Qtvze JColoniën Jiidschctften £uchtuaact JSiwwitaiid hugdleciuur Ernstig vliegongeluk te Vaals. DE 250STE VLUCHT VAN DE GRAF ZEPPELIN. l tuindersbedrijf aan Langendijk en om ving is gesteld. Als we nu bovendien in inwerking nemen, dat de commissie-Lovink iLn geadviseerd tot het verkenen van een beslag of het garandeeren van een bepaalden der producten, dan is het niet onmoge lijk of met de achterstelling van den tuin- Jrti'w is het gedaan en kunnen de tuinders roet wat minder bezorgdheid de toekomst tegemoet gaan, tenzij de internationale ver houdingen op economisch gebied zich nog zcuden toespitsen. Op de aardappelenmarkt ging in de afge loopen week al heel wat om, vooral aan de veiling van de Langendijker Groenten-Cen trale. Daar werden reeds meer dan 125 spoorwagens van 10000 K G. aangevoerd tegen prijzen, die echter te laag waren, om een voordeelige exploitatie te kunnen ver zekeren. De hoogste prijs, welke deze week voor groote (niet voor den export bestemde) Schotsche Muizen werd besteed, was 8.20. Deze prijs kon echter slechts op één markt dag worden bedongen. Na dien werd als maximum-prijs 6.00 besteed. Ook deze kon zich nog niet handhaven en op het eind der week brachten de groote Schotten aan de Broeker veiling 4.40—5.10, aan die te Noord-Scharwoude 4.206 op. Voor de allergrootste, voor export bestand, werd toen gemiddeld 4.50 betaald. Drielingen brach ten in het begin der week nog 4.70 7.20 op. De prijzen hiervan liepen echter ook vrij sterk achteruit en op het laatst der week werd 26 betaald. Voor kleine werd gemiddeld 0.70 besteed. Deze prijzen zijn te laag. Ze zijn nog aanmerkelijk lager dan het vorige jaar, toen ook al over tegeringe prijzen werd geklaagd. Het beschot wordt nu echter wat grooter, zoodat, mochten de prij zen nog iets kunnen ooloopen, de financieele uitkomst nog wat gunstiger zou kunnen wor den. We zijn nog maar in het begin van de campagne; veel kan nog ten goede keeren Aan de Broeker veiling werden in de afge- loopen week de eerste wortelen aangevoerd. Ooit van dit product waren de prijzen nog niet hoog. De mooiste werden in het begin der week tot ongeveer 10 per 100 bos ver kocht bij minimum-prijzen van 6.607. Helaas zakten deze prijzen ook nog in en kon later de 8 niet meer worden bedongen. Als men bedenkt, dat er 40 wortelen per bos worden geleverd, dan is deze prijs veel te laag. Verleden jaar werd op dezen tijd nog ongeveer 50 procent meer besteed. De aan voer bleef iets beneden de 50000 bos. De aanvoer van tomaten neemt steeds toe: deze week werden er ongeveer 100000 K G. verhandeld. De prijzen bleven ook in het be gin dezer week op ongeveer dezeelfd hoogte, zoodat voor A-kwaliteit nog gemiddeld 35 werd betaald; voor B werd in doorsnee 33 besteed, C ging voor prijzen, die vrijwel de zelfde waren als die vóór A en CC werd ver kocht tegen prijzen, welke zeer gunstig afsta ken bij die, welke 2 a 3 weken geleden werden besteed, n.1. gemiddeld 27.50, wat het dub bele is van toen, terwijl de prijzen der andere soorten ongeveer dezelfde hoogte bleven. De genoemde prijzen liepen echter in de laatste helft der week echter met 2 3 achter uit. Ook voor dit product wordt aanmerkelijk minder gemaakt dan verleden jaar in het overeenkomstige tijdvak. In geringe hoeveelheden werd ook bloem kool geveild aan de Broeker markt. De prijs was inbevredigend, n.1. 79 per 100 stuks voor eerste soort. We zagen door sommige tuinbouwers wel rabarber plukken, doch aan de veilingen werd ze niet aangevoerd. Een slecht teeken alzoo. Alles bij elkaar genomen, moet dus worden vastgesteld, dat het met de toestanden van den Langendijker tuinbouw nog verre van rooskleurig gesteld is. Moge er spoedig ver betering komen DE PEST. In de Preanger thans het sterkst. Naar de officieele statistieken uitwijzen heeft in het tijdvak van 26 Maart tot 16 April de pest in totaal 346 slachtoffers in Ned.- Indië geëischt. In Oost-Java is in de genoemde periode slechts één sterfgeval aan pest voorgekomen. Daarentegen zijn er in Midden-Java ruim honderd personen aan pest gestorven. Met name zijn er in Djokjakarta 34, in Temang- goeng 22, in Tegal 41 en in Brebes 12 sterf gevallen wegens pest geconstateerd. In West- Java zijn de getallen verreweg het hoogst. Bandoeng staat vooraan met 145 sterfge vallen. Tasikmalaja volgt met 41. In Madja- lengka zijn 30 personen aan pest gestorven. In Tjiamis heeft de ziekte 10 slachtoffers ge- eischt. Het regentschap Garoet heeft in de afgeloopen periode slechts vijf inmoners ver loren aan pest. In Soemedang zijn drie ge- vallen geconstateerd. Bij Oebr. Kluitman te Alkmaar zijn weer enkele deeltjes van de serie Om stil te luiste ren verschenen Het zijn de deeltjes Zonne straaltjes, Oeheel wat nieuws, Bij regenweer en Van alles wat. Deze kleurige en fleurige boekjes, bestemd voor jonge kinderen, wer den samengesteld door Wilhelmina Blokker met medewerking van Joh Veenbaas, Elise Bronkhorst, N. van Wijk-Uges, Ella Vémor en POreille. Miep de Feyter heeft ze op eenvoudige, maar zeer «antrekkelijke wijze geïllustreerd. Kleine verhaaltjes, versjes en anecdoten, alle eenvoudig en begrijpelijk, met vele penteekeningen en zoo nu en dan door een mooi gekleurd plaatje verduidelijkt, dat alles maakt dat deze eenvoudige boekjes een grooten kring van jonge lezertjes en toe- hoordertjes zullen vinden. Bij dezelfde uitgevers is een groot jon gensboek verschenen getiteld Moderne Pira ten en geschreven door den bekenden Duit- schen auteur Hans Dominik. j., 'sde geschiedenis van een Duitschen ooxter, die, bijgestaan door een flinken jon gen, een bende opiumsmokkelaars op het an ^eze bende is even gevaarlijk tn U i Vh'cagosche dranksmokkelaarsbenden twepfli ui "iet te verwonderen, dat het Het tfi *onderhaarlijke avonturen beleeft, lanlerc van de sm°tekelaars, die hun hand- ngers over de geheele wereld hebben, heeft nu eenmaal besloten, dat zoowel de dokter als zijn jeugdige helper uit den weg ge ruimd moeten worden en hun beider leven is dan ook in voortdurend gevaar. Hoe zij en vooral de jongen telkens veer aan den dood ontsnappen, wordt hier op boeiende wijze beschreven. Pol Dom kent het klappen van de zweep en weet wel hoe hij moet schrijven om de aandacht van zijn lezers ge vangen te houden. Ten slotte zegeviert het recht natuurlijk en de voornaamste leden van de internationale bende worden, voor al door de activiteit van den jongen Rudi, gearresteerd. Pol Dom zorgde voor een vlotte illustra tie en Gebr. Kluitman voor een keurige uit gave. Panorama heeft een alleraardigste be schouwing over het rijpen der druiven en ver telt daarbij van het Westland. Bij foto's van Barneveld wordt herinnerd aan de groote daad van Jan van Schaffelaar. Natuurlijk is een ruime plaats voor de Zeppelin inge ruimd, maar ook het circus krijgt ditmaal een goede beurt. Er is weer een uitgebreide dames-rubriek en een overzicht van diverse raadhuizen uit Hollandsche gemeenten, waar onder fraaie en karakteristieke bouwwerken. Het tijdschrift brengt ditmaal novellen van Charles Garvice, Harold Barold Baynes en Ludwig von Wohl. Het actueelste nieuws uit binnen- en buitenland is natuurlijk weer in beeld gebracht. Kie-ke-boe, het weekblad van de kleuters heeft een verhaal van I. C. de Boone-Swart- wolt over een raadsel. Leni Groh vertelt van een heel mooi kettinkje en er zijn versjes van de redactrice, mevrouw C. de Leeuw Schönberg en mevrouw E. J. van Oorschot- Staring. Do Heyting leert den kleuters een wipplank van papier maken. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Ekster (heenreis) is gister, na een tus- schenlanding te Karachi, aangekomen te Jodhpoer, uit Djask. De Havik (thuisreis) vertrok gister uit Cal- cutta, landde te Allahabama en kwam te Jodhpoer aan. Wij laten hieronder nog eenige aanvullin gen volgen van het droevig gebeuren te Vaals, waarover wij gister een kort bericht publiceerden. Deze nadere mededeelingen konden wij gister nog in een deel onzer op laag opnemen. Nadere bijzonderheden. Het vliegtuig, dat met twee andere in de Kooy was opgestegen, schijnt een motor defect te hebben gehad en wilde op het lan dingsterrein te Vaals, gelegen in het Pros bosch nabij het Drielandenpunt, een noodlan ding maken. Bij deze noodlanding is het vliegtuig in het bosch terecht gekomen en ver ongelukt. De beide andere vliegtuigen zijn doorgevlogen. Het is waarschijnlijk, dat de bestuurders dezer vliegtuigen van het onge val niets hebben bemerkt. Het vliegtuig, dat verongelukte, werd be stuurd door den officier vlieger C. A. Weem- hof, luitenant ter zee le klasse, terwijl de on- derofficier-vliegtuigtiaker D. J. Nijhof als waarnemer dienst deed. Beiden zijn om het leven gekomen. Een redacteur van het persbureau V. D. heeft kort na het ongeval een onderhoud gehad met den heer Stubach, den eigenaar van den Wilhelminatoren, die aan den rand van het vliegveld op ongeveer 30 M. afstand van de plaats van de ramp staat. De heer Stubach was tegen 12 uur in zijn tuin werkzaam, toen hij drie militaire vliegtuigen boven het lan dingsterrein zag verschijnen. Een der vlieg tuigen scheen motordefect te hebben en daal de in een groote bocht in de richting van het vliegveld. Het vliegtuig was reeds zoover ge daald, dat de beide andere toestellen in Noor delijke richting vertrokken. Plotseling, in de laatste bocht voor de lan ding, aldus onze zegsman, zag ik het toestel in het bosch terecht komen. Het was een hevig gekraak. Onmiddellijk spoedde ik mij naar de plaats, waar het toestel was gevallen. Toen ik daar aankwam, was daar reeds een student uit Aken, die op het vliegveld had bestaan en eveneens het ongeval had waargenomen. Het vliegtuig was in brand geraakt, doch een der inzittenden konden wij nog bereiken. De man zat echter vast en daarom holde ik weg om een bijl te halen. Terstond nadat ik was vertrokken, hoorde ik een geweldige ontploffing en spoedig daarop stond zoowel het toestel als het hout dat zich eromheen bevond in lichterlaaie. De heer S. heeft daarop telefonisch de autoritei ten en de brandweer van Vaals en Aken ge waarschuwd. De burgemeester van Vaals, de heer Rhoen, en de doctoren Bloem en Keunen waren spoedig ter plaatse. Ook de opperwachtmeester der maréchaussee was binnen korten tijd met voldoende politie op het terrein. De brandweer van Vaals had het vuur spoedig gebluscht. Toen de brandweer uit Aken verscheen, behoefde zij geen dienst meer te doen. Nadat het vuur was gebluscht, werden de beide vliegers uit het geheel ver nielde toestel gehakt. De lijken waren grootendeels verkoold. Zij zijn per auto voorloopig naar Vaals overgebracht. Ook de militaire autoriteiten te Soester- berg en den Helder werden op de hoogte ge steld en deze hebben onmiddellijk een vlieg tuig en twee auto's naar Vaals gezonden. Het terrein, waarop het vliegtuig is neerge komen, is door de marechaussee, die weiger de inlichtingen te geven, afgezet. De heer C. A. Veemhof behaalde op 17 April 1919 zijn vliegbrevet, vloog zelf niet meer, doch was chef van den waarnemings- dienst aan de opleiding op de Kooy. Hij ha. zitting in de commissie voor het afnemen van het examen voor het navigatie-brevet. De heer D. J. Nijhof behaalde 7 Juni 1926 zijn vliegbrevet. Het luchtschip Graf Zeppelin is heden morgen om 8.25 onder commando van kapi tein Lehmann opgestegen voor zijn 250ste vlucht. Aan boord bevinden zich 36 passa giers en de rondvaart zal ongeveer 8 uur du ren. Te Vaduz in het vorstendom Lichtenstein zal het luchtschip dalen om post in te ne men. PUGSLEYFONDS INSTITUUT VOOR INTERNATIONALE ZAKEN. De bankier Charles Dewitt Pugsley, presi dent van de „Westchester Country National Bank" te Peekskill in den Staat New York heeft door bemiddeling van den Nederland- schen Gezant te Washington, een bescheiden bedrag aan de Nederlandsche regeering aan geboden, teneinde in ons land de oprichting te verzekeren van een Instituut voor Interna tionale Zaken, dat ten doel heeft om een of meer keeren in het jaar vraagstukken, die van internationale beteekenis zijn te belich ten en te bespreken. Zoodanige aanbieding is van de zijde van dezen gever, die reeds vroe ger gelden voor openbare doeleinden heeft ter beschikking gesteld, ook gedaan aan de andere regeeringen, waaronder te noemen zijn: Duitschland, de Scandinavische Staten en Finland, Spanje, Zwitserland, Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Oostenrijk, de Baltische Staten, de Balkanstaten, China, Ja pan, Siam, e.a. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft zich, ter practische verwezenlijking van het doeleinde van deze gift, in verbinding gesteld met de leiding van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Door haar be middeling is een commissie in het leven ge roepen, bestaande uit de heeren mr. J. C. A. Everwijn, oud-gezant van Nederland te Washington, wonende te Noordwijk, prof. mr. Ph. Kleintjes, hoogleeraar aan de Ge meentelijke Universiteit van Amsterdam, me vrouw C. A. Kluyver, hoofdcommies aan het Departement van Buitenlandsche Zaken, aangewezen door den Minister van Buiten landsche Zaken en H. Ch. G. J. van der Mandere, algemeen secretaris van de Veree niging voor Volkenbond en Vrede. De wenschelijkheid is voorop gesteld, dat, gezien de vele voorlichting, die te 's Graven- hage op het gebied van internationale aange legenheden wordt genoten, de commissie het haar ter beschikking gestelde bedrag vooral zal aanwenden om te verkrijgen, dat zooda nige voorlichting in andere deelen des lands geschiedt, op de wijze, die haar daartoe het meest geëigend voorkomt. DIEFSTAL UIT DEN RIJKSMUNT. 1640 gouden tientjes verdwenen. Naar wij vernemen is de Utrechtsche re cherche de laatste dagen bezig met een on derzoek aan de Rijksmunt te Utrecht, waar een hoeveelheid geld vermist wordt. Uit een bak met pas-gemunte gouden tien tjes bleken bij onderzoek ruim 100 stuks te ontbreken. De diefstal moet gepleegd zijn in de middaguren tusschen twaalf en twee uur, toen het grootste deel van het personeel naar huis was. De dader moet het misdrijf hebben gepleegd in een zaal die tijdens de middag- Eauze is afgesloten en waarvan de sleutel an worden afgegeven bij den portier. Toen men het nieuw-gemunte geld op den bewus- ten middag nawoog, bleek er in een der bak ken een aanmerkelijk tekort te zijn aan ge wicht, ongeveer 12 K.G. Bij natelling bleek, dat dit verschil ontstaan was door het ge wicht van 1640 gouden tientjes. De recher che heeft reeds verscheidene personen ge hoord. Ontwarring van de zaak is echter moeilijk, omdat men meent de schuldigen niet ondc- het muntpersoneel te moeten zoe ken. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gisteravond heeft te Alphen aan den Rijn een tragisch ongeval plaats gehad. De 19- jarige W. Blijbag uit Zaandam, die bij fami lie logeerde en gister juist zijn verjaardag vierde, ging met twee neven in den Ouden Rijn zwemmen. Toen Blijbag. die het eerst te water ging, zich in het miuden van den Ouden Rijn bevond, riep hij plotseling om hulp en verdween onmiddellijk daarna in de diepte. Zijn neven sprongen hem na, doch slaagden er niet in hem te redden. De politie, die terstond ter plaatse was, mocht het na 20 minuten gelukken het lijk van den jongen met den dreg op te halen. Gisteravond is te Amsterdam in een zij kanaal bij de Nieuwe Markthallen een 13-ja- rige knaap, wonende in de Marco Polostraat, bij het zwemmen verdronken. MIDZOMERNACHTFEEST IN AMSTERDAM. In het Paviljoen Vondelpark werd gister avond een bridgeconcours, gevolgd door een midzomernacht feest. De opbrengst strekte ten bate van het Amsterdamsche Crisis comité. De belangstelling in het goedbezette con cours was zeer groot. De drukte nam nog toe tegen het begin van het nachtfeest. Tegen 1 uur werd als clou van het festijn Josephine Baker verwacht met haar acht Bakergirls. Verder werd het feest opgeluisterd door de artisten Tholen en Van Lier, Han Beuker en De Nijs en vele anderen. Tot vroeg in den morgen bleef men gezel lig bijeen, waarbij Terpsichore niet werd ver geten. TEGEN REVOLUTIONAIRE PROPA GANDISTEN IN RIJKSDIENST. Zij moeten volgens een regeerings- circulaire aanstonds voor ontslag worden voorgedragen. Van het departement van defensie, naar het Volksblad meldt, d.d 11 dezer een circu laire naar verschillende militaire instanties uitgegaan, waarin de minister het volgende schreef „Het geval schijnt zich voor te doen, dat rijksambtenaren bedektelijk of openlijk kenne lijk propaganda maken voor ongehoorzaam heid aan het wettig gezag. De raad van ministers heeft besloten hier tegen met alle gestrengheid op te treden. Ik noodig u daartoe uit om, wanneer zich een dergelijk geval mocht voordoen, dienaan gaande aanstonds te rapporteeren en den schuldige aanstonds voor ontslag voor te dragen, zoo noodig met onmiddellijke schor sing. Het verdient aanbeveling, omdat ieder in zijn eigen belang daarmede bij voorbaat rekening kan houden, dat het burgerperso neel onder u ressorteerende onverwijld in kennis wordt gesteld met het standpunt ,dat de regeering ten deze inneemt. TWEE KINDEREN ONDER EEN HOUTSTAPEL. Een hunner gedood, de ander zwaar gewond. Gistermiddag waren in een zijstraat van de Weerdesstraat te Arnhem twee kinderen op een houtstapel aan het spelen. Plotseling geraakten de bovenste balken en planken van den stapel los, waardoor de beide kleuters er onder geraakten. Een vijfjarig jongetje kreeg een balk op zijn nek en werd dood van onder het hout te voorschijn gehaald. Het andere kind, een driejarig meisje werd met zware verwondingen naar het ziekenhuis overge bracht. Gisteravond laat was haar toestand redelijk weL NATIONAAL VERBOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. De jaarlijksche vergadering ver klaart zich tegen centraal geregeld georganiseerd overleg. Het Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren in Nederland heeft Zaterdag te Utrecht onder leiding van den bondsvoorzit ter, den heer A. van Geelen, directeur van den dienst der Arbeidsbemiddeling en werk loosheidsverzekering te Utrecht, zijn jaarlijk sche algemeene vergadering gehouden. De voorzitter wees in zijn openingswoord op de crisis en haar oorzaken waardoor het totaal aantal werkloozen over de geheele wereld is gestegen tot ongeveer 25 millioen. Het staa te vreezen, zeide spr., dat ons als ambtenaren nog heel wat boven het hoofd hangt, want volgens hetgeen de dagbladen hebben medegedeeld omtrent het rapport van de bezunigingscommissie-Welter, mogen wij aannemen, dat ons een zware strijd te wach ten staat. In behandeling kwam het rapport van de reorganisatiecommissie, o.a. betreffende zetel verplaatsing naar Amsterdam, cencentratie van krachten en een doelmatige arbeidsver- deeling, een regeling van de contributie-af dracht van de afdeelingen aan de verbonds- kas en een regeling betreffende de leiding en het beheer der aan het verbond verbonden fondsen en instellingen. De. vergadering aanvaardde de conclusies van het rapport dezer commissie, waarbij o.a was voorgesteld den zetel te blijven behouden te Utrecht. De algemeene secretaris de heer Breghuys leidde het volgende punt der agenda: Vast stelling van het standpunt inzake verslechte ring in de positie en salarisverlaging in. Spreker zette uiteen, dat de vakorganisatie het lichaam is, dat heeft op te komen voor de belangen van de groepen werknemers in de vakorganisatie georganiseerd. Ook de vakorganisatie echter, vooral die van het gemeentepersoneel, zal rekening die nen te houden met den algemeenen economi- schen toestand, met de loonen in de vrije be drijven, en zeer zeker met den financieelen toestand van de gemeente. De tweede bondsvoorzitter, de heer A. Kooiman, hield daarna een beschouwing over de plannen van de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten om te komen tot de in stelling van centraal georganiseerd overleg. Spr. achtte dit centraal geregeld georgani seerd overleg niet in het belang van een goe de samenwerking tusschen de gemeentelijke overheid en haar ambtenaren. Zijn conclusie, dat het nationaal verbond zich diende te verzetten tegen de plannen van de vereeniging van Nederlandsche gemeen ten, werd met algemeene stemmen aanvaard. NEDERLANDSCHE SPAARBANKBOND. Jaarvergadering. Dezer dagen is te Rotterdam de 27e jaar lijksche vergadering gehouden van den Ne- derlandschen Spaarbankbond. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mr. Jacq. Dutilh, mede, dat 190 afgevaardig den de vergadering bij woonden, vertegen woordigend 70 spaarbanken. Aan het jaarverslag over 1931, dat onver anderd werd goedgekeurd, ontkenen wij dat het toenemende wantrouwen, gevolg van het veriaten van den gouden standaard door En geland, zich bij de spaarbanken openbaarde in de zeer talrijke opvragingen. Gelukkig hebben deze terugbetalingen geen catastro- phaal karakter aangenomen. Het tegoed der inleggers is in de laatste maanden van het jaar gevoelig teruggeloopen In de middagvergadering werd de begroo ting 1933, welke in ontvangsten en uitga /en sluit met 80.000, goedgekeurd. Aangehou den werd de beslissing over een motie, door de besturen van eenige spaarbanken inge diend op de vorige algemeene vergadering, tot wijziging van de verhouding tusschen het bondsbureau en het secretariaat. De voorzitter hield vervolgens een her denkingsrede naar aanleiding van het 25- jarig bestaan van den bond. Hij verwelkomde ml. Simons, vertegenwoordiger van den minister van justitie, en vele andere autori teiten. Bevorderlijk voor de ontwikkeling van den bond waren de moeilijke oorlogsjaren en de crisis van 1920 en 1921. Ook de innerlijke kracht van den bond is in de laatste tien jaren zeer toegenomen. Goede betrekkingen werden en worden on derhouden met de rijkspostspaarbank. Spr. bracht hulde aan de voortrekkers, met name den heer Walkate, die in 1906 den stoot gaf tot oprichting van den bond; voorts aan de eerste bondsbestuurderen en aan vele anderen. Spr. stelde voor, mr J. H. Andries, die van 1916 tot verleden jaar voor zitter van den bond is geweest, tot eerelid te benoemen. Aldus werd bij acclamatie be sloten. Bij de rondvraag bracht mr. Simons de waardeerende gevoelens van den minister van justitie over. Dank bracht spr. voor de mede werking en de adviezen van den bond aan het departement. Mr. Busing, directeur van den rijkspost spaarbank, bracht dank voor de hartelijke wijze van samenwerking. DE HOOGE VERMAKELIJKHEIDS- v BELASTINGEN IN NEDERLAND, N Sarrasani plotseling naar Duitsch land terug. De grootsch opgezette tournée door Neder land van het circus Sarrasani is Vrijdag te Apeldoorn plotseling beëindigd. Hoewel de voorbereidingen voor een op treden in Hilversum en Haarlem reeds ge troffen waren, en men daarna een tweede bezoek aan Amsterdam zou brengen, is men hiervan teruggekomen. De Nederlandsche tournée was financieel een groote misluk king. Te Apeldoorn weigerden de muzikanten Vrijdag tijdens de middagvoorstelling op te treden, alvorens hun salaris te hebben ont vangen, aan welken eisch tenslotte de directie heeft voldaan. Zondagochtend vertrok Sarrasani met zes tig wagons van Apeldoorn naar Dusseldorf, terwijl het overige materieel per as over den weg gaat Ook het materiaal uit Hilversum is naar Dusseldorf vertrokken, waar Sarra sani over eigen terreinen en de benoodigde hallen beschikt. Volgens de directie waren de staangelden en de belastingen in Nederland te hoog opge dreven, terwijl de economische toestand het bezoek van het publiek tot een minimum te rugbracht. Gepoogd is nog met een scheepvaartmaat schappij een regeling te treffen voor een overtocht naar Zuid-Amerika, doch die po gingen mislukten. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Gistermorgen half elf is op den onbewaak- ten overweg nabij wachtpost 10 aan de lijn Roermond—München—Gladbacb een met paard bespannen kar van den landbouwer G. Schmitz uit Melick door de trein van Mün chenGladbach over Roermond naar Ant werpen gegrepen. De landbouwer is van de kar geslingerd en met ernstige verwondingen opgenomen. De kar is geheel vernield. Het paard is ongedeerd gebleven. TELEGRAM VAN 36 000 WOORDEN NAAR INDIE. Zeven uren gewerkt met twee tol vier zenders. Dezer dagen heeft de rijkstelegraafdienst via Hollandradio een heel boek naar Neder- landsch-Indië geseind: Van circa 18 uur tot 1 uur 's morgens werd afwisselend met twee tot vier zenders voor dat doel uitgezonden. Toen waren de 36.000 woorden in Indië. De apparatuur, welke voor den radio-tele- grafischen dienst beschikbaar is, is thans dusdanig, dat vrijwel aan iederen bijzoudertn verkeersomvang het hoofd kan worden ge boden, zonder dat de afwikkeling van het normale verkeer hiervan eenig nadeel onder vindt. ONDER DEN TREIN. Zaterdagavond kwam op het station te Nij« megen, bij het vertrek van den trein van 8.59 naar Amsterdam, de hoofdconducteur H. Wilman, wonende te Amsterdam, te vallen en geraakte onder den trein. De trein werd oogenblikkelijk tot stilstand gebracht. Of schoon W. niet overreden was, bleek hij het bewustzijn te hebben verloren. Dr. Moeys constateerde een hersenschudding. De man werd naar het WiHielminaziekenhuis overge bracht, waar hij Zondagmiddag is overleden INTERNATIONAAL CHRISTELIJK VAKVERBOND. Congres over de wereldcrisis. Het driedaagsch internationaal congres der christelijke vakbeweging, dat Zondag ge sloten is, werd in beslag genomen door een bespreking over de economische wereldcrisis. Drie prae-adviezen waren hierover uitge bracht, één van prof. dr. Th. Brauer, van de universiteit van Keulen, over de „crisispro blemen in wereldhuishouding en internatio nale politiek", een van den heer J. Nauta, Amsterdam, over: „de sociale politiek in het tijdperk der rationaliseering" en het derde van den heer Henri Pauwels te Brussel, over de „bestrijding der werkloosheid door sociale wetgeving en door maatregelen der vakbe weging". Het congres nam een algemeene resolutie aan over de economische en politieke proble men, die verband houden met de wereldcrisis en waarin het congres o.a. de absolute nood zakelijkheid uitsprak, dat voor het probleem der herstelbetalingen en der internationale schulden een definitieve oplossing zou wor den gevonden. Verder nam het congres een resolutie aan inzake de bestrijding der werkloosheid, een over den vrouwenarbeid en een over de econo mische en sociale verhoudingen in de kolo niën en in andere minder ontwikkelde landen. Het congres, werd besloten met een rede van den voorzitter, den heer Berhard Otto uit Berlijn, die de hoop uitsprak, dat in de nieuwe periode de christelijke vakbeweging zou mogen bijdragen tot het bereiken van een sociale en economische orde in de geheele wereld. BEVORDERING NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Gebruik van Nederlandsch cement voor overheidsdiensten. De minister van binnenlandsche zaken schrijft aan de gemeentebesturen dat de minister van economische zaken en arbeid zijn aandacht heeft gevestigd op de nood zakelijkheid, dat de Nederlandsche overheids lichamen zooveel mogelijk bij den bouw van werken Nederlandsche cement gebruiken.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7