Oiechtszaken VKiMlNTVVilliBüS MAIKIIMISSO TWEE PAUWOOGEN Geneeskundige brieven venhage, die op 29 Juni j.1. op de Laan Copes van Cattenburch met zijn motor fiets door een personenauto was aange reden en ernstig gewond. den wijsvinger door den top van den middel vinger, of wel door andere hanteering van de gebruikelijke werktuigen. Wanneer op deze wijze de arbeidsongeschiktheid werd opgeheven, kon het bezwaarlijk tot de taak van den arts gerekend worden, dit aan te toonen. Verbetering in den lichamelijken toe stand was immers niet ingetreden. De ver loren gegane vingers of vingerleden waren niet weer aangegroeid. Uit medisch oogpunt was derhalve geen verandering te vinden sedert de blijvende rente was toegekend. Hoogstens zou een ietwat dikkere eeltlaag kunnen wijzen op meer intensief gebruik der handen. Alleen een practisch onderzoek naar hetgeen de getroffene inderdaad verrichtte, ken hier uitsluitsel geven. Dat onderzoek moest geschieden in de werkplaats zelf, van zijn werkgever, van zijn mede-arbeiders enz., alles dus zaken, die minder op het terrein van den arts dan wel van den technicus liggen. De Rijksverzekeringsbank stelde uit dien hoofde bijzondere ambtenaren aan, die be last werden met dit onderzoek, aanvankelijk alleen voor betrekkelijk kleine letsels, zooais de genoemde vingerverwondingen, waarbij anatomisch geenerlei verandering meer te wachten was. Langzamerhand breidden zich echter de bemoeiing van deze ambtenaren meer uit. Menigmaal konden zij naast het medisch oordeel over het lichamelijk letsel belangrijke adviezen geven omtrent het ge bruik, dat van het verminkte lichaamsdeel nog gemaakt kon worden en de bezigheden in een -of ander beroep, waartoe dat li chaamsdeel nog in staat was of geschikt ge maakt kon worden. Zoodoende werd het vraagstuk der reactiveering steeds nauwer met dat der rentetoeschatting verbonden. Sedert tal van jaren wordt dan ook bij de vaststelling van een blijvende rente zoowel het advies van den arts als dat van den specialen agent ingewonnen. (De officieele titel van deze technische ambtenaren is: agent in specialen dienst der Rijksverzekerings bank). Ool$ in Duitschland wordt met de aanpas sing rekening gehouden, evenwel op andere wijze dan bij ons. Daar wordt bij de rente toeschatting het percentage soms verlaagd op grond van de te verwachten aanpassing. Hier te lande wordt met de aanpassing geen rekening gehouden alvorens deze duidelijk is aangetoond. Van welke beteekenis de aan passing kan zijn, heb ik voor een paar jaar reeds in een geneeskundigen brief naar aan leiding van de tentoonstelling van „Arbeid van onvolwaardigen" (A. V. O.) met voor beelden toegelicht. Sedert een tiental jaren staat de wet aan het bestuur der bank toe. om aan wegens een ongeval minderwaardigen voor rekening der bank opleiding te geven in een ander be roep. Dit gebeurt, wanneer de verminking voor het eigen beroep ongeschiktheid heeft veroorzaakt, doch een ander beroep te vinden is, waarvoor die verminking minder of niet hinderlijk belooft te zijn. Het spreekt van zelf, dat voor het welslagen van dergelijke opleiding de naarstige medewerking van den getroffene noodig is. En dan de ervaring heeft het bewezen zijn inderdaad merk waardige uitkomsten mogelijk. Maar daar staan ook groote teleurstellingen tegenover. Gebrek aan de noodige energie, angst voor renteverlaging ziin dan in de meeste gevallen de belangrijkste factoren. KORTE BERICHTEN. Maandagavond is na een kortston dige ziekte in het Mariapaviljoen te Amsterdam op 86-jarigen leeftijd over leden, de heer A. P. F. Van Oost, oud hoofdinspecteur van politie te Amster dam. De heer Van Oost was chef van het voerwezen (thans bereden politie). Hij was een zeer bekende figuur in de hoofdstad. Uit het water van het Westerdok te Amsterdam is opgehaald het lijkje van een 4-jarig meisje, gewoond hebbende aan boord van een tjalk. Maandagavond is het tweejarig dochtertje van A. de Ruiter te Bergam bacht in een sloot bij de ouderlijke wo ning verdronken. van de oode gerenommeerde Europeesche Vrachtwagenfabriek INV 11 ENCimirS AUTOMOWBXANOa 1 DIN HAAG AMSTKDAM KIOOflBUHO reid zullen worden bevonden hunne vacantie te onderbreken om mede te kunnen werken aan een zoo dringend noodig oeconomisch herstel. In dezen tijd van crisiswetgeving kan door opschorting van de wet een door haar invoe ring ontstane crisis, worden opgeheven. Met velen zou zij het betreuren wanneer hiermede noodeloos langer zou worden ge wacht en daardoor steeds ingrijpender en voor menigeen onherstelbaar onheil zou ont staan. Zij is ervan overtuigd, dat een als door haar aan uwe excel'cntie voorgestelde be slissing door het grootste deel der Neder- landsche bevolking zal worden toegejuigd en gewaardeerd Zij verzoekt uwe excellentie beleefd, haar uwe goedgunstige beschikking met het oog op het dringend karakter, ten spoedigste te willen mededeelen. Schadeloosstelling volgens de Ongevallenwet. II Het herstel van een door een ongeval ont staan letsel gaat evenmin als van een ziekte, in eens. Er is tijd voor noodig en nadat ana tomisch van genezing kan gesproken wor den, volgt dan nog het tijdvak der reconva lescentie en het kan nog vrij lang duren voor dat de oorspronkelijke "bekwaamheid tot den arbeid teruggekeerd is. Wij vinden hier weer allerlei overgangen. Soms behoeft het werk in het geheel niet gestoord te worden. Een lichte verwonding van de huid op een plaats, welke bij het werk niet noodig is, kan zeer goed geneeskundige hulp vereischen zonder dat het werk wordt neergelegd. Het andere uiterste wordt gevormd door de zware ver wondingen, beenbreuk, groote wonden met verscheuring van spieren, bloedvaten en ze nuwen en dergelijke, waarvan een ieder be grijpt, dat iemand met zulk een letsel onmo gelijk lot eenigen arbeid in staat is. Tusschen die beide uitersten liggen alle mogelijke over gangen. Det wet bepaalt dat de geschiktheid om te werken beoordeeld moet worden naar het geen de getroffene kan doen in het werk, dai hij gewoon is te verrichten en waarvoor hij bekwaam is. Daarbij moet rekening gehou den worden met de gelegenheid om in zijn woonplaats» of in de naaste omgeving voor hem passend werk te vinden. Wij komen hier in de nabijheid van de werkloosheid uit an deren hoofde. En hoewel het overduidelijk is, dat het nimmer in de bedoeling van den wet gever heeft gelegen en ook de jurispruden tie in dit opzicht geen twijfel overlaat, kan het geen verwondering wekken, dat in dit opzicht toch menigmaal moeilijkheden ont staan en getracht wordt, deze bepaling als een soort werkloosheidsverzekering te laten werken. De bovenstaande wetsbepalingen maken een individueele beoordeeling noodzakelijk, in tegenstelling met vele particuliere verze keringsmaatschappijen, die in hun polissen voor bepaalde verminkingen een vast percen tage vaststellen, bijv. voor twee beenen 100 pet., voor een been 50 pet. enz. Voor de wet telijk verzekerden moet in elk geval afzon derlijk met alle mogelijke factoren rekening gehouden worden. Zoo wordt een beenletsel voor een grondwerker veel zwaarder geschat dan voor een kantoorklerk of boekhouder, in vele gevallen levert voor een ongeschoolde arbeider het verlies van een vingertop der linkerhand geen de minste ongeschiktheid voor zijn arbeid op, terwijl een fijnwerker als een violist door zulk een letsel zeer belang rijk geschaad wordt. Vooral de handverwon dingen worden zeer verschillend beoordeeld naar den aard van het werk, dat gewoonlijk verricht meet worden. De wi .-ver heeft gewild, dat een deel van het risico voor rekening van den werknemer bleef. Bij volledige invaliditeit wordt daarom 70 pCt. van het loon uitgekeerd (Voor de Ziektewet is 80 pCt. vastgespeld en hei is niet onmogelijk, dat in overeenstemming daarmee ock voor de Ongevallenwet 80 pCt. zal wor den bepaald). Keert de arbeidsgeschWneid terug, dan wordt minder uitgekeerd. Er moet dan uitgemaakt worden, welk gedeelte van zijn gewonen arbeid de get.offene Van ve: richten. Naar dien graad wordt oar. de uit- keering berekend. Is hij voor de helft - schikt, dan ontvangt hij dus 15 pCt ian zijn loon, is hij voor 1/5 gesch'kt, dan 14 pCt enz. De bepaling van de gedeeltelijke arbeids geschiktheid is wel de moeilijkste taak, waar voor de ambtenaren der Rijksverzekerings bank geplaatst worden. De wet onderscheidt voorloopige en blijvende invaliditeit. De eer ste kan, zoo noodig, elk oogenblik gewijzigd worden. Is eenmaal een blijvende rente toe gekend, dan wordt dit anders. Dan is een soort rechtstoestand voor den getroffene ge schapen, waarvan alleen dan wijziging mo gelijk is, wanneer een werkelijke verandering ii. den toestand is ingetreden. Als wijziging wordt ook beschouwd het verkrijgen van aanpassing, waarover later meer. Na de toe kenning der blijvende rente is alzoo geen vrije schatting meer mogelijk, doch moet men uit sluitend afgaan op de vergelijking tusschen den toestand op het oogenblik der toeken ning en den toestand volgens een latere on derzoeking. Hieruit blijkt, hoe noodzakelijk het is, dat de toestand bij toekenning der blij vende rente nauwkeurig omschreven en vast gelegd wordt. Het is immers zeer waar schijnlijk, dat het latere onderzoek door een ander persoon zal geschieden dan die den eersten keer onderzocht. Het onderzoek geschiedt uit den aard der zaak door een arts. Aanvankelijk achtte men dezen uitsluitend bevoegd tot oordeelen in zake arbeidsongeschiktheid. Deze meening werd het eerst aan het wankelen gebracht door betere kennis omtrent aanpassing. On der aanpassing verstaat men het zich ge wennen aan den gewonen arbeid onder ge wijzigde omstandigheden. Bij verlies van vingers of deelen van vingers zag men dat na soms betrekkelijk korten tijd de vroegere ar beidsgeschiktheid volkomen terugkeerde. Dit is mogelijk door de verloren gegane deelen voor het vroegere gebruik door anderen te vervangen, bijv. bij verlies van den top van HET CONGRES VAN DEN NEDERL. BOND VAN PERSONEEL IN OVERHEIDSDIENST. Fusie tusschen de C.N.A.B. en den Nederl. Bond van personeel in over heidsdienst. In het gisteren te Arnhem voortge zette congres van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst i» met overgroote meerderheid van stemmen in principe besloten om over ite gaan tot fusie met den (C)entralen l(N)ederlandschen (A)mbtenaars (B)ond in verband met het feit, dat de belangen ■van beide organisaties vrijwel parallel loopen. De zetel van den bond zal van Am sterdam naar Den Haag overgeplaatst worden, waar gemakkelijker contact met de departementen en regeeringsin- stanties kan worden verkregen. Teza men met den C.N.A B. zal aldaar een gebouw gesticht worden, waarin de be sturen zullen zetelen. Een fusie-com missie zal ontwerp-statuten en huishou delijke reglementen ontwerpen welke aan het congres in 1934 zullen worden voorgelegd. In verband met deze zetelverplaatsing naar Den Haag zal dus de voorzitter van den Bond van Overheidspersoneel, de heer F. van Meurs, die tevens lid van den Amsterdamschen gemeenteraad is, binnenkort dit raadlidmaatschap moe ten neerleggen De Nederlandsche Bond van Personeel in Overheidsdienst telt 18 000 leden en de C.N.A.B. 13.000. NOTARIS M1CHEELS DIENT EEN AANKLACHT IN. Tegen den subst..officier van Justi tie te Amsterdam. Naar de Tel. verneemt heeft mr. L. G. Micheels, notaris te Amsterdam, bij de politie een aanklacht wegens beleediging ingediend tegea mr. A. A. L. F. van Dulleman, substi tuut-officier van justitie te Amsterdam. Vol gens de aanklacht zou de beleediging hebben plaats gevonden ter openbare terechtzitting van de Amsterdamsche rechtbank op 20 Juni jl., tijdens welke mr. Van Dulleman zou heb ben gezegd, dat notaris Micheels valsche ambtseedige verklaringen heeft afgelegd en een verklaring heeft gelegaliseerd van een be diende van een inmiddels gefailleerden en naar het buitenland uitgeweken bankier, we tend of althans begrijpend, dat die verkla ring opzettelijk in strijd met de waarheid door den bediende was onderteekend. Voorts zou de substituut-officier van justitie volgens notaris Micheels in de bedoelde terechtzitting hebben gezegd, dat de bediende slechts tus- schenpersoon was, terwijl de bankier en voor al notaris Micheels de eigenlijke daders wa ren van de vervalsching der stukken. Ook zou mr. Van Dulleman hebben gezegd het te be treuren, dat hij notaris Micheels niet mede met den bediende in de verdachtenbank had kunnen brengen, doordat de notaris door al lerlei rechtsmiddelen steeds uitstel van zijn zaak had weten te verkrijgen. Notaris Micbeels acht zich door deze woor den van den substituut-officier in zijn eer en goeden naam gekrenkt te meer daar hij het ambt van notaris bekleedt en het beroep van advocaat uitoefent, waardoor hij in nauwe relatie staat met het publiek en op het publiek is aangewezen. ,,'t Verrukt den mensch, als hij in bloemhof en in weien Het heir der vlindertjes ziet vliegen door elkaar, Door zonnelicht bestraald, de vlugge wiekjes spreien, Daar zich bedachtzaam hoedt op 't naderen van het gevaar". Zoo is het! Waar we de mooie vlinders zien fladderen van plant tot plant, daar ge voelen we veel voor de natuursieraden. Maar, wanneer we dan zien, dat ze bij elke aanra king der planten een of meer eieren leggen, waaruit zooveel vernielende knagertjes ko men, dan gaat de liefde voor het vlinderheir wel wat bekoelen; dan zijn we weer verplicht te spreken van „mooi, maar nadeelig", en te wijzen op middelen, die tot bestrijding kun nen dienen. Groot, zeer groot is het aantal vlinders, dat over de wereld bekend is. Niet minder dan 15.000 soorten heeft men reeds geklassi- ficeerd, en nog wachten er ongeveer 5000 op nadere kennismaking van de onderzoekers. Honderden soorten er van komen ook in ons land voor, zoodat we ze niet allen kunnen leeren kennen, doch de meeste rupsen er van kunnen als beslist schadelijk aangemerkt worden. Linnaeus verdeelde de vlinders in dag-, avond en nachtvlinders, alzoo naar den tijd, waarop ze rondvliegen. Verschillende stelsels zijn later wel door anderen gegeven, doch genoemde namen zijn ook behouden gebleven, zij het dan ook, dat met avondvlinders de Sphinxen bedoeld worden, en men ze alle re kent tot de Groote Vlinders (Macrolopido- phera) terwijl de Lichtzoeksrs, Bladrollers, Motten en Vedermotten de afdeeüng der kleine Vlinders (Microlopidophera) vormen. Dat de vlinders reeds lang de bijzondere belangstelling der menschen mochten onder vinden, blijkt wel daaruit, dat oudtijds de vlinder het zinnebeeld der onsterfelijkheid was. Psyche (de geest), het onsterfelijke be ginsel, vindt men dan ook voorgesteld met vlindervleugels. Voor heden wenschen wij aandacht te ves tigen op twee vlinders, die bij een oppervlak kige kennismaking veel overeenkomst met el kander hebben, en die toch zeer veel verschil len te zien geven. Beiden heeten ze pauw- oogen, de eene is een dagvlinder, waarom hij dagpauwoog, de andere is een nachtvlinder, waarom hij nachtpauwoog heet. De dagpauwoog (Vanessa Jo) is een voor werp uit de familie der Nymphalidae en komt veelvuldig bij ons voor. In rust merkt men zoo'n vlinder niet zoo spoedig op, daar de dagvlinders bij hun zitten de vleugels ge woonlijk naar elkander toeslaan, terwijl de binnenkant der vleugels een bedekkende kleur heeft. Doch wanneer de zon schijnt, klapt de ze vanessa gaarne met de vleugels op en neer, en de mooie oogen van de voor- en achtervleugels vertoonen zich dan heel mooi in het fraaie bruinrood dier vleugels. De BRANDEN, Brand in winkelhuis en café. Maandagnacht is te Velerveen door onbekende oorzaak het winkelhuis met café van den heer de Groot afgebrand. Er kon weinig gered worden. Alles is verzekerd. Arbeidershuis afgebrand. Gistermiddag is te Noord-Berghui zen bij Oldenzaal afgebrand een woon huis van den fabrieksarbeider G. Oude Hampsink. Huis en inboedel werden een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. ZICH ZELF VERRADEN. De nachtportier van de werf P. Smit Jr. aan den Kreekweg te Rotterdam zegt de Tel. zag in den afgeloopen nacht tot zijn verba zing plotseling het geheele terrein illuminee- ren. Wat was geschied? Een inbreker, die zich door verbreking van een ruit, toegang ver schaft had to' de woning van de wed. Van W. ge'egen op het terrein, wilde in de keuken licht maken en draaideaan den schake laar, die het licht op het terrein ontsteekt. Door de plotselinge illuminatie attent op het ongewone van den toestand werd tevens de politie gewaarschuwd. Men vond nu de in gedrukte ruit en in het gras tegenover de wo ning, waar ingebroken was, eenige kleeding- stukken. De politie stelde zich verdekt op en zag weldra den eigenaar der kleedingstukken opdagen. Voorloopig is hij aan het bureau Nassaukade in arrest gesteld. BEELDTELEGRAM DIENST NED- DUITSCHLAND. Binnenkort geopend. Binnenkort zal, naar de Tel. verneemt, de beeldtelegramdienst worden geopend tus schen Duitschland en Nederland. Evenzoo tusschen Duitschland en Frankrijk, terwijl proefnemingen plaats vinden met Moscou, de Vaticaanstad en Bangkok. Aangezien de beste dient voor den beeld telegraafdienst de pers is, is de overseining dier telegrammen in het verkeer tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten van Amerika als „collect-phototelegrams'' moge lijk gemaakt. De overseiningskosten wor den dan van den geadresseerde en niet van den afzendenden correspondent geïnd. DIEFSTAL? De 32-jarige meubelmaker A. K., wonende te Hilversum, stond voor de vacantiekamer der rechtbank te Amsterdam terecht, ver dacht van diefstal. In zijn kosthuis aan de Egelantierstraat zou hij zich verschillende malen ten nadeele van zijn huisgenoote, een Duitsche dienstbo de, geld hebben toegeëigend. Herhaaldelijk miste zij geld, op zekeren dag vond zij haar kastje opengebroken, drie biljetten van 10 bleken verdwenen te zijn. De kast bleek met een beitel te zijn open gebroken. Het werktuig werd teruggevonden in een schuurtje bij de woning. Op de kast werd een handafdruk gevonden, welke een zeer groot aantal punten van overeenkomst met verd.'s hand toonde. De man bleef hardnekkig ontkennen, hij was wel eens in het kamertje van de dienst bode geweest, doch slechts om een fleschje VERKEERSONGEVALLEN. Motorrijder aan de gevolgen van een aanrijding overleden. In het Diaconessenhuis Bronovo in Den Haag is over'eden de 19-jarige L J A. S., van de Zuiderparklaan te 's-Gra-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7