DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN zingt „ORPHEUS" QaqeÜik&ch Ouevzidit Het demonstratieverbod in Duitschland ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatst uimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 168 Directeur: C, KRAK. Dinsdag 19 Juli 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang 011 nummer bestaat uit 2 bladen. Een nieuwe rijksverordening na de tallooze bloedige vechtpartijen tusschen diverse poli tieke partijen. Krachtige maatregelen DE KLEINE BURGEROORLOG. Er gebeuren in Duitschland wonderlijke dingen tegenwoordig, 't Zijn gebeurtenissen, die de mentaliteit, maar zeker ook de ellende van het Duitsche volk scherp karakteriseerer. en die er maar al te duidelijk op wijzen, dat er in dit groote land „somenthing rotten is Zoo'n kopje in de krant „De kleine burger oorlog" wordt tegenwoordig heel gewoon ge vonden. Men is er al lang aan gewoon ge raakt, dat de politieke tegenstanders elkaar telkens weer in de haren vliegen en de noo- dige klappen uitdeelen. En aangezien half Duitschland met de revolver los in den zaK schijnt te loopen, is het heelemaal niet vreemd meer, dat er dooden en gewonden komen. Maar die moordpartijen beteekenen toch, dat er in Duitschland een schier onmogelijke toestand heerscht. Het beteekent een scherpe verdeeldheid, een elkaar voortdurend wan trouwen, een als-maar-door opzwiepen van volksmassa's. En dat alles zonder eenig nut tig resultaat. Daar zal spoedig verandering moeten ko men in Duitschland, wit niet de „kleine" bur geroorlog overgaan in een „groote". Dal weten de leidende figuren natuurlijk ook zeer goed en het is dan ook begrijpelijk, dat een noodverordening werd afgekondigd, waarin het dragen van uniformen en het houden van demonstraties verboden werd. De regeering hoopte daardoor een einde te kunnen maken aan de slachtingen. Helaas! de verwachting is niet in vervul ling gegaan. Er werd ook na dit verbod nog. even vroolijk gemoord, zooals wij bijvoorbeeld gisteren hebben kunnen lezen. Die botsingen van Zondag hebben de deur dicht gedaan en thans is een nieuw verbod uitgevaardigd, waarbij alle demonstraties en vergaderingen in de open iucht verboden worden. Toegelaten zullen in het geheele Rijk slechts die vergaderingen worden, die in sterk omheinde, voor geregeld bezoek ingerichte gelegenheden plaats vinden, en die slechts op entrée-kaarten toegankelijk zijn, zooals b v het Stadion in Grunewald. Door het Rijksministerie van binnenland- sche zaken wordt in verband met het voorge nomen verbod van demonstraties in de open lucht met nadruk verklaard, dat deze stap der regeering slechts een eerste maatregel is De Rijksregeering behoudt zich alle verdere maatregelen voor om hen, die zich van wapens of ontplofbare stoffen bedienen ter doodteveroordeelen. De veroor deeling tot de doodstraf voor deze daden zou door den burgerlijken rechter geschieden. De afkondiging van den staat van beleg ligt niet in het voornemen. De Rijksregeering ziet in de communistische beweging die be weging, die den staat de meeste moeite ver oorzaakt en die als gevolg daarvan door de bijzondere maatregelen in de eerste plaats getroffen zal worden. In dit verband wordt van goedingelichte zijde er op gewezen, dat de rijksregeering in geen geval zal dulden, dat welke organisatie ook wapens gaat dragen. De Berlijnsc'he bladen nemen uitvoerig stelling tot het demonstratieverbod. De „Ger- mania" spreekt over een laat inzicht van de rijksregeering en een rechtvaardiging van de houding der ministers der Zuid-Duitsche lan den. Het blad gelooft, dat de rijksregeering den veiligen weg van het inzicht tot het einde moet gaan. Dit einde zal het eind zijp van de uniformvrijheid. De „Lokalanzeiger" stelt in het licht, dat bijna alle door de rijksregeering ontworpen maatregelen onder de executieve der lanaen- regeeringen vallen. Daarom moet in Pruisen zoo spoedig mogelijk een rijkscommissaris worden aangesteld. De „Vossische Zeitung" zegt, dat de veror dening de bekentenis is, dat het experiment van oen rijksminister van binnenlandsche zaken is mislukt. Men vraagt zich af, aldus het blad, of het noodig was de tegenstelling rijk en landen op de spits te drijven, alleen om op 18 Juli voor 't geheele rijk te verbieden wat tot 28 Juni in die landen verboden was. De „DAZ* wijst op de juistheid van de op vatting, dat de geheele staatsmacht door één geheel van opvattingen wordt geleid. Het is onhoudbaar, dat Pruisen verder wordt ge- geregeerd, alsof er geen verkiezingen gehou den waren. De „Boersenzeitung" meent, dat nog moet worden afgewacht, of de maatregelen van den rijksminister van binnenlandsche zaken het gewenschte resultaat zullen hebben. De toestand is te ernstig, dan dat de rijkrege-.'- ring er voor zou terugschrikken stappen van principieel politieken aard te doen, die alleen in staat zijn den terreur van de linker par tijen verder te bestrijden. De „Deutsche Zeitung" eischt volledig werk. Het land kan alleen rust en vrede krij gen, wanneer de rijksregeering een rijkscom missaris in Pruisen benoemt. De „Vorwaerts" meent, dat het resultaat van het verbod is, dat ook de nationaal socia listen moeten afzien van demonstraties en dat de waarde van de uniformvrijheid tot een minimum is gereduceerd. Het is waarachtig geen wonder, dat een dergelijk verbod van zeer vèr strekkende be- teekenis is ingevoerd. Immers, de botsingen van de laatste paar dagen hebben al zeer groote afmetingen aangenomen. Men leze slechts de „bloemlezing, waarbij wij be ginnen met de gebeurtenissen in Altona, de voorstad van Hamburg Naar officieel wordt medegedeeld, zijn van de naar het ziekenhuis overgebrachte ernsdg gewonden twee personen, een communist eu een vrouw, beiden afkomstig uit Altona, over leden. Het aantal personen, dat bij de schiet partij den dood vond, is hiermede tot 14 ge stegen. De commissaris van politie van Altona, Eggerstraedt, heeft Maandag tegenover journalisten verklaard, dat z.i. de bloedige overvallen van Zondag door de anti-fascis tische actie waren voorbereid, 'welke oor spronkelijk wellicht uitsluitend waren bedoeld tegen de nat.-soc., maar later tegen de politie werden gericht. Ten aanzien van de tegen de politie gerichte verwijten dat zij heeft toegestaan dat de nationaal socialis tische optocht tot het beruchte stadsdeel aan de grens Hamburg-Altona werd toegelaten, vei klaarde de commissaris, dat het naar is komen vast te staan zeer zeker ook in an dere stadsdeelen tot de schietpartij zou zijn gekomen, aangezien dit door de anti-fascis tische actie is gewild en voorbereid. De communisten, aldus Eggerstraedt, heb ben een verstoring van den S.A. marsch ge organiseerd. De politie heeft alles gedaan, om eventueele botsingen te voorkomen. De politie is in talrijke gevallen van boven af beschoten. De commissaris is van meening dat het aantal slachtoffers grooter dan reeds bekend zal zijn, aangezien de commu nisten hun slachtoffers waarschijnlijk in vei ligheid hebben gebracht. Van de dooden be- hooren 2 tot de N.S.D.A.P, en 3 tot de Com munistische Partij. Vier personen moesten een been worden geamputeerd. Er zijn 91 personen gearresteerd, in de meeste gevallen Hamburgers. Zeven hunner zijn communist. In de provincie Hannover zijn 9 slacht offers. Op den Toennisberg bij Hannover is een auto met nazi's beschoten. Twee ge wonden moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Tusschen Peine en Voehrum arresteerde de politie 7 rijksbanieren, die uit een droge sloot langs den weg op SA-lieden schoten. Tusschen Klein- en Gross-Ilsede werd een SA-man beroofd van zijn bruine hemd en muts. Vervolgens werd hij tot bloedens toe geslagen, zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. In Peine kwam het tot een vechtpartij tus schen nat.-soc. en leden van het IJzeren Front. De politie herstelde de orde. Hierbij werden 6 personen gewond, waarvan vier naar het ziekenhuis moesten worden ge bracht. Een gewonde verkeert in levensge vaar. Zondagavond is het te Euskirchen tot ern stige politieke botsingen gekomen tusschen nationaal-socialisten en communisten. Com munisten hebben geschoten op een groep nationaal-socialisten die naar Keulen terug keerden. Er werden ongeveer 50 schoten ge lost. Er ontstond een handgemeen, waarbij ernstige schade werd aangericht in een ba rakkenkamp der communisten. Eer. commu nist werd gearresteerd, op hem werd een ge laden pistool bevonden. Bovendien werd een hoeveelheid munitie aangetroffen. Een aantal fietsen van buiten de gemeente afkomstige communisten werd in beslag genomen Negen communisten van elders en een aantal uit Euskirchen zijn gearresteerd. Eenige perso nen werden licht gewond. Na de ter aardebestelling van de beide vrouwen, die Vrijdagavond gedood werden bij een werkloozendemonstratie, hebben com munisten in Frankfurt a. Main een demon stratie gehouden, waarbij het tot botsingen met de politie kwam. Een arbeider uit Gross Auheim en een man uit Offenbach werden gedood, terwijl verscheiden e personen ten deele ernstig werden ge- wond. Te Altenessen werden volgens mededee- ling der politie een Stahlhelm-man en een nationaal-socialist door vier politieke tegen standers tegen den grond geslagen. Bij het uiteenjagen van een volksverzame ling werd een politiebeambte door een messteek in den rug gewond. Er zijn enkele personen gearresteerd. Maandagmiddag is het te Gross Rosen tot een ernstige politieke botsing gekomen. Ter gelegenheid van een propaganda marsch der SA kwam het tot een botsing met leden van het IJzeren Front. Een SA-man werd ge dood, terwijl vier personen wbrden gewond. Na versterking te hebben ont vangen, slaagde de politie er in de orde te herstellen. Zondagavond is te Beraau in een z.g. volkstuintje een hoeveelheid dynamiet ont dekt. De eigenaar der explosieve middelen, een communist, werd gearresteerd De dyna miet werd in beslaggenomen. Het betreft ongeveer 6 pond ammoniet, een springstof, welke in de mijnindustrie wordt gebruikt Bo vendien heeft men vijf capsules en vijf lonten, welke ten deele reeas voor gebruik gereed waren gemaakt, gevonden. De eigenaar wei gerde te zeggen hoe het gevaarlijke goedje in zijn bezit is gekomen. Hij is ter beschikking van de politie gesteld. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De stand der onderhandelingen. De Fransche minister-president Herriot heeft gisteravond de Fransche pers de vol gende mededeelingen gedaan over den huidi- gen stand der ontwapeningsonderhandelin gen. Bij de laatste besprekingen tusschen de Fransche, Engelsche en Amerikaansche dele gaties is in groote lijnen een principieele overeenstemming tot stand gekomen, waarbij de toekomstige ontwapeningsovereenkomst op het gebied van land-, lucht- en zeestrijd- krachten tot een belangrijke vermindering moet leiden vooral tot een belangrijke beper king der aanvalswapenen. Op de principieele punten is een overeenstemming bereikt, welke welke vergaand rekening houdt met het Fran sche standpunt. In de motie van verdaging van de ontwapeningsconferentie wordt vast gesteld, dat in de eerste phase der conferentie een algemeene overeenstemming is bereikt over over de volgende punten 1. Vermindering van de totale tonnage der tanks. 2. Verbod van chemische en bacteriologi sche wapenen. 3. Instelling van een permanente commis sie van controle, die toezicht zal houden op de uitvoering van het toekomstige ontwape- ningsaccoord. Verder is overeenstemming bereikt, dat het op 22 September eindigende bewapenings- vacantiejaar met 4 maanden wordt verlengd. Verder is overeengekomen, dat nieuwe regels zullen worden opgesteld over bijzon dere maatregelen tegen diegenen, die in de toekomst zich niet aan het ontwapenings- accoord houden. Ook heeft men de instelling van een bijzondere commissie bereikt voor de kwestie van de particuliere wapenfabricage en den wapenhandel. Nog geen overeenstem ming is bereikt op de volgende punten 1. Het verbod van bommenwerpers. Op dit gebied zijn de onderhandelingen echter op den goeden weg. 2. De beperking der effectieve troepensterk ten. In deze kwestie stuiten de onderhandelin gen met de Amerikaansche delegatie op het oogenblik nog op groote moeilijkheden. 3. In de klassenkwestie is tot dusverre nog geen beslissing genomen. Herriot legde er verder den nadruk op, dat men tot overeenstemming was gekomen over een verlaging van de legeruitgaven. voor Verkeerswezen toe, terwijl namens verschillende corporaties op luchtvaart gebied gelukwenschen werden overge bracht. WEER EEN STERFGEVAL TEN GEVOLGE VAN KINDER VERLAMMING. Een kind, dat Vrijdag met kinderverlam ming in het ziekenhuis te Maagdenburg werd opgenomen, is gister overleden. Er worden geen nieuwe ziektegevallen gemeld. Te Hohendodeleben daarentegen is een nieuw ziektegeval geconstateerd. MARGA VON ETZDORF TE BERLIJN AANGEKOMEN. De pilote Marga von Etzdorf, die een vlucht door Oost-Azië heeft gemaakt en daarbij op den terugweg te Bangkok, verongelukte, is gister te Berlijn terug- gekeerti. Op het vliegveld Tempelhof werd de aviatrice door familieleden en talrijke vertegenwoordigers der Duitsche Lucht vaart verwelkomd. Oberregierungsrat Geyer sprak de koene vliegs.or namens het ministerie DE COLORADOKEVER. Volgens de Intransigeant vertoont zich in de buurt van Limoges de Coloradokver weer aan alle kanten en vermenigvuldigen de nieuwe haarden zich snel onder invloed van het warme weer. Het heele departement van de boven-Vienne is besmet. De bestrij ding is na het aanvankelijke wantrouwen uit stekend georganiseerd en van krachtige mid delen voorzien. Bepaalde ploegen staan ge reed om per auto met de noodige toestellen op de meest bedreige punten tusschenbeide te komen. Andere toestellen met paarden- tractie zijn ter beschikking van de boeren, die erom vragen. En al die diensten worden kosteloos verleend. BOTSING TUSSCHEN RANGEER LOCOMOTIEF EN TRAMWAGEN. Zeven personen ernstig ge wond. Te Marseille heeft gister op een spoorwegoverweg een botsing plaats ge had tusschen een tramwagen en een rangeerenden locomotief. De tramwagen waarin zich vele passagiers bevonden werd eenige meters meegesleurd. Zeven personen werden zoo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. DE RAMP VAN DE PROMETHEE. De oorzaak. Naar men weet, heeft de commisie van on derzoek naar het zinken van de duikboot Prométhée, uitgemaakt, dat het aan een ver keerde manoeuvre te wijten was. Een on voorzichtige hand moest het toestel, dat het duiken regelt, in werking gesteld hebben. De maritieme medewerker van het Journal des Débats voegt hierbij, dat het zien voordeed op het oogenblik, dat de dieselmotoren op gang gebracht werden. Degene, die last kreeg de oliebuizen ten dienste van den mo tor te openen, zette blijkbaar bij vergissing den luchtuitlaat open. De misvatting is be grijpelijk, daar beide krukken in eikaars buurt liggen en op een oliekanalisatie be trekking hadden. De minister van marine gaat nu volgens de N.R.C. maatregelen nemen om herhaling van zulke rampen te voorkomen. Omtrent proeven met duikbooten moet een instructie uitgevaardigd worden. Het hanteeren van de toestellen moet worden toevertrouwd aan hen, die ze kennen en voor de vaart verant woordelijk zijn. Het is bekend, dat bij de proefvaart het commando niet ten volle bij den kapitein berust, de duikboot niet vol tooid was, de periscopen, om een belangrijk onderdeel te noemen, ontbraken, de daarvoor bestemde openingen open waren en de technici bij het besturen van de toestellen de leiding hadden. Het Journaal der Débats meent terecht, dat bij een proeftocht aan de oppervlakte de duik-krukassen afgesloten moeten blijven. Verder kan de mogelijkheid onderzocht wor den om deze manoeuvre in önderdeelen in haar werk te laten gaan, althans in vredes tijd, zonder dat het militaire gebruik van het vaartuig eronder lijdt. Maar in de eerste plaats moet de bestemming van de kleppen duidelijk aangeteekend worden met de aan wijzing van levensgevaar, wat die van de duikbeweging betreft. Aan het materiaal schijnt het niet te liggen. RUSSISCH-POOLSCH NON AGRESSIE-PACT. De Exchange Telegraph Cy meldt uit Genéve, dat de onderhandelingen, die daar zijn gevoerd, tusschen Litwinoff en den Poolschen minister van buitenlandsche za ken Zalewski hebben geleid tot het besluit, dat het Russisch-Poolsch non-agressie pact binnen 14 dagen te Moskou zal worden on derteekend. De Poolsche regeering heeft zich bereid verklaard, het verdrag niet voor de winterzitting van het Poolsche parle ment te ratificeeren, om Roemenie gelegen heid te geven tot aansluiting. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK OP DEN BALKAN. Een doode, 14 ernstig gewonden. In de omgeving van Ploesti is een autobus, waarin 15 personen waren gezeten van de helling gereden, omdat de chauffeur in slaap was gevallen. Een vrouw werd gedood, ter wijl de veertien anderen ernstig gewond wer den. TURKIJE IN DEN VOLKENBOND OPGENOMEN. Turkije is Maandagmiddag in een plech tige zitting der Buitengewone Assemblée in den Volkenbond opgenomen, nadat de Vol kenbondsraad reeds in zijn laatste zitting met algemeene stemmen besloten had Turkije toe te laten. De Turksche gezant te Bern, Kemal Hedenavond 8 uur in de Groote Kerk, Hoesnoe Bey werd plechtig naar zijn plaats geleid. DE WEERSTOESTAND IN ENGELAND. De koudste Juli-dag sinds 5 jaar. Na de zeer warme dagen van de vorige week, had Londen gister den koudsten Julidag sinds 5.jaar. De maximum temperatuur bedroeg suechts 59 graden, hetgeen 12 graden lager is dan het ge middelde. IERSCHE INVOERRECHTEN OP ENGELSCHE GOEDEREN. Wetsontwerp aangenomen. De Iersche senaat heeft Maandagavond in tweede lezing het wetsontwerp aangenomen, waarbij de Iersche regeering wordt gemach tigd tot het heffen van bijzondere invoerrech ten op Engelsche goederen. De minister- pre sident de Valara verklaarde, dat de Iersche vrijstaat thans is gedwongen naar andere markten om te zien. Zeker is echter, dat de hongerigen in Ierland in de toekomst niet meer hongerig zullen zijn, daar van nu af meer levensmiddelen beschikbaar zullen ko men. Wanneer Ierland met verlies moet ver- koopen dan moet het den invoer mogelijk beperken om de verliezen zoo gering moge lijk te doen zijn. CHINEESCH SCHIP VERGAAN. met 21 opvarenden. Volgens een bericht uit Tschefoe is in de nabijheid van Shanghai een Chineesch s.s. met 21 man in den storm vergaan. DE ERKENNING VAN MANT- SJOERIJE DOOR JAPAN. De Japansche minister van buiten* landsche zaken graaf Oesjida deelde mede, dat de Japansche regeering prin cipieel heeft besloten de regeering van Mantsjoerije te erkennen. Het tijdstip waarop de erkenning echter zal geschie den is nog niet vastgesteld. De Japan sche regeering verklaart, dat zij bereid is in verband met de werkzaamheden voor de V. B. s commissie voor Mant sjoerije en het door deze commissie uit te brengen rapport de erkenning voor- loopig nog uit te stellen. Wanneer de commissie een politiek van afwachten adviseert dan zal de Japansche regee ring Mantsjoerije voorloopig nog niet als onafhankelijken staat erkennen doch wel als zoodanig behandelen. Voorstellen inzake een toezicht van den V. B. gedurende de wachtperiode zullen niet worden aangenomen. HEVIGE AARDBEVING IN CHILI. In Chili werd gister een hevige aard* beving waargenomen die ongeveer 40 seconden duurde. Nadere bijzonderhe den zijn nog niet bekend. PLANTAGES DOOR BANDIETEN OVERVALLEN. In de nabijheid van Bluefields in Nicara* gua hebben 250 bandieten verscheidene plan tages overvallen. Zij dooden 8 vrouwen, ver wondden 3 vrouwen, benevens verscheidene arbeiders en vluchtten met medeneming var een grooten buit. CURTIS TEGEN BORGSTELLING VRIJGELATEN. De wegens bedrog in de affaire-Lindbergh veroordeelde reeder Curtis is tegen borgstel ling van 10.000 dollar uit de gevangenis in Flemington (New-Jersey) ontslagen. KORTE BERICHTEN. Te Westzaan is in den nacht van Zater dag op Zondag de 50-jarige v. d. V. betrapt op diefstal van kaas bij een boer. De man is vroeger al eens ter beschikking van den offi cier van justitie te Haarlem gesteld. Het door den Bond van Jonge Libera len betrokken kamp bij Maarn is besloten met een landdag, waar de voorzitter van het pro- pagandafonds, r. H. 'sjacob, een inleidende beschouwing hield over de waarde en de noodzakelijkheid van politieke scholing. De onthulling van de bank met plequet- te ter nagedachtenis van Joh. H. Been is be paald op a.s. Zaterdagmiddag 3 uur, op het Asylplein in Den Briel. Te Nijmegen is gistermiddag de 15-ja- rige zoon van Geutjes spelenderwijze van kade in de Waal gevallen en verdronke». Losse nummers 5 cents.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1