£ucfilvaact Jiuttst m Wetenschap DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. VLIEGTUIG MET TIEN PERSONEN OMGEKOMEN. In Zuid-Amerika. LUIT- JHR. SANDBERG MAAKT EEN NOODLANDING. NEDERL. AEROLOGISCH STATION OP IJSLAND. Vertrek van Luitenant van Giessen. "T<?zen dit overnemen bestaan principieele w|ren omdat de overheid daardoor haar evoegdheidssfeer overschrijdt, alsmede «ractische bezwaren, omdat het overheids- Ünoaraat ondoelmatig en duur werkt. De middenstander-vakpatroon lijdt met name onder het overnemen van zijn taak door de overheid, doordat vooral de gemeen- tfbesturen zeer veel werk in eigen beheer doen uitvoeren. De schadelijke gevolgen, zoowel voor den middenstander-vakpatroon als voor de open bare geldmiddelen, maken het wenschelijk, dat ten spoedigste met het eigen-beheer-sy- steem wordt opgehouden, mede gezien in b«t licht van de principieele bezwaren. De totstandkoming van een wet, aange vende de grenzen binnen welke de overheid (en met name de gemeentebesturen) als exploitante van bedrijven mag optreden is gewenscht. Na langdurige discussie werd het prae- advies goedgekeurd, terwijl de uitwerking van de detailpunten aan het bondsbestuur werd overgelaten. Bij acclamatie werd besloten een telegram van aanhankelijkheid en trouw te zenden aan de koningin. Door den bondsvoorzitter werd aan de ont vangende afdeeüng een vlag geschonken, welke de emblemen van den bond draagt. De voorzitter van de Arnhemsche vereeniging aanvaardde het geschenk en overhandigde den voorzitter een vlag in de Arnhemsche kleuren. Het congres werd daarop verdaagd tot heden Donderdag. DIEFSTAL VAN GROND. Brokken gemeentegrond naar een andere gemeente gebracht. Een niet alledaagsche diefstal heeft te Leymuiden plaats gehad. In deze gemeente liggen n.1. uitgestrekte rietlanden, zooge naamde „zudden". Daar deze door het water ondermijnd zijn, is het niet moeilijk de zud den los te maken van het vaste gedeelte. Een zekere H. maakte daar een soort beroep van. Hij maakte stukken van 25 bij 20 M. los en bracht ze drijvende. Deze drijvende zudden transporteerde hij met behulp van motor- traetie naar Aalsmeer, waar de tuinders er graag 20 per stuk voor betaalden. Als de politie dezen diefstal van grond niet tijdig had ontdekt, zou waarschijnlijk een groot gedeelte van de gemeente Leimuiden naar Aalsmeer zijn overgebracht, een annexatie dus buiter. voorkennis der bevoegde autori teiten. POLITIE VAKSCHOOL TE HILVERSUM. Sollicitanten zelfs uit het buitenlana. Voor het gisteren gehouden toelatings examen van dd Model Politie Vakschool te Hilversum zijn 30 gegadigden opgeroepen, wa.rvan twee niet verschenen, 9 afgekeurd. 14 afgewezen en 5 aangenomen. Als merkwaardigheid kan worden gemeld, dat een der sollicitanten uit Hanrover en één uit Parijs zijn overgekomen om aan dit examen deel te nemen. Hij, die uit Duitsch- land kwam, werd afgewezen, de Parijzenaar werd afgekeurd. DE WINKELSLUITING OP 15 AUGUSTUS EN 1 NOVEMBER E.K. De hoofdbesturen van den Nederl. r.-k. Middenstandsbond, gevestigd te Utrecht en den Nederl. r.k. bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden „St. Franciscus van Assisie" te Amsterdam, doen opnieuw een beroep op de winkeliers, om. zoover ze katho liek zijn, hun zaken overeenkomstig de wen- schen hunner kerkelijke overheid op 15 Augus tus (feestdag van O. L. Vr. Hemelvaart) en 1 November (Allerheiligen) welke als Zondag zijn te vieren, te sluiten, en de niet-katholieke winkeliers om het katholiek personeel die dagen in de gelegenheid te stellen hun plicht te kunnen nakomen om die dagen als Zondag te vieren. CONGRES VOOR WETENSCHAPPELIJKE BEDRIJFSORGANISATIE. Sluitingsrede van dr. Colijn. Het congres voor Wetenschappelijke Be drijfsorganisatie werd gistermiddag geslo ten met een rede van dr. H. Colijn. Dr. Colijn zeide, dat hij slechts zou spre ken over het algemeen karakter van de be weging, die door het congres wordt bestu deerd Het streven naar wetenschappelijke organisatie wordt niet overal met instem ming begroet. Spr. dacht daarbij niet aan den tegenstand, die schuilt in het conserva tisme der maatschappij, noch aan het ver zet m handelskringen en regeeringsdienst te gen het aannemen van een nieuw parool, ten dergelijk verzet is wel geen onbelang rijke factor, maar die moeilijkheden kunnen gemakkelijk overwonnen worden, daar ook de meest conservatieve handelsman en de ®eest onwillige ambtenaar zich ten slotte gewonnen zal geven door de resultaten van «et werk van het congres. Maar spr. dacht aan een groeiende beweging, die neigt tot yerzet tegen de doelmatigheid van de voor gestelde maatregelen, of aan de efficiency, (naar omdat men vreest, dat die maatregelen ®dien ze uitgevoerd worden, te efficiënt zul len blijken, dat het werk van het congres een gevaar voor de huidige maatschappij zal worden. De beweging, die spr. op het oog had, is fle beschuldiging, dat rationalisatie leidt tot werkloosheid Deze oppervlakkige maar te gelijkertijd verbreide meening kan maar niet ®et een enkel gebaar genegeerd worden. De "Westie js, <jat het congres streeft naar m^er productie-methoden, wat beteekent of ?ro°tere productie met dezelfde arbeids machten of en dat wordt gevreesd ^zelfde productie met minder arbeids machten. Men kan dit niet ontkennen. Het is een voldongen feit. En een treurig feit tevens, men in het oog houdt, dat millioenen jmmschen, die bereid zijn te werken, reeds emplooi kunnen vinden. Zou men dan jmg meer menschen het brood kunnen ont- Dat is de brandende kwestie. v zullen antwoorden, dat er in deze w ,rsle"'nK veel overdrijving is, omdat de '«nschappelijke organisatie slechts be trekkelijk langzaam vordert en geen grooten invloed op de werkloosheid kan nebben. Daarin zouden zij gelijk hebben, maar toch gelooft spr. dat het in het belang is van de maatschappij en van het werk van het con gres, dat de mogelijkheid van deze uitwer king der rationalisatie voortdurend in het oog gehouden wordt. Maar daarmede is zeker geen definitief vonnis uitgesproken over het werk van het congres. Spr. was zelfs bereid, stelling te ne men tegen hen die elke verbetering, welke vermeerdering der werkloosheid meebrengt, veroordeelen. Hij zou ze willen vragen: wan neer ge U verzet tegen verbetering van het productiestelsel, omdat daardoor de werk loosheid wellicht groeit, moet ge dan niet op komen voor een slechter maken van de pro ductiewijze, omdat daardoor meer personen arbeid zullen vinden? Juist nu is er reden te over, om door te gaan in de eenmaal genomen richting met uitzondering wellicht van de groote openbare werken mits er maatregelen worden genomen, om plotselingen groote veranderingen te voorkomen. Dat moet ieder duidelijk zijn, die de moeite neemt, die open op het werk van het congres in te gaan. Allereerst: wat is de eigenlijke beteekenis van de overproductie, waaronder de wereld lijdt? Ongetwijfeld een teveel aan arbeids krachten en hier en daar ook een teveel aan producten. Machines en werktuigen worden in het geheel niet of hoogstens nu en dan gebruikt, fabrieken zijn gesloten, evenals tal rijke plantages in de tropische gewesten. Dat alles zijn feiten, die niet genegeerd kun nen worden. Maar beteekent dat nu, dat wij de goederen, die vervaardigd zouden kunnen worden als de fabrieken worden heropend, niet noodig hebben? De voorzitter sloot de vergadering met een korte samenvatting van hetgeen bericht was in de sectie, n.1. dat de ingekomen ant woorden de kwetsie breeder aanvatten, dan waartoe de vraagstelling aanleiding had kunnen geven, en verder, dat geen premie stelsel, hoe ook, succes kan hebben zonder een doelmatige organisatie. Onder voorzitterschap van prof. Ir. Dres- den werd hedenochtend beraadslaagd over het onderwerp: „Vormen van rafionalisstie bij continuproductie, serie-fabricage en fa bricage van afwisselende producten". Onge veer 150 congressisten waren aanwezig. Als inleider van-de discussies trad Ir, Louwerse. De drie praedviseus welke de vraag in hun algemeenheid hebben willen beantwoorden, hebben zich hierbij een be paalde tak van industrie voor oogen moeten stellen. De inleider beveelt daarom aan voor volgende congressen de vraag in een be perkteren vorm te stellen. Onder leiding van mr. van Hellenberg-Hubar werd een zitting gehouden waarin het vraagstuk der distri- butiekosten in den tusschenhandel be schouwd tegenover de omzetsnelheid van den voorraad werd besproken. Inleider was hier de heer Schmal, secretaris van het Eco nomische Instituut voor den Middenstand. Voorts werd een zitting gehouden, gewijd aan het onderwerp: „Marktanalyse voor courante producten". Er waren verschillende inleiders. De leiding berustte bij den heer van der Leeuw. Na afloop der zittingen werd door de congressisten een boottocht door de havens gemaakt, aangeboden door het gemeentebe stuur van Amsterdam. De dame-congressisten maakten een auto- toch naar Haarlem. mering opgeruimd. Nadat er nog eenige charges waren verricht, zijn de demonstran ten teruggegaan naar Rotterdam. Bij den tol op den Schieweg werden zij opgewacht door de Rotterdamsche politie, die een paar maal de telkens weer samenko mende menigte bij de demonstranten had den zich inmiddels vele belangstellenden ge voegd met zachten drang heeft verspreid, eerst in de buurt van de Heulbrug en later op den avond in de omgeving van het Slag veld. Een gerucht, als zou een aantal menschen tengevolge van sabelhouwen gewond zijn, is nog niet bevestigd. Slechts was bekend, dat een man, die afkomstig bleek uit Voorburg, een sabelhouw had gekregen. Hij is naar Voo:rburg op transport gesteld. VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEER. De minister van justitie heeft den heer mr J. R. M. van Angeren, referendaris bij het departement van justitie, aangewezen om als vertegenwoordiger van genoemd departement zitting te nemen in het bestuur van het Ver bond van Vereenigingen voor Veilig Ver keer. SLECHTE WONINGEN TE ZWOLLE. Op initiatief van den heer Leusink besloot de raad van Zwolle tot het doen instellen van een onderzoek naar de bewoonbaarheid van één- en tweekamerwoningen buiten de Diezer- poort, waar de woningen in de meest ongun stige toestanden verkeeren. Uit dit onderzoek bleek, dat 203 woningen onbewoonbaar zullen moeten worden ver klaard, terwijl voor 514 woningen verbete ring noodzakelijk is; 88 zijn overbevolkt, 49 besmet met wandgedierte. Deze woningen zijn thans allen bewoond en er zijn er bij, die nog vijf gulden per week doen. CRISIS IN HET BOUWBEDRIJF. De onlangs uitgestelde conferentie, welke op het departement van binnenlandsche za ken zou worden gehouden met de besturen der verschillende landelijke bonden van bouwvak- arbeiders..zal thans o.a. Dinsdag plaats heb ben. SPAART DE PAARDEN. Een verzoek aan de autorijders. De Kon. Ned. Automobiel Club richt zich tot alle automobilisten met het verzoek in deze zomermaanden bijzondere aandacht te willen schenken aan de paarden. Op warme dagen wordt er van het paard, dat voor een groentenwagen of sleeperskar gespannen is, toch reeds veel gevergd, maar nog meer wan neer het moet stilhouden en zijn vracht weer aantrekken. Stopt dus zooveel mogelijk voor oaarden; het gaat uw automobiel gemakkelij ker af dan een paard; en het is toch altijd maar om een paar seconden te doen. RELLETJES TE OVERSCHIE. Een mislukte bijeenkomst. De me nigte uit elkaar gejaagd. Gisteravond is het te Overschie, voorname lijk in de buurt Schiewiik, weer heel rumoe rig geweest. De O.S.P. had een vergadering uitgeschreven in het Verenigingsgebouw, op welke vergadering geprotesteerd zou worden tegen de „politieterreur te Overschie", zulks in verband met het gebeurde op j.1. Donder dagavond voorts was de vergadering belegd om te protesteeren tegen het rapport-Weiter. De burgemeester van Overschie heeft deze vergadering evenwel verboden. Tevoren had hij een verbod uitgevaardigd van demonstra tie en optochten. Omstreeks 7 uur verzamelde zich een niet zeer groote groep leden van de O.S.P., b!J wie zich een aantal communisten had ge voegd, op de Heulbrug te Rotterdam, waarna in twee afdeelingen naar Overschie werd ar- gemarcheerd. Ook uit de richting Delft was op dat tijdstip een troep O.S.P.-ers en com munisten naar Overschie onderweg. In deze gemeente had men evenwel uitge- Ireide voorzorgsmaatregelen genomen. As sistentie was verzocht van de marechaussee te Den Haag, die een detachement van 70 man had gezonden en van de militaire politie te Rotterdam, waarvan eveneens 10 man wa ren gekomen. Later op den avond is dit laat ste aantal tot 25 uitgebreid. Aangezien men had gehoord, dat een aan slag op het woonhuis van den burgemeesstei was beraamd, hebben marechaussee en een patrouille militaire politie den geheelen avond dit huis onder bewaking gehouden. De politie had voorts de beschikking over een paar auto's, waarmee druk gepatrouilleerd werd. Voor het Verenigingsgebouw had zich te gen half acht een groot aantal nieuwsgieri gen verzameld, die door de politie werden verspreid, waarbij van sabel en gummistok gebruik werd gemaakt. Den bewoners van de huizen in de buurt werd aangeraden, zich in het belang van eigen veiligheid niet bui tenshuis te begeven. Tegen 8 uur kwam de groep demonstranten uit Rotterdam bij Over schie aan en op den nieuwen verkeersweg nabij de hulpbrug over de Schie had het eer ste samentreffen met de politie plaats. De nieuw aangekomenen werden met sabel en gummistok teruggedreven. Zij vluchtten terug langs de Zestienhoven- schekade in de richting Rotterdam, somml gen zochten op de erven langs dien weg een goed heenkomen. Vier mannen zijn gekleed in de Schie gesprongen en naar de overzijde ge zwommen. Terwijl de politiemannen de vluchtenden nazetten, hebben andere demonstranten een barricade van keien en planken opgeworpen op de Oudendijksche Schiekade, welke zich aan de andere zijde van den nieuwen ver keersweg uitstrekt. Na deze demonstranten «c hebben verjaagd, heeft de politie deze belem DE TOESTAND IN DE MIJN INDUSTRIE. Weer een aantal arbeiders ontslagen. Naar officieel wordt gemeld, zullen in ver band met den slechten gang van zaken in de mijnindustrie per 1 Augustus a.s. bij de Domaniale mijn te Kerkrade 65 mijnwerkers worden ontslagen. In totaal zijn nu per 1 Augustus op de Limburgsche mijnen ont slagen 85V man. Bij de mijnen Willem Sophia en Laura zullen per 1 Augustus geen ontslagen worden aangezegd. Ten einde de versnippering van stemmen te verminderen, wordt voorgesteld, het per centage van 75 van den kiesdeeler, dat een partij moet hebben behaald, om voor een restzetel in aanmerking te komen, voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten te verhoogen tot 90. Voor de gemeenteraadsverkiezingen, die in kleine gemeenten een gering aantal zetels betreffen, wordt echter een verzachting van deze bepaling voorgesteld. Op deze wijze hoopt men te voorkomen, dat een partij met even 40 pet. van de totaal uitgebrachte stemmen in zulke kleine gemeenten de abso lute meerderheid van de zetels behaalt, zoo als bij vorige verkiezingen is voorgekomen WERKLOOZENRELLETJES IN DEN HAAG. Straten met de blanke sabel door de petitie schoon geveegd. Het iaagsche werkloozen strijdcomité had tegen gistermiddag op de Prinsegracht een demonstratie georganiseerd. Eenige hon derden werkloozen waren daar bijeen geko men, en wenschten naar het Binnenhof te trekken, hetgeen door de politie niet werd toegestaan. Ook moesten op bevel van de po litie verschillende borden met opschriften worden verwijderd. Daarna werden de demonstranten door de talrijk aanwezige politie ever Brouwers gracht en Zuid Buitensingel naar het Vail- lantplein geleid, waar de betoogers weiger den zich verder naar de leiding der politie te voegen en den door deze aangegeven weg te volgen. De politie verbood daarop om verder te trekken, hetgeen ernstige ongere geldheden tengevolge gehad. De politie veegde met blanke sabel en gummistok het Vaillantplein en naaste omgeving schoon, waarbij turde klappen werden uitgedeeld. In paniekstemming vluchtten de aanwezi gen de zijstraten en gangen en portieken in welke later ook door de politie werden ont ruimd. Het bleef nog geruimen tijd hierna in de ze omgeving zeer rumoerig. De Zuid Buitensingel is eenigen tijd door de politie afgezet. HET RAPPORT-WELTER. Een protest-motie. In een gisteren door het Haagsch Vak comité en het Plaatselijk werkloozen-comité gehouden protest-vergadering tegen het rap- port-Welter is een motie aangenomen, waar in geconstateerd wordt, dat de doorvoering van dit rapport door de regeering breede lagen van de bevolking en in het bijzonder de werkloozen zal treffen. Geprotesteerd wordt tegen het drijven van de bezittende klassen om de gevolgen van de crisis af te wentelen op de arbeidersklasse en het voorne men wordt uitgesproken zich met kracht hiertegen te verzetten. WIJZIGING VAN DE KIESWET. Een regeeringsontwerp tot het aan brengen van enkele partieele wijzi gingen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van enkele artike len van de Kieswet. Voorgesteld wordt de indiening van candidatenlijsten iets moeilij ker te maken, zoodat het stellen van candi daten, die toch nooit een zetel rullen beha len, wordt tegengegaan. DE UITVOERING VAN DE CRISIS-PACHTWET. Waarom heeft de regeering de door deze wet voorgeschreven kamers voor crisispachtzaken bij het kanton gerecht nog niet samengesteld Het Eerste Kamerlid Mendels heeft tot den Minister van Justitie de volgen de schriftelijke vragen gericht: 1. Is het den minister bekend, dat de „kaniers voor crisispachvzaken bij het kantongerecht" nog niet zijn saamge- steld, althans bij het kantongerecht te Amsterdam zulk een kamer nog niet bestaat, omdat de benoeming der twee deskundige leden, die volgens art. 5 der Crisispachtvvet 1932 met den kanton rechter die Kamer zouden vormen, nog niet heeft plaats gehad? 2 Is het den minister bekend, dat zich reeds gevallen hebben voorgedaan, waarbij de kantonrechter partijen niet tot een schikking heeft weten te bren gen, weshalve hij die partijen volgens genoemd wetsartikel, 1ste alinea, ten spoedigste behoorde op te roepen ter zitting van de kamer voor crisispacht zaken, doch dat hem zulks onmogelijk is geweest, omdat dergelijk rechtscol lege nog slechts op papier, doch niet in werkelijkheid bestond? 3. Acht de minister het duldbaar, dat de wet een rechtsprocedure in werking doet treden zonder dat de regeering te voren of tegelijkertijd zorg draagt, dat de colleges, die ten deze recht hebben te spreken, ook inderdaad zijn gevormd en in staat zijn te functionneeren? 4. Is de minister bereid te bevorderen, dat aan dezen processueelen wantoe stand onverwijld een einde kome? TOETREDING DER WERKLOOZEN- KASSEN. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling heeft tot de besturen der gemeenten, toegetreden tot het Werk loosheidsbesluit 1917, een circulaire ge richt, waarin hij meedeelt, dat het aan tal leden van werkloozenkassen in den laatsten tijd sterk is toegenomen, ver moedelijk voor een groot deel onder den invloed van de heerschende crisis. Is zulks aan den eenen kant een geluk kig verschijnsel, aan den anderen kant moet er voor worden gewaakt, dat tot de werkloozenkassen geen personen worden toegelaten, die krachtens het door hen uitgeoefende beroep daarin niet thuis behooren Het heeft zijn aan dacht getrokken, dat er hier en daar per sonen, vooral tot de kassen van land arbeiders, worden toegelaten, die niet als regel in loondienst werkzaam zijn in het beroep, waarvoor de kas is opgericht. Met het oog hierop verzoekt hü aan de gemeentebesturen, met den meesten nadruk er op toe te zien, dat tot de ver niet worden toegelaten, en mocht zulks zekering personen, als bovenbedoeld, blijken wel het geval te zijn, daartegen nu reeds bezwaar te maken en daar mede niet te wachten, totdat uitkeering uit de werkloozenkas wordt verstrekt, omdat het dan veel moeilijker valt, tot afvoering over te gaan. ZUIDERZEEVISSCHERIJRAAD OPGEHEVEN. Bij K. B. van 16 Juli is te rekenen van 1 Juli jl. opgeheven de sedert 20 Maart 1911 voor de visscherij in de Zuiderzee bestaande Visscherijraad. EEN TEEKEN DES TIJDS. Een luxe-auto voor f 1000. Op een publieke veiling te Bussum van de in staat van faillissement verklaarde nalaten schap van een bankier is een zevenpersoons Rolls Royce-auto, groot model, de zooge naamde „silent ghostte met luxe-carrosserie en alle benoodigdheden, o.a. een reiskoffer, die alleen reeds bij aanschaffing zeker 500 gekost zal hebben, bij opbod voor duizend gulden van de hand gedaan, zonder dat bij afslag gemijnd werd. DE UITVOER VAN VISCH NAAR BELGIE. Het reeds aangekondigde besluit der Bel gische regeering tot contingenteering van den invoer van visch in België is gister ochtend in de Moniteur Beige verschenen Het draagt den datum 25 Juni; bepaalt, dat de invoer afhankelijk wordt gemaakt van het overleggen van speciale consenten, die door den minister voor de transportmiddelen worden afgeleverd, en treedt overmorgen in toepassin, BRAND. In de cokesfabriek te Sluiskil Door het warmloopen van een motor ge raakte gisteravond de transportband van den kolentoren op de cokesfabriek te Sluiskil in brand. De brand dreigde over te slaan naar de kolen in den toren. Door het snelle ingrij pen van de brandwee van Sluiskil, bijgestaan door die van Terneuzen, was de brand spoe dig bedwongen. Het gelukte ook, die werk lieden, die op den vijf-en-dertig M. hoogen toren werkzaam waren, te redden. De schade bepaalt zich tot den vernielden transportband en tot de, door de hitte ont zette machinerie, waarvan he herstel eenige dagen zal vorderen. Vermoedelijk zal het bedrijf geen stagnatie ondervinden. KIND VERBRAND. De 5-jarige C V. in de Pieter de Hoogh- straat te Schiedam, is spelenderwijs in een emmer met kokend water gevallen. Het meis je is naar het ziekenhuis vervoerd en daar overleden. VERKEERSONGEVALLEN. Een doode. Gisteravond is te Deersum een auto, waar in gezeten was de heer Jansen, circusartist, thans werkzaam te Emmen, tegen een boom gereden doordat hij wilde uitwijken voor een anderen auto. De auto van den heer Jansen werd geheel ingedrukt. De chauffeur kwam er zonder letsel af. De heer J. werd echter ernstig gewond, zoodat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis te Sneek moets worden ver voerd, waar hij, terstond na aankomst is overleden. Het slachtoffer was gehuwd. KORTE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is bepaald dat de vaca ture van Raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem voorloopig niet zal worden vervuld. Met ingang vain 16 Juli zijn op de kan toren der posterijen verkrijgbaar de rijwiel- belastingmerken voor het belastingtijdvak, aanvangende 1 Augustus 1932 en eindigende 31 Juli 1933. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft gistermorgen in een der zalen van zijn departement de commissie geïn stalleerd, wélke van advies zal hebben te dienen, inzake de propaganda voor Neder- landsch fabrikaat, waarvoor op de begroo ting voor het loopende jaar gelden zijn uit getrokken. De Ekster (thuisreis) gister vertrokken uit Djask, aangekomen te Kutbak. Hedenmorgen om 4.15 is het K. L. M. vliegtuig de „Duif" naar Indie vertrok ken. Aan boord van het vliegtuig bevin den zich drie passagiers, waarvan een voor Karachi en twee voor Batavia, be nevens 225.8 K G. post en 11 K G. la ding. De bemanning bestaat uit de hee- ren: I. W. Smirnoff, eerste bestuurder, A. Viruly, tweede bestuurder, M. Wes- traete, werktuigkundige en M. L Koop man, radiotelegrafist. Het toestel landde om 6.53 uur te Leipzig vanwaar het om 7 35 uur weer vertrok. Bij een vliegtuigongeval in Zuid-Amerika zijn dezer dagen tien personen omgekomen. Naar Reuter uit Valparaiso aan het Hbld. meldt, is het vliegtuig „San José" van de Pan American Airways, dat Zaterdag niet op zijn bestemming is aangekomen, in de La3 Condas-vallei gevonden. Het was geheel ver nield en de inzittenden werden dood aange troffen. Onder hen waren zes passagiers. De machine was uit Santiago vertrokken naar Mendoza in Argentinië. Het laatst was het vliegtuig waargenomen in de nabijheid van Rio Blanco, waar het zeer laag vloog. Men meent thans te kunnen nagaan, dat ijsvorming op de vleugels en sneeuwval de vlucht zoodanig bemoeilijkt hebben, dat de piloot besloot te dalen. Bij het zoeken naar een geschikte landingsplaats, moet de machi ne onklaar geraakt zijn. Zij is geheel door sneeuw en ijs bedolven geraakt op veertig mijlen ten Noorden van Santiago. De luitenant-vlieger jhr. Sandberg uit Soesterberg, die met zijn jachtvliegtuig op weg was naar Zürich, om aldaar deel te ne men aan de Internationale vliegwedstrijden, heeft op 60 K.M. afstand van Dyon een noodlanding moeten maken, waarschijnlijk wegens motorstoring De landing gelukte vol komen. Zooals onzen lezers bekend zal zijn, wordt gedurende het internationaal Pooljaar 1933 op IJsland een Nederl. aerologisch statioc gevestigd, d. i. een station tot het doen van waarnemingen per vliegtuig in de hooger» luchtlagen. Bij beschikking van den minister van defensie zijn hiervoor vliegers en vlieg tuigen der luchtvaartafdeeling te Soester berg beschikbaar gesteld. Maandag heeft de a.s. leider van dit station, de le luitenant vlieger J. H. van Giessen, zijn reis naar IJs land aangevangen. Per K.L.M. toestel „De Raaf" vertrok hij 's nam. 1 uur van Schiphol met zijn gezin naar Malmö, uitgeleide ge daan door een groot aantal officieren der luchtvaartafdeeling, die hem even te voren een afscheidslunch hadden aangeboden, als mede door den voorzitter van het comité IJsland Dr. H. G. Cannegieter. Mevrouw v. G. kreeg bloemen. Tot de Duitsche grens werd „De Raaf' geëscorteerd door een escadrille van vier C V toestellen onder commando van kapitein van Weerden Poelman. Prachtig schaarden de ranke vlugge legervliegtuigen zich naast hun grooteren broeder in 't gelid. Onder deze vliegers bevond zich ook de onderofficier vlieger Bosch, die over drie weken, vergezeld van den mecanicien van der Leden. lt. van Giessen zal volgen, om op 1 Sept. de hoogte- vluchten in de buurt van Reijkjavik met hem te beginnen. De resultaten van hun bevindin gen zullen dagelijks worden geseind naar alle meteorologische stations van Europa. Succes en heil voor deze landgenooten van durf en ondernemingsgeest!

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7