Alkmaarsche Courant. INTERNAT! Japan als wachter der beschaving. JlecfUsza&w Jlcowuciaal 7lieums Honderd fier en dertigste Jaargang. VRIJDAG 8 JULI De Vrafhtwagenfabriek met de grootste ervaring N V. H. ENGLEBERTS AUTOMOBIELHANDEL r\ ZIJPE. CASTRICUM. BERGEN. To. 159 1932 Na den Boxer-opstand moest, zooals ij in het vorig artikel gezien hebben, het bof, dat terug mocht keer en, enor me concessies doen. Noemen wij alleen de Boxer-indemni teit van 450 millioen Tael en als onder pand hiervoor de zee- en land-douane en de zoutbelasting. Het land was aan de vreemden overgeleverd. Het hof deed naar alle kanten concessies: aan de jong-Chineezen beloofde het een nieuwe constitutie, westersche scholen en leger- instructeurs, terwijl oude beambten uit kun ambt ontzet werden en verdrongen door jonge ongeschoolde heethoofden, die alle praktijk misten. Van hot buiten land had het leeningen noodig om alle nieuwe dure hervormingen te kunnen 'doorvoeren, en daarvoor moest het na tuurlijk weer nieuwe concessies geven. De groote Chineesche kooplieden ver binden zich nu met de westersch ge schoolde studenten onder dr. Sun Yat- Sen en besluiten tot den val der Manchu- dvnastie, het instand houden van goede relaties met het buitenland en de op richting van een democratische repu bliek naar Amerikaansch model. Nu was het met het keizerlijk prestige gedaan. Snel breidde de opstand zich tvanuit het Zuiden uit. Shanghai en Nan king riepen de republiek uit. Sun, die in het buitenland was, keerde in December ?T11 naar Shanghai terug, toen hij zag Idat alles goed ging en werd tot president der Chineesche republiek uitgeroepen. De keizer deed een beroep op de vreem de machten, maar deze, bang voor de ge volgen van een nieuwen bloedigen bur geroorlog, adviseerden den keizer geen strijd te voeren. In Februari 19i2 deed de Manchudynastie afstand van de troon ten gunste van een republiek niet den keizerlijken generalissimus Yüan Shi Kai als president. Een van de belangrijkste punten ia den val der dynastie was, dat de gouver- peuis der provincies met hun generaals aile contact verbroken met de centrale regeering, waarvoor zij als zoodanig geen achting meer hadden, nu de Mi 1- delaar tusschen Hemel en Aarde (Chi na) verdreven was. De reformisten noemen zich Kuomin tang, de nationale partij. Er wcrdt een nieuw programma opgesteld; een nieuw parlement gekozen, d.w.z. de boeren, transportarbeiders en kleine ambachts lieden, tezamen ongeveer 95 der be volking, kozen niet mee. Dit parlement blijkt omkoopbaar te zijn en wordt door Sun zélf ten strengste veroordeeld. Yüan Shi-kai kan of wil niet in nieuwe lijnen denken, streeft naar herstel der monarchie met a'le oude beproefde instellingen. Het Zuiden gaat niet mee; dr. Sun stelt zich aan het hoofd der ontevredenen, ziet weldra in het misloopt, en vlucht aanstonds naar het buitenland. Confucius wordt weer officieel gehuldigd en de president brengt de jaarlijksche offers. Eind 1915 wordt Yüan Shi-K'ai tot keizer uitgeroe pen. Het Zuiden duldt dit niet en de niewe keizer krijgt gebrek aan geld en trouwe vrienden. In Maart 1916 doet hij afstand van de troon en sterft eenige maanden later. Met dezen laatsten machtsdrager van het oude régime ver loor China alle centrale mac"~t over de provincies en liet verviel in een steeds grooteren chaos. Ondertusschen was de wereldoorlog losgebarsten. Japan als bondgenoot van Engeland, neemt dade lijk de Duitsche kolonie Kiauchou met Tsingtao en in 1915 stelt het zijn z.g. 21 eischen. De nieuwe noordelijke Anfu- partij, laat Japan de vrije hand in Shantung in ruil voor een leening van 200 millioen Yen, en willigt na een soort ultimatum van Japan de zeer geredu ceerde eischen in. De voornaamste zijn: de pacht van Liautung is voor 99 jaar geldig; de con cessies voor Zuid-Manchurijsclie spoor en de lijn Mukden-Antung wordt op 99 jaar gesteld; Japansche burgers in Zuid-Manchurije kregen het recht te re- sideeren en vrij te reizen en onderne mingen en industrieën te beginnen, te vens om terreinen te pachten voor com- mercieele, industrieele of landbouw doeleinden en zekere mijnen te exploi- teeren. In Oost-Mongolië kregen zij de zelfde rechten. Wederom splitst zich de nationale re geering. Intrige, omkooperij, een nieuwe partij waarin Sun weer opduikt; een vredesconferentie te Shanghai in 1919 die op niets uitloopt; Sun krijgt zijn congé in Canton; probeert het ru met het Noorden, zonder resultaat. Iedereen wacht nu op het vredesverdrag, dat red ding moet brengen en dit niet brengt: de status quo wordt bekrachtigd. Sun Yat-Sen's plan om China internationaal te koloniseeren, d.i. met vreemd kapi taal het verkeerswezen te reorganisee- ren, de rijkdommen van het land te ex- J)loiteeren etc. dat feitelijk neerkwam op het verkoopen van China aan de overwinnaars, faalt. Hij zoekt zijn heil weer in Canton, wil nu de rijke kooplieden lokken, omdat „volksmenner" spelen veel geld kost. Sun lokt met de aankondiging van een sterke centrale regeering met volkomen ondergeschikte Tuchün's (prov. gouv.) Dit bevalt de tuchün's niet en onze arme Sun moet zijn leven redden op een En- gelschen kanonneerboot. Nog geeft hij het niet op. Hij klopt aan bij Engeland, Amerika, Japan en zelfs bij Duitsch- land, maar men gaat niet op zijn aan biedingen in. Op dit psychologisch moment komt het fatale contact tot stand China— Sovjet-Rusland. In het troebele water van de Y'ang-tze is het goed visschen. Gouverneurs en generaals, machtswellustelingen en ge- wetenlooze gelukszoekers vochten on derling met huurtroepen, saamgesteld uit werkloozen die toch iets moest ver dienen. Het goed geordende, gesaneerde, militair-sterke Japan, zijn machtsposi tie in het Oosten en in Shantung, zijn groote-mogendheid allures, zijn on rustbarende invloed in Zuid-Manchu rije, zijn successen vitaliteit en energie, zijn aanpassingsvermogen aan de wes tersche mentaliteit, wekten afgunst en ergernis. Rusland en China hadden nog een appeltje met dit Japan te schillen. Ondertusschen was de toenadering al voorbereid. Toen geen der machten hel pen wilde, richtte men den blik naar Moscou. Studenten waren reeds vanaf 1920 naar Rusland getrokken om de nieuwe toestanden daar te bestudeeren. Sovjet-journalisten kwamen naar Pe kingen verkenden de situatie. In merk waardig korten tijd leerden zij Chi- neesch en spionneerden overal. Rusland bood aan alle concessies en haar aan deel in de boxerindemniteit op te geven tegelijk met de exterritorialiteit en een verdrag op voet van gelijkheid te slui ten. In 1921 werd 'n Russisch-Chineesch handelsverdrag gesloten en in '22 kwam Joffe als buitengewoon gevolmachtigde, hoewel hij niet officieel ontvangen werd. Dr. Sun schatte hij onverwijld naar zijn juiste waarde, maar ove/woog dat hij op goeden voet met de vreemde machten stond of gestaan had, en dat dus een compromis met hem, de ware bedoelin gen der Sovjets zou verdoezelen. Toch probeerde Moscou eerst nog de noorde lijke generaals, zonder veel succes, tot dat Sun ten einde raad en ongeduldig, een bode naar Lenin zond. Deze kwam weer toevallig juist op het moment dat de vurig verlangde „wereld-revolutie" misgeloopen was en de bolsjewiki in Europa hun „gezicht verloren" hadden. Moscou zond zijn knapsten en geniaal- sten propagandist, Borodin, met geld, wapens, munitie, experts. Sun aan vaardde al zijn voorwaarden, gaf de lei ding der Kuomintang geheel in handen van den Sovjet-gezant, en benoemde hem als hoogsten adviseur der nationa le regeering te Canton. Men schreef einde 1923. Het doel was van China een sovjet-unie te maken, daarna van de rest van het Oosten. Had men zoo de groote-mogendheden econo misch lamgeslagen dan zou de wereld revolutie ook in West-Europa niet lang meer op zich laten wachten. Dit doel zou bereikt moeten worden door het ouderwetsche familie-verband om te zetten in een proletarische ctomune, en tevens de vreemdenhaat te leiden tot boycot bewegingen, die alle machten, vooral Engeland zwaar treffen. Hoe het zij, Rusland was niet de oor zaak van den chaos in China, zooals ik u neb trachten te verklaren Maar de sovjets hebben het verzwakte, uitgehon gerde ontwrichte millioenenvolk met brutale kracht gegrepen en misbruikt voor hun doel. De drie beruchte princi pes van Sun Yat-Sen moeten het doen. Eigenlijk was zijn manuscript bij een zijner vluchten verbrand en moest hij ze uit het hoofd, d.w.z. uit Borodin's hoofd opzeggen: 1. Nationalisme, of be strijding van het imperialisme, weg met de vreemden; 2. Volkssouvereiniteit, een vage democratie, en 3. Volkswelvaart of praktisch communisme! Laten wij aannemen dat deze drie principes goed bedoeld zijn. De uitwer king van deze krachttermen is minder goed gebleken. Het nationalisme voerde tot een waanzinnige vreemdelingenhaat, die tot ergerlijk excessen uitgroeide; de volkssouvereiniteit verliep tot een mili tairisme dat weldra van banditisme niet meer te scheiden is en tot het vormen van Kuomintang-sovjets. Men heeft een tijdlang ernstig gemeend dat Kuomin tang van Komintern kwam! De gelijke nis is wel opvallend. Borodin was het hoofd. Sun een marionet in zijn handen. Einde Mei 1924 werden de diplomatieke betrekkingen met -.ovjet-Rusland op voet van gelijkheid, aangeknoopt. Rus land zag af van alle concessies of voor rechten. Weer een meesterzet, die de Chineezen in extase brachten en een prachtige basis bleek voor communisti sche propaganda. Een leger van officie ren, propagandisten, geheime agenten stroomde China binnen en begon zijn funeste arbeid. Eerst in de fabrieken: meer loon, min der werk, klonk zoo on-aardsch heerlijk in de ooren van de arme stakkers, dat zij „massenhaft" communist werden; daarna bij de hongerende boeren, bij de slecht betaalde huurtroepen, bij de stu denten. Het klonk aliles prachtig. Het is volkomen begrijpelijk, en even begrijpelijk is de grenzenlooze ellende die in de komende jaren hieruit voort kwam; de ontgoocheling toen men merkte waar het Rusland eigenlijk om te doen was en de onmacht zich nog aan dit nieuw soort imperialisme te onttrek ken. Een millioenenvolk in doffe wan hoop, meer dan honderd jaar.langzaam ondermijnd door opium en door het ééne sentiment dat inderdaad tot hen doordrong: vreemdelingenhaat. Een speelbal in de kundige handen der bol sjewiki. Millioen mannen, vrouwen en 1 indoren, die maar één verlangen heb ben: hun brandenden honger te stillen. Enkele data mogen nog belang inboe zemen. Dr. Sun Yat-Sen sterft te Peking in 1925. De onmachtige mislukkeling, die vele malen vlucht als hij denkt dat het mis gaat, die China met beide han den te koop biedt aan de mogendheden lachje bedanken, die zonder het organi satorisch genie der bolsjewiki „elend zu grunde" gegaan zou zijn; die man wordt na zijn dood als een heilige ver eerd, als de redder van China, grooter dan Confucius t 1 Tractors Omnibussen OEN HAAGi THERESIASTRAAT 143, TELEFOON 772085 AMSTERDAM: WETERINGSCHANS 130, TELEFOON 34359 MIDDELBURG: KORTE DELFT A83, TELEFOON 624 Hetzelfde jaar ziet een splits'ng in de Kuomintang zélf. Een deel komt op te gen de sovjet-overheerschlng en wordt eenvoudig geroyeerd. In Shanghai wordt een der vele stakingen (het nieuwe spelletje voor de Chineesche slachtof fers) uitgeroepen en bloedig onderdrukt. Borodin doet er zijn voordeel mee, en de vreemden-hetze laait opnieuw op. Er kwaamen nog grootere stakingen, voor namelijk tegen Engeland gericht, dat zich verzet. Gevolg een boycot die an derhalf jaar duurt. Chiang Kai-Shek komt op het tooneel als commandant van een nieuwe militaire academie. Hij voelt dat sovjet-Rusland geen zuiver spel speelt, maakt gebruik van een tij delijke afwezigheid van Borodin, ont wapent de al te bosjewistische troepen en jaagt de adviseurs weg. Borodin komt terug, verzoent zich met Chiang, maakt hem opperbevelhebber der troepen en marcheerft tegen het conservatieve Noorden. Maar de Russen bevallen hem niet. Borodin hitst het volk op met de drie principen van Sun: het gepeupel breekt los in Hankau. De Britten houden stand als een muur, en maken de vlucht der vreemden mogelijk op de booten. Eén onbeheerschte reactie en een massa moord was het gevolg geweest. De Chi neezen legden het anders uit: de Brit- sche soldaten waren de lafste ter we reld; ze hadden allen angst voor het moedige Chineesche volk. Nu gaat het Sun Yat-Sensche gepeupel op de andere steden los met de bolsjewiki er achter. De vreemden vluchten naar Shanghai met achterlating van alles. De stad wordt genomen maar door Chiang ont zet. De communisten forden bij duizen den afgemaakt. Hij heeft genoeg van de bolsjewiki. Een zijner generaals doet hetzelfde in Canton. Maar een andere generaal loopt over en zweept de massa nog eens op tegen Nanking als wi de beesten. Prof. dr. L. J. Pierson Jr. 3UN VROUW GEDOOD. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft een 38-jarige scheepskok, gedetineerd, terechtge staan, die op 29 April van dit jaar in een logement aan de Delftsche vaart zijn vrouw, E. Ie Roo, zes steken met een mes heeft toe gebracht. Een van de steken heeft de linker long getroffen, aan welke verwonding de vrouw na korten tijd is overleden. De ver dachte heeft zich wegens doodslag, subs. zware mishandeling den dood tengevolge hebbend te verantwoorden gehad. De man verklaarde met zijn vrouw veel moeite te hebben gehad, langen tijd was hij vergevensgezind geweest, maar dien 19en April was hij buiten zichzelf geraakt van woede en hij had in den blinde gestoken. Dr. W. N. Donkersloot heeft een psychia trisch rapport uitgebracht, waaruit blijkt, dat verdachte een kalm en ernstig man is, met zeer goede karaktereigenschappen. Hij moet in een oogenblik van bewustzijnvernau- wing, tengevolge van het feit, dat hij zich zoolang heeft ingehouden, hebben gehandeld. De vertegenwoordiger van het O. M., mr. J. C. V. Meischke, achtte zware mishande ling den dood tengevolge hebbend, bewezen. Verdachte heeft zijn vrouw niet willen doo- den. Verdachte hield veel van zijn vrouw, die zeer verkwistend was, zoodat haar man zelfs verduisteringen voor haar heeft gepleegd, waarvoor hij voorwaardelijk is veroordeeld. De vrouw heeft verscheidene malen gepro beerd van haar man af te komen, maar ver dachte wilde niet scheiden. Spr. wil met alles rekening houden. De eisch luidde: een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaar. Verdachte's raadsman, mr. F. Eikelen boom, bepleitte op juridische gronden ont slag van rechtsvervolging. Mocht de recht bank daartoe niet overgaan, dan vroeg pi. voor dit exceptioneele geval een voorwaarde lijke veroordeeling. Uitspraak 12 Juli a.s. RIJK EN OVERZEESCHE GEWESTEN. Naar het Corr. Bureau verneemt over weegt de regeering de instelling van een commissie ter bestudeering van het vraag stuk der economische toenadering tusschen Nederland en de gebiedsdeelen van het rijk in andere werelddeelen. Binnen korten tijd zijn nadere mededeelingen omtrent de sa menstelling van deze commissie die gevormd zal worden uit vooraanstaande personen uit de zakenwereld, handels-, bank-, scheep vaart- en industrieele kringen, te verwach ten. Aan deze commissie zal worden opgedra gen de bestudeering van alle vraagstukken, welke verband houden met de handelspoli tieke betrekkingen tusschen het moederland en de overige deelen van het rijk. REPRODUCTIES VAN AQUARELLEN. Het Eerste Kamerlid de heer Blomjous heeft den minister van Waterstaat in ver band met de toezending van een portefeuille o.a. aan de leden van de beide Kamers der Staten-Generaal, betreffende de afsluiting van de Zuiderzee, inhoudende een twaalftal reproducties van aquarellen van H. Heuff, Roeland Koning, J. H. van Mastenbroek, C. Vreedenburgh en Ype Wenning, gevraagd: Hoe groot is het aantal dezer portefeuilles welke gratis zijn rondgedeeld, hoe groot zijn de kosten en uit welken begrootingspost zijn deze bestreden? Is de minister niet van oordeel, dat deze reproducties niet het geringste nut hebben om zich technisch een oordeel te vormen over de Zuiderzeewerken, maar zuiver moeten worden beschouwd als een kostbare weelde- uitgave, welke het rijk zich niet njpg ver oorloven, zeker niet in deze zware tijden? Is de minister bereid te verklaren in de toekomst zeker zoo lang de toestand van 's rijks schatkist de allergrootste inperking der uitgaven dringend eischt, aan dergelijke onnoodige uitgaven zijn goedkeuring te zui len weigeren? NA VEERTIEN JAREN VOOR DEN RECHTER. Na een verblijf van veertien jaren in Ame rika was, zoo schrijft men uit Rotterdam aan de Telgde 44-jarige stoker weer in het va derland gekomen. De ontvangst was niet vrjendelijk geweest, want nauwelijks tien da gen in het eigen land, werd hij door de poli tie aangehouden, omdat hij nog een straf van 6 maanden had te ondergaan, hem opgelegd door de Rotterdamsche rechtbank in 1919. De stoker werd in de gevangenis opgesloten, doch hij teekende tegen dit vonnis verzet aan. Vandaag moest hij nu opnieuw terechtstaan. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 6 Febru ari 1918 van den wal van de Leuvehaven een zak met palmpitten had weggenomen. Verdachte ontkende. Een man, dien hij had aangezien voor den schipper had hem den zak op den schouder gelegd en hem ge vraagd dien naar een opkooper te brengen. Een schipper was als getuige verschenen. Deze verklaarde, dat hij was gewaarschuwd, dat er een man met een van zijn zakken van door gegaan was. Hij was dien man gevolgd en had hem aan een agent van politie aan gewezen. Verdachte verzocht hem een voorwaarde lijke straf op te leggen, maar de president, mr. Halbertsma, maakte verdachte er opmerk zaam op, dat slechts zij, die een volledige be kentenis afleggen een dergelijke straf deel achtig kunnen worden. Ten slotte moest verd. toegeven, het geheele verhaal verzonnen te hebben. Het O. M waargenomen door mr. J. C. V. Meischke achtte wel reden aanwezig voor een voorwaardelijke straf. Het kwam het O. M. het best voor, dat de rechtbank het vonnis zou bekrachtigen en dat verdachte dan een gratieverzoek zou indienen, dat het O. M. wel wilde ondersteunen. Uitspraak 12 Juli. NIEUWE TURBINE TE VELSEN. In de Woensdag voortgezette zomerzitting van de Provinciale Staten van Noord-Hol land is, naar wij aan het Hbld. ontleenen, met 46 tegen 16 stemmen goedgekeurd de eerste suppletoire begrooting 1932 van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf. In dit stuk is een bedrag uitgetrokken van 1.250.000 voor den bouw van een derde turbine van 24.000 kw. te Velsen, alsmede een van 150.000 voor een nieuw hoofdkantoor te Bloemen- daal. De heer Abrahams (v. d.) repliceerde. Hij achtte de uitgave niet onvermijdelijk. Ais men bij Amsterdam komt om te onderhandelen, zal men zeker resultaten bereiken. Een voor deel daarvan voor de provincie schatte spr. op 50.000. Spr. stelde samen met den heer Lambooy (r. k.) voor op de suppletoire begrooting al leen de post voor het hoofdgebouw te hand haven en voorts om Ged. Staten uit te noodi- gen onderhandelingen te openen met Am sterdam over de verschaffing van reserve- stroom voor het provinciaal electriciteits bedrijf. De heer Van der Waerden (s. d.) zeide, dat als er niet een oppercommando is, de bedrijfs zekerheid nooit voldoende kan zijn gegaran deerd. Uit oude raadsverslagen van Amster dam uit 1928 citeerde spr., dat men toen de nieuwe turbine aldaar voor de stad noodig achtte, ook al zou de provincie geen stroom afnemen. Van een dupeering van Amsterdam kan dus geen sprake zijn. De heer Asscher (lib.) had niet den in druk, dat de samenwerking tusschen de over heidsbedrijven voldoende wordt betracht. Laten Ged. Staten het voorstel-Abrahams- Lambooy overnemen Als het daarna blijkt, dat een goed contract met Amsterdam niet tot stand komt, kan men alsnog over de tur bine stemmen. Nu zou een stemming on zuiver zijn, omdat zij die wel voor de turbine zijn, als de onderliandelingen mislukken, nu miscshien zouden tegenstemmen. De heer De Miranda: „Zeer juist!" De heer Lambooy (r. k.) en de heer Slin- genberg (v. d.) vielen dit standpuni bij. De heer Wijnkoop (c. p.) achtte de turbine absoluut overbodig. Op formalistische en bureaucratische gronden wil men haar door zetten. Nadat de heer Bruch namens Ged. Staten het voorstel van het college had verdedigd kwam het tot stemming. Alvorens daartoe over te gaan legde de heer Pothuis (s. d.), namens een aantal fractiegenooten een verklaring af, waarin hij zeide, voor het voorstel Abrahams-Lambooy te zullen stemmen. Het voorstel-Abrahams-Lambooy is daar na verworpen met 38 tegen 24 stemmen. Vrij wel alle partijen stemden verdeeld. Het voorstel van Ged. Staten is daarna aangenomen. Prov. Staten van Noordholland hebben Ged. Staten gemachtigd leeningen aan te gaan, tot zoodanige bedragen als noodig zullen blijken om een som te krijgen ter vol doening van ca. 1.400.000 wegens uitkee- ring aan het P. E. N., t.b.v. de uitbreidings werken (de nieuwe turbine te Velsen); b. 485.500 wegens bijdrage Prov. Ziekenhuis te Bakkumc. 1500 wegens uitbreiding Prov. Ziekenhuis te Medemblik; d. 600.000 wegens het verstrekken van voorschotten aan gemeenten, naar aanleiding van de Rijks regeling inzake credietverleening t.b.v. den groven tuinbouw. De rente is bepaald op 6 pCt. De aflossin gen zullen als volgt geschieden; voor de lee ningen sub. a. en b. in ten hoogste 40 jaar voor die sub c. in ten hoogste 20; voor dié sub d. in ten hoogste 10 jaar. In de gisteren gehouden vergadering van de Prov. Staten van Noordholland is beslo- ten het gemeentelijk aandeel in de verpleeg- kosten van krankzinnigen, ingaande 1933 te verlagen van 850 tot 800. Een voorstel Slingenberg—Reinalda om reeds voor 1932 een verlaging toe te passen is, na uitvoerige discussie, ingetrokken. Aan 379 melkveehouders uit deze ge- meente is op hun verzoek uitgekeerd inge volge art. 22 der Crisis-zuivelwet, een bedrag van bijnua 11500. Rijwulbclasting Naar wij vernemen zal tusschen 15 Juli en 7 Augustus a.s. bij den assistent der directe belastingen alhier op eiken Woens dagavond tusschen 7 en 9 uur de gelegenheid worden gegeven tot het bekomen van aanvra gen voor het verkrijgen van gratis rijwiel- belastingmerken. Voor het examen gem. administratie slaagde de heer G. Louter, 2e ambtenaar ter secretarie alhier. W egenverbetering. De verbetering van den toegangsweg naar het station van de zijde /an den Rijks straatweg is deze week tot standgekomen. De bestrating is thans verbreed, terwijl het voetverkeer kan plaats hebben over de voet paden welke zich aan de achterzijde van de boomen bevinden. Bovendien zal aan de zijde van het stationsemplacement, dat voetpad nog verlengd worden. Ingekomen personety M. V. Stijgers (wed. Jac. Snoerwang), z. b., Breelaan 116 v. Amsterdam. W. J. Vos, N.H., banketbakker, Breeland 116 v. Zeven huizen. A. Smid( wed. J. Visser), N.H., huishoudster, Kogendijk 13 v. Hemelumer, Oldephaart en Noordwolde. M. Kriller (wed. D. Stam, N.H., z.b., Beemsterlaan 7 v. Heiloo. H. J. Schwarzer, N.H., handels* agent 16 v. Alkmaar. A. M. Mooij (echtg. J. F. H. Vaske, R.K., z. b., Stroomerlaan 10 v. Bemmel. M. Zut, R.K., veehouder, Ko gendijk 96 v. Schoorl. Jb. Ruijter, N.H., magnetiseur, Hoflaan 11 v. Alkmaar. J, van Groenau, N.H., huishoudster, Hoflaan 11 v. Alkmaar. J. J. P. Frederiks, R.K., hotelkok, Breelaan 16 v. Rotterdam. A. Govers, N.H., z.b., Bergerweg 56 v. Alk maar. G. M. Coesel, R.K., administrateur, Kerkelaan 10 v. N.O.I. A. Peek, N.H., v. z.b., Hasseltstraat 7 v. Oudorp. E. Bücker, R.K., dienstbode, Notweg v. Nieu- w r-Amstel. G. Brunotte, E.L., dienstbode, Studler v. Surckl. 8 v. Amsterdam. G. Lorens, R.K., dienstbode, Zeeweg 23 v. Am sterdam. P. Leijen, R.K., lijnwerker te!., Dorpsstraat 96 v. Egmond-Binnen. E. C. Schavemaker (echtg. P. Leijen, E.L., z. b, Dorpstraat 96 v. Schoorl. I. G. W. Broek huizen (echtg. C. v. Eunen), E.L., huishoud ster, Kanaaldijk 77 v. Schoorl. C. Ko- nings, geen, arbeiders, Kanaaldijk 77 van Schoorl. J. C. Billenkamp, geen, z. b., Geestweg 10 v. Oude Niedorp. T. J. Gra- vestein, geen, geleidster, Verspijckweg 7 v, Amsterdam. D. van Kerckhoven, N.H., spoorwegbeambte, v. Blaarderenweg 12 v. Wadenoyen. N. J. Balfus, R.K., Tuindorp- weg 23, banketbakker v. Nieuwleusen. T. Gulmans, N.H., boerenknecht, Kanaaldijk 63 v. Westdongeradeel. E. Plöger, E.L., dienst bode, Studler v. Surckl. 11 v. Amsterdam. L. Coppens, R.K., dienstbode, Jan Olden- burglaan 20 v. Amsterdam. D. Janse, R. K., tuinder, Heerenweg 79 v. Heemskerk, E. Frankfort, N.H., dienstbode, Breelaan 13 v. Hensbroek. J. C. M. Mook (wed. H. Wielinga, N.H., hotelhoudster, Breelaan 7, ambtshalve. K. Roersma, N.H., huishoud ster, Kerkedijk 29 v. Alkmaar. H. Krause, Bapt., dienstbode, Prinsesselaan 56 v. Am sterdam. K. Leeuw, D.G., chauffeur, v. Blaaderenweg 14 v. Castricum. G. P. L', Duijvis (wed. E. C. C. Dekker), Rem., z. b., Kastanjelaan 6 v. Blioemendaal. Johs. Ham, geen, chaufeur, prinsesselaan 17 v. Bloemendaal. J. C. van Breukelen, R.K., dienstbode, Kantstanjelaan 6 v. Bloemen daal. L. M. Sampimon, N.H., bakker, Sta tionstraat 2 v. Amsterdam. G. Busbach, R.K., dienstbode, Julianadlaan 14 v. Oegst- geest. Dr. W. Huender, geen, Dir. hout- hndel, Breelaan 50 v. Amsterdam. H. B. G. J. Meijer, N.H., z.b., Verspijkweg 5 v. Emmen. -r- B. Jagers, N.H., dienstbode, Breelaan 45 v. Rotterdam. C. Does, R.K., boerenknecht, Groeneweg 32c v. Oude Nie dorp. Jb. Koning, slager, R.K., Stroo merlaan 9 v. Obdam. S. J. Breebaart, D. G., z. b., Kastanjelaan 6 v. Roterdam. F. Bijlsma, N.H., dienstbode Ruinelaan 30 v. Baarderad^l. B. van Haaften, N.H., adj. insp, fin., Meerwijklaan 6 v. N.O.I. D. Kaan, G.K., z. b., Bergerweg 36 v. Alkmaar. A. Meereboer, R.K., veehouder, Groene weg 1 v. Oudorp. A. F. C. Nündel, E.L., dienstbode. Zeeweg 30 v. Amsterdam. J F.nste, R.K dienstbod-:, Breelaan 21 v. Allé- maar. J. J. Kaldenbach, R.K., timmer man, Noordlaan 48 v. Alkmaar. J. W. Frederiks, R.K., chauffeur, Kerkedijk 33 v. Alkmaar. G. G. van Dijk (echtg. Th v. Manen), N.H., z.b., Kanaaldijk 87 v. Wym- britseradeel. S. Tomecek (echtg. n. Bijl, R.K., z.b., Filarskiweg 3 v. Heiloo. L, Piap, E.L., dienstbode, Breelaan 1 v. Alk maar. B. Dekker (wed. Jac. Roobeek, R.K., z. b., Filarkisweg 3 inw. v. Heiloo. M. M. Sijbenga, Rem., z. b., Jan Oldenburglaan 32 v. Maasstricht. J. M. Knuppel (wed. H. J. Meijer, H.L., z. b., v. Blaaderenweg 22 v. Amsterdam. J. G. B. Vrijkotte, R.K., spoorwegarbeider, Karei de Gr.1. 26 v. Los ser. H. S. Blein, N.I., slager, Breelaan 12 v. Stad. Hardenberg Vertrokken personen. J. M. Tromp (echtg. A Dijkstra), N.H., z.b., n. Amsterdam.H. Schouten, N.H., z.b., v. Haarlem. N. Blaauboer, D.ó., keu kenmeisje, n. Schagen. M. N. Rampen( echtg. J. L. ter Hall( N.H., z. b., n. Amster- dma. W. G. Sangers, N.H., leerl verpl., n. Amsterdam. H. Dijkstra, G.K., boeren knecht, n. Heiloo. H. C. van der Valk, N. H-, z b., n. Amsterdam. PC. StxeiwhAit. Vracht- wagens

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9