Alkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker Fransche duikboot vergaan. Jiadiottieuuts HeuiUeton JBuilwixuuL Honderd fier en dertigste Jaargang. VRIJDAG 8 JULI Brieven uit Berlijn HET PROCES TEGEN MRS. BARNEY. DE LEIDER VAN EEN BOVENBENDË GEWROKEN. No. 159 1932 Zaterdag 9 Juli. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V.ARA.) 6 457.en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8— Gramofoonpl. 10.— VPRO-morgenwij- ding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrij ven: VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot, VARA- tooneel o.l.v. W. van Cappellen en gramo- foonplaten. 12.—1.45 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en gramofoonplaten. 2.M. W. v. d. Gerde: Breng Uw vacantie in ons land door 2.10 Gramofoonpl. 3.Sportpraatje. 3.15 VARA-Mandoline-Ensemble o l.v J. B. Kok. 3.45 „De moord" van Awertscheko. Vert.: K. Luberti (VARA-tooneel. 4.— Gramofoonpl. 4.30 Orgelconcert Joh. Jong. 5.Kinder uur 6.VARA-septet o.l.v. Is. Eyl. 6.30 SDAP-kwartiertje door J. Oudegeest. 6.45 Vervolg septetconcert. 7.30 Toespraak A. de Vries. 7.45 Teun de Klepperman. 8 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, oa. Potp. „Die Lustige Witwe", Lehar. 8.45 „In fan tasie", radio-parodie van Paoli door Tum- mers. 9.30 VARA-orkest (vervolg), o.a. II Bacio, Arditi en Potp. „Blume von Hawaï", Abraham 10.15 Vaz Dias, VARA-Varia 10.30 Vervolg concert. 11.— „Op de Zelf- moordenaarsbrug" van Awertscheko. Vert.: K Luberti (VARA-tooneel). 11.1512. Gramofoonplatenconcert. Huizen, 295 M. (Uitsluitend I<. R. O.) 8.9.15 Gramofoonpl. 10.Trioconcert 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.151.45 Sex tetconcert. 2.Gramofoonpl. 2.30 Kinder uur. 4.Gramofoonpl. 5.Causerie. 5.15 Gramofoonplaten. 6.10 Causerie. 6.30 Gra mofoonplaten. 7.10 Lezing. 7.45 Causerie. 8.11.Orkestconcert m. m. v. humorist, ca. 9.20 Vaz Dias. 11.-12.— Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Northern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge. 1.05 Orgelconcert Reg. New. 1.502.50 Commodore Grand-orkest o.l.v. J. Muscant. 3.50 Leslie Bridgewaterkwintet m. m. v. W. Ajello, sopraan. 5.05 Orgelconcert Reg. Foort. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 7.05 Welsh Intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 „Do- rothy's Wedding Day", zangcyclus voor 4 solostemmen (naar oude dansmelodieën) van Lane Wilson. 8.20 Vaudeville. 9.20 Ber. en lezing. 10.10 „El Amor Brujo", zigeunerspel van Martinez Siërra. Muziek van De Falla. BBC-orkest m. m. v. Bettv Bannerman, alt 0.1.v. F. Weiss Hill. 10.55—12.20 Dansmu ziek door Bert Ambrose en zijn Band. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05, 12 20, 7.50 en 8.20 Gramofoonpl. 9.05 Populair solistenconcert. 9.50 Gramofoonpl. Populair programma. Ralundborg, 1153 M. 12.202.20 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel. 2.35—4.35 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl m. m. v. I. SchleissDavid, zang en C. Schnedler Meyer, piano. 5.30—6.Gramofoonplaten. 8 20 Oude Dansmuziek o.l.v. Gröndahl. O.a Lagunenwalzer Strauss. 9.40 Pianorecital door L. Deslaurier. 10.25—11.10 Concert o. 1. v. Gröndahl. O.a. Suite Espagnole, Albe- niz. 11.10—12.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Concert uit Frankfurt. 12.20—110 Gramofoonpl. 1.202.50 Concert o.l.v. Wolf. 2.553.45 Gramofoonpl. 5.20—6 35 Namiddagconcert. 7.40 Reportage van het Afscheidssportfeest van de Duitsche Olympiade-deelnemers. 8.20 Vroolijke avond m. m. v. de kapel Eysoldt. 10.4512.20 Concert uit München. 12.20 1 20 Dansmuziek (Gramofoonplaten). Rome, 441 M. 9.05 „Marken", opera in 1 acte van G. Bucceri. Hierna „La notte di Zoraina", lyrisch drama met muziek van I Montemezzi. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Concert o.l.v. A Meulemans 6.20 Gramofoonpl. 6.50 Trioconcert. 8.20 Za.g door mevr. S. Galin. 8 35 Walsenconcert. 9.20 Concert uit de Kur- zaal te Ostende. 11—11.20 Gramofoonpl. 338 M.: 12.20 Concert o.lv. A^ Meulemans, m m. v. mej. van Looy, zang 5.20 Concert o 1. v. Fr. André. G.20 en 6.50 Gramofoonpl 8.20 Herdenking van G. Courteline. Radio- tooneel. 9.20 Populaire Vlaainsche Dansen en liedjes. 10.30—11.20 Concert uit het Casino te Knocke. Zeesen, 1635 M. 8.20 Vroolijke avond uit Langenberg. Hierna berichten. 10.5512 20 Concert door het Stuttgarter Omroeporkest ».lv. Gustav Goerlich m. m. v. het Radio soor o l.v. Otto Styfert. uit het Engelsch door A. Treub. 74) Maar de anderen wisten dat hij loog en zelfs sir Peter kon zijn bewondering voor zulk een moed niet geheel onderdrukken Aimsbury sidderde en ontdekte een voorbij gaande uitdrukking van iets, dat op vrees leek, in Lee Wang's oogen. De Chinees nieste hevig en stond met een vriendelijke verontschuldiging op. Ik niet heel wel, heer, zei hij met een droeven glimlach. Oh, ik heb je vergeven, Lee Wang, zei Spencer hartelijk. Lee Wang knikte en grinnikte verheugd. Een zeer trouw dienaar, sir Peter! zei Spencer, tegen Lee Wang glimlachend. Ik geloof dat hij mij de obligaties zag nemen en toestiet om ze te verdedigen, voegde hij er peinzend aan toe. Lee Wang werd zeer spraakzaam. Ja, heer! riep hij uit, zijn hoofd heftig tegen sir Peter schuddend. Ik zie papier nemen Stil! gebood sir Peter scherp. Lee Wang werd kalm. Sir Peter liep langzaam de kamer door tot Voor Spencer. Zijn kaak stak vooruit en de oude dreigende blik was in zijn donker kij kende oogeil. EEN KRACHTZENDER IN LUXEMBURG. Op Vrijdag Nederlandsche programma's. Op 1 Augustus a.s. zal een nieuwe Luxem- burgsche zender, onder beheer van de Com pagnie Luxembourgeoise de Radio Diffusion haar uitzendingen aanvangen. Deze zender is gebouwd nabij het dorp Junglinster en ligt op 35 K.M. afstand van Luxemburg en heeft een antenne-energie van niet minder dan 200 K.W. De uitzendingen geschieden op een golflengte van 1250 Meter. Wij vernemen omtrent dezen radiozender, dat zich in Nederland een groep heeft ge vormd, die de Nederlandsche programma's op dezen zender zal verzorgen. Het Neder landsche programma zal eiken Vrijdag wor den uitgezonden. De financiering van dezen omroep, die bedoeld is te dienen voor geheel Europa, geschiedt volgens het Amerikaan- sche systeem, zoodat de kosten worden ge dragen door handel en industrie der verschil lende landen. De zender zal via internationale radiolijnen worden verbonden met Parijs, Amsterdam, Brussel en Berlijn. Voor het eerst is hier in Europa een om roep, die niet nationaal is en die niets anders wil geven dan internationale programma's. Het ligt in de bedoeling van de Nederland sche groep de uitzendingen uit Nederland op hoog cultureel peil te houden. De overige dagen van de week zal deze radiozender ten dienste staan van eenige andere Europeesche landen als Duitschland, Frankrijk, België, Luxemburg en Engeland. Men verzoekt ons er op te willen wijzen, dat de heer M. W. v. d. Garde te Schoorl, Zaterdag a.s. voor de radio zal spreken over vacantie doorbrengen in eigen land. Er wordt uitgezonden over dit onderwerp van 2 uur tot 2.10. (Van onzen correspondent). Onder meer normale omstandigheden zou den we van een zomer genieten, die zij het ook wat laat zich in volle schoonheid en verbluffende overdaad bij ons gemeld heeft. Zeer serieuse critici hebben ook over Berlijn en omgeving het noodige te mopperen. Het is geen eigenlijk ongerepte natuur, zeggen ze, die deze omstreken te bieden hebben. Het is alles gemaakt, en niet gegroeid als rondom vele andere groote Duitsche steden. Ik ben, in alle bescheidenheid, van meening, dat de Ber- lijners des ondanks tevreden kunnen zijn. Het is waar, dat voor automobilisten de schoon heden der onmiddellijke omgeving wat te kort-bij zijn. Ja, lieve hemel, moet dan Moeder Natuur ook al gereed staan voor grootstedelingen, die met sterke motoren in één uur tijds honderd en meer kilometers bui ten de stad komen? Het is juist een zoo groot voordeel van deze stad, die dan toch maar ■een van de vier uitgebreidste en dichtstbe volkte op aarde is, dat de gelegenheid om zich in heerlijke bosschen, op tallooze meren en in andere heerlijke dreven te ontspannen, voor de bevolking zoo uiterst gemakkelijk en zonder veel tijdverlies te bereiken is. In Berlijn leven nu eenmaal ruim 4 mil- lioen menschen. Op zomersche Zondagen zijn vaak anderhalf millioen Berlijner in de omgeving te vinden. Zooiets is voor Neder landsche begrippen waarschijnlijk verbijste rend. En toch gaat het. De trams hebben twee en drie bijwagens. Honderdduizende particu liere auto s loopen in deze groote stad. Tal looze omnibussen zijn in het verkeer gebracht, zeker duizenden wagens meer dan op week dagen. Zelfs vrachtauto's en bestelauto's en motorfietsen moeten voor het vervoer der stedelingen zorgen. Een keurig net van voor- stadtreinen vervoert alleen op Zondagen vaak een millioen grootstedelingen. Het aan tal fietsen is hier ook enorm toegenomen. En ten slotte moeten de schoenenfabrieken toch ook wat verdienen! Nu kan ik mij voorstellen, dat u daarginds denkt: een stadsomgeving op een warmen Zondag in Juni of Juli, die anderhalf tot twee millioen menschen moet opnemen, is na tuurlijk door overvolle, door stof, lawaai boterhampapieren, harmonica-gekerm en kin dergejoel absoluut ongenietbaar. En dan moet ik daarop antwoorden: het 'hangt er maar vanaf, of u van veel drukte houdt en waar u heengaat. In de eerste plaats is te be denken, dat de Berlijner in alle richtingen af leiding en natuurschoonheid kan vinden en dat hij natuurlijk b ijvoorkeur de richting zoekt, die het minst ver van zijn woonwijk verwijderd ligt. Groote meren in het Westen en in het Oosten, maar ook in zuidelijke rich ting. En het Noorden is rijk aan bosschen, die ook in andere windstreken de hoofdattrac tie vormen. Oe Berlijner heeft het dus maar Is dit waar, Spencer? snauwde hij. Volmaakt waar, antwoordde Spencer koel. Waarom zou ik er om liegen? Ja, waarom zou je er om liegen, gaf sir Peter toe, zijn hoofd vooruitstekend, zoodat zijn gezicht binnen een voet van dat van Spencer was. Daar je de nadeelen begreep van je geboorte, maakte je plannen mij tot armoede te brengen, zoodat je kon voldoen aan een ziekelijk verlangen om voor heer te spelen! Een sluipende dief je handelde zoo, dat je jë vuile ijdelheid kon luchten in het ge zelschap van fatsoenlijke menschen! Je —Dat heeft er misschien iets mee te ma ken gehad natuurlijk, stemde Spencer toe. Maar ik had ook andere redenen. Spencer strekte zijn schouder en zijn stem werd zeer hard en krachtig. Ik nam ze, opdat U ze nie* verliezen zoudt, sir Peter! Ik nam ze om den persoon vóór te zijn, die de onbeschaamdheid heeft zich te vermommen als de Decker of de Ruiten aas! En ik had zelfs een betere reden Ik nam ze, omdat ze mij toebehooren! Er volgde weer een gespannen stilte. Jou? spotte sir Peter zwak. Aan mij! herhaalde Spencer uit zijn vestjeszak een visitekaartje krijgend, dat een facsimile was van datgene, dat Aimsbury zes maanden gelegen verschrikt had en het sir Peter aanbiedend. Mag ik mijzelf voorstellen. Ik ben Albert T. Ryan! HOOFDSTUK XXXII. Sir Peter nam werktuigelijk het kaartje aan en zijn oogen schitterden woedend, toen hij er naar keek. Ryan! snauwde hij binnensmonds, en voor het kiezen. Zijn keuze echter gaat in de meeste gevallen uit naar de watersport. Per zeil- of motorboot, per kano of roeiboot kan men hier in alle richtingen wegkomen en de schoonheid van de „Mark Brandenburg" is wellicht niet grootsch en overweldigend, de „bergen" zijn meestal niet hooger dan 60—1000 M. het geheel, heuvels meren bosschen villa's uitspanningen histo rische herinneringen is echter zoo verlokkend, vriendelijk en opwekkend, dat men er eerlijk gezegd nooit genoeg van krijgt. Dezer dagen heb ik nu ook het „Slot Marquardt leeren kennen, dat even buiten Potsdam ligt en waar men van Potsdam of van Berlijn uit per boot, per auto of per om nibus gemakkelijk in een tot twee uren heen komen kan. Het kasteel met zijn heerlijke om geving behoort aan een van Eferlijn's bekend ste industrieelen, Geheimrat Ravené, dit 't dit jaar voor 't eerst aan de ook in Nederland zoo gunstig bekende firma Kempinski ver pacht heeft. Kempinski heeft eigenlijk altijd geluk, met alles, wat zij aanpakt. Deze firma van wereldreputatie, die eens met een wijn handel klein begon om in de „keizerlijke jaren" zijn restaurant in de Berlijnsche Leip- ziger Strasse tot een verkeersmiddelpunt vooral voor alle vreemdelingen van binnen en buiten de grenzen te maken, greep na den oorlog elke gelegenheid aan om zijn gebied te vergrooten. Zij is tegenwoordige pachter van het bekende gebouw „Vaterland" op den Potzdammer Platz, van een uiterst druk be zocht restaurant op den Kurfürstendamm, van de prachtige „Klub der Deutschen Presse" in deTiergartenstrasse en nu ook van Slot Marquardt bij Potsdam. Ik kan den lezer, die in de zomermaanden naar Berlijn komt, slechts den raad geven, bij gunstig weer dit Slot-restaurant te bezoeken, waar men vooral op weekdagen een zeer rustig publiek vindt, dat aan het park en het verruk kelijke uitzicht op den Schlenitz-See geniet en op het kleine strand zonnebaden neemt in uiterst mondaine omgeving. Maar wie het Berlijnsche „volk" in badbe- drijf wil zien, moet naar Wannsee gaan en een kaartje voor het „Freibad" nemen, dat wellicht op dit gebied het grootste en meest verrassende in Europa is. Goed, het is er een beetje vol. Op warme Zondagen liggen 100.000 menschen op het strand en in de gol ven van de Wannsee. Maar is het op zulke dagen in Scheveningen en in Zandvoort mis schien verlaten? En, eerlijk gezegd, de volte van „Freibad Wannsee" is van een heel wat aangenamer karakter. Onze „dagjesmen- schen" zijn altijd nog conservatief en bieden den wandelaar het storend beeld van zweeten- de menschen, die in warme costumes en col bertjes, liefst nog in het zwart, om er toch vooral Zondags-„deftig" uit te zien, in het heete zand gehurkt zitten, maar niet bereid zijn, bij groote hitte verder te gaan dan het uittrekken van jas vest en sokken. Zeker in de meening, dat ze er nu uiterst verlokkend en sportief uitzien! Het Berlijnsche volk van heden is anders opgevoed. De jeugd is hierbij voorgegaan Ook de arbeiders dragen in hun „Freibad" vlotte badpakjes van zeer behoorlijken snit, de meisjes zelfs hoogst aanlokkelijke modieuse kleedjes die haast niets kosten en ook haast niets bedekken. Maar ze mogen er zijn die Berlijnsche meisjes, en ze dwingen vader en moeder het warme goedje in de kleedkamers achter te laten, meer in de golven te spartelen en zich bruin te laten branden. Voor den Nederlandschen kleinstedeling wellicht een nog wat ongegeneerd gedoe, voor ons wereld- stadsmenschen een herademing. Men ziet, ondanks alle leed en werkeloosheid, rondom Berlijn op Zon- en feestdagen veel gezonde, goed gebouwde en door sport lenig gebleven menschen, die niet bang zijn, hun huid te toonen en het licht er op te laten werken. En wie mocht vreezen, dat dit alles een „onzede- lijken" indruk maakt en verderfelijke gevol gen" heeft, kan ik slechts raden zelfs naar het „Freibad Wannsee" te komen en indruk ken op te doen. Ja, voor den Berlijner beteekent de zomer: watersport, in eiken denkbaren vorm. Tal loos is het aantal roei- en zeilvereenigingen, bonden voor kanosport, voor zwemmers en peddelaars. Door de kleinste notendopies, kajaks en peddelbooten, die een bijzondere kunstvaardigheid vereischen en die soms zóó gebouwd zijn dat de roeier die er met rubber- rand waterdicht in vastgesnoerd zit, om zijn eigen boot-lenteas kan draaien en zonder ge vaar kopje onder kan maken, tot motorjach ten van 35 en meer meters lengte is op de „See-en" van Brandenburg elk vrij plekje water op zonnige Zondagen bezet. Van het vroolijk gedoe op het water kan zelfs de Noord-Hollander, de Zeeuw of de Fries, die op zijn zeilen en roeien verzot is, zich geen voorstelling maken. Zeker een half millioen menschen drijft op de golven der omringende meren. Honderden kilometers oever zijn bezet met tenten, waarin dapper gekookt en gebra- zijn lippen krulden zich van woeste vreugde bij het gevoelen, dat zijn tot nu toe onzicht bare vijand in zijn bereik was. Ryan! Die mij in de laatste twee jaren heeft tegengewerkt. Bij den hemel! Dat genoegen heb ik gehad, stemde Spencer vriendelijk glimlachend toe. U moet dikwijls verwonderd zijn geweest, dat ik U bij zoovele geslepen zetten zoo gemakkelijk schaakmat kon zetten, sir Peter, ging hij luchtig voort. Als Uw butler was de gelegen heid om goede inlichtingen te verkrijgen bui tengewoon gemakkelijk. Het Ryan Weezen- fonds was een voldoende veiligheidsklep voor mijn geweten! Ik wil niets weten van je vervloekte lief dadigheid! snauwde de baronet woedend, het kaartje stuk scheurend en het driftig in het spottende gelaat tegenover hem gooiend. Waar zijn die obligaties? Spencer trok zijn' wenkbrauwen op. Heb ik U al niet gezegd dat ze van mij zijn? vroeg hij koel. De magnetische invloed keerde weer in zijn oogen terug en zijn houding veran derde langzaam in een van wraakgierige strijdlust. Het was geen toeval dat Aimsbury er mee naar jou deed komen, Brace, ging hij voort met zachte, doordringende stem. Hi; wist waar hij er geld op kon krijgen zonder dat hem lastige vragen gedaan werden! En jij dacht dat je kans zag mij te villen, niet waar? Vermoed je dat ik wist dat die obli gaties geleend waren? Ik doe meer dan het vermoeden! Ik zeg ronduit dat je het wist, sir Peter! De handen van den baronet balden zich de aderen op zijn voorhoofd zwollen op en den wordt Alle gramofoonplaten der aarde worden afgedraaid, alle vlaggencombinaties worden trotsch getoond. Men moet een ge- drukten en gekleurden gids bezitten om de clubs naar haar vlaggen te kunnen onder scheiden. Dat is de Berlijnsche zomer. En wie dien niet actief of passief meemaakt, wie niet ten minste een kaartje neemt voor een der tal looze plezierbooten, die meest tot op voor- en achterdek volgepropt zitten, kent Berlijn en den Berlijner niet. Een bevolking, die zoo verzot op „de na tuur' is, kan ook in de ellendigste tijdsom standigheden een stootje verdragen. Dat is dan ook een der redenen, waarom het hier on danks alle botsingen en straatgevechten, ver- kiezingsherrie en partijtegenstellingen eigen lijk nog nooit tot een catastrophale ontwikke ling gekomen is. ROLAND. 66 dooden? Een der nieuwste Fransche onderzeeërs „Promethée", welke Donderdag ter hoogte van Cherbourg eenige manoeuvres heeft uit gevoerd aan den zeespiegel, is door tot nu toe onbekende oorzaak onverwacht gezonken. 66 opvarenden, o.w. talrijke ingenieurs, zijn waarschijnlijk verdronken. De kapitein en eenige ingenieurs, die zich in den toren be vonden, konden worden gered. De onder zeeër ligt op 50 M. diepte op den bodem. Op dit oogenblik zijn geen nadere bizon- derheden bekend. Het vergaan van de „Promethée". De onderzeeër „Promethée" is vergaan bij Kaap Lévi op 8 K.M. ten Oosten van Cher bourg. Aan boord bevinden zich nog 61 leden der bemanning. Een visschersboot heeft den commandant van den onderzeeër Du Mesnil, den luitenant ter zee Bienvenu en vijf leden der bemanning opgepikt. Er worden thans alle mogelijke pogingen in het werk gesteld om de opvarenden te redden. Enkele bizonderheden. Het ministerie voor de Oorlogsmarine be vestigt het vergaan van den onderzeeër „Promethée". Het aantal dooden wordt offi cieel op 66 aangegeven. Betreffende het vergaan worden de volgen de bizonderheden bekend De onderzeeër was Donderdag onder con ti ole van een aantal ingenieurs der Schnei- der-Creusotwerken uit Cherbourg vertrokken voor een oefentocht, toen de „Promethée" plotseling zonk. De commandant, die zich met drie ingenieurs in den toren bevond, zoo mede vier matrozen, die zich aan dek bevon den, konden door een in de nabijheid kruisen de visschersboot worden opgepikt. Zij werden direct naar het marinehospitaal te Cherbourg overgebracht. De oorzaak van de ramp zal eerst later bekend kunnen worden. Men heeft iedere hoop opgegeven ook maar een deel der bemanning te kunnen redden, aangezien de boot ontzettend snel is gezonken en er geen mogelijkheid meer bestond de luiken te slui ten. In de maand October 1930 is de Promethée te Cherbourg van stapel geloopen. Het schip had een waterverplaatsing van ongeveer 1600 ton. Een onbegrijpelijk ongeluk. De ondergang van de Fransche duikboot Promethée heeft in geheel Frankrijk groote ontsteltenis verwekt. De commandant van de duikboot, die met 6 andere leden van de be maning werd gered, verklaarde bij zijn aan komst te Cherbourg, dat voor hem het verlies van zijn schip een volkomen raadsel is. Hij bevond zich met eenige ingenieurs en matro zen op het dek, toen hij plotseling den bodem onder zijn voeten voelde wegzinken. Reeds eenige seconden later was de duikboot onder den waterspiegel verdwenen en waren hij en de andere zich op het dek bevindende perso nen in zee gevallen. Volgens de laatste opgave bedraagt het aantal personen, dat met de Promethée ge zonken is, 64. De haven-commandant van Cherbourg heeft onmiddellijk na het bekend worden van de ramp alle maatregelen geno men om te trachten het schip en de misschien nog in leven zijnde opvarenden te redden. Nog Donderdagavond zijn eenige duikbooten en torpedojagers vertrokken om de positie van de gezonken duikboot vast te stellen. Hedenochtend werden bovendien eenige wa tervliegtuigen en een kabelballon uitgezon den. De minister van marine Leygues heeft be volen, dat geen middelen ongebruikt mogen worden gelaten om de misschien nog in leven zijnde opvarenden te redden._^ zijn oogen flikkerden, terwijl hij trachtte zijn hevige woede meester te worden. U vergist zich, mijnheer! zei hij, met dikke heesche stem. Zooals in veel andere dingen zeker? vroeg Spencer scherp. Zijn oogen keken dreigend door de saamgeknepen oogleden met een spottenden glimlach van geheimzin nige macht. Waarom denk je dat ik twee bretels (brace) achterliet? Daar heb ik niet het minste idee van, mijnheer, spotte de ander; uit zijn plotseling gewijzigde houding sprak zijn onoprechtheid Is U daar zeker van? Heel zeker, mijnheer! U liegt dapper voor een kwade zaak, sir Peter en misschien hadt U gelijk, dat U geen acht sloeg op een minderwaardige grap Een oogenblik was er ademlooze stilte en de anderen wachtten op de volgende woor den met een hart, dat pijnlijk hard klopte van opwinding. Spencer hief langzaam zijn vinger be schuldigend op en wees naar de baronet en zijn stem werd nog scherper, totdat zij don derend werd ondanks haar kalmte. Ik liet ze hier achter om je te waarschuwen dat ande ren wisten dat er twee Brace's hier in huis waren Sir Peter richtte zich uitdagend op, zooals iemand zou doen, die tegenover een vurende sectie stond, maar met een bevreesd gemoed, toen de ander ophield om zijn woorden groo- ter gewicht bij te zetten. Jij en je broeder Arthur, die aan de Somme sneuvelde. Een doodelijke stilte viel over de kamer en en gelaat van Lee Wang verloor iets van 12 JAAR LANG HEVIGE MAAGPIJNEN Hoe mevr. v. d. B. deze voor goed kwijtraakte. Een opgetogen brief uit Arnhem. „Met dit schrijven wil ik U mijn aller-» hc-rte ijksten dank betuigen voor de schitterende resultaten, die ik door iet gebruik van Kruschen Salts verkregen heb. Ik leed namelijk meer dan 12 jaar aan maagpijn. Wat ik daar al niet mee afge- sukkeld heb is haast niet te gelooven. Van alles heb ik al geprobeerd, doch zonder resultaat; t werd steeds erger Bij 't minste wat ik at of dronk had ik vreeselijke maagpijn, gevolgd door bra kingen, tot al het eten er weer uitkwam. Ik had dan ook al lang alle hoop op her stel opgegeven ,toen ik op zekeren (voor mij gezegenden) dag, bij mijn gehuwde dochter te Amsterdam zijnde, van deze den raad kreeg 't eens met Kruschen Salts te probeeren. Op haar aandringen kocht ik 'n klein potje en ziet, waar ik zelf al heelemaal niet meer op rekende, gebeurde. Reeds na twee weken gevoel de ik mij al een hoep beter. De maag pijnen werden minder, en ik kon al zonder dat ik er verder last van had het een en ander gebruiken. Nog durfde ik niet aan een algeheele beterschap te gelooven. Dat was volgens mij te mooi om waar te zijn. Wie schetst echter mijn blijdschap en dankbaarheid nu ik met vreugde kan getuigen, dat ik werkelijk door 't ge bruik van Kruschen Salts geheel van mijn maagbezwaar af ben. Ik gebruik 't nu ruim 8 maanden volgens voorschrift, eiken morgen een theelepeltje in de thee, en ben nu van alle pijnen af. Ik kan weer alles mee eten zonder er later hin der van te hebben. Ik voel mij een ge heel ander mensch, en zie er ook veel beter uit sinds ik met Kruschen Salts begonnen ben. Ik zal dan ook Kruschen Salts bij al mijn kennissen aanbevelen en raad een ieder aan het eens met Kruschen Salts te probeeren. Ik geef U het recht dezen brief in zijn geheel of gedeeltelijk naar eigen goeddunken te publiceeren en noem mij. Uw dankbare patiënt B. v. d. B., Arnhem." Wat Kruschen Salts deed voor Mevr. v. d. B., deed het reeds voor tallooze anderen, endat kan het ook doen voor U. De „kleine dagelijksch- dosis" spoort de maagsappen aan tot betere werking, veroorzaakt een regelde, ge zonde spijsvertering en zorgt, oat de af valstoffen eiken dag, zacht en volkomen, uit het lichaam verwijderd worden. Reeds spoedig nadat U met Kruschen Salts begonnen bent, zullen de maag- stoornisspn uitblijven. U zult zich alge meen veel gezonder en opgewekter voe len en van Uw voedsel kunnen genieten zonder die afschuwelijke pijnen nader hand. En bovendien zult U ondervinden dat herstel door Kruschen blijvend is! Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon. De kosten voor de verdediging van Mrs. Barney, de dame uit society-kringen die gis teren is vrijgesproken wegens moord op haar minnaar, bedroegen, naar vernomen wordt, ongeveer 5.000. Mrs. Barney die gisteren hevig ontdaan het gerechtsgebouw verliet, heeft zich in den loop van den dag tamelijk wel hersteld. Vandaag is zij per autc naar Schotland vertrokken om wat bij te ko men van de doorstane emoties. De pistooloverval, welke eenige dagen ge leden werd gepleegd op een tapperij in Ber- lijn-Noord, is thans opgehelderd. De presi dent van een vereeniging uit de onderwereld „Arcona" mocht van den waard niet meer in de localiteit komen. Woedend besloot hij zich te wreken. Telefonisch ontbood hij zijn acht mede-leden, die met pistolen bewapend aan rukten. Enkele minuten laten werd bevel ge geven te vuren. Twee gasten werden door kogels getroffen en ernstig gewond. De poli tie is er thans in geslaagd alle clubleden tf arresteeren. SCHULDENSCHRAPPING EN ONTWAPENING. Senator Shipstead (Minnesota), die deel uitmaakt van een groep arbeiders en boeren, heeft bij de Amerikaansche regeering een ontwerpresolutie ingediend inzake het schul den- en ontwapeningsvraagstuk. Hij stelt een zijn vriendelijkheid bij de geweldige woorden. En de broeder is de man, die als de Decker is opgetreden! Sir Peter verschrikte heftig, alsof hij zich kalm voort, en je vermoedde natuurlijk dat hij de obligaties zou stelen als hij er kans toe ?ag en met broederlijke zorg voor het zwakke vat, besloot je de verleiding van zijn pad weg te nemen door ze zelf te stelen! Een edele beweegreden, sir Peter, als wij vergeten willen dat je wist, dat Aimsbury ze oneerlijk verkregen had en nooit op de terug gave zou durven aandringen als je hem be dreigde! Eric's arm sloot zich vaster om Enid's schouder, en de kwaadaardige blik, dien sir Peter op Henry Aimsbury wierp, deed dezen opstaan en in angst dichter naar de deur loopen. U is zeer knap, mijnheer Spencer! spot te de baronet boosaardig. Waar is Uw broeder, sir Peter? vroeg Spencer scherp. Sir Peter hief het hoofd op. Begraven in Frankrijk! antwoordde hij tartend. Spencer keek hem een oogenblik koel aan en keerde zich toen om, zijn schouders boos ophalend. Het is onnoodig het onderwerp verder te vervolgen, zei hij gelaten met een snellen blik door de kamer. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5