Zondagen, dat S. wegens ziekte verhinderd was, zeer gering is geweest. Tot voor eenige jaren woonde de voorzanger dicht bij de kerk, thans in Alkmaar. Zondag zal hij voor 't laatst „voor 't bordje" zijn plicht vervul len. Ongecorrigeerd. VERMINDERING VAN BEWAPENING VERZOCHT. Het congres van den Nederlandschen bond van vakvereenigingen te Den Haag bijeen, besloot heden een telegram te zenden aan Henderson als voorzitter van de ontwape ningsconferentie, waarin een dringend be roep wordt gedaan op aanvaarding van het voorstel-Hoover om de bewapeningen met een derde te verminderen. ■V TWEEDE KAMER. Besloten wordt het wetsontwerp inzake steun aan de varkenshouderij te behandelen na de initiatief-ontwerpen-v. d. Sluis inzake de pacht. Indien deze wetsontwerpen hedenmiddag niet zijn afgehandeld zal ae vergadering he denavond worden voortgezet. Eenige kleine wetsontwerpen weren z.h.st. aangenomen. ARBEIDSONGELUK. Toen vannacht spoorwegarbeiders aan 't werk wgjen op de spoorbaan bij den Berger overweg, sprong plotseling een stuk ijzer van een bout tegen de linkerslaap van den spoorwegarbeider C. D. alhier, die in de nabijheid aan 't werk was. De man viel be wusteloos neer en moest per ziekenauto in vrij ernstigen toestand naar het St. Elisa- bethziekenhuis worden vervoerd. Vanmorgen was de patiënt iets beter, maar mocht nog niet verhoord worden. MOTOR TEGEN AUTO GEREDEN. Eergisteravond reed de 25-jarige J. T., wonende alhier, met zijn motorrijwiel, waar mee hij uit de richting Koedijk kwam, met volle vaart in op een auto, die hem tegemoet reed en die den Stationsweg in wilde rijden Met vrij ernstige hoofdwonden werd J. T opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht. De autorijder had duidelijk zijn richting aanwijzer uitgestoken, zoodat hem geen schuld treft. De politie stelt een nader onderzoek in. MEETING-COMITE DER NEUTRALE GEHEEL-ONTHOUDERS ORGANISATIES IN NOORD HOLLAND. (A.N.G.O.B., I.O.G.T., N.V. en S.O.V.). Door het Meetingcomité der Neutrale Ge heelonthouders-organisaties, bestaande uit vertegenwoordigers van de Algem. Nederl Geh. Onth. Bond, de Internat. Orde van Goede Tempelieren, de Nederl. Ver tot Af schaffing van Alcoholhoudende Dranken en de Spoorwegonthouders-Vereeniging, wordt de volgende maand in den Stedelijken Mu- ziektuin te Alkmaar een provinciale meeting bekgf h°Uding en plaatseliike keuz* ®f.etin$ wordt, voorafgegaan door ff mtu €n ontPlooide banie- irï Statlon/Plein te Alkmaar wordt opgesteld en vandaar te half twee n.m. vertrekt. Op de meeting zal het woord worden ge voerd door den heer ds. P. Keuning, Doops gezind Predikant te De Rijp F Medewerking verleenen voorts het Ballet- ensemble Tilly Sylon (Haarlem), dat oa. nen'^S getiteld „Overwon- voor deze gelegenheid vervaar- a fd7uz:ai °P^eren-en het zoowel in binnen- FÏnfarernlnc n a rnd bekend staande ,"9"derl'"g Genoegen (Krom menie) onder leiding van den heer P. Schaar naar waarnemingen, verricht in den™,™ van 23 Juni. mor^n Medegedeeld door het Kon. Nederl w i Instituut te De Bildt. j Hoogste barometerstand 771.6 miu Blacksod. te Laagste barometerstand 754.8 mM te Tc, fjord. tóa' Verwachting, geldig tot den avond van 01 Juni: Matige tot zwakken wind uit N oordeliite richtingen; half tot zwaar bewolkt- waar schijnlijk droog weer; iets warmer. Overzicht. De as van het gebied van hoogen druk ii thans zuiver van het Zuidwesten naar het Noordoosten gericht. De depressie in het Noordoosten is nog steeds aanwezig Van het Oostzee-gebied tot de Middellandsche zee waaien koele noordelijke winden. Over de Noorsche zee erf van Schotland tot langs de kust van Noorwegen zijn de winden "naar West en Zuidwest gedraaid, waarbij de tem peratuur aldaar iets steeg De zware regens in het Zuidoosten hielden op. Maastricht had gisteren overdag nog 13 mM., Frankfort in den nacht nog 10 en overdag 5 mM. Het laat zich aanzien, dat het gebied van hoogen druk zich nog verder over het vaste land zal uitbreiden en dat de depressie in het Noord westen ook in onze omgeving de winden zal doen krimpen, waarbij het weer zijn buiig karakter verliest en geleidelijk warmer zal worden. HOOG EN LA AU WATER Tt BERGEN AAN ZEE. (in Zomertijd). Laag water, v ni nam 445 5.04 5 29 5.50 6.16 641 7.07 7 38 8 05 8.44 9 GS 9 10 05 10.4) fc'ATER EtiMOND AAN ZEE (in Zomertijd). I u ai. lu c i. Hoog water. dat. v.m. nam. 24 823 8 49 25 9 12 9 37 26 10.04 10.33 27 1102 11.27 28 001 29 0.32 1.09 30 1.34 2.09 HOOG EN LAA rfc dat. Hoog water. Laag water. v.ni aam. v m nam 24 820 8 46 433 4.52 25 9.09 9 34 5.17 5.38 26 10.01 1030 6.04 1% 27 10 59 11 24 55 726 28 11.58 7 53 832 29 0.29 1 06 8.56 9.33 30 1.31 2.06 953 10.29 Er is dus voor „Elck wat Wils", terwijl het geheel op hoog peil staat. Ongetwijfeld zullen dan ook velen uit alle deelen der provincie deze meeting bezoeken en daarbij gebruik maken van een der vele gunstige verbindingen met Alkmaar. f ALKMAAR 100 JAAR GELEDEN. I In een der uitstalkasten van den Boekhan del K. ter Burg, over de Groote Kerk, is deze week een zeer interessante verzameling van zeldzame oude prenten van Alkmaar tentoongesteld. Alle prenten hebben betrekking op de toe stand van Alkmaar in het begin van de vo rige eeuw Gemakkelijk valt te constateeren hoe het stadsbeeld zich sindsdien heeft ge wijzigd. Wij bevelen een bezichtiging van deze prenten zeer aan. HOE KAAS IN HOLLAND VERKOCHT WORDT. Men zendt ons een nummer van de Pater son Evening Post waarin Temple Manning beschrijft „hoe kaas in Holland verkocht wordt". Is er iemand, die nog nooit van den roem van Hollands kaas gehoord heeft? Hij is in derdaad een zeldzaamheid. Want tot m ouden tijd was kaas een van Hollands voor naamste producten. En Holland wordt niet alleen genoemd om zijn mooie kudden van zwart en wit vee. En waar vee is, daar zijn dierlijke producten. De grootste kaasmarkt van Holland is in Alkmaar Deze stad ligt in het Noordelijk deel van Nederland op het schiereiland, dat ten w. n® Noordzee en ten O. de Zuiderzee heeft. Vrijdags is het marktdag ih Alkmaar wie Holland bezoekt en Vrijdags niet in die stad is, verzuimt een van de zeldzaamste be zienswaardigheden van zijn reis. Vroeg in den morgen komen reeds deva gens en booten met hun vrachten kaas D" worden neergezet op het plein rond het weeg huis. Heen en weerstappende naast zijn s» pel is de boer met altijd waakzame De boer staat natuurlijk altijd sceptisch genover het eerste bod van den bieder v* beide mannen kunnen urenlang ondernau len zonder tot een prijs te komen waaJryde beiden accoord kunnen gaan. Maar d onderhandelingen zjjn gesloten en neroFj^ en weer opnieuw gesloten en heropen», men beiden tot een nadere overeenkoms Om zijn beweringen over de wjz" de kwaliteiten van de kaas te staven,b°vea boer een kaas aan, laat den biedeir p en de koop wordt gesloteen. Het oude r van een afgesloten overeenkomst is a slag. Als deze gedaan is wordt er ver vati over gepraat, de koop is afgesjoterr tefl de schilderachtigste tooneeltjes slotte als de dragers komen om ae ken eO te brengen. Deze mannen in witte

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2