Amstecdamscfie Jieucs ^BuUwtand Onze JCotoniw ÜMqezmden Stukken BIJ DEN DOOD VAN EX-KONING MANUEL. HAAR KIND LEVEND bECRAVEN. De kleine ongedeerd. BULGARIJE BETAALT DE ACHTER- STALLIGE AMBTENAARS SALARISSEN. Uit onze Staatsmachine ^Sombere pas aangekomene„Nee. ouwe Jongen a werd vergezeld door een depressie alt üslan van 5 Juli 1932 Opgave van Koordhollandsch Landbouwcrediet M. V. PROLONGATIE Vorig. koer. Twee koningen Manuel, zoo zegt de N.R Crt., hebben op den troon van Portugal ge zeten, Manuel de Groote. die van 1495 toe 1321 regeerde en onder wien Portugal zijn Indische bezittingen, Ceylon, de Molukken en Noord-Afrika, verwierf, en de Zaterdag on verwachts te Londen gestorven Manuel 11, die na een regeering van 2 K jaar van troon vervallen werd verklaard. Op 18-jarigen leeftijd, in Febnian 1908, werd hij plotseling aan de regeenng ge t pen waarop hij allerminst was voorbereid, fijn vader, Don Carlos 1, en zijn oudste broe der, kroonprins Louis Philips, werden d een anarchist doodgeschoten en slechts een sterke hand zou Portugal op den duur mis schien nog voor de Braganzas hebbenkun nen behouden. De jonge Manuel be^t de echter niet en noch zijn moeder, Amelia, noch zijn grootmoeder, Maria-Pia, zijn raad- igeefsters, beiden verbitterd en beladen met schulden, waren degenen, die hem konden ihelpen Door verkiezingsknoeierijen meenden zij het constitutioneel koningschap te kunnen redden, doch bereikten daardoor niet anders dan de grootste veibittering bij leger en vloot Voor niet minder dan 27 millioen stond 'de kroon in het krijt bij het volk,. Jat voor schot op voorschot op de civiele lijst had ge geven: Manuel loste niets van die geweldige schuld in, vergrootte haar daarentegen zelfs. Schandalen en omkooperij waren aan de orde ,van den dag, het rechtelooze volk droeg den koning geen achtig meer toe, wien men ver weet ,dat hij deze schandalen met zijn naam 'dekte Zoo moest de jonge koning wel de zonde bok worden voor alles, wat zijn vader ver- izuimd had. Hij stond voor de keus: hervor ming of revolutie, maar vond het gemakke lijker alles bij het oude te laten en toonde zich achteraf, toen de revolutie uitbrak, ten zeerste verbaasd. Later is gebleken, dat hij zoo ongeveer de eenige is geweest, wien de revolutie verrast heeft; zijn moeder had, naar verluidde, reeds weken te voren haar particu lier vermogen naar Frankrijk en Engeland in veiligheid laten brengen. De aanleiding tot het uitbarsten van de revolutie den 3den October 1910, toen een officier, dien men als een creatuur van de kroon beschouwde, den beroemden psychiater Bombarda doodde. In den avond van 4 Octo ber was de stad geheel door militairen bezet, de vloot beschoot het koninklijk paleis, de koning en zijn moeder vluchtten naar Canias en vandaar naar Gibraltar, waar zij zich on der Engelands bescherming stelden. De repu bliek werd uitgeroepen en merkwaardige speling van het lot de eerste staat, die haar reeds den 6en October officieel erkende, was hetzelfde Engeland dat Manuel opnam. Dit was het einde van ae dynastie van het huis Braganza, dat slechts iets meer dan vijftig jaar over Portugal heeft geregeerd. Manuel heeft nooit meer een poging ge daan om op den Portugeeschen troon terug te komen. Bij den val van Manuel heeft de draad- looze telegrafie haar eersten grooten triomf gevierd. In de haven van Lissabon lag n.1. het Duitsche stoomschip Kap Blanco, een der eerste schepen, die van een draadlooze tele- grafie-inrichting waren voorzien, en dit schip gelukte het, terwijl overigens geen enkel be richt uit de bezette stad was te verkrijgen, in veibinding te komen met Marseille en voort durend telegrammen door te geven over het verloop van de omwenteling. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Politieke kentering in aan tocht. De moeilijkheden van Hitier. De Duitsche Maandagpers, die terecht als een goede politieke weerprofeet geldt, is gis- jter weer vol aanduidingen over een aanstaan de politieke kentering, zoo meldt de N. R. Crt. De regeering-Papen heeft bij haar ambtsaanvaarding verklaard, dat de Rijks dagsverkiezingen van 31 Juli moeten beslis sen over de vraag, hoe het Duitsche volk ge regeerd wil worden. Het wordt steeds waar schijnlijker, dat deze beslissing voor de par tijen, waarop de regeering-Papen steunt, een ontnuchtering zal worden en haar allerminst de gehoopte meerderheid zal brengen. Hitier -heeft tijdens de groote nationaal-socialistischc parade, welke gisteren te Munchen zonder [incidenten is afgeloopen, een redevoering ge houden, waarin twee opmerkelijke uitlatingen ,voorkwamen. De eerste daarvan was deze, dat weliswaar ook de arbeiders gewonnen moesten worden, maar dat het fundament van het nationaal herstel de boeren moesten zijn. Hierin ligt de erkentenis opgesloten, dat de nationaal-socialisten in den laatsten tijd vooral nog aanhang op het platteland ge. wonnen hebben en in de steden nauwelijks meer vooruitgang hadden te boeken. Met name is er in het winnen van de arbeiders stagnatie ingetreden op hetzelfde oogenblik, waarop de sociaal-democratie, thans weer in de oppositie, opnieuw vat begint te krijgen zoowel op de arbeiders als op een deel van de kleine burgerij. Het is aan de sociaal-democraten tijdens de regeering-Breuning, welke zij als het kleinste van de twee kwaden wilde verdragen, niet gelukt het podium van de reactionnaire maatregelen van dit bewind van zich af te wasschen. Thans bevindt men zich evenwel bij nationaal-socialisten in dezelfde positie als voorheen de sociaal-democraten. Zij wil len het doen voorkomen, alsof de impopulaire maatregelen, welke dit kabinet tot dusver heeft getroffen, hun niets aangaan en alsof hen daarvoor geenerlei verantwoordelijkheid treft, omdat zij tegenover de regeering von Papen-Schleicher slechts een passieve hou ding aannemen en zich tot de tactiek van niet-bestrijden bepalen. Voor de groote massa is echter deze stelling niet overtuigend. De sociaal-democraten vleten dat, want zij heb ben het zelf tot hun eigen nadeel jaren lan°- ondervonden. Nu hebben zij de spies omge draaid en niet zonder succes laden zij de ver antwoordelijkheid voor alle nieuwe kortingen van de uitkeenngc - voor ouden van dagen oorlogsinvalieden en werkloozen op het hoofd van Hitier en zijn volgelingen De verbodsbepalingen tegen kranten en de officieele tegenspraken welke de regeering de bladen van links dwingt op te nemen, hebben de omgekeerde uitwerking van diewel- ke ermede wordt bedoled. Hitier heeft zijn uniformen, hij heeft grootere vrijheid gekre gen voor de verkiezingspropaganda. De par tijmachine werkt dus met minder technische belemmeringen van buiten dan tevoren. Maar de nationaal-socialistische partij-ma chine is gelijk een zweefvliegtuig, dat de stijgkracht van den tegenwind ontvangt. De groeikracht van een beweging als die der na tionaal socialisten kan sleechts dan onver zwakt blijveen, als zij in de publieke opinie blijft doorgaan als dee alleruiterste en radi caalste oppositie. De groote kans is, van die stelling uit binnen een uiterst korten termijn als het ware bij overrompeling de macht te veroveren. Halfslachtige overgangsstadia en partieele verantwoordelijkheid zijn voor zulk een beweging niet gunstig. Dit moet ook Hitier zelf gevoeld hebben toen hij gisteren te München zeide: „men zegt aan de zijde van mijn tegenstanders, dat nu met het regiment Papen moet worden af gerekend. Ik bekommer mij daarom niet. Mij interesseeren alleen degenen, die vroeger het regiment hebben gevoerd van 9 November 1918 tot in den tegenwoordigen tijd". Populair sprekend zou men hierop als commentaar kunnen leveren: „Dat zou je willen". In deze uitlating van Hitier schuilt de waarheid over de moeilijkheden van zijn positie. Hij is nu gedwongen zich vrijheid zonder slag om den arm vóór von Papien uit te spreken en daardoor zijn tegenstanders wapenen in de hand te geven bij hun propa ganda. Terwijl Hitier te München sprak, hield staatsraad Schaffer, de sterkste exponent van de in Beieren regeerende Beiersche volkspar tij, een redevoering te Landshut, waarin hij het reeds bekende standpunt van Beieren te genover de nieuwste verordening, welke tegen de landen is gericht, opnieuw in zeer scher pen vorm werd gehandhaafd. Andermaal blijkt uit deze redevoering, dat in Beieren geen spoor van vijandigheid tegenover de rijksgedachte als zoodanig bestaat en van een separistische tendenz is niets te ontdek ken. Beieren wil echter het bestaande rijk, waartoe het behoort, handhaven en voelt zich niet bij voorbaat gebonden tegenover 'n toekomstig rijk, dat bij een overwinning der nationaal socialisten voor het bestaande in de plaats zal kunnen komen. Iedere dictatuur, zeide hij, is den Beieren een gruwel. Dat weet zelfs Hitier en daarom moet hij voor zijn verdwaasde volgelingen in Beieren fede ralistische spreuken opzeggen, die in het sy steem van zijn werkelijke politiek passen als vloeken in een rozenkrans. Met grooten na druk heeft Schaffer ook bevestigd, dat de Zuid-Duitsche landen zich allerminst zonder tegenstand zullen neerleggen bij de eventu- eele benoeming van commissarieele regeerin- Een in welk land dan ook, ds ook in Pruisen, 'e rechtsche pers zwijgt zijn uitzettingen, die door het tijdstip, waarop ze worden ge daan, van groot belang zijn, tot dusver vol komen dooa. Een 21 jarig meisje, werkzaam op een boerderij te Allested, heeft des nachts het kind, waarvan zij even te voren be vallen was, in den tuin der boerderij gegraven. De zaak kwam aan het licht en in tegenwoordigheid der moeder werd het kind opgegraven. Hoewel er sedert zeven uur verloopen waren wa ren en het kind al dien tijd onder gras zoden, aarde en takken bedolven had gelegen, bleak het springlevend en ge zond te zijn. De moeder had verklaard dat het levenloos ter wereld was ge komen. Moeder en kind werden in een zieken huis opgenomen en maken het volgens de berichten beiden goed. In de eerste helft van Juli zullen in Sofia de achterstallige salarissen der staatsambtenaren voor de maand Mei en de salarissen van de provinciale ambtenaren voor de maand April uit betaald worden. De opbrengst der di recte belastingen was in de laatste we ken wat grooter, zoodat de staatskas weder vlot werd. De Minister van Finan ciën is er dan ook in geslaagd van den adviseur van den Nationale Bank, den Franschen Watteau, verlof te verkrij gen dat IOC millioen Lewa van de vast gehouden Lewastortingen uit de dienst tot delging van de vooroorlogsche lee ningen worden beschikbaar gesteld voor de betaling van ambtenarensala rissen en dat binnenkort nog 50 millioen Lewa voor hetzelfde doel beschikbaar zullen zijn. Bovendien heeft het finan- cieele comité van den Volkenbond welks vertegenwoordiger bij de Nationa le Bank Watteau is, zijn belofte ver vuld, dat de vastgehouden stortingen bij de Nationale Bank in het uiterste noodgeval door de Bulgaarsche regee ring mogen gebruikt worden. Nieuwe proteste;. van de schuldeischers tegen dit gebruik van de gelden die eigenlijk hun toekomen, zullen niet uitblijven. In verband hiermede vertrekt de Minis ter van Financiën Stefanoff dezer dagen naar Parijs en Geneve om met het con sortium der schudeischers een definitief accoord te treffen dat rekening houdt met dc moeilijke positie van Bulgarije. DE FASCISTISCHE PARTIJ HEEFT 1.330.000 LEDEN. Volgeens mededeelingen in de fascistische pers bedroeg op 24 Juli van dit jaar het aantal volwassen leden van de fascistische partij rond 1.330.000, wat een toename van rond 182.000 tegenover het vorige jaar be- teekent. De getallen over de afzonderlijke groepen bedragen: mannelijke fascisten rond 748.000 (toename 48.000), vrouwelijke fas cisten rond 136.000 (toename 27.000), meis jes-fascisten rond 37.000 (toename rond 9000), leden van de fascistische strijdgroepen rond 352.000 (toename rond 73.000); leden van de universiteitsvereenigingen rond 57.000 (toename rond 24.000). Verzekering van Mijnarbeiders. De Mijnarbeiders, aangesloten bij het Al gemeen Mijnwerkersfonds, vallen buiten de bij de Invaliditeitswet geregelde verplichte verzekering. Wèl is ten opzichte van genoemd Fonds verklaard, dat de regeling van dit Fonds voldoet aan de wettelijke eischen en dat de uitkeering der pensioenen voldoende ge waarborgd is. Meer en meer is echter de wen- schelijkheid gebleken van een verandering in dezen en wel in dien zin, dat de Invaliditeits wet ook zal gelden voor de mijnarbeiders en dat de pensioenregeling van dit fonds een aanvullend karakter zal verkrijgen. De rede nen van die wenschelijkheid staat echter vast en het is daarom, dat een wetsontwerp werd ingediend, dat de verzekering van mijarbei ders tegen de geldelijke gevolgen van invali diteit en ouderdom wil regelen. Aan die wetsontwerp ligt de gedachte ten grondslag, dat in den regel de mijnarbeiders, evenals andere loonarbeiders, onder de ver plichte verzekering krachtens de Invaliditeits wet vallen en het lidmaatschap van hun fonds geen onderbreking medebrengt van de wette lijke verzekering. Het fonds treft dan die bij zondere voorzieningen, welke beantwoorden aan de meer speciale behoeften van de mijn arbeiders en bereikbaar zijn door de bijdragen van de betrokken ondernemingen en van de mijnarbeiders zelf. In de verzekering der mijnarbeiders tegen invaliditeit en ouderdom zal den voorzien worden door de Rijksverzekeringsbank vol gens de bepalingen der Invalditeitswet en door het Algemeen Mijnwerksfonds volgens het reglement daarvan. Noodig is dus, dat de onderlinge verhouding dier beide fondsen wettelijk wordt geregeld. Nu heeft men allereerst vastgelegd, dat de nu in dienst zijnde mijnarbeiders, voor wie op het oogenblik niet krachtens een vroegere be trekking een verzekering krachtens de Invali diteitswet loopt, buiten de nieuwe regeling blijven, zoodat ze voor rekening van het fonds zu jen blijven. Om hen zoo maar in het In- validiteitsfonds op te nemen houdt te veel wettelijke en practische bezwaren in. Boven dien neemt hun aantal snel af. Toch worden ze niet zonder meer buiten de wet gesteld Im mers geprojecteerd is, dat deze arbeiders bij invaliditeit en ouderdom tenminste dezelfde rechten op uitkeering zullen hebben als de Invaliditeitswet hun zou gegeven hebben. Er is onder de mijnarbeiders een zeer groot contingent vreemdelingen. Met betrekking tot hen wordt voorgesteld, dat de mijnarbeider, die na het in werking treden dezer wet in loondienst treedt van een mijn-onderneming daarvoor niet in verband met een andere dienstbetrekking verzekerd was (meestal vreemdelingen), tijdens het lidmaatschap van het Alg. Mijnwerkersfonds buiten de Invali diteitswet valt. Dit zijn dus twee uitzonde ringsgevallen, maar overigens worden even tueel alle mijnarbeiders met terugwerkende kracht onder de Invaliditeitswet gebracht. Maar, omdat toch een aantal mijnarbeiders ten laste van het mijnarbeidersfonds wordt gebracht, is het billijk, dat dit fonds van Staatswege zal gesteund worden. In zulke go- vallen voorziet dan ook de Invaliditeitswet zelf (art. 20). Men heeft dit bedrag voorloo- pig vastgesteld voor den duur van 75 jaar od 400.000. Dit brengt voor het Rijk geen verzwaring van lasten mede, omdat de stand van het Invaliditeitsfonds zeer zeker toelaat de bijdrage van den Staat aan dat fonds met eenzelfde bedrag te verminderen. iHiimarlst). Het is juist daarom een toe te iu'c^e" voornemen om zonder tot verzwaring der lasten van den Staat over te gaan de toe komst van den mijnarbeiders safe te stellen voor zoover dit althans binnen het kader der wettelijke voorzieningen gaat. Want hij heett nu eenmaal ook ten algemeenen nutte een beroep, dat grooter invaliditeitsnsico met zich brengt dan menig ander vak. TEXTIELINVOER IN NED.-INDIE. Contingenteering practisch onuit- baar en principieel onjuist geacht. Aneta meldt uit Batavia aan het Hbld, dat het werkcomité, dat ingesteld was door de Economische Commissie tot onderzoek van de contingenteering van den invoer van tex tiel, reeds eenigen tijd geleden als het stand punt van dit comité heeft kenbaar gemaakt, dat de contingenteering, zooals deze ge- wenscht wordt door de Twentsche textielin- dustrieelen, practisch onuitvoerbaar moet worden geacht, afgezien van de principieele zijde dezer kwestie. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redache. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Bergen, 4 Juli 1932. Geachte Redactie! In het Zaterdagnummer van Uw Courant zag ik weer een ingezonden stuk van den heer v. d. Garde te Schoorl. Ik zeg weer, omdat men den laatsten tijd in Uw blad en in andere bladen herhaaldelijk ingezonden stuk ken van den heer v. d- Garde vindt, die als voorzitter van den pensionhoudersbond de groote trom roert. Nu is zulks zeer verklaarbaar, want een bond moet resultaten bereiken, anders werft men geen zieltjes en daarom is t toch begon nen Toch kan men ook „des Guten zuviel" krijgen en dat is naar mijne bescheiden mee ning het geval met de ingezonden stukken- manie van den heer v. d. Garde. ZEd. ziet overal bezwaren. Eerst de jeugdherbergen, nu weer dat H. M. de Koningin hare vacantie doorbrengt in het buitenland in plaats van in Holland. Zelfs de vacantie-lezingen over reisjes naar 't buiten land van de A. V. R. O. komen er aan te pas. Gaat zulks nu niet wat te ver? Maak reclame voor Schoor' en Bergen, zooveel ge wilt, maar blijft de zaken met breeden blik bekijken. Gaat vooral niet te veel in de richting, die op dwang begint te lijken, want heusch ik zou zeggen V d. Garde, dat U blijkbaar de niet voldoende kent. ***1» Laat ze vrij in hun doen en laten in j. reizen en trékken vooral en tracht niet daar invloed te willen uitoefenen, want dan cr^P zeer waarschijnlijk zij, die 't nog betalen W nen, juist naar 't buitenland. Zucht naar vrijheid geen bandeloosheid is een van de karaktereigenschappen van ons volk en mede daardoor is Holland gr0(J geworden. Hony soit qui mal y pense! En dan, al komen in Bergen en Schoorl niet veel buitenlanders, er zijn meer en groo. ter badplaatsen in Nederland en daar heeft men die buitenlanders altijd gaarne gezien en ook noodig gehad. Laten de Hollanders nu niet het voorbeek} geven van eenzijdigheid, want dat wreekt zich altijd. Mijnheer de Redacteur, hierop zal wel weer een ingezonden stuk van den heer v. d. Garde volgen. Ik wensch uitdrukkelijk te verklaren, dat ik daarop niet verder wensch in te gaan. Mijnheer de Redacteur, beleefd dank zeg. gend voor de plaatsing, teeken ik met ver- schuldigde hoogachting, Uw dn., G. W. KORTENSCHIJL'. Geachte Redactie! Vriendelijk verzoek ik U eenige plaatsruim- te naar aanleiding van uw stukje over de Algemeene Begraafplaats te Heiloo in uw blad van 27 Juni. De berichtgever geeft de verkeerde rich ting aan. Mijn jierceel ligt niet ten Zuiden maar ten Noorden van de Algemeene Begraafplaats. 18 Mei heb ik persoonlijk een onderhoud ge had met de wethouders op Huize R. te Heiloo en nu 30 Juni weer een brief gekregen over hetzelfde geval van de burgemeester van Heiloo. De gemeente Diepenveen stond voor het zelfde geval. Door naar het Noorden uit te breiden en een vijver te laten graven voor 't benoodigde zand door werkloozen verkreeg men een mooi geheel. Uitbreiding werkver schaffing en gemeente-verfraaiing in één program saam gevoegd. Zoo iets kan op Heiloo ook. Zij die van plan zijn de laatste rustplaats te kiezen op de Algemeene Begraafplaats kunnen door mid del van Heiloo Vooruit beter de richting aan geven dan zij die een andere plaats kiezen. U, mijnheer de redacteur, mijn beleefden dank. D. S. DE VRIES, eigenaar van jachtlust Ramelê, Raalte, 4 Juli 1932. (Ontvangen per draadiooze telefoon) Vorige koers STAATSLEENINGEN. 5 O/0 Nederl. 1932 4H Nederl. 1917 4 1931 BANKINSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. lnd. Haneldsbank D. Reichsbank 1NDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delit Cert Kücbenm. Acc Nederl. Ford Pbilips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Ass. Gas Electr. Betbleb. Steel Cities Service General Aviation Steel comm Studebaker U. S. Leatber Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. lnd. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika Üjn n Gem. Eig. Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Southern Railw, Cert Union Pacific wabash 'Exdividend. fExclaim. I V-s fl 351/, 100'/, 9/1/, 94 53 53 51V, 100'/, 4'i/, 1lYig 93 72'/, 10 8/, *V'0 7 '7, n:o 27,6 1'Vio 25'Vic 4 2Vl6 4'/s 160»/, 118 25 00 96'/, 9 '2'/, 1131/, 132 72"/, 48/, 5 716 38 12 14 9'/, 21/, »Va 11 101/, 451/, 118»/, 4'/s 114»/, 114 21»/. Koers van beden te: pi. 11). pl.m. pl.m. 1.30 1.45 2.00 60 28-'/, 27.1/, 271/,-1 451/.-6 72»/, 1J4-»/, 102).3J 8 77, 71'Yic 8, 9^-10 25/s 27s 17B U/b 7e 4 -7l6 27is 161-2 159-61 160»-2) 120 t17)-20 85 85-'/, 8t-9 43-7, 977, 132 132-'/, 132t/,-3 7 4»/, 748/,-5 ~7s 38»/, 371-8J 37'/,-8 «Vi 47 119 116 122 351/4 1 11 2 2 p\.m. 2.15 162-3'/j &8-9 133J-«/l 4% 38»/, 1 pCt. Heden 1 pCL WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen NIET O^CIEEL Berlijn Parijs Brussel (Belg.) j J Wecnen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo New-York .-.V. S« I Vorige koers 8.80 58.72»/, 9.73»/, 34.46 48232 48 60 45.80 43.80 247.»/, 12.65 Koers op heden 2 uur 8.77»/, 58.53 9.73 34.44 48.32 48.25 45.25 43.25 247 12.65

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8