uiteiitcuid Geneeskundige brieven jjjj jen boer ook nog een financieele bate ^Die stand van zaken kon naar de meening van prof- van Hamel (Germanist te Utrecht, befaamd IJsland-kenner) het gemakkelijk maken aan dit, bij ons nog zoo weinig be kende en toch zoo merkwaardige land nabij den poolcirkel, wat meer bekendheid te ge ven. Nadat hij eerst zijn eigen leerlingen ge polst had of zij ervoor voelden de door hun fjslandsche commilitones opengelaten plaat sen in te nemen, kwam hij, aangezien het aantal liefhebbers in dezen kring tamelijk ge ring was, in contact met het Nederlandsche Studenten-Werkkamp. Gezamelijk richtte men een oproep tot de studenten, met het overstelpende resultaat van 200 aanmeldin gen, waaronder 60 van meisjes-studenten. Nadat aldus de mogelijkheid van een ex peditie van voldoende grootte gebleken was, stelde men zich verder met IJsland in ver binding. Ten gevolge van moeilijkheden met de passage en laat antwoorden van verschil lende boeren werd het definitieve aantal vastgesteld op 21 heeren en 12 dames. De deelnemers ontvangen van hun boer vrij kost en inwoning moeten de geheele andere kosten j(pl.m. 150) echter zelf dragen; zij zijn 6 •weken onderweg, waarvan 4 weken op IJs land. Aangezien de toestanden daar nog zeer patriarchaal zijn, bestaat er voldoende gele genheid om van den boer een pony te leenen en van de IJslandsche natuur, die zoozeer de moeite waard is, te genieten. Gezien het groote aantal liefhebbers, hoopt men, dat het experiment tot beiderzijd- sche tevredenheid Zal afloopen en de Neder landsche studentenhooivrijwilligers op IJs- jïand een jaarlijks weerkeerende verschijning zullen worden. Uit dat oogpunt heeft men geprobeerd een strenge selectie toe te passen. Eventueele liefhebbers voor volgende jaren moeten "dan ook erop rekenen, dat in den vervolge slechts dezulken naar IJsland zul len worden gezonden, die de leiding van het Nederlandsche studenten-werkkamp door een verblijf in een Nederlandsch werkkamp grondig heeft leeren kennen, een regel, die, naar men weet, ook geldt voor afvaardiging van studenten naar buitenlandsche studen- ►enwerkkampen. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Na de goedkeuring van het jaarverslag hield de vertegenwoordiger van de afdeeling Ede een pleidooi voor de stichting van een technische hulpbrigade. De afd. Ede bezit deze reeds, door de ervaring daartoe genoopt De taak van deze technische groep moet zijn het werk van de geneeskundige groep voor te bereiden en te vergemakkelijken. Dit voorstel zal in handen worden gesteld eener commissie, voor onderzoek, welke bin nen 6 maanden daarover prae-advies zal uit brengen. Bij de rondvraag hield de heer A. ter Cock, Amersfoort, onder-voorzitter van het Oranjekruis. een rederwaarin hij dank brachi aan het Roode Kruis voor de uitnoodiging Nog korten tijd geleden durfde men de namen van het Roode Kruis en van het Oranje Kruis niet tezamen uitspreken. Verleden jaar stelde spr. een motie voor om tot samenwer king van beide lichamen te komen en direct is er een vlotte samenwerking ontstaan. Natuur lijk zal het niet altijd even gemakkelijk zijn hét eens te worden, maar wij geven de verze kering dat wij zullen trachten te bereiken wat bereikbaar is. Aan het einde der vergadering hield de hoofdcommissaris, generaal Bakker, een lezing over de internationale taak van het Roode Kruis. Hierna werden de dames en heeren op het gemeentehuis ontvangen, waar de burgemees ter, de heer Driessen, de congressisten toe sprak. De woorden van den burgemeester werden door prins Hendrik beantwoord met woorden van dank voor de gastvrije ontvangst. Nadat ververschingen waren gebruikt, begaf het gezelschap zich naas Duinoord, waar de lunch gebruikt werd. DE GEHUWDE ONDERWIJZERES IN UTRECHT. De gemeenteraad van Utrecht heeft giste- fen beraadslaagd over een aantal voorstellen van de heeren Van Maarseveen en Oomen (beiden r.-k.) om behoudens een enkele uit zondering de gehuwde ambtenaressen in ge meentedienst te ontslaan, geen gehuwde vrouwelijke leerkrachten meer te benoemen en onderwijzeressen, die voor het bereiken van den 45-jarigen leeftijd in het huwelijk treden, op dien grond ontslag te verleenen. De meening van het dagelijksch bestuur was blijkens het door B. en W. uitgebrachte prae-advies zeer verdeeld. Met het voorstel o mhuwenden onderwijzeressen, die nog geen 45 jaar zijn, ontslag te geven, konden B. en W. zich vereenigen. Tegen het einde van de avondzitting staak ten de stemmen met 18 tegen 18 over het voorstel om den huwenden onderwijzeressen beneden 45 jaar ontslag te geven, waarna de overige voorstellen met groote meerderheid werden verworpen. DE STAKING IN HET STUCATfOORS- Relletjes te Haarlem. Politie met de blanke sabel; spijkers als middel om het verkeer te bemoeilijken. Te Haarlem hebben Donderdagavond ver schillende relletjes plaats gevonden in ver band met de staking in het stucadoorsbedrüf. Op de Garenkokerskade hoek Duvenvoorde- straat hadden zich een paar honderd staken de stucadoors vrezameld, die een werkwilli gen stucadoor hadden begeleid. Een tweetal nooddeuren van een perceel, waar de werk willigen werkzaam waren, werden ingetrapt en eenige ruiten vernield. Ongeveer 25 sta kers drongen de woning binnen, waarop de werkwillige stucadoors, alsmede de uitvoerder en de aannemer, naar de bovenverdieping vluchtten. Een der werkwilligen werd door de stakers an boven naar beneden gesleurd. Toen hij IleP' dat hij dan wel het werk wilde neer- Mnaen' Wer^ hij door den voorzitter van den min n van Stucadoors in bescher- n„ k'genomen en naar zijn woning gebracht w"leLttemin kreeg hij toch nog een trap \n liet linkerdijbeen. dra werd de politie gerenuireerd. Na- "tlat de stakers uiteengedreven waren, ver zamelden zij zich opnieuw en ten slotte kon de politie hen ten tweeden male niet anders verdrijven dan door van de blanke sabel ge bruik te maken. Dank zij dit optreden stoven de stakers naar alle kanten uiteen en spoedig was de rust hersteld. In Haarlem-Noord en wel in de Bromo- straat Rebben de stakende stucadoors kopspij- kertjes gestrooid om het verkeer voor de werk willigen moeilijker te maken. HUURSCHULD IN DE WILLEM- STRAAT. Vrouw met een mes gestoken. In de Willemstraat 99, twee hoog achter te Amsterdam woont het gezin D., dat in den laatsten tijd oneenigheid 'heeft met den eigenaar van het perceel C., die in hetzelf de huis een café heeft. Ook Donderdagavond was er weer twist en toen heeft de caféhou der de huur aan de bewoners van twee hoog achter opgezegd. Gistermiddag werd het huisraad op een handkar geladen, maar daarmee was de huis-eigenaar-caféhouder niet tevreden. Hij moest eerst de huur hebben van de woning, eerder mochten zij niet vertrekken. Daar over ontstond weer wist, waarbij de vrouw van den huurder D. met een mes werd ge stoken. Zij bloedde hevig uit den rechter schouder. Er bleek een slagader te zijn ge raakt. De vrouw werd naar het binnengast huis vervoerd. Een der omstanders heeft toen verklaard, dat mej. D. was gestoken door juffrouw C., de vrouw van den caféhouder. Deze laatste werd in hechtenis genomen, maar zij verklaarde beslist niet te hebben ge stoken. Nu bleek echter achteraf, dat D., de man van de gestoken vrouw, met een mes heeft gezwaaid. Het zou dus mogelijk zijn, dat hij zijn eigen vrouw bij toeval heeft ge raakt. De vrouw, die in het Binnengasthuis is opgenomen, kon nog niet worden gehoord, ofschoon haar toestand niet levensgevaarlijk is. Haar man, die een zeer zenuwachtig mensch is, is intusschen verdwenen en wordt thans gezocht. De vrouw van den caféhouder is inmid dels op vrije voeten gesteld. DE KONINGIN IN WERNIGERORDE AANGEKOMEN. Gistermiddag is te Wernigerorde met een gevolg van zeven personen de koningin aan gekomen. Aan het station werd zij, uit naam van rijkspresident von Hindenburg, verwel komd door Landrat von Stoch, die haar een bouquet rozen overhandigde. De koningin heeft zich naar Sierke begeven, waar zij gast zal zijn op het jachtslot van Ernst von Stolberg-W ernigerode. TWEEDE KAMER. De vacature-Heemskerk. Mr. H. Bijleveld, door het Centraal Stem bureau tot Tweede Kamerlid benoemd, heeft deze benoeming in de vacature-Heemskerk niet aanvaard. Op de a.-r. lijst volgt dan de heer LI. A. Dambrink. BRAND IN DE SPUISTRAAT TE AMSTERDAM. Te schrijven op rekening van dron kenschap. De 34-jarige H. te Amsterdam heeft gis teravond zijn verdiende geld gedeeltelijk om gezet in drank. Daardoor kwam hij ongeveer middernacht beschonken in zijn kosthuis, een café in de Spuistraat 295. Hij vroeg daar nog om bier. Dat werd hem geweigerd. Hij ging toen naar zijn kamertje, dat op de derde ver dieping lag, onder het dak. Even later kwam hij weer beneden. Nog maals vroeg hij om bier, wat hem weer werd geweigerd. Hij ging toen de deur uit en werd door een agent wegens openbare dronken schap meegenomen naar het bureau Singel. Eenige minuten later zag een controleur der Ned. Bewakings-Maatschappij, dat de vlammen uit het dak sloegen. Deze contro leur waarschuwde de brandweer. Met twee stralen bluschte zij het vuur. De zolder brandde uit. Het vermoeden ligt nu voor de hand, dat H. onvoorzichtig is geweest met een branden de kaars of een sigaret heeft laten vallen. Een onderzoek kon njft ingesteld worden, omdat H. nog te veel onder den invloed van den drank was. ONRECHTMATIG OPNEMEN VAN RADIOTELEGRAMMEN. Naar wij vernemen heeft Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur op last van de justitie een huiszoeking plaats gehad in een perceel in de Dinterstraat te Amsterdam, op grond van vermoedelijke overtreding van art. 63 van het radio-reglement. Bij dit artikel is het verbo den radio-electrische seinen op te nemen en daarvan aanteekening te houden wanneer het betreft telegrammen, welke niet voor den ontvanger zijn bestemd. De huiszoeking ge schiedde op grond van het vermoeden, dat in dit perceel beurstelegrammen werden op genomen, die door een ontvanger aan ver schillenden bankinstellingen in de hoofdstad werden doorgegeven. De huiszoeking ge schiedde door den rechter-commissie mr. J. Boon en zijn griffier, waarbij tegenwoordig waren de officier van jurfitie en juridische en technische adviseurs van het hoofdbestuur van P.T.T. De bezitter van het ontvangtoe stel werd op heeterdaad betrapt bij het op nemen van bedoelde telegrammen. De justitie heeft behalve het toestel een groot aantal op genomen telegrammen, voornamelijk beurs telegrammen in code in beslag genomen. Al les werd door de justitie voor nader onder zoek meegenomen. EEN RUIT INGEGOOID. In het Tsjechische consulaat te Am sterdam. Donderdagavond heeft een groep van pl.m. 50 leden van den Comm. Jeugd bond in de Van Baerlestraat te Amstei- dam gedemonstreerd voor het consulaat van Tsjecho Slowakije. Met een flesch werd een ruit ingeworpen. In die flesch zat een pamflet met een protest tegen het verbieden van een communistische jeugdorganistie in Tsjecho Slowakije. Eén jongen werd als vermoedelnke da der aangehouden, maar moest later weer worden vrijgelaten. JEUGDIG BOEFJE. Een agent heeft een 11-jarige jongen aangehouden, die op de Nieuwe Prin sengracht een damesrijwiel wegnam en daarop wegreed. D. L. HARMS. Te Leeuwarden is, 54 jaar oud, overle den de heer D. L. Harms, sedert Januari 1929 voorzitter van den Raad van Ar beid te Leeuwarden. Hij begon zijn loopbaan bij het onderwijs, totdat hij 1 Mei 1919 werd benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Hoorn en in 1923 tevens tijdelijk voorzitter van den Raad van Arbeid te Zaandam. DE MOEILIJKHEDEN VAN DE RIJNVAART, Op 14 Juli zal te Rotterdam een inter nationale bespreking, aangaande de huidige ernstige moeilijkheden in de Rijnvaart wor den gehouden tusschen vertegenwoordigers van de belanghebbenden bij deze vaart uit alle betrokken Rijnoeverstaten. DE DESTRUCTIE VAN AFGEKEURD VLEESCH. De N.V. Ned. Thermo-Chemische Fabrie ken heeft een brief aan .de betrokken gemeentebesturen gericht, waarbij wordt meegedeeld, dat de datum, waarop de Vleeschkeuringswet ten aanzien van de des tructie van afgekeurd vee en vleesch in wer king zou treden, hoogstwaarschijnlijk tot 1 Juni 1933 zal worden opgeschort. DE ONGEVALLEN BIJ DE MOTORWEDSTRIJDEN OP HOUTRUST. Een verbod uitgevaardigd. Op schriftelijke vragen van het raadslid mevr. De VriesBruins naar aaneliding van eenige vrij ernstige ongelukken, welke 12 Juni op Houtrust bij motorwedstrijden heb ben plaats gehad, hebben B en W van Den Haag geantwoord, dat, daar ook verleden jaar zich bij dergelijke wedstrijden eenige ongevallen hebben voorgedaan, de burge meester van meening is, dat deze wedstrijden op Houtrust niet moeten plaats hebben en dat hij daartoe een verbod heeft uitgevaar digd 100 JAAR. Gisteren heeft mevi de wed M. de Liefde geb. Overakker, wonende te Rijswijk (Z.H.), Wilhelminalaan 30, haar lOOsten verjaar dag gevierd. DE HARINGCONTROLE. In haar tegenwoordigen vorm ge handhaafd. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt ons: Bij de invoering |n 1928 van de wet tot voorkoming van misbruiken in den uitvoer handel van haring, is het toezicht op de na leving van de wettelijke voorschriften opge dragen aan den dienst der Nederlandsche haringcontrole. De controle wordt uitge oefend door rijkscontroleurs onder leiding van een hoofdcontroleur. In het najaar van 1930 heeft het bestuur van den Bond van Nederlandsche haringexporteurs zich tot de regeering gewend met het verzoek, de con trole op den uitvoerhandel in handen te geven van dien bond, derhalve van de exporteurs zelf. Naar thans verluidt, heeft de regeering on langs aan het bestuur bericht, dat zij aan zijn verzoek niet kon voldoen. De haringcontrole blijft in den tegenwoordigen vorm gehand haafd. VALSCHE MUNTERSBENDE ACHTER SLOT EN GRENDEL. Men schrijft aan de N.R.Crt.: In Duitsch-Limburgsche grensgemeenten werden sinds geruimen tijd valsche 5 mark stukken in omloop gebracht. In een winkel te Bleijerheide—Kerkrade werden binnen een week 4 van dergelijke valsche munten in be taling gegeven en in ontvangst genomen. De Duitsche politie kreeg een spoor en een der laatste nachten is het haar gelukt de valsche muntersbende, bestaande uit 4 personen, in een woning te Busbach bij Aken op heeter daad te betroppen bij de vervaardiging van de benoodigde modellen. De politie deed in de woning een grondig onderzoek en haalde verschillende goed verborgen valsche 5-mark- stukken voor den dag. Aanvankelijk ontken den de valsche munters, doch ten slotte leg den ze een volledige bekentenis af. Het val sche geld werd ook door hen in circulatie gebracht. Zij bekenden tevens ée vervaardi gers te zijn van de valsche 2 markstukken, die voornamelijk in kleine winkels langs de grens en in herbergen werden uitgegeven. De valsche muntersbende is in de gevangenis te Aken opgesloten. KORTE BERICHTEN. De wegenwet zal op 1 Oct. a s. in werking treden. Vrijdagmiddag is te 's Gravenhage het Congres voor Kleuterzorg geopend door den eere-voorzitter, den Minister van Binnenlandsche Zaken jhr. mr Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. VERKEERSONGEVALLEN. Wielrijdster gedood bij het oversteken zonder eenige aanwijzing. Gisteravond reed in de richting Amers foort bij hotel „Birkhoven" de 45-jarige wiel- rijkster mej. B. uit Soest. In gelijke richting ging een luxe-auto. Plotseling stak de wiel rijdster den weg over zonder een teeken te geven, waardoor zij door de auto werd gegrepen. Met een gecompliceerde linker beenbreuk en ernstige hoofdwonden is zij naar het Sint Elisabeths ziekenhuis overge bracht, waar zij na aankomst is overleden. Bij het oversteken van den weg aan gereden. Gistermiddag reed de echtgenoote van den heer P. v. d. Breemer per fiets op den rijks straatweg te Soest in de richting Amersfoort. Nabij haar woning gekomen stak zij links den straatweg over. Daarbij is zij aangereden door een auto, die in de richting Amersfoort reed. Deerlijk verminkt is de vrouw naar het ziekenhuis te Amersfoort gebracht. Men vreest voor haar leven. De bestuurder van den auto bleek te zijn E. T. Agterhaf. uit Dinxperlo. EEN REVOLUTIE IN SIAM. De koning afgezet. De Duitsche pilote Marga von Etzdorf heeft Vrijdag uit de hoofdstad van Siam Bangkok, de „Vossische Zeitung" opgebeld en medegedeeld dat gisternacht in Siam een revolutie is uitgebroken. De ko ninklijke familie is gevangen genomen en wordt in het koninklijk paleis in gijzeling ge houden voor het geval dat daden van ge weld zullen worden gepleegd op de revolu- tionnairen en hun leiders. Later zal de ko ninklijke familie' aan boord van een oorlogs schip worden gebracht. In de straten van Bangkok juicht men de muitende soldaten en matrozen toe. Overal zijn tanks en machinegeweren opgesteld. De leiding der revolutie berust blijkbaar bij de volkspartij, terwijl militairen en matrozen zich bij de beweging hebben aangesloten. De officieren van den generalen staf zijn met alle leden der regeering gearresteerd, de opperbevelhebber van het leger is dood geschoten, toen hij zich verzette. De revolutie kwam geheel onverwacht. Tot op het oogen blik dat deze mededeeling werd gedaan, was nog niet eens de naam van den leider der in- surgenten bekend. Volgens een nader bericht der Berlijnsche bladen uit Bangkok vindt de revolutionnaire beweging haar oorzaak in het slechter wor den der economische verhoudingen in het land, tengevolge van het verlaten van den gouden standaard en in de ontevredenheid onder de ambtenaren en officieren wegens het invoeren an een belangrijke loonsverla ging. Men is voornemens een grondwettige re geering in te steil :n met afschaffing van de prinsenheerschappij. Gistermiddag is de con stitutioneel monarchie uitgeroepen. Resultaat een constitutioneele monarchie. Uit Bangkok wordt bevestigd, dat de revo lutie in Siam heeft geleid tot de invoering van een constitutioneel monarchistische grondwet. Naar de koninklijke zamerresiden- tie Huahun is een oorlogsschip gezonden om den 38-jarigen koning Prajadhipok die zich daar bevindt met de koningin, naar Bang kok terug te brengen. De opstandelingen heb ben te Bangkok het paleis van justitie bézet en twee koninklijke prinsen en den hoofdcom missaris van politie te Bangkok als gijzelaars gevangen genomen Tot nog toe is de chef van den generalen staf die wegens verzet SCHADELOOSSTELLING VOLGENS DE ONGEVALLENWET. In Mei zijn in de Tweede Kamer een vier tal moties behandeld, welke hun grond von den in klachten over de wijze waarop de on gevallenwet werd uitgevoerd. De sociale ver zekering geniet nu eenmaal in ons land de bijzondere belangstelling der politici en daardoor ontstaat de mogelijkheid, dat velen, die kennis nemen van politieke gevechten op dit gebied, de kern van de zaak, waar het om gaat, niet of onvolledig begrijpen. Deze brie ven moeten buiten de politiek blijven. Maar allicht zal een overzicht van het werk der sociale verzekering zonder politieke bijbedoe lingen welkom zijn. Mocht men denken, dat het woord „sociale verzekering" reeds een bewijs was, dat er politiek bij in het spel was, dan vergist men zich. Dit misverstand ont moet men evenwel tamelijk veel door het ge bruik van het woord „sociaal" meermalen gemaakt wordt, als ware het een monopolie van een bepaalde partij. Sociaal heeft betrek king op de gemeenschap. Zoo is sociale hygiëne de gezondheidsleer in het belang van de geheele bevolking, sociaal belang betee- kent algemeen belang. Dat alles heeft met politiek dus niets te maken. De sociale verzekering vindt haar oor sprong in Duitschland, waar de eerste wette lijke voorziening omstreeks 1880 door Wil helm II en von Bismarck tot stand kwam. De bedoeling was om personen, die niet in staat waren, zelf de noodige maatregelen te nemen om in geval van ziekte, invaliditeit of ongeval gedekt U wezen, in al die gevallen bij te staan. In ons land dateert de eerste wet op dit gebied pas van 1901. Dit was feitelijk nog maar een brokstuk en betrof uitsluitend de bedrijfsongevallen. Het moest *ot 1919 duren voordat de Invaliditeitswet in werking kon treden en, al was roeger il eens een Ziekte wet aangenomen, uitgevoerd wordt zulk een wet eerst sedert zeer korten tijd. Laten wij :ns voortoopig bepalen tot de Ongevallenwet, die nu welhaast 30 jaren iri werking is. Oorspronkelijk waren daarbij verzekerd de arbrders in bepaalde, in de wet met name genoemde, bedrijver., terwijl de premie door den werkgever moest worden betaald. De Rijksverzekeringsbank, aan welk lichaam de uitvoering der wet was opgedra gen, bepaalde dus het risico, dat elke arbei der in zijn werk opleverde, dat risico kwam voor rekening van den werkgever, terwijl óe arbeider zonder meer verzekerd was door het eenvoudige feit, dat hij in loondienst van een werkgever was. Overkwam nu den arbeider een ongeval, dan werd hem vanwege óe Rijksverzekerings bank (R.V.B.) alle noodige geneeskundige behandeling en verpleging verstrekt, bene vens geldelijke uitkeering voor zoover hij door het ongeval niet in staat was, zijn ge wone werk te verrichten. Voor den werkman bleef het risico over, dat hij niet zijn volle loon vergoed kreeg maar bij volledige onge schiktheid slechts 70 pCt. Keerde later de bekwaamheid voor zijn werk terug, dan ont ving hij een overeenkomstig percentage van d? volle uitkeering. Deze hoofdzaken zijn onveranderd geble ven. ook na de talrijke herzieningen der wet op bepaalde punten, waarvan de belangrijk- werd doodgeschoten, het eenige slaUioffer van de revolutie. PRUISISCHE LANDDAG. De Pruisische Landdag heeft met 200 tegen 198 stemmen de motie verworpen waarbij geêischt werd de invoering van den arbeids dienstplicht. Een communistisch voorstel inkomens boven 12.000 RM „weg zu steurn" werd aan genomen met de stemmen der voorstellers en der sociaal-democraten. De nationaal-socialis- ten stemden tegen. In den afgeloopen nacht om 1 uur heeft de Pruisische Landdag na opgewonden debatten het nationaal-eocialistische voorstel tot op heffing van het verbod van politieoptochten en vergaderingen aangenomen. Voor stemden de nat. soc. de Duitsch nationalen en de com munisten. EEN DAAD VAN DE NIEUWE CHILEENSCHE REOEERING. Een door de nieuwe Ohileensche' regeering ingestelde commissie heeft de centrale bank van Chih opdracht gegeven 3000000 pesos aan goud, die door dé vorige regeering Grove in beslag waren genomen, aan de eigenaars terug te betalen. CHOLERA IN ZUID-CHINA. Duizend ziektegevallen. De choleraepidemie heeft zich thans uitge breid tot Kanton en andere steden, van Zuid- China. In het bizonder wordt Amoy geteis terd, waarongeveer 200 ziektegevallen zijn geconstateerd. Het totaal aantal ziektegeval len bedraagt thans ongeveer 1000. TEMPERATUUR SNEL GEDAALD. Tengevolge van zware regens en onweert stormen daalt de temperatuur in Italië sterk. Op de Apenijnen bij Bologna heeft het zelfs zwaar gesneeuwd. Uit verschillende gebie den komen berichten over overstroomingen. Een windhoos heeft in de nabijheid van Ve netië 5 huizen van hun daken beroofd. GEVECHTEN TUSSCHEN WAALSCHE EN VLAAMSCHE FRONTSTRIJDERS. Gistermiddag is het tusschen Waalsche frontstrijders, die op het oogenblik in Ant werpen een congres houden, en Vlaamsche frontstrijders op het Raadhuisplein tot een woedend gevecht gekomen, waarbij caféstoe- len als wapenen dienst deden. De Waalsche frontstrijders waren op het stadhuis ontvangen door den burgemeester. Toen zij weer naar buiten kwamen, werden zij door de Vlamingen overvallen. De politie verdreef de vechtenden van het plein. Alge meen wordt het feit, dat de Waalsche front strijders Vlaamschen grond hebben gekozen als plaats van samenkomst, als uitdaging be schouwd. ste in 1921 geschiedde, toen de kring der ver zekerden belangrijk werd uitgebreid. In plaats van de werklieden in genoemde bedrijven waren toen verzekerd alle arbeiders en alleen die van enkele bedrijven werden uitge zonderd. Wij zullen thans enkele punten bespreken, waarvan de uitvoering moeilijkheden ople verde. Als eerste vraag stel ik dan: „Wat is een ongeval?" en dan: „Wat is een bedrijfs ongeval?" De wetgever heeft zich stelsel matig en angstvallig van elke definitie ont houden. Dat zou de practijk wel uitwijzen. In vele gevallen zal niemand aarzelen, een juist antwoord op die vraag te geven. Als een metselaar, bezig aan den bouw van een hpo- gen schoorsteen door het breken van een steiger naar beneden valt, zal zeker ieder dit als een bedrijfsongeval beschouwen. Maar als een dergelijk arbeider getroffen wordt door hartverlamming, die ook doodelijk ver- loopen zou zijn, onafhankelijk daarvan of hij; van den steiger gevallen was of rustig op zijn stoel had gezeten, dan wordt de zaak anders en kan het bedrijf moeilijk voor het risico van dat ongeval aansprakelijk gesteld worden. De ware toedracht van het geval wordt door medisch onderzoek vastgesteld, maar het laat zich gemakkelijk begrijpen, dat de leek tot dit onderzoek niet in staat, soms een ge voel van onvoldaanheid: krijgt omdat hij zich niet kan los maken van de gedachte dat het geen na een bepaalde gebeurtenis op het werk ia tot stand gekomen ook door die gebeurtenis is veroorzaakt. Ongevallen, waar geen getuigen bij tegenwoordig waren, kun nen op deze wijze groote moeilijkheden op leveren. De mensch is steeds geneigd, voor alles wat hij ziet gebeuren, een oorzaak te zoeken. Menigeen is niet tevreden voordat aan deze causaliteitsbehoefte is voldaan. Bij het ontdekken van een ziekelijke afwijking vraagt men zich onwillekeurig afhoe zou ik dat ge kregen hebben? En men rust niet voordat in de herinnering iets is opgedoken, dat als mo gelijke oorzaak zou kunnen gelden. En dan houdt men gaarne daaraan vast, te meer wanneer die vermoedelijke oorzaak op het werk is gebeurd, dan immers wordt schade loosstelling verleend. In zoodanig geval kan het voorkomen dat de dokter ontdekt, dat er reeds lang een afwijking bestond, geruimen tijd voordat die vermoede oorzaak op het werk zou zijn voorgevallen. Dan is het vaak moeilijk, den patiënt van zijn vergissing te overtuigen en moet de beroepsrechter er aan te pas komen om de zaak te beslechten. Wanneer het ongeval al vast staat, kan nog twijfel bestaan of het al dan niet een bedrijfsongeval is. In het begin werd als eisch gesteld, dat het ongeval op het terrein van het bedrijf moest hebben plaats gehad Later is de wet ook in dit opzicht gewijzigd en telden ook de ongevallen mee, die ont staan waren op weg naar of van het wertc. Maar dan moest ook de meest gebruikelijke weg gekozen zijn. Het is duidelijk dat bij een zoo weinig scherpe omgrenzing nog al eens geschillen rijzen. De uitspraken van den be roepsrechter moeten dan langzamerhand een jurisprodentie scheppen, waaraan men zich in het vervolg te houden heeft. Zoo is veel gestreden over het element van het plotselinge in het begrip ongeval. Aan vankelijk werd vrij algemeen de eisch ge steld. dat een schadelijke inwerking duide-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 13