A Verzekering •jgjl/ maatschappij „ARNHEM" tBiiM&tdand Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterkind. Brieven uit Rusland „De Zevensprong" te Petten De Jeugdherberg /t\ levens-' lullen de varkensgrossiers hun varkens moeten koopen naar een voorgeschreven richtprijs op de markt, die dc varkens- mesterij loonend maakt. Hooger inkoop dus, plu^_ accijns van minstens 1F cent per pond geslacht zal het artikel var- kensvleesch van volksvoedsel maken tot luxe product De slachtingen voor het binnenland, die het eerste kwartaal van 1932 bedroe gen 529C00 varkens (tegenover 212000 voor export) zullen dusdanig terugloo- pen, wijl het artikel varkensvleesch komt boven de koopkracht van de mas sa. dat de beste klant van den varkens- mester, de grossier en slager voor hem verloren gaat. Zeker het Regeeringsontwerp wil ook beperking en regeling van dc geheele productie, maar de absolutt miniseering van de binnenlandsche behoefte wil ze toch zeker niet. Kan de export, door de contingentee- ringen van het buitenland Engeland zal straks den invoer van baon beper ken, gelijk Frankrijk en België deden voor versch varkensvleesch dan onze varkensproductie redden, ook al wordt met toeslagen gewerkt? Immers neen, de bronnen voor den toeslag drogen op, door het minder ge bruik van varkensvleesch in het bin nenland en van een overschot voor den boer uit het z.g. stabilisatiefonds is voorzeker geen sprake. Kunstmatig zal de Regeering var- kensprijzen kunnen doen stellen dcor de Varkenscentrale te laten optreden als de leverancier ook voor het binnenland, een monopolie. Een herleving van de inkoop-combinatie uit den oorlogstijd. Alleen varkens dan te koop bij de Var kenscentrale. Verbod van slachting van varkens, die niet met een oormerk van de Varkenscentrale zijn voorzien. Zeker de Wet kent den Minister de bevoegd heid in dezen toe en deze gang van za ken kan men uit de wet en de Memorie van Toelichting concludeeren. De ge heele normale handel op markt en abattoir, in de spekzouterijen en de g^.ng van zaken in de fijne vleeschwa- renindustrie wordt ontwricht. (Meer werkloosheid dus, meer ontwrichting vaan het bedrijfsleven, terwijl de boer minder varkens houdt, maar loonend mest de enkele varkens, die hem geen winst kunnen brengen. En mest hij meer, dan de Varkens- centrale krachtens de teeltbeperking toestaat, dan moet hij deze varkens aan den smokkelhandel verkoopen. Reeds thans worden per jaar 300.000 a 400.000 varkens in de z.g. huisslachting ge slacht, voor het overgroote deel zonder gekeurd te worden, terwijl toch een groot deel van het vleesch in de gewone consumntie komt. Hoe enorm groot zal de slachting bui- ïen de vleeschkeuring en den accijns om worden, als de boer of zijn uitponden per varken daardoor 16 20 gulden „onkosten" kan uitsparen. Het in consumptie brengen van on gekeurd vleesch zal grooter worden dan ooit te voren. De vleeschsmokkelhandel van den oorlogstijd herleeft in al zijn glorie. Geen wonder dat zelfs vele groote mesters tegen het Regeeringsplan zijn. Op de vergadering van Exporteurs van vleesch en vleeschproducten, Dinsdag te Nijmegen gehouden, verklaarden de exporteurs van fijne vleeschwaren en van gezouten spek (van voor het bin nenland geslachte varkens) zich tegen het Wetsontwerp» niet tegen steun aan de varkensmesterij. Alleen de bacon-exporteurs verklaarden zich actoord met het ontwerp, om de varkenshouderij te steunen en zoo als een hunner ronduit erkende, de baconzou- terij zonder verlies door de crisisjaren (de wet is voor drie jaar) te helpen. Bacon-zouters en boeren-coöperaties heb ben eenige jaren terug samen willen gaan Het ging niet, geen voldoende middelen aan de eenen kant. Nu zal de Regeering deze com binatie, dit monopolie financieren. De bacon- exporteurs worden loonslachters der Regee ring, getuigde de voorzitter op hun vergade ring. Men mag zeker aannemen, dat deze „degradatie" voor deze fabrikanten loonend zal zijn, maar of daarmee de varkensproduc tie en de binnenlandsche varkensvleeschvoor- ziening zullen zijn gebaat, is geen open vraag meer voor al de andere groepen van belanghebbenden bij deze varkensproductie en de verwerking ervan. De varkensvleeschconsuraent hier te lande neme zijn conclusie zelf en vrage zich af of de Regeering werkelijk doet een daad van wijs beleid, om het ontwerp-Varkenssteunwet in een paar weken tijds door de Kamers te jagen en tot noodwet te doen verheffen op het oogenblik, dat de groote nood in de varkens houderij is gekeerd en gelukkig tot een bijna ja zelfs even loonende productie. De Russische vrouw. De revolutie heeft in Rusland op elk ge bied diepgaande veranderingen meegebracht in de verhouding tusschen beide sexen, even goed als op elk ander gebied. Wij kunnen aat, vooral de talrijke uitwassen, betreuren, maar het feit blijft bestaan, en iedereen, die belang in de Russische toestanden stelt en de ontwikkeling der Russische verhoudingen met aandacht volgt, moet rekening houden met die veranderingen, ongeacht welke op vattingen op moreel gebied hij zelf huldigt. De ongedwongenheid in de verhouding tuuschen mannen en vrouwen in Rusland treft eiken vreemdeling, en hij schrijft het geheel aan den invloed van de revolutie of zelfs aan den invloed van de bolsjewiki en hun leer toe. Dat is echter een volkomen on gemotiveerde veronderstelling. Een revolutie schept in het algemeen nooit volkomen nieu we opvattingen, zij verdiept slechts de denk beelden, welke in meer of meer ontwikkelden toestand reeds vóór de revolutie bestaan had den. Dit geldt zoowel de maatschappelijke als de moreele opvattingen van een volk. Rusland heeft reeds vóór de revolutie op vattingen op sexueel gebied gehuldigd, die een Westerling vreemd aandeden. De lezer moet niet uit het oog verliezen, dat Rusland nooit puriteinsch is geweest, dat het Russi sche volk steeds levenslustig is geweest en veel van pret en vroolijkheid heeft gehouden. De vrouwen namen steeds deel aan die fees telijkheden, speelden er zelfs een zeer belang rijke rol in. Van een strenge afscheiding tus schen beide sexen was er nooit sprake. Dat was ook practisch onmogelijk. Men vergeet niet, dat mannen en vrouwen op het platte land vaak in hetzelfde badhuis baadden, waarbij badpakjes volkomen onbekend wa ren. Eeuwenlang kende de Russische boeren hut slechts één woonvertrek en in die groote kamer leefden vaak een paar gezinnen (soms nog meer: de ouders en hun getrouwde zoons), allen sliepen in hetzelfde vertrek (dit gebeurt overigens nu in nog sterkere ma te dan vroeger, omdat de ontzettende woning nood de menschen overal tot samenwoning dwingt). Onder dergelijke omstandigheden konden puriteinsche opvattingen en gewoon ten zich moeilijk ontwikkelen. Maar ook in de steden en vooral onder de beschaafde kringen, die ruime woningen be woonden, was de verhouding tusschen de sexen vrijer en natuurlijker dan in het Wes ten. Het Russische meisje werd nooit angst vallig bewaakt, zooals in Frankrijk en andere landen. De meisjes gingen vrij met de jon gens om, keerden laat in den avond naar huis en terug en niemand nam er eenigen aanstoot aan. De moeders maakten zich niet over haar dochters ongerust, omdat zij wis ten, dat dochterlief mans genoeg was om al te vrijpostige jongelui op hun plaats te zet ten. Overigens was de houding van de jon gens steeds onberispelijk, zij zagen in de meisjes kameraden. Van veel belang zal wel daarbij geweesr zijn, dat de Russische vrouw veel pootiger is dan de West-Europeesche. De Russische vrouw is energieker, ondernemender, taaier dan de Russische man. Waar de man bij de pakken blijft zitten, steekt de vrouw de han den uit de mouwen, pakt alles aan, spreekt den man moed in, dwingt hem vaak tot ac tiviteit. Wie Russen van nab> heeft leeren kennen hetgeen tegenwoordig, nu er veel Russische vluchtelingen in Frankrijk en an dere landen wonen niet er moeilijk is zal deze eigenschap van de Russische vrouw uit ervaring kennen. Dok in de Russische litera tuur heeft deze eigenaardigheid van de Rus sische vrouw weerspiegeling gevonden. In het Westen bezongen de dichters de lieftal ligheid, schoonheid, zachtaardigheid, beschei denheid der vrouw (en denke bijv. aan de vrouwen bij Dickens). Het ideaal van de vrouw was zwakheid, zij zocht steun bij den man, die haar beschermen moest. In de Rus sische litteratuur vindt ge de vrouw-kame raad, de offervaardige, ondernemende, zorg zame, zeer intelligente, flinke vrouw beschre ven en bezongen. De Russische vrouw begon te studeeren in een tijd, toen de Westersche viouw (ook de Nederlandsche) aan dergelijke dingen niet denken kon. Het aantal meisjes met behoorlijk middelbaar onderwijl was in Rusland steeds zeer gróót, veel grooter dan in Nederland bijv., om van zulke landen als Frankrijk of Italië niet te spreken. De studen te was in Rusland reeds veertig-vijftig jaar geleden een gewoon verschijnsel en er was nooit sprake van eenig verzet van den kant van de mannen tegen 't studeeren der meis jes, zooals dat in het Westen waargenomen werd (en nog nu in sommige landen waarge nomen wordt). De vrouwen hebben een werk zaam deel aan de revolutionnaire beweging genomen en trotseerden de gevaren met niet minder moet (vaak zelfs met veel meer moed) dan de mannen. Tijdens den wereldoorlog ontstonden in Rusland vrouwen-regimenten die dapper vochten. Terwijl de mannen van het front vluchtten en zich niet veel om de belangen des lands bekommerden, bleven de vrouwen tot het laatste oogenblik op haar post Nog sterker kwam deze hoedanigheid van de Russische vrouw tijdens de bolsjewis tische omwenteling aan het licht. Toen de mannen de voorloopige regeering in den steek hadden gelaten en zich „neutraal" ver klaard, toen de regeering, die in het Winter paleis belegerd was, niemand meer vertrou wen kon en overal verraad en lafheid heerschte, bood een afdeeling meisjes tegen stand aan de bolsjewistische stormtroepen, weigerde zich over te geven en bleef tot het laatste oogenblik vechten. Qe meisjes legden haar geweren eerst dan neer toen de Voor loopige Regeering het nuttelooze van den te genstand inzag en bevel gaf het vuur te sta ken. De Russische vrouw heeft reeds dertig veertig jaar geleden gelijke rechten met den man geëischt. En haar eischen werden steeds door de mannen ondersteund (ik be doel natuurlijk het beschaafde gedeelte van de maatschappij). De# revolutie moest dus on vermijdelijk de afschaffing van alle beperkin gen van de rechten der vrouw medebrengen (overigens bezet de Russische vrouw reeds vóór de revolutie in veel opzichten meer rech ten dan de Hollandsche vrouw nu bezit, vooral op economisch gebied). De bewering, als zou de gelijkstelling van de vrouw met den man een verdienste der bolsjewiki zijn, is dan ook volkomen ongemotiveerd: elke re geering had deze gelijkstelling moeten door voeren, de Voorloopige Regeering deed het reeds vóór de bolsjewiki. Een van de gebreken van den Rus (zoo wel den man als de vrouw) is gebrek aan maat. Wanneer de Rus iets doet, dan drijft hij het tot het uiterste door. Hij zal nooit stilhouden alvorens hij tegen 'n muur heeft gebotst of voor een afgrond is komen te staan. Dat openbaart zich ook in de veran deringen op sexueel gebied. Nemen wij daar bij het gebrek aan discipline en zelfbeheer- sching bij den Rus (van beide geslachten) in aanmerking, dan is het niet moeilijk te begrij pen, welke resultaten dat oest hebben. Vrij heid? Goed, maar dan tot het uiterste. En wij hooren nu in Rusland dingen op sexueel gebied verkondigen, die een Westerling schrik op het lijf jagen. En het blijft niet bij theorieën alleen, want de Rus heeft een aan geboren verlangen, om elke theorie in de practijk toe te passen. Het gevolg hiervan was een vreeselijke losbandigheid. De bolsje wiki hebben deze ontaarding slechts aange moedigd, haar een „ideologie'' verschaft (men denke bijv. aan de beruchte mevr. Kol- lontaj, overigens geen Russin, maar een Pool- sche aristocrate, wier uiterste opvattingen zoowel op politiek als op sexueel gebied een voudig een gevolg van verveling is). De Russische vrouw heeft echter ingezien, dat deze tot het uiterste gedreven „vrijheid" voor haar zeer onaangename gevolgen heeft gehad. Den laatsten tijd is er dan ook in Rusland een zekere reactie tegen al de uit wassen van deze z.g. „vrijheid" waar te ne men De omgang tusschen de jongelui is nog steeds te vrij, er gebeuren nog steeds dingen, die niet door den beugel kunnen en voor de toekomst van het ras weinig goeds beloven, maar de uitersten beginnen te verdwijnen. De meisjes beginnen te walgen voor het on verbloemde, dierlijke element in de verhou ding tusschen man en vrouw; het verlangen naar romantiek, dat bij den Rus sterk ontwik keld is (evenals bij eiken primitieven en emo- tioneelen mensch) laat zich nu bij de vrouw sterk voelen. Zij verzet zich tegen de al te ruwe en grove vormen, welke de omgang tusschen beide geslachten heeft aangenomen. De sovjet-literatuur bestrijdt deze stroo ming, maar daarnaast geeft zij een weerspie geling van dat verlangen van de vrouw naar dat haar liefde veredelt, op een hooger peil brengt, van het al te scherp uitgedrukte dier lijke element bevrijdt. De gelijkstelling van man en vrouw in het economische en maatschappelijke leven, wel ke de revolutie heeft gebracht en welke even eens diep in het verleden wortelt, is iets, dat de Russische vrouw niet meer zal willen af staan. Natuurlijk is deze gelijkstelling voor een groot gedeelte slechts theorie; de meer derheid van den man laat zich noch sterk voelen en de toestand zal nog vele generaties zoo blijven, maar de Russische vrouw zorgt ervoor, dat de gelijkheid geen doode letter blijft en zii maakt van elke gelegenheid ge bruik om hr.ar rechten in het leven toe te pas sen. In de toekomst zal de vrouw in Rusland een zeer belangrijke rol spelen, hetgeen, ge zien haar eigenschappen, voor het land geen verlies zal beteekenen. Die „gelijkstelling" beteekent in Sovjet- Rusland overigens slechts een gelijkstelling in ondergeschiktheid. Rechten, in de Wester sche beteekenis van het woord, bezit in Rus land noch den man, noch de vrouw. De regee- rende kliek legt iedereen haar wil op. Zoo wel de man als de vrouw heeft kiesrecht, maar beiden moeten zij stemmen voor den candidaat, dien de overheid aanwijst. Beiden moeten zij „eenstemmig'' alle voorstellen van de overheid „goedkeuren", beiden moeten zij demonstreeren vóór of tégen iets, wanneer dat door de overheid voorgeschreven wordt. Het is feitelijk een gelijkheid in slavernij. Maar wanneer de slavernij plaats voor ech te vrijheid zal maken, dan zal de gelijkheid toch blijven. De gelijkheid wordt door de bolsjewiki, ge deeltelijk uit propagandistische overwegin gen, ie ver doorgedreven. Er zijn nu veel vrouwen, die in bedrijven werken, welke voor vrouwen minder geschikt zijn, vrouwen moe ten werk verrichten, dat te veel krachtinspan ning eischt en de krachten der vrouw verre overtreft. Doch ook deze excessen zullen met tertijd verdwijnen. Het is natuurlijk niet met zekerheid te zeg gen, welke vormen de verhouding tusschen de sexen in Rusland in de toekomst zal aan nemen, maar één ding staat vast, n.L dat de vrouw een zeer belangrijke rol in de maat schappij zal spelen, veel belangrijker dan in het Westen. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. De oudste Nederlandsche jeugd herberg. Men zal zich onwillekeurig afvragen, waar of dan te Petten dat geweldige gebouw staat, waar bijna 1700 maal een jongen of meisje overnachtte. Het spijt ons, dat we U moeten teleurstellen, want deze Jeugdherberg is zoo klein, dat wanneer U er voor zoudt staan, stellig de vraag bij U zou opkomen, hoe is dat mogelijk? De Pettensche Jeugdherberg n.L is maar een heel kleine arbeiderswoning, die met veel moeite ingericht werd tot jeugdherberg. Veel moeite, omdat in de eerste plaats in het huisje zelf geweldig veel moest worden veranderd, en in de tweede plaats, omdat dat alles moest gebeuren met slechts een heel kleine hoeveelheid geld, dat bijeen geschraapt was. In den zomer van 1928 kampeerden we met ons vieren in het Korfwater en ontstond daar het plan om een jeugdherberg te ma ken. Zelf hadden we nooit zooiets gezien, maar wel wisten we, hoe het in Duitschland was. De uitvoering van dat plan werd mo- felijk gemaakt door den steun van den heer chager, die ons het huisje tegen zeer billij ke voorwaarden wilde verhuren en door de hulp van jongeren en de fam. Wiese en Sterk, d>e samen gesloopt en gebouwd heb ben, en met resultaat. Den 30sten September opende burgemees ter Eriks dan de jeugdherberg en dansten de jongeren tezamen op feestelijke wijze den be kenden ouden volksdans „de Zevensprong", welke naam daarna aan de jeugdherberg ge geven werd. Kees Sipkes, voorzitter van de Algemeen beschermt Uw gezin ln moeilijke Jaren. Nederlandsche Kampeer Vereeniging, sprak daarna en gemeenschappelijk plantten we op den Spreeuwendijk een jonge denneboom. Dit zou het symbool zijn voor de jonge jeugdher bergenbeweging. Zooals de den, ondanks den schralen grond, groeit en sterk wordt, zoo zou ook het jeugdherbergenwerk moeten groeien. Gelukkig maar dat de jeugdherber gen den weg van de den niet volgden, want aeze met zooveel goed bedoelingen geplante den.... verdween in een geitemaag. Genoeg. Het eenvoudige huisje is dus jeugdherberg geworden en heeft inderdaad in ae jaren, die volgden een goede reputatie gekregen, zoodra net overnachtingsaantat met het jaar steeg, in 1929, bijna 750, in 1930 bijna 1000, en in 1931 bijna 1700 over nachtingen. Niet alleen kregen we bezoek van vrije trekkers, maar ook van scholen, o.a. uit Eindhoven en Medemblik; Duitschers, Oos tenrijkers, Tsjechen, kortom, we kregen be zoekers uit iederen kring, uit iedere streek. En hoe het hun beviel? We laten de gas ten zelf spreken en geven daarom een paar uitspraken uit het gastenboek. „Met hartelijken dank voor het gastvrij verblijf in dé „Zevensprong". Vrijz. Chr. Jongelingsvereen. te Haarlem. „Laten wij in dit gastenboek niet alleen on zen naam, maar ook onze gedachten, gewekt door de zon, die in dit huis heerscht, neer schrijven. J. V. A. - P. I. A die Welt ist schön, man musz sie nur verstehen, met het onderschrift van een an deren trekker: „En waar leer je dat beter dan in de „Ze vensprong?" „We hebben een paar genoegelijke dagen hier doorgebracht. Iet Visser. „Drie prettige dagen brachten we hier door met 28 kindereu. Stralend weer, en de prettige sfeer in de '"ugdherberg zullen deze dagen voor de kin» en onvergetelijk maken. Zoo zal het jeugdherbergenwerk langzaam maar zeker doordringen in de harten en de hoofden van de Nederlandsche jeugd. Hoog de „Zevensprong" Leve de herbergsouders! Een klasse Amsterdamsche school kinderen. Kostelijk! We „Onze eerste jeug komen hier meer. Tot kijk!" Hans en Ru Weerink. Ook van de N. J. H. C. ontvingen, we waardeering. En dit alles heusch niet, om dat de inrichting zoo goed was, maar wel, omdat er tusschen de nerbergsouders en de gasten zoo'n goede verhouding was, en om dat de vrije duinen en het vrije strand voor de menschen zoo'n plezierige omgeving vor men. De inrichting, later verbeterd en aange vuld, bestaat uit een dagverblijf met een open haard,, twee slaapzalen en een keuken, terwijl dit voorjaar een hulpgebouw werd op getrokken met 32 jongensslaapplaatsen. Al le bedden zijn voorzien van stroozakken, kussens, dekens, terwijl eventueel slaapzak ken gehuurd kunnen worden Vooral die open haard is van een niet on belangrijke beteekenis voor de jeugdherberg. Wanneer het houtvuurtje knettert van het zelfgesprokkelde hout, en alle menschen min of meer vermoeid er om heen zitten voor bed tijd, dan blijken vooral die avonden de jonge bezoekers zoo goed te bevallen. Maar het werk groeide snel en Petten werd dan ook opgenomen in de lijn Castri- cumTexel, en daarmee was dus het be staansrecht verzekerd, want het was als een schakel in een keten. De jeugdherberg te Texel is echter groot, ruim en goed ingericht, de jeugdherberg te Castricum splinternieuw en model, de jeugd herberg te Petten echter klein en primitief. „De Zevensprong" groeide niet en daar om is het noodzakelijk geworden een nieuwe Zevensprong te bouwen. Tot nu toe werd de jeugdherberg particulier geëxploiteerd, ook dit zal veranderen, willen we een jeugdher berg vormen, die voldoen zal aan normaal gestelde eischen. Dat voor dit alles geld noo dig is, is een zaak, die niet nader uiteen ge zet behoeft te worden. Daartoe zullen we dan ook een organisatie gaan vormen en we mo gen ons daarbij gelukkig achten reeds van zooveel personen medewerking te mogen ont vangen. Toezegging tot steun of tot het Comité van Aanbeveling w^lreding gedaan door de heeren Mr W r i laar, burgemeester van Alkmaar i u ndt- burgemeester van Winkel, H S Frii, *r. burgemeester van Petten, H de Rn meente-secretaris van Zijpe Chr n' ?e" specteur van het Lager Onderw'ii« i?nJ 'n* spectie den Helder, t>. l. d2"i* aar. de R. H. B S te Alkmaar 'fS» meirijk, rector van het Alkmaarsch ri sium, R. v. d. Laan, hoofd der O I te Dirkshorn, ds. Boeke te Schoorl i i' ma, technisch ambtenaar aan de Hon/t"5' sche Zeewering, K van I oenen rÏÏS**' van de „Zijper Courant", E. vün ZtaS* —Bakker voorzitter van den Nederl T u kersbond, Zaadnoorddijk en Kielstra vni?j Schoorlsche jeugdherberg. P. Van Vliet mevr. Stlliger Elout. V,,et De heeren A. Elzas, architect en P Wnn» uit Alkmaar, stelden zich reeds beschikbaa^ voor het ontwerpen van een nieuwe jeugdh»-. vlij hopen en vertrouwen er op, dat no» meerdere personen, die sympathie hebbtni voor dit werk, ons zullen steunen en zullen helpen bij den bouw van een nieuwe jeurrrf herberg te Petten. WIM WIESE. NEDERLANDSCHE BURGEMEESTERS IN DUITSCHLAND. Ongeveer twint'g burgemeester» uit de provincie Groningen hebben onder leiding van den burgemeester van Groningen, den heer H. P. J. Bloemers, een bezoek gebracht aan Hamburg. Dinsdagavond is het gezel, schap aldaar gearriveerd en gistermorgen werd een tocht gemaakt door de haven ter wijl des middags een bezoek werd getracht aan de luchthaven en aan Hagenbeek'» die- renpark. De burgemeester van Hamburg, dr. Peter, sen, heeft een delegatie uit het gezelschap ten stadhuize ontvangen. Vandaag zal het Oelsdorfer Friedhof wor den bezocht, waarna de burgemeesters de terugreis naar Nederland zullen aanvaarden. BROEDERSCHAP VAN ONTVANGERS VAN GEMEENTEN IN NEDERLAND. In de te Amsterdam gehouden vergadering van de Broederschap van gemeente Ontvan gers in Nederland, heeft de heer A. Klomp, ontvanger der gemeente Gouda, een inleiding gehouden over „De organisatie in verband met de gecentraliseerde kas- en bedrijfs administraties ten ontvangerskantore, waar- voer veel belangstelling bestond. Op duide lijke wijze, toegelicht met voorbeelden uit de piaktijk, werd gewezen op het groote voor deel van de centralisatie. Besloten werd hierover een adres te zenden aan Gedeputeer de Staten van alle provinciën en aan de ge- men tebest uren. Aan mej. Sloof, de eerste vrouwelijke gemeente-ontvanger in Neder land, werden bloemen aangeboden. NEGENDE BINNENSCHEEPVAART CONGRES. In tegenwoordigheid van tal van autori» teiten begonnen Woensdagochtend te Ter- neuzen de zittingen van het negende Binnen* scheepvaartcongres. Aanwezig waren o.a. de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, de burgemeester van Terneuzen, de hoofdinspecteur voor de scheepvaart vice- admiraal C. Fock als vertegenwoordiger van den minister van waterstaai, de inspecteer van het Nijverheidsonderwijs namen» den minister van O., K. en W de directeur van het loodswezen te Vlissingen namens den minister van Defensie, de Tweede Kamer leden oud-minister van Dijk, Lockefeer, lf- Bongaerts, e.a. EEN NIEUW STAALPRODUCT VAN NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Naar in deskundige kringen bekend, is dê laschtechniek in de laatste jaren met rassche schreden vooruitgegaan en is er op dit ge bied nog veel te wachten. Heeft tot nu toe het lasschen van ijzer en staal in hoofdzaak het klinken vervangen, het hier bedoeld Neder- landsch product vervangt zoowel het ge walste, als het geconstrueerde fabrikaat.. Van Nederlandsche zijde werden n.L van een belangrijk Duitsch concern de licentie rechten voor Nederland en Koloniën verkre gen voor de vervaardiging van automatisch gelaschte balken met special^flenzen, die naar de Nederlandsche onderneming gehee- ten onder den naam van Nefa-balken op de markt zullen worden gebracht. De ver vaardiging en levering zal geschieden door de Nefa (Nederlandsche Fabriek ter ^ver vaardiging van automatisch gelaschte Neta- balken), gevestigd te Den Haag, waarvoor deze zich heeft geïnstalleerd in de werkplaa sen van de fl.V. Corn. Swarttouw's Construc tiewerkplaatsen Machinefabriek, Schie- II 11. ik zal den weg wel wijzen, waar de teerste bloemen staan. Het zijn nog allemaal van die jonge plantjes, zei de vlinder. En om gemakkelijker den weg te kunnen vinden, gingen de vlin ders op de hooiden van de kabouters zitten en zoo ging het in galop naar de bloemenvelden. Eerst hadden ze plezier, maar hun beentjes werden op den duur heel moe en Tuimeltje vroeg met een beklemd gezicht, oi ze er nog niet waren. 12. Ja hoor, ze waren in de buurt van den storm. Een stor»- commissie bestaande uit torren wees de kaboutertjes, het beste naar toe zouden kunnen gaan en zoo verspreid de kaboutertjes zich tusschen de bloemen in het veld. Over waar je keek zag je kleine kabouterventjes tusschen de men zitten. De storm was nog niet zoo heel erg en de ka tertjes maakten de grootste pret.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6