s&ffeu&A 'SJ-S-S Rechtszaken SAMENWERKING TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND INZAKE BEMALING. Hie op laschgebied over een jarenlange dfdervinding beschikt, waardoor een aan 01 «p eischen voldoend fabrikaat is verze- WrL toepassingsmogelijkheden der Nefa- u,iven voor den bruggenbouw, ijzerhoog- rTnur scheepsbouw en bouwdoeleinden in algemeen, zijn zeer uitgebreid. Indien bedenkt, dat de buitenlandsche wals- Jblrken in Nederland en Koloniën jaarlijks pnige tientallen duizenden tonnen breed- f^nzige balken importeeren, en dat het ver bruik aan geconstrueerde liggers eenige ma len zoo groot is, dan blijkt daaruit voldoen de dat de Nefa-balk in een groote behoefte vóórziet en als Nederlandsch fabrikaat in deze moeilijke tijden een belangrijke werkver ruiming in de Nederlandsche metaalindustrie kan brengen. HET WINNENDE LOT BRACHT ONGELUK. Geld en vriend verloren. Misschien krijgt hij den prijs terug, maar zal dan moeten dokken. Een lot uit de loterij kan geluk brengen, Jan geld, vrijheid en genot beteekenen. Maar het kan ook anders loopen. De vol gende geschiedenis om het te bewijzen. Een Am8terdamsche werklooze arbeider had zijn laatste spaarpenningen besteed om een half lot in de Unie-loterij te koopen. En inderdaad, vrouwe Fortuna schonk een van haar liefste glimlachjes aan den man, wien het overigens niet was meegeloopen in de wereld. Op 12 Februari 1931 werd hij verblijd met de heugelijke tijding, dat op zijn nummer de 50.000 was gevallen. Ruim 20.000 kon hij incasseeren Maar met het geld komt de hebzucht en dit zou bijna 's mans val zijn. Hij was "van zijn vrouw werd gesteund door den Armenraad, mentatie werd niet door hem gegeven en de vrouw erd gesteund door den Armenraad. Listig overlegde de gelukkige winnaar, dat de gerechtigheid in den vorm van het bur gerlijk armbestuur hem wel eens zou kun nen dwingen een gedeelte van zijn schat aan zijn gescheiden vrouw te geven. Dat nooit! Een slim plan werd fluks ontworpen. Zijn kostbaas, die braaf had geassisteerd bij het ophalen van de buit en die de feeststemming dien avond danig had helpen verhoogen, schreef een kwitantie, waaruit moest blijken, dat hij, de kostbaas, het lot van zijn kostgan ger had gekocht vóór de trekking plaats had. Tot zoover ging alles goed. Voor het geld kocht de kostbaas die nu als bezitter van het geld optrad een boerderij met 35 stuks vee De eigenlijke „winnaar" zou óók in de boerderij in komen wenen, hij zou zakgeld krijgen, een aandeel in de winstkortom de „financieele verhouding" was tot in de fi nesses geregeld. Edoch, de vriend was een trouwelooze vriend, zooals dat meer voor komt. Toen de „winnaar" om zijn „zakgeld" kwam, ontpopte de kostbaas, die de rollen zoo handig had omgekeerd, zich als een „verrader". De man van het lot, gezegend met het lonkje van Fortuna, kreegniets. Hij werd zelfs de deur van de gemeen schappelijke boerderij uitgezet. Het Leger des Heils ontfermde zich over hem en onthaalde hem opzuurkool, wat hem zoo slecht smaakte, dat hij fluks naar een advocaat ging, nadat hij zonder resultaat de politie in den arm had genomen. Een civiele actie, waarbij de 20.000 werd teruggevorderd, werd door mr. L. van Gigh ingesteld. Mr. van Gigh bood getuigenbewijs aan, terwijl de trouwelooze vriend van den kost ganger met de kwitantie zwaaide. Een getui genverhoor volgde en de rechtbank trok hier uit cfe conclusie, dat de eigenlijke winnaar de kostganger was. Als alles meeloopt zal hij dus nog een deel van zijn twintig mille terugkrijgen. DE STEUN AAN DE VARKENS HOUDERIJ. Protest van den Bond van Vee handelaren- Gister heeft het hoofdbestuur van den Ne- derlandschen Bond van Veehandelaren te Utrecht vergaderd ter bespreking van de voorgestelde steun aan de varkenshouderij. Besloten werd aan den minister van economi sche zaken en aan den voorzitter der Twee de Kamer, aan dezen laatsten ter bekendma king aan de leden dier Kamer, een telegram te zenden, waarin het volgende wordt te ken- nen gegeven: 1. Door de eventueele toepassing der voorgestelde wet zullen de bij den handel betrokkenen worden gedupeerd. 2. Een algeheele ontwrichting van het marktwezen in ons land zal ontstaan, indien het wetsontwerp wordt aanvaard. 3. Verschillende plaatsen, die met groote financieele offers, varkensmarkten hebben zien bloeien, zullen deze geheel en al weer zien verloren gaan, tengevolge waarvan de bij den handel betrokkenen het leger der werkloozen zullen doen toenemen. 4. Door het steunen van de roggeteelt, zou de steun aan de varkenshouderij beter tot zijn recht komen, dan door het thans ingediende wetsontwerp, daar het steunen der rogge teelt de bewerkers van den grond in casu de groote en kleine zandboeren eerder ten goede zal komen. ndien het ontwerp wordt aangenomen Zullen de gelegenheidsmesters, die op heden de varkensmesterij als een nevenbedrijf be schouwen, den mester van professie en te vens bewerker van den grond, nog meer con- cu""entie aandoen dan tot heden het geval is. Zij het niet direct, dan zal toch indirect *en bevoorrechte positie worden geschapen or de coöperatieve idee, ten koste van den andel en tevens zal een verplaatsing van de j 2aamheden van de handelaren geschie de finaar een corps van ambtenaren, dat met messes van den handel absoluut niet op den m6 kan zijn- De minister wordt met Wem i en aandrang verzocht het wetsont- bend* og op te schorten en de belangheb- requestranten alsnog te doen hooren. Protest van den Bond van Kaas je Producenten. Wien* ua van Kaasproducenten te Gouda, eden gemiddeld tot de grootste var kenshouders uit ons land behooren, heeft' zich met een adres tot de Tweede Kamer ge wend, waarin hij inzake het wetsontwerp tot steun aan de varkenshouderij constateert dat de zeer principieele vraagstukken van 'ver strekkende beteekenis grondige overweging behoeven en dat het ontwerp met toelichting getuigt van het bezien van deze materie van uit één gezichtshoek, waarbij aan andere be langen van niet minder beteekenis te weinig aandacht werd geschonken. De bond ver zoekt dit ontwerp niet ongewijzigd te laten passeeren. Aan de zeer uitvoerige toelichting, welke het adres vergezelt, is het volgende ontleend- Uit het ontwerp van wet krijgt men den in druk, dat de regeering te eenzijdig is voor gelicht, doordat bij die voorlichting de be langen van den bacon-export te veel hebben gedomineerd. Het centra',-eeren van den ge- li eelen bacon-export, het financieel steunen van dezen export, het oefenen van invloed op de kwaliteit ervan, enz. nemen een groote plaats in. Sterker, het is een der grondpila- ren van de geheele steunregeling. De Bond is van meening, dat de gelden voor dezen steun en voor andere bemoeiin gen der Varkenscentrale moeten komen uit verhoogde prijzen in het binnenland. Theo retisch is daarvoor een heffing bij de slach ting het bruikbare middel. Men gaat daarbij uit van de veronderstel ling, dat de uiteindelijke kooper de consu ment is, die de heffing betaalt. Maar er is helaas ook een andere mogelijk heid, n.1. waar bij den inkoop met de heffing als deel der onkosten wordt rekening gehom den. Dan betaalt de varkenshouderij zelve de heffing. Het antwoord op de vraag, hoe hier te handelen, kan zeer positief zijn. In tijden van overaarfbod betaalt de varkenshouder de hef fing en bij onderaanbod de kooper. Dit komt zoo, doordat niet de bacon-export den prijs der zware binnenlandsche varkens bepaalt, maar omdat deze prijsstelling een samen voeging is van aanbod binnenlandsche zware varkens plus de exportwaarde van het zwa re spek en de reuzel. Slechts kan een goede baccnexport op den duur eenige maanden invloed op den binnenlandschen prijs uitoe fenen, doordat daardoor een verminderd aanbod van zware binnenlandsche varkens kan ontstaan. Ouder deze omstandigheden wordt deze heffingsmethode cf een onbillijkheid of een mislukkig of de geheele voorziening is on- noodig. Productiebeperking acht de bond als zoo danig sympathiek. Die moet echter niet al leen sympathiek, maar ook uitvoerbaar zijn De Bond betoogt voorts van meening te zijn, dat het ontwerp practisch op experimen teeren neerkomt. Wanneer de regeering deze proef neemt, onder de mogelijkheid van slagen of niet sla gen, moet zij ook de financieele gevolgen aan vaarden, ma.w. dan mag niet de eenige bron van inkomsten zijn de heffing met bovendien de twijfelachtige kans, wie deze betaalt, maar behoort de staat de verliezen te dragen, die bij mislukking door de dnn gedupeerde var kenshouders zullen worden geleden. Hoewel de bond snel werk zeer waar deert, acht hij de consekwenties, voortvloeien de uit vergissingen, ernstig, zoodat hij zich verplicht acht de leden der Kamer te verzoe ken, die ontwerp niet ongewijzigd aan te ne men, maar tot breedere voorbereiding aan de regeering te renvoyeeren. De exporteurs van vleesch en vleeschwaren zenden telegram men aan de regeering. Onder voorzitterschap van den heer S. van Zwanenburg is Dinsdag in het „Oranje Ho tel" te Nijmegen een zeer druk bezochte ver gadering gehouden, uitgaande van de veree- niging van Nederlandsche exporteurs van vleesch en vleeschproducten, omvattende de groepen versch varkensvleesch, bacon vleeschwaren en vleeschconserven en gezou ten vet en mager spek. Onderwerp van be spreking was het bij de Staten-Generaal in gediende ontwerp van wet tot steun aan de varkenshouderij. Na een zeer langdurige discussie werd ten slotte besloten tot het zenden van het volgen de telegram aan den minister van economi sche zaken en arbeid: „De groep versch Varkensvleesch der Vereeniging van Neder landsche Exporteurs van Vleesch en Vleesch producten, te Nijmegen in vergadering bij een, ter bespreking van het ontwerp van wet tot steun aan de varkenshouderij, overtuigd van de noodzakelijkheid van dien steun, ver zoekt nochtans bij de uitvoering dier wet vol komen rekening te houden met de exportbe langen van alle bij die uitvoering betrokken groepen van exporteurs". Een gelijkluidend telegram werd verzon den door de groep Bacon. Een ander telegram werd gezonden, lui dende als volgt: „Een groep van vleeschwa ren- en vleeschconservenfabrikanten, in ver gadering bijeen te Nijmegen, kennis genomen hebbende van het wetsontwerp tot steun aan de varkenshouderij bij de voorbereiding waarvan zij tot haar leedwezen niet werd gehoord, verzoekt den minister beleefd de verdere behandeling van het wetsontwerp op te willen schorten om haar in de gelegenheid te stellen haar bezwaren naar voren te bren gen Zij vertrouwt, dat tegen inwilliging van haar verzoek bij den minister geen bezwaar zal bestaan temeer nu er op heden van een noodtoestand in de varkenshouderij niet^meer esproken kan worden en een onmiddellijk ingrijpen der regeering h.i. niet urgent is Een gelijkluidend telegram werd ook ver zonden door de groep gezouten vet en mager spek. Sinds geruimen tijd werden onderhande lingen gevoerd voor de uitvoering van afwa- "geruimd. Gewacht moest n.1. n0« *°r.". a* rrnpdkpurincf der plannen, waarbij ,eï,2 *.KkW 'S" "r»Vi"Cie 0ÏÏ&* toe zijn den tevens reeds besloten hiertoe en thans heeft ook hc-t ministerie van waterstaat zich met de plan nen vereenigd. Onderteekening van de over eenkomst door de Nederlandsche en Duit- sche polderbesturen zal op 28 Juni a s. te Nijmegen geschieden. Het electrisch gemaal wordt te Nijmegen gebouwd; tevens wordt van Nijmegen een hoofdwaterleiding gegraven tot de Duitsche grens, waar de Duitsche waterleiding aan sluit. Het overtollige water wordt geloosd in de Waal bij Nijmegen. De werken zullen zoo wel in Nederland als in Duitschland in werk verschaffing worden uitgevoerd. Van Nederlandsche zijde zijn bij deze be malingsplannen betrokken de polders, aange sloten bij de waterschappen „Nijmegen-Duit- sche grens" en daaronder ressorteerend de polders „Circul van de Ooy", „Beek", „Duf felt", „Zeeland", „Milligen". CONGRES NEDERLAND-OVERZEE. De opening. Gisterochtend is op de Indische tentoon stelling te Den Haag geopend het congres Nederland-overzee, dat duurt tot en met morgen. Voorzitter van het congres is mr. A. B. Cohen Stuart. Nadat een welkomstwoord van den voor zitter hield de heer Ch. Weiter, oud-minister van koloniën, oud-lid van den Raad van Ne- derlandsch-Indië, de openingsrede. De openingsplechtigheid werd bijgewoond door prins Hendrik, die vergezeld was van zijn adjudant, luit. ter zee der le klasse Ter- mijtelen. Onder de verdere aanwezigen werden op gemerkt de burgemeester van Den Haag. de oud-minister van koloniën dr. Koningc'oer- ger, de oud-gouverneur-generaal mr. Fock, de heer Van Kempen, oud-gouverneurvan Su- matra's Oostkust, gepens. generaal Weber, leden van het congrescomité en vele andere belangstellenden. In de Hollandsche tooneelzaal werden de voordrachten gehouden. De eerste lezing was die van prof. G. Gonggrijp, de „Indische volkshuisvesting en haar structuur in verband met de huidige moeilijkheden". Hij kwam tot de volgende conclusie: „Indië lijdt niet doordat het zelf op economisch terrein ernstige fouten heeft gemaakt Het ondergaat de wereldcrisis als een slachtoffer en -macht naar het oogen- blik, waarop Europa tot inkeer zal komen en op het gebied van het geldwezen en van de tarieven de maatregelen zal nemen, die noo- dig zijn voor herstel". Ir J. J G. E. Rückert, oud-hoofdingenieur der gemeente Semarang, oud-lid van den Volksraad, laatstelijk burgemeester van Meester Cornelis, sprak over de tegenwoor dige moeilijkheden d^r Indische landsfinan- ciën. Vervolgens heeft dr K. J. Brouwer uit Oegstgeest een lezing over de zending ge houden. NEDERLANDSCH VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. Gisterochtend is het congres van het N.V. V. voortbezet. Thans werd een aanvang ge maakt met de-behandeling der ingediende voorstellen en resoluties. Vooraf echter werd het congres toegespro ken namens het Internationaal Vakverbond door den secretaris, den heer Schevenek. Hij wees er op, hoe het N.V.V. steeds een zeer goede plaats heeft ingenomen onder de cen trales, die bij het I.V.V. zijn aangesloten en hoe alleen het N.V.V. in staat is gebleken in dezen crisistijd zijn macht te versterken. Buitengewone financieele steun bij arbeidsconflicten. Allereerst was aan de orde een voorstel van het verbondsbestuur van den volgenden inhoud om een commissie te benoemen om het vraagstuk van buitengewone verleening van financieelen steun bij arbeidsconflicten te bestudeeren en hieromtrent nog dit jaar rapport uit te brengen. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Samenstelling bestuursraad. Eveneens werd met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van het verbonds bestuur, om het aantal vertegenwoordigers van de bestuurdersbonden in den bestuurs raad van het N.V.V. (zonder stemrecht) te brengen van zeven op elf en de aanwijzing dezer vertegenwoordigers te doen geschieden door de federatie van bestuurdersbonden. Het onderwijsvraagstuk. Daarna kwamen aan de orde de voorstel len betreffende ht. onderwijsvraagstuk. De bond van Nederlandsche onderwijzers had, inzake een voorstel ingediend, om, zoo mogelijk in samenwerking met de andere or ganisaties, krachtige actie te voeren voor herziening van de bestaande leerplichtwet op het lager onderwijs in Nederland (uit breiding van den volledigen leerplicht op het lager onderwijs tot tenminste 9 jaren). Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Voorts was door den bond van Nederland sche onderwijzers een volgende resolutie in gediend inzake het ontwerp-Terpstra, waarin gezegd werd, dat de aantallen leerlingen, aan een leerkracht toevertrouwd, te groot zul len worden om behoorlijke opvoedend onder wijs voor de groote massa mogelijk te maken; dat het onnodig oprichten van bijzondere scholen wordt vergemakkelijkt; dat de positie der openbare school wordt verzwakt; dat hoognoodige verbetering der onderwij zersopleiding uitblijft; dat het onderwijzerscorpw begiftigd wordt met een onnoodig en vernederend stelsel van straffen; dat de onmondigheid van den klasse-onder- wijzer bestendig blijft; dat de standenschool in zijn meest hatellj- ken vorm herleeft; acht aanneming van dit ontwerp strijdig met de belangen van de jeugd van ons volk. Ook deze resolutie werd met algemeene stemmen aangenomen. Een amendement op het voorstel van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, In gediend door den Algemeenen Bond van Handels- en Kantoorbedienden, strekkende om van overheidswege een geldelijke tege moetkoming te doen toekennen aan de (Öooevnv too'n CUk X6C, ASPIRIN wtyeU*). L»t op don oranje band an hat Bayarkrulv Prij» 75 ets. ouders, wegens loonderving, gedurende de twee laatste leerjaren, werd ingetrokken. De verkorting van den arbeidstijd. Vervolgens werd overgegaan tot de bespre king van de resolutie, opgesteld door het verbondsbestuur, inzake de arbeidstijdsver korting. Deze resolutie luidt als volgt: „Het Congres van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingenbevestigende de resolutie inzake werkgelegenheid en ar beidsduur, aangenomen op het crisiscongres, gehouden op 3 en 4 October 1931 te Rotter dam; van oordeel, dat in verband met de buitengewoon groote en langdurige werk loosheid een belangrijke arbeidstijdverkorting noodzakelijk is en tot een eisch van urgentie is geworden; draagt het verbondsbestuur op: a. elk middel aan te wenden, dat de tot stand brenging van de internationale 40- urige werkweek bevorderen kan; b te trachten, inmiddels in ons land tot verkorting van den arbeidstijd ook beneden de 48 uur, zoo mogelijk tot 40 uur per week, te komen; c. zich op korten termijn met de regee ring in verbinding te stellen, ten einde er bij haar op aan te dringen, om door wettelijke maatregelen de arbeidsverkorting practisch tot verwezenlijking te brengen". Na eenige discussie werd de resolutie in zake de Arbeidstijdverkorting met algemeene stemmen aangenomen. Oeconomische democratie Vervolgens hield de heer G. J. A. Smit Jr. een voordracht over oeconomische democra tie. Op deze rede volgde geachtenwisseling. Om half zeven werden de discussies ge schorst tot hedenochtend. INTERNATIONALE CONFERENTIE VAN REDDINGDIENSTEN. Het vliegtuig in dienst van hel red dingwezen. Gisteren is te Hoek van Holland voor de internationale conferentie van reddingdien sten, welke vandaag in Amsterdam in verga dering bijeenkomt, een demonstratie gehou den. Tot hen, die deze demonstratie hebben bijgewoond behoorden prins Hendrik, die vergezeld was van zijn adjudant kapitein Bozua, de minister van waterstaat, mr. P. J. Reijmer, professor Vosnack uit Delft, ontwer per van de nieuwe reddingbooten, de voor zitter van de Zuid-Hollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen baron Sweerts de Landas Wyborgh, de comman dant van de luchtvaartafdeeling te Soester- berg, overste Van Zanten, de directeur van het loodswezen te Rotterdam, kapitein ter zee Van der Laer, de loodscommissaris te Hoek van Holland, de heer Vruggink, de commissaris van de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij, de heer Jan van Kan uit Noordwijk en voorts vele vertegen woordigers van het reddingwezen in het bui tenland. Bij den aanlegsteiger, welke feestelijk met vlaggen was getooid, is een demonstratie ge geven met een lijnwerp-raortier en heeft de Noorsche afgevaardigde, de heer Ottar Vogt, een lijnwerpgeweer in werking laten zien, waarmee een lijn ongeveer 50 meter ver ge bracht kan worden. Inmiddels waren in de Berghaven de mo- torreddingbooten President Jan Leis en Pre sident J. V. Wierdsma gereed gemaakt en was de motorreddingboot uit Stellendam de Koningin Wilhelmina te Hoek van Holland aangekomen. Prins Hendrik en de minister begaven zich met nog enkele genoodigden op de President Jan Leis; de overigen embar- keerden op een van de beide andere booten of op het inspectievaartuig Frans Naerebout, waarna de vier schepen het ruime sop kozen. Onderweg werd van een van de reddingboo ten een schermulypistool afgeschoten. De lijn kwam prachtig terecht op de reddingsteiger op het Noorderhoofd, welke steiger kort na de ramp van de Berlin op initiatief van prins Hendrik is opgericht. Buiten de pieren, iets ten Noorden van het Noorderhoofd, lagen 100 meter uit elkaar twee vletten, die tezamen een wrak geworden schip moesten uitbeelden. Weldra klonk er motorgeronk in de lucht en twee militaire toestellen uit Soesterberg kwamen boven de zee cirkelen. Het doel van de demonstratie was, om te laten zien, hoe met behulp van een vliegtuig een verbinding tot stand kan wor den gebracht, in dit geval tusschen het z.g.n. wrak en den reddingsteiger. Uit een van de vliegtuigen werd een lange lijn gevierd. Om te zorgen, dat het touw goed afliep, was er een luchtzak aan verbon den, welke automatisch de lijn strak trok. Zulk een luchtzak is een trechtervormig stuk linnen, waarvxan de wijde opening door mid del van 6 spandraden is verbonden aan een metalen kokertje. De uit te vieren lijn is even eens aan dit kokertje verbonden en wel zoo danig dat de luchtzak om haar lengteas kan draaien. Zet de aviateur de luchtzak over boord, dan zal deze tengevolge van de door- stroomende lucht in een draaiende beweging worden gebracht en zoo lang zij met de lijn aan het vliegtuig is bevestigd er in horizon tale richting achteraan blijven zweeven. Bij de eerste demonstratie liet de aviateur de lijn slippen, terwijl hij laag over het water vloog. Aan de tuimelingen van den luchtzak was toen te zien, hoe de lijn viel. Het tweede toestel vierde daarop ook haar lijn, maar toen deze ver genoeg over boord stond, liet de piloot een z.g.n. vlinder langs het touw afglijden, welke vlinder, aan het ieinde van de lijn gekomen een klem loste, waardoor het metalen kokertje van de span draden werd bevrijd. De luchtzak dwarrelde waarop alleen naar beneden en de lijn hing, bijna onzichtbaar achter de vliegmachine, maar nu schuin naar beneden Het toestel dook snel omlaag, vloog over het „wrak" heen en liet de lijn slijjpen. Deze viel in de onmiddellijke nabijheid van de vletten in het water De beide uitgeworpen lijnen waren voorzien van roode boeien, zoodat zij vrij gemakkelijk weer konden worden gevonden en opgevischt. Na deze belangwekkende demonstratie zijn de booten naar Hoek van Holland terug gevaren. Gedeeltelijk per auto, gedeeltelijk per trein is het gezelschap naar Rotterdam teruggereisd, waar aan boord van het motor mailschip Baloeran van den Rotterdamschen Lloyd het middagmaal werd gebruikt. SCHATGRAVERIJ TE ZAANDAMN Stofgouden „stofzilver" gevonden. De Zaandamsche correspondent van het Hbld. schrijft: 't Is nu ongeveer een maand geleden, dat de Duitsche schatgravers met hun werk zijn begonnen. Dag in dag uit hebben zij met bewonde- renswaardigen ernst en toewijding den bodem van de oude begraafplaats onderzocht, om de juiste plek te vinden, waar de vermaarde ge neraal Wybenon zijn schatten zou hebben verborgen. Steeds echter zonder eenig resul taat. Tot nu dezer dagen plotseling de baro meter met een sprong naar „mooi weer" over sloeg. Maandag kwam n.1. op het gemeentehuis een mededeeling van madame Sylvia, dat hel goud gevonden was en het verzoek of „herrn Burgemeister" zich persoonlijk wilde komen overtuigen. Toen burgemeester Ter Laan te gezelschap van den commissaris van politie op de oude begraafplaats kwam, hebben gebroeders Hen- ning verheugd over de vondst eenige bakjes zand getoond, waarin 't aanwezige stofgoud en in een ander bakje het aanwezige stof- zilver heel duidelijk met een vergrootglas te zien was Naar majoor Henning veronderstelde, zou men bij het boren door den schat heen ge boord zijn en zou oo deze wijze de aanwezig heid van fijne gouddeeltjes in het zand, wat met het boren naar boven was gekomen, ver klaard worden. De schatgravers verwachten, dat nu met een paar weken de buit wel binnen zal zijn. Zij hebben, naar ons verzekerd werd, een communiqué opgemaakt voor de Duitsche kranten, waarin zij hetgeen door hun bereikt zou zijn. wereldkundig maken. Het klinkt misschien wel wat vreemd, maar door dit „succes", gelooft men in Zaandam nog minder van de zaak, dan men te voren deed. Ook burgemeester Ter Laan schijnt door de aangevoerde bewijzen nog niet overtuigd te zijn. 'T3# WERKSTAKING IN DEN BIESBOSCH. De arbeiders, werkzaam bij de werkver schaffing op het Pauluszand in den Bies- bosch hebben Dinsdag het werk niet willen hervatten aangezien een uurldbn van 17 ct. te weinig werd geacht. Ongeveer 75 arbeiders weigeren op deze voorwaarde te werken. KORTE BERICHTEN. Naar ,.De Gelderlander" verneemt komt in de a s. zomerzitting van de Staten van Gelderland een voorstel van Ged. Staten aan de orde om op de salarissen van het provin ciaal personeel eer» korting van 11 Ys toe te passen. De heer R. Kamman, commies ter ge meente-secretarie te Den Helder, is benoemd tot secretaris der gemeente Tiel. BRANDSTICHTING. De Rotterdamsche rechtbank heeft een 29- jarigen metaalschaver uit Krimpen aan den IJsel, die zich voor de rechtbank te verant woorden heeft gehad wegens opzettelijke brandstichting in een hooiberg onder Goude rak, waardoor eer» boerderij in vlammen ia opgegaan, veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar. ONTROUW BRIEVENBESTELLER. De rechtbank te Arnhem heeft den 33» jarigen postbesteller uit Nijmegen, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van een expressebrief met een bankbiljet van tien gulden, tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan zes maanden voor waardelijk. JEUGDIGE DIEVEN VEROORDEELD. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen drie jongelieden uit Arnhem. 16 en 18 jaar oud, die terecht had den gestaan wegens het plegen van een reeks inbraken te Arnhem. De rechtbank veroordeelde den hoofdver dachte tot een jaar en negen maanden gevan genisstraf. de beide anderen ieder tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. VERDUISTERING DOOR EEN GEMEENTE-ONTVANGER. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 34 jarigen gemeente-ontvanger uit Heenvlief wegens verduistering van gelden ten nadeele van de gemeente, tot een totaal bedrag van 6630, veroordeeld tot een gevangenisstra! van een jaar. GEMEENTE CONTRA CONCESSIONNARIS. De voorziening van electrischeti stroom van de gemeente Haaksbergen. Het hof te Arnhem heeft bij vervroegde uitspraak het vonnis van den president der rechtbank te Almelo vernietigd. Het heeft den heer J. Bouwhuis, concessionaris der electriciteitsvoorziening te Haaksbergen ver boden, om de voorgenomen werken (het af breken van het bestaande net) te ondernemen. Indien B. daartoe toch zou overgaan, dan zal hij worden veroordeeld tot een boete van 1000 per dag. Aan de gemeente Haaksber gen is de vergunning geweigerd om tijdens den duur der concessie (tot 1 Juli) zelf de stroomvoorziening ter hand te nemen, in ge val van afsluiting. Verder bepaa'de het hof, dat elke oartij haar eigen koste» moet beulen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7