DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling vcor Alkmaar f 2.—, 'ranco door het gebeele Rijk f 2.50. i^osse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTÏEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Vrijdag 24 Juni 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABQNNEERLN, ON I VAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Uit het JUutemmt T) a®eiiiksch Omvzicht DE STAND DER ONDER HANDELINGEN. Hoover's inmenging heeft alles weer op losse schroeven gezet. föuümland EEN REDEVOERING VAN VON PAPEN. O BRANDSPIRITUS- N K stoofje (vernikkeld-koper-haordmode!) DE KLEINE BURGEROORLOG. BOTSINGEN IN DORTMUND. NANKING WIL VREDE MET TIBET. DE WURTEMBERGSCHE LANDDAO VERDAAGD. De nazi's verschenen in uniform. Ho. 147 Dit nummer bestaat uit drie bladen Den Haag, 23 Juni 1932. Het staat nu vrijwel vast, dat de Tweede Kamer morgenmiddag op zomerreces zal gaan. Toen we evenwel hedenmiddag onze plaats op de perstribune innamen, vonden we een agenda voor ons van omstreeks zes tien nummers, welke heel wat werk schenen te vragen. Niettemin ging de Kamer aan den arbeid, alsof haar nog dagen van ver gaderen wachtten. De voorzitter gevoelde reeds spoedig, dat de Kamer geen roeping gevoelde om zich door het restant der werkzaamheden heen te slaan, gelijk weieens in vroeger dagen het geval was, en hij kondigde, voor het geval de Kamer niet voldoende opschoot, een avondvergadering aan. Deze heeft ook wer kelijk plaats gehad, en dat op den dag vóór het zomerreces! Iets ongekends. De agenda werd geopend door een aantal kleinere voordrachten, conclusies enz. Enke le daarvan gaven o.a. aan den heer Tilanus (c.h.) aanleiding tot eenige opmerkingen, welke evenwel in het geroesemoes der Kamer ten eenenmale verloren gingen evenals de antwoorden, welke van de regeeringstafel werden gegeven. De aandacht begon te groeien toen de heer Wijnkoop (comm.) en kele zeer onvriendelijke oomerkingen maakte in verband met de voorstellen tot machtiging van den G. G. van Ned. Indië om de ben zinebelasting te verhoogen en de inkomsten belasting te wijzigen. Hij haalde er zelfs het bekende communistische wachtwoord „Indo nesië los van Holland, nu" bij, doch met hem en zijn partijgenoot De Visser als tegen stemmers werd het ontwerp aangenomen, nadat minister De Graaff het een en ander had geantwoord, dat voor de perstribune vrijwel verloren 'was gegaan. Bij het voorstel van het Seniorenconvent uit de Kamer om het Reglement van Orde aan te vullen met een bepaling, dat er ook een vaste commissie voor economische zaken zou worden ingesteld, was weer de heer Wijnkoop in de contramine en beweerde, dat dergelijke commissies eerder de positie van het Parlement verzwakken dan verbeteren Ziin fractie was er dus tegen. De heer Aalberse (r.-k.) beantwoordde hem namens de voorstellers, dat het juist de bedoeling was het controlewerk van de Ka mer te vergemakkelijken en hij wees erop, dat heel de Kamer het met het voorstel eens was. Wat den heer Wijnkoop niet weerhield stem ming aan te vragen, waarna het voorstel met 67 tegen 2 communistische stemmen werd goedgekeurd Hierna werd de behandeling voortgezet van het ontwerp tot behartiging van de na tionale scheepvaartbelangen. De heer Knottenbelt (ilb.) hield een bui tengewoon omvangrijke redevoering, waaruit wel zeer sterk bleek, dat hij, voormalig ad vocaat te Rotterdam, volkomen thuis is in de scheepsvaarttoestanden dier stad. Hij wees op de groote moeilijkheden waarmede pogin gen tot het verleenen van hulp aan de nood lijdende scheepvaart onvermijdelijk gepaard zullen gaan. Er zit allerlei aan vast, zelfs de kwestie van de te hooge loodsgelden, waarvoor de regeering nu werkelijk nog een commissie van advies noodig acht! De spre ker erkende, dat er verschillende voordeelen zijn verbonden aan het voorstel der regee ring tot oprichting van een naamlooze ven nootschap, waarvan de regeering de grootste aandeelhoudster zal zijn, terwijl deze maat schappij aan noodlijdende ondernemingen onder behoorlijken waarborg voorschotten zal verschaffen. Liever had hij echter ge zien, dat de regeering met maatregelen was gekomen om de scheepvaart te activeeren in plaats van te conserveeren, doch hij erkende, dat er voordeelen aan zijn verbonden. Ern stig bezwaar had hij er evenwel tegen, dat slechts als uiterste redmiddel hulp kan wor den verleend. Hoe kunnen dan nog vol doende waarborgen voor een te verstrekken crediet worden gegeven? Alleen de Kon Holl. Llyod kan daardoor wellicht gebaai worden en misschien is wel ter wille van de Kon. Holl. Lloyd dit voorstel geconcipieerd De heer Kortenhorst (r.-k.) bespaarde he- voorstel zijn kritiek niet, hij wilde het niet hooger aanslaan dan alS crisismaatregel mei vele puzzles en hij kenschetste de in het leven te roepen credietonderneming als een asyl v°or armlastige ondernemingen, een strop- Penmaatschappij. vr- °j 4? heer Drop (s.d.a.p.) had niet veel "le"delijke woorden voor het plan over; hij n de organisatie gebrekkig en meende, dai y n'®t voldoende voor het personeel was ge- .Dit moest in ieder geval in het be- genwoord'ndUWe crec''c*'ns*e"'n£ z')n verte rpn^r?rJoen ^epd zich een ander geluid hoo- De heer Duvmaer van Twist tart sprong in de bres voor zijn oude liefde, de binnenschipperij. Daar heerscht werkelijk noodtoestand en hij smeekte haast den minis ter de Rijn- en Binnenvaart te hulp te ko men. De heer De Visser (comm.) was het heele- maal met hem eens, dat er bij de binnen schippers de ernstigste nood heerschte, doch hij verweet hem zich te bepalen tot vragen Er moeten daden komen en... hij kwam met een motie, het gewone regeermiddel der uitersten, voor den dag, waarin hulpmaatre gelen voor de binnenschippers werden ge vraagd. Ditmaal beleefde hij er evenwel ple zier van. Immers niet enkel werd de motie voldoende ondersteund, ook door den heer Duymaer, hoewel de voorsteller hem deerlijk was te lijf gegaan, maar hierna deed me], mr. Katz (ch.) ook woorden ten gunste van de binnenschippers hooren en toen kort daar op minister V'ersch' -r aan het woord kwam om de sprekers te beantwoorden, erkende hij dat er nood onder de binnenschippers heerschte. De zaak is evenwel moeilijk, om dat er te veel beurtschippers zijn en er zou moeten geholpen worden door een regeling van bevrachting bij toerbeurt. Wat nu het wetsontwerp zelve aangaat, zette de minister uiteen, dat de regeering niet verder wilde gaan dan tot bevordering van het behoud van onze koopvaartdijvloot; de rest kan later komen. Een ander middel als credietverleening kon de staat zich niet veroorloven en daarom is inderdaad de steun aan de Kon. Holl. Lloyd in het ontwerp op genomen. De staat mag daaraan niet meer geld spendeeren. Nadat minister Verschuur nog nader de werking van de nieuwe rege ling had uiteengezet, werd de motie-De Vis ser zonder stemming aangenomen, terwijl vervolgens het ontwerp mede zonder stem ming werd goedgekeurd. Hedenavond komt nu de Kamer weer bij een tot behandeling van de wetsontwerpen van den heer Van der Sluis in zake de rege ling van de pacht. Het is te begrijpen, dat Amerika's plotse linge optreden zoowel te Genève als te Lau- sanne als een bom uit de lucht is gevallen eri dat de diverse afgevaardigden, die zoo rustig aan het confereeren waren, elkaar verschrikt aankijken en de vraag stellen: wat komt er nu weer? Het is moeilijk te beoordeelen in hoeverre Hoover's voorstellen aannemelijk zijn, maar zelfs al zijn zij dat niet, dan is het toch wel eens goed, dat aan het eindeloos confereeren, het benoemen van commissies en sub-commis sies, die nooit met het bestudeeren van de di verse vraagstukken gereed schijnen te komen, eens een eind komt. Het is wel eens goed, dat men zoo nu en dan eens tot het besef komt, dat de wereld geen theoretische be schouwingen maar daden noodig heeft. Natuurlijk wordt Hoover's optreden door diverse landen zeer verschillend beoordeeld Er zijn er, die vol enthousiasme uitroepen, dat zij eigenlijk nooit iets anders gewild heb ben en dat zij daarom de Amerikaansche eischen van ganscher harte steunen en er zijn er, wien het Hoover-voorstel bijzonder onge legen komt en die daarom slechts spreken van een verkiezingsreclame, die voor een man in de tegenwoordige positie van den Amerikaan- schen president niet te pas komt. Frankrijk vooral komt dit voorstel zeer on gelegen, te meer waar het niet weet welk ver band Amerika ten slotte tusschen de ontwa pening en het schrappen van schulden zal leggen. Frankrijk heeft nog altijd meer schuld dan het van de andere zijde vergoed krijgt en het weet wel, dat het niets zal krij gen als de Duitsche schulden geschrapt wor den.' maar dat het desniettegenstaande even goed de schuldenaar van Amerika zal blijven President Hoover en staatssecretaris Stim- son volgen de gebeurtenissen in Geneve met de grootste belangstelling. Gibson heeft het staatsdepartement er van op de hoogte ge steld, dat er zeer weinig hoop is, dat Frank rijk, Engeland en Japan het voorstel van Hoover zullen aannemen. Ofschoon Hoover en het staatsdepartement weigeren zich uit te laten over het Fransche veiligheidsvoor- stel staat vast, dat de Amerikaansche regee ring haar sedert jaren ingenomen standpunt Uit Üausanne wordt gemeld, dat de plotse linge onderbreking der Engelsch-Fransche onderhandelingen op Donderdagavond druk "£fSïw. mededeeling der Brit- sche delegatie inzake het onoerbreken Rritsch-Fransche besprekingen en den aan- vang der ^recte Duitsch-Fransche onderhan delingen wordt in welingelichte knn£ a»- intixeUffd dat de pogingen van MacDo- ai Fransche redering tot een definitieve [n denzin als de Bntsche regeering dat Herriot heb ben verklaard, dat als laatsten uitweg directe onderhandelingen moeten aanvangen tus schen de Duitsche en Fransche ministers, ten einde langs dezen weg tot een regeling te ko men. De Engelsche bemiddelingspogingen zijn thans ten einde. De critieke toestand der conferentie, welke practisch van den eersten dag af bestond, is derhalve verder verscherpt. De verwachting welke tot nu toe bij de Fran- schen bestond, dat de nieuwe Duitsche regee ring in de herstelkwestie concessies zou doen, zijn thans aan Fransche zijde opgegeven. Men verklaart, dat de Duitscne regeering het zakelijke Duitsche standpunt met grooten ernst en met beslistheid onbeperkt heeft ge handhaafd. De meest verschillende plannen duiken thans op om te voorkomen, dat een „officieele mislukking" der conferentie plaats heeft. Van Engelsche zijde wordt stemming ge maakt om in den a.s. Herfst allereerst een Europeeche economiche conferentie te Lau- sanne en vervolgens hieraan aansluitend te Londen een economische wereldconferentie te houden, evenwel slechts op voorwaarde dat een regeling der herstelkwestie te voren plaats heeft. De gedachte de conferentie te verdagen door middel van een „permanent"-verklarmg en de samenstelling van deskundigencommis sies wint veld. De thans op Vrijdagmorgen vastgestelde bespreking tusschen Herriot en von Papen wordt thans algemeen met span ning tegemoet gezien, hoewel geen twijfel be staat over het geringe vooruitzicht, dat deze bespreking zal hebben. In Fransche kringen wordt vandaag open lijk toegegeven, dat de binnenlandsch poli tieke toestand het kabinet-Herriot de laatste dagen essentieel in slechter positie heeft ge bracht en dat in de Kamer reeds tegen het kabinet wordt geïntrigeerd. Door de onderbreking der Engelsch-Fran- sche onderhandelingen en den aanvang der Duitsch-Fransche besprekigen op Vrijdag zijn de conferentiewerkzaamheden in ieder ge val, in een nieuw, wellicht beslissend, stadium gekomen. Volgens mededeeling van Duitsche zijde kan thans de mogelijkheid onder oogen wor den gezien, dat Rijkskanselier von Papen Vrijdag of Zaterdag a.s. naar Berlijn terug keert, ingeval een nieuwe wending in de her stelonderhandelingen zijn verdere deelname aan de conferentie niet noodzakelijk zal ma ken. De Engelsche voorstellen houden in het kort het volgende in Te Lausanne moeten definitieve oplossin gen worden gevonden. Eventueele betalingen mogen de economische of andere betrekkingen tusschen de volkeren niet schaden. Eventueele betalingen mogen den wederop bouw van Duitschland op geen enkele Wijze belemmeren. Bij een terugkeerende betalingscapaciteit van Duitschland mogen niet zonder meer de verplichtingen van Duitschland betalingen te verrichten worden gestipuleerd, doch mo gen slechts dan dergelijke betalingen worden geëischt, indien de crediteurstaten zelf in fi- nancieele moeilijkheden geraken. Inzake de berichten, volgens dewelke de Duitsche regeering MacDonald als voorzitter der conferentie van Lausanne o.a. een docu ment zou hebben overhandigd, waarin aan passing wordt geëischt van de particuliere schulden aan het buitenland aan de gedaalde goederenprijzen, wordt vastgesteld, dat een dergelijk voorstel door de Duitsche regeering niet is gedaan, terwijl er ook geen voor nemens in die richting bestaan. Daarentegen is het juist, dat in het kader der algemeène besprekingen van het Duit sche herstelmemorandum algemeen gehouden gedachten over de noodzakelijkheid van een aanpassing der particuliere schulden aan de door het dalen der prijzen veranderde om standigheden worden weergegeven. Herriot heeft Donderdagmiddag opnieuw een bezoek gebracht aan den Britschen pre mier MacDonald. De bespreking was van vrij langen duur. Aan het einde der bijeenkomst werd van Britsche zijde het volgende officieele commu niqué uitgegeven: „De besprekingen tusschen de Engelsche en Fransche ministers worden op vriend schappelijke wijze voortgezet en onderbro ken ten einde de Fransche ministers de mo gelijkheid te geven een bespreking te voeren met de Duitsche ministers". De onderhandelingen tusschen de Engel sche en Fransche regeering schijnen hierme de voorloopig, voor zoover betreft de her stelkwestie, te zijn besloten. Thans vangen de directe besprekingen aan der Fransche en Duitsche vertegenwoordigers. Herriot zou óf Donderdagavond óf Vrij dagmorgen de eerste directe bespreking heb ben mei von Papen en von Neurath. Nader wordt gemeld, dat het onderhoud tusschen Herriot en von Papen hedenmor gen om tien uur zou aanvangen in het palace hotel te Lausanne. Ook staatssecretaris von Bulow zou aan de besprekingen deelnemen. Herriot had oorspronkelijk het voornemen hedenavond een radioredevoering te houden welke door een Amerikaansch station zou worden uitgezonden In verband met technische moeilijkheden is deze redevoering evenwel niet doorge daan. Het onderhoud tusschen MacDonald en Herriot, waarop heden een bespreking tus schen Herriot en von Papen zal volgen, wordt door de Parijsche bladen beschouwd, als het slot van de eerste phase van de conferentie van Lausanne. Vrij algemeen toonen de bla den zich eenigszins bevredigd door dezen gang van zaken. Men meent uit eenige uitla tingen van den Franschen minister-president te kunnen afleiden, dat MacDonald niet ge heel afwijzend stond tegenover de Fransche eischen. Minister Herriot zal morgenochtend te Parijs terugkeeren, waar hij zijn collega's op de hoogte zal stellen van het verloop der on derhandelingen te Lausanne en te Genève Bij deze gelegenheid zal het Fransche kabinet tevens een beslissing nemen over 't verstrek ken van de leening aan Oostenrijk. Waar schijnlijk keert Herriot reeds Maandag weer naar Lausanne terug. Tijdens een receptie die de Duitsche kolo nie gister te Lausanne ter eere van de Duit sche delegatie heeft gehouden, heeft rijks kanselier von Papen een redevoering uitge sproken, waarin hij o.a. het volgende uit eenzette In geen enkelen tijd is de activiteit der Duitschers in het vaderland zoo ernstig en verantwoordelijk geweest als na den oor log. Het ging er om het verwrongen beeld uit de wereld te helpen dat een handige pro paganda van Duitschland had doen ont staan. Waar tegenwoordig nog wantrouwen jegens Duitschland bestaat, kan deze slechts uit kwaden wil ontstaan. Geen volk ter aar de kan ons overtreffen in den vasten wil tot vreedzamen arbeid. Duitschland wil de paci ficatie der wereld en heeft in de moeilijke ja ren na den oorlog oneindig veel bewijzen van zijn vredeswil gegeven. Laten wij niet moede worden de wereld het ware gezicht van Duitschland te tonen. Laten wij verder werken in de gedachte, dat de overwinning van den oneindigen psychischen en materiee- len nood de eerste voorwaarde is voor een bloeiend samenleven der volkeren. Ik denk aan onze Oostenrijksche broeders wier geschiedenis zoo innig met de onze is verbonden en wier nood wij als onzen eigen nood voelen. Duitschland is en was altijd be reid zijn Oostenrijksche vrienden te helpen zoo veel slechts mogelijk was. Ik beloof den Oostenrijkschen bondskanselier onverbreek bare vriendschap. De staatslieden van Europa zijn in Lausan ne bijeengekomen om hun volkeren te bevrij den van den ontzaglijken druk die bijna iede re opbouwende werkzaamheid heeft neerge slagen. Deze conferentie mag niet eindigen met besluiten die de wereld alleen maar vrede beloven. Deze conferentie moet de wereld de finitief den vrede teruggeven. Het gaat er in Lausanne niet om de oorzaken te zoeken die de wereldeconomie in wanorde gebracht heb ben. Deze zijn voldoende bekend en door alle deskundigen der wereld overtuigend en eens gezind vaak genoeg uiteengezet. Thans gaat het er om de reeds bekende oorzaken der fouten uit den v/eg te ruimen. De tijd der halve maatregelen is voorbij. De volkeren van Europa en der wereld willen daden zien. Ik kan niet gelooven,;dat de we reld voor een dergelijk positief werk nog niet rijp is. De geesel der -werkloosheid drukt zwaar op Duitschland. De hoop der jeugd is bijna vervlogen. Het economische leven lijkt op 'n kerkhof. Meer nog dan de materiee- le ellende drukt op ons het neerdrukkende bewustzijn gedegradeerd te zijn tot een volk met mindere rechten. Kan men zich verwonderen wanneer een volk met een zoo frotsche geschiedenis als het Duitsche met geheel zijn hart in opstand komt tegen den toestand die zijn psychisch evenwicht cp de gevoeligste punten moet vernielen. De wereld moet duidelijk inzien, dat het materieele ongeluk, waaronder Duitschland zoo bizonder hevig lijdt, geen halt houdt aan de grenzen van een land en ook dat de psychische spanningen reacties moeten opwekken die het sociale evenwicht van Europa ten zeerste bedreigen. Helaas zijn de aanvangen van een verbetering wel ke men op verschillende wijzen gemaakt heeft, niet doorgezet met die energie die noo dig zou zijn geweest. Ik denk hier in de eer ste plaats aan het vérziende initiatief dat de president van het groote Amerikaansche volk een jaar geleden heeft genomen. De wereld zou een heel stuk verder zijn, wanneer deze grootmoedige gedachte gerea liseerd had kunnen worden in haar oor spronkelijke zuiverheid. Niet minder heeft de boodschap van gisteren van president Hoo ver de wereld opniew bewezen met welken ernst het greote Amerikaansche volk ook van zijn kant bereid is de wereldkwaal aan den wortel aan te tasten. Beslissende voor stellen van zich van hun verantwoordelijk heid bewuste staatslieden van dit kaliber moeten de wereld uit den fatalen vicieuzen cirkel der dwalingen van den naoorlogstijd brengen. f 2- heeft reaelbore vlam, kan dus zoowel thee als spijzen warm houden. Sp'rirusYerkoopkantoof „Bergen op Zoom-Delff* De vraag hoe uit de economische wereld crisis te geraken kan eenvoudig en duidelijk beantwoord worden. Men moet besluiten ein delijk een definitieve streep te zetten onder de tragische rekening van den oorlog. Dat alleen is in staat de wereld het vertrouwen weer te geven. Het vertrouwen te geven dat zij noodig heeft om het psychische en mate rieele evenwicht te hergeven. Op de schou ders der hier bijeengekomen staatslieden rust een ontzaglijke verantwoordelijkheid. Ik heb het vaste geloof dat zij vrij van een voorin genomen openbare meening zich bewust zul len zijn van de grootte van het historische oogenblik en oplossingen zullen vinden die rekening houden met den totalen toestand van Europa. De Duitsche regeering heeft nog eenmaal de poging gedaan alle levende tot opbouw bereide krachten van het Duitsche volk sa men te vatten ten einde nieuwe grondslagen voor het leven van ons volk te vinden. Wij weten ons een met het geheele Duitsche volk. Duitschland wil den vrede in eere, aangezien het den vrede der wereld wil. Uit Duisburg-Hamborn wordt gemeld'. Gisteravond tegen 8 uur is het in het stads deel Marxloh tot politieke botsingen gekomen. Op den Hindenburgplatz was een groote menschenmenigte samengestroomd, voorna melijk communisten, die een troep nat.soc., welke de Kaiser-Friedrichstrasse inging, wegdrongen. Hierbij ontstond een woeste vechtpartij, die in een geregeld vuurgevecht ontaardde. Een 22-jarige Zuid-Slaviër, Lud- wig Zwonar, werd hierbij doodelijk gewond Een persoon werd in verband hiermede ge arresteerd. In de nabijheid van de Ottostrasse werd een nat.soc. door communisten met mes steken aan het hoofd erntig gewond. Tot dus verre zijn 60 personen gearresteerd. WERKLOOZE WIL IN GEVANGENIS. Een 35-j. werklooze te Berlijn wilde voor een vriend onder diens naam een gevangen iss van zes maanden ondergaan en had zich daartoe aangemeld bij den gevangenisdirec teur. Na drie maanden bleek evenwel, dat de man den straftijd van een ander uitzat. Hij werd derhalve direct ontslagen en vervolgd wegens bedrog, documentenvervalsching enz. Donderdag werd hij door het schepenrecht Berlijn Midden veroordeeld tot drie maanden. Op de vraag van den rechter wat hij hier tegen had in te brengen, antwoordde de werk looze met het verzoek hem maar zoo gauw mogelijk naar de gevangenis te willen zen den, aangezien hij daar onderdak en voedsel heeft. Toen Donderdagavond een groep van on geveer 80, deels in uniform gekleede nat.-soc. in gesloten gelederen naar een vergadering ging, werden zij in de Wittener Strasse door communisten met steenen bekogeld. Kort daarop vielen ook verscheidene schoten. Hier bij werd de 26-jarige S.S.-man Habepicht doodelijk getrofen. Verder bekwamen 4 nat. soc. en een communist deels zware verwon dingen. Zij werden naar het ziekenhuis over gebracht. Officieel wordt medegedeeld, dat de Chi- neesche regeering generaal Livengui op dracht heeft gegeven met de Tibetaansche re geering in onderhandeling te treden over het terugtrekken der Tibetaansche troepen uit het Chineesche staatsgebied, ten einde verde re botsingen te vermijden. Ingeval de Tibe taansche regeering den eisch niet zal nako men, zal de Chineesche regeering verdere oorlogsmaatregelen treffen tegenover Tibet De Wurtembergsche Landdag zou Don derdagmiddag in een korte slotzitting bijeen komen. Direct na de opening nam de Centrumaf gevaardigde Bock het woord over de orde, waarbij hij voorstelde de zitting te verdagen. Hij motiveerde dit voorstel met het feit dat de nationaal socialistische afgevaardigden in partijuniform waren verschenen Dit noemde spreker een tarten van de parlementsmeer- derheid. De leider der nationaal socialistische frac tie afgevaardigde Murr beriep zich er op dat het uniformverbod is ingetrokken en dat in het parlement niemand kan worden voorge schreven welke kleeding hij moet dragen. Na hevig tumult werd besloten de zitting tot Vrijdag te verdagen. Voor de motie tot verdaging stemden de afgevaardigden van het Centrum, de democraten, de sociaal-de mocraten en de communisten.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1