Alkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker Qemeentecaden Oladiaiümias HeuiMetoa £andea Juin&ouwi (Rechtszaken Honderd fier en dertigste Jaargang. VRIJDAG 24 JUNI EGMOND AAN ZEE. •CICAR ETTE5-COCKTAIL CIGARETTES-COCKTAIL CIGARET COCKTAIL CIGARETTES - COCKTAIL CIGARETTES - COCKTAIL Ho. 147 1932 Zaterdag 25 Juni. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend V.A.R.A 6457.en 7.307.45 Gymnastiekles, gGramofoonpl. 10.VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voo:r Arb. in de Continube drijven: VAR A-septet o.l.v. Is. Eyl, VARA- tooneel o.l.v. W. van Cappellen en gramo- foonplaten. 12.VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en gramofoonplaten. 1.2.Orgelspel door Joh- Jong en gramofoonplaten. 2.15 K. de Boer: Coöperatie-kwartiertje. 2.30 Amsterd. Solistenkwintet o.l.v. L. Cohen. 3.Sport- praatje. 3.15 Vervolg conrert en gramofoon- jlaten. 5.Kinderuur. 6.K. Toornstra: /oor Zon en Vrijheid. 6.05 VARA-septet o. 1. v. Is. Eyl. 6.30 Weekoverzicht door J. Oudegeest. 6.45 Vervolg septet. 7.15 Toe spraak door A. de Vreis. 7.30 VARA-septet. 8.Zaterdagavond-programma m. m. v. VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot, Henri Marchand, liedjes, Joh Jong, piano. Teun de Klepperman. 10.15 Vaz Dias, voetbal nieuws en VARA-Varia. 10.30 Dansmuziek door het VARA-orkest, o.a. Hört und Staunt, potp. Dostal. 11.15—12— Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) 89-15 Gramofoonpl. 9.45 TT-races, As sen. 10.30 Gramofoonplaten. 11.Godsd. halfuurtje. 11.30 Politieber. 11.45 TT-Races 12.30 Sextetconcert. 1.30 Jubileum Onder zeedienst Den Helder. 2.20 TT-Races. 3.— Kinderuur. 4.Cursus. 4.30 TT-Races. 5.05 Gramofoonpl. 5.15 Zangdemonstratie. 6.15 Causerie. 6.35 Gramofoonpl. 7.10 Causerie 7 45 Vroolijke avond. 8 45 Zang met luit en pn.no. 9.— Vaz Dias 9.15 Vervolg vroolijke avond. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, be. 11.05 Lezing. 12.20 Nor thern Studio-orkest o.l.v J. Bridge. 1.50 Tennismatch EnglandAll India. 1.55 Com modore Grand-orkest. 2.20 Reportage v. d. autoraces te Shelsley Walsh. 2.50 De All- England Lawn Tennis Kampioenschappen te Wimbledon. 3.20 Vertrek voor de proefreis van het nieuwe m.s. „Georgie" (White Star Line) te Liverpool. 4.10 The Royal Air Force Displav (Spiegelgevechten in de lucht). 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Tennismatch EnglandAll India. 7.05 Welsh Intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Piano recital M. Cole. 8.20 Gene Gerrard en Cl. 'Hulbert in „Postman's Knock" met muziek van H. S. Pepper 9.20 Berichten en lezing. 10.10 John Ansell's Muziek. BBC-orkest o. 1 v. den componist. 10.5512.20 Ambrose's Band. Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 en 12.20 'Gramofoonpl. 9.05 Revue-uitzending m. m. v. Moriss, humorist en Gisèle Parry. 9 50 Gramofoonpl. Sel. „La Bohème", Puc- cini Kalundborg, 1153 Al. 12.502.20 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel. 2.503.20 Gramofoonpl. 3.50—5.50 Omroeporkest o. 1. v. L. Gröndahl, m. m. v. P. Jensen, viool en V. Fischer, piano. 8.50—12.20 Dansmuziek voor de oude generatie o.l.v. L. Gröndahl, m. m. v. A. Wallenström, zang. S. Cathala, zang en V. Fischer, piano. Langenberg, 473 M. 7.25—8.20 Kurcon- cert uit Frankfurt. 12.20—1.10 Gramofoon- platen. 1.20—2.50 Concert o.l.v. W. Caspar. 2 553.45 Gramofoonpl 5.20—6.35 Man dolineconcert o.l.v. W. Goebel, m. m. v. W. Schneiderhan, viool. 8.20 Vroolijke avond uit München, m. m. v. orkest en solisten. 11.05 —12.20 Concert o.l.v. Wolf. 12.20-1.20 Dansmuziek. (Gramofoonplaten). Rome, 441 M. 8.20 Gramofconplalen. 9.05 Comedie „'1 grillo del focolare" in drie actes van R. Zandonai. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Trioconcert 6 20 en 6.50 Gramofoonpl. 8.20 „Li feye dè Djardini", tooneelstuk van Derache. 9.20 Concert o.l.v. K. Walpot, m. m. v. mevr. J Pierre, sopraan en A. Crabhé, bariton. 338 M 12 20 Tearoom-orkest, 1.30 Gramofoon platen. 5.20 Concert c.1... K. Walpot. 6.20 en 8.20 Gramofoonpl. 9.20 „De Vlasgaard opera van Jcf v. d. Mculcn. m. m. v. solisten, koor en orkest o.l.v. A. Meulen.ans. Zeesen, 1635 M. 8.20 Vroolijke avond uit Bad Homburg. 10 40 Berichten en hierna tot 12.50 Dansmuziek door Alfred Bires en zijn orkest uit het Engelsch door A. Treub 6ü) Sir Peter s mond ging open en zijn lorgnet \iel van zijn neus, zóó verbaasd was h j, toen kwa men zijn tanden in een leelijken grijnslach te voorschijn en zijn oogen richtten zich begeeng op de gescheurde enveloppe, waar een dun groen lint van afhing, die Eric met een beven de hand vast hield. Wij hebben geen bewijzen meer noodig, Aimsbury, zei Clinton grimmig, terwijl hij met zijn hand wat bloed wegwischte van een sne e in zijn voorhoofd. We hebben je nu gepa met de dingen in je hand! Spencer bewaarde zijn gelijkmatige ka m e en zijn gelaatstrekken toonden niet de mins e verbazing, maar Nina hief voorzichtig aor oogen boven de kussens op en gilde van er a- zing. Wees niet gek, Clinton! snauwde kwaad. Ik liep de oprijlaan op, toen de kere om den hoek van het huis rende en mij aan viel, voordat ik wist wat er gebeurd was. greep naar hem Ja! En je trok zijn masker af, nietwaar. *potte Clinton, het bewuste voorwerp ouhou- dend. Nu, hoe zag hij er uit? Kom aan! Hoe sag hij er uit? Ik heb zijn masker niet afgerukt! Hij gooide het ding als een zak over mijn hoofd en De raad dezer gemeente vergaderde ten gemeentehuie onder voorzitterschap van bur gemeester Eyma. Afwezig de heer A. Blok De voorzitter deelde mede dat Ged Staten hadden goedgekeurd het raadsbesluit om de tolhuiswoning te verkoopen. Voorts werd bij de ingekomen stukken be handeld het aangehouden verzoek van den heer Petri om een schadevergoeding van 25 voor het onderstuiven van zijn tuin. In de vorige vergadering stelden B. en W voor hierop afwijzend te beschikken. De raad besloot toen dit verzeek aan te houden om een onderzoek in te stellen. De voorzitter deelde mede dat B. en W. hun standpunt handhaafden en wederom voorstelden afwijzend te beschikken. De heer Hartman was van oordeel dat de eisch overdreven was. De heer Snoeks stelde voor 10 te geven voor schadevergoeding. De voorzitter zeide dat er wel meer men- schen overlast hebben van zand der gemeente. Deze zouden dan allen wel kunnen komen om schadevergoeding. Volgens spr is het nog de vraag of het bedoelde zand wer kelijk van gemeentegrond afkomstig is. Na stemming werd het oorstel van B. en W. om geen schadevergoeding te geven aan genomen. Ingekomen was verder een schrijven van óp huurwaarborgvereeniging alhier, waarin naar voren werd gebracht dat vele huurders wegens wekloosheid hun huur niet kunnen betalendat dit r.og erger zou worden nu de werkverschaffing bijna is afgeloopen. Het bestuur verzocht den raad de noodige stap pen bij regeering te deen om naast de steun regeling een huurtoeslag te verkrijgen. De heer van der Pol merkte op. dat wegens de lage huren 95 pCt. der woningen niet voor huurtoeslag in aanmerking komen. De heer Hartman was van meening dat voor de verhuurders iets gedaan moest wor den. Die menschen hebben ook hun verplich tingen. Sprekers was er voor het verzoek in te willigen en ter kennis te brengen van de regeering. De heer Snoeks kon zich vereenigen met den heer Hartman en merkte nog op dat de verhuurders de dupe worden van de lage uit- keeringen Besloten werd dat de commissie, die in de vorige vergadering was benoemd om naar den Haag te gaan in verband met de steunregeling deze zaak van huurtoeslag zal bepleiten. Verder deelde de voorzitter mede dat bij de openbare inschrijving voor de woningen nabij het station waren ingekomen twee biljetten, waarvan het meest gunstige voor de ge meente was: K. de Graaff voor de som van 34.000. B. en W. stelden voor den heer IJ. Ver hoeve van zijn hypotheek te ontheffen en d: woningen te gunnen aan genoemden inschrij ver. Aldus werd besloten met een stem tegen van den heer van der Pol. Het nu volgende punt van de agenda: Voorstel Snoeks e.a. inzake ontslag gemeente ontvanger werd met gesloten deuren behan deld. Voorstel-Snoeks e.a. inzake Maatschappe lijk Hulpbetoon. De heer Hartman bepleitte voo1" de oprich ting van Maatschappelijk Hulpbetoon. Spr. zeide dat momenteel enke'e personen zich ermee belasten. Een voorlichtingsdienst zou nuttig werk verrichten. Maatschappelijk Hulpbetoon zou het werk bespoedigen. Spr. was er sterk voor, daar het geen financieele offers van de gemeente vraagt. De voorzitter stelde voor een commissie te benoemen om gegevens te verzamelen en daarna met voorstellen te komen. De heer Hartman zag gaarne dat de secre taris zitting in de commissie nam. Verder zullen worden verzocht zitting te nemen de heeren Cor Heere, Hartman Snoeks en pastoor van Kleef. Voorstel Snoeks e.a. inzake precario be lasting. De heer van der Pol informeerde hoe het kon dat voor een lichtreclame, die een halve meier boven gemeentegrond hangt 4 gulden en voor een balcon 2.50 per vierkante meter betaald moet worden. De voorzitter antwoordde dat de licht reclames apart worden genoemd, balcons vallen onder de algemeene bepaling. De heer van der Pol wilde voorstellen alleen bij nieuw te bouwen woningen de bal cons te belasten. Liever zou spr. de geheele precariobelasting willen herzien. De voorzitter zeide, dat dit maar niet ik kon geen steek zien! Hij wierp mij ineens omver en toen ik opstond gooide hij me weer neer! O ja, ik begrijp het! Clinton wees met zijn pistool naar de enveloppe. En hij gaf je die met zijn groeten, vermoed ik? Eric keek naar de enveloppe, die hij in de hand had, alsof hij zich nu pas van dat feit be wust was en hij aarzelde voordat hij ant woordde. Misschien kuste hij je wel tot afscheid? vroeg Clinton. Ik... ik moet die gegrepen hebben toen hij me aanviel, antwoordde Eric op onvasten toon. Goede hemel! voegde hij er opgewonden aan toe. De obligaties! Dan zijn ze dus veilig? Dat zijn ze nu! antwoordde de detective toen hij ze wegrukte en vlug achteruit ging. Hij vergat niet dat dit de man was die Meadow- bank vermoord had en hij wilde zich niet on- noodig wagen. Dat alles kan je voor de recht bank vertellen, Aimsbury. Hij legde het mas ker en de enveloppe op tafel, nam het pistool in zijn linkerhand en voelde in zijn achterzak naar de handboeien. Eric kreeg weer oog voor het dwaze van den toestand en glimlachte met de niet gekwetste deelen van zijn gelaat. je zuJt weer een enthousiaste ontvangst van den chef krijgen, als we binnen vier en twintig uur voor de tweede maal komen, Clin ton beloofde hij vroolijk. Ik heb miss Brace en een jovialen taxi-chauffeur om mijn alibi te be wijzen, zoo het noodig is - nog niet te spreken van mijn ouders en verschillende brommige bedienden van de Aimsbury s. Clinton werd donkerrood. eventjes gedaan kon worden. Spr. stelde voor dit aan tè houden tot een volgende vergade ring. Aldus werd besloten. Proces vereeniging „Verbetering zij ons Doel". De voorzitter deelde den raad mede dat genoemde vereeniging van de gemeente een vergoeding vraagt van 100 gulden voor ge leden schade aan een aan die vereeniging toe- behoorende keet. Deze vereeniging spreekt de gemeette in rechten aan voor 100 gulden. De raad besloot den burgemeester te machtigen zich daartegen te verweren. Bij de rondvraag informeerde de heer Snoeks of er van de zijde van het gemeente bestuur en V. V. V. stappen waren gedaan om in het badseizoen 4 postbestellingen te be houden. De voorzitter antwoordde ontkennend. Na eenige discussie werd besloten te trach ten een middagbestelling te behouden. De heer Snoeks wees vervolgens op de groote hoeveelheid zand, die bij de Trom penbergstraat van de zandauto's is gevallen en informeerde of dit niet op kosten van den aannemer kon worden verwijderd. De heer van der Pol stelde voor de zande rij met ingang van 1 Juli stop te zetten. De voorzitter zeide dat die niet kan omdat hun die leverantie is toegezegd. De heer van der Pol beweerde dat de toe gezegde 60.000 M3. reeds weg is. De voorzitter ontkende dit. in verband met ingewonnen informaties. Na een lange discussie werd besloten te verzoeken het zandrijden in het seizoen stop te zetten. De heer van der Pol bracht nog naar voren dat onze werkloozen bij de zanderij te werk dienen te worden gesteld, en anders geen zand! De heer van der Pol: Gezien den nood toestand van de gemeente stel ik voor een salarisvermindering voor het geheele ge- meentepersoneel. Spr. wilde dit direct behandeld zien. De voorzitter zeide dat een zoo ver strek kend voorstel niet bij de rondvraag behan deld kan worden en verzocht den heer van der Pol zijn voorstel schriftelijk in te dienen Hierna sluiting. STEUN AAN WEST-FRIESLAND. De voorwaarden. Het crediet wordt renteloos ter beschikking gesteld van de gemeenten op aanvraag door deze bij ed nader te noemen Centrale Com missie van Advies, op voorwaarde, dat de gemeente bij ieder door haar aan noodlij dende tuinders te verstrekken renteloos cre diet hiervan slechts 70 pCt. gebruikt en de rest uit eigen middelen bijpast. De gemeente is verplicht, zoodra de cre- dietnemer weder in staat is tot aflossing of de regeering zulks vordert, dezen daartoe met alle haar ten dienste staande middelen te ver plichten en van iedere aflossing dadelijk 70 pCt. op het door haar van het Rijk genoten crediet terug te betalen. De gemeente is verplicht van iederen cre- dietnemer een staat van gegevens bij te hou den naar een door de Centrale Commissie van Advies op te maken model, dat steeds door de leden dezer commissie en door de re geering aangewezen personen kan worden geraadpleegd. Deze gegevens omvatten o a. opgaven aangaande de bedrijfsgrootte en de cultures, het aantal in het bedrijf werkzame personen en zooveel mogelijk aanteekening van de geldelijke verplichtingen van den cre- dietnemer uit anderen hoofde. Het crediet wordt alleen verstrekt: a. aan personen, die van de tuinderij hun hoofd bedrijf maken; b. indien op goeden grond is aan te nemen, dat het bedrijf daarmede bij ontwikkeling van normale omstandigheden voldoende gebaat zal zijn en andere hulp op redelijke wijze niet te verkrijgen is; c. indien vaststaat, dat het met goedvinden van even- tueele andere credietgevers uitsluitend mag en inderdaad slechts zou worden gebruikt voor betaling van loonen, meststoffen en andere noodzakelijke bedrijfsbenoodigdheden en bedrijfsonkosten en voor levensonderhoud van den debiteur en zijn gezin tot een maxi mum van 500 per H.A. voor het bedrijf bruikten grond. Voor de berekening van tot levensonderhoud benoodigde zal een maxiumm van 12 per week per debiteur en voor loonen van 12 per week per volwassen arbeider mogen in rekening gebracht worden. Van ieder toegekend crediet wordt onmiddel lijk mededeeling gedaan aan de Centrale Commissie. De terugvordering Indien de gemeente afwijkt van de voor Je zult hard werk hebben om te bewijzen dat je nu niet hier bent! zei hij brommig, toen hij de handboeien deed om de polsen, die de ander hem bereidwillig toestak. Misschien zal je hem ditmaal kunnen houden, Clinton, zei sir Peter met een spotlach, terwijl hij de jas van den butler met pralende kalmte uittrok. Hij keerde zich plotseling tot Spencer, en het oude strijdlustige vuur was weer in zijn oogen. Zijn onderkaak stak uit, zijn hoofd was weer vooruit gestoken en zijn tanden stonden in een onheilspellende snauw Hij wierp de jas in Spencer's gezicht, stak zijn handen diep in de broekzakken en stond met zijn schouders opgetrokken en zijn voeten v^r van elkander geheel Bully Brace! Nu jij, schurk, snauwde hij. Ga uit mijn huis voordat ik er je uit laat gooien! Spencer bukte en rhapte de jas op en hield die in zijn linkerhand, toen hij kalm vroeg: Spreek je tegen mij, Brace? Ga weg! schreeuwde de baronet woedend, een stap nader-- komend. Je kunt sir Peter Brace geen geld afpersen! Ga weg! Clinton hield de handboeien stevig vast, toen hij zich omkeerde om naar deze merkwaardige vertooning te zien. Het scheen wel dat hij dien ochtend nog met een andere zaak te doen zou krijgen. Geld afpersen is een leelijk woord, Brace, zei Spencer kalm. En er staat een leelijke straf op; ant woordde de ander. En wat is je voorstel an ders dan afzetterij? Ik deed je een voorstel d?t je aangeno men hebt, herinnerde Spencer hem. Spreek als het je belieft niet op dien toon tot met waarden of in gebreke blijft aan hare ver plichting tot terugvordering van het gegeven crediet, indien zu'ks door de regtering wordt gevorderd, te voldoen, zal he crediet in zijn geheel onmiddellijk opvorderbaar worden en de gemeente verder het geheele risico voor alle verstrekte credieten hebben te dragen. De Centrale Commissie van Advies, inge steld ter uitvoering van de eers'e credietrege ling ten behoeve van den groven tuinbouw in West-Friesland (wet v. 11 Febr. 1932 Staatsblad no. 46) overlegt met de gemeente besturen. wat tot een goede en uniforme uit voering van de credietverstrekking kan bij dragen. RENTELOOZE VOORSCHOTTEN TEN BEHOEVE VAN DEN GROVEN TUINBOUW IN WEST-FRIELAND. Bij het afdeelingsonderzoek werd algemeen instemming betuigd met de indiening van dit ontwerp, al meenden verscheidene leden de opmerking niet achterwege te mogen laten, dat, gezien den nood in de betrokken land streek dit tweede steunvoorstel eerder had behooren te zijn ingediend. Inmiddels wezen zij er op, dat de alge meene toestand in den tuinbouw over de ge heele lijn sedert de behandeling van het eer ste voorstel tot steun aan West-Duitschland nog aanmerkelijk slechter is geworden. Het had deze leden dan ook zeer teleurgesteld, dat de regeering nog niet met een alge meene steunwet voor den tuinbouw is geko men. Zij drongen op een dergelijke wet met klem aan en hoopten van de regeering te mogen vernemen dat indiening van zulk een steunregeling binnenkort mag worden tege moet gezien. Vele leden spraken hun ontstemming uit over het feit, dat de regeering het bedrag, dat als maximum in rekening mag worden ge bracht voor het loon van een volwassen arbeider, resp. het levensonderhoud van den debiteur en dat onder de thans geldende steunregeling in West-Friesland 16 be draagt, heeft teruggebracht tot 12. Dit maximum heeft ontegenzeglijk de strekking, de loonen met 25 pCi. omlaag te drukken en praktisch zal dit wel het geval er van zijn Aangedrongen werd dan ook, het maaiweer van ƒ16 ook voor deze tweede steunregeling te laten gelden. In zijn nota naar aanleiding van boven staand verslag zegt de minister de bewering, dat de algemeene toestand in den tuinbouw over de geheele lijn aanmerkelijk slechter is geworden te moeten cnderschrijven. De regeering houdt zich van den meer algemeenen toestand van den tuinbouw op de hoogte, om te overwegen of te dien aanzien maatregelen kunnen en moeten worden geno men. Bij het terugbrengen van het genoemde maximum heeft de minister zich door de vol gende overwegingen doen leiden. De produc tiekosten zijn, wat de landprijzen, pachten en loonen betreft, in Noordholland het hoogst mede onder invloed van de daar uitgeoefende bloembollenteelt. Wel zijn de productiekosten dalenden maar het tempo van die daling is zeer langzaam, hetgeen mede een reden was het maximum lager te stellen. Trouwens door de omstandigheden is afwijken van de collec tieve arbeidsovereenkomsten reeds regel ge worden en wordt betaald wat nog betaald worden kan. Ten slotte wijst de minister er met nadruk op, dat hier niet sprake is van een niet gun nen van een hooger loon aan de arbeiders, maar dat zoowel de r verweging, dat elk hoo- Ik neem geen voorstellen aan van iemand van jouw soort, spotte sir Peter. Ik wil je hulp op geen enkele voorwaarde aannemen! Ik zal al mijn verplichtingen nakomen zelfs al word ik genoodzaakt al wat ik bezit te gelde te ma ken! Zeer heldhaftig, sir Peter, antwoordde Spencer vol bewondering. Maar de obligaties? De baronet glimlachte listig. De obligaties waren terecht en zijn oorspronkelijke plan nen konden dadelijk ten uitvoer gebracht worden. Daar zijn ze, mijnheer! antwoordde hij zegevierend, naar het pak op tafel wijzend. Daar zijn ze! Waar? Daar! Spencer keek even naar het pak en glim lachte toen twijfelachtig. Hoe weet je dat? vroeg hij vriendelijk. Het zou goed zijn ze te onderzoeken. Sir Peter's glimlach veranderde in een achterdochtig fronsen. Wat bedoel je? snauwde hij. Maar voordat Spencer kon antwoorden werden deuren heftig geopend, voeten nader den snel en Harker vloog de kamer binnen, groote opwinding verspreidend. Clinton liet zijn pistool zakken, toen hij den bezoeker herkende en nam werktuigelijk het pak van de tafel op, terwijl hij wachtte op de oorzaak van deze luidruchtige komst en de anderen zich plotseling verschrikt naar den procureur wendden. Wat is er met Uw telefoon gebeurd, sir Peter? vroeg Harker buiten adem. Wie heeft ons afgesneden? Toen zag hij de bijzondere ger stellen van het gewraakte maximum ten gevolge dezer credietregeling als een schuld achterblijft op het bedrijf van den tuinder, alsook de omstandigheid, dat dit ontwerp, wet geworden, een garantieplicht van een 50-tal, waaronder financieel reeds zeer be zwaarde gemeenten met zich medebrengt, voor de regeering even zoovele redenen zijn geweest het in het plan van uitvoering te noemen maximum op 12 te stellen. Naar aanleiding van een andere vraag zegt de minister nog niet bereid te zijn de gemeente Heemskerk v punt 2 van het plan van uitvoering op te nemen, daar, anders dan in West-Friesland, in deze gemeente het beoefenen van den groven tuinbouw niet de voornaamste bron van bestas is en niet zoodanige, dat zonder directen steun de on dergang van een heele streek dreigt. De voorzitter van de Tweede Kamer zal morgen bij de regeling van werkzaam heden voorstellen aan de agenda toe te voegen het wetsontwerp betreffende rente- looze voorschotten ten behoeve van den gro ven tuinbtuw in West-Friesland. DE FRAUDE BIJ DE MILITAIRE ADMINISTRATIE. Gistermiddag heeft de Bredasche leveran ciers aanhangig gemaakt waren, wegen; fraude bij de leveranties van levensmiddelen aan het garnizoen te Breda. Ten laste was gelegd: valschheid in geschrifte en het geven van steekpenningen. De 36-j'arige bakker, A. A. Wel ten, werd wegens het aan een ambtenaar een belofte doen met het oogmerk om hem te bewegen in strijd met zijn plicht iets te doen, veroordeeld tot een boete van 600 subs. 12 weken hech tenis. De eisch luidde: 7000 boete, subs. 4 maanden hechtenis. De 39-jarige eierenleverancier, J. A. Bastiaansen, werd wegens het een ambtenaar een gift doen naar aanleiding van hetgeen door dezen in zijn bediening in strijd met zijn plicht is gedaan, meermalen gepleegd, veroor deel tot 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. De eisch luidde 100 boete, subs. 30 dagen hechtenis. De 39-jarige grossier In vleeschwaren, J. B. Weiten, werd conform den eischen vrijge sproken van het hem ten laste gelegde geven van giften aan een ambtenaar, met het oog merk om hem te bewegen in zijn bediening iets in strijd met zijn plicht te doen. De 60-jarige slager, A. J. v. d. Goorborgh, werd wegens het voortgezet misdrijf van valschheid in geschrifte door middel van kwitanties, waarop het dubbele vermeld stond van hetgeen hem toekwam, veroordeeld tot een boete van zesduizend gulden, subs. 6 maanden hechtenis. De eisch luidde 1000 boete, subs. 6 mnd. hechtenis benevens een voorwaardelijke veroordeeling tot vier maan den hechtenis onder voorwaarde dat hij vóór 1 Februari 1933 aan den benadeelde, d.i. De Staats der Nederlanden, een bedrag van 2472 zou terugbetalen. Zijn opvolger in zaken, de 40-jarige sla ger H. R M. v. d. Broek werd wegens gelijk soortige handelingen veroordeeld tot 300 boete, subs. 50 dagen hechtenis, en vrijge sproken van het hem ten laste gelegde geven van steekpenningen. De eisch luidde 300 boete subs. 2 maanden hechtenis benevens een voorwaardelijke veroordeeling tot 2 maanden hechtenis op voorwaarde dat hij vóór 1 Fe bruari 1933 een bedrag van 370 aan den Staat der Nederlanden zou terugbetaleji. groepeering der anderen, hij hield op en keek. Hallo, wat is er aan de hand? vroeg hij nieuwsgierig. Wat is er aan de hand met jou? vroeg sir Peter nijdig. Dat is er aan de hand met mij! ant woordde Harker boos, terwijl hij een kaart neerwierp voor de oogen van den baronet. Het was een Klaveren vier! Weer een! hijgde sir Peter, met ver schrikten blik naar de kaart. Wat beteekent het? Het beteekent dat mijn kluis vannacht leeggehaald is, antwoordde Harker kalm. Hé? riep Clinton, die de obligaties in gedachten uit de enveloppe gehaald had. Die kaart was vanochtend bij mijn post Zij moet gisterenavond in de bus geweest zijn, maar de bus werd pas vanochtend ge leegd. En nu is alles weg! Ook Uw Wairara- pa petroleumaandeelen, sir Peter! Sir Peter's kaak ging hoorbaar dicht en zijn oogen flikkerden boosaardig toen hij zich omkeerde om naar Eric te kijken, die zijn blik met een opgewekten glimlach beantwoordde. Sir Peter dacht snel na. Het verlies der Wai- rarapa petroleumaandeelen beteekende, dat hij de tienduizend ergers anders vóór drie uur moest losmaken. Toen viel zijn blik op de obli gaties, die Clinton in de hand had. Zoo, ^zijn ze weg? grijnsde hij. Nu, we zullen ze gauw terug hebben, Harker. Daar is de dief! zei hij, met zijn hand naar Eric wenkend. Hier is de ondernemende jongeling, die zoo stoutmoedig was om ons beiden te be stelen-! De Decker in eigen persoon! (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5