op geregelde tijden, en □eem zoo noodig avonds eeD Posters Maagpll. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en zonder krampen. 0.65 pei flacon. Orpheus was zoo gelukkig als soliste mej. Annie Woud, altzangeres, bereid te vinden haar medewerking te verleenen. Haar mach tige glansvolle stem zal zeker ontroeren en niet voor niets wordt zij in de Limburgsche Courant een ster van eerste grootte genoemd. De welbekende muzikale organist van Lan gen zal haar begeleiden en ook een paar solo's geven. Waar Orpheus de prijzen zeer verlaagd heeft, verwacnt zij voor dit cóncert een grooten toeloop. niinliik onzuiver. In het tweede nummer komt men beter voor den dag, 263 punten, 2e/fd.SUitmuntendheid (Harmonie). Verplicht nummer: Een Nederlandsch Volksfeest, van M. C. v. d. Roovaart 1 Arbeidersmuziekver. „Excelsior Alk maar 48 leden, dir. G. Andersom Vrij num mer: L'Enlevement au Serail (Ouverture) van Mozart. De jongere generatie is hier talrijk verte genwoordigd en ze musiceeren vol geestdrift en toewijding. Het 3e deel van het verplichte werk was als uitvoering het minst. Vrij nummer voor 't grootste gedeelte zeer goed. •288 punten, 2e prijs. 2 Stedelijk Muziekkorps, Enkhuizen, 48 leden dir. Frans van Diepenbeek. Vrij num mer: Ouverture „La Dame Blanche" van O. Coqult. Pittig spel, vol kleur; 3e deel verplichte nummer voor dit korps ook gevaarlijk. Vrij nummer, 'n bravour nummer, evenzoo ge speeld; inleiding niet al te zuiver. 313 pun ten, 1ste prijs. 3. Verkade's Harmonie, Zaandam, 47 leden, dir. P. Swager. Vrij nummer: Ouver ture La Dame Blanche, van Boteldieu. Ver plicht nummer van begin tot eind 'n presta tie. Zoo ook het vrije stuk. 307 punten, 1ste prijs, Eereafdeeling (Harmonie). Verplicht nummer: Ouverture „Phedre" van Massenet. 1. St. CaeciliajVelsen, 38 leden, dir. P. ■N. Joosen. Vrij nummer: Ballet d'Iseline, van A. Messager. Voortreffelijke vertolking van beide stuk ken, no. 4 van het vrije nummer iets minder. 305 punten, 1ste prijs. 2. Kunst en Strijd, Amsterdam, 40 leden, dir B. D. Peters. Vrij nummer Ouv. Die Diébische Elster, van Rossini. Dit korps had een zware concurrent aan z'n voorganger, wat vooral in het verplichte nummer te hoo ien was. Vrij nummer goed. 309 punten, 1ste Pr's'Avonds half 9 begon de eerewedstrijd voor de eerste prijswinnaais. Behaalde prij zen en punten maken we san het eind van den geheel en wedstrijd bekend. A. K. OONCERTMANNENKOOR „ORPHEUS" Men schrijft ons: Haar traditie getrouw zal Orpheus morgen concmeeren in de Groote of St. Laurens- kerk te Alkmaar, Als nieuw werk heeft zij oj> haar programma „Schwedische Heide' (Zweeasche heide), een machtig werk. In dit gedicht beschrijft Theodor Fontane het ver loop van den slag als een visioen. De laatste twee regels van het gedicht zijn getrouw naar de waarheid, terwijl het geheele gedicht als een legende te beschouwen is. Op 6 Nov. 1632 vond Gustaaf Adolf, ko ning van Zweden, bij Lützen (tusschen Leipzig en Halle a. d. Saaie) den helden dood. Op dezen Novemberdag lag over de Zweedsche heide een dikke nevel. Louis Ather- dag en Niels Rudbeck trekken moeizaam een tweewielige hooge kar over het steenveld van Palarm. Het struikgewas wordt steeds dich ter en Niels zegt: „Wij zijn verdwaald en zijn den weg kwijt, in plaats van links zijn wij recht» gegaan". Deze meende de Dal Elf te hooren ruischen (hoofdrivier van deze pro vincie). De andere antwoordt: „Dat is de Dal Elf niet, de Dal Elf is te ver weg. Het ruischt niet voor ons en niet opzij van ons, het maakt leven in de lucht, het klinkt als de draf van een ruiterschaar, welke heen en terug keert". Het is als een veldslag, die naderbij komt, het lijkt hen, of zij tusschen het hinnekende paardengetrappel hooren als een kerklied: „Een vaste burcht in onze God". En nauwelijks uitgesproken komen krij- schend en schreeuwend op hen aan; voorop een ruiter gezeten op een wil paard. Signalen schoten, paardengestamp, de nevel wordt zwart als kruitdamp, als een wilde jacht vliegt alles voorbij. Sidderend bukken zich Louis Atherdag en Nieuls Rudbeck. Nu is het voorbij, maar neen, met macht en geweld komt terug de ruiterslag. en wede: dreunt en dondert de aarde en weder voorop de ruiter op het witte paard. Het is alsof een lichtschijnsel door den nevel flikkert, geen enkele ruiter zit meer in het zadel, en het wit van 't vluchtende paard is als in rood gedoopt. Het zadel bebloed, de manen bebloed, ge heel Zweden heeft dit paard gezien. Op het slagveld van Lützen lag de koning van Zweden op denzelfden dag in zijn bloed. .O.m. zingt het mannenkoor „Nale Ca- risjima" (leef wel geliefde). De monnik Waltramus, die eens als ge hoon burgermensch ook een geliefde had, kan trots zijn monnikenkleed, trots zijn roeping, moeilijk van haar afstand doen. Wanneer hij dagelijks de vesperklokken luidt, dan is 't hem, alsof die klokken zeggen „Nale Carissima" (leef wel geliefde). Dan weer lijkt het of zijn hart in deze klokken- tonen zingt: „Nale Carissima". Steeds weer gaan zijn gedachten uit naar haar, steeds weer moet hij zich herinneren datgene, wat eens was. Eindelijk, oud geworden prevelen n°g immer zijn lippen: „Nale Carissima Daarna twee Russische volksliederen „Frither Samstag", een fijn doorvoeld werkje, J|at niet zal nalaten indruk te maken, en het »ed van de houtvlotters, die honderden kilo- ®®ters met hun houtvlotten de Wolga afzak- tn en daarbij al trekkende hun liederen zin gen Gp verzoek wordt ook nog eens L'orge van de Rilié gezongen. Dit werk beeldt uit den Vochtiger, indruk, dat een orgel maakt spelend ln «en kathedraal DE BRAND IN DE „MOLDANGER". Gedurende een groot deel van den dag is de brandweer bezig geweest, de „Moldanger" vol te pompen, om de slagzij te doen vermin deren. Dit is inderdaad gelukt. Zaterdagmor gen was de slagij 38 graden; in den laten middag is dit teruggebracht tot 18 graden Toen is het volpompen gestaakt. De brand weerlieden zijn thans aan boord gegaan. Hier en daar smeult het nog. Die smeulende resten is men bezig te dooven. Zaterdag avond is voorzichting begonnen met het leeg pompen van het schip. Gisternacht bleef een wacht van brandweerlieden aan boord. De schade nog niet vastgesteld. Het groote materiaal van de brandweer is thans ingerukt. De Jan van der Heyden is ook vertrokken. Op een zolderschuit aan stuurboord is een kleine brandspuit achterge bleven met een paar brandwachts, die de wacht houden. De schade in het schip is groo ter dan men verwacht had. De machinekamer van de vries-afdeeling is door het vuur geheel vernield. Hoe groot de schade in de machinekamer is, kon op het oogenblik nog niet worden vast gesteld. DE POGING TOT VERGIFTIGING TE BUSSUM. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Bus- sum: Aangaande de poging tot vergiftiging welke een Duitsch dienstmeisje te Bus- sum heeft ondernomen door het men gen van zuringzout in de spinazie, kan nog worden gemeld, dat het meisje den laatsten tijd meermalen teekenen van psychische afwijkingen heeft getoond. Het is een gelukkige omstandigheid ge weest, dat het drie-jarige jongetje en een iets ouder zusje niet veel van de spinazie wilden eten, omdat zij deze niet lekker vonden. Hun vader, een medicus heeft ge proefd, dat er iets niet in orde was en heeft onmiddellijk een monster van de groente en van het braaksel naar den hoofdinspecteur van de volksgezondheid dr. C. te Utrecht gebracht. Hij heeft het dienstmeisje, wier vreemd gedrag hij den laatsten tijd had opgemerkt, op staanden voet ontslagen, darr hij ver moedde, dat zij bij het bereiden van het eten iets had misdreven. Bij het door zoeken van haar kamertje heeft hij een bijna leege flesch zuringzout in poeder- vorm gevonden, een ontvlekkingsmid- del, dat hij nooit in huis wilde hebben. De vriendin, tegenover wie het meisje zich tevoren na een oneenigheid met gement niet ernstig opgevat. Zij had mevrouw had uitgelaten dat zij wel eens wat in het eten zou doen, had dit drei- haar eigen mevrouw dit voorval verteld. Deze had de familie willen waarschu wen, doch had dit telkens uitgesteld. Toen het gebeurde ruchtbaar werd, heeft zij dit alsnog gedaan. De justitie heeft tegen het gearresteer de meisje rechtsingang verleend. nog 450 en ten slotte dan nog over 25 jaar 5850 per jaar. Het grondwerk zal ter uitvoering worden opgedragen aan de Ned. Heide Maatschap pij, hetgeen een der voorwarden is voor de rijkssubsidie. AUTO-ONGELUK OP EEN TOCHT MET OUDEN VAN DAGEN. Tachtigjarige man en de bestuur- der zwaar gewond. Ouden van dagen, van Franeker afkomstig, waren Zaterdagmiddag met 36 auto's op weg naar de bosschen van Gaasterland. Bij Wor- kum reed een der auto's in een kanaal. Be halve de chauffeur waren drie oudjes in den auto gezeten. Allen werden gered; de bestuurder en een der oudjes, een 80-jarige man, moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd met een her senschudding. De beide andere inzittenden werden licht gewond. TRAGISCH ONGEVAL. Mej. G. H. Gerdinks, onderwijzeres te Zwolle, lag ziek te bed in de alkoof van haar pension in de Enkstraat aldaar. Door een on gelukkig toeval is gistermorgen een dicht bij haar bed staand geneeskundig instrument in brand geraakt. Dit had tot gevolg, dat mej. G. zoodanige brandwonden bekwam, dat zij spoedig na het gebeurde overleed. Per politie- brancard is het stoffelijk overschot naar het Sophia ziekenhuis te Zwolle vervoerd. VERPLEEGSTER DOOR INDRINGER AANGERAND. Zaterdagnacht omstreeks twee uur heeft een tot dusver onbekend gebleven persoon zich door inklimming toegang verschaft tot het kinderhuis „Kinabu" te Soesterberg, waar hij een zuster, die geheel alleen in het ge bouw was ter verpleging van een ziek kirid, heeft aangerand. Toen de man de vlucht ge nomen had, heeft de zuster om hulp geroe pen. De heer Kramer, die in de nabijheid woont, snelde daarop toe en heeft onmiddel lijk de politie te Amersfoort en Soesterberg gewaarschuwd. Deze waren spoedig met een politiehond ter plaatse. Het onderzoek heeft echter nog geen enkel resultaat opgeleverd. STRAATROOF TE AMSTERDAM. Een meisje aangereden toen tasch met geld van haar fiets stolen. een ge- AANLEG VAN EEN SPORTPARK IN WERKVERSCHAFFING. Te Leeuwarden. B. en W. van Leeuwarden stellen den raad voor een sportpark in werkverschaffing te doen aanleggen. Op 30 Juni 1931 stonden bij den dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsver zekering ingeschreven 531 mannelijke werk- loozen. Op 30 Juni 1932 bedroeg dit getai 884. B. en W. willen deze werkloozen in plaats van bij een werkverschaffing buiten de ge meente te werk te stellen, zooveel mogelijk mogelijk binnen de gemeente aan arbeid hel pen. Zij wenschen daartoe een sportpark van 13 H.A. bij den weg naar Cambuur en de Poppenweg in het Oosten der stad doen aan eggen, te voltooien in vier winterhalfjaren De kosten voor grondaankoop zullen bedra gen 117.000, voor materiaal 60000, voor arbeidsloonen f 323.000, waarbij een rijksbijdrage van 60 verwacht wordt, zoo dat voor de gemeente overblijft 138.200, te verdeelen over vier jaar. De totale lasten voor de gemeente zullen 60.000 per jaar bedragen over vier jaar. Daarna over 21 jaar Op het Rokin, vlak bij de Munt, reed een onbekende man haar aan. De botsing was niet hevig, maar gaf toch even oponthoud. De onbekende reed dadelijk door, het meisje pak te de fiets en zag, dat de tasch met geld weg was. Het riempje was blijkbaar doorge sneden. Het meisje ging naar den verkeersagent voor de Doelenbrug, wien zij het gebeurde vertelde. Van een vermoedelijken dader was niets meer te zien. De agent bracht haar naar het politiebureau Singel. Zij kon geen signa lement van den onbekende opgeven. De poli tie hoopt, dat zich alsnog getuigen zullen aanmelden; het gebeurde te 9 u. 45. Het is mogelijk, dat kwaadwilligen het meisje van het girogantoor af waar zij hebben gezien, dat zij geld kreeg hebben gevolgd, dat een hunner de botsing opzette lijk heeft veroorzaakt en dat de ander van de korte consternatie heeft gebruik gemaakt om het riempje door te snijden en de tasch te pak ken. HET TELEGRAM VAN 30000 WOORDEN. De inhoud van een boek radiogra fisch overgebracht naar Ned. Indi'è. In aansluiting op het bericht van eenige weken, volgens hetwelk een telegram van 30.000 woorden naar Ned. Indië was ge- sein, ontleenen wij aan het „A. I. D. De Pre- angerbode" de mededeeling dat het hier be treft het in Nederland verschenen boekwerk „De invloed der huidige wereldstroomingen op de Java-suikerindustrie", uitgave van de directies der Nederlandsch-Indische Handels bank en der Nederlandsch-Indische Land- bouw-Maatschappij, opgedragen aan den minister van Koloniën en den gouverneur- gneraal van Nederlandsch-Indië. Aanvankelijk werd gedacht aan het over brengen van de publicatie langs beeld-tele grafischen weg, daarna aan het langs radio- telefonischen weg doen overgaan, doch beide methoden brachten te vele en haast onverko melijke bezwaren met zich. Tenslotte werd besloten, het boekwerk radiografisch over te seinen. Dit werk heeft noodzakelijk gemaakt, dat drie tot vier zenders zich daarmede belastten, gedurende een overbrengtijd van ruim acht uur en een volgehouden snelheid van plus minus honderd woorden per minuut. Op deze wijze werd de geheele inhoud, omvattende een kleine 30.000 woorden, overgeseind! Is de minister bereid om een onderzoek naar deze gegevens in te stellen, en zoo die juist mogen blijken te zijn, deze maatschap pij wegens ondoelmatig beheer, en het be vorderen van cumulatie van pensioenen met functies niet meer voor rijkssubsidie in aan merking te laten komen? POGING TOT SAMENSPANNING ONTDEKT. Naar de „Deli Courant" verneemt, is de Alas-vallei een poging ontdekt tot samenspanning. De plaatselijke militair commandant heeft persoonlijk de lei ders van het verzet gearresteerd, waar onder zich bevond een landschapsop passer. Voorts hadden nog een tiental arrestaties plaats. Bij de vergaderingen die door de sa- menspanners zijn gehouden, werden, blijkens het Aneta-bericht aan het Hbld. ilmoes gebruikt. Voorts zijn pogingen geconstateerd tot aankoop van wapens. Diverse klewangs werden in beslag ge nomen. De Inheemsche rechtbank moesapan) veroordeelde den leider van het verzet tot zes jaar gevangenisstraf, en de overigen tot straffen van twee en drie jaren. DE NOOD JN DE KATOENINDUSTRIE. Omtrent de Vrijdag te Almelo gehouden vergadering van Twentsche gemeentebestu ren worü nader gemeld, dat de heele verga dering het er over eens was, dat het bekende verzoek der fabrikanten krachtig gesteund moet worden, opdat in Ned.-lndië de invoer van katoenen goederen gecontingenteerd wordt. Uit de besprekingen bleek, dat de fabrikan ten de regeering reeds in twee conferenties uitvoerig hebben ingelicht, zoodat men te 's-Gravenhage geacht moet worden geheel op de hoogte zijn van den no;d der katoen industrie. Ook de arbeidersorganisaties zijn diliigent en steunen zoo krachtig mogelijk de actie en het verzoek der fabrikanten. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Meer wenken aan gemeentebesturen gewenscht. Het lid van de Tweede Kamer de heer Hermans heeft aan den minister van binnen- landsche zaken gevraagd of hij bereid is, aan de gemeentebesturen te verzoeken dezelfde maatregelen te nemen bij aankoop van muur tegels en saflitair aardewerk, speciaal Neder- landsche fabrikaat, als de minister in Juni j.1. heeft gevraagd in het belang der cement industrie. ABNORMALE SALARISVERHOUDINGEN Onderzoek naar den toestand bij de K. L. M. gevraagd. Het lid van de Tweede Kamer de heer Braat heeft den minister van Waterstaat ge vraagd of het den minister bekend is, dat bi de Kon. Luchtvaart-Mij. passage personee in dienst is menschen die vreemde talen moeten kennen dat betaald wordt met zes tig gulden per maand en een diensttijd heeft van tachtig uren per week; dat een expedi tieknecht daar 17.5 gulden per week ver dient; dat lager personeel met een maand geld van 25 tot 60 gulden wegens bezuini ging ontslagen wordt; dat een gids zich be loond ziet met 25 gulden per week, die tevens 45.80 per week marinepensioen geniet; dat een boekhouder 275 gulden per maand sala ris geniet, terwijl hij uit een vroegere be trekking reeds pensioen geniet; dat een sous chef bij den technischen dienst 275 gulden per maand verdient en een pensioen als oud-offi- cier-machinist der marine heeft van zeventig gulden per week; dat vijfduizend gulden voor tafelzilver, bestemd voor het r<*ta»rant der maatschappij, uitgegeven is? DEVIEZENSMOKKELAARS VEROORDEELD. Naar jiet W. B. uit Recklinghausen meldt lebben twee deviezensmokkelaars uit Am sterdam aldaar terechtgestaan. Zij hebben aandeelen I. G. Farben uit Amsterdam naar Keulen gebracht, ze daar tegen een veel hoo- geren koers verkocht en vervolgens gepoogd het geld naar Nederland te brengen, wat ge deeltelijk gelukt moet zijn. Wegens het in gevaar brengen van de vei ligheid van den staat werd de effectenmake- 'aar tot een jaar gevangenisstraf en 5000 mark boete veroordeeld, de diamantslijper tot negen maanden gevangenisstraf en ook 500 mark boete. De Duitsche koopman, in wiens huis arres taties en huiszoekingen werden verricht, kreeg zes maanden gevangenisstraf en 500 mark boete. De electrotechnicus, die verschillende han delingen in opdracht van de smokkelaars had verricht, werd van medeplichtigheid vrijgesproken. EEN NIEUW CHANTAGE-TERREIN? In den laatsten tijd zijn bij de Rotterdam- sche politie klachten binnengekomen over ge vallen van chantage in de zweminrichting De Wilgenlas, onder Schiebroek. Onder de dames, die dit zwembad bezoe ken, zijn er enkele, die gemeene practijken ten uitvoer brengen. Zoodra zij haar kans schoon zien, dat wil zegren, zoodra zich een waar dig gekeurd slachtoffer in haar nabijheid be vindt, deen zij zich voor als onbeholpen zwemsters. De „prooi" laat zich door de on beholpenheid van zoo'n waternimpf verlokken om als zwemleeraar op te treden. De leer linge vertrouwt zich geheel aan haar vriende lijken leermeester toe. Intusschen maakt de handlanger van de schóone zwemster (niet anders dan van be roofster, die in het zomerseizoen den beruch- ten „klapper'' heeft verwisseld met de open- luchtsporfterreinen) een foto van bepaalde houdingen, welke het tweetal gedurende de „les" aanneemt. Met deze foto wordt het slachtoffer nader hand lastig gevallen op de bekende manier. Naar aan de politie bekend is, wordt de ilgenplas als jachtterrein uitgekozen door Rotteraamsche en Haagsche „dames" en haar handlangers. Doch niet alleen De Wilgenpias, ook Hille- gersbergsche tennisbanen worden onveilig emaakt door de ongure elementen, waarvan ierboven sprake is. De eenige manier om hieraan een einde te maken is, dat ieder, zoodra men tracht chan tage op hem te plegen, onmiddellijk de poli tie daarvan in kennis stelt. Verder vond men nog een revolverfoe- draal in stof. Het vermoeden bestaat, dat L. zich reads vóór de schietpartij in het huis moet hebben opgehouden an dat hij bij de achtervolging Vrijdagnacht zich daar schuil heeft gehouden. Hij wordt door de politie opgespoord die het vol gende signalement gaf: lang pl.m. 1.75 M., flink gebouwd, grijze oogen donker blond haar, bloot ho:fd, khaki-kleurige broek, bruinachtige sportkousen, ver moedelijk zwarte schoenen, colbertjasje van blauw-geruite stof en getatoueerd op beide armen. SCHIETPARTIJ TE HAARLEM. Schoten knalden in den vroegen och tend, naar er kwamen geen gewon den. In de Duvenvoordestraat te Haarlem vervoegde zich dezer dagen bij een Duitsche familie een uit Duitschland gekomen familielid, die geld gischte. Toen het hem geweigerd werd, dreigde de man te zullen terug komen en dan bij nieuwe weigering den bewoner te zullen doodschieten. Zaterdagmorgen vroeg, om ongeveer 5 uur kwam de man inderdaad terug. Hij was inmiddels in Duitschland ge weest en bracht van daar een onbekende mee. Voor '.et huis in de Duvenvoorde straat begonnen de beide vrienden ka baal te maken. Zij eischten te worden binnengelaten. De bewoners waar schuwden de politie, waarop twee re chercheurs en een inspecteur versche nen. De rechercheurs hielden de beide Duitschers aan en fouilleerden hen. Eén van hen, de onbekende vriend, wist zich los te rukken en loste toen zijn browning op een der rechercheurs. Hij schoot mis en ging aan den haal. De andere Duit- scher werd overmeesterd, en gezamen lijk ging men nu in een auto den vluch teling achterna. Deze schoot toen nog eens op den auto; de politie schoot te rug, maar aan beide kanten maakte men geen treffers. De vluchteling wist te ontkomen, In verband met de schietpartij in de Duvenvoordestraat te Haarlem, waar schuwde Zaterdagavond 'n bewoonster uit de Stuverstraat de politie, dat zij uit de tuinpoort van een huis, waarvan de bewoners tijdelijk afwezig waren, een persoon met een heerenfiets had zien komen, waarvan het signalement klop te met dat van den voortvluchtigen L. De politie stelde een onderzoek in en vond, dat de voordeur an het huis ge opend was met een valschen sleutel Kasten en laden van een kamer van het huis waren doorzocht. Uit een beurs werd eenig geld vermist. De andere ka mers waren nog gesloten. Oo.'i dè hee renfiets moet uit het huis gestolen zijn. IN EEN PASTORIE INGEBROKEN.' Kerkbescheiden en geld ontvreemd. Door het verbreken van een ruit in de serre wisten inbrekers zich toegang te verschaffen tot de werkkamer van den pastoor der r.-k. parochie te Lei- muiden. Er werd een -schrijfbureau opengebroken, waarin zich de sleutel van de brandkast bevond, zoodat deze gemakkelijk kon worden geopend. Al het daarin aanwezige geld, dat een groot bedrag moet vertegenwoordigen, werd meegenomen, evenals de boeken en andere bescheiden van de kerk. Deze laatste werden door een politieagent in den tuin van de pastorie teruggevon den. BEGRAFENIS CISKA KREMER. Op „Zorgvlieü" te Amsterdam is Z» terdagochtend Ciska Kremer begraven. Velen uit de tooneelwereld waien op het kerkhof te zaam gekomen om haar een laatste hulde te brengen. Daar wa ren o.a. de schrijver van „Merijntje Gij zen", A. M. de Jong en, verder Herman en Aaf Bouber, Eduard Veterman, Louis de Vries, Fientje de la Mar, Hetty Beek, Jan Lemaire, Hein Harms, Anton Burgdorffer, Max Tak, Cor Smit, den tooneeldirecteur A. Nooy en vele ande ren. Tallooze bloemstukken en kransen werden in de aula op de kist gelegd, o.a. door de medewerkenden aan „Oran je Hein" en het ensemble Bouber, de directie der Rotterdamsche „Arena", A. M. de Jong, Cor v. d. Lugt Melsert, Veterman en de Bouwmeester revue. Nadat de organist het Largo van Han del had gespeeld, nam het eerst de heer W. Schmidt het woord om de algemeene droefenis en ontroering te vertolken. Voorts spraken de heeren Ant. Burg- dorffer namens het ensemble Bouber en namens de directie van het gebouw Arena" te Rotterdam, waar Ciska het laatst in „Oranje Hein", is opgetreden. Jan Lemaire uitte zijn bewondering voor haar mooi, kinderlijk talent, dat in „Merijntje" en „Droomkoninkje" op zijn schoonst tot uiting is gekomen. Namens het Rotterdamsch Hofstad Tooneel veegde de heer Veterman hier eenige gevoelvolle woorden aan toe. Nadat de heeren K. Weerdenburg en M. Blitz het woord hadden gevoerd, schetste Louis de Vries de korte maar mooie loopbaan van de jong gestorven actrice. Nog voerden het woord Max Tak, me de namens de Artistenvereeniging „Na arbeid rust", en de heer v. Evsden. Aan de groeve, waar nog tal van be langstellenden zich hadden verzameld, dankte een familielid voor de bewezen eer. ARBEIDSDUURVERKORTING Het N-V.V. bij minister Ruys Jl. Dinsdag is een bespreking gehouden van een delegatie uit het N.V. V.-bestuur, be staande uit de heeren F. van de Walle en S. de la Bella, met den voorzitter van den raad van ministers, den heer Ruys de Beeren- biouck, aldus meldt „Het Volk". Deze bespreking was een uitvloeisel van de resolutie inzake de arbeids-verkorting, welke op het laatste congres van het N.V.V. is aangenomen. Namens de delegatie heeft de heer Van de Walle het standpunt van het N.V.V. uiteen gezet, waarbij is gewezen op de noodzakelijk heid om te trachten door arbeidstijd-verkor ting tot vermindering der werkloosheid te komen. Hierbij werd niet alleen gewezen op de arbeidstijden, welke uitgaan, soms zeer be langrijk uitgaan, boven de 48 uur, zooals die in ons land nog bestaan, maar ook op den eisch der moderne vakbeweging, welke beoogt tot de 40-urige werkweek te komen, welke eisch reeds in verschillende landen practisch aan de orde is gesteld. Er werd bij den minister op aangedrongen te willen bevorderen, dat de regeering werk gevers- en werknemers-vertegenwoordigers van hiervoor in aanmerking komende bedrij ven bijeen roept, om na te gaan of en zoo ja, op welke wijze arbeidstijd-verkorting kan worden verwezenlijkt. De minister was van oordeel, dat het bier inderdaad een belangrijk vraagstuk betreft en verklaarde zich bereid, deze aangelegen heid in den raad van ministers te bespreken en het N.V.V. omtrent het resultaat hiervan nader te berichten. Inmiddels is bij het Verbondsbestuur de mededeeling ingekomen, dat naar aanleiding van bovenstaand onderhoud, de minister van Economische Zaken en Arbeid Vrijdag 22 Juli a.s. een nieuwe bespreking zal hebben met een delegatie van het N.V.V.-bestuur over hetzelfde onderwerp. EEN BRUTALE RIJWIELDIEF BETRAPT. Voor een café aan het Damrak te Amster» dam stond een rijwiel, dat niet op slot was. De eigenaar zat er vlak bij aan een tafeltje. Eensklaps greep een man de fiets beet en reed er mee weg. De eigenaar rende den dief achterna en slaagde erin hem te pakken. De arrestant is naar het bureau Warmoesstraat overgebracht. Hij is vermoedelijk beroepsrij- wieldief oftewel „zwijntjesjager'. De man, die dertig jaar is, zal ter beschik king van de justitie wortfen gesteld. t

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7