ASPIRIN MUMH&oum fëuuwdaad Voor kleine tuinen Zonnestralen aan het strand eenig op de wereld Straelen liep, werd hem plotseling een doek over het hoofd gegooid. Hij werd tegen den grond gesmeten en met mes sen bewerkt. De daders lieten den grensbewaker gewond liggen en sloegen, nadat zij hem de dienstrevolver afgeno men hadden, op de vlucht. Een poos later werd de beambte gevonden en naar het ziekenhuis overgebracht. Over den aanval kon hij niets bijzonders mede- deelen. Nabij Lingsfort ontdekte een andere beambte eenige uren later enkele smokkelaars. Toen hij deze wilde ar resteeren haalde een van hen plotseling een revolver te voorschijn, richtte op den beambte en schoot. Dank zij de te genwoordigheid van geest van den douane-beambte, die den arm van den smokkelaar greep, ging het schot er naast. Een gevecht ontstond tusschen de beide mannen, waarbij weer een schot afging, dat den smokkelaa in het onderlijf trof. Hij werd naar het zieken huis overgebracht, waar bleek, dat men met een 24-jarigen man uit Lingsfort te doen had. Bij een onderzoek is geble ken, dat de gewonde smokkelaar mede schuldig was aan de mishandeling van den beambte. Zondagmorgen nog heeft men den medeplichtige kunnen ar resteeren. De toestand van de beide ge wonden is niet zorgwekkend. zijn buitengewoon krachtig, en veroorza ken licht hoofdpijn. Dan neemt U natuurlijk Aipirin-Tabletten. Riddersporen. Weer bloeien de Delphiniums of ridder sporen en trekken door hun forsche bloem trossen de aandacht. Mooi zijn ze, althans wanneer ze op de juiste wijze werden behan deld. Niet mooi zijn de oude planten welke al jaren vast staan en slechts met korte tros jes op dunne steelen bloeien, en waarop de oladluizen gewoonlijk welig tieren. Een jaar lijks goed bemeste en diep losgewerkte bo dem is dan ook voor Delphiniums noodzake lijk. Laat de planten ook niet te lang vast staan; na 2 jaar of uiterlijk na 3 jaar moeten ze zeker worden verzet. Men kan dan tevens de zware planten scheuren en op deze wijze vermenigvuldigen. De beste tijd van plan ten of verplanten is kort na den bloei, dus in den nazomer. De afstervende stengels worden dan bij den grond afgesneden. We .planten de forsche groeiende soorten niet te dicht maar geven ze minstens een afstand van 60 c.M. In een boordbed planten we ze niet vooraan, daarvoor zijn ze te hoog. Van veel belang is ook een goede kleurencombi. natie tijdens den bloei. Zooals de meeste zul. len weten is blauw in verschillende nuan ces de meest voorkomende kleur onder de rid dersporen, en daarbij past vooral geel, wit en zacht rose in verschillende tinten. Nu is het tijd om te bepalen wat we er voor, ach ter of naast zullen planten; we zien nu im mers wat tegelijkertijd bloeit. Let daarbij ook vooral op hoogte en bloemvorm van het te gebruiken plantenmateriaal. Van veel be lang is het op tijd, en op de juiste wijze aan binden van ae planten. Bij regen en wind worden Delphiniums licht uit elkaar gesla gen; ze kunnen dan ook niet buiten steunsel. We gebruiken stevige, maar geen te zware of te lange stokken opdat deze niet of weinig zullen opvallen. Wanneer de planten zijn uit gebloeid en niet verplant behoeven te wor den moet men de stengels liefst direct af snijden. Onder gunstige omstandigheden zullen ze dan opnieuw gaan groeien en bloeien. Wel is deze 2e bloei niet zoo mooi als de eerste.-Wanneer we het hebben over riddersporen denken we allereerst aan de bekende hooggroeiende vaste planten. Toch zijn er ook andere soorten welke het kwee ken overwaard zijn. Mooi zijn o.a. de een jarige Delphinium Ajacis, welke in kleuren als blauw, rose, rood, geel, wit, enz. voor komen. Deze werden in April in den vollen grond uitgezaaid en later tot op 40 c.M. Ook deze riddersporen bloeien nu. Een rood- bloeiende lage soort is Delphinium nudi- caule. Deze wordt slechts 40 c.M. hoog en is ook een vaste plant. A. O. zoodanig. De voorzitter van de Vara, de heer A. de Vries, deelde echter mede, dat sprekers voor de microfoon niet zijn en nooit zullen worden geweerd, omdat zij lid van de O.S.P- zijn. GOUDEN RINGEN GESTOLEN. Uit een winkelkast van een handelaar tn gouden en zilveren voorwerpen aan den Steenweg te Utrecht zijn 36 gouden ringen ontvreemd ter waarde van 500. Lel op oranj» band en Bayerkruls. Prijs 75 ch\J-/j heel erg aan den lagen kant is, B-kw. bracht toen gemiddeld 14.50 op, C zakte van 17.50-/ 12.80 en CC 10.10-/ 3.70. Aan beide veilingen werden al heel wat slaboonen aangevoerd. De eerste aanvoeren brachten bevredigende prijzen op. Te Noord- scharwoude 31—32, aan de veiling te Broek op Langend'jk 26—28. Ook bij dit product was het al spoedig met de bevredi gende prijzen gedaan, zooaat later slechts 12—16 kon worden gemaakt. Met Peulen liep het al niet veel beter Ze brachten ongeveer 4 per 100 K.G. op, een veel te lagen prijs. Tuinboonen vertoonden hetzelfde droevige beeld van 2.50, een zeer lagen prijs, daal den ze tot 1.201-50. SCHEIDSGERECHT BLOEMBOLLEN- HANDEL. Het scheidsgerecht in den bloembollen- handel is nu eindelijk klaar gekomen. Met zijn uitspraken in zaken van vorstschade in 1929, voornamelijk de irissen betreffende. Zooals velen zich nog wel zullen herinne ren, hadden in deze uitspraken de bloembol- lenvefüngen Beverwijk en Breezand belang rijk aandeel. In totaal zijn 378 getuigen ge hoord, waarbij 60 partijen betrokken waren. Gemiddeld is aan de eischers ongeveer 40 pCt. van de gevorderde schadevergoeding toegekend. ZUIVELCRISISWET. Steun geweigerd. Te Bodegraven hebben een vrijzinnige en een katholieke veehouder den steun krachtens de Zuivelcrisiswet niet in ontvangst willen nemen. Een orthodoxe boer nam de voor hem bestemde uitkeering van 96 wel in ont vangst, maar schonk dit bedrag aan de dia conie van de Nederl. Hervormde gemeente te Bodegraven. In de gemeente Usquert (Gr.) hebben ook eenige landbouwers geweigerd den steun in ontvangst te nemen. Zij hebben wel de ver- eischte gegevens verstrekt. OPENING VAN HET NIEUWE GEMEENTEHUIS VAN DE BILT. Gistermiddag is het nieuwe raadhuis „Jagtlust" te Bilthoven officieel geopend en in gebruik genomen. H. P. baron v. d. Borch totVerwolde van Vorden, burgemeester van De Bilt, voerde hierbij het 'woord, in tegenwoordigheid van wethouders en raadsleden dier gemeente. Dr. H. T.'s Jacob, commissaris van de toningin in de provincie Utrecht, complimen teerde het gemeentebestuur met het nieuwe gemeentehuis. De heer W. Vlek sprak als oudst raadslid, waarna de heer C. Keg het woord voerde namens de wethouders. Voorts spraken nog enkele vooraanstaande inge zetenen, die hun dank betuigden voor het tot standkomen van het nieuwe raadhuis, waar na mr. C. J. baron van Tuyll van Seroos- kerken, burgemeester van Zeist, de rij van sprekers sloot. O.m. waren aapwezig de burgemeesters van Driebergen, Baarn, Soest, Houten en Utrecht. Het gemeentebestuur had een groot aantal geschenken in ontvangst te nemen. NEDERLAND EN DE INT. EC. CONFERENTIE. Verzoek tot aanwijzing van een Ne- derlandschen vertegenwoordiger. De Engelsche gezant heeft gisteren na mens zijn regeering tot den minister van bui- tenlandsche zaken het verzoek gericht, of de Nederlandsche regeering een vertegenwoor diger wilde aanwijzen in het comité ter voor bereiding van de Internationale Economi sche conferentie, waartoe te Lausanne beslo ten is. DE SMOKKELAARS WEER IN ACTIE. Meende men in den laatsten tijd, zoo schrijft het Hbld., dat de smokkelhandel aan de Duitsche grensstreek geluwd was, de afgeloopen week is wederom gebleken, dat deze sluikhandel met her nieuwde hevigheid is opgebloeid. De beambten van het grensdistrict Dusseldorf hebben in de afgeloopen week heel wat werk gehad en heel wat smokkelwaar kunnen confiskeeren. Een vrachtauto uit Mors, die bij Straelen de grens passeerde en ondanks het sein om te stoppen der beambten niet tot stilstand werd gebracht, werd door de douaniers onder vuur genomen en zoo danig beschoten, dat de chauffeur ten slotte wel genoodzaakt was te stoppen. 20 K.G. tabak en 300 K.G. koffie werden in beslag genomen, evenals de auto. De chauffeur wist zich in overhaaste vlucht uit de voeten te maken. Een be kende smokkelleider uit Bocholt is ge arresteerd, toen hij poogde een partij van 400 K.G. tabak op een hooiwagen, onder het hooi verstopt, over de grens te smokkelen. Een smokkelbende van zes personen werd te Raesfeld door de beambten overvallen. Vier smokkelaars werden gearresteerd, terwijl er twee konden ontsnappen. Ruim 180 K.G. smokkelwaar werden in beslag geno men, bestaande uit tabak, koffie, siga retten en sigarettenpapier. Te Neuss ontdekten de beambten in een fabriek een groote partij smokkelwaar, die reeds op een auto geladen was om ver der vervoerd te worden. Alles werd in beslag genomen. Ook in Soiingen wisten de beambten een geheime opslagplaats te ontdekken, waarbij 670 K.G. tabak werd geconfiskeerd, terwijl de smok kelaars konden worden opgespoord en gearresteerd. Te Hamborn werd op een vrachtauto, beladen met groenten, een partij van 100 K.G. tabak gevonden en in beslag genomen. Ook de auto werd geconfis keerd en de chauffeur in arrest gesteld. Uit de groote hoeveelheden aange houden smokkelwaar blijkt, dat de smokkelhandel nog lang niet is afge daan of zelfs ook maar verminderd is. Wel is er eenige verandering in tactiek waar te nemen. Het „bende-smokkelen" neemt lang niet meer dezelfde afmetin gen aan als eenige maande: geleden. Dit komt door bet feit, dat het risico der smokkelaars thans te groot is geworden tengevolge van het strenge optreden der douanbeambten, waardoor de bendelei der steeds hoogere loonen eischt. Men kan thans het vrij algemeene verschijn sel waarnemen, dat het „bendesmokke len" afneemt en het smokkelen door afzonderlijke personen in omvang toe neemt. De smokkelaars beschieten en mis handelen grensbeambten. Zaterdagmiddag en in den nacht van Zaterdag op Zondag is het even over de grens nabij het Noord-Limburgsche plaatsje Arcen ongemeen fel toegegaan. Een douane-beambte, die in de omge ving van het Duitsche plaatsje Waldeck dienst had, stuitte op twee smokkelaars. Hij arresteerde deze, maar toen hij met hen over den weg tusschen Waldeck en BEDORVEN VOEDSEL? Het uit 10 personen bestaande gezin vaft J. K. te Bolnes is Zondagmiddag na het ge bruik van het middagmaal ongesteld gewor den. De behandelende geneesheer heeft voed selvergiftiging geconstateerd. CONTINGENTEERING INVOER TEXTIELFABRIKATEN IN INDIE. Een commissie op handen. Op vragen van het Eerste Kamerlid Van der Lande: Is het de nminister bekend: 1. dat groote textielondernemingen in Twente 5 Januari j.1. een brief hebben ge richt tot den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, waarin gevraagd werd om contingenteering van textielfabrikanten; 2. dat tot heden daarop nog geen antwoord is ontvangen; 3. dat de nood in Twente steeds meer stijgt. Is de minister bereid zijn invloed te doen gelden, opdat aan de textielindustrie ten spoedigste de gevraagde steun worde ver leend? heeft de minister van koloniën geantwoord: De eerste, drieledige, vraag wordt door den ondergeteekende bevestigend beantwoord. In antwoord op de tweede vraag moge de ondergeteekende mededeelen, dat een beslis sing op het verzoek van de betrokken textiel ondernemingen ernstig wordt voorbereid. Ter wijl een door den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië speciaal ingesteld werk comité doende is de gegevens te verzamelen, die onontbeerlijk zijn voor de beoordeeliug van deze veelomvattende aangelegenheid, heeft de ondergeteekende, in overleg met do minister van economische zaken en arbeid en van financiën, de noodige stappen gedaan voor de instelling van een commissie hier te lande, die de regeering zal adviseeren nopens bevordering van economische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch-lndië. Deze commissie, waarvan de instelling bin nenkort zal plaats vinden, zal zich meae heb ben uit te spreken over het vraagstuk der con tingenteering van den invoer in Neder landsch-lndië ten behoeve van de nijverheid in Nederland, welk vraagstuk, om redenen van principieelen en van practischen aard, bezwaarlijk incidenteel tot oplossing zou kun nen worden gebracht. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Een 14-jarige jongen, W. v. E. uit Kru gerstraat te Amsterdam, was gistermorgen omstreeks 12 uur in de nabijheid van de Ber- lagebrug met eenige vriendjes aan het baden. Plotseling zonk hij in de diepte. Twee voor bijgangers, die zich te water begaven, konden den knaap niet bereiken. De politie, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, heeft naar het lijk gedregd, doch gis teravond was het nog niet gevonden. Gisteravond is bij het baden bij den kop den Huizer havendam de 14-jarige T. ver dronken. ZIJN SPAARDUITJES AAN EEN OUDEN MAN ONTROLD. Een bewoner van de Balboastraat, een oude man, deed aangifte bij de politie, dat hem te Amsterdam op straat een tasch, in houdende f 745 is ontrold. Hij droeg dit geld zijn spaarduitjes in den binnenzak van zijn vest, dit vest had men opengesneden.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7