Alkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht £anden JMWiêoiuu Radionieuws ReuMelm Honderd vier en dertigste laargang. DONDERDAG 28 JULI. Amerikaansche notities Ho. 176 1932 sche minnelideren, samengesteld door F. Wirth. 9.20 Berichten en voordrachten. Ca. 11.Populair concert o.l.v. Kurt Harder. T Vrijdag 29 Juli. Hilv^sum, 1875 Af. (8—12.—, 4.-8.— en 11.-12.— VARA, 12.-4— AVRO en g11.VPRO/AVRO). 8.Gramofoon platen. 9— VARA-septet o.l.v. Is. Eyl 10.— VPRO-morgenwijding. 10.15 Voordracht W van Cappellen. 10.30 VARA-septet. 11. Vervolg voordracht. 11.15 Vervolg VARA- septet. 12— Amsterd. Orkest-vereeniging o. I. v. Fr. van Diepenbeek en gramofoonplaten. 2 Causerie over Salzburg. 2.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Sciwlte. 4— Gramofoonpl. 4.30 Voor de kin deren. 5.VARA-orkest o.l.v. Harry Wigge- laar. 5.45 Gramofoonplaten. 6— Orgelspel John Brookhouse Mac Carthy. 6.30 A. M. de Jong: Mijn Roemrensche Reis. 7— Vervolg orgelspel. 7.20 VARA-orkest. 8.VPRO- pieuws. 8.15-10.15 Uit het Kurhaus, Sche- veningen: Residentie-orkest o.l.v. Carl Schu- richt, o.a. 7de Symphonie, Bruckner. In de pauze om 9.Ds. H. de Jonge: Esperanto en religie. 10.15 Ds. O. v. d. Veen: Mozes II.12.Gramofoonplaten. Huizen, 296 Af. (Algemeen programma, te verzorgen door den K.R.O.) 8—9.15 en 10.Gramofoonpl. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Kwintetconcert. 1.45 —2.30 Gramofoonpl. 3.Kwartetconcert 4.30 Orkestconcert. In de pauze: Causerie 6.10 Vlaamsch programma. 7.10 Causerie 7.45 Sportpraatje. 8.10.15 Orkestconcert uit den Haag. Ca. 9.Vaz Dias en voor dracht. 10.1512.Uitzending van de In dische Tentoonstelling, den Haag, m. m. v. sextet. Daventry, 1554 Af. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 1105 Lezing. 12.20 Shepherd's Bush Paviljoen-orkest o.l.v. H. Fryer 1.05 Orgelconcert door W. S. Vale. 1.502.50 Gramofoonplaten. 4.20 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G. Daines. 5 35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Beethoven's Pianomuziek door D. Moggridge. 7.15 en 7 35 Lezingen. 7.50 Commodore Grand- orkest o.l.v. J. Muscant. 8.35 Gramofoonpl. 9 20 Berichten en lezing. 10.05 BBC-orkest o l.v. Adr. Boult m. m. v. Stilles Allen, sopraan. O.a. Ouv. „Ruy Bias", Mendels- sohn en 4de Symphorie in G, Dvorak. 11.20 12.20 Dansmuziek door de Savoy Hotel Orpheans. Parijs „Radio-Paris", 1725 Af. 8.05, 12.20 en 7.20 Gramofoonplaten 8.20 Concert voor de jeugd. 9.05 Kamermuziek m. m. v. het Cmroepkwintet, Roger Bou'mé, cello en Jean Doyen, piano. O.a. Sonate voor cello en piano, Rachmaninoff. Ralundbcrg, 1153 Af. 12.202.20 Concert uit Hotel Angleterre. 3.50—5.50 Radio- Blaasorkest o.l.v. Johannes Andersen. 8.35 11.20 Apollo-Revue 1932. Muziek van Kai Normann Andersen. Orkest o.l.v. Kai Ki lian. Langenberg473 Af- 7.25—8.20 Concert uit Bad Bertrich. 12.20—1.35 Concert uit Mühlacker. 1.50—2.50 Concert o.l.v. Wolf. 2 50 Gramofoonpl. 5.20—6.35 Concert o.l.v Eysoldt. 8.20 Operetteconcert uit Bad Oeyn- hausen o.l.v. G. Ladewig, o.a. uit „Die Fle dermaus", Strauss en „Friederike", Lehar 10.5012.20 Werag-kleinorkest o. 1. v. Eysoldt en San Francisco-Mannenkoor o.l.v A Dorndorf. Rome, 441 Af. 9.05 Concert door Cither- kwartet, o.a. Gitarre, Moszkowsky. 9.50 „L'amoretorna" van Jean Toisin (radio- toonel. 10.20 Concert (vervolg). Hierna: Dansmuziek. Brussel, 508 Af. en 338 At. 508 M 12.20 Omroeporkest o.l.v. J. Kumps m. m. v. mevr. Adriana, zang. 3.20 Concert in de Kurzaal te Ostende o.l.v. F. Rasse, m. m. v Alexander Brailowsky, piano. Werken van Tschaikowsky. 5.20 Radio-orkest o.l.v K. Walpot. 6.20 en 6.50 Gramofoonpl. 8 20 Zang door mevr. Galin. 8.35 Radiotooneel. 9 20 Concert uit het Casino te Knocke, m. m. v Mvr. Cl. Clairbert, zang. Na afloop: Dansmuziek. 338 M.- 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Omroeporkest o.l.v. J. Kumps. 6.35 en 7 20 Gramofoonplaten. 8.20 Radio-orkest o. I. v. K. Walpot 9.20 Dansmuziek uit de Kur zaal te Ostende. Na afloop gramofoonplaten. Zeesen, 1635 Af. 8.20 Fluitrecital. 8.40 „Nohmt Herrin diesen Kranz". Middeleeuw I naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. Als je het dan precies weten wilt, zeide Martin de wanhoop nabij, ik her een inge- kankerden haat aan uienlucht en werktuige lijk zoog hij door het rietje in zijn glas het gesmolten ijs op. Corinna leunde achterover in haar stoel en lachte onbedaarlijk. Dat was nu ook juist zoo iets geks om aan Martin te overko men. Ze kende haar eigen sekse. Dadelijk maakte ze zich een voorstelling van dat poesachtige persoontje uit den kleinen mid denstand, die het jonge mensch met den griekschen neus in wou palmen en zij stelde zich zijn geestesgesteldheid voor, toen hij zich onhandig vrijwaarde voor dergelijke aanrakingen. En de brave, solide loodgieter die van uien hield, had haar weggepikt van onder Martin's neus, in letterlijken en niet in figuurlijken zin. O, Martin, .'t is niet te zeggen hoe dwaas je bent, riep ze uit. Met een welwillenden glimlach Aei Fortin bras: Als Clepatra's neus één centimeter langer was geweest, ik herinner mij het klassieke eprigram niet precies meer, zou de wereldgeschiedenis anders zijn geworden. En zoo hier in mindere mate, want het lot Van een individu is natuurlijk van minder be St. PANCRAS. De Tuinbouwvereeniging „De Tuin bouw" vergaderde 's avonds 26 Juli in het café van den Heer Bouwstra. Onder leiding van den Heer C. Klooster boer. Aanwezig 125 leden. Onderwerp: Stopzetting der veiling. De voorzitter opende met er op te wijzen dat er iets zal moeten gebeuren. Hetgeen door ons geproduceert wordt brengt zuiver verlies. Wij wachten helaas op behoorlijke steun Hoewel er vele adressen aan den minister zijn gericht en zeker niet minder audiënties zijn verleend, heeft zijn Excellentie nu zelfs verschillende bondsbestuursleden uitgenoo- digd om hen mede te deelen dat er iets aan hangig is gemaakt. Wat zal het zijn? Wanneer eenig resultaat? Wij wachten tot Met den wensch, dat een ieder bij de be sprekingen de betamelijkheid in acht zal nemen, opende spr. deze bijeenkomst. De heer Jb. Kooy zag geen heil in het stop zetten, wat zouden b.v. menschen moeten met nog wel gevraagde producten. Kool en aard appelen zijn waardeloos, doch nog heel wat andere producten als bloemkool enz. brengen behoorlijke prijzen op. De consument zou even goed betrekken. De voorzitter: Onze producten worden af genomen door consumenten ver beneden pro ductieprijs. Vele consumenten konden veel meer betalen zonder dat zij het aan de lijve gevoelden. De heer Jb. Wagenaar Sr. is om princi- pieele redenen al tegen stopzetten. Zou het niet verregaande roekeloosheid zijn om alles stop te zetten, dat zou nog weer een regeeringsbemoeiïng worden hoe meer hoe slechter. Wij zouden de producten op het land moe ten laten rotten. Het is een staking. Ik keur dit sterk af. Er moet nog meer op steun wor den aangedrongen, wordt gezegd, doch waar moet het geld vandaan komen. De boeren hebben ook toeslag, doch moeten zooveel be talen, dat het niet baat. De voorzitter: Er is wel geld! Hebt u niet onlangs het rekensommetje gelezen, de toe slag op melk, bieten, tarwe enz. Er zijn boe ren, die hun toeslag geven aan het crisis comité, doch hier is bij velen hooge nood. De heer E. Biersteker is wel voor stopzet ten. De minimum-prijzen, welke thans gelden, noemde spreker een bespotting. Deze moeten worden verhoogd en van regeeringswege wor den bijgepast. De heer Hoogland zeide, toen voor 3 weken terug de aardappelprijzen 2.20 waren, heb ik gezegd, kunnen we hier niets aan doen, doch er is al zooveel gedaan zonder resul taat. Als voorbeeld zou ik kunnen noemen de 1 toeslag op de winterkool. Steeds werd hoop gegeven, doch na 7 zegge 7 maanden is dit verworpen, waarom niet b.v. in Januari al. De zieke aardappelen van het vorig jaar. De besturen hebben veel werk gedaan, doch hierover is zelfs nooit antwoord ontvangen 't Is of de regeering de toestand niet be grijpt. Ik heb den heer S. de Boer opgebeld over stopzetten, daar is toen een vergadering voor belegd door de Prov. comm. Gevolg was weer audiëntie, en zoo gaan we maar door, doch als de veiling wordt stopgezet, zal dit moeten als in „De Toekomst" met bijna algemeene stemmen, anders heeft het geen waarde, er moet wel een krachtig middel worden ge bruikt, doch wat! De minister, zegt in Sept. komt de Tweede Kamer weer bij elkaar, dan nog Eerste Ka mer enz. en onze producten zijn met dien tijd weg. In de tuinbouw heerscht nood, schreinende nood en de Kamer gaat voor dat er iets is ge daan met vacantie. Dit gaat alle perken te buiten. De voedselvoorziening zal door het stop zetten niet in gevaar komen, doch iets zal het toch bereiken, de bekendheid der nooden. (Ap plaus.) De heer J. Wagenaar Cz. kon zich voor stellen, dat de stemming onder velen verbit terd is. De productiekosten kunnen niet worden verkregen. Bakker, kruidenier, enz. kunnen niet meer worden betaald, daardoor worden bittere woorden geuit tegenover de regeering lang dan het lot van de menschheid ware het niet dat enkele uitje, dan zouden de ge dachten van dezen jongen man vervuld zijn geweest van liefde. Slechts één uitje en het menschenlot is anders geloopen. Martin is nog altijd vrijgezel, wiens ziel hongert en, en hoe heette ze Gwendoline. En Gwendoline is de moeder van vijf Zes, zei Martin. Ik weet dit, voegde hij er bij, omdat ik nog altijd op kamers bij haar moeder woon. Corinna draaide haar hoofd op zij om haar teekening op het tafelkleed te beschou wen en al beschouwende vroeg ze: En is dat je eenige affaire de coeur. (liefdesgeschiedenisé. Ik vrees van ja, antwoordde Martin beschaamd. Zelfs zoo'n zachtmoedig wezen als hij voelde, hoe weinig het in zijn voor deel was, dat hij tegen een vrouw geen ver halen kon ophangen van gebroken meisjes harten en dergelijke dingen, die een man be langwekkend maken, door hem te omringen met een waas van geheimzinnigheid. Zijn eenige kus scheen hem een heel alledaagsch geval, om niet te spreken van de zooveel lachtlust opwekkende ui. En hij had zoo weinig emotie gevoeld, dat er geen teleur stelling op gevolgd was. 't Was beter ge weest de allures aan te nemen van een sir Galahad: dat was een type, dat door vrou wen begrepen werd. Als de held in een mis lukte omhelzing maakte hij een droevig figuur. Je kunt nog vele vrouwenlippen kussen zei Fortinbras, terwijl hij Martin geruststel lend op den schouder kloate. Gelegenheid maakt den minnaar, evenals zij den dief maakt. En waar is de gelegenheid geweest, In een gehouden vergadering der L.T.B te Haarlem zijn ook deze woorden geuit. Doch im dit middel te gebruiken, zou te ge vaarlijk zijn, dit is staking, waar niets mee Is te bereiken. Het is slecht, dat is waar, doch de absolute catastrofe zal wel komen. Dit is wel het allerlaatste middel, ik ben het volko men met Hoogland eens over de lakschheid der regeering. Er zullen slagen vallen, felle slagen. De tuinbouw staat ver op achter bij den landbouw. De heer Valstar heeft zoo terdege gezegd, dat de landbouw beter georganiseerd is dan de tuinbouw. Een studiecommissie had moeten worden benoemd, dit is tot heden nooit gebeurd. B.v. op de aardappelen zou een heffing moeten plaats vinden, pl.m. 700 millioen K.G. aardappelen worden jaarlijksch gecon sumeerd, met 3 ets per K.G. zou dit 21 mil lioen bedrages. Dit was voor de tuinders meer dan voldoende. Wanneer steun komt, zal dit op de produc ten moeten komen. De heer Hoogland is de meening van den heer Wagenaar niet toegedaan en zeide, in dien alles uit de producten wordt gehaald, zal de kleine man dit moeten betalen. Het moet gezocht worden bij het grootkapitaal. Inkomens boven 5 mil daar kan alles van ge dekt worden. Er is ook in Haarlem gespro ken over crisisbelasting. De heer de Vries: Over de algemeene toe stand hoeft niet meer te worden gesproken, eerst noemde men het malaise, toen crisis, en nu is het een hopelooze toestand. Ik hoor stemmen opgaan, welke om principieele rede nen niet willen staken. In de groote textielindustrie is door iedere gezondheid gestaakt. Wij zitten thans reeds 3 jaar in de grootste armoede. Het nationaal vermogen is 10 mil- liard, 1 heffing en 100 millioen is beschik baar. De hardste werkers hebben thans de slechtste inkomens, zooveel eerder stop zoo veel beter. De heer C. de Jong wilde niet meer wer ken met woorden, doch met daden.De regee ring moet thans duidelijk gemaakt worden tot hiertoe en niet verder. Er had een fondsvor ming moeten zijn, doch dit is er niet. Het kan nu niet anders, wij betalen ons dagelijks brood met 2 ds per brood voor belasting Voor ons wordt niets gedaan, wij moeten niet bij de kladden blijven zitten, doch onze tan den laten zien. De voorzitter is van meening, dat indien salarissen en pensioenen werden verlaagd van de hooge ambtenaren er geld in over vloed was. Het voorstel werd in stemming gebracht. De uitslag was 75 voor, 30 tegen, 23 blanco Over het al of niet adheasie betuigen, ont stond een uitgebreide discussie, het bestuur werd vanuit de vergadering gezegd, heeft ge zegd, het moet met bijna algemeene stemmen, anders heeft dit geen waarde. Tenslotte werd besloten om bericht te. zen den naar „De Toekomst" geen adheasiebetui ging. doch alleen de uitslag der stemming. Hierna sluiting. KENNEMERLAND. De aardbeien-campagne is ten einde. Ge lukkig maar, zegt men vrij algemeen, want de zoo rijk beloovende stand is een desillusie geweest door de abnormaal lage prijzen. Hoe groot de aanvoer der aardbeien in de week van 18 op 23 Juli is geweest, is moeilijk te zeggen. De veilingsbesturen zeggen weinig en ook den doorsneeprijs scheen men niet te weten. We gelooven echter, dat we niet ver van de waarheid zijn, als we den doorsnee- prijs van 7—9 per 100 K.G. noteeren. Naast en achter de aardbeien wordt de be langstelling gevraagd voor bessen (roode en zwarte) en frambozen. Zelden is er zoo'n rijke aanvoer van dit product geweest, dank zij den grooten aanvoer van elders. Wat brengen de bessen op? Ja, dat is moeilijk te zeggen, doch over 't algemeen is de prijs niet hoog. De Schachers (zoo noemt men de kooplieden die den groentehandel in Amster dam in handen hebben) voeren groote kwan- tums aan en verhandelen voor alle prijzen en zonder twijfel drukt dit den plaatselijken handel. We noteerden voor zwarte bessen 60 80 cent, roode bessen 4570 cent en fram bozen 0.80—1.20 per slof (plm. 3 K G. inhoud) Aan de groentemarkt heerscht een ge drukte stemming. Wat is er toch een verschil in het veilingswezen bij vroeger! Toen had men aanvoer uit Beverwijk en omgeving en thans? De schachers beheerschen de markt. En hoe doen ze dat? Groente uit het West- land. bestemd voor de hoofdstad Amsterdam, wordt eerst naar Beverwijk vervoerd, waar in de slaap-kamer van Hickney-Heath, waar je je jeugd hebt gesleten? Ons jong vrien dinnetje, door de wol geverfd in het Parij- sche leven, heeft er pret in je te plagen. Maar ik houd je wel degelijk vatbaar voor een groote liefde. Ik zie in je een man, die de heele wereld wil verliezen om een lachje van zijn aangebedende. Corinna kwam tusschenbeide. Wat een geweldige nonsens sla je vanavond toch uit, Fortinbras. Je hebt maar altijd over de lief de. Noch Martin noch ik breken ons hoofd daarover. De liefde mag naar de maan loo- pen. We tobben ons dood over het probleem hoe we ziel en lichaam intact moeten hou den, zonder naar onze gevangenis terug te keeren, zonder maar al die mallepraat over liefde uit, wel niet tegen mij, maar tegen Martin. Die qualificatie, mijn lieve Corinna, bederft de logica van je mooie zin, zei Fortm bras kalm, nadat hij zijn limonade had op gedronken. Ik sprak tegen Martin over liefde omdat zijn ziel er naar hongert. Tegen jou sprak ik er niet over, omdat je ziel aan indigestie lijdt. Ik neem nog een kummel glacé, zei Corinna. 't Is een maagmiddel. Zij drukte op de schel achter haar stoel, zij zat op den hoek. Auguste verscheen, de bestelling werd ge daan. Hoe kunt u toch al die limonade drin ken, zonder misselijk te worden? Ik begrijp het niet, merkte ze op. 't Is niet aan de jeugd en de onschuld gegeven om alles te kunnen begrijpen, mijn lieve kind, zei Fortinbras. Martin keek was verschrikt over de tafel heen. Als ooit een jong ding op haar num- hij wordt afgeslagen en van daar gaat het per beste gelegenheid naar Amsterdam. Na tuurlijk verliest het product aan frischheid en kwaliteit, doch wat maalt de schacher er om? Gelukkig doen de veilingver. „Kennemer- land" en „De Vrije Veiling" aan dien schacher-handel niet mee, die veilen de pro ducten der leden en wel uit Beverwijk en de randgemeenten, doch de veilingen op de Meer kunnen alles gebruiken, als er maar geld te verdienen is. Als men nu nog nagaat dat ook de exporteurs zich op den binnen- landschen handel werpen, is de toestand ge- teekend. Wanneer we dan ook nog prijzen zullen noemen, dan volstaan we met vermel ding van le kw., daar 2e en 3e kw. óf waar deloos is óf zoo goed als waardeloos. Eigen lijk verbaast men zich erover dat de tuinders nog niet den geheelen aanvoer stop zetten totdat de regeering eens naar hen luisterde. Maar men gaat door. De aanvoer van bloemkool was buiten gewoon groot, dank zij den aanvoer van elders. De prijzen waren niet hoog, nl. 6.50 11 per 100 stuks, doch 2e en 3e s. gold 2.504. Peulen, doperwten, raspers, ca- pucijners en tuinboonen golden bitter weinig. Met uitzondering van tuinboonen (die 1.50 3.50 golden) was de prijs slechts 6.50 14 per 100 K.G. Spercieboonen (dun en dik) en snijboonen, stonden nogal in de be langstelling, hoewel de prijs niet hoog was. De prijs was ongeveer 15—23 per 100 K.G. Sla, die in reuzen kwantums werd aan gevoerd, gold slechts 1 1.50 per 100 stuks. Peen, die niet minder ruim werd aan- gevoerfd, gold 3.50—6.50 per 100 bos. De overige aanvoer onveranderd en lage prijzen. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Hoewel de markt de geheele week het beeld gaf van een matigen handel en ruimen aanvoer, kwam er de laatste dagen eenige verbetering in den toestand en de prijs was voor meerdere artikelen hooger. Zou het een voorbijgaand vlaagje zijn, beheerscht door minder (althans kleiner) aanvoer en meer vraag? We willen hopen (want de tuinder is niet verwend) dat er eens een betere handel en hooger prijsniveau in het zicht is. De mooie kwaliteit van roode eij zwarte bessen leidde tot een hooger prijs, w'elke resp. 8— 15 en 1317 per 100 pond bedroeg. De niet groote aanvoer van andijvie bracht alleen voor le soort eenige verhooging, wel ke noteering 2.50—4 bedroeg. Bloemkool werd niet ruim aangevoerd en was, mits Ie soort, duur. De noteering bloemkool le soort was 712 en voor 2e soort (mooie kwa liteit) 4—6 per 100 stuks, een prijs dien we in langen tijd niet gewoon waren. Krop sla 1 e soort die de vorige week reeds omhoog ging, hield zich goed, de noteering was 3 4.10. In komkommers was mede door het koude weer bitter weinig handel, de prijs was slechts 3.506 per 100 stuks Doppers en peulen waren duur, mits mooie kwaliteit, de prijzen resp. 1016 en 16—24 per 100 Kg. In postelein begint meer gang te komen, le soort gold 0.35 '0.50 per bak. Spinazie was, bij beperkten aanvoer, duur, de prijs 0.801.20 per bak. Snijboonen en dubbele (dikke) boonen zijn nog altijd duur, daar de massa-produc tie nog moet komen. We noteerden resp ƒ16 22.50 en 13—17 per 100 Kg. Bos- peen (geen zware bossen) waren alleen dan voor redelijken prijs te plaatsen als de kwali teit goed was, de prijzen voor le soort wa ren 5.508 per 100 bos. Tuinboonen werden in sterk varieerende kwaliteit aange voerd tegen prijzen van 0.350.90 per zakje. Roode kool is nog een product waar animo voor is en ditzelfde geldt voor aard appelen. We noteerden voor kool 2.504 per 100 stuks en voor aardappelen slechts 13 per 100 Kg. HEILOO. De tuinbouwvereeniging „De Vooruit gang" heeft de levering van brandstoffen voor de leden en begunstigers gegund aan L. Spaans en Zonen, alhier. Door den heer D. Bruin is bij Ged. Sta ten een klacht ingediend tegen het bestuur van den „Baafjespolder" over den slechten wa terafvoer in genoemde polder. Volgens adressant laat men het lage land onder water om de boeren met hoog land te gerieven. De boonenziekte, de zoo gevreesde ziekte, heeft te Heiloo hare intrede gedaan. Zij is waargenomen bij die boonen die gedroogd voor de consumptie worden benut en bij de snijboonen van het soort „Slagzwaard". In andere jaren trad ze op bij de snijboonen mer was gezet, dan was het Corinna Has- tings. Hij verwachtte een uitbarsting, een vernietigend antwoord aan hem, die haar zoo neerzette. Maar er gebeurde niets van dien aard. Corinna aanvaardde de aanmer king als een schoolmeisje en trok even haar neus op, toen Fortinbras niet keek. Weer begreep Martin er niets van, hij had zoo'n heel ander ieder idéé van Corinna gehad. Zij was Corinna uit het land van Rodolphe Marchel, Shaumard; hij had weinig indruk ken van het Quartier latin en haar bewe ringen, wat voor onlogische redeneering zij ook hield, leken hem geuit door een godin. Met spanning wachtte hij op een heftig ad rem antwoord op de berisping van Fortin bras. En toen er geen antwoord kwam, begreep hij, dat zij in den schamel geklee- den, nu heel arm hebbenden Marchand de bonheur, haar meester erkende. Wie Fortinbras was, waar hij vandaan kwam, hoe zijn karakter en sociale positie positie was, hoe hij in zijn levensonderhoud voorzag, behalve de wisselvallige verdien sten, waarop hij zooeven doelde, van dat al les had Martin geen idéé, maar hij kreeg een groot respect voor Fortinbras. De man was nun meerdere in wijsheid. En in zijn on- noozelheid verbeelde Martin zich, dat uit zijn oogen een bovenatuurlijke gloed straal de. Hij scheen hem een soort van godheid, die behoorde bij deze Parijsche wonderwe reld. Fortinbras stak nog een van Martin's cigaretten op de kleine blikken doos lag open op tafel en leunde achterover in zijn stoel. Mijn jonge vrienden, zei hij, gij hebt beiden voor mij blootgelegd de omstandig heden, dien doen wanhopen ooit geluk te zullen vinden in de naaste of in de verre toe- „Verbeterde X eensche en bij die boonen, ei® met schede (dus groen) voor de consumptie worden aangevoerd. Koel weer en regen werken de ziekte in de hand. GROOTEBROEK. De belangstelling voor de tweede bollen» veiling van de veilingsvereeniging „De Tuin- bouw" was weer groot. De aanvoer bedroeg ongeveer 1 1/4 millioen bollen. De minimum prijs was bepaald op 25 cents per 100 stuks. De veiling had een willig verloop met een neiging tot stijgende prijzen. BOVEN KARSPEL. De aanvoer op de veiling van de bloera» bollenveilingsvereeniging „Westfriesland" bedroeg bijna 10 millioen stuks. De handel was vlug. VERHOOGING VAN HET ZWITSERSCHE INVOERRECHT OP AARDAPPELEN. Blijkens mededeeling van Hr. Ms- gezant te Bern, wordt het Zwitsersche invoerrecht op aardappelen met ingang van 1 Augustus verhoogd met 2 francs per 100 K G. Deze verhooging is noodig geacht omdaf de vooruitzichten van den binnenlandschen oogst gunstig zijn. UITVOER VAN FRUIT NAAR FRANKRIJK. Een commissie ingesteld De minister van economische zaken en arbeid heeft ingesteld een commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van fruit en tot leden daarvan benoemd de heeren: 1. C. Minnaai te Kruiningen; 2. mr. L. Niemöller te 's-Gra* venhage; 3. dr. J. M. Riemens te Naaldwijk; 4 F. V. Valstar te 's-Gravenhage; 5. C. Zwaan te Rotterdam. Aangewezen als voor zitter van die commissie den heer dr. J. M Riemens, rijkstuinbouwconsulent te Naald1 wijk. Van onzen eigen correspondent.) De Amerikanen, die gewoonlijk graag prat gaan op hun modern inzicht en hun over- boord-goeien van alle mogelijke ouderwet- sche instellingen in 't zakelijke en industriee- le leven, zijn in werkelijkheid de meest vast geroeste vereerders van het grijze verleden, die er vergelijkenderwijs te vinden zijn. Want Oom Sam's haardos is eigenlijk pas peper en zoutkleurig drie eeuwen geleden woon den hier maar enkele blanken tusschen de Indianen en bevers. Eenige weken geleden vertelde ik van den triomfalen intocht van George Washington in het hedendaagsche New York met zijn wolkenkrabbers en luid sprekers en het moet voor een massa patriot ten een voldoening zijn geweest, op al die poederpruiken, pompadours en kuitkousen gekeken te hebben. Dit land mist nu eenmaal heele of half in puin gevallen middeleeuw- sche ruines en de klassieke Yankee-anecdote van den ridder, die voor het uitrijden een beetje ge-olied moet worden en 's avonds door zijn trouwen knecht met een blik-opener uit zijn daagsche omhulsel moet worden be vrijd, schrijf ik o.a. aan een zekere spijtige jalousie toe, dat die heele romantische tijd zich aan geene zijde van den Oceaan heeft afgespeeld De Ver. Staten hebben niet alleen de En- gelsche taal overgenomen, maar een reeks van andere typisch Anglo-Saksische gewoon ten en gebruiken, als de rechtspraak, maten en gewichten, politieke gebeurtenissen e.d. Geen Amerikaansche rechter heeft zijn hoofd getooid met de Britsche witte pruik, maar an dere oude Engelsche instellingen leven nog met volle kracht. Het tijdelijk vrijlaten van een arrestant tegen borgtocht bijv. een der meest on-democratische voorrechten in een land, dat er zich op beroemt zoo democratisch te zijn. Die over het noodige geld beschikt, kan zich direct loskoopen, maar een minder gefortunelrde of een eenzame op de wereld, aie misschien onschuldig is, gaat achter de tralies. Er gaan wel voortdurend stemmen op om met al die oudbakkigheden te breken en, geleerd door de ervaringen, ook op die terreinen te moderniseeren het tientallig stelsel voor maten en gewichten, het scheiden van politiek en recht maar langzaam dringt het bewustzijn door, dat het Engelsche element, zegge Noord-Amerika, Canada, En geland en overzeesch gebied, zoozeer de we reld aan het beheerschen zijn, dat men niet de mindere behoeft te spelen. Wonderlijk ge- komst. Wel nu, Montaigne zegt en ik kan u de lectuur van zijn werken, als gij den nu nog verren middelbaren leeftijd heb bereikt, zeer aanbevelen nu dan, Montaigne zegt: De menschen worden geplaagd door de idéés, die zij over de dingen hebben, maai niet door de dingen zelf. De wijze mensch dit is een algemeene regel, lieve Corinna, en ook op vrouwen van toepassing is hij, die geleerd heeft de dingen zelf te beschou wen en die geen rekening houdt met de op vattingen, die over deze dingen bestaan. En volgens dezen grondslag zal ik mijn oordeel uitspreken, waarvoor ik tien francs heb ont vangen. Hij bevochtigde zijn lippen met het roze stroopje. Het was alsof een oude grijze leeuw roomijs zat te eten. Jij Corinna, vervolgde hij, behoort tot die nieuwe categorie van vrouwen, die veel te hooge verwachtingen van het leven koeste ren. Je hebt een creditpost van jeugd, een weinig schoonheid, een goed verstand en een koppig karaktertje. Maar zooals je zelf zegt, je bent onbekwaam voor alles op het steile levenspad, dat voert van het baden van een baby tot het schilderen van een stuk. Hadt je nu niet zoo'n puriteinsch temperament en was je niet zoo bezet met de moderne ideeen over het recht der vrouw op een onaf hankelijk bestaan, dan zou je met die crediet- post je voordeel doen, zooals vele vrouwen de eeuwen door gedaan hebben. Maar niet tegenstaande je kleine amazoneachtige flirta- tions met er knap en romantisch uitziende medische studenten, met harde koppen, houdt je je vast aan de onverantwoordelijk heid van het célibaat. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5