Uw huid verbrand? Onze Jiotoniën JUownciaal Tlieuws relletjes te roermond. .Gisteravond hebben, naar men aan de •*KCrt. meldt, een 200 stakers van Borms ^n bezoek aan Roermond gebracht. Nabij de vroegere gasfabriek en aan de Roerkadc kwam het tot relletjes Er werd met steenen naar de politie geworpen, waarop mare chaussees en politie gebruik maakten van de gummistok en hier en daar flinke klappen uitdeelden. Er waren ongeveer 2000 .men- schen op de been. Tot in den laten avond was «et zeer rumoerig in dit stadsgedeelte. Uit de Pers BERGEN. HEILOO. hnvai Gelukkig bemerkten eenige toeschou wers dat de man onwel was. Hij werd be wusteloos op het strand gehaald, waarna de an door den strandpost van het Roode Kruis naar het Roode Kruisgebouwtje werd vervoerd. Een'inmiddels telefonisch ontboden geneesheer constateerde dat het slachtoffer een halswervelfractuur had bekomen. Na voorloopig door den geneesheer te zijn ge holpen, werd hij in zorgwekkenden toestand per ziekenauto naar Haarlem overgebracht. Zijn vrouw en twee kinderen waren getuigen van het ongeluk. EDO J BERGSMA EEREBURGER. Afscheid van den gemeenteraad van Enschedé. In de Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Enschedé is besloten tot de instelling van het eere-burgerschap der ge meente en den heer Edo J. Bergsma, die Za terdag als burgemeester van Enschedé af scheid neemt, te benoemen tot eereburger. Tevens werd besloten den scheidenden bur gemeester den eerepenning der stad in goud aan te bieden. In een daarop gehouden buitengewone zit ting van den gemeenteraad van Enschedé is afscheid genomen van den heer Bergsma als burgemeester. De oudste wethouder, de heer H. C. Sanders, hield een toespraak, waarin h:i de groote vooruitgang van Enschedé on der burgemeester Bergsma's bewind schetste. Het inwonertal steeg van 20.000 tot 52.000. Spr. deed daarop mededeeling van de onder scheidingen, waartoe de raad even te voren had besloten. Op waarlijk treffende wijze heeft Zoterdag- midaag de burgerij van Enschedé afscheid genomen van haar burgemeester. In een défilé, dat een half uur noodig had om voor bij te trekken e nwaaraan Heilsoldaten en A J. C., R. K. en socialistische vereenigingen deelnamen, is, naar men aan de Telg. meldt, een laatste groet gebracht aan den grijzen magistraat, die 37 jaren lang de stad heeft gediend. Ongeveer tachtig vereenigingen en corporaties, omvattende circa achtduizend personen, liepen in den langen stoet mede en het was op het groote groene Sportpark onder den pachtigen blauwen hemel een imposant schouwspel dat aan het oog voorbij trok. Een drietal vliegmachines cirkelde in formatie boven het park en een twee-motorig passa giersvliegtuig van de K. L. M., dat om onge veer zes uur passeerde, wierp aan een val scherm bloemen uit, bestemd voor den burge meester. Voor het terrein, waarop het défilé gehou den werd, had de burgemeester met zijn fami lie en het burgercomité onder een baldakijn plaats genomen. Menigmaal als bepaalde groepen passeerden, was de aandoening hem te machtig, maar toch wiet hij zich voldoende te beheerschen m de gebeurtenis tot aan het einde toe te volgen. Toen het défilé beëindigd was en een vaan- delgroet was gebracht, hield de voorzitter van het Huldigingscomité, het lid van Ged. Staten en oud-wethouder van Enschedé, de heer G. Elhorst, een toespraak, waarin hij de groote verdiensten van den burgemeester in het licht stelde. Namens de geheele burgerij bood hij den heer Bergsma een schets van het door Willem van Konijnenburg te schilderen portret aan, dat een plaats zal vinden in de raadzaal van het nieuwe stadhuis. Verder bood spr. een album aan, waarin een zeven tigtal toto's, betrekking hebbende op werken tijdens de ambtsperiode van den heer Bergsma te Enschedé tot stand gebracht. Aan mevrouw Bergsma werden eveneens cadeaux aangeboden. Vervolgens bliezen de tien muziekgezel schappen den speciaal voor deze gelegenheid gecocnponeerden „Edo-Bergsma- Marsch", waarvan de partituur aan den scheidenden burgemeester werd overhandigd. Hierna hielde de heer Edo Bergsma een afscheidstoespraak, eerst tot het comité, waarbij hij dankzegde voor wat dit comité als bewijs van vriendschap voor hem en zijn gezin heeft willen deen. Ten slotte richtte hij zich tot de burgers die in grooten getale rond het veld zich geschaard hadden. „Gij duizenden, allen samengestroomd om mij deze onvergeetelijke uren te bezorgen, ik betuig u daarvoor mijn zeer groote erkente lijkheid, aldus spr. In een oogenblik als dit zijt gij geneigd meer het goede in mij te zien. Ik zelf voel thans in de eerste plaats, waarin ik te kort schoot. Maar welke ook mijn fou ten mogen zijn geweest, toch is er iets, waar in ik meen niet tekort te zijn geschoten. Ik geloof niet te kort te zijn geschoten in liefde voor onze gemeente, niet in toewijding aan de belangen van hen, die de zorgen der over heid het meest behoeven en evenmin in ernstig streven naar het betrachten van bil lijkheid en gelijk recht jegens allen. Thans is het oogenblik van scheiden daar. jk hoop nog te beleven, dat hier de voorspoed terugkeert en de oude krachtige polsslag weer gevoeld wordt. Daar zal, neen, daar kan niemand zich meer in verheugen dan ik, me het geluk des volks heb voorgestaan. Vaart allen wel!" Hiermede was de plechtigheid geëindigd. I I INBRAAK TE ZAANDAM. Te Zaandam is gisternacht ingebroken in ié woning van den heer W. Bruynzeel aan de Pieter Ghyzenlaan. Vermist worden een spaarpot met 12.50 van de dienstbode en een spaarpotje van mevrouw Bruynzeej, be vattende eenige gouden tientjes en vijfjes. Of er nog meer gestolen is, kon nog niet wor den vastgesteld, aangezien de familie Bruyu- zee! afwezig is. De dienstbode, die alleen thuis was, heeft geernerlei gerucht gehoord. Pas bij haar ont- vaken bemerkte zij welk ongewenscht bezoek er in de nachtelijke uren was geweest, DE DIEFSTAL AAN 'S RIJKSMUNT UTRECHT. De officier van justitie te Utrecht heeft 1000 uitgeloofd voor hem of haar, die in lichtingen kan vérstrekken, welke leiden tot de opsporing van de uit 's Rijksmunt ontvreemde 1646 gouden tientjes. DE „MALINES" VLOT GESLEEPT. De Harwichboot „Malines" is Zaterdag omstreeks half acht vlotgesleept door acht sleepbooten van de Towage and Salgation Union, in Terneuzen vertegenwoordigd door de N.V. Meijer Zonen's Expeditie en Agen tuur Maatschappij, nadat door deze ber gingsmaatschappij het groote gat in de ma chinekamer was gedicht en deze was leegge pompt. De namen der sleepbooten zijn: Goliath, Vulcan, Max, Raymond, Charles, Sirius, Órion en Tenage. De Malines is te 8.30 naar Antwerpen door de Vulcan, de Max, de Charles en de Orion, terwijl het bergingsvaartuig Redder I op zij lag met de slangen in de machinekamer om deze tijdens de vaart leeg te houden. De Malines kon zijn eigen machines niet gebrui ken; ook de stoomlevering voor zijn anker spil werk niet, zoodat een der sleepbooten dien stoom moet leveren. ZWIJNTJESJAGERS GEPAKT. Zaterdagavond kreeg de Zaandamsche politie bericht, dat twee rijwielen waren ont vreemd. De politie bezette op de snelste wijze de toegangswegen tot de stad en had het succes twee rijwieldieven, twee jongens van 17 jaar uit Amsterdam, aan de pont bij de Hemburg aan te houden. Zij werden in arrest gesteld en zullen ter beschikking worden gesteld van den Officier van Justitie te Haarlem. LOONEN IN DE TYPOGRAFIE. Reeds eenige malen, zegt de Telg., heeft de looncommissie voor de Typografie, waarin werkgevers en werknemers vertegenwoordigd zijn, beraadslagingen gehouden over de vraag of loosverlaging toegepast moet wor de, in verband met den bedrijfstoestand en de dalende kosten van levensonderhoud. Er zal nog een vergadering gehouden worden onder leiding van een onpartijdigen voorzitter. HET RAPPORT WELTER. Wij laten hier een uittreksel van eenige be schouwen volgen welke enkele bladen reeds aan den inhoud van het rapport-Welter ge wijd hebben. Het Vaderland (lib.) merkt in een artikel: Het mes erin, o.a. op: „We moeten minstens ICO millioen met die uitgaven naar beneden. Als eerste stap. Want wel niemand zal het met de commissie oneens zijn, dat in de thans mogelijke ramin gen lang niet alle ongunstige factoren die de toekomst zal opleveren, verdisconteerd zijn. Niemand, behalve de blinde leidslieden der blinden, die nog altijd prediken, dat er geld genoeg is. „Bezuinigen is een ondankbaar werk en allen, die in meerdere of mindere mate door dit rapport gedupeerd dreigen te worden, zullen der commissie hun critiek niet sparen. Het is echter zooals het rapport zegt: andere bezuinigingen dan de commissie voorstelt, zullen velen aantrekkelijker lijken. Maar zoo dra de bezuinigingen dan weer ter tafel wer den gebracht, zouden ze aanstonds hun aantrekkelijkheid inboeten. Het blad besluit, na enkele kantteekeningen op het rapport te hebben gemaakt: „Men leze het geheel, om den respectabelen arbeid der commissie, die overigens heel wat stof zal doen opwarrelen, te overzien. En men leze vooral wat zij over den algemeenen economischen toestand zegt, omdat hier de rechtvaardiging wordt gegeven van haar diep ingrijpende vooistellen. De toestand wordt er zonder overdrijving in afgeschil derd, en duidelijk wordt uiteengezet, welk be lang ieder burger heeft bij de algemeene ver laging van den levensstandaard, die den meesten onzer al lang is opgelegd en die nu voor andere categorieën dreigt. We verkeeren in een voor ons nationaal bestaan beslissen de periode. Wie dat met de commissie beseft, zal haar voorstellen in redelijkheid willen onderzoeken. Een reeks van bezuinigingscommissies, zegt de T e 1 e g r a a f is aan. de huidige voorafgegaan. De naam van oud-minister Pop blijft er aan verbonden Dat zij weinig anders dan tegenwerking ondervonden, en van al haar voorstellen niets tot werkelijkheid zagen worden, bewijst, hoever de meewind ons al in de richting van het lokkende gevaar had gestuwd. Nu ieder, die geen gekleurden bril draagt, de harde werkelijkheid gemakke lijk kan onderkennen, loopt de Commissie- Weiter betere kansen. De meewind zit thans achter de bezuiniging aan. Toch zal het slechts dan tot resultaten komen, wanneer in alle kringen de beteekenis van het rapport der commissie juist wordt aangeslagen Zij is deze, dat het den stormbal hijscht boven ons vaderland, dat het allen oproept tot naden ken en meewerken. Het is goedkoop en ge makkelijk om een „anti-Welter-campagne te ontketenen en de leuze van het domme pot lood aan te heffen. Moeilijker, maar tevens nuttiger, ja onafwijsbaar, is het om dan het intelligente potlood te hanteeren en aan te wijzen, hoe het wè! moet. Voor iedereen, hij zij linies op rechts, rood of zwart, is een tekort van 108.000.000 een tekort van 108.000.000. Voor iedereen is het duidelijk dat het overbrugd moet worden. Dat dat zal geschieden door voetstootsche aanvaarding van alle door de commissie-Weiter aanbevo len maatregelen, is niet te verwachten, zelfs niet te hopen. De prijsgeving van het rap port aan de openbare critiek zal vervormend op zijn inhoud werken. Geen nood. Wanneer die critiek maar van opbouwen naast afbre ken weet; wanneer de tegenstanders maar bezield zijn door het verlangen om een com promis te vinden, gelijk de nuchtere feiten en de onomstooteüjke cijfers dat vorderen Dan zal der commissie-Weiter de lof toekomen, dat zü den zwaren steen der saneerine aan dan helpt alleen een uitstekende balsem zooals Zwitsersche Balsem, die geneest en verzacht direct! 30 cent per doos. het rollen heeft gebracht, tot heil van land en stad. Dat is: tot heil van ons allen. De (a.r.) Rotterdammer schrijft over het rapport: „Inkrimping personeel, salarisverlaging, vermindering werkloozensteun; stopzetting onderwijsuitbreiding; het is allemaal erg, heel erg. Doch wie het afkeurt, wijze niet alleen op het sociaal-onwenschelijke van deze dingen, maar ook op het economisch-moge- lijke om het anders te doen. „Met een schreeuw en een leus komen we niet door de crisis heen. „Zeer terecht heeft de commissie zich niet alleen tot de rijksuitgaven bepaald; ook de gemeenten krijgen een goede beurt. Dat moet. Want de rechtvaardigheid eischt het, zoowel ten aanzien van het personeel in publieke diensten als tegenover de burgerij, die alle publieke kassen met haar belastinggeld moet vullen. „Een goede zijde van het rapport is, dat bij verschillende bestuursinstanties thans met de oude sleur gebroken zal moeten worden; overal is men uit de dommel gewekt, dat een gang op sloffen het meest profijtelijk is, of dat aan vastgeroeste formaties niet geraak, mag worden. „Bij de lezing moet men in aanmerking ne men, dat in het rapport nog de oude bena mingen der departementen zijn gebezigd, om dat de wijziging na de vaststelling intrad; op de werkelijke inhoud heeft het eenter geen invloed. „Met deze enkele woorden leiden we het rapport bij onze lezers in. Bespreking volgt later wel. „Ieder oordeele; doch objectief en niet te haastig. De Residentiebr de (r.-k.) wijdt een lanuc beschouwing aan het rapport, waarin zij ernstige bezwaren tegen de voornaamste maatregelen, die de commissie voorstelt, te berde brengt. Het blad besluit: „Hier is'een harde gevoellooze economie aan het woord, waarin we niets terugvinden van de Christelijke eischen van rechtvaardig heid en maatschappelijke orde. Het gemeen schapsleven, het algemeen welzijn is hier absoluut ondergeschikt gemaakt aan een een zijdig staatsbelang. „En het wil ons dan ook voorkomen, dat deze bezuinigingspolitiek, althans voor de Kath. Kamerfractie, heel weinig bekoring moet hebben. Wreekt zich in dit rapport ook niet de wel zeer eenzijdige samenstelling van de Bezuini gingscommissie, waar de liberale economie, bijna uitsluitend aan het woord was en het Christelijk sociaal beginsel, dat toch een zoo belangrijk woord in het crisisherstel moe» meespreken, zoo goed als niet werd gehoord? In dit opzicht heeft deze regeering thans geoogst wat ze gezaaid heeft. Wij weten natuurlijk nog niet in hoeverre de regeering de voorstellen in dit rapport tot de hare gemaakt heeft. Maar wanneer we lezen hoe daar op de departementen de 12 pCt. afvloeiing reeds in vollen gang is, dan vreezen wij het ergste! „Maar wij zouden toch niet gaarne zien, dat de Kath. Kamerfractie, onder welke pres sie of dwang dan ook, voor dergelijke bezui nigingen, de verantwoordelijkheid ging dra- gen. „Al gaan wij er volkomen accoord mee, dat de Kath. Staatspartij in deze ernstige tijden, de geweldige moeilijkheden der regeerings- verantwoordelijkheid aanvaardend ook mee werkt om zeer onaangename en pijnlijk tref fende maatregelen te sanctionneeren, omdat de hard"' noodzaak dit tot plicht maakt. „Mr~ in dit rapport wordt o.i. meer ge vraagd, dan door de Kath. Staatspartij, ook krachtens haar sociale beginselen zelfs in deze tijden kan en mag gegeven worden. Het Volk (s.-d.) noemt het rapport „Een frontaanval" en karakteriseert het als „Bezuinigingswaanzin". Het schrijft o.a.: De werk'oozen, het overheidspersoneel, zij zijn het slachtoffer van de bezuinigingswoe de. die de bourgeoisie aangegrepen heeft. In inkomsten worden zij belaagd of zij worden met werkloosheid bedreigd. Het schoolkind moet het loodje leggen. Groote werken worden uitgesteld. Maar op het vervloekte militarisme wordt maar TA millioen bezuinigd. En de commissie kondigt een tweede schrede van niet minder verre strekking, dus nogmaals een tweede 100 millioen-bezuiniging aan. Deze waanzin valt maar op een wijze af te weren: door het meest vastberaden verzet van de arbeidersklasse. De Tij d (r.-k.) heeft eveneens bezwa- renjEr zal de komende weken en maanden nog heel wat over het rapport-Welter te doen zijn Met name bij de behandeling derstaats- begrooting in de Kamer zal er een groot parlementair gerucht over opgaan. Of de voorgestelde maatregelen in alle bijzonderhe den goed zijn gekozen, betwijfelen wij ten aanzien van sommige voorloopig zeer ern stig. Op het eerste gezicht maakt 't geheele rapport sterk den indruk door een liberalen geest te zijn aangeblazen. „Intusschen zijn de voorgestelde maatre gelen nog niet door de regeering overgeno men. De vrije discussie zal er nog heel wat uitziften. Ongetwijfeld werkt het rapport- Welter intusschen als een ijsbreker in de open bare meening, die moet wennen aan de re- geeringsmaafregelen, welke onvermijdelijk zijn. DE GOUDVONDST IN SURINAME. De gouverneur van Suriname, de heer Rut- gers, bracht Zaterdag een bezoek aan de jongste goudvindplaats in Mindrineti. Vol gens „De West" bestaat de vondst uit kwart- sen met zichtbaar goud. Bij verlichting lijkt de mijnschacht een sprookjesachtige grot met van goud schitterende wanden. Het eind proces zal vermoedelijk de oorspronkelijke raming van 40 K.G. verre overtreffeo- Opening dr. Dekker-huis. Zaterdagmiddag 4 uur werd het dr. Dek kerhuis officieel geopend. In een uitvoerige circulaire aan de burge rij, waarin een oproep wordt gedaan dit ge meenschapshuis te steunen, wordt mededee ling gedaan, dat de naaste familie van dr. Dekker het huis in bruikleen heeft afgestaan voor een stichting, die zich het bevorderen van de volkseenheid ten doel stelt. Men hoopt dit doel te bereiken door leerzame en ontspanningbijeenkomsten, door clubjes voor vakonderwijs en huishouding te vormen en door het in stand houden van een leeszaal, waarvoor de familie Dekker te Bloemendaal een bibliotheek van 2000 boeken beschikbaar stelde, voor 't grootste deel kinderboeken. Aanvankelijk waren er velen, die veronder stelden, dat de ondergrond een ietwat revo- lutionnaire was. Dit is echter niet het geval; het gemeenschapshuis staat boven ieder par tijbelang, met erkenning van iedere gods dienstige en staatkundige groepeering, mits men den vereischten eerbied voor de wet niet uit het oog verliest. Uit verschillende plaatselijke vereenigin gen is een commissie van advies voor de stichting, bestaande uit 7 dames en*16 hee- ren ingesteld. Reeds eenige maanden was het huis, dat door vrijwilligen arbeid was opge knapt, in gebruik genomen, doch een ietwat officieele opening werd noodzakelijk geacht en daarvoor was dan deze Zaterdagmiddag gekozen. Onder de aanwezigen merkten wij op: fa milieleden van wijlen dr. Dekker en den burgemeester met zijn echtgenoote, alsmede ds. Boeke uit Schoorl. De Voorzitter van de stichting, de heer L. den D as. wees erop ,dat het vandaag voor Bergen een bizonder mooie dag was, niet alleen om het mooie weer maar vooral om het heugelijke feit, dat het dr. Dekker huis geopend zou worden. Enkele ingezetenen uit het dorp, zoo zeide spr., hadden de gedachte geopperd, om de nagedachtenis van dr. Dekker door het stichten van een monument te eeren, omdat hij hier een plaats had veroverd in de harten van de bevolking. Deze gedachte was ken baar gemaakt aan de familie, die haar mede werking toezegde, doch meende, in den geest van wijlen dr. Dekker te handelen, wanneer de nagedachtenis geëerd werd door het stich ten van een gemeenschapshuis. Dr. Dekker was niet alleen medicus, maar vooral ook een humaan mensch. Op initiatief van mevr. dr. Dekker kwa men enkele personen bij elkander en werd de stichting gevormd. Doel van de stichting is: bevordering van de ontwikkeling van de be volking en bevordering van den gemeen schapszin onderling, met vrijlating van ieders politieke of geloofsovertuiging. Be oogd wordt, in. dit huis clubjes te vormen, waardoor gemeenschapswerk kan worden verricht. Spr. zegde daarvoor de familie van dr. Dekker hartelijk dank. Het huis staat op een gunstige plaats en is a. h. w. aangewezen, om er gezamenlijk te verpoozen. Dank bracht hij ook aan de jongeren, die door de tijds omstandigheden werkloos waren en belange loos den tuin opknapten, en de verbouwing ter hand namen, welke verbouwing, toen de jongeren weer tijdelijk werk kregen, door ouderen werd voortgezet, om een vriendelijk geheel te verkrijgen, waarvoor hij ook hen dank bracht. Dank bracht hij ook de bur gers, die door het schenken van gordijnen, lampen enz. hun medewerking hadden ge toond en daardoor de kans van slagen had den verhoogd. De belangstelling voor het huis in de ge meente is groot en daarom mag verwacht worden, dat het huis in den geest van wijlen dr. Dokter een mooie toekomst heeft en een waar gemeenschapshuis zal worden. Voorts deelde spr. mede, dat bloemstuk ken waren ingekomen van de afd. Bergen van den Vrijz. Dem. Bond, van de afd Ber gen van den Nederl. Bouwarbeidersbond, van de afd. Bergen van de S. D. A. P. en van Mevr. van Reenen-Jurriaans. Dank bracht spr. nog aan het dameskoor Pro Arte", dat zijn medewerking onder lei ding van Jac. Jansen had toegezegd en hier mede verklaarde hij het huis voor geopend. (Applaus!) De Burgemeester, Mr. H. D. A. van R e e n e n zeide, met groote belangstelling te hebben vernomen, dat het huis geopend zou worden. Bergen toch bezat tot nog toe iets dergelijks niet en het was ontegenzeggelijk een prachtig idee om op deze wijze de nage dachtenis van dr. Dekker te eeren. Verzorging en ontwikkeling van de jonge ren is een mooie taak, die uoor de tijdsom standigheden nog meer naar voren is geko men. Ook wanneer de tijdsomstandigheden veranderen, zal het huis zijn waarde behou den en daarom heeft ook spr. vertrouwen in de toekomst van dit gemeenschapshuis. Van harte hoopte hij dan ook, dat het aan het gestelde doel zal beantwoorden; dat het zal blijven groeien en dat de gemeente vreugde mag beleven van de stichting, niet alleen voor het eeren van de nagedachtenis van dr. Dekker, maar ook voor hen, die het hebben opgericht. (Applaus!) Mevr. dr. Dekker wilde nog gaarne iets vertellen uit het leven van hem, naar wien dit huis is genoemd. Toen een patiënt in dank baarheid over de hem verleende hulp tot hem zeide: „O, dokter, wat kan ik toch voor U doen?" antwoordde hij: „Anderen helpen, wanneer die om hulp op je weg komen". Daarin werd getypeerd de liefde, die hem voor anderen bezielde. Moge die golf van liefde het symbool zijn van dit huis. Geeft steeds het beste uit Uw ziel en vreest niet, dat dit niet in goede aarde zal vallen. (Ap plaus Hierna stelde het dameskoor Pro Arte zich op voor het zingen van een Mis in vijf deelen van André Caplet. Alvorens hiertoe over te gaan, deelde de dirigent Jac. Jansen mede, dat dit werk was van een modern Fransch componist, die de koorzang weer nieuw leven heeft gegeven en wiens werk verwant was aan dat van de beste componis ten, na den bloeitijd der middeleeuwen. Hij gaf een historische uiteenzetting van de zangkunst en stelde vast, dat vroeger de zang door geschoolden beoefend werd Later geraakte dit in verval en ook thans nog wordt die kunst naar het z.g.n. papegaaiensysteera beoefend De weg om hierin verbetering te brengen, was z.i. verplicht zangonderwijs op de lagere, middelbare en hoogere scho len. Het was hem een groote voldoening dat het dameskoor Pro Arte er in ernst naar streeft, de zang op een hooger plan te bren- gen en hij zegde daarvoor het koor hartelijk dank. Hierna werd het werk uitgevoerd, begeleid door een huisorgel, dat verdienstelijk be speeld werd door den heer A. Kooger. Zóó subliem was zang en spel, dat het één gehee! vormde. Het was jammer, dat de hitte in de te kleine ruimte belette, het volle kunstgenot te smaken en onwillekeurig dachten wij, hoe veel beter dit waarlij ke kunstwerk, waarvoot ook de aanwezige dirigent van Bergens Ge mengd Koor, de heer Joh. Brands in extase was, tot zijn recht zou komen, wanneer dit in ons mooie dorpskerkje zou worden uitge voerd. Later vernamen wij, dat dit Vrijdag a s. des avonds 8 uur ten bate van de Diaco nie der Ned. Herv. Kerk zal geschieden. De entree zal dan slechts 25 cent bedragen en wij hopen, dat ons kerkje dan te klein zal blijken. Een werk als dat van André Caplet behoort in een kerk te worden uitge voerd en wat de dirigent met dit dameskoor wist te bereiken, is werkelijk iets bizonders. De dirigent smaakte reeds de voldoening, met dit koor, dat voor het eerst in een zang wedstrijd had gezongen, in de afdeeling Uit muntendheid, waar de eerste prijs door een beroepskoor werd gewonnen, den derden prijs te behalen. Vermelden wij nog, dat na afloop van het concert in het dr. Dekker-huis in den tuin thee geserveerd werd, die gratis werd aange boden door de firma Holsmuller uit Alk maar. Des avonds concerteerde Bergens Man nenkoor, dir. K. Böhne, op uitnemende wijze onder groote belangstelling, in den tuin. Bergens Gemengd Koor, dat aanvankelijk oók zou concerteerer., was daarin verhin derd,, doordat de dirigent plotseling in Am sterdam moest optreden. Onder leiding van mej. G. Plomper werden in den tuin door de V. C. J. B. nog volksdansen uitgevoerd, die eveneens verdiende belangstelling trokken. Het Openluchtspel van de Vrijz. Christ. Jeugd Gemeenschap uit Alkmaar. Zaterdagavond gaf de Vrijzinnig Chris- lijke Jeugd Gemeenschap een openluchtuit voering in Ter Coulster, daarvoor bereid willig afgestaan. We hadden evenais het bestuur geeri flauw vermoeden, dat naast de jongelui nog een 200 personen aanwezig zouden zijn. Het bestuur had daarop niet ge rekend wel gehoopt zeide de leidster en velen moesten zich met een zitplaats op het mooie grasveld tevreden stellen. Een heer lijke zomeravond, veel publiek en opgetogen leiders. Onder de velen die waren opge komen, waren de eigenaresse van dit heer lijke buitenverblijf, mevrouw Van der Feen de Lille, de burgemeester en ds. Bloemhoff, die allen interesse voor het spel of voor het samenzijn, der jeugd toonden Het c-penluchttooneel was op het mooie grastapijt aangebracht. Het theehuis van de eigenaresse was als kleedkamer gereserveerd en liet prieel was het hol van Reinaerde de Vos. In opgewekte stemming opende mej. ds. F. W. Rappold, leidster der Vrijzinnig Jon geren den avond, bracht dank aan mevr. Van der Feen de Lille, die bereidwillig dit mooie plekje voor de kinderen openstelde en schetste een program dat men voor de jeugd kan mee maken. Naast ernst ook genot en men kan sparen voor een groot uitstapje en de wijze waarop de leidster het de jeugd kan ver tellen doet bij hen zeker de 'lust ontwaken om hiervan te kunnen genieten. Een kort woord van den leider, de heer Maars uit Schoorl, onder wiens regie de kinderen de dierenklucht hebben ingestudeerd en het spel kan beginnen. Een gongslag uit de laan en daar kwam Koning Leeuw met zijn vrouw met hun ge volg op het tooneel. Voor Zijne Majesteit den Koning en de Koningin der dieren waren zit plaatsen beschikbaar en om hun zetels ston den de dieren. En dan viel ons dadelijk op de mooie dierencostuums, zo:wel van den leeuw als van de eenvoudige haas of kip. Elk cos- tuum was af. De dierenklucht is wel bekend1. De dieren hebben bij de koning een klacht in gediend tegen Reinerd de Vos en de Koning zal recht spreken. Men tracht de Vos te vangen en hem aan de galg op te hangen, doch de vos zou geen vos zijn als hij zijn hachelijke positie niet overziet en hij weet onder schoone beloften zich de bescherming van den vorst te verzekeren. De dieren die de vos naar de rechtbank moeten brengen, wor den zelf de dupe en de Vos weet het zoo aan te leggen dat hij de vertrouweling des ko- nings (en vooral die der koningin) wordt. Terwijl hij vrij en met een geschenk over laden woidt heengezonden doet hij zijn laat ste schurkenstreek en onthooft het onschul dige haasje welks hoofd hij in een tasch aan den Koning laat bezorgen. Voor het aardige spel der kinderen was men vol lof We zullen niet eenige „dieren" afzonderlijk noemen, zonder uitzondering hebben allen mooi spel gegeven. Voor den heer Maars, den regiseur was het een mooie avond. Een der kinderen bracht hem dank en bood een mooie pen- teekening aan. Aangenaam verrast dankte de heer Maars. Een hartelijk dankwoord van ds. Rappold en de fnooie avond behoorde weer tot het ver leden. „We hopen dit nog eens terug te zien" zeiden velen en die wensch kunnen we onder schrijven. De avond werd besloten met het zingen van het bekende Avondlied. De heer W. de Groot, ruim 25 jaar kos ter bij de Ned. Herv. Gemeente, heeft mede door ongesteldheid zijner vrouw, zjjn ont slag aangevraagd dat hem eervol is ver leend. In zijn plaats is benoemd ziia zoon, de heer K, de Groot. -

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7