DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN Stoomerij S. KROM. T>aqeÜittsch Ouevzicht Geheime verdragen van Lausanne? {Buitenland Colbertcostuums.. Q- chem. reinigen'"-'"' {Binnenland No. 162 Dinsdag 12 Juli 1932 134e Jaargang Geruchten over een of meer geheime verdragen, waardoor het verdrag van Lausanne met Duitsch- land waardeloos zou worden, als Amerika mede werking weigert. Amerikaansche persstemmen. Telefoon 1523. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. i^osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vh. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Sinds Zondag hebben er hardnekkige ge ruchten geloopen, als zouden in Lausanne naast het bekende verdrag nog vier geheime verdragen gesloten zijn tusschen de z.g. cre- diteurstaten onderling. De bedoeling van deze geheime verdragen zou zijn, om, wanneer de Vereen. Staten hun medewerking t.a.v. de herstelbetalingen niet zouden willen geven (Amerika toch is de groote schuldeischer van de geallieerde mogendheden), het verdrag van Lausanne met Duitschland vernietigd ver klaard zou worden. Deze geruchten werden natuurlijk even hardnekkig tegengesproken, maar niettegen staande dat houden verschillende bladen vol, dat er een z.g. „gentlemen's agrument" tot stand is gekomen. Dat zegt o.m. de „Daily Herald" en naar aanleiding daarvan merkt de H.bld.-correspondent op, dat de verschil lende schuldeischers van Duitschland zich om de onzekerheid in de houding van Ame rika inzake de oorlogsschulden slechts daar om minder bekommeren, omdat de ratificatie van het verdrag niet vóór laat in den herfst kan geschieden en men tegen dien tijd de plannen van Amerika beter zou kunnen over zien. De Duitschers hadden natuurlijk wel een vermoeden van deze bijgedachte en hebben wel eens over den termijn van de ratificatie gesproken, waaraan echter weinig te veran deren valt,-daar het parlementaire reces in de verschillende landen geen ruimte liet voor bespoediging der ratificatie. Ook voor de Duitschers zelf was het vraagstuk niet een voudig, daar het best mogelijk is dat het niet de op 31 Juïï gekozen Rijksdag zal zijn, die het verdrag zal ratificeeren, maar dat eerst nog een nieuwe ontbinding noodzakelijk zal worden. Het vraagstuk was ten slotte geheel uit de discussies verdwenen. De Duitschers hadden dus alle reden om te beweren, dat het vraagstuk van de schulden nu geheel onaf hankelijk was gemaakt van het vraagstuk der algemeene oorlogsschulden. In het verdaag, dat zij hebben gesloten wordt niet het minste verband gelegd tusschen deze kwesties. Het lijkt nu heel waarschijnlijk, dat er, zooals de „Daily Herald'' zegt, een gentlemen's agree- ment bestaat, dat inderdaad tengevolge zal hebben, dat het verdrag van Lausanne een verdrag met dubbelen bodem. Het is bekend, dat het woord gentlemen juist bij gentlemen's argument soms schro melijk wordt misbruikt. De openhartigheid van Herriot heeft in Amerika reeds onmid dellijk weerklank gevonden. De vertrouwelij ke halve beloften, waarover sommige geal lieerden en in het bijzonder Engeland reeds beschikten zullen er niet gemakkelijk vervul baar door worden. Toch gelooven wij niet, dat men aan deze heele geschiedenis al te veel beteekenis moet toekennen. Men kan op den weg dien men nu heeft ingeslagen, niet meer terug. Een niet ratificeeren van het verdrag zou nooit tenge volge hebben dat de betalingen van het plan- Yong werden hervat maar integendeel, dat ook de schuldbekentenissen die Duitschland beloofd heeft te verstrekken niet worden uit geleverd. Het geheele geval heeft veel van een politieke manoeuvre, waarvan de politieke beteekenis niet overgroot zou zijn, als zij niet zoo'n ongelukkigen invloed moest uitoefenen in Duitschland. o Tot zoover deze correspondent. De Ame rikaansche bladen, die natuurlijk ook kennis genomen hebben van het geheime verdrag en er zeer bij geïnteresseerd zijn, zeggen o.a.: Het document houdt de voorwaarden in voor de ratificatie van de overeenkomst be treffende de Duitsche herstelschuld van drie milliard mark. Zij stelt de ratificatie afhanke lijk van een vermindering der Amerikaansche vorderingen op de Europeesche debiteuren der Ver. Staten. Dit schijnt de eenige manier te geweest om de overeenkomst met Duitsch land aannemelijk te maken voor de Frar». schen en de Italianen. Het gentlemen's agrement bepaalt even eens, dat in geval een herziening van de schulden aan Amerika niet zou worden ver kregen, het herstelverdrag van Lausanne niet zal worden geratificeerd, waarna de wettige status van de herstelkwestie zal terugkeeren tot die, welke bestond alvorens het Hoover- moratorium werd afgekondigd. De bedoeling van deze voorwaarde is dat, wanneer de Amerikanen geen vermindering van schuld toestaan, het plan-Young zal herleven en op die manier het wettig recht van de vier Euro peesche crediteurstaten op de 37 Young-an- nuïteiten zal worden hersteld. Geen van de onderteekenaars van het gent lemen's agreement, zoo gaan de Amerikaan sche berichtgevers verder, verwachten echter, dat deze loop van zaken noodzakelijk zal worden, maar men heeft voorzorgsmaatrege len moeten nemen om de parlementen, en dan in hoofdzaak de Fransche en de Italiaansche parlementen, gerust te stellen, dat men geen risico zal loopen, ingeval Amerika niet van zins zou zijn, om iets van zijn vorderingen te laten vallen. o In dit verband is het nuttig nog even in herinnering te brengen, wat de formeele Amerikaansche positie inzake de schulden is, zooals die in 1931 door president Hoover op nieuw is uiteengezet. President Hoover verklaarde op 20 Juni van het vorige jaar het volgende: Ik keur de annuleering van de schulden je gens ons in de verste verte niet goed. Het vertrouwen der wereld zou door een derge lijke handeling niet worden vergroot. Geen van de naties, die onze schuldenaressen zijn, heeft dit ooit geopperd. Maar daar de grondslag van de regeling dezer schulden de capaciteit was onder normale omstandighe den, van den schuldenaar om te betalen, zou het vereenigbaar zijn met onze eigen politiek en onze eigen beginselen als wij rekening houden met den thans in de wereld heer- schenden abnormalen toestand. Ik ben er ze ker van dat het Amerikaansche volk niet wenscht te trachten eenige som te verkrijgen die de betalingscapaciteit van eenigen schul denaar te boven gaat. De resolutie van Gore inzake het in beta ling geven van koloniën slaat, blijkens een te legram uit Washington aan de „Times", spe- caial op de Europeesche mogendheden, die na den oorlog een deel hebben gekregen van de koloniale bezittingen van Duitschland. jO - In officieele kringen te Londen wordt vol gens Reuter verklaard, dat tijdens de confe rentie van Lausanne geen enkel geheim ac- coord is gesloten, zooals sommige bladen hadden medegedeeld. Ook van bevoegde Duitsche zijde wordt volgens het W.B. verklaard, dat er geen ge heime overeenkomst met anders mogendheden is gesloten. Duitschland heeft gedurende de geheele conferentie ten stelligste geweigerd verband te leggen tusschen het pact van Lausanne en de intergeallieerde schulden aan Amerika, zoo wordt er bijgevoegd, of zich in te laten met eenigerlei frontvorming tegen de Vereen. Staten. Een dergelijk verdrag is aan de Duitsche regeering niet voorgelegd. honderden naar de plaatsen waar aan de wegen gewerkt werd en des avond liep al het gerucht dat de betoogers voornemers waren te beletten dat de wegen hersteld zouden worden door enkele gedeelten met dynamiet in de lucht te laten springen. Er is politieversterking gezonden. DE MI JNWERKERSSTAK1NG IN BELGIE. Nog tal van onlusten. Van de stakers, die tijdens de opstootjes te Roux gewond werden, zijn er twee overleden aan de gevolgen hunner verwondingen. Een derde, n.1. Willem Bermont, woonachtig te Marchienne au Pont, doch van Nederland- sche nationaliteit, werd door een kogel in het zitvlak getroffen. In de nabijheid van het in brand gestoken kasteel La Providence bij Marchienne hebben de stakers een barricade opgericht met dwars liggers en steenen en van huizen afgerukte hekken. Zij lieten toen een doorgang van 70 c.M. op den steenweg. Ieder persoon, die door wenschte te gaan, moest een tol betalen van tien tot twintig franken, naar men aan nam, dat hij zou kunnen missen. De socialistische leider Plumat, secretaris va de mijnwerkerscentrale heeft een artikel geschreven, waarin hij beweert, dat de revo lutie naderend is en dat deze week nog een voorloopig bewind te Brussel zou worden ge vormd. Begrijpelijkerwijs heeft dit in een plaatselijk blad opgenomen artikel heel wat opzien gebaard in de oproerige streek. In een persgesprek verklaarde Plumat nog: „Wij willen de staking uitbreiden tot geheel België. Wij willen het vervoer stil leg gen en geheel den handel verlammen. Wi] willen ons meester maken van de macht, een voorloopig bewind aanstellen, doch in veertig dagen verkiezingen zal organiseeren. In dit zelfde interview verklaarde Plumat nog, dat hij wel socialist, maar geenszins communist is. Te Wasmes heeft het parket in de commu nistische centrale oproerige geschriften en wapenen, waaronder zelfs geweren, in beslag genomen. Militaire vliegtuigen ciricelen boven de on rustige gebieden, waar de toestand iets rusti ger iste Charleroi is het gistermiddag weer herhaalde malen tot bloedige botsingen ge komen tusschen de stakers en de gendarmes. In het Luiteche is het volkomen rustig. Communistische actie te Antwer pen. Het oarket. de gouverneur der provincie en de hoofdcommissaris van politie te Ant werpen hebben zich Maandag bezig gehou den met een communistische beweging, die thans weer opleeft. Men was er n.1. van op de hoogte gesteld, dat door de communisten een krachtige actie wordt op touw gezet om te Antwerpen roering te brengen. In de industrieele ondernemingen zoowel als in de haven zijn voorzorgsmaatregelen getroffen om dadelijk te kunnen ingrijpen. De bestuurders der ondernemingen hebben de noodzakelijk geachte instructies ontvan gen. DE TRADITIONEELE BOTSINGEN IN DUITSCHLAND. Gisteren hebben te Beveringen botsingen tusschen nat. soc. en communisten plaats ge had, die in een straatveldslag ontaardden, welke VA uur duurden. Een nat. soc. werd gedood. Drie andere werden door revolver schoten zwaar gewond. Bovendien vielen aan beide zijden tal van lichtgewonden. Twee dooden bij de botsingen te Eckernfoerde. Er is nóg een Rijksbanierman, die bij de botsingen welke gisteren tusschen Rijksba nier en Nazi's plaats hadden, ernstig werd gewond aan de gevolgen zijner kwetsuren overleden. In totaal zijn dus twee personen gedood. DE FRANSCHE KAMER BIJEEN. Deficit van vier milliard. De Fransche Kamer is Maandagmiddag bijeengekomen ter beraadslaging over het financieele program der regeering in. den door de financieele commissie gewijzigden vorm. De minister voor de begrooting Palmade gaf een uitvoerig overzicht van den huidigen financieelen toestand 'van Frankrijk. Het deficit voor 1931 bedraagt 4.7 milliard fran ken, terwijl men voor het loopende jaar op 4 milliard moet rekenen. De beschikbare mid delen zijn van 20 milliard tot 2 milliara franken gedaald zoodat de regeering zich voor de dringende taak geplaatst ziet, zoowel de begrooting als ook de staatskas door be zuinigingen en nieuwe belastingen terug te brengen tot een normaal niveau. De open bare uitgaven zijn gestegen van 39 lA mil liard in 1927 tot 50 milliard in 1931. Palmade waarschuwde de Kamer er voor nieuwe wetsvoorstellen af te doen zoolang de strikte doorvoering van oude wetten de moge lijkheid bieden rekening te houden met den huidigen toestand. HOOGWATERCATASTROPHE IN WUR~EMBERG. De wolkenbreuken der laatste dagen heb ben in het Wurtembergsche „Oberland" ca- tastrophale gevolgen gehad. Te Leutkirch (Allgau) staan de straten on der water. De huizen zijn ernstig beschadigd. Het treinverkeer moest worden omgelegd, aangezien de spoordijk Isny—Leutkirch on der gespoeld is. Talrijke bruggen zijn wegge slagen. Het verkeer wordt met kleine bootjes onderhouden. DE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN DE PLEIZIERBOOT. Reeds zes dooden. Het aantal der bij het ontploffingsongeluk aan boord van de pleizierboot „Sperber" om het leven gekomen personen is thans tot zes gestegen. Negen ernstig gewonden bevinden zich nog in het ziekenhuis. De oorzaak een materiaalfout. Het voorloopig onderzoek heeft uitge wezen, dat de ketelontploffing aan boord van het pleizierschip „Sperber' waarschijnlijk te wijten is geweest aan een materiaalfout. NIEUW DREIGEND ARBEIDS CONFLICT :N NOORWEGEN. Sympathiestaking in verband met loonconflict wegwerkers. Noorwegen wordt wederom door een groot arbeidsconflict bedreigd, zoo meldt de correspondent te Oslo van „Berlingske Tider.de". Eenige maanden geleden, juist toen de winter voorbij was en het wegennet be vrijd begon te worden van sneeuw, procla meerden de wegwerkers in zeven „Fylker" (provincies) van het land een staking om loonsverhcoging te verkrijgen. Als gevolg van die staking verkeeren vele groote hoofd wegen met name om Oslo heen, in een ellen- digen toestand, zoodat de automobilisten hun wagens maar liever thuis houden in plaats van de kans te loopen ze stuk te rijden op de wegen die uit Noord,, Zuid, Oost en West naar de Noorsche hoofdstad leiden. Omstreeks 1 Juli werd er door den staats- wegendienst een oproep tot de wegwerkers gericht den arbeid op de oude voorwaarden te hervatten daar de staat geen kans zag het schrale budget van dit jaar voor de wegen te verhoogen. De vakvereenigingen zijn echter niet op dezen oproep ingegaan en hebben Vrijdag een reeks sympathiestakingen aange kondigd als niet aan den eisch der wegwer kers wordt tegemoetgekomen. Deze sympa thiestakingen omvatten de leden der vakor ganisaties die op een of andere wijze werk zaam zijn voor de maatschappij, die het wijnmonopolie beheert alsmede de arbeiders werkzaam in de Noorsche brouwerijen. In h"t geheel zouden aldus eenige duizen den arbeiders in staking gaan. De regeering heeft de vorige week be sloten dat het werk aan de wegen heden, Maandag, met nieuwe werkkrachten zal wor den hervat In de provincie Ostfold, ten Z. van Oslo, is met Vrijdag al begonnen met de ver betering van in slechten toestand verkeeren de weggedeelten. Zoowel uit Oslo als uit an dere nlaatsen in de orovincie stroomden REVOLUTIE IN BRAZILIË. Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, is in Brazilië opnieuw een revolutie uitgebroken tegen de regeering, Vargas, welke in hoofd zaak in de Zuidelijke staten Santa Catharina en Sao Paulo om zie hheen grijpt. De insur genten hebben hun hoofdkwartier gevestigd in de kazerne der stad Sao Paulo, van waar uit de opstand wordt geleid. President Vargas heeft een proclamatie tot het Braziliaansche Volk gericht, waarin hij de bevolking verzoekt een loyale houding aan te nemen, ten einde de revolutie te 'bestrijden In de staten Rio Grande do Sul en Minas Geraes zijn regeeringstroepen gemobiliseerd om op te treden tegen de insurgenten te Sao Paulo. Eischen der revolutionnairen. Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, eischen de drie opstandige Zuidelijke Brazi liaansche staten de directie instelling eener constitutioneele regeering. Tot nu toe is de be weging zonder bloedvergieten verloopen. De plaatselijke commandant van Sao Paulo werd gearresteerd en door revolutionnaire leiders vervangen. Volgens berichten uit Brazilië zijn alle be richten uit Rio aan een strenge censuur on derworpen. De Braziliaansche regeering ver klaart, dat zij meester is van den toestand. De leider der opstandige beweging is gene raal Lopez. De opstandelingen deelen in een verklaring mede, dat alle federale troepen te Sao Paulo zich bij de opstandige beweging hebben aan gesloten. Ook de door de regeering gezonden strijdkrachten onder bevel van generaal Vasconcelles zouden naar de insurgenten zijn overgeloopen. Uit den staat Matto Grosso zijn eveneens troepen gezonden ter bestrijding van de op standelingen. De opstandelingen hebben den Zaterdag afgetreden bemiddelaar de Toledo benoemd tot gouverneur van Sao Paulo. De burgerbevolking is van wapenen voorzien. Krachtige regeeringsmaatregelen. De Braziliaansche regeering heeft krach tige maatregelen genomen ter bestrijding van den opstand in Sao Paulo. Groote troepenaf- deeling uit de Noordelijke en Midden Brazi liaansche staten staan voor vertrek naar Sao Paulo gereed. Het vliegtuigverkeer naar het Zuiden is tijdelijk gestaakt. Met de krui ser Rio Grande do Sul zijn marinesoldaten naar Santos gezonden. Naar thans vastgesteld wordt, is de op stand naar alle waarschijnlijkheid door ae militaire politie te Sao Paulo georganiseerd, die beschikt over 50 vliegtuig-afweer-kanon- nen. Bevestigd wordt, dat alle garnizoenen van den staat Sao Paulo naar de opstande lingen zijn overgeloopen. Aflevering binnen één week. schade aangericht. De regenval was in vele districten geweldig. Op vele plaatsen sloeg de bliksem in, waardoor schade werd ver oorzaakt. In het Noordelijk gedeelte van Londen viel de regen als een gordijn, ert op vele plaatsen werden overstroomingen ver oorzaakt. DEMONSTRATIE VAN AMERIKAANSCHE WERKLOOZEN. Te St. Louis in den staat Mis^-ouri kwam het tot een enorme demonstratie van werk- loozen. De politie dreef de menigte met Iraan- gasbommen en knuppels uiteen. Bovendien moest zjj /an de vuurwapens gebruik maken. Vier werkloozen werden ernstig gewond. ZWAAR ONWEER BOVEN ENGELAND. Schade door bliksem en regenval. Boven de Britsche eilanden heeft zich op vele plaatsen een hevig onweer ontlast dat waarschijnlijk het einde van de hittegolf zal brengen. Op vele plaatsen is door het onweer groote GROOTE OVERSTROOMING IN AMERIKA. Tengevolge van een ontzaggelijke wolk breuk heeft de gezwollen Paintoreek 200 ar beiderswoningen weggespoeld, terwijl ver scheidene steden werden overstroomd. Tot dusverre zijn 12 dooden bekend, ter wijl de reeds aangestichte schade op een half millioen wordt geschat. De totale schade is echter nog niet te overzien. Hulptroepen zijn gealarmeerd. WERKTIJDENBESLUIT VOOR APOTHEKEN. Advies van den Hooge Raad vah Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn 9 Juli j.1. onder voorzitterschap van pror. mr. P. J. M. Aalberse gehouden vergadering den afgetreden voorzitter, prof. mr. P. J. M. Aalberse en de beide plaatsvervangende voorzitters, de heeren H. P. Gelderman C.Mzn. en E. Kupers, bij acclamatie herko zen. Vervolgens heeft de Raad zijn advies vastgesteld omtrent het voor-ontwerp van een Werktijdenbesluit voor Apotheken. Een meerderheid in den Raad (21—10) ging met de invoering van een desbetreffen de paragraaf van de Arbeidswet accoord. Een minderheid achtte die invoering in de tegenwoordige omstandigheden niet ge- wenscht. De argumenten, die voor beide standpun ten werden aangevoerd, zijn in het advies vermeld. In het advies wordt voorts stilgestaan bij de vraag, of de compensatie, die het vooront werp voor Zondagsdienst en nachtdienst pverp bieat, voldoende is. Een aantal leden van den Raad ging met de regeling van het voor-ontwerp accoord. Een aantal andere leden achtte de door het voorontwerp geboden compensatie te gering. Ten slotte hebben vrijwel alle vóór en tegen standers in den Raad zich kunnen vinden in ee compromis, dat een wat ruimere compen satie geeft dan het voorontwerp. Op verzoek van eenige leden van den Raad is een lijst opgemaakt van adviezen, die de Hooge Raad van Arbeid heeft uitgebracht en van het gevolg ,dat aan die adviezen is gegeven. Er zijn sinds de oprichting van den Raad in 1920 in totaal 74 addiezen uitgebracht. Het gevolg, dat aan die adviezen is gegeven, blijkt uit het volgende: advies is geheel of in hoofdzaak gevolgd 46; advies is gedeeltelijk gevolgd 10; advies is niet of in hoofdzaak niet gevolgd 11over het advies is nog geen beslissing genomen 6; geen antwoord" moge lijk 1. Totaal 74. De vergadering werd voor een gedeelte door den minister van Economische Zaken en Arbeid bijgewoond. BRAND DOOR FLESSCHEN GESTICHT Zaterdag ontstond een uitslaande brand in een pakhuis aan den Westduinweg in Den Haag. Naast dit pakhuis loopt een gang, waaraan eenige loodsen zijn gelegen, waarin verschillende bedrijven zijn gevestigd. Een gedeelte is in gebruik als wagenmakerij, een ander gedeelte als kistenbergplaats, terwijl er nog een gedeelte is verhuurd aan een smederij. De brand moet in de wagenmakerij ontstaan zijn; vooral bij de opgeslagen kis ten heeft de brand nog al hevig gewoed en is de schade vrij aanzienlijk. De brandweer was met twee motorspuiten op het terrein onder leiding van den hoofdinspecteur De Ridder, terwijl commissaris Kramer het on derzoek leidde. Bij het uitbreken van den brand was niemand aanwezig. Daar de poort afgesloten was kon niemand de loodsen be treden; ook aan opzet moet niet worden ge dacht. Vermoed wordt dat een aantal bolle flesschen in een der loodsen aanwezig als brandglas moet hebben gewerkt en op dte wijze een licht ontvlambaar voorwerp heeft doen ontbranden-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1