DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN MacDonald over de conferentie van Lausanne. Zwaar weer boven ons land. Ho. 163 Woensdag 13 Juli 1932 134e Jaargang Bxujjeliiksch Oveczicht In hei Engelsche Lagerhuis spreekt de premier uitvoerig over de herstelconferentie in Lausanne. Gelukwenschen aan MacDonald. tBuUeniaad Verscheidene boerderijen en woonhuizen door den bliksem getroffen en verbrand. Twee personen gedood. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Fecstdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. uosse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brievt-.c franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk-' kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De groote man der herstelconferentie te Lausanne, de Engelsche minister-president MacDonald, heeft gister in het Lagerhuis »en verklaring afgelegd over de resultaten ran Lausanne. Alle beschikbare plaatsen wa ren natuurlijk bezet en onder een hartelijk applaus beklom MacDonald het spreekge stoelte en hield een rede, die op verschillende momenten door gejuich onderbroken werd. MacDonald begon zijn uiteenzetting met er op te wijzen, dat de conferentie en haar resultaten kunnen leiden tot de regeling van die herstelkwesties, welke de economische moeilijkheden hadden veroorzaakt en daar door een verkeerd beeld hadden gegeven van de nationale begrootingen in verschillende landen en in het midden van Europa een land hadden geplaatst, welks financieele po sitie de geheele wereld bedreigde. Zoolang men de herstelbetalingen doet voortduren, aldus MacDonald, zou geen volkomen in dustrieel herstel mogelijk zijn. Er waren tal rijke plannen geweest en conferenties gehou den om deze economische dwaasheden te be handelen. De eerste moeilijkheid te Lausanne was, dat Duitschland herstelbetalingen deed, maar dan ook alleen herstelbetalingen. Frankrijk, Groot Brittannië en anderen be taalden en ontvingen eveneens oorlogsschut- de. Ieder deze drie groepen weigerde zijn contractueele verplichtingen na te komen. Er is, aldus vervolgde MacDonald, veel geschreven over 'n gentlemen's agreement. Het schijnt dat zulks is voortgesproken uit 't antwoord, dat spr. Vrijdag in de plenaire zit ting heeft gegeven naar aanleiding van een vraag van Rijkskanselier von Papen of, in dien hun plan zou mislukken, gegarandeerd kon worden, dat een andere conferentie zou volgen. Spr. antwoordde toen, dat zulks zeer zer het geval zou zijn. dat zulks zeer zeker het geval zou zijn. In plaats van Duitschland tot het Young- plan terug te doen vallen, stemde men er in toe, dat in een dergelijk geval de aangele genheid opnieuw zou worden ter hand geno men. Men was er evenwel van overtuigd dat het plan niet zou mislukken. De inhoud van het gentlemen's agreement is Vrijdag bekend gemaakt. Er zonder zouden de Britsche ge delegeerden in een moeilijke positie zijn ge raakt, indien de Italiaansche en Fransche vertegenwoordigers zouden zeggen: „jullie zult je overeenkomst hebben, indien je ons al onze schulden kwijt scheldt". De Britsche delegatie had geantwoord: „Wij zullen afwachten en zien". De Britsche regeering is er niet op uit eenig voordeel te trekken van iets, dat 't uit hoofde van herstelbetalingen ontvangt, even als uit hoofde van oorlogsschulden en aan dezen stelregel zal zij zich houden". De pre mier vervolgde „ten aanzien van de kwestie der Vereenigde Staten, raken wij een gevoe lige plek. Niemand kan de Vereenigde Staten hun houding kwalijk nemen. Als wij alles bij elkander zouden krijgen, zou ons werk ver- eenvoudidg zijn, doch de Vereenigde Staten meenden op hun stuk te moeten blijven staan. Groot Brittannië is voor een algemeene schrapping der herstel- en oorlogsschulden Dat heeft men niet kunnen bereiken, maar men heeft de gedelegeerden er wel toe gekre gen toe te stemmen in één laatste betaling- Door het beëindigen van de herstelbetalin gen heeft de industrie een kans op herstel ge kregen. „Gij hebt" - aldus MacDonald, „nooit een herstelbetaling ontvangen, of gij hebt er meer voor uitgegeven, dan gij in ontvangst hebt kunnen nemen. De verschrompeling ge durende twee jaren in den uitvoer van de vier grootste handeldrijvende volkeren is tien maal zoo groot als de annuïteit, die in het laatste jaar verviel". Het voorbereidende werk voor de tweede phase der conferentie is reeds door den Vol kenbond aangevat. De V. S. hebben te ken nen gegeven bereid te zijn de economische wereldconferentie bij te wonen. Spr. is per soonlijk niet van meening, dat deze confe rentie in Genève moet worden gehouden. Zijn rede besluitende zeide MacDonald, dat Europa de overblijfselen van den oorlog nog moest verdrijven. Duitschland moet te ruggebracht worden in de gewone volksbe trekkingen. Het verheugde spr. te kunnen zeggen, dat de conferentie van Lausanne Britannië nader bij Frankrijk had gebracht, terwijl Duitschland nader bij Engeland ge bracht is. Men moet trachten de moeilijkhe den uit den weg te ruimen door steeds meer den volkenbondsgeest toe te passen. De Brit sche regeering zal voortgaan in deze rich ting te streven. De ontwapening opent hier toe groote mogelijkheden. Na deze rede van MacDonald voerden verschillende leden in het Lagerhuis het woord, o.a. Lloyd George, die MacDonald geluk wenschte en er op wees, dat het doel der conferentie was geweest een volledige zuivering. Spr. had deze reeds 10 jaar gele den getracht tot stand te brengen. Hoe an ders zou de wereld er thans hebben uitgezien, wanneer hij toen had kunnen slagen. Voortgaande besprak Lloyd George de vraag, of het niet toch mogelijk zou zijn ge weest tot een volledige schrapping der her stelbetalingen te komen. Duitschland zou na tuurlijk hiermede accoord hebben gegaan, en spreker gelooft niet, dat Frankrijk een geïso leerde positie had kunnen innemen. In dit geval zou echter Frankrijk volkomen alleen hebben gestaan, hetgeen naar spr.'s meening niet vol te houden zou zijn geweest aange zien het om een betrekkelijk gering bedrag ging, dat bovendien nog over de onderteeke naars van het verdrag van Versailles ver deeld zou worden. Een exemplaar met thans gepubliceerde bijzonderheden over het accoord van Lau sanne in de hand zwaaiende riep Lloyd George uit: En dat is alles, wat op de con ferentie van Lausanne bereikt is. Dat wil zeggen, dat datgene wat in Lausanne zich heeft afgespeeld niet hierin vervat is. Het document, waarvan het leven van het accoord afhangt, is niet hierin opgenomen. Ik zou ge dacht hebben, dat het parlement er recht op had al het behandelde te leeren kennen, zoo dat het in staat zou zijn zich een denkbeeld te vormenyan den totaal toestand en dus ook van het bedoelde document. De minister-president heeft gezegd, dat thans een oud boek beëindigd werd, terwijl het eerste hoofdstuk van een nieuw boek be gonnen is. Spr. roept uittot dusverre hebben wij nog alleen maar het voorwoord van dat nieuwe boek gehoord en zoover ik kan zien, is een nieuwe periode nog bij lange niet ingezet. Hierop besprak Lloyd George de persberich ten over het gentleman's agreement. Waar om zijn de desbetreffende stukken niet aan het parlement bekend gemaakt? Wist de Duitsche rijkskanselier, toen hij het accoord onderteekende, dat een andere overeenkomst tevens was aangegaan, waar door de geheele zrak zonder effect zou kun nen worden gemaakt? Zijn de voorwaarden van deze tweede overeenkomst den Duit- schen rijkskanselier medegedeeld? Lausanne blijkt dus toch niet het laatste woord te zijn geweest. Het gentleman's agreement, waar van Duitschland onkundig is gelaten, zou nog onbekend zijn wanneer r.iet langs niet- officiëelen weg bijzonderheden zouden zijn bekend geworden. Het feit, dat Engeland naar Amerika wil gaan zonder een schoone lei, beteekent, dat men daar ook niet wil spreken over een schrappen dier oorlogsschulden, maar alleen over een vermindering dier schulden. In dit verband ook heeft het parlement het recht te weten waar het aan toe is. Met grooten klem drong spreker er dan ook op aan over deze kwesties nadere ophelderingen te ontvangen, waarna Lloyqd George zijn rede besloot met critiek uit te oefenen op ongemotiveerd op timisme. Het grootste deel van de troepx en de politie der staten Matto Grosso, Panama, Santa Catharina, Rio Grande Do Sul en Minaes Geraes hebben zich bij Je opstandelingen aangesloten. De opstandelingen meldden reeds het volkomen slagen der revolutie. In Sao Pualo is een nieuwe regeering ge vormd. Vliegtuigen der opstandelingen vlo gen Dinsdag over Rio de Janeiro en wierpen vlugschriften uit, waarin wordt medege- reeds, dat zich meer dan 30.000 man der troepen bij de revolutie heeft aangesloten. Alle havens van de opstandige staten zijn op last van president Vargas gesloten. De re geering heeft nieuwe troepen ter bstrijding van ,de opstandelingen gezonden. SPAANSCHE VLOOTMANOEUVRES. Een kruiser gezonken en een beschadigd. Bij de aan de Spaansche kust ten N.W. van Kaap Finistère gehouden manoeuvres der Spaansche vloot, is de 4725 ton metende kruiser „Las de Lezo". welke de Golf van I Coreubien moest verdedigen op een onder den zeespiegel liggende rots geloopen en na korten tijd gezonken. De bemanning werd gered. De bergingswerkzaamheden werden direct aangevangen. De Spaansche kruiser „Mendez Nunes" is op denzelfden rots geloopen, maar werd slechts licht beschadigd. DE STAKING IN HET BELGISCHE MIJNGEBIED. Gister heeft de werkstaking zich uitgebreid tot de kolenmijnen van de bekkens van Luik cn Seraing. Een drietal mijnen uitgezonderd, werd overal het werk neergelegd. De toestand in de Borinage. In de streek van Bergen is het schijnbaar kalm. Te Charleroi blijft het woelig; behalve de gendarmen doorkruisen afdeelingen grena diers met auto-mitrailleuses de straten der stad, waar herhaaldelijk groote groepen stakers trachten de winkels te plunderen. De Christelijke syndicaten van Charleroi hebben zich bij de socialisten aangesloten Op enkele modaliteiten na stellen zij dezelf de eischen als de socialisten. Op een der plei nen te Charleroi, waar de communisten on lusten verwekten, n.1. voor het Acht Uren- huis, werden ruim 100 betoogers aangehou den. In den loop der vergadering van den al- gemeenen raad der Belgische werkliedenpar- S, die zich zonder voorbehoud solidair ver aarde met de stakende arbeiders, werd gis termiddag besloten aan de regeering ver schillende eischen te stellen, o.m. onmiddel lijke en volstrekte stopzetting van alle verla ging van loon of van werkloozensteun; doel matige steun aan niet-verzekerde werklieden en verdeeling van den arbeid op den grond slag van een 40-urige werkweek. Indien aan deze eischen niet zal worden voldaan, zal waarschijnlijk de algemeene staking worden geproclameerd. Interpellatie inzake staking in de Belgische Kamer. In de Belgische Kamer werd door den socialist Delattre geïnterpelleerd nopens de incidenten in het kolenmijngebied van Hene gouwen. De minister van arbeid, Heyman, verklaar de, dat de oorzaak der staking gezocht moei worden eenerzijds in gemis aan psychologisch doorzicht en voorzichtigheid en an,.r" zijds aan een ophitsende campagne vselk- door communisten wordt op touw gezet. Onderhandelingen in zicht? De minister van arbeid, Heyman, verklaar de vol goede hoop te zijn, dat de onderhande lingen tusschen de werkgevers en de werk nemers uit het stakingsgebied zullen worden hervat. DE BOTSINGEN IN DUITSCHLAND. Terwijl het in de hoofdstad des rijks gister betrekkelijk rustig is geweest, komen uit ver schillende plaatsen toch berichten over botsin gen tusschen politieke tegenstanders. In den nacht op Dinsdag is in Het plaatsje Steeden bij Limburg a. d. Lahn een S.A.-man door po .iieke tegenstanders neergeschoten. Gisteravond kwam het in Heilbron tot bot singen tusschen communisten en S.A.-man- nen De nat.-soc. werden in het nauw gedre ven en moesten door de oplitie uit hun be narde positie worden bevrijd. Eenige S.A.-lie- den kregen een pak slaag van politieke tegen standers. De politie, die door de menigte werd aangevallen, was genoodzaakt ver scheidene straten af te zetten. In Stuttgart is Maandagavond een nat - soc. door tegenstanders levensgevaarlijk ge wond. NEDERLANDER VERDRONKEN? Gistermorgen omstreeks zeven uur is in Himmelgeist, bij Dusseldorf, het lijk aange spoeld van een naar schatting 55—60-jarig rnan, waarvan vermoed wordt, dat hij Neder lander is, f.lthans hij had een Nederlandsch paspoort bij zich te name van Abraham Albertus. WOLKBREUK BIJ STARNBERG. Het heele stadje onder water. Gistermorgen tegen 4 uur begon aan den Westelijken oever van het Starnberger meer een onweersregen, die tegen 6 uur omvang van een wolkbreuk aannam. Eenige plaatsen aan dezen oever werden geheel overstroomd. Het plaatsje Traubing was gedurende eeni- gen tijd geheel door het water geïsoleerd. In Tutzing richtte de wolkbreuk groote verwoes tingen aan. In een oogwenk stond het geheele stadje blank. De bewoners waren in hun hui zen opgesloten. Het water drong vele wonin gen binnen en richtte groote schade aan. Drie uur lang duurde het noodweer. Op vele plaatsen stond het water een halve meter hoog. In de nabijheid van Tutzing is 't tram verkeer door het water gestoord. De aange richte schade kan nog niet geschat worden. BESPREKING BIJ PRESIDENT VON HINDENBURG. Behalve den Rijkskanselier, die hedenavond naar Neudeck zal vertrekken voor een be spreking met Rijkspresident von Hinden burg, zal ook Rijksminister van Binnenland- sche Zaken, vor. Gayl, zich naar het landgoed van von Hindenburg begeven. Hieruit wordt geconcludeerd dat behalve de besprekingen te Lausanne ook de binnen- landsche' politieke verhoudingen ter sprake zullen komen. Waarschijnlijk zuilen zij den Rijkspresident toestemming vragen voor belangrijke beslis singen der Rijksregeering. Deze zouden dan in het bizonder betrekking hebben op de werkverschaffing en de kolonisatie en den arbeidsdienst. Het ligt in het voornemen alle tot arbeid geschikte personen beneden een zekeren leeftijdsgrens bij den vrijwilligen arbeidsdienst te betrekken. Nog gister heeft het Rijkskabinet deze kwesties behandeld. Ook de toestand xo Pruisen zal onderwerp van bespreking uit maken. De Rijksregeering wil in ieder geval bereiken dat de politie in Pruisen krachtig zal optreden tegen de communisten. DE OPSTAND IN BRAZILIË BREIDT ZICH UIT. De Braziliaansche opstand is thans over geslagen naar de staat Rio Grande do Sul. De stad San Luis is in handen der opstande lingen. Het cavalerieregiment en de civiele autoriteiten zijn vandaar gevlucht. De toestand zeer ernstig. De opstandige beweging, die in den staat Sao Paulo is uitgebroken, heeft zich zeer snel naar andere Braziliaansche staten uitgebreid. ZWAAR WEER IN ITALIË. Tengevolge van zware onweders in den nacht van Maandag op Dinsdag is de Tanaro bij Asti buiten zijn oevers getreden, waardoor uitgestrekte gebieden tot Elba en Alessandria overstroomd zijn. De geheele koren en hooi oogst is daar verwoest. De schade bedraagt vele millioenen Lire. Verder werd de hut van een landbouwer door de golven van een rivier meegesleurd, waarbij den bewoner den dood vond. In Panna werd door een onweer met een orkaanachtige storm een deel van de stad en de aangrenzende velden blank ge zet. Ook hier leed de oogst groote schade In massa sloeg de bliksem het kruis van de klokketoren weg en beschadigde het koepel gewelf. maar later werd de dood van Bata officieed bevestigd. Zooals begrijpelijk was de conster natie te Praag algemeen. Alle bladen kwa men met extra-edities uit. BAT A'S DOOD. Het vliegtuig van hoogte neergestort. 700 Meter Reuter meldt nog omtrent het ongeluk, waarbij de Tsjechische schoenenkoning Bat'a het leven verloor, dat het ongeveer zes uur in den morgen geschiedde. Het weer was 's mor gens vrij goed, maar even daarna kwam een dichte mist opzetten. Het vliegtuig startte van het particuliere vliegveld van Bat'a in Ostrikowitsj, steeg tot ongeveer 700 meter en stortte toen plotseling met snelle vaart op den grond. De machine boorde zich diep in het veld en het vliegtuig was geheel ver pletterd. De piloot Brouch was terstond dood. Bat'a liep zware verwondingen op en overleed na eenige oogenblikken. De oorzaak van het ongeluk is nog niet precies vast te stellen. Eerst kwamen slechts particuliere en onvol ledige inlichtingen over de ramp binnen, ERNSTIG JAPANSCH-RUSSISCH CONFLICT Het omslagbedrijf van de haven van Charbin door Japansche be ambten in beslag genomen. Volgens de Russische officieele mededee- ling, hebben op 7 Juli vertegenwoordigers van de Mantsoerijsche regeering, die verge zeld waren door de Japansche adviseurs aan de directie van het omslagbedrijf van de ha ven van Charbin, dat aan de Chineeschen Oosterspoorweg behoort medegedeeld, dat zij de overhandiging van de sleutels der pak huizen verlangen. Zij verklaarden het ha venbestuur als afgezet. De leider van het om slagbedrijf deelde aan de Japansche verte genwoordigers mede, dat hij de sleutels zon der toestemming van het bestuur van de Chineesche Oosterspoorweg te Rudy niet zou afgeven. Na deze mededeeling bezetten de Japanners met behulp van de Mantsjoerij sche politie alle pakhuizen en alle schepen van den Chineesche Oosterspoorweg. Na verder gemeld wordt, werden ook verschei dene Russische barken vastgehouden. Dit optreden der Japanners heeft te Moskou groote opwinding veroorzaakt. Het commis sariaat voor buitenlandsche zaken heeft den Russische consul generaal te Charbin opge dragen tegen de inbeslagneming van het omslagbedrijf te protesteeren en te verklaren, dat de Mantsjoerijsche regeering verant woordelijk zal worden gesteld voor alle schade die door Sovjet Rusland ontstaat. Onderhoud van den Russ. am bassadeur te Tokio met den Jap. minister van buitenl. zaken. De Russische ambassadeur te Tokio had een onderhoud met den plaatsvervangenden Japanschen minister van buitenlandsche za ken waarin hij er op wees, dat de bezetting van het omslagbedrijf te Charbin, door Mantsjoerijsche en Japansche beambten een schending van de verdragen beteekent, waar door de toestand in het verre Oosten nog verscherpt wordt. BOTSINGEN IN POLEN TUSSCHEN BOEREN EN POLITIE. In het plaatsje Jadow bij Warschau is het in den loop van gisteren tot een botsing ge komen tuschen boeren uit de omliggende dor pen en de politie. Bij deze botsing zijn, voor zoover tot dusverre bekend is, 3 dooden en 5 zwaar geworden gevallen. Onder de licht gewonden bevindt zich ook een inspecteur van politie. De oorzaken der onregelmatigheden schijnt te liggen in ontevredenheid over een opge legde extra-belasting, die door de politie werd geïnd. DE CHOLERA IN HANKAU. 56 personen gestorven. Volgens een bericht uit Sjanghai zijn in Hankau tot dusverre verscheidene honderden cholera-patiënten voorgekomen. In den loop van de vorige week zijn 56 personen aan de gevreesde ziekte gestorven. Vier personen door bliksem getrof fen. Een hunner gedood. Gistermiddag ontlastte zich boven Gorin- chem een hevig onweder. Vier personen zoch ten een schuil laats onder een der kastanje- bcomen in het plantsoen buiten de Water poort, waarbij zij alle vier door den bliksem werden getroffen. Een hunner, de 22-jarige Frans Roovers, was op slag dood. De toe stand der drie anderen Ecknart, Neerijnen en van Linsbee, die naar het ziekenhuis werden overgebrachi, is niet ongunstig. Vrouw getroffen Tijdens een kort doch hevig onweer werd gistermiddag de 40-jarige vrouw J., woon achtig te Klein-Leuken, door den bliksem ge troffen en op slag gedood. Boerenknecht door den bliksem ge troffen. Tijdens een kort doch hevig onweder is de blikskem ingeslagen in 'n vijftal korenmijten, welke geheel in vlammen opgingen. Een knecht, die bij de korenmijten was gaan schui len voor de hevige regens, werd door den bliksem getrofen en bewusteloos geslagen. Zijn toestand is ernstig. Noodweer te Ede. Boven Ede en omgeving heeft zich gister middag een ontzettend onweer ontlast, dat den geheelen middag en een groot gedeelte van den avond voortwoedde. In een perceel bosch en heide, gelegen in de nabijheid van hotel Panoramahoeve ondex Bennekom sloeg dê bliksem in. Ten gevolge van den hevigen wind breidde de brand uit en was er voor de brandweer geen blusschen aan. Eerst toen het ook buitengewoon hevig begon te regenen, mocht het gelukken den brand meester te worden. Ongeveer 20 H.A. bosch en heide, toebehoorende aan baron van Wessanaer te Ede, werden door het vuur ver nield. Aanvankelijk liep ook hotel Panorama hoeve zelf gevaar, zoodat de gasten dan ook reeds hun koffers pakten om bij het eerste alarm te kunnen vertrekken. Te Harskamp onder Ede is tijdens het on weder de bliksem ingeslagen in een boerderij, welke totaal afbrandde. Te Lunteren is de bliksem ingeslagen in een boerderij. Door het krachtige optreden der brandweer kon de brand tot de schuur be perkt blijven. Onder Ede is de bliksem voorts nog inge slagen in een boom en een er direct tegen aan gelegen hooiberg. Boom en berg werden ver nield. In Oostelijk Noord-Brabant dr'u boerderijen en een woonhuis ver brand. Ook boven Oostelijk Noord-Brabant heef! gistermiddag een buitengewoon zwaar onwe der gewoed. Te Oss is de bliksem op verscheide plaat sen ingeslagen, o.a .in de Groote Kerk, echter zonder noemenswaardige schade aan te rich ten. De brandweer was daar den heelen mid dag in actie om de talrijke ondergeloopen kel ders leeg te pompen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1