fllkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker {Radionieuws Qemeentecaden Hmiihton £xuuL: en Juin&auw- Honlenl vier en dertigste Jaargang. DONDERDAG 23 JUNI BROEK OP LANGENDIJK .(Wordt vervolgd.) Ko. 146 1932 Vrijdag 24 Juni. Hilversum, 296 M. (6.45—12 4.-8 en 11-12.VARA, 12.-4— AVRO 'en de VPRO van 8—11.— UUr). 6.45—7 en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8— Gramo foonplaten. 9.VAR A-septet o.l.v Is. Eyl. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.15 Voor dracht door Minny Erfmann. 10.30 Vervolg VARA-septet. 11.Kwartiertje voor de vrouw. 11.15 Concert (vervolg). 12.Om roeporkest o.l.v. N. Treep en gramofoonpl. 130 Jaarvergadering v. d. Ned Mij. voor Nijverheid en Handel. 2.30 Gramofoonpl. 3.4.Concert van de Tentoonst. „Moeder en Kind" door de Blue Jazz-Ladies o.l.v. Leo Selinsky. 4.Piano-recital door Joh. Jong 4.30 Voor de kinderen. 5.— VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 6.Gramofoonplaten. 6.15 Vervolg concert. 6.45 J. Krijgsman: De toekomstige student en het socialisme. 7. Vervolg concert. 7.20 Orgelspel door Joh. Jong. 7.40 Vervolg orkestconcert Faust- Ballet, Gounod. 8.Mr. G. J. Salm: De misdeelde jeugd van dezen tijd. 8.30 Concert m m. v. het Utrechtsrh Strijkkwartet, o.a. Kwartet in Bes gr.t, Mozart. 9.Cursus door de heer Levisson. 9.30 Vervolg con cert. 2de kwartet in Es gr.t., op. 125, Schu- bert. 10.Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Causerie door Dr. H. de Vos. 10.45 Gramofoonpl. 11.12.Gra mofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Algemeen programma, te verzorgen door de NC.R.V.) 8.Schrift lezing 8-159.30 Gramofoonpl. 10.30 Zie- kendienst. 11.12.Gramofoonpl. 12.15 2.Concert. J. Plemper, bariton. H. Her- inann, viool. H. v. d. Horst Jr., cello en mevr R A. v. d. HorstBleekrode, piano. 2.30 Concert. G. Beths, viool. Fl. Visscher, alt viool en viool. P. Halsema, piano. 4.30 Gra mofoonpl. 5.Voor de amateurfotografen 5 30 Gramofoonpl. 6.Voordracht door H. J. Steinvoort. 6.30 Radio-dokter. 7.A. J. Herwig: Het verzorgen v. d. border. 7.45 Causerie door M. K. W. Gerisch. 8.Con cert door de H.O V. o.l.v. F. Schuurman, o.a. Ouv. „Dichter und Bauer", Suppé en Potp. „Geisha", Jones. 9.Causerie door dr. Ph J Idenburg. 9.3(3—10.30 Vervolg concert. O.a. Humoreske, Dvorak en „prühlingser wachen", C. E. Bach. Ca. 10.Vaz Dias 103011.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing 12.20 Emanuel Starkey's orkest. 1.05 Orgel concert C. F. Waters. 1.50 Gramofoonpl. 2.50—3.20 Midi. Studio-orkest o.l v. Fr Cantell. 4.20 Studio-orkest Edinburgh o.l.v. G Daines. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6 50 Beethoven's Viool- en pianosonate in F, op. 24. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Jack Hylton and his Boys. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Kamermuziek. M. Teyte. so praan en het Michael Doré Trio. Ravel- programma. 11.20—12.20 Dansmuziek door de Savoy Hotel Orpheans. Parijs „Radto-Paris"1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonpl. 9.05 „Le laboureur et ses enfants" van Tr. Bernard. 9.50 Gramo foonplaten. O.a. „Der Bürger als Ede!- mann", Strauss. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit Rest. Wivex. 3.20—5.20 Concert Radio-Blaasorkest o.l.v. Joh. Andersen. 8.30 Russisch concert. (Balalaika, guitaar en Russ. harmonica). 9.05 „Sot Hansaftens- spil" van A. Oehlenschlager. Muziek van E Reesen. 10.35 Concert o.l.v. Reesen, o.a. Ouv. „Gri-Gri", Lincke en uit de „Rhapsodie chinoise", Gabriel-Marie. Langertberg, 473 M. 7.258.20 Concert o.l.v. O. Voigt. 12.301 10 Concert o.l.v. R Fried. 1 20—2.50 Concert ol.v. Wolf. 2.50 Gramofoonplaten. 5.20—6.35 Concert o.l.v Wolf. M. m. v. A. Erlenwein, tenor. 8.35 Concert o.l.v. Wolf, o.a. „Aus Böhmens Hain und Flur" Smetana en „Die Afrikanerin", Meyerbeer. 9 20 Opera Buffa (Gramofoon platenprogramma). 10.451220 Concert uit Stuttgart. Rome, 441 M. 8.10 Gramofoonpl. 9.05 Gevarieerd orkestconcert. O.a. Ouv. „La gazza ladra", Rossini. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M_: 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Concert uit Chaud- fontaine. 6.35°Gramofoonpl 8 20 Concert o.l v. Fr. André. 9.20 Vervolg concert. 10.30 -11.30 Concert uit Chaudfontaine 338 M l2o^0rTri0C.°ince,rt- i-30 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.l.v. Fr. André. 6.20 en 6 50 Gramofoonplaten. 8.20 Weensche Operette- liederen door mej. De Keukeleire en E de Pont. 9.20 Concert door het Cecilia-koor 1 v. Louis de Vocht. 10.30—11.20 Concert uit Chaudfontaine. Zeesen, 1635 M. 8.20 Kurt G. Sell: Wo- rüber man in Amerika spricht. 8.35 Das Rheingold" opera van P. Wagner Dirigent- Herman Kutzbach. 10.50 Berichten en hier- na concert door werklooze musici o.l.v. Her- EEN EIGEN ZENDER VOOR DE A. V. R. O.? Het Landelijk Comité Belangen Luisteraars heeft heden het volgende adres gericht aan den minister van waterstaat: Met belangstelling hebben wij kennis ge nomen van den brief, dien de AVRO U ge zonden heeft betreffende den voorwaardelij- ken afstand door deze omroepvereenigin°r van de 1875 Meter golf. Wij begrijpen en eerbiedigen de motieven, die de AVRO geleid hebben om dit voorstel te doen. Deze omroep vereniging heeft hiermede toch Uwe excel lentie in staat gesteld in het reeds zoo lang slepende zendervraagstuk een beslissing te nemen. Deze beslissing is (wanneer zij in den geest van hetgeen in den brief van de AVRO gevraagd wordt) wordt genomen, reeds bij voorbaat verzekerd van de instem ming van de groepen, die op den Huizer zen der uitzenden. Deze instemming blijkt zonne klaar uit de in den brief van de AVRO geci teerde uitlating van den voorzitter van de NCRV, mr. A. v d. Deure. Onder deze omstandigheden vinden wij vrijheid er op aan te dringen uwe beslissing te willen nemen in den geest, zooals de A. V R. O. u thans heeft mogelijk gemaakt. Wij willen echter niet verhelen, dat wij al te zeer hebben gevoe'd, hoe de AVRO hier ten bate van een snelle oplossing van het zender- vraagstuk een opoffering brengt, die zij niet in het werkelijk belang van de luisteraars kan vinden. De AVRO heeft u deze oplossing aan de hand gedaan omdat zij terecht vreest dat bij handhaving van haar rechtvaardige rechten op uitsluitend gebruik van de 1875 Meter golf, zij de politieke omroepgroepen van den Huizer zender onverzoenlijk tegen over zich zou houden. Om politieke redenen wordt hierdoor dus door een verdienstelijke omroepvereeniging afstand gedaan van de beste Nederlandsche omroepgolf, waarbij deze omroepvereeniging het gebruik van die golf overlaat aan vereenigingen, die nu eenige jaren getoond hebben, op enkele loffe lijke uitzonderingen na, slechts omroeppro gramma's te kunnen geven van onbelang- rijken inhoud. Wij kunnen niet voorbijzien dat, wanneer uitsluitend de grootste geschiktheid voor het verzorgen van een algemeenen omroep maat staf geweest zou zijn voor de verdeeling van de golven van 1875 en 298 Meter, de AVRO stellig aanspraak gemaakt zou hebben op het uitsluitend recht op de eerste golf. Om poli tieke en dus niet om omroeptechnische rede nen wordt de beste golf aan de onbelangrijk ste vereenigingen afgestaan. Dat het luiste- raarsbelang hiermede niet uiteindelijk ge diend wordt, lijkt ons niet voor tegenspraak vatbaar. Mocht echter de politieke pacificatie in den omroep gekocht kunnen worden tegen dit technisch offer van de AVRO dan komt het ons voor, dat zulk een oplossing moet wor den verkozen boven een toekomst, waarin geen enkele maatregel genomen wordt, omdat een onverzoenlijken naijver van de bijzondere omroepen op den algemeenen omroep iederen tecbnischen vooruitgang in den omroep remt. Op grond van deze overwegingen hebben wij ten s1otte vrijheid gevonden het verzoek van de AVRO te ondersteunen. doodschouw en vaccinatie op f_ 150. Aldus besloten. Voorstel B. en W. tot nadere vaststelling van de verordeningen op de heffing en in vordering van het vergunningsrecht. Aldus besloten. Voorstel B. en W. tot wijziging der ge meente-begrooting 1931 in ontvangsten en uitgaaf op 1150,13 aldus besloten. Voorstel B. en W. tot vaststelling eener verordening, regelende de eischen van be noembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters der gemeente. De heer Koedijk zeide dat in deze verorde ning ook is geregeld de bezoldiging welke op heden geldende is en nu wordt zij weer opnieuw vastgesteld. Wanneer nu de komen de begrooting wat moeilijk wordt, is het dan geen beletsel om het inkomen te verlagen? De voorzitter zeide dat dit niet kan, wel wanneer de verordening veranderd wordt. Aldus goedgekeurd. Voorstel B. en W. tot vaststelling van een verordening voor het agentschap der ar beidsbemiddeling. Aldus goedgekeurd. Voorstel B. en W. tot afwijzende beschik king op het verzoek inzake verlaging van het maximum aantal verloven, aangezien deze zaak niet eerder dan in 1935 aanhangig kan worden gemaakt, volgens de beslissing van den minister. In verband hiermede was ten opzichte der houding in de laatste raadsvergadering een adres ingekomen van de Nationale sub-com missie tegen alcoholisme en van den alg. Ned. Geheel-onthoudersbond. Ingevolge de beslissing van den minister werd besloten hierop afwijzend te beschikken. Rondvraag. De heer v. d. Mo'en vroeg inlichtingen aangaande het Sportterrein en zeide dat het in een groote behoefte voorziet, daar het be zoek in de duizenden loopt. Maar met regen is de toestand heel slecht. De voorzitter zeide, zich te hebben laten inlichten door den gemeente-opzichter, welke van meening is, dat de draineering goed is. maar het terrein is in den beginne te gauw in gebruik genomen, zoodat alles is vastg:- loopen, en het water zoodoende niet door zakt. De oprichter was van meening, dat wil men het terrein goed hebben, het hee'. wat moet kosten en daar zien B. en W. in deze slechte tijden wel wat tegenop. Na eenige discussie zeide de voorzitter zijn volle aandacht hieraan te besteden. De heer Koedijk vroeg inlichtingen aan gaande verbetering van den weg aan de Sluiskade. Spr. zeide, dat et klachten zijn over het pad, hetwelk men onvoldoende acht. De verbeteringen, welke zijn aangebracht, zijn miniem. Het komt spr. voor dat de menschen rede lijk zijn in het vragen om verbetering, daar het pad slecht is voor de vele menschen, welke er wonen. Het kwam spr. voor, dat het ook te smal is. Terwijl het bij regen haast onbe gaanbaar is daar de klei dan over het straatje loopt. Spr. had gedacht dat er een adres zou ge weest zijn, maar het blijkt dat dit gezonden is aan B. en W. De voorzitter zeide, dat het adres aanwezig is, waarin gevraagd^wordt om de slechte toe stand te verbeteren. De opzichter is in deze last gegeven en is de toestand ter plaatse verbetera. In dezen geest is ook aan adressanten ge antwoord, terwijl na eenige maanden de toe stand nog meer onder de oogen zal worden gezien. Wat betreft de verbreeding zou te veel kosten, terwijl tevens de polder hieraan zijn goedkeuring allicht niet zal hechten, daar het een waterkeering is en daar is niets overtolligs bij daar het op de juiste wijze voldoet. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter met woorden van dank de ver gadering. (Vervolg.) Voorstel B. en W. tot het verkenen eener subsidie van 10 cent per inwoner aan het plaatselijk crisiscomité voor extra hulp tot aanschaffing van kleeding, schoeisel, enz. overeenkomstig, de circulaire van het Nat Crisis-Comité van 1 Dec. 1931. De voorzitter zeide dat wanneer tot het verleenen der subsidie overgegaan wordt het vrijwel zeker is dat ook 10 cent per inwoner verkregen wordt van het Nationaal-Crisis Comité. B. en W. hebben gemeend dat met de moeilijkheden die doorgemaakt zijn en waar schijnlijk nog zullen komen de subsidie moet worden verleend. Aldus besloten. Voorstel B. en W. betreffende het vaststel len van den pensioen grondslag van den hr. W. Verdonck als geneesheer belast, met de uit het Engelsch door A. Treub. 64: Het was moeilijk de physieke afmetingen van den indringer vast te stellen, want hij was ge huld in een monnikspij van dunne, zwarte sto en de groote kap was over zijn hoofd getrokken en verborg geheel dat deel der trekken, dat niet bedekt was door het zwarte, losse masker, dat van zijn voorhoofd afhing. Maar aan zijn zenu wen viel niet te twijfelen, want de gehand- schoende hand, die den revolver vast hield, was zoo vast als een rots. Nooit te voren had Chn- ton een misdadiger ontmoet, die zulk een voudige en afdoende vermomming droeg. Hij *°u luide gespot hebben over het denkbeel dat een misdadiger een kleedingstuk zou dra- Ê«n, dat zijn vlucht slechts kon belemmeren, indien die vlucht noodig was. Zoo iets, zou hij 2e8gen, is heel goed in een roman of een sen- satie-tooneelstuk, maar in werkelijkheid neen, mijnheer! Zelfs een gewoon masker is zoo Ieldzaam, dat het opmerkelijk is en wat die mooie nacht hemden betreft, geloof me, die zijn 'o'aal een fiasco! ,.^aar nu zag hij een „mooi nachthemd op aarlichten dag en hij verweerde zich niet, °en de drager er van hem met korte, be- *c aafde en dreigende woorden beval over bet haardkleed te komen en zijn handen op te hou den! Hij gehoorzaamde dadelijk, want hij wist, dat hij den moordenaar van Meadowbank voor zich had. Je zult nog veel gelegenheden hebben mij te achtervolgen, Clinton, beloofde de verschij ning, tenzij je dwaas genoeg bent om zoo iets in dit oogenblik te probeeren. Je kunt niet weg komen met ditbegon Clinton zacht grommend. Stilte als het je belieft! De revolver bewoog zich een weinig en de vinger aan den trekker werd strak. Ik kom hiermede misschien weg en mis schien niet, vervolgde de koele stem onver schillig. Ik hoop er het beste van. Tot dusver ben ik gelukkig geweest. Ik ZclI ]6 Stil! snauwde de stem en de oogen fon kelden dreigend door de spleten van het mas ker Ik verlang niet je te dooden, Clinton, maar ik zal het doen als ik nog een woord van je h°En Clinton wist dat hij het meende. Ik moet U mijn excuses maken, dat ik U verstrikt heb, juffrouw, ging de verschijning kalm voort, toen Nina een scherpen kreet van schrik slaakte en in een hoek van den Chestc.r" field kroop achter een stapel kussens. Ik wist niet dat U hier was. Hij boog ernstig en liep de kamer door naar Spencer, d,e hemaanzag hiina met een uitdrukking van pret. Hij tikte Spencer zachtjes op den schouder met Clinton s oistool hing dien toen bij den beugel aan de pink van zijn andere hand, terwijl de revolver URSEM, Dinsdagavond vergaderde de raad der ge meente Ursem. Bericht was ingekomen, dat tegen de vast gestelde verordening op de winkelsluiting geen bezwaar bestaat en deze aan de kroon ter goedkeuring zal worden voorgedragen. Nog waren ingekomen een schrijven van het bestuur van den R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", houden de toezending afschrift van een brief aan den minister terzake van den toestand zijner werk- loozenkas, en waarin op grond daarvan op een verhooging van het subsidie-percentage werd aangedrongen. een schrijven van den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering met mededeeling, dat het subsidie over het 4e kwartaal 1931, ingevolge het Werkloosheids besluit. ten laste dezer gemeente bedraagt 46.07. op Clinton gericht bleef zonder een graad af te wijken. Spencer, blijkbaar wetend wat er van hem verwacht werd, stond langzaam op, zijn rech terarm hing hulpeloos en hij ging van den stoel weg. Dank U, zei de indringer beleefd, en zijn hand vol vertrouwen tusschen het bekleedsel van den rug en de zitting van den stoel ste kend, haalde hij zorgvuldig uit zijn schuilplaats een dikke enveloppe, waaruit een pak papieren stak, dat met een groen lint was dicht gebon den. Clinton hield in het midden van een gekreun van verwonderd leed op, toen de dreigende vin ger zich onheilspellend strekte en Spencer trok zijn wenkbrauwen beleefd vragend op. De bewuste obligaties, lichtte de vreemde ling hem beleefd in, toen hij ze zacht terug duwde in de enveloppe. Ik ben blij dat er bij deze gelegenheid geen onnoodig bloedvergieten heeft plaats gehad, voegde hij er bij, ze binnen een plooi van zijn kleed stekend, en ik ver trouw, dat wij elkander onder gelukkiger om standigheden zullen terugzien. Hij liep achterwaarts in de richting van het venster en in het voorbijgaan legde hij Clinton's pistool zorgvuldig op de tafel. Ik zou er niet aan denken je er van te berooven, Clinton, zei hij vriendelijk. Ik houd niet van automatische pistolen men heeft zoo zelden de gelegenheid tot verder nadenken als men ze gebruikt, voegde hij er aan toe en zette zijn voorzichtigen gang naar het raam voort» een schrijven van den minister met mede deeling-, dat de subsidie-regeling voor steun aan tuinders voor alle betrokken gemeenten gold tot en met 13 Februari 1932, en aan het verzoek hierop een uitzondering te maken geen gevolg kan worden gegeven. een schrijven van Ged. Staten van 11 Mei 1932, no. 43, dat hunne beslissing op het raadsbesluit tot het beleggen van kasgeld is verdaagd. een brief van het bestuur der Vereen, van Stroomdistributiebedrijven in Nederland, d.d. 17 Mei 1932, houdende verzoek omtrent de afschrijvingspolitiek der G.E.B. en eventueele uitbreidingswerken zich tot niets te binden bij het P.E.N. een schrijven van den minister met mede deeling, dat de rijksbijdrage in de jaarwedde correspondent arbeidsbemiddeling over 1931 bedraagt 40. Begrooting der Gezondheidscommissie te Purmerend voor het jaar 1933 in ontvang sten en uitgaaf op 1924.21. De kosten voor deze gemeente bedragen 26.52. een jaarverslag van de Vereeniging voor Vakonderwijs in West-Friesland, met opgave van de vermoedelijke kosten in 1932 ad 1744.10. Het bestuur verzocht om in 1932 een voorschot op de door deze gemeente te betalen bijdrage voor vermoedelijk 3 leerlingen. De voorzitter meende, dat dit getal leer lingen niet juist is door vertrek, waarnaar een onderzoek zal worden ingesteld. Spr. stelde voor om na ingewonnen inlichtingen een voorschot op de afrekening beschikbaar te stellen. Aldus besloten. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat na het op maken der agenda alsnog is ingekomen een schrijven van den pensioenraad, houdende verzoek alsnog nader te willen vaststellen de pensioensgrondslagen van den ambtenaar van den burgerlijken stand. B. en W. stelden voor deze pensioensgrond slag met ingang van 1 Januari 1922 te be vestigen op 250.bij een jaarwedde van 225 en op 1 Februari 1925 op 250 (jaar wedde 225) en ingaande 1 Juli 1925 op 225. Aan de orde was vaststelling van de ge meentelijke vergoeding als bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 19^3, over het dienstjaar 1930. De uitgaven over dat jaar hebben bedra gen aan de openbare school 1339.54 voor 53 1/4 leerlingen, zoodat het bedrag per leer ling bedraagt 38. B. en W. stelden voor het bedrag der ver goeding vast te stellen op 171 X 38 is 6498. De voorzitter deelde mede, dat de uitgaven van de R.K. school over 1930 hebben bedra gen 1174.65. Aan voorschot is uitbetaald 2000, zoodat te veel is genoten 225 35, hetgeen reeds door het bestuur is terugge stort. Aldus besloten. Vervolgens werden door den raad vastge steld de exploitatie-rekening, alsmede de balans en verlies- en winstrekening van de R.K. Woningbouwvereeniging „St. Joseph" over het jaar 1931. Het verlies op de zes woningen, gebouwd met rijkssteun, bedraagt 751.80, waarin het Rijk 75 bijdraagt en de gemeente 25 De voorzitter deelde mede, dat de rekening van het G.E.B. voortaan door een deskundige moet worden nagezien, in verband waarmede B. en W. voorstellen hun de bevoegdheid te geven de controle van kas en boeken bij den kassier van het G.E.B. aan een deskundige op te dragen. De kosten, hieraan verbonden, bedragen 40 per jaar. Met algemeene stemmen be sloten. Vervolgens kwam in behandeling het be leggen van kasgeld bij de Boerenleenbank Het indertijd genpmen besluit is nog niet goedgekeurd door Ged. Staten, omdat de rente en tijd van opzegging niet was vermeld en de bank onderpand moet geven. Door het bestuur is medegedeeld, dat de rente 3 be draagt met een opzeggingstermijn van 8 da> gen. Alle 120 leden zijn persoonlijk aanspra kelijk en het bestuur wenscht geen onderpand te geven. Besloten werd het raadsbesluit in te trek ken en opnieuw te besluiten het overtollig kasgeld te beleggen tegen een rente van 3 met een opzeggingstermijn van 8 dagen. Om trent het niet-geven van onderpand zullen Ged. Staten bij afzonderlijk schrijven worden ingelicht. Tot tijdelijke hooistekers werden voor 1932 benoemd de heeren K. Peereboom en G. Vet, op een belooning van 60 per jaar. Vervolgens deelde de voorzitter mede, welke posten der begrooting 1931 kunnen worden verlaagd en welke moeten worden verhoogd. Weth. Veldboer heeft al deze posten nog nader onderzocht. B. en W. stelden voor de af- en overschrij ving, dienst 1931, vast te stellen op 5636.63 en de suppl. begrooting op 36328.11. Aldus besloten. Op voorstel van B. en W. werd besloten de winst van het G.E.B. over 1931 ad 3000 te storten in de gemeentekas. De voorzitter deelde verder mede, dat hier door de rekening 1931 met geen nadeelig saldo zal sluiten. Voor het doen van uitbetalingen aan de melkveehouders stelden B. en w. voor hun tijdelijk een crediet te verleenen. Aldus besloten. 1 Vervolgens werd met algemeene stemmen besloten de verordening, welke onder vigueur van de thans vervallen E>rankwet 1904 werd vastgesteld, voorshands van kracht te doen blijven, totdat de nieuwe verordening is goed gekeurd. Vastgesteld werd het kohier hondenbelas ting 1932, in totaal op 205.50. Daarna sluiting. Hij bleef staan in bet raamkozijn en zijn oogen flikkerden met een doodelijke bedreiging, terwijl de revolver een snelle beweging maak te, om alle drie in .zijn bedreiging te omvatten. Indien iemand geneigd is binnen twinti'g seconden na mijn vertrek door dit raam te ko men, laat hij dan denken aan Meadowbank! Hij bleef een oogenblik staan om hen van zijn bedreiging te doordringen, toen ging hij met «en beleefd vaarwel achteruit en verdween in de richting van het hek. Clinton sprong op, greep zijn pistool en vloog naar het raam. Pas op, Clinton! waarschuwde Spencer op scherpen toon. Laat hij naar de hel loopen met zijn brei naalden! antwoordde Clinton, maar toch ver minderde hij zijn haast eenigszins en wierp een onderzoekenden en voorzichtigen blik om het raamkozijn, voordat hij eindelijk verdween met een kreet van triomfeerende wraak, die Spen cer verwonderd deed kijken. Sir Peter kwam langzaam binnen en zocht naar Clinton. Waar is de groote gek? vroeg hij brom mig. Zijn bezoeker was verdwenen voordat ik in de hall kwam. Spencer, wiens houding tijdens het vooraf gaande melodramatische tooneel die van een licht verveeld toeschouwer bij een onbeduiden de komedievoorstelling was geweest, zag den baronet een paar seconden spottend aan en be gon vroolijk te glimlachen. Heb ie dat heerschap niet herkend? vroeg hij. DE VARKENSSTEUNWET ZAL HAAF DOEL VOORBIJ STREVEN EN EEM VOLKSVOEDSEL BRENGhN OP OORLOGSPRIJZEN. Het Comité van Verweer uit de lande lijke Bonden van Slagers, Vleeschwa- renfabrikanten, handelaren in varkens en varkensvleesch schrijft ons: „Steun aan de varkenshouderij. Weer een helpende hand toegestoken aan de in nood verkeerende boeren." Hoe sympathiea doet dit wetsontwerp aan voor het menschel ijk gevoel. En zeker zouden daartegenover ook gaarne sympathiek willen staan allen, die de producten der varkensmesterij verwer ken en in consumtie brengen, want ook voor hen waren de ongekend lage prij zen der varkens niet ten voordeel, en ook zij hebben belang bij een loonende varkensmesterij. En toch is uit de besturen der beide landelijke slagersbonden en uit de or ganisatie van vleeschwarenfabrikanten, uit een vergadering van varkenshande laren, grossiers en mesters een protest opgegaan tegen het thans aanhangige wetsontwerp en is uit die groepen een comité van Verweer samengesteld. Is den Minister en de Tweede Kamer tele grafisch verzocht de verdere behande ling van dit wetsontwerp op te schorten. En dat waarom? Wenscht men de boeren dan niet te helpen? Zev zeker wel, maar men ducht de uitvoering van een wet, die geweldig in grijpt in het Economische leven van heel de varkens- en vUeschhandel en de vleeschvoorziening, die een o-ewel- dige rompslomp van maatregelen mee brengt en ten slotte degenen, waarvoor d^ wet is bedoeld tt». steun weinig zal helpen, maar wel hun mest- en fokbe- d.ijf in maatregelen zal doen verstrik ken. De wet wil een loonende varkens productie. Voor de bacon-export is deze te duur. Op die export wil de Regeering premie, of liever ze wii zelf gaan expor teeren, door middel van een semie-offi- cieel lichaam, de „Varkenscentrale". De Regeering gaat dus exporteur spe len in varkensvleesch, speciaal bacon, naar uit de memorie van toelichting is af te leiden. De Regeering neemt het verlies voor lief, want verhaalt dit op de eigen consumenten van het varkens vleesch via de slagers. De memorie van toelichting wil het doen voorkomen, dat 5 cent per pond geslacht varken niet zoo'n invloed op den varkensvleeschprijs heeft, eidoch de ingewijden weten beter. Immers het geheele geslachte varken wordt belast, met 5 cent per pond of hooger, maar 2/3 deel van het varken, n.1. het spek en vet, ook belast zijnde, moet zich wat den verkoop betreft, schikken naar de prijzen van de wereld markt. En het varkensvet, dat nog in het binnenland wordt geconsumeerd, wordt bovendien ter uitvoering der cri- sis-zuivelwet toch al extra belast, met 25 cent per K.G., ondanks de verzeke ring van den Minister in de Tweede Ka mer dat de dierlijke spijsvetten buiten de crisis-zuivelwet zouden vallen. De heffing van 5 cent belasting op afval, als kop en pooten is hooger dan de waar de dezer artikelen bij verkoop. De heffing op de geslachte varkens van 5 cent of meer per pond zal dan ook in werkelijkheid worden 15 cent of meer per pond op het varkensvleesch. Daarbij Sir Peter keek Spencer diep fronsend aan en bromde kwaad. Waarom zou ik hem erkennen? vroeg hij. hij was mij volkomen vreemd! Spencer schudde droevig het hoofd. Jammer, zei hij kalm. Zie je, dat heer schap was de Decker en als je vlug genoeg was geweest Wat? riep sir Peter ongeloovig, terwijl zijn gezicht wat bleeker werd. Ik wilde dat je niet altijd wat zeide, zei Spencer geprikkeld. Het is zeer onbeleefd. Sir Peters dreigende uitbarsting werd in den dop gesmoord door een licht geschuifel buiten het raam, gevolgd door een booze protestee- rende stem en het donderend geweld van Clin ton s aanmaning, om iets vooruit te krijgen en het volgende oogenblik kwam Eric de kamer binnen schieten als het gevolg van de zachte voortstuwing van den detective en Clinton volgde kalmer met zijn pistool gericht, een grimmigen glimlach op zijn gelaat en een toga en masker van mooie zwarte stof in zijn linker hand! Eric was bepaald verfomfaaid. Zijn jas en vest hingen open en verscheidene knoopen ontbraken er aan, zijn keurige das hing over zijn linker oor, zijn haar viel over zijn oogen, een kant van zijn gezicht toonde de teekenen van een harde aanraking met het grindpad, een dun straaltje bloed kwam onder den hecht pleister te voorschijn en zijn linker oog trok dicht tegen zijn zin.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5