Aq&tula RuMicaties JUawuciacd Tlieuws £uchtuaact Jieck ói Spoct Zomer-Opruiming Damesconfectie Dameshoeden B.W.G.LIENESCH Rechtszaken Stad en Omgeving. lüeec&ecicht BKStóga 7 ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. ZUIDSCHARWOUDE. voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en handelsdrukkerij v. h. HERMS. COSTER ZOON LANGESTRAAT 41-43-45. Overzicht immmmsm. Dinsdag 5 Juli. 7.30 uur. Cinema Americain: Cimarron ^avonturen); boven 14 jaar 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. Het testament van den goudzoeker (sens.); 2. Als je lacht, dan ben je rijk (kom.); alle leeftijden. 7.30 uur, Victoria-Theater1. Mijn vrouw's echtgenoot (kom.); 2. Achter slot en grendel (klucht); eiken leeftijd. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: Walzer aus Wien (rom.); alle leeftijden. 8 uur, Unie, Lezing en demonstratie be stralingsgeneeswijze. 8 uur. Harmonie Rede A. L. Constandse. Woensdag 6 Juli. 4—5 uur, Sted. Muziektuin, Landdag Gew. N. Holland Ned. Christ. Vrouwenbond. 7.30 uur. Cinema Americain: Cimarron .avonturen); boven 14 jaar. 7.30 uur. Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1Het testament van den goudzoeker (sens.) 2. Als je lacht, dan ben je rijk (kom.); alle leeftijden. 7.30 uur, Victoria-Theater: 1. Mijn vrouw's echtgenoot (kom 2 Achter slot en gren del (klucht): eiken leeftijd Donderdag 7 Juli. 2.30 uur Unie Theemidddag van de Ver. van Huisvrouwen. 7.30 uur, Cinema Americain: Cimarron (avonturen); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1 Het testament van den goudzoeker (sens.); 2. Als je lacht, dan ben je rijk (kom.); alle leeftijden. 7.30 uur, Victoria-Theater: 1. Mijn vrouw's echtgenoot (kom.); 2. Achter slot en grendel (klucht)eiken leeftijd. 8.30 uur, Café Central, Alg. Ledenverg. Burger IJsclub. Zaterdag 9 Juli. 7.30 uur, Ter Coulster, Heiloo. Opvoering van de gecostumeerde dierenklucht Van den Vos Reinaerde door de Vrijz. Christ. Jeugdgemeenschap. i ii BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS .an ALKMAAR roepen sollicitanten op naar de betrekking van ONDERWIJZER aan de Openbare School voor Buitengewoon Lager Onderwijs (school voor zwakzinni gen), in het bezit van de hoofdakte en de akten j (oud) en r (handenarbeid). Het bezit van de akte teekenen en van de nieuwe akte voor lichamelijke oefening ot van een diploma applicatie-cursus zal tot aanbeveling strekken. Salarisregeling le klasse gewoon lager onderwijs, momenteel verhoogd met 600. op welk laatste bedrag een tijdelijke korting wordt toegepast van 4.6 Geen bezoek dan na oproeping. Sollicitatiestukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór of op 16 Juli 1932. Overlegging van getuigschrift (en) van zedelijk gedrag kan voorshands achterwege blijven. Alkmaar, 5 Juli 1932. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. De Ijsvogel (heenreis) vertrokken uit Djask, te Jodbpoer geland. GRAF ZEPPELIN BOVEN NEDERLAND. Op den terugweg van zijn bezoek aan Sn- geland is het Duitsche luchtschip Graf Zep- peling gisternacht over ons land gevlogen Komende uit de richting Zeeland passeerde de Zeopelin te ongeveer kwart over twaalf Bergen-op-Zoom en een weinig later Roosen daal. De Zeppelin vloog op een hoogte van 3 a 400 M Het gevaarte was duidelijk zicht- baart, te meer omdat de cabines waren ver licht. Het verwijderde zich snel in O.—Z.0. richting en werd ongeveer om halféén ook boven Zundert gesignaleerd. Op het tweetal voor de Ger. Kerken in H. V. te Amsterdam-Centrum, komt als no. 1 voor de heer J. Diejjersloot te Andijk. Op de voordracht voor hoofd der school te Stompetoren zijn geplaatst de heeren: 1. A. G. IJselstein, h. d. s. te Veenhuizen gem. Heerhugowaard2. S. B. de Vries, h. d. s. te Wervershoof; 3. P. Köhne, onderwijzer te Alkmaar. HIPPOL YTUSHOEF. Als tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school te Hippolytushoef treedt m. i. v. 5 Juli in functie mej. Blad. zulks in verband met her halingsoefeningen van den heer J. H. Eden. R. K. KWEEKSCHOOL TE BERGEN (N.-H.) Gisteren werden geëxamineerl en slaagden voor het eindexamen de dames J. F. M. Grol en E. Reijnders te Amster dam, M E. C. Koekenbier, Leiden, C. Mak, Obdam, C. P. P. van Trienen, Pur- merend en H. M. Ranzijn, Egmond a. d. Hoef. Gisteravond vergaderde het crisis-comité. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., gaf éen resumé van het comitéwerk der laatste dagen en bracht een woord van dank aan het gemeentebestuur en aan allen, die hebben bij gedragen om het werk zoo goed mogeiijk te doen slagen. Komende tot den tegenwoordi- gen toestand, meende de voorzitter, dat Jeze nu een iets gunstiger beeld draagt. De meening van het comité is, dat de mo gelijkheid van sterke bezuiniging nu aan wezig is, en dat eventueel het comité weer wat ruimer zal kunnen functionneeren. Ook de in uitzicht gestelde volgende credietverleening was niet zonder invloed op dit besluit. Wat de momenteele distribueering betreft, weid besloten om nog boonen en spek te verstrekken, wijl aan hen die brood ont vangen. hiervan nog een week zullen profi- teeren. Wielrennen. Van Kempen—Blanchonnet winnen te Marseille. De openlucht zesdaagsche te Marseille is volgens het Hbld. gewonnen door het kop pel v. KempenBlanchonnet met 471 pnt.; op één ronde: 2. ChouryFabre 454 pnt.; op twee ronden: 3. CoupryPecqueux 814 pnt.; 4. BrescianiDinale 480 pnt.; 5. Hae- gelsteenSmets 443 pnt. De Duitsche ploeg voor de Olympische Spelen 1932. Na de Duitsche kampioenschappen, die Zaterdag en Zondag gehouden zijn, is vol gens het Hbld. beJoten de volgende athle- tiekploeg naar de Olympische Spelen te Los Angeles te zenden: 100, 200, 4 X 100 m: Jonath, Borchmeyer, Koerh, Geerling. 600 m: dr. Peltzer; 4 X 400 in dr. Peltzer, Buechner, Metzner, Nehb; speerwerpenWeimann; kopektooten en dis cuswerpen: Weimann; kogelstooten en dis cuswerpen: Hirschfeld. Tienkamp: Sievert; Vrouw „Waar Is dat portret van me dat lk Je stuurde om naast Je bed te zetten Man„O, dat bewaar ik onder mijn kussen, lieve." (Humorist). van en marathonloop: De Bruyn; 5000 en 10.000 m: Syring. Snelwandelen: Sievert en Haenel. Dames: 100 m: Dollinger; discus- en speer werpen: Ellen Braumueller, Heublein en Fleischer; hoogspringen: Notte. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 5 Juli. Uitspraken in zaken van 28 Juni. Nic. v. d. B., Rotterdam, thans in voor arrest, diefstal met braag gepleegd te Helder, 2 jaar gev. met aftrek voorarrest. Jan D., Rotterdam, als voren, 2 jaar gevangenisstraf, met last tot gevangen neming. Petrus P., vrachtrijder, Onder wijk gem. Wervershoof, hooger beroep von nis Kantonrechter, ter zake overtreding motor- en rijwielwet, 25 boete of 25 dagen hechtenis. Jan K., Simon en Frits S., Helder, mishandeling, Jan K. en F. S. ieder 25 boete of 25 dagen hechtenis, Simon S. 10 boete of 10 dagen hechtenis. Adr. Gr., Egmond aan Zee, kinder zaak, 8 dagen hechtenis, aangehouden. Petr. Joh. G., veehouder, Beemster, af dreiging, 100 boete of 50 dagen hecht. Gerrit G., Hoorn, voorw. straf 5 maan den gev. ten uitvoer gelegd. Deze week werden geen nieuwe zaken behandeld. SMOKKELEN VAN WAPENS. Voor de vacantiekamer der arr. rechtbank te Amsterdam stond heden een dertigjarige Chineesche zeeman terecht, verdacht van ver boden invoer van wapenen. Op 30 Mei van dit jaar kwam het s.s Meerkerk komende uit Hamburg de Amster- damsche haven binnen. Het schip was op weg naar Antwerpen. Bij nauwkeurige visi tatie werd in een der kabelgasten 250 pistolen en 25000 scherpe patronen aangetroffen door de douanen. Verdacht van smokkelen van wapens werd de Chineesche zeeman Ch. T. gearresteerd, hij verklaarde uitsluitend te hebben gehan deld voor een vriend, de bedoeling was om de wapens door te voeren naar China, waar het afzetgebied voor dergelijke instrumen ten groot was. Aanvankelijk werd de zaak behandeld voor den politierechter, maar met den tolk wilde het niet erg vlotten, in ieder geval ver klaarde verd. heel wat anders dan voor de politie. De politierechter verwees de behandeling naar de meervoudige Kamer. Ter zitting be kende de man, het was echter niet zijn be doeling geweest zijn smokkelpartij hier te lossen, 't was voor China bestemd. De rijksadvocaat eischte 50.— boete subs. een door den Officier te requiteeren hechtenisstraf. Voorts vroeg hij verbeurd verklaring der wapens. De Officier Mr. Van Dullemen eischte 55 dagen gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Verd. zal dan op 28 Juli uitgeleid kunnen worden naar China. De verdediger Mr. Fokker pleitte clematie. Vonnis 19 Juli. VERDUISTERING VAN 111.000. lVi jaar geëischt. Het O.M. bij de Haagsche rechtbank vorderde heden 2 jaar en zes maanden ge vangenisstraf tegen den gewezen procuratie houder der N.V. Houthandel, v.h. K. Dekker Gzn., J. v. d. L., wegens verduistering tot een gezamenlijk bedrag van 111.000 gulden. HOE WARM HET WAS EN HOE HET WATER LOKTE! Zoo'n heel klein hittegolfje vandaag, niet waar? De badgelegenheden zijn zoo onge veer den geheelen dag uitverkocht, de zee is bevolkt met duizenden schoone nimfen en minder fraaie figuren, die in den regel „man nen" genoemd worden. Helaas, niet iedereen is in de gelegenheid, om zijn lichaam in het heerlijke water te dom pelen. Op het kantoor zwoegt men in „het zweet zijns aanschijns" en kijkt men om de halve minuut naar het lakkende water, dat daar zoo rustig glinstert vlak voor het ge bouw. In den winkel puffen de jongedames in luchtige zomertoiletjes en verheugen zich er over, dat ze vanavond nog een pietsje minder goed kunnen aantrekken en met dat weinige dat zwempak heet, in het zwembad kunnen spartelen. En in de auto's zitten de chauf feurs luisterende naar het monotonie gezoem van den motor, bradende in de zon, zich war mende in de cabine, dank zij de motorwarm- voor hen is het water een uitkomst en haam x n €r 0an> om vanavond eenige baantjes te zwemmen, een paar duiksproneea te maken en opgefrischt naar huis te gaan Zoo denkt men te doen! Maar zoo gebeurt het niet altijd, want was daar niet vanmid dag een chauffeur, die het water zoo heer- inging? met een vaarti« het kanaal 't Gebeurde bij den Voordam. Met flinke vaart kwam de vrachtwagen der firma Koe- vert en Klompmaker uit de Spoorstraat het Waagplein opgereden. De bocht over de brug links om en verder zou het gaan via den Voordam in de richting van den Dijk. Zoover kwam het echter niet. Met precies hetzelfde gangetje en met dezelfde fraaie bocht tippelde de vrachtauto het water in Het gevaarte koelde snel af en de twee in zittenden ontdekten de weldaden van het water, 't Was voor hen al heel gelukkig, dat zij uit de cabine konden ontsnappen en dank zij hulpvaardige handen stonden zij spoedig met hun natte plunje op het droge. Een lik van'het Roode Kruis was natuurlijk on middellijk aanwezig en de chauffeur, die zijn rechterarm gewond had, kon zich dan ook onmiddellijk onder haar veilige hoede stellen. Toen was het wachten van het talrijke pu bliek op het opvisschen van den auto. Wat was de oorzaak van dit ongeluk? Volgens den bestuurder bleef het stuur vast zitten, toen de bocht genomen was. Volgens een ooggetuige was de snelheid, waarmee de bocht genomen werd, een tikje te groot. La ten wij maar zeggen, dat de aantrekkings kracht van het water vandaag den doorslag gaf... Met een kraanwagen der firma Met be gon men tegen drieën den vrachtwagen weer op het droge te brengen. En als deze krant onder de oogen onzer lezers komt, zal de ge- heele geschiedenis wel achfer den rug zijn. DE BOOTTOCHT VAN DE HOOGSTE KLASSEN DER O. L. SCHOLEN NAAR SCHOORL. Hedenmiddag omstreeks twaalf uur was aan de oevers van het Kanaal in onze stad een ontzaggelijke menschenmassa samenge stroomd en wel hoofdzakelijk bestaande uit moeders en zusjes en broertjes van de kinde ren uit de hoogste klassen van de O. L. scholen dezer stad, die met de groote boot van de Alkmaar-Packet heden hun jaarlijk- sche tocht naar Schoorl zouden maken. Echter ook belangstellenden waren komen kijken en iedere voorbijganger, die de kleu rige menigte in het oog kreeg bleef staan, moest trouwens wel blijven staan, want de doorgang op de Voormeer en de Bierkade werd inderdaad op vele plaatsen versperd. Maar deze verkeersopstopping is te be grijpen we zagen dan ook geen enkele automobilist en fietsrijder, die niet verder kon zwart kijken als men bedenkt, welk een aardig moment het afvaren van de groote boot met kinderen ieder jaar weer uitmaakt, en vooral nu met dit prachtige weer, de warme zon en het verfrisschende koeltje. Eindelijk was het groote oogenblik daar, de statige boot bewoog zich langzaam van de Voormeer en van de drie met kinderen stampvolle dekken begonnen juichkreten te weerklinken, die in de talrijke familieleden aan de kant hun echo's vonden. Serpentines daalden neer van de boot en men zag de glinsterende stipjes van confetti, terwijl Doven de menigte talrijke voorwerpen in hoofdzaak witte zakdoeken heen en weer werden gezwaaid. Maar tusschen al dit ge joel en geschreeuw door vernamen we alras de tonen van de muziek, die een ons ove rigens onbekende melodie speelde. Blijkbaar was het deuntje de jeugd volkomen ver trouwd, want weldra zong de heele kinderen- massa op de boot mee. Twee woorden in dit liedje, die dikwijls werden herhaald, waren, als ik het wel heb: „O. Kovacz" en „O, Mona". Men ziet dus wel, dat de vrooliikheid niets meer te wenschen overliet en er vertoonde zich dan ook in figuurlijken en letterlijken zin geen enkel wolkje aan de lucht en de ouders kunnen vanavond naar alle waarschijnlijkheid een opgetogen kroost terugverwachten. GESLAAGD. Bij het op 2 Juli te Utrecht gehouden examen voor Practijk-Diploma Reclame schrift A slaagde o.a. de heer H. Schuijt, Alkmaar (met lof). Te Amsterdam ls voor het examen particulier secretaresse geslaagd mej. C. v. d. Heide te Alkmaar. VERG. BURGER IJSCLUB. Het geeft in deze al te warme zomerda gen al eenige verfrissching te lezen, dat er een vergadering van een ijsclub wordt ge houden. De Burger IJsclub houdt, zooals elders in dit blad bekend gemaakt wordt, Donderdag avond een buitengewone algemeene leden vergadering in Café Central. OPBRENGST SPELDJESDAG. De opbrengst van den op Zondag 3 Juli gehouden Speldjesdag ten behoeve van de R. K. Herstellingsoorden Mgr. Mutsters, heeft opgebracht, de somma van 217,85. - FAILLISSEMENTEN. Gedeponeerd is de voorloopige uitdee- lingslijst in het faillissement van J. E. Rol, makelaar en assuradeur, vroeger te Alkmaar, thans te Haarlem. Curator mr. G. A. de Lange met een uitkeering aan concurrente schuld- eischers van 18M/ioo Heden werd ter griffie der arr.-rechtbank alhier gedeponeerd de eenige uitdeelingslijst in het faillissement van Jan Brouwer Kz, bloembollenkweeker, wonende te Andijk (Oost), met een uitkeering aan concurrente schuldeischers van 1.94 COMMUNISTISCHE PARTIJ HOLLAND. Vergadering in de harmonie. Hoewel het schitterende zomerweer eigen lijk iedereen uitnoodigde tot een verblijf in bosch of aan zee, bleek een vrij groote groep politieke liefhebers nog lust te gevoelen, om een langen avond door te brengen in de Har monie, waar de heer D. Wijnkoop zou spreken over het communisme. In een zeer lange rede van ongeveer twee en een half uur zette de heer Wijnkoop uit voerig uiteen, wat er in Rusland allemaal ge beurd is. t Was voor de Sovjet-Unie een prachtig verschijnsel, dat in Rusland geen crisis, geen werkloosheid en geen ellende is. j *Pr- vroeg zich af, of de arbeiders en ver drukte boeren wel begTepen, wat deze drie factoren befeekenen! De crisis bestaat overal in de kapitalisti sche maatschappij. En alles wijst er op, dat naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767,0 mM. te Wisby. Laagste barometerstand 750.7 mM. te Vest Manör. Verwachting, geldig tot den avond van 6 Juli: Zwakke tot matige winden uit Zuidelijke richtingen; licht tot zwaar bewolkt; waar schijnlijk droog, behoudens kans op onweer? warmer. Het hooge drukgebied met fraai weer efl hooge temperaturen trok naar de Oostzee en West-Frankrijk, kwam onder invloed van een uitlooper van de depressie in het Westen, die in Biarritz reeds onweer met zware regen bracht. De depressie bij IJsland bleef in diep te afnemen. De hooge druk bij de Azoren verplaatste zich weinig, zoodat de Westelijk* winden in de Golf van Biscaye weinig kracht hebben en op de Britsche eilanden al leen in Schotland zware regen viel. Wegens het afnemen der drukverschillen waren de tegenstelling tusschen land- en zeetempera- tuur, neemt de kans op plaatselijk onweer toe, maar overigens blijft in onze omgeving de toestand nog gunstig. HOOG- EN LAAG WATER Tt BERGEN AAN ZEE. 1 (in Zomertijd). Hoog water. Laag water. dat Juli. v.m. nam. v.m. nam 6 5.45 6.1.1 2.14 2.33 6.23 6.48 2.52 3 12 8 7.03 7.26 3.30 3.49 9 7.43 8.08 4.11 430 10 8.30 8.58 4.55 513 11 9.26 9.54 5.39 6.02 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (in Zomertijd). Juli. dat Hoog water. Laag water. v.m. nam. vm. nam 6 5.42 6.08 2.02 2.21 7 6.20 6.45 2.40 3.00 8 7.00 7.23 3.18 3.37 9 7.40 -8.05 3.59 4.18 10 8.27 8.55 4.43 5.01 11 9.23 9.51 5.27 5.50 het nog veel erger wordt. Die crisis kent Rus land niet. En evenmin kent Rusland werk loosheid en ellende. Dat laatste beteekent niet, dat er in Rusland luxe is, maar het be teekent, dat er geen dwaze tegenstelling be staat van weelde aan den eenen en armoede aan den anderen kant. Alles, wat er in Rus land is, wordt rechtmatig verdeeld en daar door is er geen luxe, maar ook geen ellende en honger! Dan de hoofdzaak: er is geen werkloos heid! Terwijl overal elders miilioenen arbei ders over-compleet zijn, kent Rusland geen overcompleet aan arbeidskrachten, leder heeft daar werk, mede ook, omdat in Rusland niet gewerkt wordt om winst te maken, maar om het product te vervaardigen. En men heeit rekening gehouden met den arbeidstijd. Zou er dus t. z. t. een overproductie komen, dan kan (en zal) men eenvoudig den arbeidstijd verkorten. Officieel is de 7-urige werkdag in gevoerd, hoewel in tal van bedrijven slechts 6 uur gewerkt wordt en dat gedurende 4 dagen, omdat elke 5de dag een rustdag is. En. als de arbeider vacantie heeft, gaat lij naar een badplaats of een groot landgoed en rust uit van de lichamelijke vermoeienis sen! Merkwaardig genoeg is na de komst van het communisme ook het geestelijk leven op gebloeid. De kunst, het tooneel, de muziek en de natuur, zij allen worden bewonderd en ge waardeerd. In Rusland is het klasse-verschil verdwe nen. En voor de kleine boeren is het commu nisme zeer gelukkig geweest. Terwijl zij vroeger moesten zwoegen en ontzettend lang en zwaar moesten werken, hebben zij thans 'n veel beter leven op hun eigen land. Oroote groepen boeren hebben samen machines aan geschaft en op die manier wordt het land veel gemakkelijker enbeter bewerkt. In Rusland is geen groot-grondbezit meer, geen hypotheek, geen pacht, geen belasting voor de kleine boeren, en in Rusland kan geen boer zijn grond verkoopen. Er heerscht orde en regelmaat. Spr. stond daarna nog uitvoerig stil bij het 5-jaren plan, dat een groot succes is ge worden, niettegenstaande dwaze en onheil spellende voorspellingen. De grondslag der revolutie van 1917 was weg met het privaatbezit. Dat beteekende: de kapitalen, de groote bosschen, mijnen, spoorwegen, enz., enz. aan de gemeenschap. De heer Wijnkoop, die in zijn rede behaal- delijk wees op de fouten der soc.-dera., ein digde met de opmerking, dat ook hier de strijd gestreden moet worden om tot 't doel te komen En hij hoopte, dat ook in Alk maar een vaste, sterke kern van communis ten zou komen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door drie personen gebruik ge maakt. De heer Wijnkoop beantwoordde de vragen zeer uitvoerig, waarna de vergade ring gesloten werd. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtufr gen en andere voertuigen te 21,51 uur licht of*

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2