fBumealand Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterkind. alle boeken en leermiddelen voor het GYMNASIUM. H.B.S. HANDELSSCHOOL en ÏhhÜh d'ens'°le"!'e- Deze gaf een gil en de nootmuskaat zelf had een gezicht om er bang van te worden. noeg nam Amerika b v wel het tientallig stelsel in het muntensvsteem over en houdt bet verkeer den rechterkant van den weg Op het gebied van de politiek komt men juist dezer dagen weer het eene voorbeeld na het andere tegen, die bewijzen, dat alle men- menschen toch eender zijn in het moeilijk af- ieeren van oude gewoonten, zelfs al zijn het de vlotte en vooruitstrevende Vankees. In den goeden ouden tijd vóór de spoorwegen, was het elke vier jaar werkelijk een groote en le vensgevaarlijke reis om uit alle oorden dos lands naar een bepaalde stad samen te ko men als afgevaardigde van zijn Staat om daar met de overigen te besluiten, wie ci.- maal de aangewezen randidaat van hun par tij zijn zou voor het Presidentschap dezer V St Van kust tot kust is het ongeveer 4UOO K M en zelfs al lag de stad der conventie midden in het land, dan nog moesten de ge delegeerden een paar duizend K M me paard en sjees afleggen, zoodat het niet an ders kon of de tijd der conventie werd vijt maanden voor den eigenlijken verkiezings a- tum vastgesteld: den eersten Dinsdag na den eersten Maandag in November, dus den 14den November dit jaar. Sindsdien is het verkeer er wel op verbeterd; twee dagen en drie nachten brengen iemand van New YorK per trein naar San Francisco en tegenwoor dig doen velen het in twee nachten en een dag, gedeeltelijk per trein, gedeeltelijk per vliegmachine. Nu vaagt men zich sl^Jk jaar afmoeten die conventies nu nog attijd negin Juli gehouden worden, wanneer de zon net goed aan het doorbraden slaat, kan dat niet een paar maanden opgeschoven worden.' Het kan blijkbaar niet, waarom weet niemand. Om een eenigszins volledige beschrijving te geven van de wijze waarop elke vier jaar een president gekozen wordt, zou ik over veel meer plaats moeten beschikken. Genoeg zij, dat de beide groote politieke partijen in den lande, de Rcpublikeinsche en de Democrati sche ieder voor zich moeten bepalen, wie hun candidaat zijn zal, hetgeen in dit reusachtige land met zijn vele geschikte en knappe per soonlijkheden maar niet zoo gemakkelijk te zeggen is. De Republikeinsche conventie had het dit jaar al heel gemakkelijk, omdat er geen enkele partijman te vinden was, die 'n aanmerking kwam om Hoover op te volgen, dan misschien de ex-president Calvin Coolid ge, op wien wel pressie uitgeoefend is, maar die vierkant geweigerd heeft, zich weer be schikbaar te stellen Aan den democratischen kant daarentegen lijdt men aan overproduc tie van candidaten, liefst een dozijn: Roose- velt, Smith, Ritchie, Byrd, Murray. Garner, McAdoo, Baker, Shouse, Hitchcock, Farley, Reed en misschien nog wel meer. In het ge heel komen er 1154 afgevaardigden van alle 48 staten, Alaskae de Philippijnen, Porto Rico, en die moeten een keus niet alleen doen, maar minstens twee-derde moet het daarover eens worden. Deze maatregel is dit jaar precies honderd jaar oudhij dateert van de eerste Democra tische conventie in Baltimore. Vanaf dat jaar is er al vier en twintig maal hard over ge vochten en het gouden cijfer schijnt ditmaai behaald te zullen worden door den feilen aanval van gouverneur Roosevelt, die ver klaart, de toezegging van 488 gedelegeerden op zijn naam gekregen te hebben en die voor de zooveelste maal komt vragen, waarom men zich niet met een duidelijke meerderheid van stemmen kan tevreden stellen, in plaats van minstens 770 stemmen te moeten verkrij gen. Het groote gevaar bestaat immers altijd voor een vastraken van stemmen, zoodat her niet heek verloop van de conventie eindeloos wordt met telkens nkuwe verkiezingen. Wan neer er maar één sterke candidaat is, zooais destijds met Wilson of Smith, dan komt dit bezwaar niet zoo sterk op den voorgrond, maar o wee, wanneer er meerderen van ge lijke waarde zijn als in dit jaar! Zelfs het heele verloop van de conventie gaat volgens een oud en vrij omslachtig pro gram. De voorzitter van de nationale com missie der partij roept de vergadering tot de orde. Een geestelijke bij de volgende zit tingen heeft er een voortdurende roulatie van een dominee, een pastoor en een rabbi plaats om de drie voornaamste gezindten gelijken rang te geven, hetgeen trouwens bij alle openbare gebeurtenissen plaats vindt opent de zitting met een gebed. Een dame van plaatselijke bekendheid, soms een beroemde zangeres, die in de buurt vertoeft, zingt „The Star Spangled Banner". De secretaris leest de naamlijst voor. Uit naam van de stad waar de conventie gehouden wordt, heet iemand de bezoekers welkom. Na eenige ver dere besluiten, benoemingen en voorstellen leest de tijdelijke voorzitter het „kaynote address" of de grondtoon-toespraak voor, waarin de candidaat, die tot dusver de mees te stemmen op zich wist te vereenigen aan bevolen wordt. Is deze een man met veel na volging en groote kans op benoeming, dan breekt er een orkaan van instemming los: brullen, gillen, fluiten (in Amerika een hul- degeluid, geen afkeuring) en op welke ma nier er verder lawaai gemaakt kan worden. Hoe lang dit duurt is een kwestie van groot gewicht; Smith werd in 1928 op de conventie in Houston 25 minuten achtereen toegeloeid en Hoover heeft het een paar weken geleden in Chicago ook wel tot een kwartier weten te brengen Beschouwers gebruiken er een stop watch bij om te vergelijken hoeveel minuten en seconden A. toegejuicht werd en hoeveel B., als een thermometer van de gevoelens der gedelegeerden. Mocht het mijn lezers vreemd voorkomen, dat een zaal vol menschen werkelijk een half uur voor kunstmatigen orkaan kan spelen, dan dienen zij te bedenken, dat een 80.000 menscbehjke wezens niet allen tegelijk zich behoeven op te winden, maar elkaar in groep jes van duizenden heel aardig kunnen aflos sen Dan barst verder een kolossaal orgel, ol 'n harmoniekapel, op 't psychologische mo ment, wanneer het gejuich dreigt te verzwak ken. met de een of andere populaire marsch of veelbeteekenend lied los en de stemming stijgt zoo hoog, dat de dames en heeren ge delegeerden met hun 1154-en gaan rondmar- cheeren om hun afgeschoten "zaaldeel onder het meedragen van hun vlaggen en bordjes, waarop de namen der staten geschilderd staan. Dat is alweer een andere thermomete-- om te zien, hoe de verschillende afgevaardig den er over denken: loopt New York d.w.z. alle 94 afgevaardigden mee? Neen. New York blijft zitten, maar Pennsylvania is in totaal aan het rondwandelen in den optocht. New-York is dus niet voor dezen candidaat te vinden - .ucrloopig, maar Pennsylvania ^Tpievicie behoeft nog maar een kleine stap verder 'te gaan en de millioenen thuisblijvers kunnen deze beide gewichtige vergaderingen meeleven alsof zij ter plaatse zi]ir Op het oogenblik moeten wij ons alleen met het ge hoorde vergenoegen en dat is werkelijk al heel veel. Maar mochten we over vier jaar ai zoover gekomen zijn. dan zal waarschijnlijk nog de 100-jaar oude gewoonte van een twee-derde meerderheid voor de stemmen gel den met alle bezwaren van dim. En even- zeer zal er nog rondgemarcheerd worden ais een noodwendige, hoewel veel tijd roovende demonstratie om te laten zien hoe de stem ming verdeeld zal zijn. Natuurlijk zijn de candidaten. die niet zelf tegenwoordig kun nen zijn, voortdurend door hun radio in ver- bindin met de cogventiezaalzaal en kunnen zij tot op het laatste oogenblik op de hoogte zijn Toch wil de goede gewoonte, dat een commissie van gedelegeerden na een paar beraadslagingen bij elkaar gebracht, zich plechtig naar den gekozen candidaat begeven om hem officieel van zijn benoeming mede deeling te doen. Of de man in kwestie dan een erg verbaasd gezicht zet, ben ik zoo vrij te betwijfelen, maar ook hier hebben we weer een overblijfsel uit de oude Amerikaansche geschiedenis, die met eerbied omringd en in het leven gehouden wordt, ofschoon het spot met alle efficiency en practischheid. „Laten we de nonsens achterwege hou den!" zei Smith bij zijn aankomst in Chica go, maar iedereen wist, dat het een vrome wensch was. DIEFSTAL GEPLEEGD DOOR EEN 15-JARIGE DIENSTBODE. Een bewoonster van de Maaswijkstraat te Den Haag heeft bij de politie aangifte ge daan van diefstal van eenige gouden ringen en andere sieraden. De 15-jarige dienstbode werd van dezen diefstal verdacht. Inderdaad is het gestolene bij haar gevonden. Het nteisje is aangehouden. R.-K. POLITIEBOND „ST. MICHAEL". Congres te Tilburg. De Nederlandsche R.-K. Politiebond „St Michael" houdt te Tilburg een driedaagsch congres, omdat de afdeeling aldaar haar 25- jarig bestaan herdenkt. Des middags om 2 uur (na de officieele zit vangst ten stadhuize) begon de eerste zitting van het congres. De voorzitter, de heer E. van Duin, be schouwde in zijn openingsrede den chaoti- schen toestand, die in de wereld heerscht en besprak in dit verband de salariskorting, die op de rijksambtenaren wordt toegepast. Spr. besprak voorts de wijziging van de gemeentewet en de totstandkoming der amb tenarenwet. In dit verband zou spr. er prijs op stellen, dat dit congres kon besluiten, om een beroep te doen op de regeering tot het in stellen van ambtenaren-gerechten. Het aantal leden steeg in het afgeloopen jaar van 2225 en 2292. In de bestuursvacature-Stoop werd be noemd de heer Gerritsen uit Amsterdam. Bij de bespreking van de begrooting 1933 hield het congres zich geruimen tijd bezig met een voorstel-Haarlem tot contributiever- hooging, om zoodoende de aanstelling van een tweeden bezoldigden ambtenaar te kun nen financieren. Tenslotte trok Haarlem zijn voorstel in. Bij hoofdelijke stemming werd de bonds voorzitter, de heer E. van Duin, Rotterdam, tot tweede bezoldigd ambtenaar benoemd. Een amendement-Rotterdam om onmiddel lijk over te gaan tot centralisatie van de bondsleiding werd door den voorzitter onaan nemelijk verklaard en daarna met groote meerderheid verworpen. NAAR HET HUIS VAN BEWARING Toen eenige dagen geleden in Gouda werd aangehouden een 17-jarig meisje, dat sinds korten tijd uit Den Haag was ver dwenen, werd tevens een man aangehouden, in wiens gezelschap zij vertoefde. Deze man is thans ter zake van eenige misdrijven tegen de zeden naar het huis van bewaring over gebracht. PENSIOEN-CENTRALE. Jaarvergadering te Amsterdam. De Ned. centrale vereeniging voor pen sioenverzekering van maatschappelijke wer kers te Amsterdam („Pensioen-centrale") heeft haar jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden, onder voorzitterschap van den heer D. W. H. Patijn. Het aantal aangesloten instellingen van weldadigheid, dat als lid der Vereeniging een pensioenvoorziening voor haar personeels leden invoerde, steeg van 171 op 31 Dec. 1930 tot 298 op den dag der vergadering De groei der vereeniging maakte een wijzi ging der statuten noodzakelijk, zoodat de da- gelijksehe leiding der vereeniging nu berust bij een directie, die verantwoording schuldig is aan den raad van toezicht en een algemeen bestuur. Op deze ijziging der statuten werd koninklijke goedkeuring verkregen. Als gevolg van de financieele depressie daalde in 1931 de waarde der effecten, welke door de Eerste Nederlandsche werden gestor* als extra zekerheid voor het nakomen der ver plichtingen (pandrecht), tot beneden het be drag der wiskundig berekende reserve. De Eerste Nederlandsche zorgde overeenkomstig het bestaande contract, regelmatig voor aan vulling, zoodat aan 't eind van het verslag jaar het beschikbare pand de waarde van het pand der wiskundige reserve overtrof. Uitvoerig werd in de vergadering bespro ken het gevaar, dat voor het personeel ge legen is in de neiging van sommige instellin gen, om door een zgn. „eigen pensioenfonds" te voorzien in de pensionneering. In dezen malaisetijd is eenige malen ge bleken. hoe gevaarlijk het beleggingsrisico voor dergelijke eigen fondsen is. De vergade ring besloot in voorkomende gevallen er ernstig op te wijzen, dat de vorming van „eigen fondsen" in den regel technisch onvol- doende en ongewenscht is Ter voorziening in verschillende vacatures in het algemeen bestuur, welks leden niet her kiesbaar zijn, werden gekozen A. Bieiens de Haan, F. van Bodegraven, mr. S. J zeil, mgr. H A. Poels, W b|r0Tn Hazerswoude en mevrouw A. t. J. ae vnra Bruins. CRISISPACHTZAKEN, Met de samenstelling der Kamers wordt spoed betracht. Op de vragen van 't Eerste Kamerlid den heer Mendels betreffende bet niet samen stellen der Kamers voor Crisispachtzaken ij het Kantongerecht, antwoordde de minister van Justitie o.m.: Ten einde, voor het geval het ontwerp- Crisispachtwet 1932 door de Eerste Kamer mocht worden aanvaard en door de Kroon bekrachtigd, de uitvoering der wet onver wijld zou kunnen plaats vinden, heeft de mi nister van economische zaken en arbeid, op verzoek van den minister van Justitie, zich reeds op 19 Mei jl. gewend tot de colleges van Ged. Staten, die ingevolge art. 5 der wet over de samenstelling der Kamers voor cri sispachtzaken moeten worden gehoord. Toen de inwerkingtreding der wet werd bepaald op 1 Juli 1932, was de verwachting niet on gegrond, dat deze Kamers zouden zijn sa mengesteld tegen den tijd, waarop de kan tonrechter partijen naar de Kamer zou ver wijzen, althans dat de samenstelling zeer kort daarop haar beslag zou kunnen hebben verkregen. Middelerwijl kon dan de kanton rechter trachten een voor beide partijen aan nemelijke regeling te bewerkstelligen (art. 4). Echter houdt de samenstelling der Ka mers langer op dan aanvankelijk werd voor- zien. Ten einde de afdoening zooveel doenlijk te bespoedigen, geschiedt de benoeming der leden van de Kamers voor Crisispacht zaken provinciesgewijze, d.w.z., dat voor de kantongerechten in een provincie de leden worden benoemd zoodra een bruikbare voor dracht van Ged. Staten voorhanden is, dus zonder dat wordt gewacht op voordrachten der andere colleges van Gedeputeerden. Ook overigens wordt sjx>ed betracht. DE STRIJD TUSSCHEN SACEM F.N BUMA BIJGELEGD. Naar wij vernemen is dezer dagen een overeenkomst tot stand gekomen tusschen de „Société des Auteurs, Compositeurs et Editeurs de Music" (S.A.C.E.M.) te Parijs en het Bureau voor Muziek Auteursrecht (B.U.M.A.) te Amsterdam, waarbij bepaald is, dat van 1 Augustus a s. af, elke bestaan de instelling; die muziek geeft of laat geven en geen contract met de Nederlandsche agentschappen van S.A.C.E.M. heeft, zich bij B.U.M.A. moet aansluiten. Het Bureau voor Muziek Auteursrecht ,,B. U.M.A. heeft door deze overeenkomst het geheele wereldrepertoire ter beschikking ge kregen. Hiermede is een langdurige vinnige strijd, die tusschen S.A.C.E.M. en B.U.M.A. ge voerd is, bijgelegd. Zijn wij wel ingelicht, dan zal eerstdaags een K B. verschijnen, waarbij de gewijzigde auteurswet inzake het verstrekken van een monopolie aan het Bureau voor Muziek Auteursrecht „B.U.M.A." in werking zal treden. HET DEENSCHE JACHT VLOT. Het Deensche jacht, dat Dinsdag op de Engelschmanplaat is gestrand, is gistermid dag te vier uur bij hoog water vlot gekomen. Ofschoon het schip lek is, heeft de bemanning de aangeboden hulp geweigerd. De redding boot „Insulinde" en de sleepboot zijn toen vertrokken. Het jacht is in diep water ten an ker gegaan, waar men bezig is het gat te dichten. De opvarenden waren dronken. Aangaande het thans vlot geraakte Deen sche zeiljacht meldde gister het Nieuwsblad van het Noorden nog: Naar de commandant Visscher van het recherchevaartuig ons hedenmorgen ver klaarde heeft de schipper van de reddings boot, M. Toxopeus, de opvarenden aange troffen in abnormalen toestand tengevolge van het misbruik van sterken drank. Het was schipper Toxopeus gebleken, dat de opvarenden zich geen voorstelling hebben kunnen vormen van het groote gevaar waar in zij verkeerden. Tegen den raad van den heer Toxopeus in bleven zij den geheelen nacht op het schip, dat geheel op zij ligt en ieder oogenblik ge vaar liep door den vloed te worden meegeno men en verzwolgen. VERMINDERING DER ROTTER- DAMSCHE HAVENTARIEVEN. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gister met 25 tegen 14 stemmen besloten om de tarieven m den haven te verlagen. Het havengeld voo» binnenschepen wordt verlaagd met 9.1 pCt., dat voor zeeschepen neer komt op een algemeene reductie van ar- Van Pulten gjertmeijer, Payplop. ca 16* pCt. en daarboven en wrder de reductie van gemiddeld 13* pCt. vo stukgoed vervoerende lijnschepen. De datum van invoering zal nader door den raad worden vastgesteld. De vermindering van inkomsten, uit di voorstel voortvloeiend wordt geraamd op één millioen gulden. r ISTRUCTIE VAN AFGEKEURD VEE EN VLEESCH. De regeering is bereid, kapitaal te leenen voor de oprichting van een destructor voor het Westen des lands. De directie der Ned. Thermo chemische fa brieken heeft aan alle gemeentebesturen in de provincie Noordholland, Zuidholland en Utrecht, benevens in het gedeelte van Gel derland tusschen de groote rivieren schrifte lijk doen weten, dat haar behoudens goed keuring door de Kamers door de regee- ring kapitaal zal worden verstrekt voor het bouwen eener fabriek, waarin ook voor het Westen des lands het afgekeurde vee en vleesch zal worden onschadelijk gemaakt door verwerking op diermeel en technisch vet, zooals zij dat reeds sedert eenige jaren doet voor het Oosten des lands in de fabriek te Bergum (Fr.) Waarschijnlijk zal deze fabriek worden ge bouwd te Woerden. De gemeentebesturen, op wie na expiratie van den (onlangs met een jaar verlengden) overgangstermijn der Vleeschkeuringswet de plicht zal rusten, om voor het onschadelijk maken van afgekeurd vee en vleesch zorg te dragen op andere wij ze dan door het verouderde begraven e.d., zooals tot dusver nog was toegestaan, wor den thans uitgenoodigd, om in navolging der gemeenten in het Oosten des lands deze de- structie-taak contractueel over te dragen aan de N.T.F., welke haar dan gecentraliseerd zal uitvoeren, ophalen en transport van het materiaal inbegrepen. De aan de gemeenten toegezonden en in samenwerking met het rijk en de Ver. van Ned. Gemeenten opgestelde ontwerp-con- tracten, houden in, dat de N. T. F. van een nader te bepalen tijdstip af, de gemeentelijke destrudie-taak zal overnemen en het mate riaal zal afhalen in de bekende auto's die men in het Oosten des lands veel ziet rijden. (De auto's der N. T. F. reden in 1931 b.v. ruim 701.000 K.M. en haalden 6* miiiioen K.G. afgekeurd vee en vleesch op. afkomstig van een werkgebied groot 1.1 milliden H.A.!) Het werk zal voor het Westen be ginnen negen maanden nadat 90 pCt. der gemeenten met meer dan 40.000 inwoners en 75 pGt. der overige gemeenten in Utrecht. Noordholland bezuiden liet IJ en Zuidhol- lond zonder Goeree en Overflakke, benevens 95 pCt. der gemeenten bezuiden de Nieuwe Maas een verbintenis zulten hebben aange gaan, met dien vtrstande echter, dat het laatstgenoemde gebied los zal staan van de rest, zoodat indien daar de 95 pCt. niet be reikt wordt, het bedrijf in Noord- en Zuid- holland en Utrecht niettemin voortgang zal 'kunnen vinden. Voor Noordholland benoor den het IJ wordt een afzonderlijke regeling gemaakt. Verder zullen de gemeenten tijdelijk en tot een van te voren vastgesteld maximum-be- desiructor. De beslissing over de hoegroot- drag, moeten bijdragen in de kosten van den heid dezer bijdrage, die m normale tijden zal kunnen vervallen, berust bij de Ver. van Ned. Gemeenten. Zij is in maximum vastge steld op 2 ets. per inwoner en 2 cent per H.A. per jaar, met een minimum van 100 en een maximum van 400. Dit minimum geldt echter niet voor héél kleine gemeenten, waarvan het aantal inwoners en H.A. teza men nog geen 2000 bedraagt. Bovendien moeten de gemeenten voor de cadavers van dieren, die aan een dusdanige ziekte zijn ge storven, dat onthuiding wettelijk verboden en speciaal en afzonderlijk vervoer voorge schreven is, nog een zekere vergoedinng be talen voor vervoer en onschadelijk-making. welke vergoeding overeenkomstig de Veewet echter weer door het rijk aan de gemeenten wordt terugbetaald. De technische, financieele en administratie ve controie berust bij het rijk en de Ver. var. Ned. Gemeenten. Zoowel de belangen van de veehouderij en der volksgezondheid, als die der gemeenten zijn er het Ooster. des lands heeft dat de laatste jaren duidelijk bewezen gebaat met het besluit der regeering. terwijl uit wat een gevaarlijk, lastig en onkosten vergend afval is, producten worden verkregen, n.1. uitmuntend krachtvoeder en technisch vet, die anders via den grond of den schoorsteen nutteloos zouden verdwijnen. Daarbij komt dan nog, dat met uitzondering van de benzi ne, alle grond- en hulpstoffen dezer industrie Nederlandsch zijn, de apparaten en machi. nes inbegrepen. UITVINDING VAN HANDGRANATEN. Verzet tegen het verlcenen van octrooi. Onlangs heeft de Alg. Ned. Vrouwen Vredebond verzet aangeteekend bij den Octrooiraad tegen de verleening van een aan gevraagd octrooi op een uitvinding betreffen- de een nieuw model handgranaat met tijd- of verbrandingsontsteking. Namens den uitvinder heeft thans het Bu reau Daendels, van Hasselt en van der Vliet, te 's-Gravenhage, den Octrooiraad een ver weer tegen het verzetschrift doen toekomen. Daarin wordt o a. aangevoerd dat het be zwaarschrift van den Vrouwen Vredebond dient beschouwd te worden als een propagan dastuk tegen den oorlog en niet als een be zwaarschrift tegen een openbaar gemaakte octrooiaanvrage. De Vrouwen Vredebond beroept zich op ar tikel 5 der Octrooiwet, waarin wordt bepaald, dat geen octrooi wordt verleend voor voort- brengselen of werkwijzen, welke zelve of wel ker doel in strijd zijn met de wetten, de open- bare orde of de goede zeden. Tot nog tot zijn zoowel aanvals- als verdedigingswapenen door octrooien beschermd, zoodat adressanten den Octrooiraad verzoeken met voorbijgaan van het bezwaarschrift het gevraagde octrooi te willen verleenen. DE JUWEELENDIEFSTAL TE 'S-GRAVENHAGE. Wat er vermist is. Omtrent den belangrijken juweelendiefstal, welke Zondagmiddag te 's-Gravenhage ge pleegd is, meldt men aan de N.R.Crt. De benadeelde is dr. ir. Ph., wonende in het flatgebouw van Hogenhoucklaan. De fa milie Ph. is zeer gefortuneerd, en toen de diefstal ontdekt werd, heeft zij aan de politie met den meesten aandrang verzocht, de zaak in alle stilte te behandelen en geen opgave aan de pers te doen. De huismeester en het verdere personeel van het flatgebouw hadden opdracht gekre gen, in geen geval bijzonderheden mee te deelen. In verband met het uitloven van een groote belooning door een assurantiemaat schappij heeft de politie echter besloten, een kort bericht te publiceeren, zonder vermei- ding van naam of woning. Verdere bijzon derheden heeft zij niet verstrekt. Van andere zijde vernam men echter het volgende: De heer en mevrouw Ph. waren Zondag middag eenige oogenblikken uitgegaan, en dit moment heeft de dader afgewacht om bin nen te komen. Hij moet zich in het flatge bouw bevonden hebben en in het bezit zijn geweest van een sleutel, welke past op de deur van de appartementen van de fam. Ph. Toen hij eenmaal binnen was, vond hij de sleutels van de kasten, waarin de sieraden geborgen waren. Zonder eenige moeite kon hij deze kasten openen en de sieraden er uit halen. Daarna sloot hij de appartementen weer af en moet hij kalm het flatgebouw uit gewandeld zijn. Een uitgebreid onderzoek volgde dadelijk op de ontdekking. Echter heeft dit tot heden geen resultaat opgeleverd. Behalve de reeds genoemde zak met gou den ponden sterling, ter waarde van 12 CKX>. en het paarlen collier met een slot, bestaande uit een smaragd, omgeven door briljanten, ter waarde van 80.000, zijn nog 41 voorwerpen gestolen. De voornaamste daarvan zijn: een breede platina armband met briljanten., waarde 8000; een platiaa-ring met twee groote paarlen, waarde 7000; een groote briljan tenhanger met 4 kleine briljanten op de hoe ken, waarde 7000; een platina schakelarm band met een groote briljant, waarde f 7000; een breede platina broche met een grooten paarl. omzoomd door kleine paarltjes en bril janten, waarde 6500; een platina ring, met groote briljant, waarde 6000; een platina armband met vierkante schakels en een vier kanten smaragd, waaromheen briljanten, waaide f 5500; een briljanten rino met paarls en twee briljanten, waarde f 5000; 'n platina ring met groote briljant en kleine smaragden, waarde 4000; een gouden ring "le„ ®?/icr entwee briljanten, waarde i**™» een Platina ring met twéé groote briljanten, waarde 3200; een stel bestaande uit armband en broche, geheel bestaande uit paarls en briljanten, waarde 2500; een pla tina strik met briljanten, waarde f 2500; een wpa-Hp r omn met ?nl!anten en robijnen, waarde 2000; een platina hanger met vier- tari!lwar^€n en bril'anten als franje, «J ',mi Patina dames-armband- 101 loge met briljanten en een armband van paario w aarde f 1800; een platina ring met een vierkanten smaragd, waarde 1800; een riehoekige platina broche met een briljant eenpaan. waarde f 2200; een langwerpige 71. Maar het duurde niet lang. Het dienstmeisje gin* aan het werk en nu moesten de kaboutertjes opletten. Maar Kruimel tje, die al net zoo ondeugend werd als zijn vriend, wilde de anderen eens fijn laten lachen. En daarom nam ie een noot muskaat die op het kastje bij de jampotten stond en gooide daar gaf Kruimel?;^6noo'nJVls'taat woedend weg, maar en gooide hem weei Ui °m' Nu nam hem °Pnieuw beet ties die d«.® h?°éte !n' maar nu naar kabouter- plezierig hier heel °d<.mU1 U1,tlachten- Vinden jullie het zoo vliegenkastje en dai a?^en da& te moeten liggen op dat vroeg de noot™ tf ?"'Cc- Van,Zie iuff'°uw te moeten zien,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6