Alkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker hier BlUt BAND nog altijd 25 ct. per half ponds pakje JeuitCeloa £andr w JMin&oum I Honderd vier en dertigsie Jaargang. HAANDAG 18 JULI. JladUwieiMS Ter voldoening aan de wet op het menggebod wordt Blue Band voortaan gemengd met 25°/o allerfijnste Roomboter onder rijkscontröle. Ondanks deze toevoeging van dure natuurboter BLIJFT DE PRIJS van Blue Band ONVERANDERD. No. 167 1932 Dinsdag 19 Juli. Hilversum, 1875 Af. (Uitsluitend AVRO). 8._ Gramofoonpl. 10— Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert. Nelly Hiighues, zang en Etty Niehorster, piano. 11.— Mevr. M. Pitter—Landré: Ingemaakte zon. 11.30 Vervolg concert. 12.— Tuschinki's Select Salon-orkest o.l.v. Max Tak. 1.30 „The Hollandia Three", accordeon. 2.—2.15 Gramofoonplaten. 2.30 Gramofoonpl. 3.— Voordracht door mr. Ph. C. la Chapelle. 3.30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Juan Llossas en zijn orkest. 4.30 Radio-kinder- fcoorzang o.l.v. Jacob Hamel. 5.— Gramo foonplaten. 5 30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 6.30 R. V. U. Dr. J. H. v. d. Hoop: Over ons gevoelsleven. 7Vervolg Kovacs Lajos. 7.30 Z.E. Jhr. Mr. Ch Jos. M. Ruys de Beerenbrouck: De huidige toestand van de crisis. 8— Orgel concert door Pierre Palla, m. m. v. A. de Booy, zang. 9.Utr. Sted. Orkest o.l.v. A. van Raalte, m. m. v. H. van Dalen, piano, o.a. Turksche marsch, Beethoven en Noor- ge he dansen, Grieg. 10.Vaz Dias. 1015 Vervolg concert, o.a. Pianoconcert nr. 1 in bes gr.t., Bortkiewicz. 11.12— Dansmu ziek uit het Palais de Dance te Scheveningen. Huizen, 296 Af. (Uitsluitend K.R.O., van 4.5.10 HIRO). 8.9.15 Gramofoonplaten. 10.Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. half uur. 12.15 Trioconcert. 1.45 Gramofoonpl. 2.Vrouwenuurtje. 3.3.30 Gramofoonpl. 4.HIRO. 5.10 Orkes^oncert. 5.3C I. Les sing: De belastingplaatjes. 5.45 Vervolg concert. 6.55 Lezing. 7.30 Zie Hilversum. 7.45 Causerie 3 Orkestconcert. 9.Vaz Dias. 9.15 Blijspel-opvoering. 10.Con cert (vervolg). 11.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 Af. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Causerie. 12 20 Orgelspel Reg. Foort. 1.20 Leonardo Kemp's orkest, 2.202.50 Gramofoonplaten. 4.20 Moschetto's orkest. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Berichten. 6.50 Werken van Schubert, viool en piano. 7.10 Lezing. 7.40 Het Brid- gewaterkwintet. 8.20 „The Ridgeway Para de'', revue van Philip Ridgeway m. m. v. so listen en orkest o.l.v. L. Woodgate. 9.20 Ber. 9.40 BBC-orkest o.l.v. Percy Pitt, o.a. Auf- forderung zum Tanz, Weber. 10.5512.20 Dansmuziek door Ambrose's Blse Lyres. Parijs „Radi-Paris", 1725 M. 8.05, 12.20, 7.50 en 8.20 Gran\ofoonpl. 9.05 Russische muziek o.a. uit „Beris Godounow", Mous- sorgski. 9.50 „Cavarleria rusticana", Mas- cagni (gramofoonplaten). Kalundborg, 1153 Af. 12.20—2.20 Concert uit hotel Angleterre. 3.505.50 Radio- Blaas-orkest o.l.v. J. Anderseb, m. m. v. Madeleine Pfeiffer, piano. 8.50 Revue „Paa Halen" met muziek van Léonard. 11.05 12.50 Dansmuziek uit rest. „Nimb". Langenberg, 473 Af. 7.25—8.20 Concert uit Bad Salzuflen. 12.201.35 Concert uit Stuttgart. 1.502.50 Concert o.l.v. Eysoldt m m. v solisten. 5.206.20 Concert o.l.v. Evsoldt. 8 50 Concert uit de Slottuin te Mün- ster. Sted. Orkest o.l.v. Wolf, m. m. v. A Im- kamp, bas, o.a. uit „Zar und Zimmermann", „Undine" en „Der Wildschiitz", Lortzing en uit ..Die Fledermaus", Strauss. Rome, 441 C. 9 05 Concert en radio- tooneel, o.a. 2 Oude Spaansche liederen, Nin Brussel. 508 Af. en 338 Af. 506 M.: 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. Wal pot. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Vioolrecital. 9.20 Concert uit het Casino te Knocke. Ver volgens gramofoonpl. 338 M.: 12.20 Gramo foonplaten. 5.20 Concert o.l.v. Kumps. 6.50 Gramofoonplaten. C.20 Gramofoonpl. 9.20 Vroolijke avond. Zeesen, 1635 Af. 8.20 Concert uit Mün- chen o.l.v. Karl Liszt. 10.20 Lezing en ber. Hierna tot 12 20 Avonconcert uit Hamburg o.l.v. G. Maasz. ALK MAAR M 1&NT26' uit het Engelsch door A Treub 82) Sir Peter's gelaat was doodst eek en Enid was weer naast hem komen staan en keek naar Lee Wang met afkeer en minachting. Clinton glimlachte grimmig en keerde zich naar Spencer. Laten we het nu nagaan, zei hij op zijn vaderlijken toon; zijn overdrachtelijke en ge- volgtrekkende vermogens werkten met volle kracht. Ge waart beiden verliefd op hetzelfde meisje en natuurlijk moest ge er om vech ten. Jij won hij wees naar sir Peter met zijn pistool en jij verloor! met eenzelfde beweging in de richting van Spencer en Spencer, omdat je verloor, zwoer je wraak En, omdat je geheugen beter is dan je ver band, had je het op sir Peter gemunt toen je goed en wel klaar was. Je nam een val- schen naam en verhuurde je als butler, zoo dat je hem kon vernietigen. Heb je gelijk? Spencer boog plechtig. Je redeneert bijna verstandig, Clinton, antwoordde hij scherp. Clinton knikte voldaan. Dom idee te vechten om iets, dat hon derd jaar geleden gebeurde, philosofeerde b'j- Het komt mij voor, dat je je er ingewerkt Jjebt, Spencer. Als sir Peter nu een beschul diging van afpersing wil indienen? voegde bij er insinueerend aan toe, met een blik op UIT DE STREEK. Een buitengewoon groot aantal tuinders had gevolg gegeven aan den oproep van de Ver. „De Tuinbouw" om den noodtoestand der tuinders te bespreken en maatregelen te beramen welke zouden kunnen leiden tot ver betering. In zijn openingswoord memoreerde de heer Roosje, voorzitter, de pogingen, welke alreeds door (je organisaties in het werk zijn gesteld; waarvan de resultaten echter, door de houding der regeering, voor de tuinders zeer ontmoedigend genoemd kunnen worden. Voorts bracht spreker hulde aan het H B. van de L. T. B. voor het initiatief inzake de protestvergadering te Haarlem gehouden. Als een koude douche werkte aldaar de mede- deeling van minister Verschuur, als zou geen steun kunnen verleend worden, daar de schatkist leeg is. Als eerste spreker voerde het woord de heer Verbruggen, welke de regeering verweet het spreekwoord te huldigen van: Veel beloven en weinig geven doet de boer in vreugd leven. Laakte vooral het feit dat het pondenverlies der Ned. Bank gedekt werd om de aandeel houders hun rente te verzekeren en pro testeerde ten sterkste tegen de kruiserbouw. Om de tuinbouw te helpen zou men aan de regeering een ultimatum moeten stellen, met desnoods stopzetting der voedselvoorziening. (Donderend applaus). De heer Slagter wees op de onbillijkheid der Zuivelcrisiswet, waardoor welgestelde boeren met eigen auto's soms naar het raad huis gaan om steun, terwijl tienduizenden tuinders welke toch altijd trouw achter de re geering hadden gestaan, thans met hun be drijven zullen ten onder gaan. Spreker ge loofde niet dat de regeering, bij het uitbreken van een oorlog ook zou zeggen, dat het geld op was. Waar men hier maatregelen moest beramen in practische zin gaf de heer Rose- laar, Hoorn, in overweging om evenals in Alkmaar was gebeurd, te Den Haag een de monstratie te houden met auto's vol waarde- looze producten. Wees echter tevens op het feit, dat crisissen als het ware periodieke ver schijnselen zijn en men in voorgaande jaren wat meer reserve had moeten vormen. Men moest terdege bedenken, dat het gemiddelde loon van den handarbeider, wat een tuinder toch feitelijk is, de laatste jaren ver uitge gaan was boven dat van Russische en Pool- sche landarbeiders, welke toch eigenlijk hun collega's zijn. Als zoodanig had men teveel boven dien stand geleefd, hetwelk zich thans wreekte. (Gefluit en applaus). (Hier werd de spreker niet voldoende begrepen, corr.) De heer van Houweninge, Hoorn, wees op de gevaren van executie en eventuëele huur- opzeggingen; had den indruk dat de autori teiten wel op de hoogte waren van den toe stand, maar weinig in algemeenen zin tegen Duitschland konden uitrichten, getuige de zeer geringe resultaten der onderhandel ings- commissie te Berlijn, welke toch met ernstige instructies waren vertrokken. Waar uit de verschillende bankverslagen blijkt dat groote bedragen Ned. kapitaal in Duitschland ge blokkeerd worden mag hieruit geconcludeerd worden, dat onze onderhandelaars zoo wei nig resultaat boekten. Spreker ontvouwde nog eenige details van een steunplan. De heer Lakeman, L. T. B., laakte de hou ding der regeeringsautoriteiten, welke, uitge- noodigd op de vergadering te Haarlem, allen schitterden door afwezigheid. Waar Duitsch land ons bestaan onmogelijk maakt, zou spr. een boycot tegen Duitschland willen begin nen en zal deze actie van onder af komen. Cm iets te noemen zou men het eens een jaar zonder ka'imeststof moeten stellen. De heer Schermeer, Hoogkarspel, wees op de kracht van demonstratief optreden door een partij, welke ook in de regeering is verte genwoordigd; zou desnoods de regeering in gebreke willen stellen, wat betreft de steun aan de tuinbouw. Dat de zuivelbedrijven zoo spoedig werden gesteund zou zijn oorzaak vinden in 't feit dat vele regeeringspersonen belang hadden bij het kunnen voldoen der pachten De hëer Briefjes adviseerde tot stopzetting der bedrijven. Wij hebben lang genoeg ge praat, thans moeten wij komen tot de daad, willen de aandacht op ons vestigen. (Donde rend applaus). De voorzitter uitte ook zijn verwondering over de lankmoedigheid der leden, en wilde dit denkbeeld ook in uitzicht stellen, als alle pogingen mislukken. De heer Neuvel vindt het een recht van den tuinder om thans steun te verlangen en zou de gelden door een crisisbelasting op inko mens boven 3000 bij elkaar willen halen. sir Peter, Sir Peter keek den detective in de oogen met een merkwaardig kalmen blik, en zijn stem klonk ongelooflijk vast voor iemand, die zoo juist een groote, emotioneele crisis heeft doorleefd. Er is geen sprake van afpersing, Clin ton, zei hij rustig. Mijn plaats als butler hier in huis is volkomen vrijwillig! Er volgde een stilte vat) ongeloof; toen greep Enid den arm van haar vader en glim lachte zegepralend tegen den detective. Clinton trok zijn oogen op. Hè? kraste hij, ontsteld over de moge lijkheid dat een nieuw mogelijk slachtoffer aan zijn klauwen zou ontsnappen. Zegt U Wees zoo goed Uw gevangenen weg te brengen, mijnheer Clinton. Ik heb niets an ders te zeggen, dan U te herinneren dat ik hier zal zijn als ik noodig ben! viel sir Peter in. Clinton werd zwak onder den aristocrati- schen, aanmatigenden blik en nam instinct matig zijn hoed af, dien hij heel begrijpelijk in de opwinding vergeten had. Sommige menschen hebben rare begrippen om zich te vermaken, bromde hij, terwijl hij zich afkeerde. Komt, jullie beiden! snauwde hij woest, zijn gevangenen naar de deur wenkend met zijn pistool. Maak voort! De auto wacht! Er heerschte stilte, terwijl het drietal door de kamer liep. Goeden dag. damè en heèren, zei Lee Vang, met vriendelijken nadruk, terwijl hij zich op den drempel omkeerde en met zijn vrije hand wuifde. Het meisje naast hem brak opeens in een CD CD 0 1 9 >3 O Indertijd wist de regeering ons ook te vin den met oorlogswinstbelasting en inhouding van N. U. M. gelden. Spreker zou desnoods de arbeiders tijdelijk willen ontslaan, opdat deze ook naar Den Haag zullen trekken. Ad viseerde tenslotte nog om dezen herfst geen pootaardappelen naar Duitschland te zen den. De heer Schoenmaker, Wervershoof, wees op de geldsmijterij in de Wieringermeer in tegenstelling met reeds hongerende gezinnen in zijn gemeente. Drong er voöral op aan om zich op de volgende audiëntie a.s. Dinsdag zich niet te laten wegsturen met vage beloften Wat dat geld betrof wat in Duitschland ge blokkeerd is, men bedenke wel, dat wij dat geld niet moeten vangen. Spr. gaf 'n ieder in overweging bij zijn politieke organisatie er op aan te dringen, dat bij behandeling onzer belangen geen Kamerleden op de thee zijn. Als lid van een Crisiscomité wees de heer C. Reus nog op de tegenstelling dat dezen winter per gezin 9 steun per week werd uit gekeerd, ongeacht het aantal kinderen, ter wijl het aantal koeiën thans wel beslissend is ten aanzien van de zuivelwet. Spr. zeide dit niet uit jalouzie, maar verlangde ook yoor den tuinders een menschwaardig bestaan. De voorzitter had ook de overtuiging, dat thans in het seizoen er nog menschen zijn, die niet weten van de eene dag in de andere te komen. Wel ontvangt men nog iets voor de producten, maar de schuldeischers staan fei- zenuwachtig snikken uit en hij trok hard aan de handboeien. Clinton begunstigde Spencer met een vripndelijken grijns. Ik zie je weer, Spencer, beloofde hij, heel spoedig, hoop ik. Dank je zeer voor de Braces, en hij knikte naar zijn gevangenen. Het is niet de moeite waard, zei Spen cer beleefd. Je hadt ze noodig als een voorteeken van geluk. Lee Wang gaf weer lucht aan zijn bijzon der gevoel voor humor door hard te niezen Het was zijn opvatting van een grap, maar bij deze gelegenheid verongelukte die wat, want toen zijn hoofd heftig voorwaarts bonkte door de hevige kracht van de stoornis van zijn middenrif, kwam zijn voorhoofd te genover de half open deur in heftige aanra king met een stuk van een glad gepolijste stalen breinaald, dat uit het middenpaneel stak! En de ge vangenen wagen werd snel ver vangen door een ziekenwagen! HOOFDSTUK XXXV. Ongeveer twintig minuten later stond Spencer gekleed om uit te gaan, ernstig te kijken naar sir Peter, Harker en Eric, die be zig waren met Enid, welke op den Chester field lag. Eric waaide haar hevig toe met een courant, sir Peter wreef zenuwachtig haar handen en Harker keek wat onnoozel toe met de kleine vlugzout, die Spencer hem gegeven had. Toen Enid haar oogen opende, glimlachte Eric blijde; sir Peter keek haar angstig glimlachend aan Harker deed het zilveren dopje op de flacon en gaf die aan den eige naar terug en Spencer nam den hoed op, die telijk om de hoek van de deur. Een toestand om moedeloos onder te worden. Spreker ziet het ook gebeuren dat men verplicht zal raken zijn arbeiders te ontslaan, terwijl met dezen toestand executies der bedrijven niet zullen kunnen wegblijven. Hij heeft ook de overtui ging dat de houding der regeering beïnvloed wordt door het kapitaal wat in Duitschland geplaatst is. Tenslotte werd de toestand in een breed voerige motie uiteengezet, welke aan regee ring en Parlementsleden zal worden toege zonden. LANGENDIJKER GROENTEN- CENTRALE. B est uur s vergadering 'Bestuursvergadering van de Langendij- ker Groentencentrale op Vrijdag 15 Juli '32, in het betaalkantoor, des n.m. half vier. Voorzitter was burgemeester Slot van Broek op Langendijk, secretaris de heer S. de Boer Kzn. Een 25-tal bestuursleden waren aanwezig. Verslag kantoor. Uit het verslag van het betaalkantoor bleek, dat voor totaal 43.800.76 is verhan deld in de maand Mei. De secretaris merkte op, dat de omzet van de maand Juni weer één derde lager is dan verleden jaar, toen de omzet 398.000 gulden bedroeg. En in 1931 was men al niet tevre- den. op tafel lag. Spender wachtte geduldig tot Enid vol doende hersteld was om te kunnen zitten en wat zenuwachtig over haar zwakheid te kun nen lachen Teen naderde hij sir Peter en stak zijn hand uit. Vaarwel, Peter, zei hij kalm. Sir Peter keek met minachting naar de hand, stond op en ging naar de deur. Daar gekomen zag hij een kort oogenblik naar de lichte, akelige vlek op het paneel; toen keer de hij zich met een spottenden glimlach naar Spencer om. Spencer aanvaardde schouderophalend het vonnis van den baronet en zijn gelaat verried geen aandoening. Harekr, die sir Peter's handelwijze met duidelijke afkeuring had opgemerkt, green Spenger's hand en drukte die met kracht, die de beenderen van een minder sterk man zou gebroken hebben. Toen keerde hij zich af en liep naar het raam om de dwaze aandoening te verbergen, die hij niet geheel kon onder drukken. Eric liep de kamer door, stak zijn hand in- pulsief uit en drukte openlijk zijn blijdschap uit over de eer, die hem aangedaan werd toen Spencer zijn hand met een dankbaren glimlach aannam. Vaarwel, Eric, zei Spencer. Zorg voor de weezen, wil je? Ik zal mijn best doen, mijnheer ant woordde Eric. Het is een heele afstand van de biscuits Dan is het aan jou dien afstand te ver kleinen, viel Spencer in, den wakkeren jongen man vriendelijk op den schouder kloppend. Vervolgens bracht de penningmeester ver slag uit van zijn gehouden beheer. De ont vangsten hadden 37.720.01 en de uitgaven 36.914.13 bedragen, alzoo een batig saldo van 805.8. Schuld aan de bank 57.060.44. Ingekomen stukken De voorzitter deelde mede, dat van de Prov. Commissie een schrijven is ingekomen, met mededeeling, dat na 11 Juli de aardap pelen in zakken mogen worden aangevoerd, waarop eenige discussie volgde. Contant veilen van bloembollen. De voorzitter zeide, dat reeds in een vori ge vergadering over contant veilen van bloembollen is gesproken. Ook in het dage- lijksch bestuur is contante betaling overwo gen. Spr. bracht de instelling van de com missie voor de bloembollenveiling in herin nering. Deze commissie heeft de vorige week vergaderd en was na ampele bespreking alge* meen van oordeel dat contante betaling dien* de te worden ingevoerd. De commissie was echter van meening, dat eenige consideratie moest worden gebruikt en stelde voor, de kooplieden 1 pCt. per maand voor contante betaling te vergoeden en van de principalen 14 pCt. te heffen. Ook in het dagelijksch be stuur was men van meening, dat contante be^ taling moest worden ingevoerd, doch de resti tutie voor contante betaling leek hen veel te hoo; et dagelijksch bestuur wilde de heffing Hij liep de kamer door naar Enid en het meisje stond, bij zijn nadering, verlegen op. Moet U heengaan, mijnheer Spencer?, vroeg zij weemoedig. Ik vrees van wel, miss Enid, antwoord de Spencer met een wrangen glimlach. Ziet U, ik ben voor het oogeblik noch heer, noch knecht. Ik ben zonder betrekking. Ik hoop U. echter nog eens te ontmoeten éénmaal. Het meisje na mhaar zakdoek en wreef bevend over haar wangen. Ik hoop ook op onze volgende ontmoe ting, mijnheer Spencer, zei ze zacht. Spencer boog over haar hand en zijn lippen raakten haar vingers met oneindige teeder- heid. Vaarwel, miss Enid. Hij stond rechtop, trok zijn schouders en mond strak, keerde zich plechtig om en liep door de kamer heen. Hij bleef naast de tafel staan en sloeg op zijn borstzak, alsof hij zich plotseling iets herinnerde. Oh, Eric, zei hij luchtig, terwijl hij een dikke enveloppe uit een binnenzak haalde en die aan den jongenman gaf. Dit behoort aan ie vader. Je zult me genoegen doen als je hem dit met mijn groeten wilt overgeven en hem wilt zeggen, dat de andere dingen, die ongeveer twaalf maanden geleden uit zijn brandkast gestolen werden, hem langs den gewonen weg terug gegeten zullen worden. Eric nam werktuigelijk de enveloppe efl keek onnoozel. En Harker, ging Spencer op denzelfden zakelijken toon voort, terwijl hij twee pakket ten op tafel wierp bundels papieren met ïoze lint samengebonden deze zijn van jou geloof ik. Je zult de Wairarapa-petro- leumnaandeelen van sir Peter daar ook bij yinden.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5