mkmaarsche Courant. JBituiwiand Honderd fier en dertigste Jaargang. DINSDAG 5 JULI ""amerikaansche notities. een die er verstand van Mo. 155 1932 GEVONDEN VOORWERPEN Aanwezig aan het bureau van politie Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 29 Juni—4 Juli j l - belastingmerk; ring met 4 sleutels; 1 beige Kinderhoedje; dop van electrische kabel; 1 huisleutel; gouden damesarm band; hondenpenning KIII.8: 1 blauwe damesmantel; 1 pakje inhoudende la kens enz.; 1 crusifix; 1 deksel van melk bus; 1 kinderschoentje. Aanwezig en te bevragen bij de na volgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 29 Juni t.m. 4 Juli 1932: 1 hondenpenning, H. JBek, Verlengde Landstraat; 1 vulpotlood, E. Jongbloed, Bergerweg 4; 1 rozenkrans, G. Hoogland Kweerenpad 9; 1 belastingmerk A. Loots, Robert Owenstraat 12; 1 beenen bijtring, ,W. Mei, Ridderstraat 4; 1 portemonnaie tW. Hoogland, Laat 172; 1 portemonnaie met inhoud, J. Worm, Houttil o4; 1 Ln- gelsche sleutel, J. Bieman, Dijkgraaf straat 19; 1 portemonnaie met inhoud, Boersen, Payglop 14; 1 horlogeketting, C. Weilink, Oudegracht 114; L. Rijwiel- belastingmerk, J. Adriaanse, P. Hen drikstraat 46; 1 groote bal, A. de Lang, iWesterweg 171; 1 pakje inhoudende knippatronen, J. Kieft, Vinkenlaan 96, Heiloo; 1 haarkam in étui, H. J. Tim merman, 2de Kanaalstraat 12; een R. K. Kerkboekje, v. d. Westen—Ploeger, Me- tiusstraat 18c; 1 blauwe regenjas, Con ciërge Leeszaal, Langestraat 85; een mantelceintuur, P. C. de Jong, P. C. Hooftstraat 41; 1 bril in étui, J. Stroo- mer, Spoorstraat 63; 1 belastingmerk, J. J. de Ruiter, Krelagestraat 37; cein tuur met gesp, H. Prins, Dijk 21; 1 ge kleurde vulpen, J. Telleman, Bagijnen- straat 3; 1 nummerbord, G 23039, Pater nosterstraat 5a; J. Veen, portemonnaie met inhoud, A. Zaaiman, Westerweg 100, een stuk zijkant; D. Modder, Ka naaldijk 71, een rood apinomutsje; R. van DÖk, Nieuwestraat 5 Bergen, 1 bankbiljet; C. Weiling, Oudegracht 114, een portemonnaie met inhoud; B. Gleij- steen, Afgesneden Kanaalvak, een dolk mes in étui; J. Kemp, Hekelstraat 17, portemonnaie met inhoud; N. Timmer man, werkzaam bij Puddingfabriek aan do Handelskade, manchesterjas; P. Pool, Oudorperdijkje 22, een rijwielbelas- tingmerk; Bierman, Oosterburgstraat 10, een pakje waschgoed; S. E. Coersen, v. d. Woudestraat 71, een belasting- mérk; T. Kraakman, Landstraat 34, ring met 3 sleutels, v. d. Helm, Midden straat 7; een portemonnaie met inhoud, J. Brouwer, Doelenstraat 11. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. (Van onzen eigen correspondent). CORRUPTIE IN NEW YORK. Burgemeester Walker voor de commissie van onderzoek. Onverklaarbare bankreke ningen. In ons goede vaderland zegt men altijd: „Roer niet met een stok in de sloot, anders komen de bellen naar boven!" en iedereen weet, wat dat zeggen wil. Feitelijk heeft de Hofstadter Commissie met haar onderzoek naar vermoedelijke corruptie en wanprak- tijken in het New Yorksche gemeentebeheer niets anders gedaan dan flink de bellen naar boven jagen, zoodat de geur over het heele land en zelfs daarbui'en verspreid is. Na tuurlijk is dit maar een bijkomstigheid, want de tastbare resultaten zijn niet gering in aantal geweest. Om nog even de voorgeschie denis van deze commissie te geven: een jaar of twee geleden werden de klachten omtrent gemeentelijke corruptie in New York zoo tal- door H. ANTONSEN. Sjei van Raamsdonk heeft zich in Rotter dam van jongsten bediende weten op te wer ken tot groot-financier. Dat wil zeggen, hij heelt aan de Beurs gelukkig gespeculeerd. Dit gebeurde voor het eerst van zijn leven op zijn V»J 01 ,vli !£ste .iaar, maar het was toen zoo afdoende, dat hij in staat was, om zich uit zaken terug te trekken, of met andere woor den, dat hij zijn boekhouderskrukje onder zijn lessenaar kon schuiven en tegen zijn pa troon zeggen, dat hij zijn ontslag nam. En wie van dien patroon zou beweren, dat het hem speet, dat van Raamsdonk vrijwillig wegging en hem zoodoende de kans benam. ziji. trouwen boekhouder nog eens te moeten pensionneeren, zou, zou dien waardigen groothandelaar een grievend onrecht aan doen. Ondanks zijn veertigjarige kantoorloop baan was van Raamsdonk een joviale kerel gebleven met meer hartelijkheid dan ver stand, behalve dan van debiteeren en credi- teeren in zijn boeken. En om eerlijk te blijven moet gezegd, dat geer. moderne reken machine vlugger of secuurder telde dan hij. Ondanks zijn veertigjarige kantoorloop baan had van Raamsdonk een zeldzaam ver langen naar de natuur behouden en het eerste, wat hij dan ook tegen zijn vrouw zei, toen bet botte geluk op de beurs hem vier ton irj banden had gespeeld, was: „Lize, nou gaan we buiten wonen!" En Lize'was het daarmee terstond eens. De kinderen stonden immers toch al op eigen beenen. Hun jongste was al drie jaar ver loofd en zou over twee maanden een huwe- 1'Jksband vastknoopen, wat ditmaal, met vier ton op 'den achtergrond, ondanks haar gemis aan uiterlijk schoon, wel beter zou gelukken rijk, dat de Legislature in Albany te ver gelijken met onze Tweede Kamer een som gelds beschikbaar stelde om een uitgebreid onderzoek te doen. Niet alleen oprechte ge voelens van rechtschapenheid dwongen dit lyichaam van volksvertegenwoordigers het zit nu eenmaal zoo in elkaar, dat de stad New York overwegend democratisch is, de rest van den Staat New York dito republi- keisch en daarom de meerderheid van ae Le gislature republikeinsch, hoewel de gouver neur een democraat is. De politiek kwam er dus ook bij te pas en daar is het ongetwijfeld aan te danken, dat het onderzoek van de commissie onder voorzitterschap van Senator Hofstadter nog steeds aan den gang is en zal blijven, ofschoon de gemaakte onkosten al ongeveer een millioen dollar bediagen. De samenstelling van de commissie is ook in het nadeel van democratisch New York, aangezien de leden republikeinsch zijn, zoo dat niets met den mantel der liefde bedekt wordt, integendeel! Alles wordt ongenadig in het schelste licht gezet, aangezien de repu blikeinen besloten schijnen, New York City en daarmede de politieke club, Tammany Hall, die de stad domineert, ten voorbeeld te stellen voor het overige democratische Ame rika, dat even fel is gekant tegen Tammany. Daarbij komt, dat de commissie door een speciale wet in het bezit is gesteld van rech terlijke autoriteit zonder echter een vonnis te kunnen uitspreken o- straffen. Maar het heele verloop van het onderzoek is zoo rech terlijk mogelijk en de commissie beschikt over ed middelen om een getuige te dwingen aan den oproep gehoor te geven of antwoord te geven op een gestelde vraag. De man, die voor deze commissie als officier van Justitie of openbaar aanklager dienst doet, is (ex) rechter Samuel Seabury, weliswaar zelf van democratisch geloof, maar een man op wiens verleden niemand de kleinste aanmer king kan maken en die zijn heele leven even vurig Tammany als corruptie gehaat heeft. In den loop der maanden zijn er heel wat slachtoffers op den getuigenstoel geweest die den populairen naam van de „hot seat" kreeg of den bijnaam van den electrischen stoel in Sing Sing, commentaar overbodig! en eenigen van hen, zooals een kanton rechter, een sheriff, een paar politieagenten e.dhebben er zich niet kunnen uitredden, met het gevolg, dat hun gedrag met alle be treffende bewijsstukken en papieren overge legd werd aan hun superieuren, wie dat stuk voor stuk ook zijn mochten, en zij uit hun ambt gezet werden, soms gevolgd door een werkelijke rechtsvervolging met gevangenis straf. Terwijl de New Yorksche hoofdcom missaris van politie de agenten voor zijn re kening nam en uit den dienst zette, moest niemand minder dan gouverneur Roosevelt sheriff Farley van New York City openlijk als onbekwaam uit den dienst ontslaan. Van af den eersten dag dat Seabury zijn taak als „referee" (dus letterlijk scheids rechter) opnam en verder in den loop van dat onderzoek een ontstellend schilderij op hing van het verregaande bederf, dat heerschte bij het politiegerechtshof voor vrou wen, totdat hij eenige weken geleden New York's gemeentehoofd op diezelfde plek had zitten, waar zoovel en vóór hem zich gekromd hadden onder het onbarmhartige uitvragen, was hij dezelfde: hoffelijk, glimlachen en te gelijk zijn slachtoffer dol makend. Toen op een goeden dag bekend werd, dat Mayor Walker een dagvaardiging had ont vangen, kwam Tammany in het geweer en eischte inzage van hetgeen Seabury als be wijsmateriaal had weten te verzamelen. Na tuurlijk met het doel om de verdediging van te voren vast te stellen, maar de Hofstadter- meerderheid weigerde kort-af. Het was een groote dag voor New-York en een angstige voor Walker en zijn vrienden, toen hij op een morgen in het gebouw van de Supreme Court kwam om over een aantal dingen ophelde ring te geven. Hij heeft dat niet gedaan, waarschijnlijk niet kunnen doen, maar is er dank zij zijn redenaarstalent en gewiekste repliek ongedeerd doorheen gerold. Dat vindt het groote publiek tenminste, dat Wal ker op de handen draagt en geen kwaad van hem kan hooren. Maar een nuchter redenee- rend mensch komt tot dezelfde conclusie als Saebury, n.1. dat Walker geen enkele aan klacht ontzenuwd heeft en volgens de leer van „wie zwijgt stemt toe" schuld bekend heeft. Het rapport, dat Seabury, koel en za kelijk als altijd, naar Roosevelt heeft ge stuurd en waarin hij alle onopgehelderde punten uiteenzet aan de hand van bewijzen, dan de vier vorige keeren. Dus bouwde Lize zich luchtkippenhokken en dito duiventillen en droomde van een pauw, die met uitge- spreiden staart door den tuin ronddrentelde en van een hertje, dat zou komen eten uit haar hand. Wat zouden Fikkie en Minet het goed krijgen! Het resultaat der gezamenlijke toekomst plannen van Sjef en Lize was, dat een wo ningbureau ergens in den Gelderschen Ach terhoek de opdracht kreeg uit te zien naar een geschikte buitenplaats, ver van het stadsge woel en de drukte van zomertoerisme, waar nog echt van het ongerept buitenleven te ge nieten zou vallen. En het woningbureau slaagde wonderwel in vervulling van die wenschen en bood van Raamsdonk een tame lijk vervallen, maar goed restaureerbaar kas teeltje aan met een park en een vijver en een mooie oprijlaan en een koetshuis, die als ga rage dienen kon en een lap grond van veertig fectaren, waarop een eigen boerderij stond. Gedurende de restauratie, die. in net na jaar begonnen, in de lente geëindigd kon we zen. brachten Sjef en Lize het grootste deel van hun ongekenden en onmeetbaren vrijen tijd door met het lezen van uit het Engelsch vertaalde boeken, die zoo bij voorkeur het leven het doen en laten van den lan.'ade' be schrijven, om daaruit te leeren hoe een echt land-edelman en kasteelbezitter zich gedragen moet. De Rotterdamsche manége was getuige der enkele wanhopige pogingen van c'en ge wezen boekhouder, om de paa:denbedwin- gende Thraciërs der oudheid te evenaren. Doch. ondanks der paarden wi'-ige makheid, mislukte die opzet en rus richtte van Raams donk zijn aspiraties ietwat lager en verge noegde zich met een fonkelnieuw en welver zekerd Citroëntje aan barrelen te rijden te gen een lantaarnpaal op den Oostzedijk. waar voor de verzekering hem om zijn nog-niei- volleerdheid in het mishandelen van een vraagt dan ook in een paar kort bewoordin gen of deze James J. Walker wel geschikt is als het hoofd van <ffe gemeente New York. En het wachten is nu op het antwoord van den Gouverneur van den Staat New York. Waarvan de burgemeester prfcies beschul digd wordt? Ik zal het zoo kort mogelijk trachten te maken. Hij zou zich hebben laten betalen voor een dure reis naar Europa naar Europa door een frauduleuze maatschappij, die probeerde het monopolie van autobus- vervoer in New York tek rijgen, hetgeen niet doorging. Hij liet zich een groote som gelds betalen door een dito taxi-maatschappij. Een sindsdien verdwenen vriend en financieele raadsman had met hem samen een bankreke ning, die ruim 700.000 bedroeg, ofschoon de eerste maar 3000 en de burgemeester 25.000 salaris per jaar verdiende. Waar om deden ze dat en waar kwam dat geld vandaan? Waarom deed een groote aag- bladeigenaar hetzelfde en wendde Walker van deze rekening twee en een halve ton voor persoonlijk gebruik aan, zonder dat hij in dez.g. speculatie een eigen dollar had be legd? Waar kwam al dit geld vandaan? De antwoorden daarop waren zonder uitzonde ring vaag en tooverachtig; moet men hun verklaringen aanvaarden, dan stroomde het geld Walker en velen van zijn vrienden on gevraagd, onverantwoord en anoniem toe. Wat elk mensch wel eens in zijn stoutste droomen wenscht, zou hier werkelijkheid zijn geweest: vanzelf schatrijk worden en nog wel op een doodeerlijke manier. Helaas, be- hooren zulke verhalen in het rijk der sprook jes thuis en natuurlijk zit er maar één ding achter: oneerlijkheid. p Niet minder dan negen andere getuigen, mannen van hooge positie en uitstekenden naam, hebben later getuigenis afgelegd, dat vierkant in tegenspraak was met dat van bur gemeester Walker. Ik noem daaronder den directeur van Parken en Plantsoenen Her- rick, den wethouder van Financiën Charles Berry of zulk een algemeen als onkreukbaar bekend staand man als Charles Mitchelf, de president van de National City Bank Toen dat afgeloopen was, kwam 's burgemeesters broer, dr. William Walker, op de getuigen bank om te verklaren hoe hij in samenwer king met drie andere dokters zooveel geld had verdiend aan medische hulp voor de tien duizenden gemeente-employé's boven zijn vaste salaris, dat al ^root genoeg was. En hoe kon broeder-dokter commissie verdienen aan een contract voor bezems van de stads- straatvegers tot een bedrag van 6000? Deze en dergelijke dingen zijn aan den dag gebracht en kunnen alleen ontkend wor de door fantasten. Bovendien is het niets nieuws of bijzonders in New York nocli m Amerika, waar „bijverdiensten" een normaal iets gevonden worden. TERNEUZEN LAATSTE MOLEN ZAL WORDEN GESLOOPT. De laatste molen, die het Zeeuwsch- Vlaamsche stadje Terneuzen bezat zal aan sloopers handen worden prijsgege ven. De tegenwoordige eigenaar, de heer C. Meijer, is tot dit besluit geko men, omdat de molen reeds geruimen tijd teekenen van verval begon te ver- toonen en zoodoende een gevaar werd voor de omgeving. De molen die wel haast een eeuw oud is, was jarenlang eigendom van de bekende Zeeuwsche molenaarsfamilie van Wijck. BEVORDERING DER GENEESKUNST. Gisteren is te Zwolle de 83ste algemeene vergadering voortgezet voor de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst. In afwijking van het aanvankelijk voor nemen is de kwestie van de verhouding tus schen huisarts-kinderarts nog in de morgen vergadering behandeld, nadat de voorzitter eerst den uitslag van de hoofdbestuursver kiezing had gemeld. Tot hoofdbestuursleden zijn benoemd: met 103 stemmen dr. L. C. Kersbergen uit Haarlem, en met 196 stemmen dr. G. van Gangelen uit Den Haag. Ter ver gadering waren 51 afdeelingen vertegen woordigd. Dr. H. J. W. Droogleever For- tuyn, secretaris-penningmeester van het hoofdbestuur, zag zich voor vijf jaar op nieuw in deze functie herbenoemd. auto, slechts de helft der schade wilde ver goeden. Desondanks maakte nij zulke snelle vorderingen in het gasgtven, ren.tnen cn de- brailleeren, dat hij, alleen met Lize. en zon der verdere ongelukken, naar den Gelder schen Achterhoek kon rijden, roen de- restau ratie van zijn kasteel in de lente van bet vol gend jaar vertooid was. Het werd een heerlijke tijd. De boomen ontplooiden hun jonge groen, de lammetjes dartelden in de weide der boerderij, één hun ner sprong met een blauw zijden lint om den hals in het park rond, als voorlooper van het gedroomde jonge hertje en weigerde halsstarrig de door Lize aangeboden koek jes; de menschen in het dorp raakten spoedig op goeden voet met den nieuwen kasteelbe woner. die joviaal was en een goede klant bovendien van de neringdoenden en de pachter der boerderij kwam prompt op tijd zijn pacht betalen. Komen mijnheer en mevrouw niet zelf eens een kijkje nemen op de bouwerij? We heb ben dertig nieuwe poetjes en alle kippen heb ben kiekens. „Wat zijn dat voor vogeltjes, „poetjes"? vroeg Lize verwonderd. Dat zijn zooveel als jonge varkentjes, mevrouw, antwoordde de boer met een effen gezicht. Ohzei Lize, in gedachten haar neus dichtknijpend, omdat ze wel eens ge hoord had, dat de geur van een varkensstal nu juist niet aanlokkelijk moest zijn. Nee maar, dat gebeurt vast en zeker. Peters, meende van Raamsdonk En weet je wat? Je moest aanstaanden Zondag maar eens met je vrouw bij ons komen eten. Dan leeren we elkaar meteen wat beter kennen, wat? We zijn toch eikaars naaste buren en ik zeg maar, een goeie buur is beter dan een verre vriend. Toen de pachter en zijn vrouw den yol- V er houding huisarts-kinderarts. Ingevolge opdracht van de 80ste algemeene vergadering stelde het hoofdbestuur na over leg en in overeenstemming met het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Kin dergeneeskunde algemeene regelen voor be treffende de verhouding huisarts-specialist. BINNENSCHIPPERS IN NOOD. Zij zenden een telegram aan den minister. In een vergadering van het hoofdbestuur en den vereenigingsraad van de Nationale Schippersvereeniging te Groningen is een te legram aan den minister van Binnenland- sche Zaken gezonden, waarin gezien de omstandigheid, dat particuliere binnen schippers met steeds grooter zekerheid tot pauperisme vervallen, indien niet onmiddel lijk wordt ingegrepen zij er op aan dringen ten spoedigste maatregelen te wil len treffen tot onverwijld in het leven roe pen van een rijkssteun-regeling voor parti culiere binnenschippers, opdat in den schrijnenden nood worde voorzien en bin nenschippers voor ondergang worden be hoed. In dezelfde vergadering is besloten, tot het houden van een reeks openbare verga deringen o.a. in Amsterdam, Rotterdam, Groningen en Leeuwarden tot bespreking van de plannen der regeering. DE VLASINDUSTRIE. Op vragen van het Tweede- Kamerlid Braat: Is het den minister bekend: dat de steun aan de vlasindustrie zoodanig geregeld is, dat alleen de oogst 1932 daaronder begrepen is; dat er dit jaar zeer weinig; vlas uitgezaaid is, zoodat de werkgelegenheid niet noemens waardig hiermee verruimd wordt; dat, indien de regeering maatregelen neemt, om ook het nog onafgewerkte van vo rige vlasoogsten in die steunregeling op te nemen, de werkgelegenheid in die industrie zeer zal worden uitgebreid? Is de minister bereid, in het belang van de beteugeling der werkloosheid, alsnog maat regelen in bovengenoemden zin te nemen? Is de minister bereid mee te deelen of ook m^tregelen overwogen worden om invoer van vlas te beperken? heeft de minister van economische zaken en arbeid geantwoord: 1Volgens artikel 145ter van de Rijksbe- grooting 1932 wordt aan de vlasteelt steun verleend voor de verwerking van vlas over den oogst 1932, zoodat deze steun niet ten behoeve van de verwerking van vlas, geteeld in voorafgaande jaren, kan worden verleend. 2. De met vlas beteelde oppervlakte in dit jaar is inderdaad aanmerkelijk kleiner dan die van voorafgaande jareen. 3. Sub 1 wordt reeds vermeld, dat steun, als hierbedoeld, niet kan worden verleend voor de verwerking van vlas, geteeld in ja ren, voorafgaande aan die van 1932. Zooals echter bekend is, wordt vanwege gemeenten met behulp van de regeering werkeloosheids- steun ook verleend voor de bewerking van vlas van vorige jaren en wel tot een bedrag van 55 pet. der loonen. Het is duidelijk, dat zulks de bewerking ook van dit vlas zal be vorderen. 4. In verband met het bovenstaande moet ondergeteekende verklaren, dat voor het tref fen van maatregelen als gevraagd worden geen plaats is. 5. Gezien den zeer geringen invoer van onbewerkt vlas, welke in 1931 slechts zestien ton ter waarde van 1000 bedroeg, bestaat geen aanleiding maatregelen te overwegen om den invoer van vlas te beperken. DE GEMEENTE EELDE IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. De ambtenaren hebben over Juni nog geen salaris gekregen. Naar het N. v. h. N. verneemt, hebben de gemeente-ambtenaren (niet de onderwijzers) over de maand Juni nog geen salaris ont vangen. De burgemeester, de heer Legro, vertelde; aan het blad, dat dit samenhangt met het feit, dat de leening, die aanvankelijk met de Boerenleenbank zou worden gesloten, niet is doorgegaan, omdat men in Utrecht niet meer aan gemeenten wenschte te leenen. Er is toen een nieuw raadsbesluit gevolgd tot het aangaan van een leening, dat nog genden Zondagavond in hun tentwagentje te rugreden, in vroolijker stemming dan ze ver wacht hadden, waren ze het er hartroerend over eens, dat ze het met hun nieuwen pacht heer bijster goed getroffen hadden. En ook het bezoek op de boerderij, waarvoor Lize uit voorzorg een extra flaconnetje eau de cologne had meegenomen, verliep uiet «Heen zonder eenige moeilijkheid, maar van Raams donk begon van dat oogenblik af eerst recht te beseffen, welk een macht zijn gemkkige speculatie hem gebracht had. Hij voelde zich echt landheer, wiens wensch een bevel voor den pachter bleek te zijn die alles scheen te kunnen gedaan krijgen, wat hij maar wilde. Het was een gevoel van ongekende heerlijk heid na veertig jaren zitten op een kantoor kruk! De zomer was in het land gekomen en daar mee het onafscheidelijke vacantiegevoel. Als je veertig jaren lang naar je zomervacantie hebt zitten uitkijken, dan ontkom je daar niet aan al heb je ook alle dagen tot je vrije dis positie. En onwillekeurig dachten van Raams- dank en zijn vrouw aan hun vroegere vrien den en kennissen in Rotterdam, die niet zoo geboft hadden als zij en nog steeds moesten uitkijken naar een week vrijaf. Zouden we ze niet met z'n allen een paar dagen te logeeren kunnen vragen? op perde hij en Lize was het dadelijk met hem eens- Dus gingen de noodige brieven op de post en kwamen er evenveel opgetogen ant woorden terug. Dertig gasten konden voor het week-end der laatste week van Juli ver wacht worden. Veertien dagen van te voren zei Sjef tegen Lize: Ik zal morgen eens naar Peters gaan, dat is net een mooie morgenwandeling. Ik wou hem vragen, of hij soms voor eieren, melk en boter en wat vette haantjes kan zor gen, Hei» in sok wat aod&t* vin oaze boet- door Ged. Staten moet worden goedgekeurd Is deze goedkeuring verkregen, dan zal men trachten de leening tegen een uitgiftekoers van 98 pet. a 5 pet. zoo spoedig mogelijk te plaatsen. 1 Er kan dus nog wel eenigen tijd verloopen, voordat de salarissen van de ambtenaren kunnen worden uitbetaald, maar dit heeft niets te maken met den financieelen toestand der gemeente, die geen enkele rede tot be zorgdheid geeft, doch alle met dee tijdelijke krapte aan kasgeld. DIEVEGGEN IN DEN AMSTER- DAMSCHEN BIJENKORF. Zaterdagavond werden in de Bijenkorf tê A'dam twee meisjes er op betrapt, dat zij eenige artikelen wegnamen. De meisjes wer den aan de politie overgeleverd. Het waren twee zusjes van 16 jaar J. en M. de O. ge- heeten. De politie heeft een huiszoeking in haar woning doen plaats vinden, waarbij bleek, dat dit tweetal zich al geruimen tijd bezig hield met het plegen van diefstallen In groote winkels en warenhuizen. Een groote voorraad schoenen, kousen en mutsen, af komstig uit de Bijenkorf, de Fransche bazar en andere groote zaken werden er gevonden. De meisjes zijn in verzekerde bewaring ge steld. BRAND TE MIJDRECHT. Zondagmiddag ontstond brand op het erl van den veehouder D. V., te Mijdrecht. Drie hooibergen en eenige schuren, waarin zich een groote hoeveelheid landbouwmateriaal bevond, werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, welke ongeveer 10.000 bedraagt wordt door verzekering gedekt. OVERREDEN EN GFDOOD. Een vijfjarig kind uit Ter Heyde, dat aan het strand aldaar door een lorrie werd overreden en in zorgwekkenden toestand naar het Ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag werd vervoerd, is aan de gevolgen van dit ongeval overleden. TEGEN AUTO GEREDEN EN GEDOOD. Op den hoek van de Ferdinand Bol« straat en de Rustenburgerstraat ie Am sterdam is Zondagmiddag een wielrij der, die uit de Rustenburgerstraat kwam in volle vaart tegen een auto gereden, welke uit de richting van de Ceintuur baan kwam. De wielrijder, een man van 45 jaar, bleef bewusteloos liggen. In het Binnen gasthuis, waarheen hij vervoerd werd is hij overleden. (Verbeterde opgave). MEER STEENKOOL NAAR FRANKRIJK. Teneinde aan de tot dus ver geregeld voorkomende contingent-overtredingen een einde te maken, heeft de Fransche regeering, naar het Hbl. meldt, besloten het totale contingent voor den invoer van steenkolen van 38 te verhoogen tot 70 pet. Deze verbetering van het con tingent beteekent voor onze mijnen in Limburg een vergroote afzet met onge veer 5000 ton per maand. WEGEN NAAR DEN AFSLUITDIJK. De A. N. W. B. en de K. N. A. C. heb* ben een adres gericht tot den minister van Waterstaat naar aanleiding van het bericht dat de verkeersweg over den afsluitdijk in den loop van dit jaar, ver moedelijk in October a s gereed zal zijn en in gebruik zal worden gesteld. Nu zal, blijkens het werkplan voor de tweede vijfjarige periode van den aanleg en de verbetering van de op het Rijkswe- genplan voorkomende wegen, de aanleg en de verbetering van de aansluitende wegvakken nog zeer geruimen tijd vor deren, immers volgens dit werkplan zoude èind 1936 aan de verbinding De StolpenVan Ewycksluis nog niet zijn begonnen, de verbinding van Ewijck- sluisDe Kooy voorloopig en het weg- vak ZurigHarlingen op beperkte af metingen gereed zijn, de bestaande weg derij nocxlig? Lize bedacht zich. Wat heerlijk toch, als je den boel -'ioo maar voor het bestellen hebt. En ailes altijd even versch. Eieren zoo van de kip en melk, zooals je ze in heel Rotterdam niet kon krijgen. Als ze een uur stond, kon je den room er zoo maar afscheppen! Als je eens vroeg, of hij ook voor wat slagroom kon zorgen, meende ze. Hoeveel moet je hebben? Hm voor dertig mandat mag wel een emmer vol zijn, denk ik. Goed, ik zal het wel aan Peters vragen. Tot straks dan, vrouwtje! Welgemoed wandelde van Raamsdonk tus schen de reeds gelende korenvelden naar de boerderij. Peters was in de nabijheid van de woning op het land aan het werk. Hij lichtte zijn pet even op en kwam met groote passen dwars over het veld naar het huis geloopen, om te hooren, wat dat onverwachte bezoek te beteekenen had. Van Raamsdonk, wiens buikje door veertig iaren zittend en een klein jaar goed leven vrij omvangrijk geworden was, kwam puffend, met den hoed in de hand, het erf opgedribbeld en liet zich bla-' zend op de bank voor het hips in de schaduw neervallen. Foei, wat is het vanmorgen warm, vind je ook niet, Peters? 't Is nog geen middag, meneer en we hebben zomerdag, zei Peters wijsgeerig. Vrouw Peters kwam naar buiten met een groot glas karnemelk, zóó uit den kelder. Hè, dat doet 'n mensch goedprees van Raamsdonk. zuchtend van welbehagen. Al was hij ook reeds meermalen op de boerderij geweest zijn kennis van het boerenbedrijf was daardoor toch niet grooter geworden dan die, welke een koe pleegt te bezitten van het dubbel boekhouden, 'n Mensch is wel üqou te oud om te leeren. aêsi ti» i® w®

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9