Alkmaarsche Courant. .58uüenlattd !BUumitand HonflertUfter ea dertigste jaargang. VRIJDAG 1 JULI Gemeenteraad van Alkmaar (Kort verslag). MUNITIEDEPOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Een communistische aanslag. NILUWE POOLEXPEDITIES VAN DE SOVJET-UNIL. Wo. 153 1932 door het hemelvuur vernietigd. De eigenaar en zijn personeel slaagden er in het vee te redden al het overige kwam in de vlammen om. Vervolg. Ten behoeve van den Stadsautobusdienst Werd aan de ondernemers voor 1931 een sub sidie uit de gemeentekas verleend van 3000. Met het oog op de noodzakelijk geachte be zuiniging op uitgaven, waarvoor op de ge- meentebegrooting voor 1932 posten zijn ge raamd, werd besloten niet tot uitvoering over te gaan van diverse werken betreffende ver nieuwing, uitbreiding of verbetering van ge bouwen of straten, welke werken alle ge noemd in bijlage Nr. 96 deze week in onze courant gepubliceerd zijn. Het betreft een bedrag van 69.865 op den kapitaalsdienst en 24.844 op extra onderhoud van den gewonen dienst. Medegedeeld werd, dat de gemeente voor den dienst 1932 rekent op een bedrag aan tegenvallers van f 239.000 waaronder 200.000 voor het bureau van Maatschappe lijk Hulpbetoon en van 189.500^ aan mee vallers, zoodat er een tekort van 50.000 zou zijn. De belasting zal evenwel 27.000 meeval len en er blijft dus een tekort van 23.000. Voor een tekort van 50.000 zou nog dek king gevonden kunnen worden. Daar de bestaande verordening voor de gemeentelijke Avondschool voor Ambachts lieden, voor een aanmerkelijk gedeelte niet meer in overeenstemming is met den thans be- staanden toestand, werd een nieuwe verorde ning door den raad vastgesteld. B. en W. werden gemachtigd, met ingang van 1 Augustus a.s over te gaan tot vorming van een vierde klasse-afdeeling aan de school voor buitengewoon lager onderwijs, het aan tal leerkrachten met één uit te breiden en het gymnastieklokaal der school te doen verandf' ren tot een gemeubileerd klasselokaal. Besloten werd de jaarwedde van de ad junct-directrice van het Ziekenhuis te ver hoogen met de haar tijdelijke toegekende toe lage en daardoor op 3100 te brengen. In de verordening regelende de bezoldiging der ambtenaren in dienst der gemeente Alk maar werd deze jaarwedde thans op 2400 3120 gesteld. Besloten werd de school voor gewoon la ger onderwijs nabij de Vondelstraat, die na de zomervacantie in gebruik wordt genomen, den naam Vondelschool te geven en de ge meenteschool No. 9 voortaan officieel Roch daleschool te noemen. De raad besloot het gemeentelijk radio distributiebedrijf aan te wijzen als tak van dienst, waarvan behalve de ontvangsten en uitgaven, welke een gevolg zijn van de gelde lijke verhouding tusscben dezen tak van dienst en den algemeenen dienst der gemeen te, alleen het geraamde voor- of nadeelig sal do in de begrooting der plaatselijke in komsten of uitgaven wordt opgenomen. Na langdurige discussie besloot de raad tot de reorganisatie van het L. Onderwijs in deze gemeente volgens de voorstellen opgeno men in bijlage Nr. 105, welke wij Maandag gepubliceerd hebben. Opgeheven wordt dus het le, 2e en 3e leer jaar aan de meisjesschool en daarna, te be ginnen met het volgend jaar, binnen drie jaar tijds achtereenvolgens de 4e, de 5e en de 6e klasse, waarna deze school verdwenen zal zijn. Tevens werd besloten gedurende het school jaar 1932/1933 drie klassen te vormen voor het 7e (en 8e) leerjaar en wel één aan eik- der gemeentescholen nr. 3, 4 en 6. Het 7e leerjaar aan de Rochdaleschool komt daar door te vervallen. Alle raadsleden gingen accoord met de voorgestelde reorganisatie betreffende het 7e leerjaar. Tegen de ophefing der meisjesschool stem den de heeren Stoutjesdiik, mr. Langeveld Sietsma, mej. Carel en Govers. Afwezig waren bij deze stemming de»hee ren Woldendorp, Keijsper en Van de Vall. De raad besloot, dat, te rekenen met ingang van 1 Mei 1932, een gemiddelde korting van 3 op de jaarwedden van het politieperso neel dezer gemeente zal worden toegepast voor zooveel de regeling dier wedden tot de bevoegdheid van den raad behoort. Aangehouden werden de voorstellen in ver band met de winkelsluitingswet eb die. be treffende het geven van nieuwe namen aan ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN OHIO, Tot nu toe acht dooden. Uit Hamilton wordt gemeld, dat in de omgeving van Trentou (Ohio) een personen trein in botsing is gekomen met een goederen trein. Tot nu toe zijn acht dooden en talrijke gewonden geborgen. Te Nagoja is een munitiemagazijn in de lucht gevlogen. Er moet een aantal dooden zijn, dat echter tot dusver door de Japan- sche autoriteiten geheim wordt gehouden. De politie verklaart, dat de ontploffing te wij ten is aan een communistischen aanslag. HetPoolinstituut der Sovjet-Unie te Lenin graa bmid twee Sovjet-expedities naar de Noordelijke oevers van Europeesch-Azië vo°r' De IJsbreker Sebirjako zal deze maand onder leiding van professor Schmid uit Ar changel vertrekken en zal bij gunstige weers omstandigheden in October of November te Wladiwostok aankomen. De ijsbreker Russa now, onder leiding van prof. Samoilowitsch zal tot het Noordelijk gedeelte van Euro- peesch-Azie de kaap Thcheljuskin doordrin gen en daar een wetenschappelijk station op richten. Aan deze laatste expeditie zal de Italiaansche luchtvaarder Nobile deelnemen NOODWEER BOVEN DEN HUNSRUCK. Boven den Hunsruck is gister een hevig onweer losgebarsten, dat ruim 2 uur duurde en dat begeleid werd door wolkbreukachtige regens en hagelslag. Vooral Braunshorn werd zwaar geteisterd. De dorpstraten ston den geheel blank, op sommige plaatsen stonc het water 50 c.M. hoog. Alles wat het water op zijn weg ontmoette werd hier meegesleurd. De straten zijn diep opgewoeld. Het te velde staande gewas heeft buitengewoon geleden, zoodat men nog nauwelijks een oogst kan verwachten. Te Roedern werd een hofstede EEN GELUKKIG EINDE. Aan den strijd om de erfenis van wijlen Montagune Napier, den schatrijken auto- en motorfabrikant, is, naar de N.R.Crt. meldt, onverwachts een einde gekomen, doordat mevrouw Napier genoegen heeft genomen^ met een schikking haar namens de erfgena-" men aangeboden. Volgens deze schikking krijgt mevrouw Napier een jaarlijksche uit- keering van 3000 pond benevens 20.000 pond rechtstreeks. De kosten zullen betaald wor den uit de nalatenschap. Deze uitkeering komt overeen met hetgeen mijnheer Napier zijn vrouw nog bij zijn leven heeft aange boden, doch wat zij toen verworpen heeft. Toen was het inderdaad gezien het vermogen van den fabrikant een belachelijke kleine uit keering, doch ook dat vermogen is door de al- gemeene waardevermindering van de laatste jaren getroffen en thans komt de uitkeering neer op een zeer aanzienlijk deel van het in komen dat aan mevrouw Fryer, de wettige erfgename na aftrek van alle kosten en lega ten zal resten. Als voorwaarde voor deze uit keering was gesteld, dat mevrouw Napier alle beschuldigen, die zij in haar actie tegen mevrouw Fryer geuit heeft evenals de toespe lingen op het niet volkomen over zijn wil be schikken van haar man bij het opstellen van het testament, zou intrekken. Dit heeft zij gedaan. De rechter heeft alle betrokkenen ge luk gewenscht met deze oplossing. In zijn toe spraak dienaangaande noemde hij Napier een bazig man met merkwaardige geestesgaven en bekwaamheden en bijzonder vastberaden, die over alle capaciteiten beschikte om een be hoorlijk testament te maken. Ten aanzien van mevrouw Napier verklaarde hij, dat op haar gedrag als vrouw en moeder niet de minste aanmerking was te maken. Haar buitenge wone vijandschap tegenover haar man nadat die haar verlaten had, was geen ongewoon iets. Mevrouw Fryer kreeg het compliment, dat zij gehandeld had naar het gezond ver stand. De rechter maakte voorts nog een op merking over de enorme kosten die gemaakt zouden zijn als de zaak tot het einde toe was uitgevochten. De advocaat van mevrouw Na pier voegde hier aan toe, dat in dat geval als zij de zaak verloren had, mevrouw Napier met haar dochter zonder een cent zou zijn achtergebleven. EEN OVERBODIGE DURE AMBTENARES? Een protest van den heer Braat. Het lid van de Tweede Kamer de heer Braat heeft den minister van Waterstaat ge vraagd: Is net juist, dat de bij het hoofdbestuur der P. T. en T. aangestelde vrouwelijke ambte naar, met rang van referendaris en belast met de functie van psycho-technisch adviseur, een salaris geniet van meer dan 5000 en daar nevens vergoeding ontvangt voor reis- en verblijfkosten; dat deze laatste kosten wor den gemaakt tengevolge van het feit, dat be doelde ambtenares bijna doorloopend studie reizen onderneemt en congressen in het bui tenland bijwoont, zelfs o-a. een jaar geleden een te Moskou? Is de minister bereid mee te deelen, welk dienstbelang er bij die studiereizen en het bij wonen van genoemde congressen betrokken is? Is een dergelijk persoon daar per se voor den dienst noodig, omdat het personeel in vasten dienst is, en er geen nieuwe aange steld worden? Zoo ja, waarom is er dan een vrouwelijk persoon genomen, terwijl er zoovele ge leerde mannelijke krachten rondloopen, die geen betrekking kunnen krijgen, en vaak een gezin te onderhouden hebben? 10 NEDERLANDSCHE SLAGERSBOND. Bezwaren tegen verschillende crisis-maatregelen der regeering Te Groningen is Woensdag de 41ste jaar lijksche vergadering gehouden van den Nederlandschen Slagershond onder voorzit terschap van den heer W. Sciiaab te Nij megen. Het aantal afdeelingen is in 1931 met vermeerderd en bedraagt thans 59 met 2717 leden. De rekening en verantwoording in ont vangst en uitgaaf aanwijzende een bedrag van f 43.477 met een nadeelig saldo 1046 werd goedgekeurd. In de plaats van den heer A. v. d. Heijden te Wassenaar, die als bondspenningmeester had bedankt, werd gekozen de heer H. Bille te Heemstede. In de vacature J. v. Oss te Middelburg, die bedankt had. werd ge kozen de heer Jac. de Visser te Vlissingen In de vacature A. de Boer te Heemstede, die niet meer in aanmerking wenschte te komen werd benoemd de heer B. H. Ebbelaar Zaandam; voor de vacature Bille werd be noemd de heer F. W. van Asperen te 's-Gra venhage. De accijns op varkensvleesch, De afdeeling Winterswijk stelde voor het bondsbestuur te verzoeken maatregelen te nemen zoo mogelijk in overleg en met mede werking van zustervereenigingen, die er mede toe mogen bijdragen, dat het voorstel om accijns te heffen op varkensvleesch niet tot wet worde verheven. Het hoofdbestuur had in zijn prae-advies zich daartegen verklaard. Het hoofdbestuur deelde thans mede, dat de toestand sedert dien dermate is veranderd er is nu wel degelijk sprake van een ac cijns op de varkens dat voorstel en prae- advies buiten beschouwing kunnen blijven. Onder daverend applaus drong de heer Lin deman uit Rotterdam er op aan, dat alsnog bij de Eerste Kamer zal worden gereques- treerd om de wet niet aan te nemen. Het hoofdbestuur deelde mede, dat het comité van verweer uit de aangesloten ver- eenigingen een adres heeft ontworpen, dat aan de Eerste Kamer zal worden gezonden. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan den inhoud van het adres. De accijns op het geslacht. De Friesche Slagershond achtte thans den tijd gunstig, om met kracht te ijveren voor de afschaffing op het geslacht. Aangenomen werd hierbij het prae-advies van het hoofdbestuur om op het geschikte moment adhaesie te betuigen aan de actie voor afschaffing van accijns op het geslacht dat de landbouworganisaties in haar urgentie programma's hebben opgenomen. Het bondsbestuur werd gemachtigd stappen te doen in de richting door den Frieschen Slagershond gewenscht. LUSTRUM VAN HET AMSTERDAMSCH STUDENTEN CORPS. Plechtige opening in 'de Aula der jubiteerende universiteit. Hoogge stemde reden van mr. B. C. J. Doder Zeer vol was het gistermiddag in de aula van de universiteit bij de plechtige of)ening van het lustrum van het Amsterdamsch Stu dentencorps. Aanwezig waren o.m. de rector- magnificus prof. mr. Paul Scholten, ver schillende hoogleeraren, onderscheidene ci viele en militaire autoriteiten, de vele gasten van den senaat van het jubileerende studen tencorps en talrijke andere genoodigden en belangstellenden. De rector van den I.S.S.A., de heer M. W. Jolles, sprak de openingsrede uit, waarna met applaus begroet, de reunie-praeses mr. B. C. J. Loder, oud-president van het Per manente Hof van Internationale Justitie, een rede hield, waarin hij sprak over verschillen de groote mannen, die aan de jubileerende universiteit hebben gedoceerd. Toen mr. Loder zijn rede geëindigd had, verhief het gansche gehoor zich als bij inge ving van zijn plaatsen en bracht den rede naar spontaan een grootsche ovatie. Tenslotte sprak nog de rector-magnificus, prof. mr. Paul Scholten. Na deze plechtigheid, waaraan mr. Lo- der's woorden een bijzondere wijding had den gegeven, trok meft gezamenlijk naar de receptie van de I.S.S.A. (Illustrissimus Senatus Studiosorum Amstelo dameusium). De rector-magnificus, prof. mr. Scholten, de secretaris van den senaat prof. dr. H. J. Scholte," vele hoog-leeraren, curatoren, afge vaardigden van andere senaten, besturen van corpsvereenigingen, studenten en oud studenten, militaire en civiele autoriteiten, zij allen kwamen naar het sociëteitsgebouw. Openluchtspel. Op het terrein van het vroegere Paleis van Volksvlijt werd gisteravond, toen het donker was geworden, opgevoerd het spel S.P.Q.A. '32: Senatus Populus Que Amstelodamensis (Vroedschap en Burgerij van Amsterdam); de dramatische uitbeelding van den kerkdij ken strijd, welke aan de stichting van de Doorluchtige Schole, de voorloopster der gemeentelijke universiteit, voorafging. VERGADERING -FEDERALE BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Woensdag j.1. vergaderde de Federatie der Werkgevers-organisatiën in het Boekdruk- kersbedrijf te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer S. S. Korthuis. In zijn openingswoord memoreerde öe voorzitter het jubileum van de Utrechtsche Grafische School, die als opleidingsinrich ting voor a.s. drukkerspatroons van groote beteekenis voor het bedrijf moet worden ge> acht. Vervolgens besprak hij de plannen, die in grafische werkgevers- en werknemerskringen worden geopperd om door arbitrage even- tueele toekomstige dreigende conflicten bij her afsluiten van een nieuw collectief contract af te wenden. Het algemeen hoofdbestuur der patroonsorganisatie is tot aanvaarding van scheidsrechtelijke uitspraken bereid. Daarna werd medegedeeld, dat de Loon commissie, die op verzoek van de patroons j.1 Maandag was samengekomen, ter bespreking van eventueele loonswijziging in verband met de dalende indexcijfers en den bedrijfstoe- stand, niet tot overeenstemming was geko men, zoodat een nieuwe vergadering is uitge schreven. Na behandeling van verschillende huishou delijke zaken werd met algemeene stemmen besloten, overeenkomstig het adives van het algemeen hoofdbestuur, weder toe te treden tot den Centralen Raad voor Vakbelangen, waarin de grafische bonden zijn vereenigd. Een voorstel tot het benoemen van een stu diecommissie, die de invoering van het meer voudig stemrecht zou onderzoeken, werd afge wezen. gadering te beoordeelen gevallen, waarbij voor de aanvaarding van het Kamerlidmaat schap toestemming van het' verbondsbestuur vereischt wordt; dat door het verbondsbe stuur zal worden gevormd een permanente sociaal-politieke commissie, als in het rap port-Kolkman bedoeld. DE NOOD DER TEXTIEL-INDUSTRIE. Het verzoek aan den G.-O. Naar aanleiding van het verzoek van de groote textielindustrieelen in Twente aan den gouv.-gen. van Ned.-Indië om bij wijze van noodmaatregel over te gaan tot tijdelijke con- tingenteering van den invoer van katoenen manufacturen in Ned.-Indië, meldt Aneta thans uit Batavia aan het Hbld., dat de Eco nomische Commissie zich reeds geruimen tijd op intensieve wijze bezig houdt mei de studie van de mogelijkheid tot contingenteering. Zoo is o.a. daarvoor een sr>eciaal werk-comité bij de Economische Commissie ingesteld. Geble ken is, dat allerlei moeilijkheden deze contin genteering in den weg staan, zoodat het nog niet mogelijk is ten aandien van de conclusie van dit comité een voorspelling te doen. Het comité zal zoo spoedig mogelijk ter zake advies aan de regeering uitbrengen. Het lid van de Eerste Kamer de heer Van der Lande heeft den minister van Koloniën gevraagd of hij bereid is zijn invloed te doen gelden, opdat aan de textielindustrie ten spoedigste de gevraagde steun worde ver leend. OPNEMING VAN NIET-KRANK- ZINNIGEN IN EEN GESTICHT. Welke waarborgen zijn daartegen gesteld? Het lid van de Tweede Kamer de heer Van der Heide heeft den minister van binnenland- sche zaken gevraagd Is het waar, dat op 16 Juni een man in Nijmegen door eenige politiedienaren van zijn bed is gelicht, vervolgens naar de St. Anthonieplaats is gebracht en daar in bewa ring is gehouden met de bedoeling hem naar een krankzinnigengesticht te vervoeren? Is het waar, dat de gemeentegeneesheer op 17 Juni van oordeel was, na een onderzoek van den man, dat er geen termen waren hem naar een krankzinnigengesticht op te zenden, en cat de man dien dag weer vrijgelaten is? Heeft- de medicus, die de verklaring tot op neming in een krankzinnigengesticht heeft gegeven, den betrokkene tevoren onderzocht? Van welken aard is dit onderzoek geweest en wanneer is dit ingesteld? Is het overleg van den minister met zijn ambtsgenoot van justitie over de vraag of versterking van de waarborgen, dat geen per sonen in krankzinnigengestichten worden ge interneerd, die niet krankzinnig zijn, welk overleg 13 April j.1. in uitzicht werd gesteld, reeds ingesteld en kan de minister mededee- len, of het, als het mocht zijn geschied tot een resultaat heeft geleid en zoo ja, tot welk resultaat? gevoerd do:r het Tweede Kamerlid den heer Braat, die wees op het belang van aaneen sluiting der boeren in een politieke partij. Daarom is thans ook het voorstel van het Hoofdbestuur aan de orde gestelde om den Plattelandersbond te doen samensmelten met het Groene Front. Over dit voorstel werd hierna breedvoerig gediscussieerd, waarna het met algemeene stemmen aangenomen werd. Aan het dagelijksch bestuur van den Plattelandersbond werden door het Groene Front toegevoegd de heeren A. Fikse, J. Spelt, N. wassenaar en H. Veenendaal. Tenslotte werd langdurig gesproken over de door de regeering genomen crisismaatre gelen. Betoogd werd, dat ook aan de rogge- teelt steun moet worden gegeven; aangedron gen werd ook op landbouwcredieten van re- geeringswege. JONGEN VAN DAK GEVALLEN EN GEDOOD. Gistermiddag is de 17-jarige H. Mager uit Rumpe van een in aanbouw zijnde loods bij den Nationalen Houthandel te Heerlen ge vallen. Hij was op slag dood. Even van te voren was de zinkwerker Boos eveneens van het dak gevallen. Deze werd echter bij zijn val gestuit. Met inwendige kneuzingen ls deze naar het St. Josephsziekenhuis overge bracht. ONDER STEENEN BEDOLVEN. Te Groessen is bij' de verbouwing van de r.-k. kerk een 21jarige arbeider, die bezig was steenen te bikken, onder een grooten steenklomp bekneld geraakt. De man was op slag dood. ONWEER. Te Sambeek is de bliksem ingeslagen in dt boerderij van den heer Dammers. De schuur en de stallen stonden spoedig in lichtelaaie. De brandweer slaagde er in het woonhuis te behouden. Drie varkens en vele kippen kwa men in de vlammen om. Een partij hooi en stroo en de landbouwwerktuigen gingen ver loren. R.K. WERKLIEDENVERBOND. De voorjaarsvergadering van het r.k. Werkliedenverbond is Woensdag te Haarlem beëindigd. Besproken werd het rapport-Kolkman in zake r.k. arbeidersbeweging en politiek. De volgende conclusie van het verbondsbestuur dat het met de commissie niet geheel eens was werd aangenomen. De verbondsvergadering besluit, dat van het verbondsbestuur ten hoogste de minder heid der leden in de Staten-Generaal zitting zal mogen hebben; dat geen gesalarieerd ver bondsbestuur lid worde van de Tweede Ka mer, tenzij in uiterste, door de verbondsver- ONTPLOFFING IN EEN PHARMACEUTISCHE FABRIEK. In de N.V. Pharmaceutische Groothandel, Beulingstraat 24 heeft gisternamiddag half zes ongeveer een ontploffing plaats ge had van aetherdampen. Bij het overgieten van deze vluchtige vloeistof schijnt een vonk gekomen te zijn van een defecte lamp. De ontsteltenis was zeer groot. Gillend liep het jjersoneel de straat op zelfs ie iemand uit het venster gesprongen. De brandweer is met groot materiaal op de melding van deze ontploffing naar de Beulingstraat gegaan. Gelukkig was de toe stand minder erg dan zich aanvankelijk liet aanzien. Met een straal was het begin van bi^nd spoedig gebluscht. ALGEMEENE VERGADERING PLATTELANDERSBOND. Fusie met het Groene Front. In Musis Sacrura te Arnhem is gister on der voorzitterschap van mr. C. Vervoorn uit Herwijnen een algemeene vergadering ge houden van den Plattelandersbond. De ver gadering was zeer druk bezocht. Na een ope ningsrede van den voorzitter werd het woord DE CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN BOTER. De Staatscourant van gisteravond bevat een Koninklijk besluit, waarbij de contingen teering van den invoer van boter verlengd wordt tot 31 December a.s. EEN URNENVELD. Te Laudermarke, gemeente Vlagtwedde, procv. Groningen, werden onlangs eenige urnen gevonden waarna de opgravingen wer den voorgezet oder leiding van dr. A. E. van Giffen te Groningen, bijgestaan door twee medewerkers en een teekenaar. De werkzaam heden zijn nog in vollen gang, waarbij een honderdta lpersonen behulpzaam zijn. Er wordt gewerkt volgens een nieuwe methode, de z.g.n. quadranten-methode: d.w. z. dat men eerst graaft volgens een lijn Oost- West en daarna volgens een lijn Noord-Zuid, vóór men de eigenlijke afgraving begint. Een groot veld is er al blootgelegd. Hierbij heeft men 28 urnen en een steenen knots gevonden. Uit den vorm en bewerking der urnen zijn deskundigen van oordeel, dat het hier een grafveld uit den vroegeren ijzertijd betreft. Duitsch en Zwitsersche professoren hebben de plek bezocht. Men verwacht nog meer ge leerden van andere nationaliteiten. TWEEDE KAMER. Vacature-Heemskerk Oud-minister mr. H. Bijleveld, die in de vacature-Heemskerk benoemd is tot lid der Tweede Kamer, heeft thans aan het centraal stembureau laten weten, dat hij deze benoe ming niet aanneemt. Voor benoeming komt thans in aanmerking de heer H. A. Dam- brink. SMOKKELAAR AANGEHOUDEN. In den D-trein DusseldorpAmsterdam i4 gistermorgen even vóór Nijmegen een devie- zensmokkelaar gearresteerd. De man had 18.000 mark in biljetten van 1000 mark bij zich.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9