Jilmiieams tBitwmtand Wekelijksch Overzicht 4' 4jt m o«i(>t in »Que veut le JaPanï Que it la Ctine?" en sindsdien bevestigd Sakamoto, in „L'Affaire de Mant- tnrie"' door de RotaryClub o f Tokvo, V Thé Manchurian Problem"; door Thé' Japan Economie Federation, The fhamber of Commerce and Industry of Tapan, The Japan-China Economie As- „ciation, in „China's Treaty Violations in Mantsjoeria"; door The Shanghai Press Union in „The Sino-Japanese Conflict: The Situation Reviewed by Ame"can and British Editors in Chi na"; en ten slotte, last not least, door le wereld-pers, die haar eerste dwaling heeft ingezien. Hei conflict te Shanghai is nu ook duidelijk. Dé ondragelijke toestand ver oorzaakt door de vér doorgevoerde boy cot, de inbeslagname van waardevolle goederen, het mishandelen van Japan sche mannen, vrouwen en kinderen, op straat of in het geheim, en de weigering van de Chineesche rechtbanken, deze laffe aanranders te straffen, geven een beeld van een bewuste actie. De terreur der Jong-Chineezen, meest studenten, de hetze tegen al wat vreemdeling is en speciaal tegen de Japanners, heeft 15000 Japansche ingezetenen doen besluiten Sjanghai te verlaten. Men verlaat zijn huis en zaak niet zoo makkelijk, wan neer er geen ernstig gevaar dreigt. Er wordt berekend dat Japan ongeveer 185 millioen t tael verloren heoft tengevolge van de boycot. 80.000 ton z.g. „bevroren" vracht liggen opgestapeld in de Chinee sche havens, afkomstig uit Japan, en het grootste deel is reeds aan bederf onder hevig. Japansche producten in eigendom van Chineezen, die óók onder den boycot vallen, worden op 60 millioen tael ge schat. Ook al wat vóór de boycot-afkon diging besteld was, wordt gerekend on der de boycot te vallen. Onnoodig te zeggen welk een enorm verlies dit voor beide zijden beteekend. De opslagplaat sen liggen propvol de wachtschepen kunnen geen koelies vinden om in- of uit te laden omdat de politie in alle ver dragshavens op „werkwilligen" loert Wel een ideaal toestand om de volken iets dichter bij elkander te brengen. Een brutale overval op onschuldige burgers en priesters, de woeste aanval van Chi neesche soldaten in „burger" op Ja pansche mariniers toen deze opmar cheerden naar den sector door de inter nationale verdedigings-macht aangewe zen; het schieten uit huizen van z.g, „snipers" op de mariniers; de concen tratie van Chineesche troepen vlak voor den sector der concessie, aan de Japan ners toegewezen; de uitspraken van Chi neesche leiders, hun mannen aanspo rend Japan tot het uiterste te weer staan: het uitdrukkelijk betfel van gene raal Wu Pei-fu, een driejarigen oorlog tegen Japan te voeren, en tallooze ande re provocaties, deden Japan ten slotte uit zelfbehoud handelen. Het was be doeld als strafexpeditie evenals in Mantsjoerije. Maar de vreemde houding .van Genève; de onverklaarbare weer stand van het 19de leger; het moeilijke zware terrein; de oorlog die eigenlijk geen oorlog was, maakten deze straf expeditie te lang. Men werd ongeduldig Japan's prestige en zelfrespect stond op het spel. Meer troepen werden ont scheept, oorlogscredieten zonder meer goedgekeurd. Het werd alles te groot, te heftig en de mogendheden wisten niet meer waar ze aan toe waren. Allen stuurden oorlogsschepen met troepen om hunne onderdanen en belangen, in geval van een echten oorlog, te kunnen beschermen. De briefwisseling met Genève was de note gaie! Het verloop van dit incident ligt nog versch in het geheugen en de goede wil van Japan is voldoende gebleken uit het terugtrekken der troepen. Het geheele incident, resul taat van een onafgebroken reeks provo caties, is verder gegaan dan men zich had gedaht, en er zijn dingen gebeurd die niet hadden moeten gebeuren. Maar de groote fout ligt toch bij Genève, die China als lid aanneemt, een land dat zijn verplichtingen op geen enkel ge bied nakomt, dat millioenen schuld heeft alleen al aan Japan, dat niet in staat is goed en leven van eigen onder danen en van vreemde ingezetenen te beschermen, dat feitelijk geen centrale regeering heeft. J. L. PIERSON Jr. minder doen. 't Is een vlotte pikante geschie denis met schitterende opnamen en dol-komi- sche situaties. Dittchen is „Regierungsrat" aan het mi nisterie. Hij doet veel werk, maar anderen worden bevorderd en hij niet. Dat maakt ïem wanhopig. Maar eindelijk krijgt hij zijn cans. Er moet een rapport worden uitge dacht over de toestanden in het Paradies- Hotel, een vroolijk lustoord, waar .het onge dwongen toegaat. Dittchen zal zich zelf overtuigen. En dan begint een reeks van ko mische verwikkelingen, zooals alleen de au teurs van de Spaansche Vlieg die kunnen be denken. De respectieve dames en heeren die zich in 't Paradies Hotel vermaken, komen in pijnlijke posities en 't is verwonderlijk op welk een duizelingwekkende wijze Dittchen na deze zaak promotie maakt. In een mini mum van tijd is hij tot de hoogste rang op geklommen. Men moet deze buitengewoon ge slaagde film gaan zien, want alle situaties te vertellen is onmogelijk. Otto Walburg is uitmuntend op dreef. Maar alle andere zijn zonder onderscheid van gelijke kracht. Trude Berliner, charmant en geroutineerd als altijd. Else Elster heel lief, Anton Porntner, uitstekend acteur, Claire Romme als Dittchens vrouw zeer goed. Wie zich een avond amuseeren wil, mag het Victoria-programma niet verzuimen. CINEMA EN THEATER. Weer van alles wat. Artistiek uitgevoerde portretten, velerlei lectuur, o.m. over Renate Mülier, Otto van Bismarck (de eerste rijks kanselier van het Duitsche rijk), „de Stors worden gekiekt", „Felix Bressart revue", over de schilder O. M. Tamson, met afbeel dingen van zijn werk, enz. Bijzonder geslaagd is de nieuwe film van Otto Walburg, den welgedanen acteur uit vele andere nummers. Weekend im Paradies dat de vorige week in Tuschinski zoo'n groot succes behaalde, zal het hier thans zeker niet BRITSCH-INDISCHE HELDER. ZIENDE GEARRESTEERD. Een Britsch-Indiër, genaamd Hamid Kahn, die den laatsten tijd seances houdt in het Doelenhotel te Amsterdam betreffende helderziendheid, is gistermiddag gearresteerd wegens het plegen van ontucht met minder jarige meisjes. Hij is gisteravond overge bracht naar het Huis van Bewaring. OPHEFFING GEMEENTELIJKE VISCHVOORZIENING TE AMSTERDAM. B. en W. stellen aan den Raad voor, de gemeentelijke vischvoorziening op te heffen In hun toelichting zeggen zij o.m.: De steeds grooter wordende verliezen van het bedrijf, welke voor het jaar 1932 op tenmin ste 15000 worden geraamd, en de overtui ging, dat het bedrijf ook in de verdere toe komst niet rendabel is te maken, hebben den doorslag gegeven, te doen besluiten, aan den Raad voor te stellen, het gemeentelijk visch bedrijf op te heffen, al zien ze niet voorbij dat een liquidatie groote uitgaven aan wacht gelden en reserve-loonen voor de gemeente kas met zich brengt. De liquidatie zal dus met beleid en voorzichtigheid moeten geschie den, teneinde de verliezen voor de gemeente zoo gering mogelijk te doen zijn. Het fs daarom wenschelijk, in verband met de at- wikkeling van de loopende contracten het be drijf geleidelijk te liquideeren. OPENING VAN HET VEER WILLEMSTAD—NUMANSDORP. Gisternamiddag heeft de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, de heer A. G, B. M. van Rijckevorsel, het verbeterde veer WillemstadNumansdorp officieel geopenc in tegenwoordigheid van tal van burgemees ters uit westelijk Noord-Brabant en eenige van de Zuidhollandsche eilanden, van verte genwoordigers der Kamer van Koophandel te Rotterdam, van de vereeniging „Rozen- daals Bloei", van den A. N. W. B., de K. N. A. C. en den voorzitter van den B. B. N. Tevoren had de burgemeester van Willem stad, de heer H. van der Veen, de beteekenis van het veer voor westelijk Noord-Brabant uiteengezet. Een betere verbinding met Rot terdam wordt verkregen, er wordt een scha kel ingelegd in het verkeer Den Haag Rotterdam—Antwerpen. Behalve meer vaar ten dan tot dusver is ook een voordeel dat verscheidene auto's tegelijk kunnen worden vervoerd, terwijl de kosten van het vervoer aanzienlijk minder bedragen. De gemeente Willemstad was gister in feesttooi. Intusschen is op last van B. en W. een aanvang gemaakt met de grondige reiniging van het kamp. Men heeft alle woonwagens tijdelijk van het terrein verwijderd teneinde iet vuil te kunnen opruimen. Bovendien zijn de wagens zelf schoongemaakt. Hoewel voor het kamp verschillende sani taire maatregelen waren getroffen, heeft de wisselende bevolking hiervan weinig of geen gebruik gemaakt, zoodat het kamp langza merhand een bron van allerlei ongeredhtig- ïeid was geworden, waarvan ook de naaste omgeving last begon te krijgen. t i EEN WERELDREIS PER ZEILKANÖ Twee waaghalzen. Eenigen tijd geleden vertrokken van Sche- voningen twee werklooze jongelui, de Duit- schers Konig en von Scheven, met het doel een wereldreis te ondernemen in een zeilkano van veertien voet lengte. Gisteren kwamen zij naar Reuter uit Londen seint te Suffolk aan. Zij hadden op de Noordzee ruw weer gehad en in vier nachten hadden zij niet geslapen. ^ONGELUK BIJ HET VUURWERK. Tijdens het Donderdagavond te Scheve- ningen afgestoken vuurwerk is wedèrom een mortier uit elkaar gesprongen, ditmaal met minder ernstige gevolgen dan de vorige week. Een stuk van het mortier kwam tusschen het publiek terecht, dat in zeer grooten getale op den boulevard stond. Een 22-jarige bewoner van de Terschellingschestraat werd aan den rechterarm gewond. Dezelfde scherf ver wondde ook een 27-jarigen bewoner van de Puttenschestraat, wiens voet licht getroffen werd. Beiden konden hun weg vervolgen. GOUDEN TIENTJES GESTOLEN. In een woning aan den Kapelweg te Den Haag is ingebroken. De dader verschafte zich toegang door naar een balcon van de eerste etage te klimmen, waar de deur van de bad kamer openstond. Uit een spiegelkast, die opengebroken werd, worden dertien gouden tientjes vermist en circa veertien gulden aan klein geld. In een ijzeren geldkistje, dat in dezelfde kast stond en dat ook is opengebro ken, bevond zich 450 aan bankpapier. Dat heeft de inbreker evenwel over het hoofd ge zien. ERNSTIG MIJNONGELUK. Drie mijnwerkers bedolven. De lijken geborgen. Gisteravond om halfnegen zijn de lijken der drie slachtoffers geborgen. WOONWAGENKAMP VERVUILD. Een kindje te Voorburg overleden. In ht woonwagenkamp van de gemeente Voorburg zijn enkele personen dezer dagen vrij zwaar ongesteld geworden. De oorzaak van de ziekteverschijnselen wordt toegeschreven aan de ergerlijke vervui ling, waaraan de woonwagenbewoners van het kamp zich hebben schuldig gemaakt. Ten gevolge van de groote warmte zijn veel in secten en vliegen in het kamp neergestreken en deze hebben vermoedelijk een infectie ver spreid, waaraan thans enkele bewoners lij dende zijn. Donderdag is een kind van nog geen jaar overleden; of de dood ook een gevolg is van deze infectie staat nog niet vast 1931 eervol ontslag verleend als presi dent van den Hoogen Raad en werd hij benoemd tot ridder-grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. AANWINST VOOR HET NEDERLANDSCH OPENLUCHT MUSEUM. Thans bestaat geen enkele van die oude pa- Siermolens meer. De fabrikant te Loenen, die et openlucht museum wilde verrijken met een ouden Veluwsche papiermolen, beschikte daartoe nog over een schat van materiaal, waardoor de geheele inrichting een getrouwe lijk beeld zal geven van dezen nu verdwenen vorm van papierfabricage. Van een oud gebouw te Loenen werden, metselsteenen en zware oude balken verkre gen, welke zullen worden benut om op den Waterberg het gebouw van den papiermolen op te trekken. De molen zal worden geplaatst ongeveer in het midden van het Museumpark bij de voor malige boerderij, waar aan een beekje water kan worden ontleend, dat het waterrad van den molen In werking zal brengen. Het zal mogelijk zijn, dat het geheele drijf in werking wordt gedemonstreerd. in be- het JHR. MR. W. H DE SAVORNIN LOHMAN. f Gister is te 's-Gravenhage overleden, 68 jaar oud, de heer jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, oud-pr?sident van den Hoogen Raad. De overledene werd geboren 1 Maart 1864, studeerde aan de Vrije Universiteit en later aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam; aan beide universi teiten promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen. Eertijds was jhr. De Savornin Lohman buitengewoon hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Nadat hij had bedankt voor de aanbieding van het hoogleeraarschap aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam ter vervanging van prof. Moltzer, die lid was geworden van den Raad van State is prof. De Savornin Lohman gewoon hoogleeraar geworden aan de Vrije Universiteit. In 1895 ging hij over naar de rechtbank te 's-Gra venhage. Na in 1901 te zijn benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Ne derlanden volgde in 1912 zijn benoe ming ttot vice-president van dat college en in December 1914 werd hij president. Van 1911—1916 was hij president van het College van Curatoren der universi teit te Leiden. Ook was hij lid van de staatscommissie tot herziening van het vierde boek B.W. en lid van de staats commissie tot herziening der grondwet. Op zijn verzoek werd prof. de Savor nin Lohman met ingang van 1 Januari EEN BEEN AFGEKNEPEN, 1 In de haven van Roermond is gister den expediteur L. Helwegen bij het opvijzelen van zware ijzeren balken, waarbij de domme kracht bezweek, een been afgeknepen. De man is na eenige uren van hevig lijden overleden. DE NOOD IN HET VISSCHERIJBEDR1JF, Conferentie tusschen den minis* ter en den burgemeester van Velsen. De burgemeester van Velsen, mr. Rambon- net, heeft Donderdag een langdurige bespre king gehad met den minister van Economische Zaken en Arbeid over de mogelijkheden om J weer eenig leven te geven aan het visscherij- J bedrijf te IJmuiden. In deze conferentie wer- den de wederzijdsche standpunten verduide lijkt. De burgemeester zal voorstellen uit werken, welke aan den minister ter beoor- deeling zullen worden voorgelegd, waarbij met het standpunt der regeering zal worden rekening gehouden. IN ZEE VERDRONKEN. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur ii een 37-jarige bewoner van de Segherstraat uit Den Haag bij het zwemmen in zee ver dronken. Hij had zich bij een der golfbrekers voor den vuurtoren in zee begeven, zwom om den golfbreker heen, doch werd door den stroom meegetrokken en verdronk. Zijn lijk spoelde later aan. DE GOESCHE COURANT. De Goesche Courant, welke sinds 1813 te Goes als zelfstandige courant werd uitge geven, wordt met 1 Augustus a s. door de Middelburgsche Courant overgenomen. Het blad zal dan dagelijks, inplaats van drie maal per week verschijnen. De ongunstige tijds omstandigheden hebben tot liquidatie van De Goesche Courant in haar bestaanden vorm doen besluiten. i j EEN STUDIEREIS NAAR RUSLAND. Donderdag zijn twaalf leden van den al* gemeenen bond van oud-leerlingen van in richtingen voor middelbaar onderwijs voor een studiereis van ongeveer drie weken naar Rusland vertrokken. De groep wordt geleid door den heer E. Vogelenzang, den secretaris van den bond. van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V, FONDSEN. 8«/l6 1 14 Juli lOCWAa 55 61 25 16 45 9$ 2$ 120 8»/a 30% 1 15 Juli pr'volgen dj punten, opgesomd door 1) De felle pers-campagne tegen Japan. 2) Het vormen van nationale anti- japansche vereenigingen, zooals te Shanghai, Nanking, Hankou enz. onder leiding of met medewerking der natio nalistische partij, waarbij o.a. besloten werd: a) verbod om Japansche producten te verkoopen, te gebruiken of te transpor teeren; b) verbod om Japansch geld te gebruiken; op Japansche booten te rei zen; persoonlijke relaties met Japan ners te onderhouden; voor Japanners te werken; een depót te hebben in een Japansche bank. 3) Het verbreken der economische re laties met Japan, b.v.: a) verplicht ontslagname van alle agenten en emploés in dienst bij Japan sche firma's; b) stopzetting van alle transacties, financieele of commercieele niet Japanners; c) verbod aan de koelies om Japansche booten te ontladen. De Chineesche politie neemt op zich, deze 'bepaling te handhaven; censuur op de brieven en telegrammen van Japanners, tot aan de officieele papieren toe op de consulaten van Nanking en Chinchow. 4) Beleediging en mishandeling van Japanners, vrouwen en kinderen: dit gebeurde op straat of wel affiches zetten de bevolking aan hen te mishandelen. Als gevolg van deze maatregelen zijn dan ook vele consulaten gesloten en zijn duizenden Japansche onderdanen naar hun land teruggekeerd, zonder de min ste hoop, hun in beslag genomen goe deren of hun ontvoerde kinderen ooit weer terug te zien. 5) Japansche opslagplaatsen zijn vele malen geplunderd; Japansche waren in Chineesch eigendom, zijn in beslag geno men; niet alleen de Chineesche em ployés der Japansche huizen maar ook d3 leden van een wetenschappelijk in stituut te Shanghai hebben hun lidmaat- sritap moeten opzeggen. De Koreaansche boeren zijn schande lijk onderdrukt moeten hooge belastin gen betalen en soms wordt hun land zonder vorm van proces geconfisceerd; het Wangpaoshan incident en de moord op Kapitein Nakamura een staf-officier, die een rondreis in Mantsjoerije maak te met de permissie van het Chineesche gouvernement, maakten de maat van duldzaamheid en zelfbheersching vol. De aanslag van de Chineesche geregel le troepen op den Zuid-Mantsjoerijschen spoorweg bij Mukden, deed haar over- loopen. Eminente stuurlui zonder uit zondering aa wal staande, vonden dat Japan een behoorlijke klacht had moeten indienen te Genève, en had moeten af wachten wat de Volkenbond besliste; öf wel het had zijn troepen moeten terug trekken uit Mantsjoerije, dan zou alles weer normaal zijn gang gaan. Ik noem dit misplaatste grappen, öf het ontoe laatbare „met twee maten meten". Wan neer men een indringer op heeterdaad betrapt, zal men hem met alle macht en zoo snel mogelijk het huis uit gooien, liefst zoo ver mogelijk weg; geen menseh zal het in zijn hoofd halen, eerst de po litie of een advocaat op te bellen of een briefje te schrijven, met het vriendelijk verzoek te willen doen melden, of en hoe, althans door middel waarvan, men dien indringer zou mogen verjagen. Nie mand zal er ook aan denken het eenige wapen dat hij in de hand heeft, weg 'te werpen en den boef vrij spel te laten. Want dit toch had men van Japan ver wacht. Dit alles wetende, en Genève behoor de dit te weten, zou men verwachten dat Japan zonder eenigen twijf9i de reent- matige aanklager zou zijn. Misgeraden China klaagt Japan aan, artikel XI van XXhet Volkenbondspact te hebben ge schonden, waarin met veel woorden staat dat in geval van oorlog of oorlogs bedreiging, betreffende een lid van den bond, de geheele raad hiermee gemoeid is en dat zij alleen de maatregelen moet flemen om den vrede te bewaren. Feite lijk had Japan zich schuldig gemaakt aan overtreding van dit artikel; de raad hapte gretig in het aas door de slimme dr. Sze uitgeworpen en Japan stond in he' bekende verdboekje. De wereld- Pers volgde. De volkomen rechtmatige, gemotiveerde straf-expeditie van Japan tegen een bende bandieten, als soldaat gekleed en in legeeringsdienst, werd voorgesteld als een schending van het volkenrecht, als een schandelijk impe rialistische daad van geweld, waarvoor ieder beschaafd en weldenkend christen slechts verontwaardiging en afgrijzen kon voelen. En men vergat met unanie me vergeetachtigheid, dat alle koloniale Mogendheden, zonder uitzondering, een- voudig uit zelfverdediging wel eens ^rafexpedities hebben moeten uitvoe ren, en dat men dit niet uit weelde doet. Uesteld dat Japan deze officieele over- *al niet in de kiem gesmoord hal, en dftt het geheele Mantsjoerijsche leger, °P de verspreide spoorwegwachten was losgetrokken, dan had Japan zijr. gar- Mzoenen in Korea moeten mobiliseeren e" zijn vloten op Mantsjoerije moeten afzenden. Dat was dan naar alle men- schewlijke berekening de groote. ge keesde Pacific-oorlog geworden. Dank *'1 Japan's snel en oordeelkundig ingrij- Pen. is dit onhe'i van de wereld afge wenteld Het ware gewenscht dat de mogen 1 heden de nieuwe Mantsjoerijsche regee ring erkenden, nu hunne vertegenwoor digers er zoo aangenaam rondreizen, en dat Japan met samenwerking van Chi na, het bandietendom snel de baas wordt. Dan eerst kan de nieuwe Man tsjoerijsche staat, erkend *door allen zich consolideeren, terwijl haar onaf hankelijkheid door de groots mogend heden zou moeten worden gewaarborgd. Dit is de eerste en meest dringende voor waarde voor een herstel van China. Ik hoop dat het nu eenigszins duide lijk zal zijn, waarom naar mijn overtui ging Japan het recht aan zijn zijde heeft en dat het, door zijn optreden tegen een misdadige verwording, welke voor den wereldvrede een voortdurend gevaar op levert, in de toekomst zonder twijfel den dank van Europa' zal oogsten voor zijn optreden. Victoria Theater. EEN WEEKEND IM PARADIES EN VOORWAARTS MAR.SCH. Het nieuwe programma in het Victoria- Theater brengt de toeschouwers kostelijk amusement en vele vacanticgangers zullen zich met dit uitgebreide programma zeker een avond vermaken. Na een tweetal interessante geluidsjournaals vraagt de onverstoorbare Busker Keaton de aandacht Als Elmer Stuyvesant, een rijk vrijgezel, komt hij bij de vrijwilligers terecht, die naar liet front in Frankrijk zullen moeten vertrekken. Als Ma- rv, het meisje, dat hij zoo aardig vindt, hier door eenige toenadering toont, is hij overge lukkig en dan beginnen de avonturen, die men in een oefenkamp, aan boord en aan het front kan meemaken. Er wordt gescha terd om Busker, maar het hoogtepunt is ze ker zijn dansen op het soldatenfeest. De Apachendans is een enorm succes. Wederom in zijn onschuld verricht Elmer natuurlijk •aan het front een heldendaad wat tot een gelukkig einde voert. Naast Buster Keaton mogen zeker Sally Eilers en Cliff Edwards genoemd. Een suc cesfilm. Twee lichtgewonden. Papiergeld door den duf niet ge zien. Op de Staatsmijn „Maurits" te Lutterade is gistermiddag omstreeks één uur een gang gedeeltelijk ingestort. Daarbij zijn drie mijn werkers bedolven. De reddingsbrigade is in de mijn afgedaald, maar heeft de menschen nog niet kunnen redden. Voor het" leven van de bedolven mijnwerkers wordt gevreesd. De bedolvenen zijn de Nederlanders Broos, gehuwd en 35 jaar oud en Van de Wal, 20 jaar en ongehuwd, resp. wonende te Echt en Geleen, en de 42-jarige Belg Hol- berkx, gehuwd en wonende te Ulestraeten. De andere in de gang aanwezige mijnwer kers konden zich nog in veiligheid stellen. Het reddingswerk is in vollen gang. Een oude Veluwsche papiermolen ten geschenke aangeboden. Het Nederlandsche Openluchtmuseum op den Waterberg bij Arnhem zal binnenkort worden verrijkt met een belangrijke schen king. Een papierfabrikant te Loenen op de Veluwe heeft aan het museum aangeboden een compleet geïnstalleerden papiermolen, zooals die vroeger op de Veluwe veel werden aangetroffen, gedreven door waterkracht. Binnenkort zal met den bouw worden gonnen; men rekent daarmede nog a.s. najaar gereed te zijn. bfri 7 1000 1000 1000 1000 100 1000 1000 1000 5 N. W. S. 4M obl. Nederl, 4 idem 6 O.-Ind. 6 idem Ski idem 5 idem 4)4 idem Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Mij Cert. v. Alg Kunstzijde Unie v. Berkel't Patent Küchenm Acc. - i Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Ned Kabelfabr. Philips Gem. Bezit Unilever Anaconda Beth Steel Cities Service Studebaker U. S. Steel U. S. Leather Cult Mij Vorstenl. Handelsver. A'dam Javasche Cult. Algem Explor, Mij. Boeton Redjang Lebong Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1000 Shell Union A'dam Rubber Serbadjadi Hol! Am. lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab.. Deli Maatij Oostkust Senembah South. Pacific Union Pacific Prolongatie i *F-x-dividend. 1932 ,17 31 '22 A 23 '21 D 17 '30 II 1000. 11 Juli I00f 99$ 944 95 76 87$ 90$ 85$ 60* 68 28$ 17 49 209$ 73$ 100$ 9nh» 2% 4 Via 22-% 2$ 48$ 168* 131 99 H 73* 113 127$ 33 52 50 123 121$ 13 130 8! 29$ 12 Juli 100$ 99 95 94$ 76$ 86$ 91* 86} 55$ 64 27$ 47 1* 89$ 205 70$ 97$ 8$ 9$ 2$ 4% 23$ 2$ 44$ 160$ 126 96$ 8$ 74 109$ 125$ 4 40 11 30 48 48 118 U5 12$ 126 9 31 1 13 Juli 99$ 95$ 94$ 76$ 87 92 86$ 53$ 86$ 198 68$ 95 8$ 4$ 23$ 2$ 42 157$ 119 93 8$ 105$ 122 3$ 36$ 10$ 31 46$ 44$ 118$ 110 10 101 99$ 101 95$ 95 76$ 76 87$ 88 92$ 93 87$ 87 59$ 60 57$ 70 65$ 65$ 27$ 25 t 16$ 16 1 48 48$ 1# iuAf 94 92$ 208 205 73 72 110$ 98 9% 9 10% 10% 2$ 29/i# 4% 4$ 25Via 24% 3 2% 46$ 48$ 169 168$ 128 1321 97 96; 8$ 8; 74$ 110$ 111 127$ 126$ 4$ 4% 42$ 42 10$ 13 30 32 50$ 50$ 48 48$ 122 122$ 116 116 11$ 12 125$ 126$ 9$ 9$ 33 31$ 1 1

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 11