Jlecfitsnakm VRACHTWAGENS OAWIRHSSEN ZIJN VROUW GESTOKEN. Gistermldag kreeg de 28-jarige metse laar G E. uit Schiedam, die zijn 25-jari- _g vrouw, van wie hij gescheiden leefde, te Nijmegen kwam opzoeken, onderweg toen zii 8amen zouden begeven naar het huis van de ouders der vrouw, pen woordentwist. Hij greep zijn mes en stak zijn vrouw viermaal in het hoofd en bracht haar in den linker schouder een diepe wonde toe. De vrouw zakte in elkaar en riep luidkeels om hulp. De politie en buren snelden ijlings toe. De politiedokter Moes heeft de vrouw ver bonden en geconstateerd, dat de wonden niet doodelijk waren. De vrouw is daar op naar het ouderlijk huis getranspor teerd. De dader meldde zichzelf in over spannen toestand bij de politie aan. DE CRISIS IN DEN MIJNBOUW. Gister heeft de Nederland3che Mijn- aerkersbond op een brief van den hoofdingenieur der mijnen geantwoord, dat genoemde organisatie voorstelt ten spoedigste een conferentie onder zijn leiding te doen plaats vinden, waartoe dienen uitgenoodigd de mijnbesturen en vertegenwoordigers van de vakorgani saties der mijnwerkers. Als punt van bespreking zou kunnen uitmaken de reeds bij den minister van waterstaat ingezonden voorstellen, als- 0iede de huishuurverlaging. Hierdoor wordt de mogelijkheid ge opend dat over een of meerdere voor stellen overeenstemming wordt bereikt, waarna aan den minister van water staat eensluidend kan worden geadvi seerd. INBRAAK IN DE GEREF. KERK TE SM1LDE. Gisternacht is ingebroken in de gerefor meerde kerk te Smilde. Er wordt een aanzien lijk bedrag aan geld vermist. Het juiste be drag kon nog niet worden opgegeven. De in dringers hebben in het kerkgebouw alles over hoop gehaald. Ook is een inbraak gepleegd in de hervorm de kerk te Bovensniilde. Hier wordt echter niets vermist. 60-JARIG HUWELIJK. Vandaag hopen R. Krips en T. J. van den Bosch te Leeuwarden, hun 60-jarig huwe lijksfeest te vieren. WERKLOOZENRELLETJE TE HAARLEM. Gistermiddag omstreeks 12 uur ontstond fn de Kruisstraat te Haarlem een werkloozen- relletje. Eenige betoogers wilden niet uiteen gaan op het bevel der politie, waarop deze de sabel trok en hen uiteensloeg. Daarmede was meteen de betooging van de baan. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST IN DE KOOPVAARDIJ. Door de werkgevers opgezegd per 16 Aug., omdat de werknemers niet bereid zijn medewerking ie verleentn tot verlaging der gages. De Bond van werkgevers in de Koopvaar dij heeft aan de Centrale van koopvaardij-of ficieren en aan den Centr. Bond van transportarbeiders een aangeteekenden brief gezonden, waarin het volgende wordt ge zegd: „Wij bevestigen hiermede ons onderhoud van Maandag 1.1. dezer waarin wij uwe medewerking hebben gevraagd tot herziening van de bestaande gages. Wij hebben u erop gewezen, dat het belang van de Nederland- sche koopvaardij eischt de Nederlandsche gages te brengen op gelijk peil als waarop de gages staan in de vijf belangrijkste Euro peesche zeevarende naties, welker gages na de Nederlandsche het hoogste zijn, n.1.: En geland, Duitschland, Noorwegen, Denemar ken en Zweden. Voorts hebben wij uiteenge zet, dat zoodanige gage-verlaging noodzake lijk was om zoolang mogelijk te voorkomen, dat de Nederlandsche reederijen worden uit geschakeld en voor een groot deel te gronde gaan, ten nadeele niet alleen van reeders en zeelieden, maar ook van breede groepen der bevolking hier te lande, welke bij het reederij- bedrijf zijn betrokken Hiertegenover werd u het standpunt inge nomen, dat uwerzijds geen enkele medewer- Jung, ook niet geleidelijk, kon worden ver leend, zoowel met het oog op den levensstan daard als op de loonen der andere bedrijven in ons land. Onder deze omstandigheden blijft ons niets anders over den de tusschen u en ons bestaande collectieve arbeidsovereenkomst zoo spoedig mogelijk te doen eindigen; wij ^ggen deze derhalve, met inachtneming van den voorgeschreven opzeggingstermijn van een maand (30 dagen), hiermede op, zoodat die collectieve overeenkomst op 16 Augustus is. afloopt". INBRAAK BIJ DE FASCISTEN TE AMSTERDAM In hot gebouw van den Fascisten Jon geren Bond op de Keizersgracht bij de Leidschestraat te Amsterdam is inge broken. Den inbrekers is het vermoede lijk niet om geld te doen geweest want er is een bedrag van niet meer dan een gulden meegenomen. Het zal wel meer w doen geweest zijn om papieren, maar °ok in dit opzicht is de buit niet rijk ge feest. Een brief die was blijven liggen eri handelde over de organisatie, is mee genomen. Andere papieren heeft men niet gevonden. Voorts zijn nog meege nomen twee zwarte vlaggen en een pak °ude couranten. NEDERLANDSCHE BUIZEN GIETERIJ. Plannen in voorbereiding. Bij (je directie der Kon. Ned. Hoog mis te Velsen bestonden reeds gerut- len tijd plannen om aan het bedrijf een ederlandsche buizengieterij te verbin- De uitvoering van deze plannen a( htte op de benoeming van een re- jf^'ngsgedelegoerde in het Staalstu- "'®Dureau, dat van de regeering op dacht heeft de mogelijkheid te onder zooken van verdere verwerking van het door de hoogovens gefabriceerde ruwe ijzer. Deze benoeming is intusschen ge schied, waarna op 17 Juni in Den Haag een conferentie is geholdcn, waaraan hebben deelgenomen de directie der Hoogovens, enkele directeuren van gas- en waterleidingbedrijven in Nederland en bovengenoemd Staalstudiebureau. Naar de N. R. Crt. thans verneemt is het gevolg van deze besprekingen ge weest de instelling van een werkcom- missie, waarin zitting zullen hebben de directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, de heer W. F. J. M. Krul, een lid der vereeniging van directeuren van gasfabrieken en een vertegenwoordiger der directeuren van waterleidingbedrijven, nader door de vereeniging aan te wijzen. Deze com missie zal de plannen met de diretie der Hoogovens nader bespreken en uitwer ken. BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRONKEN. Maandagavond hadden twee dertienjarige jongens uit Huizen al badend aan het Zui derzeestrand zich te ver in zee gewaagd. Er liep zooveel stroom, dat zij geen kans zagen naar het strand terug te loopen. Geen van beiden kon zwemmen. Meegevoerd door den stroom, kon één van beiden aan het eind van de Noorderpier van de Huizerhaven zich uit het water redden. De andere jongen is voor den kop van de haven in diep water terecht gekomen en verdronken. TEGEN DE WINKELSLUITINGSWET. Het bestuur der Ned. Vereeniging van Suikerwerk- en Chocoladefabrieken en de Ver. v. Ned. Cacao- en Chocoladefabrikanten hebben het plan opgevat, een zoo algemeen mogelijke actie te beginnen tegen de winkel sluitingswet. VECHTPARTIJ TUSSCHEN CAFÉ BEZOEKERS. Maandagavond ontstond in een café aan de v. d. Wateringenlaan te Den Haag een vechtpartij. Men bedreigde den kastelein, die de vechtersbazen de deur uitzette. Buiten werd de ruzie voortgezet. Een voorman van de N.Z.H.-tram werd daarbij dusdanig mis handeld, dat hij met een zware hersenschud ding naar het ziekenhuis St. Anthoniushove moest worden overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De politic heeft tenslotte de vechtenden ge scheiden. GODSLASTERINGSWETJE. De afdeelingen van de Eerste Kamer heb ben voorloopig verslag uitgebracht over het ontwerp van wet tot aanvulling van het Wet boek van Strafrecht met voorzieningen be treffende bepaalde voor godsdienstige gevoe lens krenkende uitingen. Daarin wordt o.m. opgemerkt, dat het voorstel in strijd zou zijn met de hier te lande gewaarborgde vrijheid op godsdienstig ge bied. De argumentatie in dit verslag loopt ook overigens langs dezelfde lijnen als het debat in de Tweede Kamer. GEVECHTEN MET DE POLITIE. Nabij de Ned.-Duitsche grens. Neder landsche arbeiders achtervolgd tol over de grens. Maandagmorgen hebben zich aan de Duitsch-Nederlandsche grens tusschen Dene kamp en Nordhorn ongeregeldheden voorge daan, waarbij vele Nederlandsche arbeiders, die in de textielfabrieken te Nordhorn werken, geduchte klappen hebben opgeloopen. De laatste dagen waren er in Nordhorn ongeregeldheden voorgevallen, doordat com munisten en nazi's slaags waren geraakt. Sommige straten waren opgebroken, en de politie had van de wapenen gebruik moeten maken, waardoor eenige personen zwaar ge kwetst werden. Nu zou juist Maandag te Nordhorn in de textielfabrieken, waarop vele Nederlandsche arbeiders uit Denekamp, Losser en Overdin- kei werken, een loonsverlaging van 5 worden afgekondigd. De textielarbeidersbon den hadden, gezien den economischen toe stand, geadviseerd deze verlaging te aan vaarden, doch de communisten trachtten uit deze situatie munt te slaan. Eenige kilometers van Nordhorn, op Duitsch gebied, werden des morgens alle Nederlandsche arbeiders, die zich per fiets en ie voet naar hun werk begaven, door com munisten opgewacht, waarbij een afgevaardig de van den Pruisischen Landdag hen trachtte te bewegen niet aan het werk te gaan, waarbij hij ook de noodige dreigementen niet achter wege liet. Dientengevolge ontstond er een oploop. De politie greep in en verspreidde de menschen met den gummistok Een meisje werd op het hoofd geslagen en een arbeider uit Denekamp moest in het ziekenhuis van zijn woonplaats worden verbonden. De achtervolging door de Duitsche politie van een kleine honderd Nederlanders werd over een afstand van 3K K M. voortgezet. Toen was de Nederlandsche grens bereikt, welke midden over een betrekkelijk smalle brug loopt. De ijver der Duitsche politie was echter, naar het Hbld. meldt, zóó groot, dat zij de achtervolging tot eenige meters achter de brug, d. i. dus op Nederlandsch gebied, voortzette. Voor de Oaisbergrennen heeft een groot aintal automobilisten zich aangemeld, zij rijden als steeds op de onverwoestbare CONTINENTAL Banden. VR AAGTEEK ENTREINEN. De reiziger weet niet waar hij heen gaat. Wij lezen in „Spoor- en Tramwegen": De mensch verlangt steeds nieuwe prik kels! De laatste prikkel voor den spoorweg reiziger is, in een trein te stappen in volsla gen onwetendheid, waar de bestemming zij ner reis is gelegen. Dit nieuwtje is ontstaan in Engeland, het land van spoorwegreclame bij uitnemend heid. Het succes was daar groot. In Nederland nam een reisbureau het ini tiatief om hier te lande ook eens met dit nieuwtje te beginnen. Een Rotterdain8ch dagblad zorgde voor de reclame en op Zondagmorgen 19 Juni stap ten aan de stopplaats Feijenoord 252 reizi gers in een extra-trein met onbekende be stemming. Dit „onbekend" gold zoowel voor de reizi gers als voor al het spoorwegpersoneel op ae lijn. Voor dien dag was een aanschrijving ge maakt, waarin drie facultatief-treinen van Rotterdam D.P. uit waren ingelegd, terwijl de stationschef van dit station den avond te voren vernam welke van deze treinen moest ingelegd worden. Teneinde geen onnoodjge moeite te bezoi gen voor den dienst van tractie en den con- ducteurdienst waren de heeren, die deze uit maakten, eveneens te voren in het geheim In gelicht. De trein werd onderweg op een bepaald punt te midden van bosch en veld opgehou den en de reizigers kregen aldaar de gelegen heid uit te stappen. Daarna reed de trein ledig verder tot het eerstvolgend locomotiefstation om daar ver der te blijven tot de terugreis kon worden on dernomen. Maatregelen waren nu weer getroffen, dat aan het locomotief- en treinpersoneel, aange wezen om den terugkeerenden trein op te ha len, tijdig bekend werd gemaakt, van welk station nu eigenlijk deze trein op de terug reis moest vertrokken. Het succes was groot; de reizigers ver keerden inderdaad in volslagen onwetendheid waar zij heen reden, al meenden sommigen (volkomen ten onrechte) ook aan de genomen richting de bestemming te kunnen raden. Den volgenden Zondag reed wederom zulk een trein, thans van Rotterdam-Maas ver trekkende. Wederom een succes, dank zij het goed be waarde geheim en de verrassing alweer mid den tusschen de bosschen in de mooiste na tuur uit te kunnen stappen. Voor eenige volgende Zondagen staan er weer extra treinen voor dit doel op het pro gramma. Ieder spoorman, die met deze treinen te makri had op 19 en 26 Juni had schik in het geval. De treinen waren snel ingelegd met zoo min mogeliik stoppingen. Op deze wijze leeren de menschen „ondanks zichzelf" mooie plekjes van ons eigen land kennen. Mogen er nog meer dergelijke treinen aan de N.S. gevraagd worden; het spoorwegper soneel zal zorg dragen tot het uiterste de stilzwijgendheid over de bestemming te bewa ren; want daarop is het geheele slagen im mers gebaseerd! RIJKSPERSONEEL. In de voortgezette algemeen bestuursverga dering van de Centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijksdienst is het rap- Ïjrt-Welter aan een bespreking onderw rpen. en slotte werd de volgende resolutie aan genomen met algemeene stemmen: Het algemeen bestuur enz., van oordeel: le. dat maatregelen tot saneering van onze rijksfinanciën een gebiedende eisch zijn en dat daarnaast maatregelen moeten worden getr ffen om aan de gevolgen van de crisis net hoofd te kunnen bieden; 2e. dat aan het rijkspersoneel, dat door de onderscheidene maatregelen zijn inkomen met 20 pCt. en meer zag verminderen, geen verdere salariskortingen kunnen worden op gelegd; e. dat door de voorgestelde personeels inkrimping een goede functionneenng van de verschillende staatsdiensten in gevaar wordt gebracht; 4e. dat de stijging van het inkomen en de aanwas van het nationale vermogen voor de regeering aanleiding hadden moeten zijn om langs den weg van doelmatige belastinghef fing tot verlichting van de staatslasten te ge- raken en de uitvoering van onderscheidene crisis-maatregelen mogelijk te maken; 5e. dr' t en extra-heffing op het vermogen en het inkomen het juiste en billijkste middel is om de crisislasten te dragen dringt er bij de regeering en de volksverte genwoordiging op aan, aan de rigoureuze personeelsbezuinigingen, zooals die door de staatscommissie-Weiter worden geadviseerd, geen gevolg te geven, maar door een heffing op het vermogen en het inkomen de mogelijk heid te scheppen, het evenwicht tusschen uit gaven en inkomsten van de rijksbegrooting te herstellen en de gevolgen van de crisis het hoofd te bieden. EUROPEESCHE UNIE. Twee Nederlanders uitgenoodigd om zitting te nemen in een studie commissie inzakt het herstelvraag- stuk. De heer Ramsay MacDnald, voorzitter van de conferentie te Lausanne, heeft de Neder landsche regeering uitgenoodigd, één of twee vertegenwoordigers aan te wijzen in het co mité, dat aan ae studiecommissie voor de Europeesche Unie voorstellen zal doen no pens maatregelen, te nemen voor herstel van de landen van Midden- en Oost-Europa. Tot de instelling van dit comité werd be sloten op de conferentie te Lausanne. AANTAL DIENSTPLICHTIGEN 1933. Bepaald op 23.734. personen. Bij K.B. van 7 Juli, Staatsblad no. 324, Is het contingent gewone dienstplichtigen der lichting 1933 als volgt vastgesteld: Van de voor inlijving aangewezen personen der lichting 1933 worden er 23.734 bestemd tot gewoon dienstplichtige. Van de 23.734 tot gewoon dienstplichtige bestemde ingeschrevenen der lichting 1933 worden er 880 bestemd voor de zeemacht. UITVOER VAN VISCH NAAR BELOIE. De maatregelen tot contingentee- ring uitgesteld. De Belgische regeering heeft besloten tot voorloopige opschorting van de voorgenomen maatregelen tot contingenteering van den in voer van vreemde visch, die gisteren in toe passing zouden treden. Nieuwe onderhande lingen met de betrokken landen, in het bij zonder met Nederland, worden in uitzicht ge steld. Het bestuur der IJmuider Vischhandelver- eeniging heeft zich tot het betrokken ministe rie te Brussel gewend, met verzoek de bepa lingen inzake contingenteering van visch re willen wijzigen en wel zoodanig, dat som mige vischsoorten, als b.v. kleine schelvisch, niet tot de fijne, maar tot de grove visch soorten zal worden gerekend. Een N.T.A.-bericht uit Brussel meldt: De invoer van versche visch is aan een speciale vergunning van den minister voor het ver keerswezen onderworpen. 'ai EEN HONDERDJARIGE. Te Alphen (N.Br.) heeft de weduwe J Oomen—Horrevoorts haar lOOsten verjaar dag gevierd. Het oudje is sedert een paar jaar blind; verder maakt zij het nog vrij goed. Het geheele dorp vlagde en er werd bij de ze gelegenheid een historische optocht gehou den, waarbij voorstellingen van kleeder dracht, zeden, gewoonten en verkeer van een eeuw geleden. WINKEL OPEN OP ZONDAG. Een winkelier veroordeeld. De kantonrechter mr. Bergsma te 's-Gra- venhage heeft bij verstek den heer P. H. L. Jamin te Rotterdam veroordeeld tot 3 boete subs. twee dagen hechtenis wegens her in strijd met de winkelsluitingswet te Rijs wijk geopend houden van een winkel op Zon dag. BRAND. Een café afgebrand. In den afgeloopen nacht werd brand ont dekt in de bovenwoning van het café Boschker te Heerenveen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de geheele woning spoedig een vuurzee was en ook de belen dende perceelen bewoond door dr. Frik en de dames de Vries, vlam vatten. De bewo ners verlieten in allerijl hun woning. Van de woning van den heer Boschker bleef niets over. De geheele inboedel, benevens een be drag van 150 van den eigenaar en een koffer met kleeren en een bedrag van 10 van een commensaal, werden door het vuur verteerd. De benedengebouwen benevens de belendende perceelen kregen belangrijke brand- en waterschade. De burgemeester van Schoterland nam zelf aan het blus- schingswerk deel. De politie heeft den heer Boschker en den commensaal aan een streng verhoor onderworpen. Beiden verklaren echter omtrent de oorzaak van den brand niets te kunnen meedeelen. Vermoed wordt, dat de brand is ontstaan door een gasstel, waarop een ketel met water stond te kok.-n De schade, die zeer belangrijk is, wordt door verzekering gedekt, terwijl de eigenaar van het café tevens tegen bedrijfsschade is verzekerd. VERDRONKEN. De 17-jarige tuindersknecht J. A. schouten uit Alphen aan den Rijn, die bij een tuinder in dienst was, is, toen hij met een schuit op weg was naar de groentenveiling, uitgegle den en in de vliet geraakt. Hoewel de politie met een dreg den jongen spoedig op het droge had; bleken de levensgeesten reeds geweken. VERKEERSONGEVALLEN. Door een auto overreden en gedood. Toen Maandag te Wijk-bij-Duurstede de heer G. van Ojen bij de schuur naast de ouderlijke woning met een sproeimachine aan 't werk was, kwam er een auto tusschen de machine en een anderen auto doorrijden. De jongeman kwam van de sproeimachine, doch vanwege het geluid, dat de machine maakte, hoorde hij den auto niet, werd hier door gegrepen en kwam onder den wagen terecht, waarbij hem het hoofd werd over reden. Hij was op slag dood. Het ongeluk geschiedde onder de oogen van zijn vajjer en nog eenige omstanders. Onder een melkkar. Zondagmiddag wilde de dienstbode Tiel- beeke te Pleegste (gem. Raalte) de melkkar een eindje verder rijden, het paard er voor gespannen sloeg op hol, waardoor de wagsn kantelde en op het meisje terecht kwam Zwaar gewond werd zij onder den wagen uit gehaald en overleed kort daarop. VERDUISTERING VAN 11.000. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft den gewezen procuratiehouder der N.V. Hout handel K. Dekker, die terecht had gestaan wegens verduistering van 111.000 ten na deele zijner firma, veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Geëischt was twee jaar en zes maanden. FENHEID IN SOCIALE WETTEN. Op de schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Keestra betreffende het brengen van eenheid in de toepassing van eenige artikelen der ouderdoms-, invali- diteits- en pensioenwetten ter zake van het in bezit stellen van gemeenten of van door het openbaar gezag erkende instellingen van weldadigheid van de rente of het pensioen, toegekend aan personen, die voor haar re kening in een inrichting of gesticht worden verpleegd of verzorgd, heeft de minister van financiën, mede namens zijn ambtgenoot van ecconomische zaken en arbeid, geantwoord: Hoewel bij de totstandkoming van de wet van 24 April 1929, waarbij art. 165a in de invaliditeitswet werd gevoegd, en van de wet van 24 Juni 1929, waarbij art. 14a in de ouderdomswet 1919 werd opgenomen, art. 116, lid 4, der pensioenwet 1922 tot voor beeld heeft gediend, bestaat er tusschen eerst bedoelde artikelen en art. 116, lid 4, der Pensioenwet een essentieel verschil. Laatstgenoemde bepaling luidt imperatief en legt eten pensioenraad een verplichting op tot uitbetaling van het pensioen van den ge- pensionneerde aan het bestuur van de ver zorgende of verplegende instelling van wel dadigheid of burgerlijke gemeente, indien dit bestuur zich in het bezit stelt van het pen- sioenbewijs. Het vijfde lid van dit artikel schrijft voor, dat het betrokken bestuur aan of ten behoeve van den gepensionneerde zat van de oude gerenommeerde! Europeesche Vrachtwogenfabrielo l N.V M. «NGlEBfürS AUTOMOBItlHANDtt hoportnc* d[n |)aac amStcbdam miOOHSUJCV uitkeeren het verschil tusschen het pensioen en de verzorgings- of verplegingskosten, voor zoover deze laatste minder zijn dan het pensioen. Bij dit artikel kan zich de vraag van strijd met het recht van verhaal, in de armenwet neergelegd, voordoen. Bedoelde artikelen van de invaliditeitswet en ouderdomswet 1919 geven daarentegen slechts een bevoegdheid aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank, waarvan dat bestuur, al dan niet naar goed dunken gebruik kan maken, terwijl boven dien hier ontbreekt een bepaling als het vijf de lid van art. 116 der pensioenwet. Het bestuur van de instelling van welda» digheid of burgerlijke gemeente kan geenerlei recht, met name geen recht op een bepaalde manier van verhaal doen gelden. Van strijd met de armenwet kan hier dan ook geen sprake zijn. De regeling, in genoemde artike len der Invaliditeitswet en ouderdomswet 1919 neergelegd, staat naast de regeling, welke de armenwet bevat. Beide regelingen kunnen derhalve onafhankelijk van elkaar worden toegepast. Uit het vorenstaande volgt, dat de opvat ting van het bestuur der rijksverzekerings bank naar de meening van minister noch met de wet, noch met de memorie van toe lichting in strijd is. Het is den minister bekend, dat de pen sioenraad sinds de wijziging der Armenwet bij de wet van 22 Juni 1929 van meening is, dat verhaal van kosten door het bestuur van een instelling van weldadigheid of van bur- gerlijke gemeente uitsluitend behoort te ge schieden krachtens de armenwet en niet krachtens art. 116, vierde lid, der pensioen wet. Gezien het voorschrift van het vierde lid van art. 67 der armenwet, luidende: .,De mogelijkheid, het bedrag en de wijze van betaling van de uitkeeringen zijn te be- oordeelen volgens deze wet. Daarmede strijdige bepalingen in andere wetten blijven buiten toepassing", komt hem die meening juist voor. Uit het antwoord op de eerste vraag volgt dat, waar tusschen art. 116, vierde lid, der pensioenwet en de art 165a der invaliditeits wet en 14a der ouderdomswet 1919 een essen tieel verschil bestaat wat den inhoud betreft, eenheid in de toepassing niet wel bereikbaa1 is. STAD EN LANDE VAN GOOILAND. De kantonrechter te Hilversum heeft gistel uitspraak gedaan terzake van de aanvrage van 107 leden van de familie Schaap te Hui zen om op de ledenlijst van Stad en Lande van Gooiland te worden geplaatst. De kantonrechter mr. v. d. Ley verklaarde zich accoord met de zienswijze van Mr. Lens, juridisch adviseur, en den heer van Heek, ar chivaris, beiden uit Hilversum, en den genealoog Maas uit Naarden, die in open bare zitting bewijzen hadden bijeengebracht voor de rechtstreeksche afstamming van de aanvragers van iemand die in 1805 op de ledenlijst voorkwam. Door deze uitspraak zal bij de uitkeering der reservaatskoopsom aan de aanvragers een totaal bedrag van 60.000 gulden worder uitbetaald. LOTERIJWET. Een reisprijsvraag valt er niet onder, In een vonnis van 16 Juli j.1. heeft de Am- sterdamsche kantonrechter mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Cappello beslist, dat een reisprijsvraag niet onder de loterijwet valt. Het betrof hier de reisprijsvraag, verspreid door een verkeersbureau te Amsterdam, waarbij de deelnemers tien Europeesche lan den moesten rangschikken in de volgorde van hun persoonlijke voorkeur, waarna de meerderheid van stemmen der gezamenlijke inzenders beeft bepaald, welke volgorde in het algemeen door de deelnemers de juiste werd geacht. In het vonnis wordt overwogen, dat de loterijwet onder loterij verstaat elke gelegen heid om mede te dingen naar prijzen uitge loofd ten behoeve van de deelnemers, die als winnaars worden aangewezen door het lot of eenige kansbepaling, waarop zij geen over wegenden invloed kunnen oefenen. Bij de prijsvraag in kwestie maakt echter juist het gezamenlijke appreciatievermogen van de deelnemers uit, wie hunner geacht wordt, de beste oplossing te hebben gegeven, dat is een kansbepaling, waarop de deelnemers dus wél invloed hebben. Derhalve is deze prijs vraag geen loterij in den zin van de loterijwet OVERTREDING WINKELSLUITINGSWET. Voor het Kantongerecht te 's-Gravenhage is behandeld een zaak tegen een sigarenwin kelier, verdacht door 's avonds na sluitings» tijd den winkel open te houden en te ver- koopen door middel van een z.g. automaat Dit toestel bestaat uit een kastje, in den winkel opgesteld, waarin men het geld werpt, waarna de winkelier het verlangde doosje sigaretten op een rollenden band legt die het in een kastje laat vallen, waarna de klant het er uit haalt. In het geval waar voor de winkelier vervolgd was, stond deze aan den ingang van den winkel, wisselde zoo noodig geld en gai aan een juffrouw door hetgeen de klant verlangde. De kantonrechter, mr Bergsma, consta teerde, dat hier de functie van iemand in den winkel noodig was om het toestel in werking te brengen. Verdachte zeide, dat dit bij lederen auto maat bet geval is. Het aanvullen van een

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7