DAGBLAD VQOR ALKMAAR EK OMSTREKEN Nieuwe Bessen De toestand in Duitschland. Qngeliiksch Oveaticht ^Buitenland W. M. H. PELS Zn. No. 172 Zaterdag 23 Juli 1932 134e Jaargang Nieuwe maatregelen der Rijksregeering. - Verloven der Berlijnsche Schupo ingetrokken. - Verzachting van het demonstratieverbod. De rede van Dr. Bracht. Oi per flesch f 2..30 Koorstraat 49-51. TEL 207. •1 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. L,osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN» Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brievct franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen De rijkscommissaris voor Pruisen, dr. Bracht, heeft gisteravond een rede voor de microfoon gehouden, waarin hij o.m. zeide: Het lag niet in de bedoeling der rijksregee ring met de ontheffing uit hun functies van den premier en den minister van binnenland- sche zaken van Pruisen den militairen uit zonderingstoestand af te kondigen. Eerst de .verklaring van staatsminister Severing, dat hij zich niet zou schikken naar de verorde ning van den Rijkspresident en slechts voor geweld zou wijken, maakte een beperkt ge bruik maken der machtsmiddelen van het Rijk noodzakelijk. Deze is plaatselijk op de hoofd stad van het Rijk en haar naaste omgeving en zakelijk beperkt tot die maatregelen, welke vereischt zijn voor de verzekering van de ordelijke overneming der ambtsbezigheden Wie in de hoofdstad van het Rijk het verloop der gebeurtenissen van de laatste drie dagen heeft gadegeslagen, heeft zich kunnen over tuigen van de volkomen orde waarmede de vereischte overgangsmaatregelen zijn afge wikkeld. Ik zou hierbij in alle openlijkheid allen danken die hiertoe hebben medegewerkt Dit optreden heeft er wezenlijk toe bijgedra gen de autoriteit van den staat Pruisen te versterken en de beweringen te weerleggen, dat het bij de maatregelen gaat om een door willekeurige politieke gezichtspunten bepaa!- de actie van het Rijk tegen het land Pruisen Daarom heb ik er ook waarde aan ge hecht, aan de bekende verklaringen slechts voor geweld te zullen wijken, tegemoet te ko- me in een vorm, welke overeenkomt met de persoonlijke waardigheid der afzonderlijke functionnarissen. De taak welke de rijkskanselier mij, in zijn hoedanigheid van Rijkscommissaris, heeft op gedragen, heeft niets te maken met een of andere politieke manoeuvre. Zij heeft slechts ten doel de autoriteit van den staat en de openbare orde en veiligheid in Pruisen te herstellen op een bovenpartijdigen grondslag Daarom heeft de rijkscommissaris zich er toe beperkt de ontheffing van den premier en den minister van binnenlandsche zaken uit hun functies te doen plaats hebben en de andere minister op hun posten te laten. Eerst een weigering de ministers der rijkscommissaris te erkenning heeft een verder gaande wijzi ging in de regeeringsverhoudingen in Prui sen vereischt. De zaken zijn heden in den loop van den dag overgedragen. De staatsrechterlijke positie van Pruisen Is door deze maatregelen onaangetast geble ven. De autoriteit van den staat is slechts verzekerd, indien de staatsburger de overtui ging mag hebben, dat alleen volgens staats- politieke gezichtspunten regeerd wordt, wan neer hij erkennen kan, dat het het voornaam ste streven van alle functionnarissen van den staat is rechtvaardig te zijn. De ontwikkeling van de politieke verhoudingen in Pruisen heeft deze basis niet duidelijk meer doen uit komen. De nieuwe staatsregeering heeft als eerste maatregelen een aantal mutaties bevolen. In de deelen van het land, waarin het gevoel rechtvaardig te worden geregeerd bij over- groote volksdeelen, niet meer bestond, moest de autoriteit van den staat door de verwijde ring van persoonlijkheden, die de objectieve besluiten niet steeds op bekwame wijze heb ben uitgevoerd, hersteld worden. Het herstel van de orde heeft als voor waarde, dat de staat vooruitziet en met vaste hand die groepen bestrijdt, welke zich de ver storing van de openbare orde ten doel hebben gesteld. Het is niet voldoende, wanneer de macht van tien staat tegen ordeverstoringen eerst wordt aangewend, indien de ordever storingen reeds hebben plaats gehad. Met deze bedoeling komt ook overeen mijn vaste besluit alle maatregelen voor een ge ordende afwikkeling van den verkiezings strijd en de verkiezingen zelf te treffen. Ten slotte zou ik in alle openlijkheid den wensch willen uitspreken, dat het ook in Pruisen zal gelukken zeer spoedig de georden de parlementaire verhouding te herstellen en bet commissoriale beheer van het land Prui sen te vervangen door een door den Landdag gekozen regeering. o De Duitsche rijksregeering heeft ook giste ren nog weer nieuwe maatregelen genomen tonder dat deze nu echter drastisch genoemd kunnen worden. Zoo heeft de militaire bevel hebber van Groot-Berlijn en Brandenburg gistermiddag den Berlijnschen hoofdcommis saris van politie instructie gegeven, voor de Berlijnsche Schutzpolizei terstond alle ver loven in te trekken. Ambtenaren die zich op reis bevinden moeten onverwijld telegrafisch worden teruggeroepen. Voorloopig worden geen nieuwe verloven toegestaan. De maatregel heeft betrekking op ambte naren van alle rangen. Aangezien de laatste dagen de verstorin gen der openbare orde aanmerkelijk zijn ver minderd, heeft de rijksminister van binnenl zaken gisteren bij verordening een verzach ting van het demonstratieverbod vastge steld. Van 24 Juli af geldt het verbod niet meer voor gedenkfeesten, gecostumeerde optochten e.d. manifestaties met artistieke, cultureele of folkloristische beteekenis, wanneer zij door organisaties van niet-politiek karakter op touw zijn gezet. Ook van deze betoogingen moet echter 48 uur van te voren bij de politie aangifte worden gedaan en zij kunnen wor den verboden, als voor het verstoren der openbare orde wordt gevreesd. Morgen, Zon dag, mogen reeds optochten van dien aard worden gehouden. Verder heeft de minister aan de betrokken autoriteiten medegedeeld, dat begrafenissen, bruidsstoeten, processies enz. natuurlijk niet onder het verbod vallen, evenmin al sport- demonstraties, die geen demonstratief karak ter dragen. o De commissie, „ter bescherming der rech ten van de volksvertegenwoordiging", welke in de plaats van den rijksdag treedt, wanneer deze op reces is, de z.g. Uberwachungsaus- schus, heeft gistermiddag een zitting gehou den. De nazi's namen er niet aan deel, ook een aantal D.-nationalen en leden der D.V.P. ont braken. De rijksdagvoorzitter Löbe en eenige ge zanten der landen waren aanwezig, doch geen vertegenwoordiger der rijksregeering De commissie nam een voorstel aan, om den voorzitter der commissie, dr. Strasser (nat.-soc.) van zijn functie te ontheffen we gens de door hem aangenomen houding. Afg. Högner (soc.-dem.) werd gekozentot plaatsverv. voorzitter. Voor de behandeling der ingediende voor stellen verlangde de meerderheid de aanwe zigheid van den rijkskanselier en den rijks minister van binnenl. zaken. Dit besluit werd telefonisch ter kennis der regeering gebracht. Soc.-dem. en centrum hadden intusschen voorstellen ingediend om van de rijks regeering intrekking der verordening inzake benoeming van een rijkscommissaris voor Pruisen en afkondiging van den staat van beleg voor Berlijn en Brandenburg te eischen, alsmede van diê inzake de politieke excessen. Ock nog andere dergelijke eischen werden gesteld, o.m. herstel van het uni formverbod. De leden der rijksregeering verklaarden zich schriftelijk in antwoord op het desbe treffend verzoek bereid om aan de zitting deel te nemen, voorzoover het onderwerp van discussie binnen het kader van de con- stitutioneele bevoegdheid der commissie zou blijven. Zij verzochten daarom spoedige me dedeel ing van de agenda. Na voorlezing van den brief van v. Papen nam de commissie een motie aan, waarbij zij er tegen opkwam, dat de rijksregeering haar verschijnen in de commissie van zekere voorwaarden afhankelijk stelde. Besloten werd de eerstvolgende zitting te houden op Maandag 25 dezer. Dit werd den rijkskanselier medegedeeld, die telefonisch liet antwoorden, dat hij zou verschijnen. o In de door de Centrumfractie van den Pruisischen landdag aangenomen resolutie wordt nopens de interventie van den Rijks kanselier in de Pruisische verhoudingen ver klaard dat de zakelijke voorwaarden voor de toepassing van artikel 48 Rijksgrondwet niet voorhanden zijn. In de resolutie wordt uiteengezet dat het de plicht der Rijksregeering zou zijn geweest van de onmiddellijke interventie kennis te hebben gegeven aan de Pruisische staatsre geering. Dit is niet gebeurd. Ook is de be wering van von Papen dat door de schuld der regeeringspartijen de communisten in den Pruisischen Landdag een sleutelpositie innemen, niet juist. Voor het overige wordt geconstateerd dat in de andere landen sedert lang regeeringen in functie zijn, welke de zaken afwikkelen, zonder dat de Rijksregeering zich genood zaakt heeft gezien welke maatregelen dan ook van Rijkswege te treffen. DUITSCHLAND EISCHT GELIJK BERECHTIGING. In de middagzitting van de hoofdcommis sie der Ontwapeningsconferentie heeft de Duitsche ambassadeur Nadolny gister het eerst het woord gevoerd. Aan het einde zij ner redevoering las hij een geformuleerde verklaring der Rijksregeering voor. Nadolny zeide o.m.: Een der eerste taken van den Volkenbond zou zijn de ontwape ning, zooals die Duitschland was opgelegd algemeen door te voeren. Aldus was in 1919 beloofd. Thans schrijven wij 192. Ook deze conferentie is een conferentie voor de liquidatie van het verleden. Zij heeft tot aak een verdere periode van de na- oorlogsgeschiedenis welk reeds lang had moeten zijn afgesloten, te beeindigen. De con ferentie is tot werkelijk keerpunt gekomen. Maandenlang hebben de volkeren met ver bazing het merkwaardige schouwspel onder werkzaamheden gadegeslagen, zonder even wel ook maar het minste, tastbare resultaat te kunnen waarnemen. Hoewel er bij de tal rijke ingediende voorstellen welke bij de con ferentie zijn ingediend ongetwijfeld zulllen zijn, welke zeer waardevol kunnen zijn voor een effectieve en afdoende ontwapening. In de eerste plaats deniken wij hierbij aan het groote plan van president Hoover. De Duitsche delegatie heeft ook met bizondere genoegdoening van de Italiaansche voorstel len inzake kwalitatieve ontwapening kennis genomen. Al deze voorstellen hebben groote verwachtingen gewekt. De Duitsche delegatie kan de resolutie be zien uit het gezichtspunt der voorgestelde ontwapeningsmaatregelen niet als bevredi gend beschouwen. Wij hebben tot «nu toe deel genomen aan de conferentiewerkzaamheden op voorwaar de dat de gelijkberechtiging zou worden er kend. Thans'is evenwel het tijdstip gekomen dat de conferentie zich moet uitspreken over dit principe en zijn practische toepassing en wel, omdat wij ons tot nu toe in het voorbe reidend stadium der conferentie bevonden. Een materieele beslissing was tot nu toe nog niet genomen. De resolutie daar, en tegen be vat thans een eerste materieel in de richting van algemeene ontwapening. Zij bevat con- clussies waaruit ten volle blijkt dat de age- mleene ontwapening niet kan worden door gevoerd naar het voorwelk ons nieuwe ver plichtingen zouden opleggen, welke wij tot nu toe niet hebben behoeven dragen. Ik heb er derhalve opmerkzaam op gemaakt, dat thans niet langer zal kunnen worden uitge steld. Wij hebben moeten constateeren dat geen eenstemmig accoord te bereiken valt. Weet aan den anderen kant dat Duitschland nooit een handteekening zal kunnen zetten onder een verdrag dat niet berust op het principe der gelijkberechtiging. Wij kunnen hier niet van af zien. Onder deze omstandig heden is het ons, ondanks onzen besten wil mede te werken, helaas niet mogelijk de re solutie aan te nemen. Nadolny las vervolgens namens de Rijks regeering de volgende resolutie voor: De Duitsche regeering is bereid, ook ver der deel te nemen aan de werkzaamheden der ontwapeningsconferentie ten einde er met alle krachten toe bij te dragen dat in den zin van artikel 8 van het Volkenbonds statuut een werkelijk beslissende stap wordt gedaan in de richting van een algemeen her stel. Namens de Duitsche regeering moet ik heden evenwél verklaren dat haar medewer king slechts mogelijk is indien de verdere werkzaamheden der conferentie plaats heb ben op de basis der ondubbelzinnige erken ning aer gelijkberechtiging van de naties. De gelijkberechtiging der naties is de be slissende basis van den Volkenbond, evenals die van de statengemeenschap in het alge meen. Met het gevoel van nationale eer en internationale gerechtigheid zou het niet ver- eenigbaar zijn, indien de conferentie de rege len en principes voor de algemeene ontwa pening der staten zou willen vaststellen, doch tegelijkertijd Duitschland of andere sta ten niet zou laten deelnemen aan deze alge meene regelen en principes, daarentegen wel een of anderen staat zou willen onderwer pen aan een discrimineerend uitzonderings regiem. De Duitsche regeering moet tot haar diep ieedwezen constateeren dat de ingediende re solutie geen rekening houdt met dit stand punt. Zij heeft uit de werkzaamheden tijdens de eerste periode der conferentie in hij bizon der uit de besprekingen der laatste dagen veeleer moeten concludeeren dat deze nood zakelijke voorwaarde nog niet door alle re geering wordt erkend en begrepen. De Duitsche regeering acht het niet mogelijk dat bij deze onzekerheid betreffende een prin cipe van het geheele ontwapeningsprobleem productieve arbeid zal kunnen worden ge daan. Zij met er derhalve op aandringen dat een einde worde gemaakt aan dezen twijfel en zonder verwijl aangaande de toepassing van alle bepalingen der overeenkomst overeen stemming worde bereikt. De Duitsche regee ring is bereid door de directe onderhande lingen met de belanghebbende staten de noo- dige klaarheid te brengen nopens de toepas sing van het principe der gelijkrechtigiging. De Duitsche regeering moet er thans even wel reeds op wijzen dat zij haar verdere me dewerking in uitzicht kan stellen, een be vredigende oplossing worde verkregen op dit voor Duitschland beslissende punt. Tot zooverre, aldus Nadolny, de verkla ring der Duitsche regeering. Ik spreek de hoop uit dat de voorwaarde, waarvand Duitschland zijn verdere houding afhankelijk moet stellen, spoedig zal zijn vervuld en dat wij tezamen met U de tweede fase der conferentie zullen kunnen aan vangen, waarbij ik hoop dat deze meer re sultaat zal opleveren dan de eerste en ons doel zal brengen. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL TE SINZIG. Eén doode, vier zwaar ge wonden. Vrijdag is te Sinzig bij Koblenz een taxi uit Godesberg, waarin waren geze ten een echtpaar en kind en twee dames uit Nederland, bij een poging om voor een andere auto uit te wijken geslipt. Ket voertuig kwam dwars over den weg te staan. Op hetzelfde oogenblik wilde een auto met vier personen, ko mende uit Godesberg, passeeren. Deze auto reed op den dwars op den weg staande wagen die daardoor geheel werd vernield. Op het hulpgeroep snel den voorbijgangers toe. Ook de brand weer en medisch personeel was spoedig ter plaatse om de gewonden uit de over blijfselen van den vernielden auto te bevrijden. Van het echtpaar was de vrouw reeds dood. De man kreeg een gecompliceerde schedelbreuk en inwen dige kneuzingen en het kind had een bekkenfractuur. De beide Nederland- sche dames kregen eveneens ernstige verwondingen. De chauffeur was slechts licht gewond. De inzittenden van den anderen auto werden licht gewond. VERKEERSONGELUK TE MUNCHEN. Vier dooden. In de Westendstrasse te Munchen heeft gistermiddag een verkeersongeluk plaats ge had, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen. Een veewagen welke vastgekoppeld was aan een motortractor geraakte plotseling los, waarbij een wielrijder, die een kind leer de fietsen, werd overreden. Vader en kind wa ren op slag dood. Even verder werden een man en een vrouw door den wagen gegrepen en zoo ernstig gewond, dat zij aan de ver wondingen bezweken. STAKING IN DE ENGELSCHE KATOENINDUSTRIE. Meer dan 15.000 arbeiders bij het conflict betrokken. Gistermiddag heeft, naar het Hbld. bericht, de federatie van textielarbeiders te Burnlev een slaking afgekondigd als protest tegen voor gestelde loonsverlagingen. Bij deze staking zijn 15.000 tot 20.000 arbeiders betrokken. De staking begint morgen. HEVIGE STORM BOVEN LONDEN EN ZUID-ENGELAND. Boven Londen en Zuid-Engeland heeft gis ter een hevig onweder gewoed. Verscheidene personen werden door den bliksem getroffen. In enkele deelen van Londen was het electri- sche net volkomen gestagneerd. Een groot aantal huizen is ernstig beschadigd. In het binnenland is ook aanzienlijke schade aange richt. DE IERSCHE INVOERRECHTEN OP ENGELSCHE GOEDFREN. Volmacht aan de Iersche regeering. De Iersche landdag heeft Vrijdagavond de Iersche regeering de noodige volmachten ge geven voor het heffen van extra invoerrech ten op Engelsche goederen. De Valera ver klaarde, dat de Iersche regeering zal moeten trachten met andere staten, die Iersche zui velproducten kunnen afnemen tot aanneme lijke handelsovereenkomsten te komen. Ier land is bereid aan dergelijke landen zekeren voorkeur te geven voor goederen, die de ïer- schen Vrijstaat noodig heeft. EEN BEKENDE KLUIZENARES DOOD GEVONDEN. Reeds drie weken geleden overleden. In hare woning te Brighton werd dood ge vonden een oude dame, die werd genoemd: de kluizenares van Russel-square. Zij leidde, zegt het Hbld., een zeer teruggetrokken leven en ging gekleed volgensde mode van lange jaren geleden. Een geneesheer verklaarde, dat de dood reeds drie weken te voren moest zijn ingetreden. h De woning bevatte kostbaar meubilair, an tiquiteiten en eenige schilderijen. De politie, die een onderzoek instelde van misdrijf was geen sprake deed eenige geldkisten openen en vond toen in de eerste plaats een groote hoeveelheid juweelen, die op het eerste gezicht een groote waarde hadden. Deskun digen maakten echter uit dat vele stukken imitaties, zij het kunstige imitaties, waren. Het zonderlinge was dat tal van nagemaakte bijouy zorgvuldig waren verpakt in zeem leer, terwijl gro te kwantiteiten echte juwee len los in doozen waren weggestopt. Aange nomen wordt, dat de overledene bij den oan- koop bedrogen was. Uit gevonden papieren bleek, dat de klui zenares kamenier was geweest bij een in 1921 overleden dame, die haar een jaargeld van 200 had nagelaten. Uit een gebedenboek kwamen andere bijzonderheden omtrent de familie aan het licht. In een lade vond de politie een stuk papier waarop o.a. was ge schreven: „ik kan doen wat ik wil en behoef aan niemand rekenschap van mijn daden te geven. Deze vrijheid maakt mij sterk. Bij een plaatselijke bank had de overledene wier dood een natuurlijke oorzaak had, een groot saldo. VECHTPARTIJEN TUSSCHEN COMMUNISTEN, RIJKSBANIER- LEDEN EN NATIONAAL- SOCIALISTEN. Een döode, vijftien gewonden Bij den terugkeer van nationaal-socialisten van een vergadering in Liegnitz, waar Hitier het woord had gevoerd, is het in Bunzlau in de late avonduren tot relletjes tusschen com munisten en rijksbanierleden eenerzijds en nationaal-socialisten anderzijds gekomen, waarbij van schietwapens gebruik werd ge maakt. Een rijksbanierlid uit Bunzlau werc gedood, verscheideen nationaal-socialisten en communisten gewond. In totaal zou het aan tal gewonden naar de politie mededeelt, 15 bedragen. De politie heeft de orde herstelt. VERGANE GLORIE. Waar is Amanoela,» ex-koning van Afgha» nistan, de man dien zijn volk „Godsvrede" oemde, maar wies poging om zijn landgenoo- te de Westersche beschaving te brengen een revolutie ontketende? Hij schijnt, meldt het Hbld., in een voor stadje van Rome te leven, in een villa waar van de vensters steeds met luiken zijn geslo ten. Bij zijn vlucht uit Afghanistan per vlieg machine schijnt hij nog kostbaarheden var zeer hooge waarde te hebben kunnen meene men, die hij nu stuk voor stuk verkoopt om van de opbrengst te kunnen leven, aldus de „New Chronicle". POOLSCH- RUSSISCH NON- AGRESSIEVERDRAG- Naar de bladen uit Geneve melden, zal he« den het Poolsch-Russische non-agressiever drag door Litwinoff en Salewski worden on derteekend. In een van officieele zijde geïn spireerde mededeeling wordt verklaard, dat deze onderteekening van Polen het Poolsch* Roemeensche bondgenootschap niet in gevaar brengt. Bovendien heeft Polen officieel de toezegging gedaan dat het met de raticatie van het Poolsch-Russische non-agressiever drag zal wachten, totdat tusschen Roemenië en Rusland overeenstemming zal zijn verkre gen. BLOEDIGE ROOFOVERVAL IN NICARAGUA. Acht bedienden van een wareli* huis gedood. Naar uit Manague (Nicaragua) wordt ge meld, werden bij een roofoverval op twee warenhuizen acht bedienden, o.w. drie Brit- sche onderdanen, gedood. De politie is er in geslaagd de roovers te arresteeren. ZICH VERSLIKT IN EEN KIPPENBEENTJE. Een typiste die in het Criterionrestaurant in het West-End te Londen een vol-au-vent be steld had, kreeg bij het eten daarvan een kip- penbeentje in de keel. Een operatie was noo dig en die had haar zoo aangegrepen dat lij daarna een rustkuur moest ondergaan. Het restaurant is thans veroordeeld om alla kosten van de typiste te vergoeden, plus nog 10 voor de pijn die zij geleden had. GROOTE BRAND IN CHILEENSCH BISSCHOPSPAL E IS. Bisschop Klinke in de vlam1 men omgekomen. Het bisschoppelijke paleis in Valdivia is door een grooten brand geteisterd. Een groot deel van het paleis is afgebrand. De bis schop-titulair van Proconessus, August Klin ke (van geboorte Oostenrijker), is in de vlam men omgekomen, f

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1