DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN sss'iïrsi, hii Wasscherij Stoomerij Ververij S. KROM. Hit hei Jktdement fimdiikschOwczidit fBuitentand Hiermede maken onze ge- achte clientèle er nogmaals op attentdat ons bedrijf onge stoord doorgaat. No. 158 Donderdag 7 Juli 1932 134e Jaargang Telef. 1523. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. i^osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTÏEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen De Eerste Kamer heeft gister groote op ruiming gehouden en diverse wetsontwerpjes binnen enkele minuten aangenomen. Daarna draaide het parlementaire rader werk weer langzamer, omdat er een belang rijk vraagstuk aan de orde kwam, namelijk het wetsontwerp tot regeling van den in voer van versch of gekoeld rund- en kalfs- vleesch en van bevroren rund- en kalfs- vleesch. De heer Koster (v.b.) meende, dat de oor zaak der prijsdaling een andere was dan de groote invoer en onze eigen veestapel daarop van invloed is geweest. Er was een verminde ring in het gebruik van rundvleesch en een veel te groot aanbod van varkensvleesch. De invoer uit Denemarken veroorzaakte niet de prijsdaling, want die is doorgegaan ook na de contingenteering. Door de regeerings- maatregelen heeft men in Denemarken stem ming tegen ons land gemaakt, waarvan an dere handelaren thans den terugslag onder vinden. Spr. bepleitte een ruime toepassing en stelde den minister verschillende vragen. De heer Van Lanschot (r.k.) meende, dat de Kamer niet in staat is vele bijzonderhe den te beoordeelen. Spr. achtte onze verhou ding tot de Oslo-staten van groot belang. Contingenteering beteekent een vermeerde ring van werkgelegenheid en spr. meende, .dat de regcering op den goeden weg is. De 'tijd zal leeren of men met de contingentee- ringen het beoogde doel bereikt. Spr. becri- tiseerde het amendement-Oud, door de Twee de Kamer aangenomen, dat de koninklijke besluiten tot contingenteering dadelijk door een wetsontwerp moeten worden gevolgd. De heer Westerdijk (v.d.) achtte een nieu we prijsdaling mogelijk wanneer de contin genteering achterwege was gebleven. Spr. hoopte, dat de plattelandsbevolking zich nog juist staande zal kunnen houden. De heer Wibaut (s.d.a.p.) zou zou spoedig mogelijk van de contingenteeringen bevrijd willen worden. Door contingenteeringen worden de eco nomische tegenstellingen steeds meer op de spits gedreven. Minister Verschuur zeide allereerst het oog op de binnenlandsche toestanden te moeten houden en bij de contingenteerings- bevoegdheden de uiterste beperking in acht tp nemen. Van Deensche zijde heeft men on voldoende begrip getoond van de moeilijkhe den waarvoor wij gesteld waren. Men heeft in Denemarken rekening te houden met een beperkten deviezenvoorraad. Het is te hopen, dat het percentage voor Denemarken spoe dig hooger zal kunnen worden. De prijsda ling kan geremd worden door stopzetting van den Deenschen invoer. Ook de Scandina vische rijken zijn onafhankelijk van wat En geland zal doen. De klachten der importeurs houden ten deele aan, maar die welke de kunstmestindistric betreft, zijn thans ver dwenen. Het wetsontwerp werd daarna z.h.st. aan genomen met aanteekening, dat de s.d.a.p. geacht wil worden te hebben tegen gestemd. Het wetsontwerp tot instelling van een economischen raad lokte nog eenige discussie uit, o.a. van den heer Westerdijk (v.b.), die op de instandhouding aandrong van de land- nouw-cnsis-commissie-Lovink, daar de land- £fnWLe!ji.ander8 slecht zal afkomen, als er j ,ouw ku ndige naast veertien verte zijn 0'^erj van bande' en industrie zal de^Dheff,rn?eld€r!Pan (vb) bepfe'tte thans consulair» a ?- zg n- economische en a D^ zeidp h-en de heer Wibaut M- vppÏ »nth» Zljn Pai"tijgenooten zonder mairda^me ZOuden voorstemmen, moet benoemen^- t.r voora' deskundigen belang in het n'n^t alêemeen economisch nomischen Raad kunn»? cgenoyer den Eco- EEN NIEUW FIGUUR~iN~np NAT.-SOC. PARTIJ. Gregor Strasser, de stuwende kracht der nazi's. Wie en wat Strasser is. —o De geweldige politieke partij der Nati- onaal-socialisten in Duitschland heeft den laatsten tijd voortdurend van zich laten spreken en het is op het oogenblik geheel on- noodig, om nog eens weer te herinneren aan de groote successen, die deze partij in de laatste twee jaren geboekt heeft. Wij willen het vandaag dan ook niet direct hebben over de Nazi's zelf, maar wel over oen der groote leiders, die meer en meer de eigenlijke stuwende kracht der partij is ge worden: Gregor Strasser. Deze Gregor Strasser geldt bij de ingewij den volgens het Hbld. als de eigenlijke ac tieve kracht van het nationaal-socialisme en men voorspelt hem een belangrijke politieke toekomst. Bij de reorganisatie van Hitler's partij, na de Pruisische Landdagverkiezin gen, heeft Adolf Hitier dezen Gregor Stras ser als het centrale punt aangewezen, aan wien alles wat de partij betreft, moet worden voorgelegd. Deze groote macht, aan Strasser gegeven, wordt in Duitschland als een aan wijzing beschouwd, dat de partij de richting van een dictatuur uitgaat. o Het uiterlijk van deze centrale figuur der nationaal-socialisten is imponeerencC Hij is lang en breed, draagt het hoofd opgeheven, met den kin vooruit. Felle oogen en samen geknepen lippen geven aan zijn gezicht iets uitdagends en agressiefs. Den 31sten Mei 1.1. is hij veertig jaar ge worden Van beroep is hij.... apotheker. In den oorlog diende hij als vrijwilliger. Na het sluiten van den vrede vestigde hij zich in Landshut in Beieren, waar hij zich aansloot bij een vereeniging van nationaal gezinden soldaten. Begin Februari 1921 hoorde hij Hitier op een vergadering spreken. Na afloop der ver gadering sloot hij zich bij de nat. soc. partij aan en richtte in Landshut een afdeeling op. In November 1923, toen Hitier en Luden- dorff zich in München van het bewind wil den meester maken, was Strasser aan hun zijde. Hij verdedigde de Wittelsbacher Brücke, werd gevangen genomen en in het tuchthuis van Landberg opgesloten, waarin hij tot April 1924 bleef. Daar Hitier toen nog niet in vrijheid was gesteld, moest de nat. soc. partij door anderen geleid worden en met Ludendorff en Grafe nam Strasser de voorloopige leiding op zich. Na Hitiers in vrijheidstelling werd hij met de technische leiding der Hitler-organisatie belast. Achter de schermen heeft hij bergen organisatorisch werk verzet, daarnaast honderden malen in het openbaar gesproken. .Onlangs heeft Strasser door de radio een schets gegeven van de Staatsidee van het nat. socialisme. Daarin heeft hij erop gewezen, dat de nat.-soc. beweging een „socialistische" bewe ging is, maar geen socialisme in den zin van het Marxisme. „Socialisme is", heeft Strasser eens in een rijksdagrede gezegd, „geest van gemeenschap vereenigd met tot stand bren gen. Socialisme is de oude Keulsche dom, de muur van een rijksstad, het oude officiers dorps". En hoever zijn beweging afstaat van „vrijheid, gelijkheid en boederschap", blijkt uit een andere uitlating van hem: „het nat.- socialisme is de antithese der Fransche revo lutie". Strasser is voorstander van den arbeids plicht. Het werk, dat in het vrije economische leven wordt gedaan, moet, zegt hij, volgens contract betaald worden, al het overige werk moet als verplichtte arbeid worden gedaan Een der voornaamste punten op zijn econo misch programma is verlaging van den rentevoet. Evenals van Hitier hebben ook van Stras ser allerlei uitlatingen spreekwoordelijke be kendheid gekregen. Sommigen daarvan zijn volkomen in overeenstemming met zijn dicta toriale neigingen: „Men moet ons niet gaan waarschuwen voor ben mogelijken burgeroor log of trachten een beroep op ons medelijden te doen. Met ons heeft ook niemand medelij den gehad". „Wij zullen hard zijn. Het zal niet mee vallen al dien vuilen boel van dertien jaar op te ruimen. Wie niet vóór ons is, zal krijgen, wat hem toekomt". DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De eindstrijd aan den gang. De eindstrijd der conferentie te Lausanne, aldus noemt de correspondent van het Hbld. het, is nu aan den gang. De bespreking tus- schen de geallieerden over hun onderlinge oorlogsschulden is spoedig geëindigd, door dat Engeland verklaarde allen op gelijken voet te zullen behandelen. Daarop publi ceerden de Italianen een communiqué waarin zij verklaarden, volkomen tevreden te zijn gestéld door deze Engelsche opvatting. In den loop van gistermiddag zijn de deskun digen van de zes uitnoodigende mogendheden nog eens bijeen gekomen en daarop is de be slissende beraadslaging tusschen de leiders van de zes delegaties begonnen. Het gaat na tuurlijk niet gemakkelijk. Juist op het einde staat men scheip tegenover elkaar en pro beert iedereen zoolang mogelijk zijn stand punt te handhaven. Om acht uur is de ver gadering afgebroken, maar om halftien gister avond werd zij weer voortgezet. Verzet bij Herriot. De onderhandelingen zijn buitengewoon moeilijk verloopen en het is tot ernstigen strijd gekomen. De besprekingen der laatste uren zijn bijna uitsluitend gevoerd door Mac- Donald, Herriot en von Papen. In de neven- vertrekken vonden terzelfder tijd besprekin gen plaats der financieele experts. MacDonald heeft er voortdurend op gewezen dat een mis lukken der conferentie onvermijdelijk tot een algemeene catastrophe zou leiden. Herriot blijft evenwel op zijn standpunt staan. Herriot heeft direct na zijn terugkeer van het onderhoud met MacDonald in hotel Beau Rivage tegenover de Fransche journalisten eenige korte verklaringen afgelegd, waarin hij er op wees dat alles volkomen in het duister is. Hij heeft de jxüitieke eischen der Duitsche delegatie inzake erkenning der ge lijkberechtiging op het gebied der wapening en schrapping van de schuld paragraaf in het Verdrag van Versailles van de hand ge wezen. De toestand noemde hij buitengewoon ernstig en moeilijk. Betreffende de kwestie van de hoogte va", de Duitsche slotbetaling heeft Herriot geen enkele mededeeling gedaan. In conferentiekringen is men het er over -eens dat de tegenstellingen bij de hedenmid dag gehouden zitting duidelijk naar voren zijn gekomen. De opwinding in alle internationale krin gen is hedenovond zeer groot. Er bestaat nog steeds hoop dat het MacDonald door zijn buitengewoon moedig en energiek ingrijpen zal gelukken de crisis te boven te komen. Nachtzitting van de vertegen woordigers der 6 mogendheden. Gisteravond om 8 uur onderbroken onder handelingen zijn om 21 uur 30 weer hervat. Onder voorzitterschap van MacDonald kwa men de leiders der delegaties der 6 hitnoodi- gende mogendhelen in hotel Beau Rivage bij een, aan welke zitting ditmaal, behalve de rijkskanselier ook staatssecretaris van Bulow en Ministerialdirektor Gaus deelnamen. Naar verluidt zou men zich aan Fransche zijde tot dusverre bereid hebben verklaard af te zien van den eisch van 4 milliard Mark, ingeval de Duitsche regeering haar tot dus verre ingenomen houding ten opzichte van de politieke problemen opgeeft. In de kwestie van de schrapping van deel 8 van het verdrag van Versailles zou een Fransch bemiddelings voorstel in behandeling komen, het is echter door den rijkskanselier als onaanvaardbaar afgewezen. Er wordt thans gepoogd toch nog een formuleering te vinden, die een mogelijk heid tot overeenstemming biedt. Van a'le kanten wordt er op gewezen, dat de rijkskan selier in de besprekingen van heden niet heeft toegegeven en het Duitsshe standpunt hand haaft. In toonaangevende Engelsche kringen bestond1 nog steeds hoop, dat nog gister nacht een overeenstemming zou worden be reikt. De onderhandelingen weer onderbroken. De officieele zitting der zes uitnoodigende mogendheden, die kort na 21.30 begonnen was, werd reeds even voor 23 uur. gesloten Herriot, die als eerste de zittingszaal verliet, verklaarde op de vraag, of de onderhandelin gen zouden worden voortgezet: „Misschien" en weigerde verder commentaar. Kort daarop verliet von Papen, begeleid door den Belgi schen premier de zaal. Voorloopig zijn geen mededeelingen gedaan. Verdaagd tot heden In de zitting van gisteravond is geen be slissing gevallen. Herriot heeft slechts ver klaard, dat hij de verschillende voorstellen en fcrmuleeringen zou bestudeeren. Vandaag zullen de onderhandelingen wor den voortgezet. Het is echter nog niet be kend op welk uur en onder welken vorm. Tijdens de zitting van gisteravond vertoon den zich bij MacDonald zoowel als bij de andere teekenen van groote uitputting. In verband hiermede heeft men dan ook de zit ting onderbroken en zonder vaststelling van uur tot vandaag verdaagd. DE ZAAK BARNEY. Voordat mevrouw Barney, de beklaagde van den moord op haar minnaar Stephen, ge roepen werd om haar getuigenis af te leg gen, waren, naar de N. R. Crt. meldt, de po litieambtenaren, die het onderzoek naar de noodlottige gebeurtenis op de flat in William Mews hadden ingesteld en de deskundigen gehoord. Sir Bernard Spilsbury, de bekende patholoog-anatoom, zette uitvoerig uiteen, dat blijkens zijn onderzoek van zelfmoord geen sprake kon zijn. De revolver was niet tegen het lichaam aangedrukt, naar uit de kleeren van het slachtoffer bleek. Noch op zijn handen of op zijn mouwen waren teeke nen, dat hij zelf de revolver had afgevuurd en gezien de plaats van de verwonding en het feit, dat de kogel horizontaal door de kleeren heen was gegaan, maakte het vrijwel on mogelijk, dat de revolver door den overledene zelf zou zijn afgevuurd. Een wapendeskundige zei, dat de revolver naar zijn meening ongeveer 7 V, c.M. van de jas van het slachtoffer of moest zijn ge weest toen het doodelijke .schot afging. Merk waardig was, dat bij het onderzoek de eerste kamer van de revolver ontladen was, de tweede geladen, de derde weer ontladen, de vierde en vijfde geladen. De revolver is zoo geconstrueerd, dat men, bij het afhalen van den trekker eerst de loop laadt en dan door moet trekken om het schot te laten afgaan. Trekt men niet door, doch laat men den haan teruggaan, dan komt als men weer trekt de volgende kogel in den loop. Ook kan men door met de hand den cylinder om te draaien een volgenden kogel voor den loop brengen. Uit het kruisverhoor van den verdediger van mevrouw Barney bleek, dat, gezien deze constructie van de revolver en het feit, dat de tweede kamer geladen, de derde ontladen was, de verklaring, die mevrouw Barney var. de gebeurtenis in den noodlottigen nacht geeft, zeer aannemelijk, althans niet onwaar schijnlijk is. Ook uit het feit, dat op de re volver zeer verwarde vingerafdrukken zijn gevonden, valt af te leiden, dat er om het be zit van het wapen geworsteld is. Een andere deskundige had met een handschoen aan een revolver als de onderhavige afgevuurd, de sporen van kruitdamp waren op den hand schoen duidelijk merkbaar. De eerste deskun dige meende met Sir Bernard Spilsbury dat het slachtoffer niet zelf den haan kon hebben overgehaald. Van belang was ook een verklaring van den gevangenisdokter, dat mevrouw Barney kneuzingen van recenten datum vertoond had, die ontstaan konden zijn bij een worste ling om een revolver. De dokter had in zijn (schriftelijke) verklaring ook te kennen ge geven, dat uit niets gebleken was, dat me vrouw Barney ooit gewend zou zijn geweest aan verdoovende middelen. Tijdens het verhoor -van Sir Bernard Spils bury, die de kleeren toonde van Stephen, waar de kogel doorheen was gegaan, barstte mevrouw Barney in tranen uit. Inzake haar eigen verklaring valt nog te vermelden, dat zij zeide zich niet te kunnen herinneren wie bij de worsteling, toen het schot afging, de revolver in handen had gehad. Na het verhoor van mevrouw Barney zette Sir Percival Clarke voor de jury de zaak na mens de vervolging uiteen, waarbij hij te ken nen gaf, dat de getuigenverklaringen alle redenen gaven voor de veronderstelling, dat de klacht tegen haar juist was. Mevrouw Barney vrijgesproken Mevrouw Barney, beklaagd van moord op haar minnaar Stephen, is vrijgesproken. Reuter geeft van deze vrijspraak de volgende dramatische schets: Met een totaal vertrokken gezicht, waaruit alle bloed geweken was, heeft mevrouw Bar ney. die zich krampachtig aan de randen van de beklaagdenbank vasthield, zonder dat klaarblijkelijk een woord tot haar doordrong, de uitspraak van vrijspraak aangehoord, die de jury-leden na twee uur beraadslagens met eenparige stem hebben uitgesproken. Toen de uitspraak bekend werd gemaakt, werd een kreet van smart gehoord en Lady Mullens, de moeder van mevrouw Barney, stortte met een zwaren slag, bezwijmd ter aarde. De hulp 'van een medicus moest ingeroepen worden om haar bij te staan. De rechter deelde vervolgens de vrijspraak mede, maar mevrouw Barney, hoewel zij haar oogen strak op hem gericht had. had geen besef van wat er rond haar voorviel. Geen geluid ont snapte haar lippen. Ten slotte zakte zij be wusteloos ineen en droeg men haar weg. Het nieuws van de vrijspraak ging van mond tot mond naar de menigte van dui zenden, die voor de rechtzaal de uitspraak stond af te wachten. Ondanks den specialen ordedienst kon de politie een oogenblik de menigte niet meer meester blijven. De men- schen juichten de uitspraak levendig toe en brachten een ovatie aan de voornaamste ge tuigen in dit geruchtmakende proces toen zij naar buiten kwamen. Later werd mevrouw Barney per auto naar haar ouders gebracht. HERRIOT, DE GEMARTELDE. Een „hondenbestaan". Een geestige Film van Clément Vautel, in het „Journal", waarvan het Hbld. het vol gende ontleent: Herriot brengt zijn nachten in den trein door: ParijsLausanne, LausanneParijs, slaapwagen, restauratiewagen, hinderlijk mo notoon gezang van wielen op de rails. Men- schen, steeds menschen: journalisten op de trap, in de lift, in de toiletten, onder het bed Vragen in alle talen. Fotografen, filmopera teurs, pacifistische vrouwelijke raadgeefsters, juffrouwen met prentbriefkaarten. Conferenties met de Fransche gedelegeer den, deskundigen, attachés. „U gelooft dat vier milliard goudmark „Mijnheer de president, hier zijn de gevraagde rappor ten. Het zijn er zeventien. Alle cüfers staan er in". „Stuur mij een typiste. Ik zal haar mijn redevoering over Briand dicteeren. Hebt u een resumé voor de Duitsche pers? Von Papen trekt een raar gezicht. O, laat ik mijn rendez-vous met Grandi niet vergeten. Vraag MacDonald voor mij aan de telefoon. En de post uit Parijs?" „Mijnheer, de president, Parijs vraagt u aan de telefoon". „Goed. Maak een plan voor economische samenwer king met Duitschland voor mij gereed. En breng mij op de hoogte van de Poolsche eischen. En mijn redevoering over Briand is nog niet eens begonnen! (Herriot neemt de telefoon van den haak). Hallo, ben jij het Palmade? Willen ze niets weten van het financieele wetsontwerp? Wat zeg je, waar je de drie milliard moet vinden, die je ontbre ken? Dat weet ik niet, ik heb ze niet bij mij. Moet ik onmiddellijk naar Parijs terugko men? Maar ik ben net hier! Nou goed dan, ik zal er morgenochtend ziin. (Hij hangt de telefoon op). Wat een vak!" Herriot baant zich een weg door de menig te. Gaat naar een Fransch-Britsch-Turksch- Belgische bijeenkomst, daarna naar een Duitsch-ltaliaansch-Japansche Particu lier enderhoud met von Papen, vervolgens met Grandi, met MacDonald. Ontvangst der Fransche pers, daarna der Amerikaansche. Acht-en-twintig rapporten te bestudeeren. Wat is de juiste positie der Duitsche spoor wegen? Wat komt er van de Dawes-leening terecht? De „coup déponge a 1'Italienne", goed, maar de stortingen aan Amerika? De Parijsche trein vertrekt. Hij is de métro van Herriot. Restauratiewagen, slaap wagen, hinderlijk monotoon gezang van wie len cp de rails Plan-Young Young Young. Zco wordt uw lotsbestemming geregeld, o, moderne democratie, aldus Clément Vautel! ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den landweg Hain-Nordhausen is de auto van den Freiherr von Brandenstein dqpr te snel rijden aan het slingeren geraakt en tegen een boom opgevlogen. Twee boomen werden omvergereden, waarna de auto over den kop sloeg. Van de inzittenden was de moeder van den Freiherr op slag dood. Een dochter en de chauffeur werden zwaar ge wond. De Freiherr en zijn echtgenoote bekwa men lichte verwondingen. RELLETJES NA POLITIEKEN FAKKELOPTOCHT. In den gisternacht is het te Osterodi (Harz) tot ernstige opstootjes gekomen tus schen politieke tegenstanders. Na afloop van een door nationaal socialisten georganiseer- den fakkeloptocht hebben eenige vechtpartijen plaats gehad. Er werden vier politiebeambten en negen burgers gewond. HEVIGE HAGELSTORM BOVEN FUESSEN. Woensdagmiddag heeft in het Beyerschi Allgau een hevige hagelstorm gewoed. Dui zenden vensterruiten werden vernield, terwijl groote schade werd aangericht aan de daken der huizen. De te velde staar werden' grootendeels verwoest. De bedraagt eenige millioenen mark. staande gewassen schade BEETHOVEN OF GRIEG. Te Cocherel had de muziek van de republi» ktinsche garde bij de overbrenging van de resten van Briand Aase's Tod uitgevoerd, toen een belangrijk personage, aldus vertelt de Echo de Paris, zich naar Herriot overboog en den president van den ministerraad in het oor fluisterde: ,,U, die zoo mooi over Beethoven geschre ven en gesproken hebt, mijn waarde presi dent, moet blij gew-est zijn hem in dat mooie muziekstuk te hooien". Herriot vergenoegde zich, toegeeflijk glim lachend, hem zachtjes toe te voegen: „Het is van Grieg". Toen wendde hij zich, aldus gaat de Echo de Paris door tot den heer Loudon, den ge zant van Nederland, zelf een groot muziek minnaar, en fluisterde hem toe: „Het is toch wat te zeggen

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1